CDA wil inkomens 15 jaar op nullijn Beveiliging kan heel onveilig zijn Voorbereiding Prinsjesdag in volle gang Ontvoerde Velpse veilig in Afghaanse hoofdstad ^-zwm i - 'Sport in Zuid-Afrika niet geïntegreerd' Jongelui verdacht van gijzeling en afpersing Uit in de Randstad Aanbevelingen opvang kind in ziekenhuis DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 Programma van uitgangspunten DEN HAAG (GPD) - De inkomens zullen in de komende vijftien jaar, volgens het CDA, niet langer mogen stijgen. De ruimte, die vrijkomt door de particuliere consumptie niet toe te laten nemen, moet gebruikt worden voor col lectieve verbeteringen. Hierbij denkt het CDA aan verbe teringen aan de arbeidsomstandigheden, versteviging van de economische basis door invoering van nieuwe technieken en verder ontwikkelingssamenwerking. Dit staat in een nieuw programma van uitgangspunten, dat is opge steld door een commissie onder leiding van de Limburgse Com missaris van de Koningin Kre- mers. Het programma zal nu door de partij besproken worden. En kele hoofdpunten eruit betreffen de gelijkstelling van andere sa menlevingsvormen met het ge zin, het toestaan van passieve eu thanasie, het terugdringen van kernwapens en het verminderen van het gebruik van kernenergie Het programma gaat uit van het be ginsel dat de mens slechts de be heerder van de wereld is, en dus de natuur dient te beschermen en geen roofbouw op de aarde mag toestaan. Dat betekent dat onbe- perkte groei onmogelijk is. Nu al zijn de grenzen hiervan bereikt. Bij verdere groei overheersen de schaduwkanten, aldus het rap port. Huiseigenaar niet dwingen woning voor gehandicapte aan te passen DEN HAAG (GPD) - Huiseigena ren worden niet verplicht hun woning zodanig te laten aanpas sen dat deze geschikt wordt voor gehandicapten. Minister Bee- laerts van Blokland heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Hiermee verwerpt hij een motie van de PvdA waarin werd ge vraagd onwillige eigenaren te verplichten hun woning te laten aanpassen. De bewindsman zegt dat uit een onderzoek is gebleken dat de re denen die eigenaren opgeven voor het weigeren van hun toe stemming meestal neerkomen op de voor hen onaanvaardbare ge volgen voor het huis waarvan zij eigenaar zijn. .Beelaerts vraagt zich af of in die gevallen het be lang van de gehandicapte ge diend zou zijn met een afge dwongen woningaanpassing. Beelaerts van Blokland wijst erop dat woningverbetering, zoals het aanbrengen van centrale ver warming of het verbeteren of vernieuwen van een keuken, al leen onder de regeling valt wan neer er een duidelijk verband be staat met de aard van de handi cap. Bij de gewone woningverbe- teringsgevallen kan aanspraak worden gemaakt op de subsidie regeling voor woningverbete ring. Indien er geen mogelijkheid is te verhuizen naar een woning waar normale voorzieningen al aanwe zig zijn, gelden de volgende aan wijzingen: de kosten voor de aanleg van centrale verwarming kunnen geacht worden te bedra gen 4000 gulden voor een woning tot 350 kubieke meter, 5000 gul den van 350 tot 450 kubieke meter en 6000 gulden van 450 kubieke meter of meer. Aanlegkosten die deze bedragen te boven gaan worden aanvaard als subsidia bele kosten volgens de gehandi captenregeling. De gemiddelde kosten voor het aanbrengen voor een douche worden gesteld op 2000 gulden en voor het maken van een douche ruimte met inrichting 2900 gul den. Ook hierbij kunnen de meerkosten onder de gehandi captenregeling vallen. Bouw, verbouw of verplaatsing van een garage, plaatsing van verwar mingsapparaten en verhuis- en inrichtingskosten boven de 3000 (resp. 3500 gulden) vallen in het algemeen niet onder de rege ling. Samenlevingsvormen Het concept-rapport bepleit de ge lijkstelling van andere samenle vingsvormen met het gezin, in dien er tenminste sprake is van onderlinge trouw, duurzaamheid en dat de betrokkenen ook ver antwoordelijkheid voor elkaar aanvaarden. Kremers: „De over heid mag niet discriminerend op treden tegen andere samenle vingsvormen, wanneer aan deze normen voldaan wordt". Hij ver wacht echter dat op dit punt bin nen het CDA de nodige discussie zal ontstaan. Ook samenleving in de vorm van een commune ziet Kremers als legitiem. Over het euthanasie-artikel ver wacht hij minder tegenstellingen binnen de partij. Hij gelooft dat de omschrijving dat „het staken van het medisch behandelen, dat het leven poogt te redden, kan passen in een humane stervens begeleiding" op veel steun bin nen het CDA kan rekenen. Het artikel aanvaardt verder dat het stopzetten van de medische be handeling kan geschieden op verzoek van de patiënt zelf. Op het punt van de abortus blijft het CDA aan de opvatting vast houden dat „eerbied en be scherming van het menselijk le ven hoeksteen behoort te zijn van onze rechtsorde". Op de samen leving rust hierbij de plicht zono dig bijstand te verlenen een „weerloos, ongewenst of onvol maakt leven" draaglijk te maken. In het bijzonder denkt de com missie hierbij aan bijstand voor vrouwen, die ongewenst zwanger zijn. Het CDA moet als „ethisch onaan vaardbaar" de massale vernieti gingswapens zoals de kernwa pens, van de hand wijzen, vindt het rapport. Nederland moet daarom initiatieven nemen om de mondiale afhankelijkheid van deze wapens te verminderen. Echter: het CDA wil ook niet de consequenties aanvaarden van een abrupte en eenzijdige af schaffing van de kernbewape ning, omdat de risico's die dit met zich mee zou brengen voor de we reldvrede te groot zijn. ARNHEM (GPD) - De op 1 augus tus in Afghanistan gekidnapte mevrouw Fieneke Flipse-Te Raa (30) uit Velp, lerares aan een col lege in Zevenaar, is sinds gisteren weer boven water en bevindt zich veilig en gezond in de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Over het lot van haar gelijktijdig ontvoerde echtgenoot, de 34-jarige bioloog en free lance-fotograaf Eric Flip- se is nog niets bekend. In de Arn hemse woning van Fieneke's ou ders heerste gisteravond een zeer getemperde vreugde. Getem perd, omdat de blijdschap over de terugkeer van Fieneke zwaar wordt overschaduwd door de on zekerheid over het lot van schoonzoon Eric. Fieneke's moeder, mevrouw Te Raa, zei ons: „We kregen onver wacht telefoon van buitenlandse zaken uit Den Haag met de me dedeling: „Uw dochter Fieneke is gezond in Kaboel aangekomen" Niet meer en niet minder. Het is nog onbekend waar onze schoon zoon zit. En zolang de een terug is en de ander nog niet, kunnen we nog niet echt blij zijn, want het Intussen doet het ministerie van buitenlandse zaken er alles aan om de verblijfplaats van Eric Flipse aan de weet te komen. De zer dagen ontstond grote vrees toen bekend werd dat een Cana dese toerist en zes Westduitsers in het onrustige Afghanistan wa ren doodgeschoten. Het bericht over de terugkeer van de Velpse lerares kwam dan ook als een opluchting. Eric Flipse en zijn vrouw Fieneke werden tijdens hun vakantiereis met hun tot kampeerwagen inge richte auto op 1 augustus, terwijl zij meereden in een konvooi van drie Bulgaarse vrachtwagens in een eenzaam berggebied, over vallen door rondreizende bandie ten of, naar later werd aangeno men, gegijzeld door een groep guerrillastrijders in het politiek zeer onrustige Afghanistan. De Bulgaarse vrachtwagenchauf feurs werden beroofd en vervol gens vrijgelaten. De auto van het Velpse echtpaar werd later, 100 kilometer van de Pakistaanse grens, aangetroffen met geopen de portieren. De wagen was ver moedelijk door de roversbende leeggeplunderd, maar vertoonde geen sporen van beschadiging. Het echtpaar Flipse was en bleef echter spoorloos en was waar schijnlijk naar de onherbergzame bergen ontvoerd. De overheid is volgens het rapport gerechtigd grenzen te stellen voor de inkomens. Dit kan ge beuren wanneer de economische ontwikkeling dat noodzakelijk maakt, of wanneer bijvoorbeeld de sociale uitkeringen be schermd dienen te worden. Het rapport spreekt niet met zoveel woorden over een vaste koppe ling tussen lonen en uitkeringen. Volgens het rapport moet de over heid ook maatregelen nemen om het toenemend energieverbruik te beperken. Hierbij stimuleert zij de ontwikkeling van andere, veilige energievormen. Het ge bruik van kernenergie moet ver meden worden, zolang daaraan „te grote" risico's verbonden zijn. Volgens Kremers betekent dit niet dat de bestaande kerncen trales in Dodewaard en Borssele gesloten dienen te worden, maar dat uitbreiding van het aantal centrales alleen mag wanneer er „uitermate- zwaarwegende argu menten" aan te voeren zijn. DEN HAAG - De voorbereidin gen voor Prinsjesdag zijn in volle gang. Dinsdag rijdt de gouden koets weer door Den Haag en dan moet alles er uiteraard piekfijn uit zien. Omdat er bij de jaarlijkse rit altijd splinters bladgoud van de koets afspringen moet de koets elke keer weer worden gerestaureerd. Dat kost per keer ongeveer duizend gulden. En natuurlijk wordt er ste vig gepoetst. Ook de paarden die de koets trekken krijgen een extra verzorgingsbeurt. Op de rechterfoto is de hoefsmid van de Koninklijke Stallen bezig met het beslaan van de paarden Binnenkort beurs Security 79 UTRECHT (ANP) - Het aanschaf fen van een beveiligingsinstalla tie kan een heel riskante zaak zijn. Iedereen mag zich desge wenst beveiligingsinspecteur, -specialist of -expert noemen, zonder dat daarvoor het afleggen van een examen of zelfs maar het overleggen van een bewijs van goed gedrag nodig is. De kans is zelfs niet uitgesloten, dat de niets vermoedende klant terecht komt bij een „beveiligingsbedrijf' dat is opgericht door inbrekers die op die manier moeiteloos aan de voor hun eigenlijke „vak" nood zakelijke informatie kunnen ko- Ondanks een vrij strenge selectie van de exposanten is de moge lijkheid ook niet geheel en al uit gesloten, dat er tussen de deel nemers aan de internationale be- veiligingsbeurs „Security '79' (die van 15 tot en met 19 oktober BREDA (ANP) - De Bredase politie heeft zes jongelui van 16 tot 20 jaar aangehouden, verdacht van gijzeling en afpersing van twee Noorse studenten. De studenten - van Oslo op doorreis naar Amerika - hadden van de verdachten een slaapplaats in Breda aangeboden gekregen. Midden in de nacht werden zij gewekt door drie mannen, gewa pend met een geweer, een pistool en een uitbeenmes. Zij eisten geld. De Noren werden tot dins dagochtend gevangen gehouden, waarna ze mee moesten naar ver schillende banken om de travel- lercheques, die zij bij zich had den, te innen. Zo namen de Bredanaars 500 gulden van de studenten af. Eén van de gedupeerden wist bij een bank in Tilburg over de balie te springen, om hulp te roepen en te vluchten. De andere Noor werd door de drie meegenomen en la ter vrijgelaten. In het pand waar de Noren hadden overnacht trof de politie later drie jonge vrou wen aan plus de wapens. De gevluchte Noor meldde zich gis termiddag telefonisch vanuit Amsterdam bij de Bredase poli tie. in de Julianahal van de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden) be drijven zitten die het predicaat „bonafide" niet verdienen. Dit bleek gisteren op een persconfe rentie van de Jaarbeurs ter gele genheid van „Security "79" Een tweede risico is, dat lieden met criminele bedoelingen de beurs aangrijpen om zich door de te genpartij haarfijn te laten inlich ten over de werking van allerlei beveiligingssystemen. Maar vol gens de heer F. Heykoop van de Nederlandse vereniging van on dernemingen op het gebied van brand-, inbraak- en overvalbe- veiliigng (NVOB) zullen de „goe de" beveiligingsbedrijven op de beurs zeker niet het achterste van hun tong laten zien omdat „géén informatie een wezenlijk onder deel van het beveiligen is" Dat doet dan natuurlijk de vraag rijzen, of „Security" eigenlijk wel zin heeft. Volgens Heykoop is dat wel het geval. Niet alleen voor de exposanten die er kennelijk wel brood in zien (er zijn 219 stands met apparaten, systemen en in stallaties van 575 ondernemingen uit 21 landen) maar ook voor de bezoekers. Die kunnen zich breed oriënteren over alles wat er op de markt is. Maar Heykoop raadt kandidaat kopers wel aan, zich kritisch op te stellen en zich goed te laten voor lichten voordat ze met een bevei ligingsbedrijf in zee gaan. Daar voor kunnen ze terecht bij de po litie, de verzekeringsmaatschap pij die het inbraakrisico heeft verzekerd of bij de NVOB in Den Haag, die volgens Heykoop zeer strenge toelatingseisen stelt aan bedrijven die lid willen worden. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 15 sept., Concertgebouworkest o.l.v. Edo de Waart om 12.30 uur; 16 sept., Israel Philharmonic Orchestra om 12.30 uur; 19 sept., Amsterdams Philharmonisch orkest o.l.v. Anton Kersjes om 20.15 uur. Kleine zaal: 15 sept., Bernard Kruysen bariton en Gerard van Blerk piano om 12.30 uur; 16 sept., Theo Olof viool om 20.15 uur; 19 sept., Phemios trio om 20.15 uur. Carré: 14 en 15 sept., Muzikaal kolderfestijn m.m.v. Daniel Wayen- berg. Rob van Reijn en de Amsterdamse politiekapel om 20.15 uur; 16 t/m 19 sept., Brasil Tropical om 20.15 uur. Cleyntheater: 14 sept., Peter Faber show om 20.30 uur; 15 sept., Shusaku en dormu dance theatre om 20.30 uur. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 13 t/m 16 sept., Haagse Comedie met Het Wederzijds Huwelijksbedrog om 20.15 uur. Nederlandse Congresgebouw: 13 en 14 sept., musical Bubbling Brown Sugar om 20.15 uur; 15,16, 18 en 19 sept., Prachthotel door Simone Rooskens en Luc Lutz om 20.15 uur. Diligentia: 13, 14, 18 en 19 sept., Cabaret Fons Jansen-5 om 20.15 Appeltheater: 13,14,15 en 19 sept., toneelgroep De Appel met Een poppenhuis om 20.15 uur. Theater in de Steeg: 14 en 15 sept., Heddy Lester. VOORBURG Theater de Tobbe: 14 sept., Vrij podium populair, podium be schikbaar voor alle amateurmusici, zangers, toneelspelers enz. vanaf 20.30 uur; 15 sept., toneel en theatershow Buck teeth door Hans Dageleten Elja Pelgrom om 21.00 uur; 16 sept.. koffieconcert door The Group; 18 sept., film Les rendez-vous d'Anna om 20.30 UTRECHT (ANP) - Ongeveer 320.000 kinderen worden ieder jaar voor korte of langere tijd op genomen in de Nederlandse zie kenhuizen. In de meeste zieken huizen mogen broertjes en zusjes alleen op bezoek komen als ze veertien jaar of ouder zijn. Voor de ouders lopen de officiële be zoektijden uiteen van een paar uur per week tot vijftig uur of meer, terwijl enkele ziekenhui zen doorlopend bezoek toestaan. Deze gegevens zijn te vinden in het door een speciale commissie van AMSTERDAM (GPD) - De SACOS, de overkoepe lende organisatie van niet raciale sportbonden in Zuid-Afrika, heeft in een brief aan minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken laten weten dat de sport voor gehandicapten in Zuid-Afrika zeer zeker niet geïntegreerd is. ken een beëindiging van de apartheid in de sport nog steeds onmogelijk. Daarom dringt de SACOS er bij minister Van der Klaauw op aan de Zuidafrikaanse delegatie tijdens de Olympische Spelen voor gehandicapten, wel ke volgend' jaar in Nederland plaats zullen vinden, uit te slui ten. De SACOS heeft met het ver sturen van deze brief echter wel een groot risico gelopen. De SACOS staat namelijk al gerui me tijd bloot aan druk van de Zuidafrikaanse regering. De Klerk, de Zuidafrikaanse minis tervan sport, betitelde de SACOS onlangs nog met de veelzeggende woorden: „De SACOS stelt zich ten doel de positie van Zuid-Afri ka internationaal te ondermijnen. Deze organisatie zou door elke Zuidafrikaan veroordeeld moe ten worden". Dat deze mening van De Klerk niet door elke Zuidafrikaan wordt gedeeld blijkt wel uit het aantal aangeslo ten sportorganisaties bij de SA COS, twintig, met een totaal aan tal leden van ongeveer 70.000 mensen. Maar niet alleen de Zuidafrikaanse regering oefent druk uit op de SACOS, ook de druk van de organisatie die het team samenstelt wat naar de Olympische Spelen voor Gehan dicapten zal afreizen maakt het de SACOS moeilijk. Deze organi satie stelde onlangs nog een ver klaring samen waarin stond ver meld dat er in Zuid-Afrika geen apartheid in de sport te bespeu ren valt. Onder deze verklaring was eveneens de naam van de heer Hassan Howa, de voorzitter van de SACOS, opgenomen. Ho wa echter, heeft de uitgegeven verklaring nooit getekend. Dat ook sport voor gehandicapten langs raciale wegen wordt ge scheiden wordt tevens beaamd door de SAN-ROC, het Zuidafri kaanse niet-raciale Olympisch Comité in Londen. Om de apart heid in de sport in Zuid-Afrika met enige feiten te staven heeft de SACOS uitgerekend hoeveel gemengde wedstrijden er in het jaar 1977 in Zuid-Afrika werden gehouden. Men kwam toen tot een totaal van vier. Wedstrijden overigens waarvoor speciale toe stemming moest worden ge vraagd aan het South Africa De partment of Sport and Recrea tion. de nationale ziekenhuisraad NZR opgestelde rapport 'zieken huisklimaat voor nul- tot acht tienjarigen'. Het rapport gaat voor commentaar naar alle zie kenhuizen en belanghebbende organisaties en instanties. Na eventuele wijzigingen aan de hand van die commentaren wordt het een beleidsuitgangs punt voor de NZR. Jonge patiënten vormen een kwetsbare groep. Ze worden uit hun gewone leventje gehaald en veel kinderen ervaren opname en behandeling in een ziekenhuis als bedreigend. De ouders willen meer en meer bij de verzorging worden betrokken. Om een over zicht te krijgen van de bestaande voorzieningen heeft de commis sie een enquête gehouden bij 159 ziekenhuizen. De commissie heeft een reeks aan bevelingen gedaan, onder meer met betrekking tot een goede voorbereiding van ouders, kinde ren en werkers in het ziekenhuis. Ze vindt ook, dat het kind zo min mogelijk van zijn ouders moet worden gescheiden en dat er ook mogelijkheden moeten komen voor het bezoek van andere fami lieleden, vriendjes en vriendin netjes, enz. Volgens de commissie moet er in overleg tussen ouders en ver pleegkundigen een regeling voor bezoek en ouderparticipatie worden vastgesteld die is afge stemd op de individuele behoefte van kind en ouders.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7