'Sport haalt gehandicapten achter geraniums vandaan' OCCASIONS 444 Amstelkerk op eigen henen Nieuwe serie puzzels: elke week prijzen Kaping voorhij Geen tv-uitzending van de Boerenpartij FA. C. DE GROOT EEN CHAUFFEUR DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 PAGINA 23 LEIDEN - "Klavertje Vier" is de naam van de nieuwe reeks wekelijkse puzzels, waarvan het Leidsch/Alphens Dagblad - in samenwerking met andere regionale dagbladen - zaterdag a.s. het spits afbijt. Voortbouwend op het succes van vorige jaren is er ook nu weer een aantrekkelijk prij zenpakket samengesteld, zij het dat de winnaars dit puz zelseizoen niet meer in natu- ra, maar in geld worden be loond. Elke week worden er VIER hoofdprijzen van 2500 gulden "schoon" uitgeloofd, VEERTIG van 250, terwijl er bovendien wekelijks 400 Parker-Jotters (balpennen) als troostprijzen beschik baar zijn. Gedurende de puzzelreeks Klavertje Vier (26 in totaal) worden er extra prijzen uit geloofd, terwijl bij de eind streep van de actie een fina- le-superprijs van HON DERDDUIZEND gulden ligt te wachten. De opbrengst van deze nieuwe familie-puzzelactie komt ten goede aan de Stichting Na tionaal Fonds Sport Gehan dicapten en wel ten behoeve van de actieve beoefening van gehandicaptensport. Bovendien, als de voorwaar den geschapen zijn, dat de Olympische Spelen voor Ge handicapten 1980 in Neder land zullen kunnen worden gehouden - door de inschrij ving van Zuid-Afrika zijn er politieke bezwaren - zal een deel van de opbrengst ook hiervoor worden aange wend. Wat sport voor gehandicapten kan betekenen wordt in bij gaand artikel door twee des kundigen uit de doeken ge daan. Voorzitter van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten is Alfred van Emden; hij was directeur- generaal van het Rode Kruis en bekleedt tal van andere functies, maar hij wist weinig van sport voor gehandicapten, toen hem in 1975 werd verzocht het voorzit terschap op zich te nemen van een stichting, waarin enkele sportbonden voor gehandicapten samenwerkten ter gelegenheid van een vorige puzzelactie van de dagbladen. De actie was een succes, en de sa menwerking ook, en uit dat tij delijke „bondgenootschap" groeide een permanente organi satie, die de fondsenwerving gro ter kon aanpakken, op het collec teplan kon worden ingeschreven, en de stoot gaf tot de in '77 opge richte Federatie Sport Gehandi capten. Bij die Federatie zijn aangesloten de Nederlandse Invaliden Sport Bond, de Nederlandse Sport bond voor Geestelijk Gehandi capten, de Federatie Paardrijden Gehandicapten, de Nederlandse Schaakvereniging voor Visueel Gehandicapten, de Koninklijke Nederlandse Doven Sport Bond, de Stichting Zeilen met Gehan dicapten, de Stichting Sport In stuif Gehandicapten en de Stich ting Viscentra Gehandicapten. ,Hoemeer ik ervan zag, hoemeer respect ik kreeg voor het doorzet tingsvermogen van die sport mensen", zegt de heer Van Em den, die nooit praat over invali den, die sport doen, maar over sportmensen, die daarbij nog ge handicapt zijn. ,Wel moest ik constateren, dat in de houding van het publiek tegen over die sportbeoefenaren een achterstand was vergeleken bij andere landen, maar de kentering - die aan een doorbaak vooraf gaat - is al waarneembaar. Die doorbraak zal er ook moeten ko men bij dat deel van het publiek, dat gehandicapt is en nog on wennig tegenover sportbeoefe ning staat" Voor alle sporters-met-een-handi cap, in welke bond of stichting ook, geldt het feit, dat (competi tie) sport in hun leven een grote rol is gaan spelen, als verlengstuk van de revalidatie. Want na reva lidatie wacht de gehandicapte als grootste krachtproef de terug keer in de maatschappij en er is onzekerheid - angst zelfs - hoe men daar aanvaard zal worden. De fatale neiging om zich in een isolement terug te trekken kan door sport worden opgeheven, al was het alleen maar door de noodzaak om dwars door het verkeer heen, trapje op, stoe- prandje af, naar hal of veld te gaan. In de sport zelf ontdekt de gehandicapte de grenzen van zijn kunnen. De man in de rolstoel wordt steeds handiger, de blinde op het paard krijgt meer zelfver trouwen, de gehandicapte zwemmer merkt, dat hij in het water niet voor anderen hoeft onder te doen. .De tijd is rijp", zegt de heer Van Emden. „voor een massale door braak in de sportbeoefening door gehandicapten. Het zou triest zijn, als het enthousiasme niet in daden zou kunnen worden om gezet, doordat het geld zou ont breken." Hun weerstand is een afspiegeling van de twijfels van het publiek, dat zich soms afvraagt: „Moet dat nou?", als het bijvoorbeeld gehandicapten ziet paardrijden. Daarop heeft de heer J.C.B.M. Bak, directeur van de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, een duidelijk antwoord: „Enkele zieken fondsen hebben paardrijden in het pakket opgenomen inplaats van een physio-therapeutische behandeling. En geloof maar, dat ze dat alleen doen, als het hoogstnoodzakelijk is!" Sport haalt gehandicapten uit een isolement, versterkt spieren, die door extra inspanning sneller dreigen te slijten, voorkomt het „piekeren ach ter de geraniums", zoals de heer Bak dat noemt. „Maar zijn sommige sporten niet te gevaarlijk?" „Er zijn niet meer risico's dan bij een gewone voetbalwedstrijd en heeft de sportman, die gehandicapt is, niet zelf het recht om te bepalen welke risico's hij neemt? De rolstoel- basketballer ligt soms languit op de grond, dat is geen punt, dat is ingecalculeerd. En wat is het alternatief, als ze dat niet doen? Stil achter de gordijntjes? Ik heb veel sportlieden gesproken, die na een ongeluk op de rolstoel waren aangewezen, maar door boogschieten of een andere sport met recht weer „bij de mensen kwamen. Die zeiden me: „Als we niet gesport hadden, waren we nooit zover gekomen". Een gehandicapte zal zich, wil hij zich in het dagelijks leven handhaven, meer moeten inspannen dan de valide mens. De func ties, die het lichaam nog heeft, worden daardoor overbelast. LEIDEN - Zesduizend mannen en vrouwen in ons land bedrijven als gehandicapten sport; tachtigduizend méér zouden kracht en nieuwe levensvreugd aan sport kunnen ontlenen, als ze maar over die geestelijke drempel konden komen, die dikwijls hoger is dan de échte drempels, waarmee gehandicapten moeite hebben Sport kan helpen die overbelaste spiergroepen sterker te maken en de gezonde gewrichten te stalen, waardoor ze de dagelijkse grote belasting beter kunnen verdragen" Moment uit een rolstoel-basketbalwedstrijd (Van onze correspondent) BONN - Een Boeing 727 van Luf thansa is gisteren op het vlieg veld Keulen-Bonn 12 uur lang aan de grond gehouden door een kaper, gewapend met een speel goedpistool. Nadat hij het toestel in zijn macht had, hield hij de 120 passagiers en acht bemannings leden zes uur in gijzeling. Onder tussen werd onder leiding van minister Wischnewski een crisis centrum op het vliegveld inge richt, terwijl een speciale com mando-eenheid zich gereed hield om in te grijpen. Gisteravond gaf de kaper zich zonder verzet over, nadat journalisten een verklaring van hem op de band hadden op genomen. Het bericht over de kaping sloeg gistermorgen in als een bom. Het Westduitse kabinet, druk met het overleg over de begroting voor 1980, waarover in de Bondsdag gedebatteerd zou worden, brak de zitting af. Nog voordat kanselier Schmidt de jobstijding hoorde, had zijn oppositionele tegenspeler Franz- Josef Strauss, aan boord van zijn privé-vliegtuig uit München ko mend, het radiosignaal "vlieg tuigkaping" al vernomen en was gedwongen zijn landing op het vliegveld Keulen-Bonn uit te stellen. De eisen van de Duitse "idealist" waren van politieke aard. Hij wenste verlenging van zwanger schapsverlof voor moeders van pasgeboren kinderen, een volks stemming over produktie en in gebruikname van kernenergie, eerlijker verdeling van inko mens, opheffing van school plicht, hij wenste dat scholieren later op school mochten komen en opheffing van de algehele dienstplicht. Overval: buit half miljoen VLAARDINGEN (ANP) - Twee gewapende mannen hebben gis termiddag op een parkeerterrein aan de Emmastraat in Vlaardin- gen een vertegenwoordiger in sieraden overvallen en beroofd. Volgens een woordvoerder van de Vlaardingse politie dwongen de met pistolen gewapende man nen de vertegenwoordiger op straat te gaan liggen. Zij gingen er vandoor met de auto van de ver tegenwoordiger en een monster collectie gouden en zilveren sie raden en uurwerken, die een waarde heeft van een half miljoen gulden. Van de daders, die bi vakmutsen droegen, ontbreekt elk spoor. AMSTERDAM - Na een ontwikke lingsproces van negen jaar gaat de hervormde Amstelkerkge- meente in Amsterdam op eigen kracht draaien. Niet langer de kerkeraad is beleidsbeslissend maar de gemeentevergadering. Zij werkt voortaan zonder wijk predikanten. Voor de diensten doet men een beroep op een pre dikantenteam, dat beurtelings in de Amstelkerk voorgaat. De wijkpredikanten, ds. M. Rients- ma en ds. J. Deenik Moolhuizen, hebben daarom afscheid van hun gemeente genomen. Toen tien jaar geleden ds. Rientsma en ds. Deenik in de gemeente van de Amstelkerk begonnen te wer ken, was deze nog maar heel klein. Dankzij de inzet van de beide predikanten groeide het aantal enthousiaste meelevenden zeer snel. Al vanaf het begin wordt enkele keren per jaar een "binnendag" gehouden, een soort gemeentevergadering waar iedereen zijn zegje kan doen. De voorstellen die er gedaan wor- den, gaan meteen door naar de kerkeraad. Mocht deze het met een bepaald voorstel niet eens zijn, dan is een nieuwe binnendag noodzakelijk. Ook kent men in de Amstelkerk een wekelijkse voorbespreking van de kerk dienst. Het resultaat van die voorbespreking wordt voorge legd aan een vast predikanten team, dat eveneens wekelijks een bespreking houdt. Dit bestaat uit predikanten die beurtelings in de Amstelkerk voorgaan, aangevuld met de pre dikanten, die in vijf andere Am sterdamse kerken preken. In al deze kerken wordt over dezelfde tekst gepreekt. De mondigheid van de gemeente komt verder tot uiting in cursus sen en kringen. Zo zijn er een vredeswerkgroep, een Oost-Eu- ropa-project, een werkgroep 'Christenen voor het socialisme", een werkgroep 'Feministische theologie' en een voor liturgie'. Om de eenheid binnen de gemeen te nog meer te bevorderen wordt iedere maandagavond een 'ge meentemaaltijd' genuttigd. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Katwijk aan Zee H. Visser Nieuwe Tonge, die bedankte voor Genemuiden, Den Haag en IJsselmuiden. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Wommels kandidaat A.L. van de Dries Amsterdam, aangenomen de benoeming tot gemeente- en toerustingspredi kant in Bangladesj A. Ferwerda, leraar godsdienst te Naaldwijk. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Oud-Beijerland D. Hakkenberg Lisse. Tien met een griffel Naar aanleiding van uw publicatie over luitenant De Bruin die en kele weken geleden gewond was geraakt in Libanon wil ik langs deze weg de krant complimente ren voor de hulp aan mevrouw De Bruin die voor rekening van het dagblad haar zoon mocht opzoe ken. Nu de genezing zich Zo gun stig ontwikkelt dat het bezoek niet meer noodzakelijk is zou ik deze krant toch een compliment willen geven voor de meer dan correcte wijze waarop men ge probeerd heeft contacten te leg gen tussen de gewonde luitenant en zijn familieleden. Ik kan niet anders schrijven dan een tien met een griffel voor het Alphens/ Lcidsch Dagblad. Verder wens ik alle gewonde militairen een voor spoedige genezing. Dirkjan v.d.Niet Maijoleinstraat 3 Noordwijk HILVERSUM (ANP) - Omdat geen filmmateriaal bij de NOS was binnengekomen, is de televisie-uitzending van de Boerenpartij gisteravond niet doorgegaan. Overigens was al gistermiddag bij de NOS bekend dat de heer Koekoek geen film bij de gebruike lijke maatschappij had laten maken. Wel deed het gerucht de ronde dat hij zou willen proberen zijn pony's waarover de laatste tijd nogal wat te doen is geweest, aan de kijkers te presenteren. Maar ook dat zou onmogelijk zijn ge weest, omdat er geen afspraken waren over een eventueel recht streekse uitzending vanuit de studio. Volgens de woordvoerder van de NOS heeft men gisteravond bij het studiecomplex noch de heer Koekoek noch de pony's gezien. Wat er nu precies aan de hand is geweest kon men niet nagaan want op het huisadres van de heer Koekoek werd de telefoon niet opgenomen. Demonstratieauto's: Peugpot 104 SL 17.000 km., groen Peugeot 305 GR 13.000 km., oranje Peugeot 104 S 12.000 km., beige-met. Peugeot 504 L 8.000 km., rood. ZEER AANTREKKELIJKE AANBIEDINGEN ALLE AUTO'S UITGEVOERD MET RADIO Peugeot 104 GL64.000 km 1974 Peugeot 104 GL59.000 km 1977 Peugeot 104 GL 6150 km 1979 Peugeot 304 S 43.000 km 1976 Peugeot 304 GL69.000 km 1975 Peugeot 304 S 44.000 km 1974 Peugeot 304 SLS40.000 km 1978 Peugeot 304 SLS21.000 km 1977 Peugeot 304 break GL59.000 km 1977 Peugeot 504 GL46.000 km 1977 Peugeot 504 GL56.000 km 1977 Peugdbt 504 L met gas 69.000 km 1976 Peugeot 504 L 70.000 km 1974 Peugeot 504 GL53.000 km 1976 Peugeot 504 GL42.000 km 1978 Toyota Corolla stationwagen40.000 km 1977 Mitsubishi Colt-Galant 160038.000 km 1977 Flat 128 CL 1100 35,000 km 1978 Datsun 100A de Luxe39.000 km 1977 Honda Civic36.000 km 1977 Ford 1600 L35.000 km 1976 Ford 1600 GL69.000 km 1978 LeidenShowroom Levendaal 71 79 Tel 071 1 Werkplaats Magazijn Zoeterwoudseweg 23 Tel 071 76 67 00 OegstgeestShowroom Werkplaats Magazijn Rhijngeesterstraatweg 42 - 46 Tel 071 15 29 45 Kaashandel Noordstraat 78, Bodegraven. In ons bedrijf hebben wij plaats voor in bezit van groot rijbewijs. Zijn taak zal bestaan uit het bezorgen van onze artikelen, bij onze afnemers. Wij bieden modern materiaal, zelfstandig werk en goede beloning. Vraag gerust iets meer inlichtingen Telefoon 01726 - 14290 of 13268 (buiten kantooruren) ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a gemeente alphen aandenhjn\ De burgemeester van Alphen aan den maakt bekend dat met ingang van 14 september 1979 gedurende een maand op het raadhuis afdeling algemene zaken en stadsontwikkeling, kamer 8, voor een ieder ter inzage ligt de door de gemeenteraad in zijn vergadenng van 29 augustus 1979 vastgestelde herziening van de voor schriften van de bestemmingsplannen "plan 'n hoofdzaak 1960" en "plan in hoofdzaak 1965 Aangezien tegen de herziening bi| de gemeenteraad geen bezwaren zijn ingediend en bij de vaststelling van de herziening in het ontwerp geen wijzigingen zijn aange bracht is niemand bevoegd tot het indienen van bezwa ren bij het College van Gedeputeerde Staten der provin cie Zuid-Holland Alphen aan den Rijn, 13 september 1979

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23