„Pancras-oost moet er straks voor bloeden" „Verwijt aan Verkuylen is niet terecht" Uitingen van fascisme hij studenten geen incidenten9 Ouders Op Herhalingr gaat feestelijk beginnen DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 LEIDEN De Jong (Ontwerper bestemmingsplannen) stapt op: Deelnemers aan de cui "Ouders Op Herhaling" tensief aan het werk. LEIDEN - Mr. Abel de Jong, van het Rotterdams "Bu reau voor Stedebouwrecht en Planologie" heeft we gens een aantal fikse schermutselingen met ambtenaren van de ge- meeente Leiden zijn ont slag bij het college van B en W aangeboden. De schermutselingen gaan over de procedures die moeten worden gevolgd bij de totstandkoming van het bestemmingsplan voor de wijk Pancras-oost. De Jong vindt dat de plan nen te gehaast worden doorgevoerd en vermoedt dat daardoor de inspraak uit de buurt in de knel komt. Mr. De Jong is als extern adviseur betrokken bij de opstelling van het bestemmingsplan voor Pan cras-oost (het gebied tussen de Hooigracht en de Herengracht) De door ambtenaren in het voor uitzicht gestelde procedure wordt door hem betiteld als "pa niekplanologie". De Jong voelt zich plotseling en onverhoeds "voor het blok gezet" door me vrouw Schramm, van de afdeling SVG (stadsontwikkeling, ver keer en grondzaken), die hem te verstaan heeft gegeven dat van hem wordt verwacht dat het be stemmingsplan op korte termijn zal worden voltooid opdat het nog dit jaar door de gemeente raad kan worden vastgesteld. Protest De Jong noemt die voorwaarden niet aanvaardbaar en tekent ern stig protest aan. Hij zegt de in druk te hebben dat mevrouw Schramm zich een verkeerde voorstelling maakt van de positie van een extern adviseur. Volgens mr. De Jong is er geen enkele aanleiding voor plotselinge grote haast. Het gebied Pancras-oost wordt beschermd door de wer king van het voorbereidingsbe- sluit voor de binnenstad dat, na verlenging, kan doorlopen tot medio 1981. "Er rest dus nog vol doende tijd om de regeling op normale wijze te ontwikkelen. Bovendien heeft noch het ge meentebestuur noch de werk groep enige afspraak met mij gemaakt over het tijdstip waarop het ontwerp voltooid moet zijn" aldus De Jong. Zeker 2 jaar De Jong zegt dat zijn ervaringen in Maredorp hem hebben geleerd dat voor het op verantwoorde wijze opstellen van een bestem mingsplan tenminste twee jaar moet worden uitgetrokken. Hij wijst ondermeer op de inspraak procedure die diverse maanden in beslag neemt. Volgens mr. De Abel de Jongdoor de gemeente gevraagd om een bestemmingsplan voor Pancras-Oost te maken, geeft er de brui aan. De gemeente heeft volgens hem teveel haast met het plan en wilde hem uiteindelijk zelfs een volledig ontwerp opdringen "Het werd een kwestie van slikken of stikken" Jong is het duidelijk dat het sa menpersen van de gehele proce dure tot krap een halfjaar allerlei ongewenste gevolgen kan heb ben. Zoals bekend is Abel de Jong zes jaar betrokken geweest bij de stadsvernieuwingsplannen voor Maredorp maar kreeg hij begin dit jaar door de gemeente ontslag aangezegd. De gemeente zei een einde te willen maken aan het contract omdat het geld op was. De Jong noemde zelf een belang rijke reden voor zijn ontslag dat diverse hoge ambtenaren niet achter het bestemmingsplan zouden staan dat door de project groep voor Maredorp was opge steld. De Jong bevestigde dat zijn taak in hoge mate door ambtena ren werd bemoeilijkt. Volgens de buurt werd door het ontslag ern stig afbreuk gedaan aan de be langen en de inspraak van de be- Wethouder Uit de gang van zaken in de afgelo pen maanden blijkt dat de dis cussie over de totstandkoming van het bestemmingsplan voor Pancras-oost voornamelijk is ge voerd over het hoofd van de ver antwoordelijke wethouder Waal (ruimtelijke ordening) heen. Duidelijk is dat op ambtelijk ni veau verschillend wordt gedacht over de verleende opdracht aan De Jong. Mr. De Jong was door het gemeentebestuur ingehuurd voor het opstellen van voor schriften en toelichting bij het bestemmingsplan Pancras-oost. Enkele weken geleden ontving De Jong echter een brief van me vrouw Schramm met een plan kaart en daarbij een bijna volle dig pakket concept-voorschrif ten. Eén en ander heeft nogal wat vragen opgeroepen omdat deze zaak, volgens mr. De Jong, dui delijk valt onder de aan hem ver leende opdracht. De concept voorschriften zijn, volgens De Jong, op "nogal listige" wijze (onder het mom van een voor zetje) geïntroduceerd: "Het werd voor mij een kwestie van "slik ken of stikken". Dat vind ik on aanvaardbaar. Ik wil alleen werken aan een plan waar ik ach ter kan staan" en brief aan mevrouw Schramm veegt De Jong meer de vloer aan met het schriftenpakket. Hij noemt het pakket erg lijvig, verwarrend en summier van opzet. Vooral de benadering van de be staande bedrijven roept bij De Jong nogal wat vragen op. Hij meent dat in de plankaart teveel wordt uitgegaan van een ideaal beeld en pleit ervoor om de be staande bedrijven te legaliseren. "Dit heeft tot gevolg dat het er in stedebouwkundig opzicht vaak minder fraai gaat uitzien, maar wanneer de gemeente bestaande bedrijven niet legaliseert zal men in de toekomst steeds de hand moeten lichten met het bestem mingsplan of verschuift men de problemen naar moeizame pro cedures", aldus De Jong Eind '78 Mevrouw Schramm meent dat De Jong bij zijn aanvaarding van zijn opdracht wist dat het plan al eind 1978 klaar moest zijn. "De aanzet die ik aan de voorschriften heb gegeven is inderdaad vrij volle dig geweest maar anders zou de opstelling van het bestemmings plan nog meer vertraging hebben opgelopen. Het is de bedoeling dat het bestemmingsplan er toch eens een keer komt", aldus me vrouw Schramm. Zij verwijt De Jong dat hij de laatste maanden weinig is verschenen op vergade ringen vn de werkgroep Pancras- oost. Wethouder Waal geeft schoorvoe tend toe wel iets gemerkt te heb ben van strubbelingen tussen ambtenaren en De Jong. "Toch is er gedurende lange tijd zeer goed samengewerkt dus ik zou het erg jémmer vinden als het accent van die samenwerking alleen op de laatste drie maanden zou komen te liggen", aldus Waal. Ook de wethouder stelt dat De Jong de termijn waarbinnen hij zijn op dracht had moeten voltooien ruimschoots heeft overschreden. Onduidelijk blijft echter wanneer die termijn precies is verstreken. Dat de inspraak van de buurt in de knel zou komen wijst wethouder Waal met nadruk van de hand. "Onzin", zegt hij, "Alle inhoude lijke punten zijn al jarenlang goed doorgesproken in de werk groep, en er is steeds terugge koppeld naar de buurt" Leden van het buurtcomité, vertegen woordigd in de werkgroep Pan cras-oost. menen daarentegen: "Er wordt al maandenlang ge kibbeld over onze hoofden heen. De bouwplannen voor de buurt worden daardoor tegengehouden en het bestemmingsplan heeft een vertraging van maanden op gelopen". De verschillende par tijen laten over alle schermutse lingen nog wel enige onduide lijkheid bestaan. Abel de Jong zegt "Eén ding is wel duidelijk, Pancras-oost moet er voor bloe den" JAN RIJSDAM LEIDEN - "Het is natuurlijk heel goed dat zo'n KWJ er is, want als een jongen twintig of éénentwintig jaar wordt moet hij het minimumloon dat daarvoor staat verdienen. Maar in dit geval liggen de zaken zo compleet anders. En ik begin steeds meer te begrijpen dat het bij Verkuylen alleen maar om dit ene geval gaat. Om hem dan uit te roepen tot grootste onderbetaler van Nederland, dat is een volkomen onjuiste en onheuse benadering" Dat is de reactie van de schoolde caan van de mts, door wiens be middeling de jongen - die zoals wij gisteren meldden, volgens de beweging voor werkende jonge ren KWJ door het loodgietersbe- drijf Verkuylen voor 4600 gulden is onderbetaald - daar vorig jaar jónuari is aangenomen. Die jon gen is vorige week donderdag door Verkuylen ontslagen nadat hij zijn baas middels de KWJ had gevraagd hem die 4600 gulden alsnog uit te betalen. Dat was voor de KWJ, die al jaren lang strijd voert tegen werkge vers die het wettelijk minimum loon ontduiken, aanleiding om Verkuylen dinsdag tijdens een demonstratie in Den Haag uit te roepen tot kampioen onderbeta ling 'van Nederland. Verkuylen reageerde gisteren on dermeer met de woorden: "Het is een droeve toestand dat een der gelijke beschuldiging wordt ge lanceerd zonder kennis van de achtergrondsituatie". De school decaan van de mts licht die ach tergrondsituatie toe. De jongen waarom het gaat heeft in het leerjaar '77-'78 op de mts ge zeten. Hij heeft een vooroplei ding van lom-onderwijs en lts, waarvoor hij na twee keer exa men doen slaagde. Toen hij op de mts kwam vroegen zijn ouders of de decaan hem wat extra bege leiding wilde geven, maar na het eerste kerstrapport zagen zowel de decaan als de ouders in dat de ze opleiding veel te hoog grepen. Er moest een andere oplossing worden gezocht, die werd gevon den in de afdeling elektrotech niek van de streekschool Lam menschans. Hij kon daar worden aangenomen, maar zou dan wel drie dagen per week werkzaam moeten zijn in de elektrotech niek. De schooldecaan, een rela- tie van Verkuylen, zegt: "Ik heb toen hemel en aarde bewogen, voor de ouders van die jongen, om hem bij Verkuylen geplaatst te krijgen. Die ouders zeiden: als hij daar maar komen mag zodat hij een vak kan leren, wat hij ver dient is niet belangrijk. Ik heb te gen Verkuylen gezegd: be schouw die jongen maar alsof hij stage bij je loopt". "Verkuylen heeft eigenlijk niets anders gedaan dan ons helpen", vervolgt de decaan. "Ik heb later nooit anders van hem gehoord dan dat hij de jongen in feite he lemaal niet kon gebruiken, maar het zo zielig vond om hem weg te sturen. Hier is een daad van so ciaal gevoel verricht en dat wordt nu door de KWJ volkomen an ders benaderd. Wat nu is gebeurd gaat ook onze school aan, het maakt mijn positie erg moeilijk, want wat moeten we in het ver volg met zulke gevallen aan? Ik kijk wel uit om nog iets te regelen als dat op deze manier uitpakt". Verkuylen kreeg op een gegeven moment een brief van de KWJ, van welke organisatie hij overi gens nog nooit had gehoord, waarin die hem beschuldigde van onderbetaling en hem vroeg zijn werknemer alsnog 4600 gulden te betalen. "Zonder enig vooraf gaand overleg", zegt Verkuylen. "Ik heb die jongen bij me ontbo den en hem gezegd dat hij kon gaan. Ik vond het zo'n lage streek, ik kon het niet verkroppen", ge- De volgende dag lag er een brief van een door de KWJ ingescha kelde advocaat. Die schreef dat Verkuylen de jongen niet op die grond mocht ontslaan, hem weer in dienst moest nemen en hem het onthouden loon moest uitbe talen. De jongen is daarop weer begonnen, maar Verkuylen heeft een ontslagaanvraag bij het Ge westelijk Arbeidsbureau inge diend. "Want de verstandhou ding is nu volledig zoek", zegt hij. Voor allerlei opleidingen cursussen is de tijd weer a gebroken dat de progi bekend zijn en het er op aan komt deelnemers te vinden. In het ene geval zal dat minder moeite kosten dan in het an dere. Bij "Ouders Op Herhaling" in Leiden-Noord bijvoorbeeld heeft men over het algemeen niet te klagen over belang stelling voor de cursussen die daar worden gegeven. Vorig jaar namen er ongeveer twee honderd wijkbewoners aan deel. maar gaat er van het be kend maken van het pro gramma alléén toch ook weer niet voldoende wervende kracht uit. Om de mensen, die misschien in hun achterhoofd al langer het idee hebben: "Dat zou wel ivat voor mij zijn", er werkelijk toe te be wegen zich ook aan te melden dig In voorgaande jaren, "Ouders Op Herhaling" begon zes jaar geleden, deed men dat door een brochure samen te stellen en die op allerlei plekken (on der andere in winkels en op scholen) neer te leggen. "We vinden dat eigenlijk een erg afstandelijke manier", zegt éen van de stafleden van "Ouders Op Herhaling"Rob Thomassen. "We hebben het roer daarom dit jaar hele maal omgegooid De werving gebeurt nu door middel van een krantje dat bij alle wijkbewoners in de bus is gestopt, en een straat feest dat morgen wordt ge houden. Het straatfeest wordt een "kermisachtige toestand", zoals Rob Thomassen het uit drukt. Van half zeven tot half negen zullen op de Bernard- kade allerlei spelletjes te doen zijn (voor de kinderen) en kunnen de ouderen bij diverse kraampjes informatie krij gen over de onderwijsmoge lijkheden die er voor hen in de wijk zijn. Het geheel wordt muzikaal om lijst door een draaiorgel, ac cordeonisten en een drum band met majorettes. Mor genavond volgt dan nog een dansfeest voor de hele wijk in clubhuis De Zevensprong. "Zoiets staat veel dichter bij de mensen dan zo'n boekje aldus Rob Thomassen. Vanuit dat idee, dat het dicht bij de mensen moet staan, is ook de cursuskrant die ieder een in de bus heeft gekregen gevuld. Niet met verhaaltjes van de staf. maar hoofdzake lijk met ervaringen van deel- s zelf. de cursus Engels heeft gevolgd "Het beetje Engels van school hebben we aardig opgehaald. Reuze gemakkelijk als je je ei gen kinderen moet overhoren. Je weet nu een beetje waar ze mee bezig zijn. De kinderen vinden dat ook erg leuk. Je leert erg gemakkelijk met cas settebandjes en boekjes met hoorspelen erin. Het is echt erg gezellig en je bent er toch ge lijk een avondje uit, terwijl je toch ook nog wat leert" Behalve cursussen Engels, Ne derlandsen typen,een leer-en praatgroep waarin in het al gemeen de lagere schoolstof wordt opgehaald maar ook over allerlei thema's wordt gepraat, is er een schakelklas voor mensen die misschien verder willen leren en een kor te cursus die speciaal is ge richt op mensen die actief zijn in het vrijwilligerswerk. Daarin komen dingen aan de orde als notuleren, vergade ringen leiden, brieven schrij ven, begrotingen en subsidies, omgaan met (stencil, copieer) apparaten enz. Vorig jaar was deze cursus nog gesplitst in een vergader/no- tuleercursus en een cursus die zich richtte op het leiden van groepen. Een mevrouw die toen de eerste cursus heeft ge volgd schrijft in de cursus krant: "Ik heb de cursus no tuleren gevolgd omdat ik sinds twee jaar in een speel- tuinbestuur zit. Zodoende moet ik dan wel eens notulen maken. Dat was soms toch wel ingewikkeld. Vooral om de juiste en belangrijkste punten van een hele avond te noteren en uit te werken. Door de aanwijzingen en het praten op deze cursus gaan deze din gen nu toch wel stukken be- Opknapbeurt woningen Transvaalbuurt LEIDEN - De uitingen van fascis me en racisme binnen het Leidse universitaire wereldje zijn geen incidenten, maar komen gere geld voor. Dat is de strekking van een bin nenkort uit te geven (tweedelige) brochure van het samenwer kingsverband van Leidse Stu- dentenbond, bewoners van de studentenflat Klikspaanweg. het Historisch Actiecomité, de Leid se International Student Club, Surinaamse Studenten Unie, en het Vormingswerkcentrum Aanleiding tot het schrijven van de brochure is de recente aanklacht tegen de overlast die bewoners van panden aan de Klikspaanweg hun omwonenden bezorgen. Zo als wij onlangs meldden heeft een aantal Klikspaanweg-bewoners al enkele jaren last van omwo nenden, die het vooral zouden hebben voorzien op homofiele bezoekers. Bovendien ventileer den zij fascistische en nazistische kreten. De aanklacht was aanlei ding voor de stichting Studen tenhuisvesting om tegen de boosdoeners een proces aan te spannen. Het zal over enkele we ken dienen. Volgens Har Tortike en Hans Des- sens van de LSB spelen dergelij ke zaken al veel langer, maar werden ze tot op de dag van van daag in de doofpot gestopt. "Er kwamen excusesbriefjes en dat was het wel weer. Wat we nu wil len doen is al die zaken op papier zetten en aantonen dat er wel de gelijk over moet worden gedis cussieerd binnen de Leidse uni versiteit." En met "die zaken" bedoelen Tor tike en Dessens onder meer de uitwassen van het coöperatie- of tewel hospiteersysteem (waarbij bewoners uitmaken welke ge lukkige de lege kamer krijgt), het fenomeen Pro Patria en het on langs gevierde lustrum van stu dentensociëteit Minerva. Boven dien zal het Historisch Actieco mité het onderdeel "verhouding studenten - bevolking door de eeuwen heen" voor zijn rekening nemen. Met dit onderdeel wil het samenwerkingsverband aanto nen dat er anno '79 in Leiden ook een groot aantal studenten woont dat zich wel maatschappelijk op stelt in plaats van zich afzijdig te houden. Wel realiseren de makers brochure zich dat veel gesignaleerde verschijnselen als normaal beschouwen. Een doel van het boekje is dan ook dat de /ersiteit zich gaat uitspreken De brochure (het eerste deel al- teit te studeren. "Want zij zijn tenslotte de mensen die hoge functies krijgen in de maat schappij", aldus Har Torike. Het boekje wordt mede samenge steld aan'de hand van een aantal verklaringen van bijvoorbeeld deelnemers aan het coöptatiesys teem. Er is al een grote hoeveel heid feitenmateriaal binnen bij het samenwerkingsverband. Via een ingezonden brief in het uni versiteitsblad Mare wordt ieder een, die de afgelopen jaren ver velende ervaringen heeft gehad op dit gebied verzocht zich te melden bij de Leidse Studenten- bond. tegen zulke structurele schijnselen. Het is echter ook be doeld om de discussie op gang te brengen of de "boosdoeners" van de Klilspaanweg nog wel het recht hebben c thans) zal over ongeveer drie v ken uitkomen. Het boekje zal in een oplage van 2500 worden ver spreid in studentenhuizen, de mensa en de subfaculteitsgroe- pen. LEIDEN - De renovatiewerkzaamheden in de Leid.se Transvaalbuurt zijn in volle gang 164 woningen van woningbouwvereniging Werkmanswoningen krijgen een aanzienlijke opknapbeurt Het is het eerste renovatie project dat m dit deel ran de stad van de grond komt Bovendien is de opknapbeu rt de duurste die ooit in Leiden is gerealiseerd. Het gaal om de woningen die staan aan de Lopsenstraat.TransvaalkadePaul Krugerstraal.JoubertslraalPresident Steinstraat en aan het Transvaal hof.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3