'Beperk mogelijkheden voor ontslag' Bemiddeling afgewezen Staking nn ook bij Albatross Uiterst moeilijk najaar begonnen Werkgevers vinden dat bedrijfsleven off er moet brengen PRIJSSTIJGING IN DE HORECA Ha ven werkgevers: „We kunnen niets meer doen' Kamer staat achter spreiding ambtenaren Achterban van FNV voelt niets meer voor matiging Markt^ berichten DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 ECONOMIE PAGINA 27 ROTTERDAM (ANP)- Behalve bij de chemische bedrijven van Shell dreigen nu ook cao stakingen bij het bedrijf Alba tross in Rotterdam. De leden van de Industriebond FNV hebben gisteren het eindbod van de directie afgewezen. Zij besloten tot actie te zullen overgaan als de directie niet bereid is de onderhandelin gen voort te zetten over de oorspronkelijke eisen van de Industriebonden. Die eisen voor de cao 1979 zijn onder meer een 35-urige werkweek in een vijfploegendienst met behoud van het huidige loon niveau en vervroegde vrijwil lig pensioen op 62- of 63-jarige leeftijd. De directie van het petrochemi sche bedrijf, waar ongeveer achthonderd man personeel werkt, kan binnenkort een ul timatieve brief verwachten. Heeft Albatross niet voor eind volgende week toegezegd dat zij wil praten over de eisen van de Industriebond, dan volgen er onherroepelijk sta kingen, aldus vakbondbe stuurder Piet Scheele. Eergis teren besloot een deel van het Shell-personeel op de eerste van een serie van vier verga deringen over de te volgen cao-koers te gaan staken als de directie niet wil praten over de cao-eisen van de In dustriebond. Tot nu toe heeft de directie van Shell Chemie (het gaat om bedrijven in Pernis en Moerdijk) de Indus triebond FNV steeds laten weten niet bereid te zijn ver der te praten over de vak- bondseisen. Volgens Scheele zijn er in de pe trochemische sector ook be drijven die zich soepeler op stellen dan Shell en Alba tross. Het zijn onder andere Vondelingenplaat, lei en Mo bil. Zij hebben de industrie bond onlangs laten weten wel weer te willen praten over de cao-eisen. In het verleden volgden deze bedrijven meestal de koers van Shell als het ging om cao-onderhande lingen. DEN HAAG (GPD) - Het ontslaan van werknemers, met name via de arbeidsongeschikheidsverzekeringen (wao en aaw) te laten afvloeien moet worden bemoeilijkt. Hier toe moet het bedrijfsleven een offer brengen om te zorgen dat straks de stijging van het aantal arbeidsongelukken vermindert. Daardoor zou de gemeenschap veel geld kunnen besparen: in het eerste jaar een kwart miljard, na drie of vier jaar een miljard. Dit is één van de voorstellen die de gezamenlijke werkgeversorgani saties in de pen hebben om wijzi gingen aan te brengen in het stel sel van sociale werknemersver zekeringen en werkloosheidsre gelingen. Zij willen daarmee be reiken dat het systeem doelmati ger gaat werken, dat een matiging in de lastenstijging van de sociale voorzieningen wordt bereikt en dat het aantal mensen dat er aan spraak op maakt kan worden be perkt. Het bemoeilijken van ontslag komt erop neer dat werkgevers werk nemers die arbeidsongeschikt worden (afhangend van de mate van arbeidsongeschiktheid) in dienst houden en voor hen aan gepast werk zoeken in het bedrijf dan wel in een ander bedrijf. Be paald moet dan worden dat te al len tijde de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau een ont slagvergunning moet geven. VNO-voorzitter Van Veen, die over de op stapel staande plannen gis- Uitvoer omhoog DEN HAAG (ANP) - De krachtige stijging van de Nederlandse uit voer heeft zich in juli voortge zet. In die maand is de waarde van goederenleveranties aan het buitenland met 25 procent gestegen in vergelijking met de zelfde maand van het vorige jaar. Laat men de uitvoer van aardolie en aardolieprodukten, schepen en vliegtuigen, die aan sterke schommelingen onderhevig is, buiten beschouwing, dan be draagt de uitvoerstijging onge veer zestien procent. De invoer is met respectievelijk 21 en iets minder dan zestien pro cent toegenomen. DEN HAAG (ANP) - De prijzen in hotels, cafés en restaurants gaan met ingang van vandaag omhoog Alleen de koffie mag niet duurder worden, aldus het ministerie van economische zaken. Het gaat volgens het ministerie om LEERRAPPORTEN 3 'an hedenmorgen 7 uur licht bew. regen 19 12 geheel bew. 19 13 16 14 16 13 •17 10 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder regenbui 18 15 Rotterdam zwaar bew. 17 14 Twente licht bew. 20 12 Vlissingen zwaar bew. 19 14 Zd. Limburg zwaar bew. 21 13 Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Madrid Malaga Mallorca München Oslo Split licht bew. 17 8 onweer 26 17 onbewolkt 20 12 mist 28 15 geheel bew. 20 13 zwaar bew. 23 11 mist 23 11 zwaar bew. 12 4 onbewolkt 26 12 mist 25 11 zwaar bew. 17 10 licht bew. 25 15 mist 25 11 zwaar bew. 17 12 zwaar bew. 31 17 geheel bew. 28 20 licht bew. 26 14 onbewolkt 23 11 onbewolkt 27 18 regen 16 11 onbewolkt 24 13 mist 30 15 onbewolkt 27 16 toeslagen. Zo mogen prijzen voor eten en drinkwaren tot en met 1,50 gulden 5 cent omhoog. Prij zen tussen 1,50 en 5 gulden mo gen tien cent stijgen, prijzen tus sen 5 en 10 gulden 20 cent, tussen 10 en 20 gulden 50 cent, tussen 20 en 50 gulden één gulden en prij zen van meer dan 50 gulden met twee gulden. De prijzen voor overnachtingen mogen drie procent stijgen. Het toeristenmenu mag per 1 januari 1980 13,75 gulden kosten, 50 cent meer dan nu. Bij de toestemming tot de prijsver hogingen is rekening gehouden met nieuwe gegevens van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Hieruit bleek dat enerzijds de prijsstij ging voor 1978 in het horecasec- tor lager was dan eerder geraamd, terwijl anderzijds de kostenstij gingen (met name inkoopkosten) in 1978 hoger waren. Tevens zijn de kostenstijgingen in 1979 ook hoger dan in het begin van dit jaar werd verwacht, aldus het minis terie van economische zaken. Onverantwoord De prijsverhogingen in de horeca zijn volgens de Consumenten bond en Konsumenten Kontakt onverantwoord. De horeca" is hard op weg om zich uit de markt te prijzen. De geloofwaardigheid van het prijsbeleid van het ministerie van economische zaken wordt door deze maatregel aangetast, aldus de organisaties. teren voorlopige details bekend maakte, zei dat de werkgevers vinden dat het stelsel van verze keringen en voorzieningen ver- bokkeld is en dat de bestaande mogelijkheden onvoldoende op elkaar zijn afgestemd zowel wat betreft de werkingsduur als de uitkeringshoogte. Zo gaat er bijvoorbeeld van de wao (wet arbeidsongeschiktheid) een „aanzuigende werking" uit, die heeft geleid tot een vermenging van de begrippen arbeidsonge schikt en werkloos. Het is voor verzekerden vaak toeval of zij te recht komen in de wao dan wel in de ww (werkloosheidswet). Wat de arbeidsongeschiktheid be treft noemde de VNO-voorzitter enkele cijfers: in 1978 werd in 108.000 nieuwe gevallen een wao- en-of aaw-uitkering toegekend. Als daarvan het aantal gevallen waarin de uitkering ophield wordt afgetrokken dan blijkt dat het totaal bestand vorig jaar met 51.000 steeg tot 582.000, een stij ging van bijna 10 procent. De werkgevers voelen niet voor suggesties die van overheicjszijde zijn gedaan, om bedrijven te ver plichten een bepaald percentage minder validen onder de werk nemers op te nemen. Zij verkie zen een beoordeling die indivi dueel per bedrijf geldt. Volgens Van Veen zou met een dergelijke maatregel, die ook onder controle moet staan, het aantal nieuwe ge vallen met 20.000 minder per jaar kunnen groeien. De werkgeversplannen willen in het algemeen bereiken dat niet alleen het stelsel voor sociale ver zekeringen wordt vereenvou digd, maar ook dat de werknemer die langdurig werkloos wordt over een lange periode recht houdt op een uitkering op rede lijk niveau. Ook moet worden be reikt dat „een verantwoord on derscheid" bestaat tussen het uitkeringspeil van niet-werken- de en het loon van werkenden. Dat moet zodanig gebeuren dat niemand die recht op uitkering heeft in problemen komt. DEN HAAG (GPD) - „We zijn be gonnen aan een zeer moeilijk na jaar met een sombere economi sche situatie, een verziekte ar beidsmarkt en een sfeer waarin de meerderheid van de werk nemers geen zin meer heeft in matiging. Onder die omstandig heden is er voor werkgevers en werknemers nauwelijks meer ruimte om in loononderhande lingen tot verantwoorde oplos singen te komen". Aldus mr. Chris van Veen, voorzit ter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO). Hij ziet alleen maar oplossingen als de overheid meer gaat bezui nigen en als de situatie op de ar beidsmarkt drastisch verbetert. Als de overheid wat terughou dender wordt in haar beslag op uitgaven voor gemeenschaps voorzieningen moeten de be- VNO-voorzitter Van Veen havens, zo liet Van Veen gisteren merken. Het VNO-bestuur heeft aan de ene kant begrip voor de problemen die zich in de haven bedrijven voordoen. Aan de an dere kant is het bezorgd over de extra kostenstijgingen die de in beginsel afgesloten cao met zich brengt. drijven dafook zijn. Dat lijkt op De VNO-voorzitter verwacht dat korte termijn niet zo voordelig, er volgende week „een uitzon maar het kan op langere termijn derlijk sombere miljoenennota" vruchten afwerpen. uit de bus komt. Opiniepeilin- De situatie is extra bemoeilijkt gen geven hem de zekerheid dat door de ontwikkelingen in de steeds meer werknemers „het gepraat over nul- en minlijnen zat zijn en inderdaad gewoon weer eens wat poen in het hand je willen zien". Het probleem is dat dit niet kan, omdat de over heid bijna alle groei van het na tionaal inkomen voor haar uit gaven en die van de sociale ze kerheid in beslag neemt. Als de marges zo smal blijven ziet Van Veen weinig hoop voor de loononderhandelingen. Maar hij verwacht ook niet dat een „loo- ningreep" van de overheid iets tot de oplossing van de proble men zou kunnen bijdragen. Er zijn volgens hem maar twee we gen die kunnen leiden tot ver mindering van de spanning: een evenwichtiger verdeling van de groei tussen de gemeenschaps voorzieningen en de particulie re sector (waaronder de bedrij ven) en een afdoende verbete ring van de arbeidsmarktsitua tie. De VNO-voorzitter betoogde ver der nog eens dat vakbeweging en werkgevers bereid zullen moeten zijn samen met de over heid de „mechanisch aange brachte" en naar zijn inzichten verkeerde verbanden in de in dexeringssystemen in lonen en uitkeringen, die tot vreemde ge volgen aanleiding geven, op te ruimen. In dit verband gaf hij een voorbeeld: als een bepaalde werknemer op de ovenvloer een bepaalde toeslag krijgt is het een vreemde zaak dat die loons verhoging doorwerkt op het sa laris van een Commissaris der Koningin. Een delegatie van stakende havenarbeiders en slepers gebracht aan burgemeester Van der Louw van Rotterdam c king in Smit Internationale hebben gisteren een bezoek i te praten over het politie-optreden bij de havensta- ROTTERDAM (GPD/ANP) - De werkgevers voelen er niets voor om met de bonden en vertegen woordigers van de sta kende havenarbeiders om de tafel te gaan zitten. Dit verklaarde de voorzitter van de Scheepvaart Vereniging Zuid, mr. L. J. Pieters, gistermiddag op een persconferentie. In de situatie rond de havenstaking zit nog geen enkel schot. Hoewel er gisteravond al enkele ploegen aan het werk zouden zijn gegaan, is de havenstaking zeker nog niet ten einde. Volgens een woordvoerder van de Vervoersbonden FNV zijn enkele avondploegen in de stukgoedsec tor aan het werk gegaan. Hij wil de om "tactische redenen" niet zeggen om hoeveel arbeiders het gaat, en op welke bedrijven zij werken. Gisteren is er bij Seaport en bij het Nationaal Transportbu reau NIB gestemd over de vraag of er weer moet worden gewerkt. Bij beide bedrijven verklaarde een meerderheid zich voor beëindiging van de acties. Dweil- ploegen van het actiecomité zorgden er echter voor, dat de werkwilligen bij deze twee be drijven niet aan de slag konden gaan. Volgens de heer Pieters van de Scheepvaart Vereniging Zuid zijn de stukgoedbedrijven abso luut niet in staat om nog meer te doen, dan in het akkoord van 4 september met de Vervoersbon den is overeengekomen. Op jaarbasis krijgen de havenbe drijven in de conventionele stukgoedsector te maken met een loonkostenstijging van der tien procent (inclusief het sep- temberakkoord) of wel zeventig miljoen gulden per jaar. Deze zeer sterke kostenstijging zal tariefaanpassingen noodzake lijk maken en ernstige gevolgen hebben voor de werkgelegen heid. Vast staat volgens Pieters dat de zeventig miljoen gulden lang niet volledig via tariefaan passingen zal kunnen worden gecompenseerd. Hoeveel ont slagen er op den duur in de stuk- goedsector zullen moeten val len, valt nog niet te becijferen. Een uit vier man bestaande delega tie van demonstrerende stakers is gisteren ontvangen door burge meester Van der Louw en ha venwethouder Riezenkamp. Na afloop van het gesprek dat onge veer een uur duurde, deelden de stakingsleiders mee dat zij het re sultaat van de onderhandelingen teleurstellend vonden. Tegen over de burgemeester hebben zij hun wens naar voren gebracht om met alle partijen rond de tafel te gaan zitten, zonder voorwaar den vooraf. "Praten met de par tijen afzonderlijk levert niets op", aldus stakingsleider Stavinga. De bezetting van het Rotterdamse kantoor van de Vervoersbonden FNV aan de Westzeedijk was gis teravond nog steeds aan de gang. Het doel van deze bezetting is om de stakingskassen van de bonden open te krijgen. Het referendum dat de bonden onder hun leden wilden houden over het door hen gesloten cao-akkoord ondervindt door deze bezetting ernstige moeilijkheden. Als gevolg van de havenstakingen hebben transportondernemers een schadepost van één tot twee miljoen gulden per dag. De weg- vervoerbedrijven die regelmatig op Rotterdam rijden hebben sinds de staking hun omzet met twintig procent zien dalen. DEN HAAG (ANP) - Ondanks de slechtere arbeidssituatie in de Haagse regio dient de spreiding van rijksdiensten naar het noorden van het land en Zuid-Limburg doorgang te vinden. Tijdens het debat in de Tweede Kamer over de spreiding van de rijksdien sten bleek dat regering en Tweede Kamer dit standpunt deelden. Men was zich er wel van bewust dat de arbeidssituatie in de Haagse regio duidelijk verslechterd was, maar dat desondanks het verschil met de arbeidssituatie in het Noorden en Zuid-Limburg geen vermindering van die spreiding gedoogde. De fractie van D'66 legde in een motie de wens neer om compensatie in arbeidsplaatsen te geven aan gemeenten in het Noorden en Zuid-Lim burg die lange tijd op de vestiging van een rijksdienst moeten wachten. UTRECHT (ANP) - Uit de peiling van de achterban van de FNV is tot dusver gebleken dat de vak bondsleden niet meer te porren zijn voor loonma tiging. Dat blijkt uit ledenvergaderingen van de Voedingsbonden, Dien stenbonden en Vervoersbonden FNV waar de ledenraadpleging over het cao-bel eid eergisteren zover was gevorderd dat er vol gens de bondsbestuurders rede lijk peil op te trekken is hoe de kaarten liggen. De drie bonden hebben bij elkaar bijna 200.000 leden, een vijfde van de totale FNV-achterban. Voorzitter Jan Schroer van de Vervoersbonden FNV en zijn collega Jan Brouwer van de Dienstenbonden FNV lieten desgevraagd weten dat hun ach terban loonmatiging in 1980 al helemaal heeft afgeschreven. De leden hebben er eenvoudig geen enkel vertrouwen meer in dat het kabinet-Van Agt en de werk gevers alsnog met keiharde garanties op tafel zullen komen dat winst die dan zij de loonma tiging wordt gemaakt ook zal worden omgezet in werk. Hoofdbestuurder Wil Winter van de Voedingsbonden FNV zei desgevraagd, dat zijn achterban loonmatiging ook niet meer ziet zitten maar dat men nog even wil wachten tot Prinsjesdag al vorens defintief een oordeel te vellen. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling per 12 09/ 79. Andijvie per kg. 0 54-0 61, Snijbonen per kg 1 40-1.50, Sperziebonen I 1 08-1 60, Sperziebonen II per kg 0.35, Rode kool per kg 0 22, Spitskool per kg. 0.33-0.35. Bospeen II per bos 0.90-1.07. Waspeen AI per kist 4 50-7.70, All per kist 4 20-7 30. BI per kist 4.90-8,10 Bil per kist 3 --. Cl per kist 2 50-3.90, CII per kist 1 40-2 40. Breek- peen BI per kist 4 - Cl per kist 58 -, Seldenj per bos 0.20-0 26, Sla natuur I per st. 0 44, II per st. 0.34, Spinazie I per kg. 0.51-0.63, II 0.21, Uien per kg. 0,39-0.48, Krulpeterselie per bos 0.33-0 40. Specificatie bloemkool: sorte ring 6 p bak I 0 64-0.75, 6 p. bak II 0.31-0.36. 8 p. bak I 0.53-0.54, 10 p bak I 0.47. Aanvoer 8.718. DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 r A pp 210,00e 337.00 335.00 315.00b 315,00b j 25 76,50 76.50 2406,00 2407,00 142,50 143,00 110,60 110,60 129,00 129,40 GOUD EN ZILVER i 106.25 111.25 120 50 123.50 8.65 10,90 AMSTERDAM (ANP) - Op het Damrak wilde het vandaag by hervatting van de handel niet erg vlotten. Ondanks een iets hoger Amerika moest het leeuwedeel van de actieve fondsen terrein prijsgeven, als was er eigenlijk nergens sprake van forse verlie- Van de internationale was wel Hoogovens wat hoger, namelyk dertig cent op f31,20. Unilever verloor zestig cvnt op f 129.40, Akzo een dubbeltje op f29,50 en Philips en Koninklijke Olie ieder dertig cent op f23,60 resp. f 149,60 Ook KLM was fractio- neel lager. Heineken zakte echter f 1,40 tot f82 In de scheepvaarthoek begon Nedlloyd wat hoger. Koninklijke Boot was onveranderd en Van Ommeren twintig cent lager. Amro bank ging vijftig cent op <n ABN <Ti I 1 n.i.ir f335 De staatsfondsenmarkt was weer nagenoeg overanderd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27