Maredorp bedolven onder een lawine van plannen Weer verzet tegen studentenflat Opbouw op meetschip „Prijs van gas aan warmte koppelen" n r Verbetering van de buurt laat lang op zich wachten PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 LEIDEN - De scheepswerf en ma chinefabriek van de gebroeders Akerboom bv aan de Hoge Morsweg heeft gistermiddag de opbouw van een ruim dertig me ter lang schip bovenop de romp geplaatst. Dit karwei werd met twee dertig-tonskranen ge klaard. Het was voor de voorbij gangers een vreemd gezicht om een opbouw van een schip op het water van de Rijn te zien drijven. "We hebben het voor de plaatsing waterdicht gemaakt", zegt een woordvoerder van Akerboom. Het schip wordt gebouwd in op dracht van de Bangladesh Water Development Board in Dacca. Het schip zal worden ingezet voor kust- en delta opmetingen als onderdeel van een landaanwin ningsproject, waaraan onder meer ook het waterloopkundig laboratorium uit Delft meewerkt. 'Het voordeel van deze manier van werken is onder andere datje een vlakke bodem krijgt in het stuur huis. Normaal loopt de vloer van een schip altijd rond", zegt de woordvoerder. Omdat het schip voor maart 1980 moet worden opgeleverd, werd op twee plaat sen tegelijkertijd aan het schip gewerkt. Scheepswerf De Hoop uit Hardinxveld-Giesendam bouwde het casco, dat 75 ton weegt en in Leiden de opbouw. De opbouw weegt 25 ton. Via Gouda kwam het casco naar de werf van Akerboom en gisteren werd de opbouw erop gehesen. "Door met twee kranen vanaf de wal te werken besparen we een hoop geld. Normaal hadden we een drijvende bok uit Rotterdam moeten laten komen, die zou er een paar dagen over doen om hier te komen. Ga maar na wat dat moet kosten. Ook de tijdwinst is niet gering", aldus de zegsman van de werf. "Nadat de opbouw op de romp zit, zal het schip weer op het droge worden getrokken. De afbouw kan dan in een over dekte hal plaatsvinden". Het vaartuig wordt zeven meter breed en om het geschikt te ma ken voor het werk waar het voor is besteld krijgt het een geringe diepgang: 1.60 meter. Er is ruimte voor totaal zestien bemannings leden en nog een aparte accom modatie voor acht meettechnici. Aan dek worden twee kleine hulpvaartuigen geplaatst voor detailmetingen in gebieden met een zeer beperkte waterstand. Maart 1980 moet het schip aan de opdrachtgevers worden opgele verd. Het zal te zijner tijd op eigen kracht naar Bangladesh worden gevaren. De bouwkosten van het schip bedragen ruim vier miljoen gulden. Femke Vanaf deze maand moetingsplaats voc "Femke" weer open op zondag van 13.00 tot 15.00 uur en op donderdag van 930 tot 1230 uur. Vrouwen die met andere vrouwen willen praten in een gezellige, ontspannen sfeer zijn welkom, aldus de uitno diging van Femke. Femke zal binnenkort ook nieuwe praatgroepen starten. Opgave is nog mogelijk. Ver der staat een open dag op 22 september op het programma (van 12.00 tot 17.00 uur) en houdt Femke op 26 september haar maandelijkse video-och tend. Femke is te vinden in de coffee shop van het Volkshuis, Haarlemmerstraat 73b Vrijetijdscentrum Op verschillende cursussen die het Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat 66) organiseert, kunnen belangstellenden zich nog inschrijven. Zo is er een extra cursus yoga begonnen, op maandagavond van 21.1-5 uur tot 22 30 uur. De cursus wordt geleid door Roland Schoonheid. Verder zijn er nog plaatsen vrij op de experimentele "muzie kworkshop", die wordt ge houden op dinsdagavond tus sen 20.00 uur en 22.00 uur, en onder leiding staat van Ri chard Anijs. De "workshop" is bedoeld voor mensen die al een muziekinstrument bespe len maar die sa men met ande ren verder willen experimen teren. Tenslotte kunnen nog deelne mers geplaatst worden op de cursussen wandkleden maken en textiele werkvormen (o.l.v. Lydia Luyten) en Popelektral Bouw je eigen versterker. Wie voor één van de genoemde cursussen belangstelling heeft kan zich opgeven bij het LVC. Kinderwagen-zitten De winkeliersvereniging "De Kopermolen" organiseert op vrijdagavond 14 september de "Wereldkampioenschap pen kinderwagenzitten". Er vallen diverse geldprijzen te winnen voor de maximaal 15 deelnemers, waarvan ver wacht wordt dat zij 's nachts in de kinderwagens blijven zitten tot zaterdagmiddag 3 uur. Voor de uitreiking van de prijzen zal Barry Hughes naar Leiden komen. Verder organiseert de vereniging op zaterdagochtend nog diverse andere activiteiten. De keuring van de kinderwa gens zal vanavond tussen 18.00 en 19.00 uur op de par keerplaats van de "Koper molen" worden gehouden. IJSHOCKEY - Finland heeft in een wedstrijd voor het Rudo Pravo- toernooi met 4-3 gewonnen van Zweden. In de stand gaan Tsje- choslowakije en de Sowjet-Unie met ieder zes punten uit drie wedstrijden aan de leiding, ge volgd door Finland en Zweden met elk twee punten. Canada staat puntloos op de vijfde plaats. IJSHOCKEY - Utrecht heeft voor de bekercompetitie met 5-4 ge wonnen van Tilburg Trappers. De periodestanden waren 1-1,2-1 Philips gaat de produktie van kleuren-tv-buizen in het Britse Durham voor twee weken staken. Oorzaak van de maatregel is het te hoog oplopen van de voorra den aan kleuren-tv's in Europa. De fabriek in Durham is een van twee fabrieken voor kleurenbui- zen van Mullard in Groot-Brit- tannië. Er werken ongeveer 1400 n, aldus Philips. LEIDEN - Het bestemmingsplan voor Maredorp, dat in de afgelopen weken in de raadscommissies aan de orde is geweest, maakt de stapel plannen voor deze binnen- stadswiik weer drie centimeter hoger. In de Leidse binnenstad was Mare dorp het eerste gebied waar daadwerkelijk aan een verbete ringsplan werd gewerkt. Er wordt in het bestemmingsplan dan ook grotendeels teruggegre pen op de nota's: "Een funda ment voor Maredorp", "Mare dorp in de steigers" en "Mare dorp onder dak". Het plan is te beschouwen als de afronding van de werkzaamheden van de afge lopen vier jaar. Met nadruk wordt het bestemmingsplan door de gemeente gepresenteerd als een "papieren" resultaat van die ja ren omdat de daadwerkelijke verbeteringen nog niet in gang zijn gezet. Natuurlijk is die papieren aanloop noodzakelijk voor het langs de mocratische weg tot stand bren gen van een bestemmingsplan maar ook als bestuurlijk en juri disch kader waarbinnen de stadsvernieuwing in deze bin- nenstadswijk daadwerkelijk aangepakt kan worden. Er is door ambtenaren veel werk verzet om de vele nota's die in de afgelopen jaren zijn verschenen in het be stemmingsplan te verwerken. Desondanks blijft het lezen van het plan een ondankbaar en ver moeiend werk. Je kunt je afvra gen of af en toe niet te omslachtig is geschreven en of sommige za ken niet dubbel staan vermeld. Inspraak uit de buurt heeft een be langrijke rol gespeeld bij de tot standkoming van dit bestem mingsplan. De buurt zelf nam het voortouw, is hard aan de slag ge weest binnen de projectgroep. Maar van de lawine papier die de afgelopen jaren over Maredorp is uitgestort moeten gewone bur gers toch langzaamaan hoorndol worden. Nog maar net door het éne plan heen geworsteld ligt er al weer een nieuw pakket papier klaar. Vast staat dat de eindeloze papierjungle de kloof tussen de gemeente en de buurt niet kleiner maakt. Een bittere pil die de buurt moet slikken is de bouw, waartoe door het college van B en W buiten de projectgroep om is besloten, van een stallingsgarage (bedoeld als parkeergelegenheid voor de buurt) aan de Hekkensteeg. Het bestemmingsplan wordt op 24 september in de gemeenteraad behandeld en het ziet er naar uit dat de garage op papier de eind streep wel haalt. Of die ooit ge bouwd zal worden is vraag twee. Het zal wel enige tijd duren voor men er achter komt dat voor een dergelijke garage geen markt is. Mocht één en ander niet haalbaar zijn dan laat het bestemmings plan de mogelijkheid open om op dezelfde plaats woningwetwo ningen te bouwen. De vraag lijkt gerechtvaardigd of het niet ver standiger- is om er gelijk maar woningen te bouwen. Op de directe toekomst van Mare dorp heeft het bestemmingsplan overigens voorlopig weinig in vloed. Voor wat betreft de wo- ningbouwplannetjes aan de Mi- rakelsteeg en op het terrein van zwembad "De Overdekte" waren de knopen al doorgehakt. Voor alsnog zal het meeste geld uit de stadsvernieuwingspot van het rijk ten goede komen aan de z.g infra-structurele werken (kade muren, rioleringen en bestratin gen). Een werkelijke verbetering van het wonen in de buurt zal nog lange tijd op zich laten wachten. De beperkte waarde van het be stemmingsplan wordt daardoor duidelijk. Concreet komt het er op neer dat de wegen naar een verder verval worden afgesne den. De grote leegtstand in Mare dorp is echter moeilijk aan te pakken. Ongebreidelde wild groei van de pakhuizen zal een halt worden toegeroepen maar het aantal pakhuizen zal niet worden teruggedrongen. De uitgangspunten voor Maredorp zijn door de jaren heen, in alle plannen, gelijk gebleven. Het ac cent is blijven liggen op het wo nen in Maredorp. Het zal echter nog jaren duren voordat het ver loren gegane terrein is terug ge- JAN RIJSDAM Binnenbrand in flat LEIDEN - Bij een binnenbrand in een flat aan de Jan Luykenlaan in Leiden is vannacht een slaapka mer grotendeels verwoest. De brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, ontstond rond twee uur 's nachts. Op dat moment was de eigenaar van de woning juist zijn hond aan het uitlaten. Bij thuiskomst trof hij de slaapka mer uitgebrand aan. De schade aan de woning wordt ge raamd op 50.000 gulden. De tech nische recherche van de Leidse politie heeft vandaag een onder zoek naar de oorzaak van de brand ingesteld. Brandstichting wordt daarbij niet uitgesloten. LEIDEN - "De prijs van het gas zal worden gekoppeld aan de warmte die het geeft". Dit werd gisteravond besloten door de Algemene Raad van het Energiebedrijf Rijnland. De nieuwe regeling gaat I oktober in werking. De kleinverbruiker zal over het algemeen van geling weinig merken. Na het in gebruik nemen van het gasveld in Groningen zijn in de loop der jaren op nog ruim vijentwintig plaat sen in Nederland aardgas velden gevonden. De gas- kwaliteit van deze nieuwe velden vertoont onderlinge verschillen, maar wijkt ook af van de kwaliteit uit Gro ningen De Gasunie heeft besloten dat het gas uit deze velden ge lijktijdig met het Groningse gas wordt gebruikt en dat niet zal worden gewacht tot het Groningse veld is uitge put. Mede daarom is beslo ten het gas afkomstig uit de andere velden te mengen met dat uit Groningen. Men wil daarmee bereiken dat de kwaliteit van het gas gega randeerd blijft en dat een zeer kostbare en ingrijpende aanpassing van de (huishou delijke) gasapparatuur kan worden voorkomen. Dit gemengde gas blijft dus ge schikt voor de thans in ge bruik zijnde gastoestellen. Van belang hierbij is dat het gas uit de nieuwe velden na genoeg altijd een hogere ca lorische waarde heeft dan het voor kort uitsluitend ge leverde Groningse gas. Een kubieke meter van het ande re gas levert namelijk meer warmte dan het gas uit Gro ningen dat een relatief lage calorische waarde heeft. L.R. Berkenbosch, H.J. Broek, A.F. Cohen, mej. C.G.M. van Dijk, mej. L.C. Kok, L.G.J. de Leede, A.M. van de Mooren, J.F.C.M. Pas, J. Schultink, M.W.E. Teunissen en P.H. van der Zee. Doctoraal examen biologie: E.G. New ton, F. van Falen, P.G. Merendonk, mevr. P.C. Houtman, Th.C.P. Meiman, M.A.W. Noordervliet, C.M. Verbeek, A.J.H. Hamers, mej. B.J. Trask en mej. M.H.H. Vente. Doctoraal examen natuurkunde: mevr. B.J.A. Zielinska, F.R. Hoekstra, A.M.M. Lelkens en M.P„de Goeje. i G.E. Schuitemaker. Doctoraal examen oude stijl theologie: D. Sijbrandij. Doctoraal examen Duits: R.V. Deem ster, A.J.A.M. Verschuren, A. van der Harst, mevr. L.M.J. Erkens, V.L.J. Geijst en mevr. E.A. Klaproth. Doctoraal examen klassieke taal: mevr. A.M. van der Valk. Doctoraal examen fiscaal recht L.E.G. Simons, F.P. Lunstroot, mr. A. van Traa en A. Hakvoort. Doctoraal examen geschiedenis: P.H.H. Vries (cum laude). Chinees: P.J. Peve- Een stapel plan r de verbetering van Maredorp met op de achtergrond de harde werkelijkheid Doctoraal t relli. Doctoraal examen scheikunde: mej. M.A.M.M. Ranke, J M. Kockx. K. Riet veld, H.C.E. ter Meulen, R.G. Visser, H.P. Westerink, B.M. Tieman, J.A.M. Snoek, M.C. van Zijl, A.J.M. Wilbers en J. HiUe. Doctoraal examen wiskunde: J. Doel man, F.A. Gelderman, A A.C.M. Kalker, M. Beetsch, A.J.M. Kleijweg, TC. de Lange, mej. A.M. van Delft, P.C.T. Ver- Wijkverenigingen in beroep tegen bouw Kaiserstraat LEIDEN - De vereniging voor Pieters- en Academiewijk en het wijkcomité Vree wijk gaan opnieuw in hoger beroep tegen het besluit van het college van B en W om een bouwvergunning te verlenen voor de bouw van de studentenflat aan de Kaiser straat. Dit is het zoveelste bezwaar in de lange rij van protesten die de bouw van de Kaiser- straatflat al lange tijd heeft tegengehou den. Zoals bekend verleenden burge meester en wethouders in juni 1978 (tegen ambtelijke adviezen in) al een bouwver gunning. Die werd later door de Raad van State, op verzoek van de buurtvereniging, geschorst omdat het plan niet volledig voldeed aan de bouwverordening en een aantal slordigheden in de procedure. Na maandenlang aarzelen besloten B en W in juli van dit jaar om een nieuwe bouw vergunning af te geven voor een flat zon der zijvleugel op de binnenplaats. In plaats van de gedachte 200 kamers komen er nu nog 140 kamers in het nieuwe ge bouw. Het college van B en W meent hiermee tegemoet te komen aan de be langrijkste bezwaren uit de buurt. Met het wegvallen van de hoge zijvleugel zou voorkomen worden dat de nieuwbouw uitsteekt boven de karakteristieke be bouwing aan het Rapenburg. Bovendien kan de opengevallen bebouwing op de binnenplaats worden benut als parkeer gelegenheid. De vereniging Pieters- en Academiewijk en het wijkcomité Vreewijk brengen in hun nieuwe bezwaarschrift tegen het bouw plan opnieuw een reeks bezwaren naar voren. De buurtvereniging is verbaasd dat cergunning hebben afgegeven boi erk belangrijk deel nog geen tekeningen bij de gemeente beschikbaar zijn en waarvar een toetsing door de brandweer ont breekt. Men betwijfelt of een dergelijke vergunningverlening in overeenstem ming is met de wet. De buurtvereniging geeft verder in haar be zwaarschrift opnieuw aan dat de verleen de bouwvergunning op een groot aantal punten in strijd is met bepalingen uit de Leidse bouwverordening. Zo zou in de meeste keukens niet voldoende ruimte zijn voor plaatsing van een kooktoestel en een koelkast, hebben bijna alle keukens geen ramen en zijn de kamers en de ramen in de kamers veel te klein. De parkeer ruimte die wordt gerealiseerd noemt men onvoldoende. Ook stelt men vast dat de maximale bouwhoogte, die geldt voor de Leidse binnenstad, nog steeds ruim schoots wordt overschreden. Men geeft verder aan dat het voor een aantal zaken, die in strijd zijn met de voorschrif ten, zelfs niet mogelijk is een vrijstelling te verlenen en dat een aantal wel verleende vrijstellingen ten onrechte zijn afgegeven. Volgens de bezwaarden kan er heel wat beter worden gebouwd dan nu wordt voorgenomen. Zij zeggen het, uit oogpunt van de toekomstige bewoners, te betreu ren dat de Stichting Leidse Studenten huisvesting het gedaan heeft gekregen dat men dit project buiten de normen van het ministerie van volkshuisvesting om mocht ontwerpen. De wijkvereniging en het wijkcomité ko men tot de conclusie dat B en W bij de afweging van de betrokken belangen niet in redelijkheid had kunnen besluiten de bouwvergunning grotendeels in stand te laten. Men is van mening dat B en W zich hiermee schuldig hebben gemaakt aan schending van het beginsel van behoor lijk bestuur.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4