Concurrenten van Oranje maken tegen 'zwakkeren' geen fout BROM: „IK BEN EERLIJK EN DAT WIL IK OOK BLIJVEN" Voorronde wk 1982 met minder landen Vrij Menotti: nog heel wat te sleutelen GOUD VOOR EN RECORD SCHULTING DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 PAGINA 11 AMSTERDAM (GPD) - Cor Brom heeft en kele dagen lang niet gereageerd op het hoe en waarom van zijn voortijdige vertrek bij Ajax. Deze week is hij echter begonnen om aan de pers openheid te geven omtrent zijn „ontslag" en om geuite beschuldigin gen te weerleggen. Inzake de beschuldiging als zou Brom f 5000 in eigen zak hebben gestoken na een oe fenwedstrijd van Ajax zegt hij verbolgen: „Het is triest dat dit verhaal de wereld is ingeslingerd. Wij zouden vijfduizend gul den krijgen om een oefenwedstrijd te spelen. Die heb ik, als coach, in ontvangst genomen en later ook onder de spelers verdeeld. Ik heb daarbij wel één fout ge maakt. Toen een van de bestuursleden (Boering, red.) mij vroeg hoeveel wij had den gekregen, zei ik „niets". Ik vond het op dat moment niet nodig om het bestuur daarover al in te lichten, omdat in het ver leden over de uitbetaling problemen wa ren geweest. Ik heb in deze zaak niet slim gehandeld, maar ik heb niets fout ge daan". „Ook die affaire met dat paard is verkeerd in de publiciteit gebracht" zegt Brom. „We speelden tegen een amateurclub en ie mand van die vereniging had een paard te koop. Ik had mijn dochter een paard be loofd indien Ajax kampioen zou worden. Nou, ik kon daar zo'n beest kopen dat toe vallig ook nog dezelfde naam als mijn dochter had, Corina. Ik heb dat paard van de heer Wardenburg gekocht, maar heb hem niet meteen betaald. Je weet hoe dat gaat. Maar toen ik de papieren van dat dier in huis had, heb ik het bedrag, zijnde 1750 gulden, overgemaakt. Maar diezelfde heer Wardenburg heb ik zien praten met Ajax- voorzitter Harmsen, tijdens het Amster dam 704-toernooi. Misschien dat die man niet zo nadrukkelijk heeft verteld dat ik dat paard wel degelijk had betaald uit ei gen zak. Ik heb nu dan ook een vermoeden hoe dat sprookje in de wereld is geko- Over een half varken, dat de voormalige Ajax-trainer zou hebben ontvangen, doen de gekste verhalen de ronde. Het komt erop neer dat Brom van een bestuurslid van een club (een bestuurslid die slager van beroep is) een paar dozen carbonades heeft gekregen, gewoon als aardigheid, als presentje. Brom vermoedt dat de hele zaak aan het rollen is gegaan nadat de heer Wardenburg een paar dagen in Amster dam logeerde, vlak bij het "café van hulp trainer Bobby Haarms. Bij een borreltje zijn die verhalen waarschijnlijk flink overtrokken en toen was de cirkel rond. Brom: „Een paar dagen later stond het in de krant alsof alles waar was. Ik zal niets ten nadele van Haarms zeggen. Het is mij nu echter wel duidelijk geworden dat een hoofdtrainer, zeker bij een club als Ajax, zijn eigen hulptrainers moet meebrengen. Want ik heb een vaag vermoeden hoe de zaak nu in elkaar steekt". Brom heeft van Ajax twee jaar salaris mee gekregen. Het eerste jaar wordt helemaal uitbetaald en voor het tweedejaar een ge deelte, als hij een andere club heeft ge vonden. „Ik kan het afschrift laten zien" Dit is in tegenstelling met een uitspraak van Harmsen die in het weekblad Voetbal International verklaart dat „Brom slechts zes maanden salaris heeft meegekre gen". Brom is geen man om stil te zitten. Er is al contact met de New York Cosmos. Een paar maanden geleden was dat ook het geval. „Maar het liefst blijf ik in Neder land", zegt hij. „En anders eventueel in België". Brom voelt er veel voor om naar Limburg terug te keren, waar hij, zo ver klaarde hij zondagavond tegen de Radio Omroep Zuid, een fijne tijd heeft meegé- maakt qua woon- en leefklimaat. „Mijn nadeel was dat ik niet door de heer Harmsen, maar door Van Praag bij Ajax ben binnengehaald. Ik heb nooit echt ge sproken met de huidige voorzitter. Ik moest altijd uit de kranten lezen hoe er binnen het Ajax-bestuur over mij werd gedacht. Mijn ondergang bij Ajax is een tijd geleden al begonnen. Opeens barstte de bom, maar ik heb het zien aanko- Als een van de oorzaken van de onrust voert Brom het volgende aan: „De spelersgroep van Ajax is geen eenheid. Iedereen praat en denkt voor zichzelf. Piet Schrijvers is daar het beste voorbeeld van". „Ajax heeft gedacht dat ze mij goedkoop konden lozen" zegt hij. „Maar ik ben daar niet ingetrapt. Ik heb bewust nooit mijn mond opengedaan. Alles maar geslikt. Ik heb dat een keer eerder wél gedaan, bij Fortuna SC. Dat heeft me dan ook geld gekost". Brom beschouwt het wel voor sommige mensen een plicht om eerder geuite be schuldigingen terug te nemen. Zo niet, dan overweegt hij zelfs een kort geding tegen hen. „Ze kunnen van Brom zeggen wat ze willen, maar ik ben eerlijk en dat wil ik hoe dan ook blijven" REYKJAVIK/LAUSANNA - Geen van beide concurrenten van Nederland in de voorron de van de strijd om het Europees kampioenschap dat volgend jaar in Italië wordt gehouden maakte gisteren een fout. Oost-Duitsland en Polen wonnen de respectievelij ke uitwedstrijd tegen IJsland en Zwitserland. De DDR zegevierde in Reykjavik met 0-3, het gehavende Polen versloeg in Lausanne de Zwitsers met 0-2. Nederland leidt in groep 4 met 10 punten uit 6 wedstrijden, de DDR en Polen volgen met 8 punten uit 5 wedstrij den. De uitslag van 3-0 in Reykjavik zegt te weinig over de moeite die het Polen de OostduitserS heeft gekost de twee punten bij IJsland binnen te halen. Oost-Duitsland maakte de fout het spel te kort te houden en daardoor kregen de IJslanders die conditioneel redelijk in de pas konden blijven, steeds de gele genheid in te grijpen. Pas nadat het eerste uur van de wedstrijd voltooid was slaagden de Oostduitsers erin zich enige kansen te scheppen en in de 21ste minuut van de tweede helft was Streich dicht bij de openingstref fer. Bjarnason voorkwam het doelpunt door de Oostduitser bij de benen te pakken en de Noorse scheidsrechter Thime, die eerder wegens buitenspel een doelpunt van Riediger had afgekeurd, leg de de bal op de stip. Weger scoor de en deed het vier minuten later nog eens na een goede combina tie met Hoffmann. Dertien minu ten voor het einde werd het ver schil tussen rechtlijnig en simpel voetbal en een grotere indivi duele vaardigheid door Streich op drie treffers gebracht. Leon Walker, sinds enige maanden de nieuwe bondscoach van Zwit serland, heeft na de successen op IJsland geen derde overwinning kunnen begroeten. In Lausanne, waar voor Zwitserse begrippen zeer veel toeschouwers aanwezig waren (25.000), verloor Zwitser land met 0-2 van Polen. Een nederlaag die te hoog uitviel, omdat Zwitserland zeker in de eerste helft voortdurend druk heeft uitgeoefend op de Poolse verdediging. Helaas voor Walker kon zijn aanval het overwicht niet in doelpunten uitdrukken. Zo kwamen Sulser, Pfister en Schnyder vrijwel alleen voor doelman Kukla, even zovele ke ren zagen zij hun inzetten geblokkeerd. Verrassend was het dat Polen via linksbuiten Terlecki toch op voorsprong kwam. Uit een hoek schop beoordeelde de Zwitserse doelman Burgener de bal ver keerd, waarop Terlecki inkopte 0-1. In de tweede helft was het een ge- lijkopgaande strijd die een kwar tier voor tijd definitief in het voordeel van Polen werd beslist. Boniek zag zijn schot in een me lee van spelers verdwijnen. Ter lecki reageerde prompt en pas seerde Burgener voor de tweede keer 0-2. De stand in groep 4 i: Nederland 6 Polen 5 Oost-Duitsland 5 4 Zwitserland 7 5 IJsland 7 10 16- 3 8 9-2 8 1(L 5 4 5-13 De volgende wedstrijden moeten nog worden gespeeld: 26/9: Po- len-Oost-Duitsland, 10/10: Po len-IJsland, 13/10: Oost-Duits- land-Zwitserland, 17/10: Neder land-Polen. 21/11: Oost-Duits- land-Nederland In groep I bleef Engeland aan de leiding door een magere 1-0 zege op Denemarken. Voor 85.000 toe schouwers scoorde Kevin Kee- gan de winnende treffer. België behield in groep 2 zijn kans op plaatsing door met 1-2 te win nen van Noorwegen. Jacobsson opende in Oslo de score, maar voor rust drukte Janssen de Bel gische suprematie uit in de ge lijkmaker. Na de hervatting zorgde Van der Eist voor de 1-2 eindstand. In groep 2 leidt Oos tenrijk met 8 uit 6 voor Portugal met 7 uit 4 en Belgie met 6 uit 5. In groep 6 weet de Sowjet-Unie zich evenals Hongarije kansloos voor de eindronde. De Russen verlo ren in Athene met 1-0 van Grie kenland dat in deze groep de bes te papieren heeft. Alleen Finland is ook nog in de race. WEST-BERLIJN (ANP) - Ce- sar Menotti, de bondscoach van wereldkampioen Argen tinië, zal nog lang aan zijn nieuwe ploeg moeten sleute len om een even hecht geheel te vinden als vorig jaar. Ruim een jaar geleden werd Argentinië in eigen land we reldkampioen door de finale van Nederland na verlen ging met 3-1 te winnen. Na die voor Argentinië zo be vrijdende finale sprak Me notti, "Ik ga aan een nieuwe ploeg bouwen voor de finale van de wereldkampioen schappen voetbal van 1982 in Spanje waar we ons met het behalen van deze titel nu al voor geplaatst hebben". In het afgelopen jaar heeft Me notti nog weinig kans gehad om zijn nieuwe groep met el kaar te laten spelen. In te veel wedstrijden moest hij uitkomen met de sterren van het WK in 1978. Slechts Ma- radonna die in Bern tegen Nederland een uitstekende wedstrijd speelde bleek een aanwinst te zijn. Gisteravond heeft West-Duits- land in het Olympisch sta dion van West-Berlijn wei nig moeite gehad met het hernieuwde Argentinië. Hoewel de Argentijnen hun tegenstander in de eerste helft nog aardig in de greep hadden sprong West-Duits- land vrij snel na het begin van de tweede helft weg. Kort achter elkaar scoorden Allofs en Rumenigge. Pas enige minuten voorhet einde doelpuntte invaller Castro tegen: 2-1. Argentinië heeft op de bijna 50.000 toeschouwers weinig indruk kunnen maken. Vooral doelman Vidella, de opvolger van Fillol. bleek een zwakke sluitpost te zijn. Bij beide Westduitse doel punten speelde hij een du bieuze rol. In vergelijking met het team dat wereld kampioen werd was Argen tinië op negen plaatsen ge wijzigd. Alleen Passarella en Gallego speelden in West- Berlijn. Schotland Het Schotse voetbalelftal heeft gisteravond in het Hampdenstadion in Glas gow gelijkgespeeld met 1-1 tegen Peru. Schotland nam door Hartford in de zesde minuut de leiding, hetgeen tevens de ruststand was. Pe ru kwam vijf minuten voor tijd op gelijke hoogte door een doelpunt van Leguia. Het was een vriendschappe lijke wedstrijd. De IJslandse doelman gaat naar de verkeerde hoek bij de strafschop van Weber. De DDR won met 0-3 MEXICO STAD (ANP) - In de nieuwe Nederlandse recordtijd van 48,44 seconden heeft Harrie Schulting gisteren bij de Universiade in Mexico Stad de gouden medaille op de 400 meter horden veroverd. Schulting verbeterde in Mexico voor de vierde keer dit seizoen het Ne derlands record. Op 30 juni haalde hij vier-honderdste van een seconde af van het toen bijna vier jaar oude record van Frank Nusse met zijn tijd van 49,44 seconden. Op 11 augustus in Nijmegen kwam Schulting met 48,73 voor het eerst onder de 49 seconden en op 15 september verbeterde hij zijn nationale record in Zürich tot 48,71. Met zijn tijd van 48,44 seconden is Schulting het wereldrecord van Edwin Moses (47,45) tot op minder dan een seconde genaderd. Het Europese record staat op naam van de Westduitser Harald Schrnid met 47,85 seconden. De Italiaanse sprinter Pietro Mennea liep tijdens de Universiade nieuw wereldrecord op de 200 meter. Hij kwam uit op een tijd van 19,72 seconden. Het vorige record dat op 19,83 seconden stond werd ook gevestigd in Mexico Stad. De Amerikaan Tommie Smith deed dat tij dens de Olympische Spelen in 1968. In de tussenliggende jaren werd het record van Smith nog geëvenaard door de Jamaicaan Don Quarrie en de Amerikaan Steve Williams. De finale van het heren-basketbaltoernooi gaat tussen de Verenigde Sta ten en Joegoslavië. De uitslagen van de halve finales zijn: Verenigde Staten-Mexico 75-67, Joegoslavië-Cuba 69-64. ZÜRICH (ANP) - Voor het twaalf de toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal, eindronde in 1982 in Spanje, hebben vijf lan den minder ingeschreven dan voor het 'Argentijnse' toernooi. Op het moment dat de inschrij ving werd gesloten, 31 augustus, waren bij de FIFA de aanmeldin gen binnen van 101 landen. Van de zes continentale zones die de FIFA kent, is Zuid-Amerika volledig vertegenwoordigd met tien landen. Een van de Europese bonden ontbreekt, namelijk Liechtenstein. Voor het eerst in de geschiedenis zullen aan de eindronde in juni juli 1982 24 landen deelnemen. De verdeelsleutel is als volgt: Eu ropa 14, (Spanje als organiserend land inbegrepen), Zuid-Amerika 4 (Argentinië als bekerhouder in begrepen), Afrika 2, Azië/Oceanië 2 en Noord- en Midden-Amerika Tijdens de bijeenkomst op 13 oktober zal het organisati té de indeling van de groepen voor de kwalificaties bepalen en de loting verrichten. De voor wedstrijden zullen moeten wor den gespeeld tussen 1 november 1979 en 30 november 1981. De landen, per continent, die heb ben ingeschreven zijn (tussen haakjes het aantal landen dat in schreef voor Argentinië): Europa 33 van de 34 (32): Dene marken. Engeland, Finland, Frankrijk, Albanië, Oostenrijk, Belgie, Bularije. Cyprus, Tsje- cho-Slowakije. West-Duitsland, Oost-Duitsland, Griekenland. Hongarije. IJsland, Ierland, Noord-Ierland, Italië, Luxem burg, Malta, Nederland, Noorwe gen, Polen, Portugal, Roemenië, Schotland, Spanje, Zweden, Zwitserland, Turkije, Sowjet- Unie Wales en Joego-Slavië. Zuid-Amerika 10 van de 10 (10): Argentinië, Bolivia, Chili, Brazi lië, Columbia, Ecuador, Para guay, Peru, Uruguay en Vene zuela. Afrika 25 van de 40 (26): Algerije, Cameroen, Centraal-Afrika, Egypte, Ethiopië, Gambia, Gha na, Guinee, Kenia. Lesotho. Li beria, Lybie, Malagasi, Malani, Marokko, Niger, Nigeria, Sene gal, Sierra Leone, Soedan. Togo, Tunesië, Oeganda, Zaire en Zambia. Azië 16 van de 33 (18): Bahrein, Hong Kong, Indonesië. Iran. Irak, Israel, Japan, Noord Korea. Zuid-Korea, Koeweit, Maleisie, Quatar, Saoedi-Arabie, Singapo re. Syriè en Thailand Oceaniè 4 van de 5 (3): Australië, Taiwan, Fidji en Nieuw-Zeeland. Noord- en Midden-Amerika 13 van de 23 (17): Canada, Costa Ri- ca, Cuba, Guatamala, Haiti, Hon duras, Mexico, Nederlandse An tillen, Panama, El Salvador, Su riname, Trinidad en Verenigde Staten. Leids' elftal Op donderdag 4 oktober zal een selectie van Leidse KNVB-voet- ballerseen oefenwedstrijd spelen tegen Tulsa Roughnecks, een ploeg die uitkomt in de hoogste klasse van de Amerikaanse voet balcompetitie. Dit duel wordt ge speeld op initiatief van de Ame rikanen. Plaats van handeling is het LFC- terrein aan de Boshuizerkade. De aanvang is gesteld op 20.00 uur. Volendam Op zondag 21 oktober zal eerste-di- visieclub Volendam tegen het na tionale Amerikaanse elftal spe len. Volendam heeft op die dag geen competitieverphchtingen. Het is de enige wedstrijd, die het Amerikaanse elftal tijdens een toernee door Europa in Neder land zal spelen. hebben ze noo nooit EEN RENALTV MOÖËN J NEMEN? i

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11