Gezondheidscentrum geld is struikelblok Nieuw tehuis wordt openbaar Sloop van Friesland Wapen van bijna zeker Alpheuse plannen ontmoeten veel hindernissen „Je hebt er niet veel aan als je werk op zolder blijft liggen..." TEEKENS AL BEGONNEN MET AFBRAAK VAN HOTEL Onverwachte vondst van zeven bunkers DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 31 ALPHEN AAN DEN RIJN - "De situatie in Alphen is niet de beste voedingsbodem voor een gezondheidscentrum. Daarmee is niet gezegd dat het stichten van een gezond heidscentrum onmogelijk is, maar er zijn wel een hoop hindernissen te overwinnen". spreking in het ziekenfondsge bouw, met vertegenwoordigers van het ziekenfonds, de huisart sen en het maatschappelijk werk. Hoewel het verslag van die be spreking (dat nu in de commissie aan de orde kwam) niet voor publikatie werd vrijgegeven, viel wel op te maken dat de partijen die betrokken zijn bij de even tuele oprichting van een wijkge zondheidscentrum de zaken nogal somber inzien. Die conclusie trok wethouder J.W. Haanstra (onder meer volksge zondheid) deze week in een ver gadering van de commissie al gemene zaken, waar uitvoerig over dit onderwerp werd gedis cussieerd. Aanleiding daartoe was een onlangs gehouden be ALPHEN AAN DEN RIJN - "Je hebt er natuurlijk niet zo veel aan als je werk ergens op zol der blijft liggen. Ik ben dan ook erg tevreden met het feit dat mijn schilderijen momen teel voor iedereen te zien zijn" Aldus de in Alphen wonende Leidenaar Jan van Zonne veld, werkzaam als tekenle raar aan de Rembrandt- scholengemeenschap te Lei den, in zijn vrije uurtjes actief als schilder van aquarellen. Momenteel zijn 27 schilderij en uit zijn totale werk ten toongesteld in het Congresge bouw te Den Haag. "Een dergelijk groot publiek be reik je als 'vrijetijdsschilder' niet zo vaak. Je moet een be paalde bekendheid krijgen, maar dan nog, ze komen niet naar je toe, je moet er zelf ach teraan". Jan van Zonneveld (40), had van jongsaf aan belangstel ling voor de schilder- en te kenkunst, maar hij zou dit pas jaren na het verlaten van de schoolbanken- in praktijk brengen. Reeds op 15-jarige leeftijd zegde hij diezelfde schoolbanken vaarwel, en was aanvankelijk werkzaam in het grafische bedrijf. Zijn werk, kleuretser en lithograaf beviel hem goed, tot de me chanisatie zijn intrede deed: "Het mooie van het vak ging daarmee verloren, je bedien de eigenlijk alleen de machi nes, die namen het leuke werk in feite over", aldus Jan van Zonneveld. Na het behalen van de tekenakte was de overstap naar het le raarschap snel gemaakt, en vanaf die tijd legde hij zich definitief toe op de teken- en schilderkunst, zowel in zijn werk, als in de (vele) vrije uren. Een eigen stijl ontwik kelde hij pas na vele jaren van experimenteren. Jan van Zonneveld: In het begin spring je van de hak op de tak. Je houdt je nog erg vast aan de technieken zoals je die leert op de academie. Op een gegeven moment ontdek je dan je voorkeuren, je sterke punten Opvallend kenmerk in de schil derijen van Van Zonneveld is de eenvoud, zowel in vorm als in kleur. Alle overbodige de tails zijn weggelaten, alleen de grote vlakken zijn strak weergegeven. Op deze manier tracht hij evenwichtige com posities op te bouwen. De Lei- denaqr uit Alphen doet de ideeën voor zijn schilderijen meestal op in zijn omgeving. Zo komt op de lijst van werken onder meer 'huisje in Nieuw koop, twee huisjes in Zwam- merdam, en Geregracht (Lei den)' voor. Dit laatste werk stuk behelst zes schilderijen, waarop alle 17 huizen van de ze gracht zijn afgebeeld. De kozijnen steken felwit aftegen de donker geschilderde hui- De expositie van de schilderijen in het Congresgebouw is nog te zien tot en met 19 september, dagelijks van 9.00 tot 22.30 Struikelblok Geld vormt daarbij het ste struikelblok. Er zijn ongeveer 4500 patiënten nodig voor een renderend gezondheidscentrum (minimaal twee huisartsen, een wijkverpleegster en een maat schappelijk werk(st)er). De enige plaats waar die in Alphen nog te vinden zullen zijn, zijn de nog te bouwen nieuwbouwwijken D en E in Ridderveld II. Hier moeten de komende 6 tot 7 jaar bij elkaar zo'n 3.300 huizen komen, bij een gemiddelde woningbezetting van 2,75 goed voor in totaal zo'n 9000 nieuwe wijkbewoners. Ambtelijk is becijferd dat ongeveer 70% van de nieuwe Ridderveld II- bewoners uit Alphen zelf afkom stig zal zijn. Verondersteld wordt dat ongeveer de helft van hen de eigen huisarts houdt, zodat er on geveer 3200 potentiële patiënten resteren die gebruik kunnen gaan maken van het wijkgezond heidscentrum. Los daarvan staat het probleem dat Ridderveld II pas over een jaar of zes, zeven volgebouwd zal zijn en dat een gezondheidscentrum dan pas op volle sterkte kan draaien. Een gezondheidscentrum moet er echter wel zijn op het moment dat de eerste bewoners van de nieuwe wijk arriveren. Het wijk gezondheidscentrum zal dus te kampen krijgen met flinke aan loopverliezen. Een belangrijke vraag is nu wie die aanloopverlie zen voor zijn rekening gaat ne men. Het ziekenfonds Alphen en omstreken heeft al laten weten daartoe niet bereid te zijn. Indruk Het PvdA-raadslid J. van der Vlies zoekt het in een andere richting. "Ik heb de indruk dat het stichten van een gezondheidscentrum af hankelijk is van wat de mensen die er gaan werken kunnen ver dienen en niet dat er wordt uitge gaan van de behoefte aan een ge zondheidscentrum. Stel dat een centrum qua patiëntenaantal niet exploitabel is, dan zijn er wel an dere mogelijkheden. Ik denk daarbij aan de nevenfuncties van huisartsen zoals keuringen en dergelijke" Ook meende Van der Vlies dat het westelijke deel van Ridderveld I (omgeving Eisenhouwerlaan) bij de berekeningen mag worden be trokken. De PvdA sprak trou wens de nodige twijfels uit over de door de gemeente gehanteer de cijfers. De partij wil wel eens weten hoe men aan die cijfers is gekomen. Het PvdA raadslid L. Kleingeld vroeg in de vergade ring ook om een overzicht van de financieringsmogelijkheden en naar de bereidheid van de ge meente om garant te staan voor tekorten. Wethouder Haanstra wierp op zijn beurt de vraag op: kan en mag de gemeente de aan loopverliezen voor zijn rekening nemen en gaat dat dan niet de kant op van subsidiëring van het vrije beroep? Van de PvdA kwam de suggestie om (met name) de aan te trekken huisartsen de eerste jaren part time in gemeentelijke dienst te nemen (bijvoorbeeld ten behoeve van de GG en GD), zodat zij in de aanloopperiode toch van een voldoende inkomen verzekerd zijn. Het hotel-restaurant "Wapen van Friesland" na de brand. Als het pand inderdaad wordt gesloopt, komen hier winkels. Vragen Op al die vragen zal de komende tijd een antwoord moeten wor den gevonden en pas dan kan antwoord worden gegeven op de vraag van wethouder Haanstra: gaan we door met de plannen voor een gezondheidscentrum of niet? HILLEGOM - "Het is vreselijk. Het is walgelijk dat zoiets nu is gebeurd. Ik durf nog niet naar de verbrande resten van ons "Wapen van Friesland" te gaan kijken, omdat ik bang ben dat ik moet kokhalzen". Zo reageert mevrouw Van Beijnen uit Hillegom, die zich jarenlang heeft inge spannen voor het behoud van hotel-restaurant "Het Wapen van Friesland". "Deze week heb ik nog een brief getypt voor de actiegroep die het pand wil behouden. Daarin heb ben we minister Gardeniers be dankt dat zij het verlenen van een sloopvergunning een half jaar heeft uitgesteld om de zaak nog eens nader te bekijken", vervolgt zij haar betoog. Hoop Zij is niet de enige gemeente Hillegom die de brand in het uit 1580 daterende hotel in de Hoofdstraat betreurt. "In Hil legom hebben we veel te weinig ruimten voor verenigingen en or ganisaties. We hadden gehoopt dat "Het Wapen van Friesland" omgebouwd zou kunnen worden tot een trefcentrum waar met name de jeugd zich zou kunnen de muren hebben daardoor geen steun meer. Eén zuchtje wind kan zo'n zwakke muur omblazen. Dat levert teveel gevaar op voor de jeugd. Het is niet te voorko men dat de Hillegomse jeugd in het afgebrande pand gaat spe len", zo meent ir. Spoelman. De sloop van het pand betekent groen licht voorde bouwplannen van de firma Teekens. Het bedrijf wil op de plaats van "Het Wapen van Friesland" winkels bouwen. Die plannen zijn in principe door de gemeenteraad goedgekeurd. De firma Teekens leek zich twee jaar geleden flink in de vingers te hebben gesneden met de aan koop van het pand. Het hotel-res taurant was toen in handen van een groep Hillegommers, onder wie de voormalige wethouder R. S. van der Laan en de wethouder ing. C. Smits. Wethouder Van der Laan had het pand op de lijst van beschermende monumenten la ten plaatsen. Dat was Teekens bij de aankoop van het pand niet be kend. Bij de onderhandelingen over de verkoop is Teekens wel meegedeeld dat bepaalde onder delen van het pand op de monu mentenlijst staan. vermaken. De jeugd in Hillegom Piet Blokker van het actiecomité ALPHEN/ZWAMMERDAM Praktisch het voltallige top-bestuur van de provincie Zuid-Holland ging gisteren in Alphen letterlijk de schroot hoop op. Dat gebeurde tijdens een bezoek van de commissaris der ko ningin, mr. M. Vrolijk, en zeven leden van Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie). Het werkbezoek werd ingeluid met een bespreking op het raadhuis van Alphen. Daar passeerden tal van Alphense problemen de revue, tijdens een bespreking met de wethouders en loco-burgemeester Goedhart. Vervolgens stapte het gezelschap in de bus om de aangekaarte proble men persoonlijk in ogenschouw te nemen. En aldoende belandde men op de schroothoop van de firma Van Schip, in de dorpskom van het (bij Alphen behorende) dorp Zwammerdam. De omwonenden van deze oud-ijzerhandel klagen al jaren steen en been - over de last die zij van dit bedrijf ondervinden. Er bestaan nu plannen om de sloperij te verplaatsen naar het industriegebiedje in de Alphense nieuwbouwwijk Ridderveld-west (Heimanswetering), maar dat plan heeft al weer protesten opgeroepen bij de daar reeds zittende onderne- Op de foto derde van links mr. Vrolijk, met rechts daarnaast respectieve lijk Alphens loco-burgemeester Goedhart en gedeputeerde Borgman. heeft helemaal niets. De jeugd houdt zich hier voornamelijk op straat op en dat leidt wel moeilijkheden", aldus Van Beijnen. Een onderzoek van de technische recherche van de rijkspolitie heeft uitgewezen dat de brand door mensenhanden is veroor zaakt. De politie in Hillegom heeft nog geen aanhoudingen verricht. "Het is niet duidelijk of de brand met opzet of per onge luk is aangestoken", aldus de groepscommandant van de rijkspolitie in Hillegom. Eigenaar Teekens b.v. heeft van morgen een sloper naar het voormalige hotel-restaurant ge stuurd. "Die sloper is begonnen met sloopwerkzaamheden. Dat is volledig voor verantwoordelijk heid van de firma Teekens. In de loop van de dag komen twee me dewerkers van Monumentenzorg poolshoogte nemen. Zij zullen dan beslissen of Teekens door mag gaan met de sloopwerk zaamheden of niet", aldus ir. Spoelman van de afdeling open bare werken van de gemeente Hillegom. Als het aan hem ligt gaat het pand meteen tegen de vlakte. "Er is een grote kans op instorting. Het vuur hééft de balken vernield en tot behoud van het "Het Wapen van Friesland" verklaarde vorig jaar "Het is onbegrijpelijk dat Teekens Beheer b.v. niet is mee gedeeld dat het pand op de mo numentenlijst stond. Ik heb zwart op wit dat wethouder Van der Laan daarvoor heeft ge zorgd". Het is waarschijnlijk dat Teekens het pand niet had gekocht als be kend was geweest dat het hotel restaurant op de monumenten lijst staat. Monumentenlijst Ook loco-burgemeester ing. C. Smits was niet op de hoogte van het feit dat het voormalige hotel op de monumentenlijst staat, zo verklaarde hij in februari van het vorig jaar. "Toen er sprake was van verkoop, heb ik mij teruggetrokken en heb ik mijn aandeel verkocht. Ik vond het niet passen dat ik enerzijds als zakelijk belanghebbende en anderzijds als wethouder met de nieuwbouwplannen van Teekens te maken zou krijgen. Die dub bele rol heb ik bewust willen ontlopen." Wethouder Smits dacht aanvankelijk dat het om niet meer ging dan het behoud van een stukje voorgevel. HENK VAN DER POST Derde verzorgingsinstituut voor bejaarden - Het den ALPHEN .AAN DEN RIJN - derde verzorgingstehuis bejaarden dat in Alphen aar Rijn gebouwd gaat worden v een algemeen tehuis. Na vele vergaderingen is die beslissing zeer onlangs genomen. Voor de bouw van dit derde verzorgings tehuis (ongeveer 100 bedden) wa ren volgens de wethouder van sociale zaken D. van Leeuwen, meer gegadigden van verschil lende signatuur. In Alphen zelf bestaat al vele jaren behoefte aan een derde verzor gingstehuis. Of ook de provincie dit zo ervaart, wordt bepaald aan de hand van landelijke normen. Die normen gaan ervanuit, dat van elke 100 bejaarden er 7 zijn die zijn aangewezen op een ver zorgingstehuis. Toen in Alphen al sprake was van een behoefte, werd die vooral veroorzaakt door het toen nog ontbreken van een verpleegtehuis, zodat mensen die anders daarin zouden zijn opge nomen terecht kwamen in de verzorgingstehuizen St. Jozef en Rijnzate. Het totale aantal be jaarden in Alphen was echter nog niet groot genoeg om de bouw van een derde tehuis te rechtvaardigen. Op zeker moment werd die grens echter overschreden, maar dat was wel juist op het moment, dat er sprake was van een bouwstop. Die periode van gedwongen af wachten is inmiddels in Alphen benut om te spreken over de "kleur" van het tehuis. Een aantal instellingen uit ondermeer de confessionele hoek meldde zich als gegadigde. Na uitvoering be raad werk uiteindelijk gekozen voor "een stichting die een pluri form karakter zal nastreven", om de termen van wethouder Van Leeuwen te bezigen. In die stich ting in oprichting zitten verte genwoordigers van Rijnzate, het ziekenhuis, het verpleeghuis, Driehoorne, de woningbouwver enigingen en als voorzitter de wethouder van sociale zaken. Alphen heeft in het verleden altijd gestreefd naar een verzorgings tehuis van 120 bedden. Dat aantal is inmiddels losgelaten. Ge noemd wordt nu een hoeveelheid van rond de 100 bedden. De pro vincie heeft toegezegt te willen meewerken aan een verzorgings tehuis van 80 bedden. Wethouder Van Leeuwen stelt echter dat de gemeente toch streeft naar een wat groter aantal, uit sche overwegingen. )ver een plaats is nog niet gedacht. In de wijk Ridderveld II zal er ruimte voor vrij gehoudeh wor den, maar dat wil niet zeggen dat het verzorgingstehuis daar ook komt te staan. Wel is bouwen bij het ziekenhuis Rijnoord en ver pleeghuis (hetgeen altijd de be doeling is geweest) van de baan. Ook onzeker is wannéér er ge bouwd gaat worden. Wat dat be treft is wethouder Van Leeuwen somber gestemd. "In de hele pro vincie Zuid-Holland is de norm lange tijd overschreden. Het mi nisterie heeft op zeker moment gezegd, dat die provincie nou i poosje r KATWIJK - Bij graafwerk zaamheden op camping Noord in Katwijk zijn to taal onverwacht zeven bunkers blootgelegd, waarvan men het bestaan niet wist. Daarnaast zijn er drie bunkers opgegraven die wél op de kaarten van de Landmacht voorkwa men. Adjunct-directeur A. de Ruiter van de dienst openbare werken in Katwijk over deze onverwachte erfenis uit de Tweede Wereld oorlog: "Het is onaangenaam dat je die rommel aantreft. De bun kers zijn hinderlijk voor de uit voering van het werk. Ze liggen in het hartje van de nieuwe cam ping". Met het opruimen van de bunkers is al een begin gemaakt. Drie zijn er met een reusachtige kogel in elkaar geramd. Het puin wordt verwerkt in de geluidswal, die om de camping wordt aangelegd. De andere bunkers zullen binnen kort worden gesloopt. Er zit er één bij die we waarschijn lijk zullen moeten laten schrik ken", aldus De Ruiter. Op welke wijze die ene bunker de lucht in gaat, is nog niet bekend. De Rui ter: "Er is helemaal geen reden tot paniek". Bij het eventueel op blazen wordt een zodanige tech niek toegepast dat niemand er hinder van heeft, laat staan zijn caravan of huis moet verlaten ping Noord wordt in op dracht van de gemeente Katwijk voor een slordige drie miljoen gulden met circa 470 staanplaat sen uitgebreid. Van dit aantal is ruim eenderde al voltooid. Door het slopen van de bunkers komt elte De de streefdatum v oor het ger komen van het - ueuwe ged< (medio 1980) me t in gevaar Ruiter "Als de n later klaar is. zal Jat niet doe bunkers komen" •e extra kosten, dn e gemaakt r ten worden vooi het oprui van de verdedi gingsstelhn kunnen worden l„ 1.,..: 1 V..; genoemde 3 milji oen gulden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31