LEIDSCH DAGBLAD Stakingen gaan door Protest Spaanse joden tegen bezoek van Arafat iizd EOflEnr vandaag Meer olie in noorden dan in Midden-Oosten ONTVOERD MEISJE BEVRIJD "De hele haven moet nu plat in Noordwijks hotel Ondernemingsraad KLM dreigt met gerechtelijke stappen -O.- - Wapens ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35962 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMERSFOORT (GPD) - De rijkspolitie van Nijkerk heeft gistermorgen in samenwer king met de politie van Amersfoort een 19-jarig meis je bevrijd uit een woning in Amersfoort. Er werden vijf verdachten aangehouden, van wie er inmiddels drie weer op vrije voeten zijn ge steld. De 25-jarige hoofdda der uit Nijkerk en een andere verdachte zitten nog vast. Het meisje werd vrijdagmor gen even na zeven uur door enige mannen in een auto ge sleurd. Een voorbijganger zag dit gebeuren en waar schuwde de politie. Aange zien het meisje haar tas had verloren bij de ontvoering, kwam de politie snel achter haar identiteit. Onderzoek wees uit dat het meisje mee genomen moest zijn naar een woning in Amersfoort, waar de politie haar in de loop van de avond ook aantrof. In de woning zou de Nijkerkse door een van de daders zijn ver kracht. Mogelijk motief van de ont voering is bezwaar van de vader van het slachtoffer te gen de omgang van het meisje met een van de verdachten, aldus de politie. (Vanc correspondent) MADRID - Niet alle Spanjaarden zijn even gelukkig met het be zoek van Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdings beweging PLO. De joodse ge meenschap te Madrid heeft bij monde van zijn voorzitter Mauri- cio Hatchwell fel geprotesteerd tegen premier Suarez over diens contacten met de PLO. Manuel Fraga Iribarne, leider van de conservatieve democratische alliantie CD, weigerde Jasser Arafat te ontmoeten. José Llado, de Spaanse ambassadeur in de Verenigde Staten, is gisteren per vliegtuig naar Madrid afgereisd, nadat hij klachten en bedreigin gen had ontvangen van de Ame rikaanse joodse gemeenschap José Llado zal zich, alvorens te rug te keren naar de Verenigde Staten, met Suarez beraden over de Spaanse buitenlandse politiek in het Midden-Oosten IDe voorzitter van de joodse ge meenschap in Madrid, Mauricio Hatchwell, heeft premier Suarez vrijdag een open brief geschre ven, waarin hij zijn grote ontstel tenis uitspreekt over de ont vangst van Arafat door de minis ter-president. Hij vraagt zich af hoe het mogelijk is dat een West- europese regering een terrorist kan ontvangen. In zijn open brief beweert Hatchwell dat Arafat helemaal niet representatief is voor het Palestijnse volk, omdat de leider van de PLO slechts door 20.000 Palestijnen uit Libanon wordt erkend en niet door de miljoen Palestijnen die leven aan de westelijke oever van de Jor- daan en in Irak en Syrië. Manual Fraga Iribarne bedankte op het laatste moment voor de uit nodiging om Arafat te ontmoe ten. Hij verontschuldigde zich met de mededeling dat hij op dit moment niet wilde meedoen aan de verheerlijking van het terro risme en van de revolutionaire oorlog in Spanje. De leider van de conservatieve democratische coalitie verklaarde dat zijn poli tieke groepering wel streeft naar vriendschappelijke betrekkin gen met alle Arabische landen en dat hij een voorstander is van de resoluties van de Verenigde Na ties omtrent de Palestijnse kwes tie. Pais ligt weer dwars Tussen de ministers An- driessen van financiën en Pais van onderwijs (foto) is opnieuw een conflict uitge broken, waardoor de onder wijsbegroting, die op Prins jesdag (dinsdag) moet wor den gepresenteerd, nog niet rond is. Maandagavond komt het kabinet in een spe ciale zitting bijeen, om de laatste knopen door te hak ken. Waarschijnlijk krijgt Andriessen gelijk. In elk ge val verschijnt de onderwijs begroting niet meer op tijd in druk. PAGINA 7 40 PAGINA'S Drie nieuwe voorstellen voor grondwet Rhodesiè PAGINA 9 Ton Marijt tekent bij Roda- JC. PAGINA 11 Een dag op stap met wereld kampioen Raas. PAGINA 23 Winterverzamelaars probe ren gat in geschiedschrij ving te dichten PAGINA 25 Wat doet de Paus in zijn vrije tijd? PAGINA 35 BOEKAREST (AP) - De tiende we reld-olieconferentie, die deze week is gehouden in Boekarest, is gisteren beëindigd met de be kendmaking dat proefboringen hebben aangetoond dat de olie- en gasvoorraden ten noorden van de poolcirkel waarschijnlijk gro ter zijn dan de reserves in het Midden-Oosten. Dit deelde vice-president Harrison van de Canadese oliemaatschap pij "Dome" mee. Deskundigen stelden evenwel tegelijkertijd vast dat de winning van deze brandstofprodukten, voorname lijk in Siberië en in de Beaufort- zee bij Canada en Alaska, een zeer kostbare aangelegenheid is. Mario Alvarez-Garcillan van de Spaanse nationale oliemaat schappij meende echter dat het (Van c r verslaggevers) NOORDWIJK - Nadat de kelijk aangeboden leegstaande ambtswoning van de burgemees ter aan de Atjehweg te klein was bevonden heeft het ministerie van CRM er nu in toe gestemd dat per 1 november 120 Vietnamese bootvluchtelingen zullen worden ondergebracht in het Noordwijk- se hotel "De Zeeleeuw" aan de Koningin Wilhelmina Boulevard. Het hotel is onlangs aangekocht door een projectontwikkelaar. Het zal voorlopig voor één jaar als onderdak voor de zuidoost-Azia ten dienen. Tien sociale werkers en vier tolken zullen hen helpen zo snel mogelijk in de Nederland se samenleving te integreren. einde van het olietijdperk nabij Hij verklaarde dat het congres zich meer zou moeten verdiepen in vragen van economische en poli tieke aard. "Olie is tenslotte poli tiek", aldus Alvarez. Overigens is de Nederlandse rege ring bezorgd dat grote Westerse landen binnenkort besluiten gaan nemen over het energie vraagstuk zonder dat de kleine landen daarin gehoord zijn. Pre mier Van Agt meent dat de posi tie van Nederland op energiege bied wordt onderschat. audio boortoestellen bv Een hoortoestel valt minder op dan slecht horen! Steenstraat 22, Leiden telefoon 071-141538 ROTTERDAM (ANP) - Het ziet er naar uit dat het eind van de stakingsac ties van de Rotterdamse havenarbeiders voorlo pig nog niet in zicht is. De acties zijn nu hun vierde week ingegaan. Gistermiddag wees een stemming op de twee uur durende vergade ring van stakers in het Feye- noord-stadion uit dat rr plan is de acties voort te zetten. Een vergadering die overigens door naar schatting 2.500 mensen werd bijgewoond, hoewel het ac tiecomité er 7.000 had opgeroe pen. Actieleider Jim Stavenga kondigde na afloop van de besloten bijeen komst zelfs aan dat de acties nu pas beginnen en verhard zullen worden. "De hele naven moet nu plat", aldus Stavenga. Hij zei dat het gezamenlijk actiecomité het plan heeft de havenarbeiders die nu nog op haventerreinen rond lopen, daar met behulp van de dweilploegen af te halen. Tegelijk met de stakingsvergade ring in het Feyenoord-stadion zijn de vervoersbonden gaan pra ten met de directie van Smit In ternationale. Bedoeling was nu reeds de nieuwe cao voor 1980 te Stakende havenarbeiders bespreken en tevens een oplos sing te vinden voor het conflict bij de havensleepdiensten. Dat gesprek van viereneenhalf uur heeft niet de vruchten afgewor pen die de bonden en de sleep bootbemanningen in gedachten hadden. Daarom zal er morgen in het trefcentrum in Rotterdam een bijeenkomst van sleepboot- personeel worden belegd over het eventueel verharden van de standpunten en het verscherpen van de acties uïsterden 1 het Feyenoord-stadion. Zo'n 2500 i i door te gaan met staken. En Afwachten Tijdens het gesprek met Smit had den voorzitter Eldik van de be drijfsgroep havens, vakbondsbe- stuurder Ros en sleepbootkapi tein Visser gevraagd bij de on derhandelingen over de cao-1980 mee te gaan met de lijn die in de haven wordt gevolgd. Met andere woorden: verwerking van 28,50 gulden per week per 1 juli van dit jaar in de lonen van het sleep- bootpersoneel. De directie liet echter weten eerst de troonrede en regeringsbeleid voor het komende jaar af te wach ten. Van werkgeverszijde is dus geen enkele toezegging gedaan. Alleen toonde men zich bereid eventueel te praten over de on rust en ongenoegens die al enkele jaren onder het personeel leven. Onaanvaardbaar Premier Van Agt noemde op zijn wekelijkse persconferentie giste ren "de grensoverschrijding van vanochtend" onaanvaardbaar. Hij doelde daarbij op het geweld gebruik door stakers die hebben geprobeerd het werkwilligen onmogelijk te maken aan de slag te gaan. "Dweilploegen met fietskettingen dat kan natuurlijk niet", aldus Van Agt. De premier vond het niet nodig dat het kabinet een uitdrukkelijk standpunt zou innemen over het geweldgebruik omdat het over leg tussen het ministerie van bin nenlandse zaken, burgemeester Van der Louw en de officier van justitie naar zijn mening bevredi gend was verlopen. Meerderheid Een schriftelijke stemming bij één van de bedrijven - Seaport Ter minals - waar de ongeregeldhe den gisterochtend begonnen, heeft uitgewezen dat een meer derheid het septemberakkoord voor de haven-cao '79 aanvaardt. Volgens een woordvoerder van de vervoersbonden kan uit die stemming worden afgeleid dat de meesten niet alleen het akkoord aanvaarden, maar ook weer aan het werk willen. Tegen vliegen zonder werktuigkundige Bestendig Voor dit weekeinde wordt vrij besten dig weer verwacht. Vandaag kan in de noordelijke en oostelijke provincies nog een enkele bui vallen, maar het zal toch overwegend droog blijven met zonnige periodfn. De noordwestelijke wind kan in de kustprovincies tot krachtig aanwakkeren, maar zal tegen de avond minder worden. Middagtem- peraturen rond de 16 graden. 16 SEPTEMBER Zon op: 7.15 uur; onder: 19.55 uur, maan op: 2.07 uur; onder: 17.42 uur. Hoogwater te Katwijk om 0.14 en 13.02 uur, laagwater te Katwijk om 8.16 en 20.50 uur. 17 SEPTEMBER Zon op: 7.16 uur; onder 19.52 uur, maan op: 3.05 uur; onder: 18.16 uur. Hoogwater te Katwijk om 1.34 en 14.09 uur, laagwater te Katwijk om 9.34 en 22.01 uur. SCHIPHOL (GPD) - Dc onderne mingsraad van de KLM zal des noods via de rechter proberen te voorkomen dat de luchtvaart maatschappij gaat vliegen met de Airbus A310, die is uitgerust met een cockpit die het zonder boordwerktuigkundige kan stellen. Uit een oogpunt van vei ligheid acht de ondernemings raad het onverantwoord dat door de KLM toestellen worden ge kocht die ook door een tweekop pige bemanning gevlogen kun nen worden. De KLM-directie heeft steeds ge zegd dat er niet aan wordt ge dacht de boordwerktuigkundige uit het toestel te houden. De on dernemingsraad begrijpt niet waarom het dan nodig is geweest tien Airbussen A310 te bestellen met een cockpit-aanpassing die dit mogelijk maakt. De directie is gevraagd alsnog een Airbustype te kopen dat door een driekoppi ge bemanning moet worden gevlogen. Toen de directie liet weten niet op de eisen'te zullen ingaan, werd door de ondernemingsraad een Huisarts las eigen doodsbericht BOVENKARSPEL (GPD) Springlevend las huisarts Thole uit het Noordhollandse dorp Bo venka rspel deze week in een lan delijk ochtendblad een grote overlijdensadvertentie waarin met veel leedwezen zijn eigen heengaan werd gemeld De na men van de familieleden stonden er foutloos onder. Thole is laatst in een krant al eens een advertentie tegengekomen waarin zijn woning en praktijk ruimte te koop stonden aangebo den .terwijl hij daar zelf niets van af uiisf. motie aangenomen. Hierin wordt de KLM-directie gevraagd zo spoedig mogelijk over deze zaken met de overlegorganen van de vliegers en boordwerktuigkun digen te gaan praten. Wanneer dat overleg tot niets leidt, zal de kantonrechter gevraagd worden het aankoopbesluit nietig te ver klaren. De nieuwe Wet op de on dernemingsraden biedt deze or ganen de mogelijkheid in dit soort zaken een rechterlijke uit spraak te vragen. Het is de eerste keer dat een ondernemingsraad daarvan gebruik maakt. De motie van de OR werd steund. De CDA-commissie die van de week met haar rapport over de kernwapens is gekomen, heeft er een grondig werkstuk van ge maakt. Zij plaatst daarmee haar adviezen in een stevig kader en dat verhoogt het gewicht ervan. Praten over kernwapens is nooit een aangename bezigheid, om dat we dan bezig zijn met zaken die onze naakte existentie be treffen. Dat betekent dat we ge makkelijk op de vlucht slaan, of dat we wat we zouden willen ver warren met wat we kunnen. Daar om is het CDA-rapport in zijn be daardheid en volledigheid een welkom stuk voor de menings vorming. Belangrijkste conclusie: de NAVO, de Westelijke verdedigingsorga nisatie, moet eerst de eigen be hoefte aan kernwapens nagaan en dan pas met het Warschaupact de onderhandelingen over ont wapening in Europa beginnen. Intussen moet de NAVO wel doorgaan met het moderniseren van haar tactische (voor het slag veld bedoelde) kernwapens, om de gevaarlijke achterstand op de Sowjet-Unie niet te bestendigen. Dat zou juist voor een programma van wezenlijke wapenbeheersing en ontwapening fnuikend zijn. De ongeveer tegelijk verschenen PvdA-nota over defensie en de taken van Nederland daarin gaat op een aantal belangrijke punten lijnrecht tegen de CDA-stand- punten in. De socialisten willen wél eerst praten met de War- schaupactlanden en de bereid heid daar voor daadwerkelijke wapenbeheersings-initiatieven toetsen Zolang we daarover geen zekerheden hebben zou. al dus de nota. het vernieuwen van tactische kernwapens alleen maar het klimaat "volledig kunnen bederven." Maar dat is natuurlijk wel de zaak bedenkelijk op z'n kop zetten. Men accepteert het risico van een misschien wel blijvende achter stand in de hoop dat de optimisten onder de waarnemers van het Russische defensiebeleid gelijk krijgen. Natuurlijk moet het onderhandelen met de Sowjet-Unie de aller grootste prioriteit hebben. Maar praten met volle mond en lege handen is levensgevaarlijk. Intussen leveren de verontrusten die men vindt in PvdA, Interkerke lijk Vredesberaad en - óók - het CDA wel een heel belangrijke bij drage aan de discussie. Zij ver vullen deels een gewetensfunctie in het debat en vormen daarmee een tegenwicht jegens de dikwijls luidruchtige lobby van "haviken" die geprogrammeerd de aan staande ondergang van de NAVO voorspellen als wij ons niet tot op de tanden in een nieuw wapenpak steken. Liever is ons de realistische en te gelijk bezorgde en bewogen wij ze. waarop de commissie-Neu- man in haar rapport de funda mentele zaken van leven en voortbestaan benadert. Leidsch Dagblad Gaan krant bazorgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-1930 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel 071-211515 of 210221

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1