Zoeken naar voorouders wordt ware rage Cursus De zeer snel groeiende belang stelling voor de genealogie heeft de onderwijsinstelling PBNA inmiddels doen be sluiten volgend jaar met een speciale cursus daarover te komen en ook de rijksarchie ven, belangrijke bronnen van informatie voor de genealo gen, gaan op de rage inspelen met een cursus oud schrift. Diezelfde rijksarchieven zijn ondertussen als gevolg van die overstelpende belang stelling in de knoop geraakt met hun andere werkzaam heden. Om die achterstand van honderden manjaren enigszins te doen inslinken maken de rijksarchieven nu wat betreft de serviceverle ning aan de amateur- en be roepsgenealogen, pas op de plaats. Het is afgelopen met het behandelen van schrifte lijke vragen van particulieren en op de maandagen worden de genealogen zelfs buiten de deur gehouden. Een deel van de archivarissen is daar slecht over te spreken en zal daar ongetwijfeld harde noten over gaan kraken op het deze maand te houden jaarcongres dat cynisch ge noeg als thema de dienstver lening heeft. De Van Zwietens houden jaarlijks een familiereünie i aanwezig zijn van het voormalige kasteel Van Zwieten. i Zoeterwoude op het terrein i i Heineken staat en nog restanten Gladiolenkweker en filosofiestudent Harry Salman gaat zich vastbijten in een nieuwe genealogische kluif, de landbouwgeschie- denis van de bloembollenstreek. ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 LEIDEN/NOORD WIJ- KERHOUT - De Zan geres Zonder Naam, de Nobelprijswinnaar prof. J. v.d. Waals (1837-1923), minister Ginjaar van Volksge zondheid en Adriaan van den Ende, de vader van de wet op het Lager Onderwijs. Vier Ne derlanders, nauw met Leiden verwant, die op het eerste gezicht wei nig met elkaar uit staande hebben. Toch zijn deze nazaten van lakenwevers-arbeiders familie van elkaar, ook al moeten er de nodige generaties van stal worden gehaald om die verwantschap aan te tonen. Het pas en meetwerk om tot dit bekende "Leidse" kwartet te komen, werd verricht door C.W. Delforterie, zelf Leide- naar en beroepshalve zich be zighoudend met de genealo gie, de geslacht- of familie- kunde. Delforterie, hij heeft een baan als conservator bij het Centraal Bureau voor Ge nealogie in Den Haag, heeft bewust de vier met elkaar ge combineerd. "Het stukje speurwerk is meer als grap bedoeld", zegt hij, om een beetje aan te geven dat de genealogie tot veel kan lei den, ook tot dit soort onver wachte familierelaties. Als ik verder had gezocht was ik vermoedelijk op nog meer vreemd lijkende combinaties gestuit. Zo heb ik zelf het sterke vermoeden, maar ik heb het nog niet kunnen aan tonen, dat de Goede Mie Zwanenburg (destijds een be ruchte Leidse gifmengster die talloze kinderen om het leven heeft gebracht) aan de vier toegevoegd zou kunnen worden. Stuntjes Dit zeer tot de verbeelding sprekende genealogische voorbeeld maakte Delforterie een paar jaar terug toen de ge- slacht- en familiekunde nog stuntjes als deze nodig had om het grote publiek warm te maken voor het bedrijven van de genealogie als vrijetijdsbe steding. Dat aan de weg tim meren is nu niet meer zo noodzakelijk want het op zoek zijn naar onze voorou ders is snel aan het uitgroeien tot een complete rage, als spreekt men bij het Centraal Bureau voor Genealogie lie ver over "een enorme toena me van de animo". Een rage, zegt men, die gedoemd is om na een paar jaar weer plaats te maken voor een andere po pulaire bezigheid. Maar de genealogie als favoriete tijd spassering blijft en groeit al leen nog maar. En de praktijk bewijst dat. De grootste organisatie op dit gebied in ons land bijvoor beeld de Nederlandse Ge nealogie Vereniging, beleeft een absoluut topjaar met tot nu toe al meer dan 700 nieuwe leden en ook de andere, meer geregionaliseerde verenigin gen gaat het erg voor de wind. Het Centraal Bureau voor Ge nealogie zag, in vergelijking met tien jaar terug, het aantal donateurs met driehonderd procent stijgen, kwamen daar volgens de laatste tellingen viermaal zoveel schriftelijke verzoeken om inlichtingen binnen en verviervoudige bijna het aantal bezoekers. Wat die laatste categorie be treft; het zijn al lang niet meer ruim in hun vrije tijd zittende ouderen die uren achtereen in de clinch gaan met kaarten- registers, dossiers, micro films en klappers. "Je ziet hier tegenwoordig hele ge zinnen binnenstappen", zegt Delforterie. "Vader, moeder en kinderen. Soms blijft het hele stel, hebben boterham men meegenomen. Maar je ziet ook kinderen van een jaar of twaalf die hier in hun eentje op zoek gaan. En ook echt al de weg weten in de met boe ken en dossiers afgeladen za len". staatssecretaris protesten ge regend. Immers, de open baarheid van archieven is bij wet vastgelegd en daar pas sen de getroffen beperkende maatregelen niet in, vinden de klagers. Wel hebben som mige rijksarchieven onder tussen een mouw proberen te passen aan de hen opgelegde "bewegingsvrijheid". Zij hebben, voor wat betreft de afhandeling van schriftelijke vragen, plaatselijke genealo gen aangetrokken die dat werk kunnen overnemen. Hang Vanwaar die enorme interesse voor de geslacht- en familie kunde? "Omdat de mens van nu een sterke hang heeft zich op het verleden te bezinnen", meent het staflid van het Cen traal Bureau voor Genealogie, mevr. Smit van Oyen. "En hij heeft natuurlijk meer vrije tijd en een betere opleiding. De gewone man kwam er een jaar of tien terug gewoon niet toe. Dacht toen waarschijn lijk ook dat er over zijn voor ouders weinig terug te vinden zou zijn. Datje uit een adellij ke of gefortuneerde familie moet stammen om veel gege vens te kunnen achterhalen. De praktijk is echter heel an ders. Ook over de voorouders van de gewone man is veel na te trekken. En velen haken daar nu op in". De conservator van het Ko ninklijk Nederlands Genoot schap voor Geslacht- en Wa penkunde, E. Boutsmy de Katsmann, houdt het er op dat aan de rage een hang naar het verleden ten grondslag ligt maar dat er ook een brok snobisme en ijdelheid om de hoek komt kijken. Hij zegt "Bij veel genealogen leeft ergens de ijdele hoop dat ze van adellijke afkomst zijn of dat ze afstammen van be roemde voorouders. En soms is dat ook zo. Zo ben ik bij het uitzoeken van mijn eigen stamboom gestuit op een voorouder die componist was. Het lukte mij muziek stukken van die man te ach terhalen, die overigens nog nimmer waren uitgegeven. Dat heb ik toen maar gedaan. Het ging om klavecimbelmu- ziek. Ik heb er een grammo foonplaat van laten maken. Voor mijn gevoel heb ik nu op mijn manier recht gedaan aan een stukje levenswerk van een van mijn voorouders. Een soort verlaat, eerbetoon". Gretigheid De gretigheid waarmee ama teur-onderzoekers zich in de familiegeschiedenis verdie pen varieert sterk. Zeker is dat wie diep wil graven door gaans over een lange adem dient te beschikken. En meer dan dat. Ook een meer dan oppervlakkige kennis van za ken hebben. Bijvoorbeeld in staat zijn om oud schrift te ontcijferen, een studie maken van vroeger geldende be stuursvormen, belastingstel sels en eigendomsverhou dingen en vroegere tijdseen heden zoals de republikeinse kalender, kunnen omreke- Daar komt dus heel wat meer voor om de hoek kijken dan wanneer men zich tevreden stelt met een "stamboom a-la- carte" een beginnersboompje waaraan de takken nog niet al te talrijk zijn en het speur werk niet verder terug gaat dan pakweg begin 19e eeuw. Met navorswerk in eigen fa miliekring en wat bezoeken aan het gemeentearchief zit zo'n resultaat er al snel in. Maar gaat men verder en verder dan zijn de inspanningen ook navenant. Zo is Noordwij- kerhouter Peter Warmerdam vanaf 1961 bezig geweest met een genealogisch onderzoek naar de Warmerdammen in een deel van de bollenstreek. Daar is dus achttien jaar spit- werk in gaan zitten. De War merdammen-stamboom heeft dan ook de omvang ge kregen van een reuze-eik waar in totaal 4000 personen in zijn verwerkt. En dan heeft hij zich alleen nog maar be perkt tot de Noordwijker- houtse tak, waar overigens nog wel wat twijgjes aan ont breken want niet iedereen heeft er prijs op gesteld in de familie-stamboom te worden opgenomen. Punt Peter Warmerdam, hij werkt als ambtenaar op het gemeente huis in Oegstgeest, heeft een punt achter zijn onderzoek gezet en zijn bevinden aan het papier toevertrouwd. Eind van deze maand verschijnt van zijn hand een boek over de familiegeschiedenis van de Warmerdammen. "Voor het geld hoef je zo'n onder zoek niet te doen", zegt hij, "ik zal al blij zijn als ik de on kosten er uithaal. Maar daar gaat het bij zo'n onderzoek niet om. De hele opzet is ge weest de familiegeschiedenis van weleer weer tot leven te brengen. Reconstrueren wel ke beroepen de Warmer dammen hadden, onder wat voor omstandigheden ze hebben geleefd In het familieboek wordt ook ruimte gegeven aan Noord- wijker Harry Salman (zijn moeder is een Warmerdam) die een genealogische studie neeit gemaakt van de bewo ners van de boerderij aan de Wamerdam, nu geheten de Warmonderdam. een lap grond tussen de Sassenheim- se Hoofdstraat en het Oo steinde in Warmond. Zijn studie beslaat het tijdvak 1450 tot 1750. Oefening Harry Salman noemt zijn uitge breide studie over de boeren aan de Warmerdam "een eer ste oefening in historisch werk". De 25-jarige gladio- lenkweker/student gaat nu een veel zwaardere kluif aan pakken namelijk de land- bouwgeschiedenis van de bollenstreek. Daar denkt hij zo'n vijftien jaar aan kwijt te zijn. "Al lang voordat hier bloem bollen werden gekweekt", zegt Salman, was de bollen streek een landbouwgebied dat een belangrijke bijdrage leverde aan de ontwikkeling van de grote steden. In de ge schiedschrijving tot de mid deleeuwen is daar echter weinig van terug te vinden. Er zijn wel studies over al die adellijke heren maar er is in feite bar weinig bekend van de arbeiders die in dienst van die heren werkten. Dat is nog een onontgonnen gebied". Zijn interesse voor genealogie valt enigszins te rijmen met de studie van de gladiolen- kweker. Aan de Leidse uni versiteit liet hij zich vier jaar geleden inschrijven als filoso fie-student en startte op het zelfde tijdstip ook met een studie sociologie. Doorliep tot nu toe met gemak alle ten tamens, zonder overigens de gladiolen uit het oog te verlie- Harry Salman houdt er jaar in jaar uit een strak schema op na. Drie van de twaalf maan den houdt hij zich alleen be zig met zijn bloemen, ziet dan geen studieboek. Gaat ver volgens twee maanden op vakantie (liftend, een kleine legertas op de rug) en de res terende zeven "blok ik tot de stukken er af vliegen". "Het is een kwestie van zelfdis cipline'. zegt hij, "en een sterke wil om de studies te voltooien". De gladiolen- kweker. als de titels binnen z(jn wil hij les gaan geven aan de universiteit, benut zijn buitenlandse reizen mede om zich de taal van het land eigen te maken. Inmiddels heeft hij dertien vreemde talen onder de knie waarin hy zich "prima in woord en geschrift kan uit drukken". Taal nummer veer tien, het Arabisch, staat op het punt meester gemaakt te worden. "Ik heb er wel eens over nage dacht". zegt hij, "helemaal de gladiolen in te gaan maar ik vind dat ik mijn geest dan te veel beperkt. Dan stap ik in feite hetzelfde wereldje bin nen als waar m(jn voorouders in zaten en daar bedank ik toch voor". Van Zwieten Genealogen werken vaak in hun eentje, soms ook worden PAGINA 21 C.W. Delforterie (Leiden), con servator van het Centraal Bureau voor Genealogie. Vu1^ mmmm de krachten gebundeld in fa milieverband. Een van de be kendste zogenaamde familie verenigingen in Zuid-Hol land, met veel aanhang in Leiden en omgeving, is Van Zwieten, ook wel gespeld als Van Swieten. Op zoek naar hun voorouders zijn ze al erg ver gevorderd: het jaartal 1221. Dat de reconstructie al tot begin I3e eeuw is geko men (voor de meeste genea logen is het al een hele klus om verder terug te gaan dan halverwege de I6e eeuw) heeft te maken met het feit dat de Van Zwietens van adellijke voorouders af stammen, over wie destijds heel wat akten en andere offi ciële paperassen in omloop zijn gebracht en bewaard gebleven. De Van Zwietens hebben niet alleen achter namen aange jaagd maar hebben zich voor al toegelegd op het achterha len van uiterlijke bijzonder heden en bekwaamheden van generaties vroeger. "In vergelijking met de Van Zwietens die nu nog leven", zegt de voorzitter van de fa milievereniging, "zijn er op merkelijke overeenkomsten geconstateerd. Het is bij voorbeeld gebleken dat de Van Zwietens van toen en nu veel gemeen hebben zoals leidinggevende capaciteiten, gevoel voor muziek, aanleg voortekenen en schilderen en een militairistische inslag. Ook de gezichten vertonen sterke overeenkomsten. Onze familie splitst zich wat dat be treft op in twee soorten. De ene tak heeft een gezicht dat onder de jukbeenderen nogal smal is en tak nummer twee valt op door het brede gezicht en de brede neus". Mormonen Het in de rijks- en gemeentear chieven en bij particuliere in stellingen ondergebrachte historisch materiaal heeft niet alleen de aandacht van Ne derlandse genealogen. Het Amerikaanse kerkgenoot schap De Mormonen, is al ja ren bezig de doop- en trouw boeken van Nederlanders die leefden van de I6e eeuw tot begin I9e eeuw op microfilm vast te leggen. Er zijn inmid dels tienduizenden van die films vervaardigd en overge bracht naar Salt Lake City waar de Mormonen hun hoofdkwartier hebben. De microfilms worden opgebor gen in een uit de rotsen ge hakte enorme archiefruimte. De gigantische verzameling (ook in andere Europese lan den worden trouw- en doop boeken gemicrofilmd) heeft een doel. Volgens de Mor- moonse leer is het mogelijk via bepaalde rituelen met de microfilms de daarop voor komende voorouders Mor moons te dopen. En dat ge beurt dan ook op grote schaal. Dus in, laat zeggen, 1722 in Leiden gedoopt, in 1979 in Salt Lake City tot Mormoon verklaard. De Nederlandse archieven hebben de Amerikaanse mi crofilmers (in het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag staan nog steeds camera's opgesteld) geen duimbreed in de weg gelegd. Ieder kan vryelijk over dat historisch m.itcri.i.il !>•■-( hik ken. Bovendien zyn de Mor monen zo toeschietelijk ge weest van elke microfilm een extra afdruk te maken ten be hoeve van het archief waar de doop- en trouwboeken in be waring zijn.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21