Kleuterdagverblij f „Margriet" geopend eidse agenda Luifelbaanwinkeliers willen drempels Sporters van het jaar verkozen in Leiderdorp IN LEIDERDORP: Pais start landelijke actie „Dier en Huis" PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1971 WASSENAAR - Op de bedie- ningsweg achter de winkels "Achter de Luifelbaan" in Was senaar moeten enkele verkeers drempels aangebracht worden. Dat is de mening van de aan de Luifelbaan gevestigde winke liers. Er wordt namelijk op dit bedieningsweggetje, dat maar 5 meter breed is, veel te hard gere den. Bovendien is er geen trottoir aanwezig, zodat voetgangers ge vaar lopen. Burgemeester en wethouders van Wassenaar zijn het met de win keliers eens. Zij stellen de ge meenteraad die maandagavond bij elkaar komt voor een bedrag van 1800 gulden beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van twee verkeersdrempels. Het Verkeers- en Welzij no verleg kan zich met dit voorstel verenigen. Transformatorstation Ook vragen B en W om een krediet van 200.000 gulden voor de bouw van een nieuw transformator- station op de hoek van het Tuin pad en de Van Hogenstraat te Wassenaar. In 1965 is in verband met de capaciteitsuitbreiding van de stroomvoorziening in het gebied van de dorpskom een tij delijk transformatorstation ge plaatst op gemeentegrond naast de huidige Fotostudio Van der Plas. In een vorig jaar opgesteld bestemmingsplan is de grond waarop dit station staat bestemd voor winkels met woningen in twee bouwlagen. Uitbreiding van de capaciteit van het trafostation is nodig in ver band met bouwplannen aan de Achterweg. In een bestem mingsplan voor het centrum van het dorp is een stuk grond bij het tuinpad op de hoek met de Van Hogendorpstraat als plaats voor het trafostation aangewezen. Plaatsverdeling Verder komt maandag een voorstel op tafel voor een andere verde ling van de plaatsen die de raadsleden aan de vergadertafel in de raadszaal innemen. Dit voorstel was afkomstig van de vier raadsleden die behoren tot de fracties van de PvdA, Wer kend Wassenaar en D'66. Tot nu toe gold de regeling, dat de raadsleden rond de vergadertafel geplaatst worden naar leeftijd: de oudste leden het dichtst bij de plaatsen van de voorzitter en de wethouders, de jongste leden aan de uiteinden van de tafel. Het na deel van deze regeling is, dat tel kens wanneer een nieuw lid van de raad zijn intrede doet de volg orde van de "bezetting van de ze tels" weer gewijzigd moet wor den. De initiatiefnemers stellen voor de bepaling zo te wijzigen, dat er over de plaats van de leden van de raad overleg zal plaats vinden tussen de burgemeester en de fractievoorzitters. De bedoeling van het voorstel is het mogelijk te maken dat de leden van de ver schillende fracties bij elkaar ko men te zitten. Dat maakt onder ling overleg gemakkelijker en het is duidelijker voor de bezoekers van de publieke tribune, aldus de voorstellers. Benoeming commis sieleden De leden van de vorderings- en huisvestingscommissie plegen voor de tijd van een jaar benoemd te worden. Vandaar dat in de ko mende raadsvergadering de sa menstelling van deze commissie aan de orde komt. Alle leden die op het moment zitting hebben kunnen opnieuw benoemd wor den. Dat betekent, dat als de raad met het voorstel akkoord gaat, de commissie als volgt zal zijn sa mengesteld: Mr. A. van Vuur» voorzitter, mevrouw A.M. vai Kemenade-Nijman, mevrouv C.W.M. Voorham-Hoogeveen ei de heren N. Kagenaar en Drs W.M.A. Lammers. De secretariaatswerkzaamheder van de huisvestingscommissU worden, zoals gebruikelijk, ver zorgd door het Bureau Huisves ting in het raadhuis. Nieuw raadslid Tijdens de maandelijkse vergade ring van de gemeenteraad var Wassenaar zal maandagavond de installatie plaats vinden van hel nieuwe raadslid, de heer J Speelman. Hij zal in de CDA- fractie de plaats innemen die vrij kwam door het overlijden van de heer D. van Klaveren. In Leiderdorp: Politie gaat binnenkort verhuizen LEIDERDORP - Het oude politie bureau aan de Acacialaan in Lei derdorp zal op 27 september de finitief verhuizen naar het voor malige gebouw gemeentewerken aan de Van Diepeningenlaan. Met deze verhuizing komt een einde aan het werken in een veel te kleine ruimte. De rijkspolitie Leiderdorp heeft zo'n 25 jaar aan de Acacialaan gezeten. De politieverbindingsdienst uit Utrecht zal op de dag van de ver huizing zorgen dat de telex en telefoonlijnen direct worden doorverbonden. Dit om te voor komen dat er op die dag voor niets wordt gebeld. Gelijk met de ingebruikneming van het nieuwe onderkomen aan de Van Diepe ningenlaan zal ook het telefoon nummer worden vernieuwd. Het nieuwe nummer wordt 071-411421 terwijl het alarm nummer hetzelfde blijft, name lijk 410041. Het ligt in de bedoeling dat het hou ten gebouw voorlopig twee jaar gaat worden gebruikt. Daarna hoopt men gereed te zijn in de wijk Elisabethhof met de bouw van een definitief bureau. Donderdag Stadhuis - Commissie Ruimtelijke Or dening, 20 uur. Parlement, Nieuwe Rijn 52, Ruilbeurs, 19.30-22 uur. Filmhuis, Breestaat 66, filmvoorstelling, 21 uur. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep Homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal, Rode Kruis. Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 10-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, werklo zen adviescentrum, vr. van 14-16 uur, tel 130983. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73b, open sociëteit, 19-21 uur. Werkgroep Dienstweigeren, Troef, Noordeinde 2a. 20-21.30 uur. Voorlich ting en begeleiding dienstweigeren, ook tel. 140866. Warmond - Commissie Openbare wer ken, 20 uur. Oegstgeest - Commissie verkeer en ver voer, 20 uur. Apotheken De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 10-17 uur door Apo theek Kok Leiden, van 7-14 sept, tel. 071-124807. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging. Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van dé Rijn, 134604, ten zui den van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. T. Miedema-de Jong, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Feestprogramma Programma activiteiten 1200 jaar Leiderdorp. VRIJDAG 14 september 14.00-22.00 Braderie met Oud Hollandse ambachten. Met medewerking van de Leider- dorpse Balletschool. 17.00 en 19.00 Robert en Anja van Lint met een drie kwar tier durend programma op podium voor de Dorpskerk. K&O Leiderdorp. 19.30 Vijfde en laatste avond van de vijfkamp in het Dorpshuis. Vanavond dam men. Prijsuitreiking finalis ten op maandag 17 september door burgemeester M.A. van der Have in het centrum "Zijlkwartier". 19.30-23.30 Drive-in-disco voor jongens en meisjes van 12 jaar en ouder in het gebouw Sjel- ter aan de Heemraadlaan. Grote Simultaan Schaakseance in de kantine van de L.O.I. Aan deze schaakseance zul len drie internationale grootmeesters worden uitge nodigd waartegen in totaal 120 schakers uit Leiderdorp en eventueel omgeving kun nen deelnemen. Kindertekeningen LEIDERDORP - Een tentoonstel ling van 170 tekeningen in de openbare school "De Vogelweid" in Leiderdorp is het resultaat van een tekenwedstrijd die deze week op de Leiderdorpse scholen is gehouden. De tentoonstelling is geopend op maandag, dinsdag en volgende week donderdag. Maandag en dinsdag zijn de ope ningstijden 15.30 uur tot 16.30 uur, dinsdag eveneens 19.30 uur tot 20.30 uur en donderdag 19.00 uur tot 21.00 uur. Uit de 170 tekeningen zullen 10 werken gekozen worden die een plaats krijgen in het gemeente huis. Burgemeester Van der Ha ve zal op 20 september om 19.30 uur de 10 prijswinnaars bekend maken en de prijzen uitreiken. LlüIDlüllDOUP 14 I200 jaar Vijf kamp weer succes LEIDERDORP - De derde dag van de vijfkamp, die georganiseerd wordt ter gelegenheid van het twaalfde eeuwfeest van Leider dorp, is gisteren succesvol verlo pen. Ongeveer 90 mensen deden mee aan het bridgen, dat voor gis teravond op het programma stond. De beker voor de beste bridgers ging naar het echtpaar Schutte. Omleiding voor kermis LEIDERDORP - In verband met de kermis op de Engelendaal ter hoogte van Winkelhof, wordt het verkeer gedurende een week omgeleid. Voor het autoverkeer komend van de Willem de Zwijgerlaan wordt een omleiding via Laan van Ou derzorg en van Diepingenlaan gemaakt. Het verkeer komend van de Persant Snoepweg wordt verwezen naar de route Gallas laan - Heinsiuslaan - Vossius- laan. De omleiding gaat in op de nacht van zondag op maandag 17 sep tember en eindigt op maandag 24 september om 12.00 uur. In deze periode gelden er wachtverbo- den aan de Laan van Ouderzorg, Gallaslaan, Heinsiuslaan en Vos- siuslaan. - Sloos eerste bij fakkelloop LEIDERDORP - Aan de nachtfak kelloop afgelopen nacht in Lei derdorp hebben zo'n 150 mensen deelgenomen. De prestatieloop over twaalf kilometer begon pre cies om 24.00 uur. Na 43 minuten en 30 seconden kon de eerste zijn fakkel alweer inle veren. De naam van de winnaar was Guus Sloos, lid van de atle tiekvereniging "De Bataven" Jaap Anker werd tweede en Jos van Loon derde. De eerste dame die binnen kwam was Emmy Anker met een tijd van 1 uur, 3 minuten en 13 seconden. Judoka Laurens van As (14) en turnster Irmgard Hogebrug (16) sport man en sportvrouw 1978 van de gemeente Leiderdorp, gisteravond samen gefotografeerd na de prijsuitreiking. LEIDERDORP - Irmgard Hogebrug, Laurens van As en de schaakvereni ging Leiderdorp zijn gisteravond respectievelijk verkozen tot sport vrouw, sportman en sportclub van de gemeente Leiderdorp. Deze ver kiezing vond plaats in sportzaal "Op Dreef' waar in verband met het 1200-jarig bestaansfeest van de gemeente gisteravond judo-, volleybal en turndemonstraties werden gegeven. Burgemeester Van der Have maakte mede namens een commissie uit vertegenwoordigers van de Leiderdorpse sportverenigingen, de Lei derdorpse sportraad en de gemeente, de besten op sportgebied over 1978 bekend. De nummers één kregen uit handen van de burgemeester een wisselbeker en een persoonlijke beker. De 16-jarige Irmgard behaalde de zesde plaats in de finale van de Neder landse kampioenschappen moderne ritmische gymnastiek. Op het on derdeel "knots" behaalde zg de vierde en met lint de vijfde plaats. Met de clubkampioenschappen behaalde zij in de algemene klasse een eerste plaats (lint, bal, knotsen en touw; viermaal goud.) Laurens van As (14) kan thans gezien worden als één van de beste judoka's in Nederland in zijn gewichtsklasse. Op grond van zijn judoprestaties maakt hij deel uit van de Orankeselectie. Het winnende schaakteam dat bestaat uit Marcel Piket, Jeroen Piket, Frank van Hasselt, Sacha Snell en René van Klaveren, behaalde in 1978 het kampioenschap van Neder land. Een resultaat dat goed genoeg was om verkozen te worden tot sportteam van het jaar. De aanmoedigingsprijs gingen verder naar Rob Koster (14) die lid is van de wielervereniging "Swift" in Leiden. De tweede aanmoedigingsprijs ging naar Marcel Piket (standaard schaken). Marcel is dertien jaar en krijgt de prijs wegens zijn behaalde Nederlandse kampioenschap in de categorie tot dertien jaar. De aanmoedigingsprijs voor het sportteam is gegaan naar de jeugd van de sportschool Van Houdt. (Vechtsporten). LEIDERDORP - Het moderne en zeer goed uitgeruste me disch kleuterdagverblijf "Margriet" (MKD) aan de Simon Smitweg in Leiderdorp is gisteren officieel geopend. Ter gelegenheid van deze feestelijke gebeurtenis waren al len die iets met het dagverblijf te maken hebben, naar Leiderdorp gekomen om de openingstoespraken te horen en het gebouw te bekijken. 'Margriet" werd in 1945 opgericht om lichamelijk gezonde kinderen tot zes jaar die thuis opvoedings problemen gaven, op te vangen. VVD'er Meere verlaat raad Leiderdorp LEIDERDORP- WD'er Rob Mee re gaat de gemeenteraad van Lei derdorp verlaten. Hij heeft bur gemeester Van der Have per brief laten weten, dat hij per 2 oktober wegens drukke dagelijkse werk zaamheden gaat verlaten. Door die bezigheden dreigde hij "steeds minder tijd beschikbaar te hebben voor het raadswerk. Zo had de WD'er, aldus schrijft hij aan de burgemeester, nog maar weinig tijd om gemeentelijke stukken goed te lezen. Meere heeft zijn partij op de hoogte gesteld van zijn vertrek. Als zijn opvolger wordt mevrouw Cock Huigen-van Boven kandidaat ge steld. De opening van de soos "de Ruï ne" in Zoeterwoude voor de jeugd tot en met 16 jaar is van avond om 19.30 uur met de verto ning van een film. Iedereen is dan welkom in "'t Spinneweb" aan de Zuidbuurtseweg om te kijken naar de "spaghettiwestern" Tri nity en Sartana. Tot 1972 was het kinderdag verblijf nog gevestigd aan de Boerhaavelaan in Leiden. Het oude gebouw werd echter afge keurd zodat begonnen werd met plannen voor nieuwbouw. Nadat hiervoor goedkeuring van het ministerie was verkregen, kon in oktober 1976 de eerste paal ge heid worden. De bouw verliep verder zeer voorspoedig zodat het medisch kinderdagverblijf reeds in februari 1978 haar intrek kon nemen in het nieuwe ge bouw. Het dagverblijf heeft in totaal 11,5 miljoen gulden gekost. Daarvoor staat nu dan ook een zeer luxe complex dat bovendien gunstig gelegen is tussen het Elizabeth- ziekenhuis en Leythenrode. Het dagverblijf biedt ruimte aan honderd kinderen die de dag vooral doorbrengen in 22 aan el kaar gebouwde woonhuisjes verdeeld over de twee bui tenvleugels. In het hoofdgebouw bevinden zich onder meer de kamers voor directie, de keuken en de twee kleuterklasjes met gymzaaltje. Deskundigen zoals de kinderarts, pedagoge en psy choloog, huizen in de mid denvleugel terwijl de recreatie- en vergaderruimte tenslotte in de bovenbouw is. In totaal werken er 100 mensen in het dagverblijf, onder wie een lo gopediste, maatschappelijk wer kers, fysiotherapeuten en groepsleidsters. Vooral voor de groepsleidsters had Prof. Dr. G.M.H. Sanders-Woudstra (hoogleraar kinderpsychiatrie) gisteren, veel lovende woorden. In haar toespraak had ze het over "De groepsleidsters als duizend poten". "Dit zijn meestal meisjes van zo'n twintig jaar die de kinde ren tijdens de begeleiding moe ten observeren en daarbij op de juiste wijze reageren. Daarbij worden voor ieder kind afzon derlijke regels gehanteerd", al dus mevrouw Sanders. Verder merkte ze op dat de kinde ren die door diverse omstandig heden thuis of op school of als gevolg van hun lichamelijke ge steldheid in ontwikkeling zijn achtergeraakt, veel baat hebben bij een tijdelijke opname in het kinderdagverblijf. "Kinderen in de leeftijd van twee tot zes jaar ondergaan een zeer snelle ont wikkeling. Wanneer die ontwik keling door omstandigheden verstoord wordt, is het zaak di rect hulp te bieden. Wanneer de problemen niet direct opgelost worden, zal het des te moeilijker zijn dit later te doen." Met deze woorden sloot ze zich aan bij de mening van Prof. Dr G.M.H. Veeneklaas, kinderarts directeur van het M.K.D. De heer Veeneklaas had bovendien in zijn openingswoord al gerept over het goede werk van de groepsleiders en zijn dank uitgesproken voor het invoeren van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, dankzij welke een instelling als "Margriet" levensvatbaarheid heeft. Prof. Dr. J.A.R. Kohnstamm (hoogleraar ontwikkelingspsy chologie) was de laatste spreker Het speelterrein van het nieuwe kleuterdagverblijf bevindt zich op de binnenplaats. Op de achtergrond is e deel van het nieuwe hypermoderne gebouw te zien. Hij verhaalde van een onderzoek dat hij gedaan heeft onder de ou ders van "Margriet-kinderen" Uit dit onderzoek bleek dat men veelal lovend denkt over de resul taten van het MKD. Ouders con stateerden na afloop van de be handeling zowel een psychische als een lichamelijke verbetering in de toestand van hun kind. Ook bleek uit het onderzoek dat de ouders meer contact met de be handelaars van hun kind wen sten en dat er veel animo was voor de zogenaamde oudercur sus die binnenkort voor de twee de maal zal starten. WARMOND - In zijn woonplaats Warmond is gisteren drs. E. van de Velde overleden. Hij werd 64 jaar. Van de Velde bekleedde ontelbare bestuursfuncties. Zo was hij bijna 40 jaar verbonden aan de KNfeLO, de bond voor Lichamelijke Opvoeding die de vierdaagse organiseert. Ook was hij bijna tien jaar regent-rent meester van enkele Leidse hofjes en penningmeester van de Rijnlandse Molenstichting. Bestuurslid was hij van de stichting Hentina Backer, de "Hollandse Molen", hét Diaconessenhuis, de Anna-kliniek en de Stich ting Pieterskerk. In het dagelijks leven was hij mede-directeur van de ABN-bank Leiden. OEGSTGEEST - Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) biedt donderdag 4 oktober een afvaardiging van de vierde klas sen van alle Oegstgeester lagere scholen in het gemeentehuis een lespakket "Dier en Huis" aan. Hiermee begint een landelijke actie van de Nederlandse Vereriiging tot Bescherming van Dieren om dit door haar gemaakte lesmate riaal bekendheid te geven. Het lesmateriaal richt zich speciaal op de verzorging en de kennis van huisdieren. De bedoeling er van is dat het wordt gebruikt tij dens de biologielessen. De les boekjes hebben als uitgangs punt, dat, hoewel steeds meer huisdieren worden aangeschaft, op school weinig aan de kennis van juist deze dieren wordt ge daan. Met de lesserie wil men dierenleed als gevolg van deze onwetend heid voorkomen. Tevens richten de lessen zich op een positieve relatie van het kind met alle le vende wezens. De Oegstgeester raadscommissie onderwijs ging gisteravond ak koord met het voorstel van wet houder Blom om 2000 gulden be schikbaar te stellen zodat alle leerlingen van de vierde klassen de lesboekjes krijgen. De dieren bescherming heeft een vervolg op deze serie voor de vijfde en zesde klassen in voorbereiding. LEIDERDORP - In het kader van 1200 jaar Leiderdorp werd gisteravond een straatfeest gehouden. In óude klederdrachten gestoken ouders bezorgden de kinderen gisteren een prachtige middag met de organisatie van spelletjes, zoals het zaklopen (zie foto).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2