Mij nders-Di gros mag koopcentrum toch afbouwen fetat) BS Eis één jaar tegen gevaarlijk mens KROON HEFT BOUWSTOP OP 25.000STE OP LEIDATO Reacties burgerij op verzoek Horeca: levendige lectuur LK I D fl B '*i VRÜ SKIËN I 'tisnübetaalbaar! Vf) DONDERDAG AVOND 13 SEPTEMBER VAN 19.00 TOT 21.00 UUR SIGNEERT MAARTEN'T HART WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1979 LEIDEN - Het nieuwe koopcentrum van Mijnders meube len en Digros aan de Langegracht komt er. Die zekerheid bestaat nu dezer dagen de officiële beslissing van de Kroon is te verwachten dat de schorsing van de bouw wordt opgeheven. Een dergelijk advies is enkele dagen geleden door de minister van volkshuisvesting en ruim telijke ordening Beelaerts van Blokland aan de konin gin uitgebracht. "Lallende, kabaal schop pende jongelui, die luid toete rend voorbijtrekken". i Vooruitlopend op die beslissing heeft de bewindsman inmiddels in brieven aan gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland en de bur gemeester van Leiden meege deeld dat een dergelijk besluit op handen is. Zoals bekend voert de gemeente al geruime tijd strijd tegen de komst van het koopcen trum, omdat men vindt dat de bouwvergunning destijds op onjuiste gronden is verleend en de ongunstige gevolgen voor de bestaande middenstand groot zullen zijn. De plannen voor het koopcentrum, die in april vorig jaar in deze krant voor het eerst werden ont huld, hadden een stroom van reacties tot gevolg. Met name het college van B en W toonde zich verbolgen over het feit dat er een Digros-vestiging zou komen, omdat volgens wethouder Waal bij de aanvraag van de bouwver gunning alleen was gesproken over een uitbreiding van de meu beltoonzalen van Mijnders. Op last van B en W werd de bouw daarop stilgelegd, maar een be roep van Mijnders bij de gemeen telijke commissie voor de be roepschriften had tot gevolg dat die commissie met een meerder heid van drie van de vijf leden besliste dat de bouw zou mogen worden voortgezet, zij het onder bepaalde voorwaarden. Een daarvan was dat een oplossing gevonden zou moeten worden voor de parkeerproblemen in de omgeving van het koopcentrum. Weer geschorst Burgemeester Vis nam op aan drang van het Leidse college be gin oktober vorig jaar de beslis sing om de Kroon om vernieti ging van de uitspraak van de commissie te vragen. Dat had weer tot gevolg dat de bouw als nog werd geschorst om de Kroon in de gelegenheid te stellen de zaak te onderzoeken. Blijkens de brief van de minister aan provincie en burgemeester is uit dat onderzoek niet duidelijk gebleken dat Mijnders BV een onjuiste of onvolledige opgave heeft gedaan bij de aanvraag van de bouwvergunning. De minister concludeert dan ook dat moeilijk gesteld kan worden dat de commissie voor de be roepschriften niet in redelijkheid tot die beslissing heeft kunnen komen. Met andere woorden: de commissie heeft by het besluit geen aanwijsbare fouten ge maakt. Teleurstelling De beslissing is voor het Leids col lege een grote teleurstelling om dat nu de mogelijkheden om de komst van het koopcentrum te gen te gaan zijn uitgeput. Wet houder Waal zei gistermiddag het een positief feit te vinden dat de minister de beslissingen van de gemeente slechts marginaal toetst. "Maar in deze kwestie pakt het verkeerd uit", aldus de wet houder. Daarmee doelde hij op het feit dat de commissie voor de beroeps chriften de beslissing destijds met slechts drie tegen twee stemmen heeft genomen. Behal ve voorzitter mr. Woudstra waren de raadsleden Ham(CDA) en Zonnevylle(WD) voor. De twee andere raadsleden Beijen(PPR) en Bordewijk(PvdA) brachten destijds een minderheidsadvies uit. Omdat de commissie handelt namens de raad betekent het in feite dat twee raadsleden en een onpartijdige voorzitter de beslis sing voor de voltallige raad heb- Onder invloed en zonder rijbewijs achter het stuur LEIDEN - De politie heeft van nacht om kwart over twee op de Uiterstegracht een 35-jarige in woner van Leiden aangehouden omdat de man onder invloed ach ter het stuur zat terwijl hem we gens andere alcoholdelicten de rijbevoegdheid tot '84 ontzegd is. Zoals gebruikelijk in dergelijke si tuaties is de auto in beslag geno- ben genomen. Voor wethouder Waal aanleiding om zich kritisch op te stellen bij het overdracht van raadstaken aan speciale commissies. "Daardoor kunnen, zoals nu is gebeurd, bevoegdhe den worden verschoven naar colleges die geen politieke ver antwoordelijkheid dragen". Wethouder Waal zei er gisteren van overtuigd te zijn dat wanneer de voltallige raad de beslissing had moeten nemen die anders zou zijn uitgevallen dan nu het geval Negatief Behalve de teleurstelling over het advies van de minister toonde Waal zich gistermiddag ook nogal negatief over het feit dat er vanuit de omliggende buurt geen be roepsprocedures tegen het koop centrum zijn gevoerd. Bovendien merkte hij op dat het Leids City Centrum en de Kamer van Koop handel in het geheel een zeer pas sieve rol hebben gespeeld. Hij vond dat een onbegrijpelijke zaak omdat een onderzoek van het CIMK (Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf) heeft aangetoond dat de komst van het koopcentrum vér strekkende gevolgen voor de middenstand heeft. Met name voor de winkels in Noord waar een dalende omzet van 2 miljoen in 1980 wordt verwacht. Ook de bestedingen bij de winkels in het centrum van de stad zullen vol gens het onderzoek aanzienlijk lager zijn. "De raadsleden in de commissie die destijds het besluit hebben ge nomen om de bouwvergunning toch te verlenen hebben een zwa re verantwoordelijkheid op zich geladen", aldus de wethouder. Digros-woordvoerder J. v.d. Broek toonde zich gisteravond verrast over het "snelle" advies van de minister. "De schorsing heeft ons natuurlijk een hoop tijd gekost, maar we hadden de beslissing ei genlijk pas in november ver wacht." Een officiële reactie wil de hij nog niet geven voordat het besluit definitief is. "Maar na tuurlijk zijn we blij dat het zo ge lopen is", aldus de heer v.d. Broek. De heren Mijnders (links) e uiteindelijke c (archieffoto). t v.d. Broek, initiatiefnemers van het koopcentrum aan de Langegracht en nu de het slepende gevecht met de gemeente Leiden over de bouw van dat centrum LEIDEN/DEN HAAG - Een jaar hechtenis waarvan drie maanden voorwaar delijk hoorde Stanley H. (20j uit Leiden gisteren bij de rechtbank in Den Haag tegen zich eisen wegens mishandeling (meerma len) en een poging tot zwa re mishandeling. Er waren hem drie feiten ten laste gelegd. In de eerste plaats dat hij op vier juni in Leiden met een vuurwapen had geschoten op een man die hij op straat tegenkwam. Volgens de verklaring van die man zou H. vieze taal tegen diens vrouw geuit hebben. Toen de man daar iets van zei zou hij zelf van H. een stomp in zijn maag ge kregen hebben, en zou die een pi stool uit zijn jasje hebben ge haald, waarna de man naar een patatzaak is gerend om de politie te waarschuwen. Toen hij weer buiten kwam zou Stanley H. drie kogels op hem hebben afge vuurd, die hem echter niet raak ten. Het tweede feit waarvan H. werd beschuldigd is dat hij diverse malen een meisje heeft mishan deld met wie hij samenwoonde. LEIDEN - Mevrouw Grotendorst uit Hazerswoude was gisteren de 25.000ste bezoekster van de Leidato. Zij werd in verband daarmee gehuldigd in de Spiegelzaal en kreeg diverse cadeaus waaronder een antiek kacheltje, bloemen en waardebonnen. Het aantal van 25.000 bezoekers was om acht uur gisteravond bereikt. Er kwamen gisteren 7.812 mensen een kijkje nemen op de huishoudbeurs, waar met name het optreden van Lee Towers veel publiek trok en volgens de organisatie een grandioos succes" werd. Het totaal aantal bezoekers van deze Leidato kwam gisteravond op 29368. Volgens de aanklacht van het meisje, die ze later weer wilde in trekken omdat ze niet wilde dat haar vriend van wie ze nog veel zei te houden straf zou krijgen, zou hij haar meermalen hebben geslagen, met een vork in haar buik hebben geprikt en met een soort aardappelmesje in het ge zicht hebben gestoken. Het derde feit was dat H. de portier van het International Students' House aan de Eerste Binnenvest gracht met een mes in zijn arm gestoken zou hebben. Stanley H. ontkent alle feiten. "Het is alle maal gelogen", heeft hij steeds gezegd en hield hij ook gisteren vol. De officier van justitie echter achtte de eerste twee feiten aan de hand van getuigenverklarin gen en foto's van de verwondin gen die het meisje had opgelopen bewezen. Wat betreft het derde feit zei hij ervan overtuigd te zijn dat H. dit gedaan heeft, maar daarvan geen wettig bewijs te kunnen leveren omdat niemand, ook de portier zelf niet, het hem heeft zien doen. De officier kwam tot zijn zware eis in verband met de achtergrond van de verdachte. Hij is al diverse malen veroordeeld, vorig jaar nog tot negen maanden hechtenis wegens zware mishandeling. Het psychiatrisch rapport over H. schrijft hem "agressieve en para noïde tendenzen" toe en ziet geerf enkel heil in een behandeling. "Stanley H. is een zeer gevaarlijk mens. Hij schuwt geweld niet en staat niet voor niets in Leiden be kend als een messentrekker", concludeerde de officier van jus titie. De advocaat van Stanley H., mr. Roethof, achtte geen van de drie feiten bewezen. Net als in het derde geval vermoedde men ook in de eerste twee gevallen alleen maar dat het Stanley was ge weest, maar was daarover geen zekerheid. De getuigenverkla ringen en ook de aanklacht van het meisje zoals die later tegen over de rechter commissaris zijn afgelegd waren steeds veel min der sterk dan eerst tegenover de politie, aldus de advocaat. "En dat verwondert mijn cliënt niet omdat de politie in Leiden zeer op hem gebeten is". Wanneer de rechtbank de feiten toch bewezen acht, zou de advo caateen aanmerkelijk lagere straf willen zien opgelegd dan die door de officier is geëist. Bovendien zei hij van mening te zijn dat er wel aanknopingspunten zijn voor begeleiding van de reclassering. Die heeft dat in zijn rapport ook gesteld, en Stanley staat daar niet onwillig tegenover. De rechtbank doet over veertien dagen uit spraak. Het blijft rumoerig aan het Leidse "Horeca-front"Ein delijk hebben ook de geza menlijke Leidse studenten verenigingen zich in de dis cussie (al of niet gelijktrek king en verruiming van de sluitingstijden in het week einde) gemengd. In een schrijven aan het college van B en W verzoeken zij de uit zonderingspositie die de so ciëteiten hebben te laten voortbestaan. Argumenten worden er in deze brief overi gens nauwelijks aangevoerd. Ook de eerste golf van reacties van de burgerij op het verzoek van de afdeling Leiden van Horeca Nederland zijn bin nen. Zoals bekend is de burge rij door burgemeester Vis middels een advertentie in de Leidse dagbladen opgeroepen om zich met schriftelijke reac ties in de discussie te mengen. Honderden van deze reacties liggen ter inzage bij de afde ling Voorlichting op het stad huis. Zonder meer interessan te lectuur. Bijvoorbeeld deze reactie: "Geachte mijnheer de burge meester. Waarom al die druk te voor een uur langer openblijven? En wat is Leiden dan voor een stad? Moeten wij dan altijd naar de randge meenten?". Of deze: "Geachte burgemeester. Als het aan mij lag, open de bak!". Of "Bur gemeester. Mag de Horeca- man zelf beslissen wat zijn sluitingstijden worden. Dan kan er naar omstandigheden worden gewerkt". Zonder meer frappant is aan wezigheid van een giganti sche stapel van zeker 600 iden tieke verzoeken tot verrui ming van de sluitingstijden. Duidelijke enquêteformulie ren. Dat riekt naar een nieu we actie van Horeca Neder land. Afdelingsvoorzitter Wim Visscher echter: "Ik weet van niets. Dit is geen actie van de bond. Wij hebben besloten geen verdere acties te on der- ADVERTENTIE bij SKI-PISTE de MEERBERG e Hoofddorp J Bel voor prospectus: 02503 10138 nemen. Dit moet dus van een aantal particulieren afkom stig zijn". Een raadsel der halve. Opvallend is dat een groot aan tal mensen duidelijk maakt eigenlijk n iet zo happig te zijn om schriftelijk te reageren. Er is angst voor de gevolgen. Een mevrouw van de Beesten markt die haar naam maar liever niet onder haar brief zet heeft het zelfs over "repre sailles" van de kant van Ho reca Nederland wanneer zij haar naam onder een nega tieve reactie zou zetten. Voorzitter RJ. Cruijsen van de wijkvereniging Pieters- en Academiewijk vindt het ook niet zo'n goed idee om de reac ties in het openbaar ter inzage te leggen. "Van veel bewoners van onze wijk hebben wij ver nomen dat zij onder deze om standigheden niet durven reageren". Hij en het bestuur van de wijkvereniging vin den dat een (anoniem gehou den) uittreksel uit de reacties genoeg was geweest. Uit de Pieterswijk komt trou wens nog een aardige reactie. Een mevrouw biedt alle ge meenteraadsleden die zich de overlast van een café niet goed kunnen voorstellen een maand logies aan... Zij schrijft: "En dat is dan maar één maand. Die is snel voor bij. Wij willen hier blijven le- Dezelfde mevrouw heeft voor de overlast een aardige oplos sing. "Creëer iets bij Holiday Inn, in de wei waar geen men sen wonen en de koeien over dag hun slaap kunnen inha len". Andere opmerkingen uit de in dividueel ingezonden reac ties: "Ze zijn al dronken ge noeg - wij zitten met de brok ken". "Lallende kabaal schoppende jongelui die luid toeterend vertrekken" en "Verlenging van de sluitings tijden zal het bewonen van mijn pand zo goed als onmo gelijk maken". Men kan uit dezebrieven opma ken dat de bezwaren van de inzenders vaak meer tegen de café's in het algemeen dan te gen xierruimmg van de slui tingstijden zijn gericht. Ronduit nuchter is de reactie van Veilig Verkeer Neder land. "Mocht het verzoek van Horeca Nederland i rorden ingewilligd", zo schrjft WN, "Dan moet er uitbreiding van het nachtelijk openbaar ver voer komen. Bijvoorbeeld door "borrelbussen" te laten rijden na sluitingstijd". ADVERTENTIE Maarten 't Hart vindt u bij De Arbei derspers (en dus in de boekhandel) o.a. zijn zojuist verschenen roman "DE AANSPREKERS" bij NIEUWE RIJN 45 BOEKIIANDKL DE KLER 2112 JG - I.KIDKN Telrluon «71 - I2UMJ H117II

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3