Ruzie op Londense top eindigt met compromis Politieke rel in Frankrijk om defensie Europa Carter niet opzij voor senator Edward Kennedy ZWARE AARDBEVING OP IRIAN JAY A Bazargan wil westerse ideeën niet afwijzen Impasse over Zimbabwe-Rhoclesië voorkomen DERDE THUISLAND ONAFHANKELIJK Favoriet Moskou opvolger Neto? DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 PAGINA 9 WASHINGTON (UPI) - President Carter heeft gisteren in Hartford in Connecticut bevestigd wat zijn omgeving al eerder had meege deeld: dat hij niet opzij zal gaan voor senator Edward Kennedy voor de presidentsnominatie in 1980. "Ik ben vol vertrouwen over de toekomst", zei Carter tegen ge pensioneerden. "Hoezeer ik u ook bewonder, ik voel er voorlo pig niets voor mij bij u aan te slui ten". Af- PARIJS (AFP, Reuter) - In Frank rijk is een politieke rel ontstaan over een besluit van het Europese Parlement om eeh kwestie te be handelen die zijdelings verband houdt met de Europese defensie. De communistische oppositie en de gaullisten, die deel uitmaken van de regeringscoalitie, stellen dat het Europese Parlement niet het recht heeft om zich met de fensieproblemen en militaire strategie bezig te houden. Zij ei sen dat Simone Veil, de voorzitter van het Europese Parlement die daarvoor een van de populairste leden van het kabinet-Barre was, haar veto over een dergelijk de bat zal uitspreken. De omstreden kwestie vloeit voort uit een initiatief van het West- duitse parlementslid Kai Uwe von Hassel en de Brit Adam Fer guson die de Europese commis sie hebben gevraagd, „of zij van plan is contact op te nemen met de NAVO en de bevoegde instan ties van de lid-staten, teneinde in het kader van het industrieële beleid gemeenschappelijke pro grams voor wapenleveranties op te stellen". Mevrouw Veil reageerde in een vraaggesprek met Le Figaro fel op de kritiek. Zij wees erop dat het gaat om een debat over het industriële beleid ten aanzien van de bewapening en niet om een debat over de Europese defen siepolitiek. Voorts merkte zij op dat de meerderheid van de agen dacommissie zich ervoor had uit gesproken om de kwestie in de op 25 september te beginnen zitting te bespreken, en dat zij geen recht had om hoe dan ook de beslissing van de commissie ongedaan te maken. Zij voegde hieraan toe dat de kritiek die zij te verduren heeft sinds zij twee maanden ge leden tot voorzitter van het Euro pese Parlement werd gekozen, was ingegeven door overwegin gen van binnenlandse politieke aard. „Ik kan niet langer zwijgen. De waarheid wordt geweld aan gedaan om het Franse volk te verhinderen dat het aan de op bouw van Europa deelneemt", aldus mevrouw Veil. De gaullisten hebben zich met de communisten steeds verzet tegen het kiezen van een Europees Parlement, uit vrees dat dit or gaan afbreuk zou gaan doen aan de Franse soevereiniteit. Vorige week lieten de gaullisten bij monde van hun leider Jacques Chirac nog hun misnoegen blij ken over het feit dat de Brit Sir Henry Plump werd gekozen als voorzitter van de belangrijke commissie voor landbouwzaken. Het jongste conflict tussen de gaul listen en de aanhangers van pre sident Valéry Giscard d'Estaing in de regeringscoalitie komt bij hun reeds lang bestaande me ningsverschillen over het eco nomische en sociale beleid, waarbij de gaullisten vaak een zelfde standpunt innemen als de communisten. Door de plaatsing van de omstreden kwestie op de agenda van het Europese Parle ment worden gaullisten en com munisten gesterkt in hun mening dat Giscard op indirecte wijze er naar zou streven, Frankrijk weer geheel binnen de NAVO te bren gen. In 1967 onttrok generaal De Gaulle de Franse strijdkrachten aan het gezamelijke opperbevel van het Atlantische bondgenoot schap. Er was al een verhit debat gaande over de suggesties van een voor malige secretaris-generaal van de gaullisten, Alexandre Sanguinet- ti, en het gewezen hoofd van het instituut voor defensiestudies, generaal Georges Buis, voor een Frans-Westduitse samenwerking op kernwapengebied, als de bes te manier om West-Europa te verdedigen. Uit een rapport over de defensieplannen van de hand van premier Raymond Barre en minister van defensie Yvon Bourges blijkt dat de regering niet voor het denkbeeld voelt. In het stuk dat volgende maand in de nationale vergadering wordt besproken, wordt het standpunt dat De Gaulle destijds tegenover de NAVO innam, nog eens on derschreven. De Franse defen siepolitiek, zo wordt gezegd, is gebaseerd op het eigen kernwa- penpotentieel, de solidariteit met de bondgenoten en de wil om deel te nemen aan de verdediging van Europa. Daaraan wordt ech ter toegevoegd dat Parijs vrij blijft om ingeval van een crisis of een conflict te bepalen wanneer en hoe het zijn strijdkrachten zal gebruiken. Volgens het rapport is Frankrijk van plan zijn onafhankelijke kernmacht te moderniseren om in technisch opzicht bij te blijven bij de ontwikkeling op dit gebied in de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. In dit verband wordt ook gezegd dat de militaire verhouding tussen Oost en West ten aanzien van zowel de kern bewapening als de conventionele strijdkrachten zich in toenemen de mate in nadelige zin voor het Westen wijzigt. In het ontwerp voor de defensiebe groting voor 1980 wordt een klei ne 15 pet meer geld gevraagd dan in de lopende begroting. In totaal wil de regering 100 miljard frank (ongeveer 47 miljard) of een vijfde van de gehele nationale begroting, besteden voor de mili taire uitgaven. Zij verwacht over tien jaar op het gebied van de kerntechnologie hetzelfde peil te bereiken als de VS en de Sowjet- Unie. De voorzitter van het Huis gevaardigden, Thomas O'Neill, wees gisteren de veronderstel ling van de hand dat een strijd tussen Carter en Kennedy om de nominatie in 1980, zou resulteren in overdracht van het Witte Huis aan een Republikein. En John White, landelijk voorzitter van de Democratische Partij, zei dat hij van mening was veran derd en nu geloofde dat Kennedy wel aan de strijd zou meedoen. Kennedy gaf een en ander dinsdag- avond zelf toe, toen hij zei dat als hij het tegen Carter zou opnemen, het een 'hard gevecht' zou wor den, "zowel wat betreft de nomi natie als de verkiezingen". Mevrouw Joan Kennedy, de afzon derlijk van haar man levende echtgenote van Edward Kenne dy, heeft indirect te kennen ge geven dat als haar man in het Wit te Huis zou terechtkomen, zij er hem zal volgen. "Het denkbeeld van in het Witte Huis te moeten wonen, schrikt mij niet af', zei ze in Quincy in Massachusetts. "Tenslotte ben ik aan het politieke wereldje ge wend. In 1958. toen ik 21 was en verloofd met Ted, liep ik het vuur uit m'n schoenen voor Jack (John F. Kennedy), die in de Senaat herkozen wilde worden. Ik loop daarom al heel lang mee". O'Neill zei dat de Democratische Partij altijd op haar best was wanneer er een jaar voor verkie zingen bekvechterij was. De par tij heeft volgens hem de neiging alles te vergeten tegen de tijd dat gekozen moet worden. O'Neill is lange tijd een bondgenoot van de Kennedy's op Capitol Hill geweest. De Washington Post berichtte dat Kennedy vorige week vrijdag aan een lunch in het Witte Huis bij Carter tegen de president heeft gezegd dat hij van mening is ver anderd en dat hij het het volgend jaar tegen hem opneemt. Carter en Kennedy hebben niets over hetgeen ze besproken heb ben willen zeggen, maar wel heb ben ze tegengesproken dat laatstgenoemde eerstgenoemde heeft aangeraden maar niet naar een tweede ambtstermijn te stre ven omdat het er politiek toch niet meer inzit en onderling ge kibbel tussen twee Democraten, een Republikein met het been zou doen weglopen. LONDEN (Reuter) - Op de Rhodesiëconferentie in Londen is gisteren een procedureruzie bijgelegd die had kunnen leiden tot een impasse. Men zette zich vervolgens aan de bespreking van het agendapunt over een nieuwe grond wet voor een in alle opzichten vrij Zimbabwe. Een compromis dat tijdens een middagpauze werd uitgedokterd door de Britse conferentievoor zitter, maakte noch de delegatie uit Salisbury noch die van het Pa triottisch Front blij, maar beiden stemden ermee in na drie dagen schermutselen over de voorde ligste onderhandelingspositie, spijkers met koppen te gaan slaan. Het Britse compromisplan dat door conferentievoorzitter Lord Car- rington, Brits minister van bui tenlandse zaken, werd aangebo den, stelde een agenda voor het overleg in Lancaster House voor Een woordvoerder van de voor zitter zei dat de orde van discus sie de volgende zou zijn: 1. Onafhankelijke grondwet voor een internationaal erkend Zim babwe onder zwart meerder heidsbewind, 2. Militaire en bestuurlijke over gangsregelingen, waaronder verkiezingen, een wapenstil stand en de handhaving van orde en rust, De delegatie uit Salisbury en de delegatie van het Patriottisch Front bestudeerden gisteravond een geheim gedetailleerd plan van Engeland betreffende een nieuwe grondwet. Vanmorgen, bij de hervatting van de conferen tie, zouden ze er hun mening over geven. r PEKING - Koningin Mar gar ethe v ai x dat land gebruikelijk, schepte tijde ÏÉÉfei... l Denemarken brengt op het ogenblik een officieel bezoek aan China. Zoals is het diner de gastheer het eten voor de gast op haar bord. Beide partijen hebben winstpun ten geboekt. De delegatie van Salisbury had de grondwet als eerste agendapunt gewild en het PF had gewild dat méér dan dat zou worden besproken, zoals de greep op de krijgsmacht, de bu reaucratie en de rechtspraak tij dens de overgang naar wettige onafhankelijkheid. Zege Robert Mugabes vleugel van het Patriottisch Front zei gister avond dat de guerrillabeweging had gezegevierd omdat overeen stemming had moeten worden bereikt over alle punten op de agenda als pakket. Bisschop Mu- zorewa's delegatie uit Salisbury had zo snel geen commentaar. Een Britse woordvoerder zei dat geen der partijen een overwin ning had geboekt maar dat de agenda een verstandige regeling was die mogelijk maakte dat de conferentie verderging. "Als zo danig juichen wij haar toe", zei hij. Lord Carrington voerde gister avond bilaterale gesprekken met bisschop Musorewa alvorens een diner aan de delegatie uit Salis bury aan te bieden. De minister dineert vanavond met de heren van het Patriottisch Front. Na een kil begin van de conferentie op maandag en dinsdag -met zit tingen die alles bij elkaar maar 100 minuten duurden - waren gisteren de eerste tekenen van dooi zichtbaar. De conferentie raakte opnieuw in moeilijkheden toen premier Mu- zorewa om een verdaging rpet een dag vroeg. Van tsritse officiële zijde kon men nog niet zeggen of Muzorewa's verzoek zou worden inge,willi- gend. Kringen in de delegatie van Salis bury zeiden dat deze meer tijd wilde hebben voor het bestude ren van het Britse voorstel. Een delegatielid van Muzorewa zei: "Het Britse plan bevat geen schokkende dingen maar steil wel een paar vragen. We hebben tijd nodig om het te herkauwen" Uitbarsting Etna: 10 doden CATANIA (AFP) - Door een plot selinge uitbarsting van de vul kaan de Etna op Sicilië zijn giste ren 10 toeristen om het leven ge komen en ongeveer 40 gewond. Velen van de gewonden zijn er ernstig aan toe. Een gezelschap maakte per autobus een van de gebruikelijke toeristenuitstapjes naar de 3.320 meter hoge berg, toen onver wacht uit de zuidoostelijke krater lava en stenen werden geslin- JAKARTA (AP) - Een zware aard beving die 7.8 aangaf op de Rich terschaal, heeft gisteren d( westelijke punt van de Indonesi sche provincie Irian Jaya, he vroegere Nederlands Nieuw Guinea, getroffen, zo is bekend gemaakt door het meteorolo gisch bureau te Jakarta. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van binnen landse zaken, Faisal Tamin, ver klaarde dat ongeveer de helft var de huizen van de stad Ansus naai de bodem van de zee was zonken stad. Tamin meldde tevens grote schade in de stad Serui. Daar zouden on der meer het kantoor van de re gent, het regentschapshuis, drie scholen, een kerk en een politie kazerne zijn verwoest. Het meteorologisch bureau te Ja karta verklaarde voorts dat be richten over de aardbeving warer binnengekomen uit Menado Zuid-Sulawesi (Celebes), Denpa sar, het eiland Bah, Medan ol Noord-Sumatra en Upjungpa dong. JOHANNESBURG - Thoho-Ya- Ndou. Dat is de naam van de nieuwe hpofdstad van het derde Zuidafrikaanse thuisland dat vannacht onafhankelijk werd. Bijna 40 miljoen gulden kostte deze nieuwe stad, die door de Zuidafrikaanse belastingbetaler werd betaald en vooral bestaat uit een modern parlementsgebouw, een reeks moderne villa's voor de ministers en enkele ande- genwoordiger. De Zoeloe-leider Gathsa Buthelezi noemde de on afhankelijkheid van Venda een nieuwe Zuidafrikaanse tragedie en een verraad aan de zaak van de zwarte mensen. Hij beklemtoon de dat hij voor zijn thuisland Kwa-Zulu nooit de onafhanke lijkheid zal vragen. (Van c correspondent) JOHANNESBURG - Waarne mers in Lusaka en Luanda menen dat Lucio Lara naar alle waarschijnlijkheid de opvolger van de in Moskou overleden president van An gola, dr. Agostinho Neto, zal worden. Lara is op het ogenblik de secretaris voor ideologische opvoeding en partijorganisatie in de MPLA. Hij wordt beschouwd als Moskous favoriet. Lara wordt ook beschouwd als sterk ondersteuner van de SWAPO-guerrilla-organisa- tie, die het grootste deel van haar opleidingskampen in Angola heeft. Dat zou kunnen betekenen dat Angola de strijd van SWAPO voor de bevrijding van Namibië nog intensiever zal gaan steunen dan tot nog toe het geval is geweest. Goed geïnformeer de kringen in Luanda zijn van opvatting dat Lucio Lara twij felt of Sam Nujoma's SWAPO een grote kans zal hebben bij vrije verkiezingen in de vroe gere Duitse kolonie en daar om zal pleiten voor het voort zetten van de gewapende strijd tegen de Zuidafrikaan se strijdkrachten. Van westelijke zijde is onlangs een voorstel bij Zuid-Afrika op tafel gelegd dat zich ba seert op een initiatief van pre sident Agostinho Neto. Dat initiatief voorzag in een brede strook niemandsland aan de grens tussen Namibië en An gola van 50 kilometer breed die door troepen van de Ver enigde Naties gecontroleerd zou moeten worden. Weste lijke diplomaten twijfelen of Neto's opvolger nog bereid zal zijn dit voorstel uit te voe- Naast de nöam van Lara als op volger van Neto draaien in de Angolese geruchtenmolen ook de namen mee van minis ter José Eduardo dos Santos, de vroegere minister-presi dent Lopo do Nascimento (die pas in december door Ne to werd ontslagen) en de mi nister van defensie Iko Car- reira. Sommige diplomaten menen dat Lucio Lara geen grote kans heeft omdat hij een kleurling is. re gebouwen, waaronder ook gevangenis. De naam Thoho-Ya-Ndou bete kent feitelijk „hoofd van de oli fant" en gezien de economische en politieke betekenis van deze nieuwe staat binnen de Re publiek van Zuid-Afrika is de naam zeer doeltreffend. Venda heeft geen spoorlijnverbinding met de buitenwereld, geen en kele geasfalteerde straat en geen industrie. Het staatsbudget van 36 miljoen rand wordt feitelijk door Zuid-Afrika betaald. Zes miljoen rand verdient Venda door de export van koffie, thee, tropische vruchten en werk krachten. De bevolking wordt op opgeveer 350.000 mensen ge schat; 112.00 Venda's leven in blanke gebieden. Er bestaan twee partijen in dit land, de Venda National Party onder leiding van de nieuwe minister president Patrick Mphephu, en de oppositiepartij, de Venda In dependence Party. Een groot ge deelte van de oppositie werd verleden jaar gearresteerd. De onafhankelijkheidsfeesten, die al op 9 september begonnen, be reikten gisteravond hun hoogte punt. Zuid-Afrika's staatspresi dent Viljoen, verschillende mi nisters van de Zuidafrikaanse re gering, onder wie ook de minister van buitenlandse zaken Pik Bo tha en de minister voor samen werking en ontwikkeling dr. Piet Koornhof, namen aan de plech tigheid deel. Minister president Lucas Mangope van Bophuthatswana en een af vaardiging van bisschop Abel Muzorewa's regering in Zim- babwe-Rhodcsie waren eveneens aanwezig. Het onafhankelijke Transkei, dat geen diplomatieke betrekkingen meer met Zuid- Afrika heeft, stuurde geen verte- TEHERAN (DPA) - De Iraanse re geringsleider Mehdi Bazargan heeft zich gisteren in een radio rede met nadruk uitgesproken tegen afwijzing van alle westerse ideeën. Volgens hem is Iran pas dankzij contacten met het Wes ten als natie ontstaan. Hij pleite ervoor dat alle denkbeelden nauwkeurig moeten worden on derzocht om het beste daaruit, hetzij uit het Westen, hetzij uit hel Oosten, in het islamitische den ken op te nemen. Het officieuze staatshoofd, ayatol lah Chomeini, had het afgelopen weekeinde nog verklaard, dat de Iraniërs onder invloed van wes terse denkbeelden en cultuur vervreemd zijn van hun eigen cultuur en geschiedenis. Naar Zakenman ontvoerd ROME (UPI) - Vier gewapende mannen hebben gisteren in Ro me de 43-jange zakenman An- gelo Jacorossi ontvoerd. Jaco- rossi is eigenaar van een groot bedrijf dat huisbrandolie levert. Op ongeveer dezelfde tijd kwam in de stad Pescara de 21-jarige Lo renzo Barberini vrij. die daar za terdag was ontvoerd. Zijn vader, eigenaar van een onderneming in optische instrumenten, heeft een bedrag aan losgeld betaald, waarvan de grootte niet bekend is gemaakt. zijn mening zijn bevrijding en onafhankelijkheid niet mogelijk, als „de slaafse navolging van het Westen niet ophoudt". De premier stelde gisteren dat Iran zijn deuren niet voor alle denk beelden uit het buitenland kan sluiten. Het is zijns inziens ook tegen de islamitische beginselen om alles van buitenaf te verwer pen. De profeet Mohammed had zelf geen bezwaren tegen wester se of andere denkbeelden gehad. Bazargan vermeldde in dit ver band dat ayatollah Taleghani, de deze week overleden geestelijke leider in Teheran, zijn hele leven voor deze opvatting van de Islam had gestreden. Naar het blad Ettelaat in de Iraanse hoofdstad meldde, heeft de re volutionaire rechtbank onder leiding van ayatollah Chalchali in de Koerdische stad Sardasht zes Irakezen ter dood veroordeeld. De betrokkenen waren intussen naar Teheran gestuurd om de re gering over hun lot te laten be slissen. In het bericht werd niet gezegd of het om Koerden gaat. Gewapende Koerden hebben twee leden van de revolutionaire garde gedood en vier verwond bij een aanslag op het radio- en televisie station van Mahabad. Voorzover bekend betrof het de eerste m Ue van de Koerden sinds de voor- hoofds de leden in handen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9