PvdA en D'66 wijzen acties in haven af Autorijden kan zuiniger Stakingen leggen openbare leven in Italië stil Bonden: aantal werkwilligen groeit TNO-rapport spreekt van 40 procent besparing Sluiting Chrysler kost 411.500 banen Markt berichten Bonden dreigen met staking bij Shell WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1979 PAGINA 23 DEN HAAG (GPD/ANP) - De beide voornaamste opposi tiepartijen, PvdA en D'66, wijzen de eisen van de Rot terdamse havenstakers vierkant van de hand. Zij vin den dat er snel een eind aan de staking dient te komen. De twee partijen zijn het erover eens dat het optreden van de stakers in strijd is met het streven naar inko- mingsmatiging. Toegeven aan de eisen van de sta kende havenarbeiders zou "on vermijdelijk" leiden tot een aan tasting van omvang en kwaliteit van de collectieve voorzieningen en de sociale uitkeringen, zo stellen de partijen. De socialistische Tweede-Kamer fractie wil zich niet achter de sta- kingseisen opstellen omdat deze indruisen tegen de solidariteit van werkenden en niet-werken- den. Gezien de nu ontstane "uit zonderlijke" situatie zou de sta king beëindigd moeten worden doordat de stakers alsnog het ak koord dat bereikt is tussen werk gevers en vervoersbonden aan vaarden, zo stelt de PvdA-fractie in een gisteren uitgegeven ver klaring vast. De PvdA vindt verder dat alles op alles moet worden gezet om als nog te proberen een beleid van inkomensmatiging, ook voor 1980, mogelijk te maken. Een verbetering van de situatie is mogelijk wanneer de lijnen van Bestek '81 worden losgelaten. Dat vereist echter een ander ka binetsbeleid en een zodanige op stelling van de werkgevers dat medewerking wordt gegeven aan het afsluiten van arbeidsplaat senovereenkomsten en dat ernst wordt gemaakt met vormen van arbeidstijdverkorting waardoor meer mensen kunnen werken, aldus de PvdA. D'66 heeft inmiddels ook haar twij fels uitgesproken over het demo cratisch gehalte van de besluit vorming in de Rotterdamse ha ven. Een schriftelijke stemming, zoals die momenteel door de FNV-bond onder haar leden wordt gehouden, is volgens de I fractie vereist om intimidatie te WEERRAPPORTEN 5 'an hedenmorgen 7 uur 3 c g- S f5 v, Sb ff J Amsterdam geh. bew. 20 15 0 De Bilt 21 14 0 Deelen 21 12 0 Eelde 20 10 01 Eindhoven 19 12 01 Den Helder 19 14 0 Rotterdam 21 14 0 Twente geh. bew. 18 13 0 Vlissingen 19 13 01 Zd. Limburg onbew. 18 0 Aberdeen 16 6 1 Barcelona onbew. 26 16 03 22 14 02 Bordeaux 25 12 0 Brussel 19 0 Frankfurt 24 12 0 Genève 21 11 0 Helsinki regenbui 15 8 9 Innsbruck 26 15 0 Klagenfurt 24 11 0 Kopenhagen licht bew. 18 9 0 Lissabon onbew. 29 15 0 Locarno 25 12 0 Londen 23 10 0 Luxemburg 22 10 0 Madrid licht bew. 33 17 0 Malaga 28 18 0 Mallorca 28 15 2 München 21 10 0 onbew. 25 20 0 23 11 0 26 15 0 Split onbew. 28 16 0 Stockholm onbew. 15 9 1 Wenen onbew. 26 14 0 21 12 01 Casa Blanca 26 21 0 Las Palmas zwaar bew. 26 22 0 Beiroet half bew. 28 25 0 Tel-Aviv half bew. 28 22 0 Tunis zwaar bew. 29 21 0 voorkomen en tot een werkelijk democratische besluitvorming te komen. D'66 vindt dat op korte termijn een gesprek moet plaats hebben tus sen werkgevers, werknemers en de overheid over een betere beta ling van onaangenaam en onre gelmatig werk. Zolang dit ge sprek nog niet heeft plaats ge vonden, wijst de fractie in ieder geval de eisen van de stakers af. Ook de WD veroordeelt de actie van de wilde stakers. Volgens fractievoorzitter Rietkerk echter is het optreden van de havenar beiders een bewijs voor de "vol strekte illusie" van de door Den Uyl voorgestelde min-lijn voor vrijwel alle inkomenstrekkers. Rietkerk wijst verder de PvdA- kritiek aan het adres van de rege ring van de hand, omdat het conflict in de haven een zaak is tussen werkgevers en werkne- Werkwilligen Intussen bestaat bij de Vervoers bonden FNV de indruk dat het aantal werkwilligen verder is ge groeid. De bonden leiden dat af uit het grote aantal telefoontjes dat op het hoofdkantoor in Utrecht is binnengekomen van leden die zeggen wel te willen werken, maar niet door het actie comité heen te durven. Twee voorzitters van de Vervoers bonden FNV, Piet van Keulen en Jan Schroër, hebben gisteren zonder resultaat getracht de dir rectie van Smit Internationale over te halen de lonen uit te be talen van de zestien stakers die door de rechtbank tot werken waren verplicht, maar de moge lijkheid daarvoor niet hebben. Het is voor de bonden onverteer baar dat Smit Internationale dit weigert. Amerikaans rapport: WASHINGTON (Reuter) - Als Chrysler zijn poorten sluit zullen bij vestigingen van het Ameri kaanse automobielconcern in de VS, Canada en Mexico 119.500 mensen hun baan verliezen ter wijl in aanverwante bedrijven wellicht 292.000 mensen op straat komen te staan. Dit heeft het Centrum voor Trans portsystemen in Cambridge in de staat Massachusetts uitgerekend. In een voorlopig rapport voor het Amerikaanse ministerie van transport heeft de staf van het Centrum het aantal banen dat verloren zal gaan door een slui ting van Chrysler geraamd op in totaal 411.500. De grootste klappen zullen vallen in Detroit. In de VS zullen bij Chrysler 97.000 mensen hun werk verliezen, in Canada 15.000 en in Mexico 7.500. Het verlies aan arbeidsplaatsen bij toeleve rende bedrijven wordt geraamd op 180.000 terwijl bij dealers 100.000 mensen zullen worden Het gemeentebestuur van Rotter dam zal vooralsnog geen verzoek indienen bij de minister van CRM om Rotterdammers, die werkloos zijn tengevolge van de havensta kingen, in aanmerking te laten komen voor een sociale uitke ring. B en W van de Maasstad hebben dat gistermiddag in een collegevergadering beslist. Het aantal schepen, dat de Rotter damse haven vanwege de staking van de havenwerkers en de ha vensleepers passeert, wordt steeds groter. Op het ogenblik lo pen gemiddeld 55 zeeschepen de haven binnen. Normaal zijn dat er ongeveer 80. Hoeveel schepen sinds het begin van de staking ruim twee weken geleden naar andere havens zijn uitgeweken, is niet bekend om dat de havendienst van lang niet alle schepen meldingen krijgt dat ze doorvaren. Vast staat dat zeker meer dan 300 schepen een andere haven als be stemming hebben gekozen. De schade, die het havenbedrijf als gevolg van de stakingen lijdt, is aanzienlijk. Volgens een ruwe schatting moet die nu al minstens enkele miljoenen bedragen. Het havenbedrijf van de gemeente Rotterdam mist bijna vier ton per dag aan inkomsten als gevolg van de stakingen. In normale tijden ontvangt het havenbedrijf ruim meer dan een miljoen gulden per dag aan havengeld. ontslagen. Bij vervoersonderne mingen en dergelijke zullen 12.000 banen vervallen. Daarbij moet rekening worden ge houden met een verlies van nog eens 240.000 a 295.000 arbeids plaatsen in de omgeving van de automobielfabriek van Chrysler als de produktie wordt gestaakt. Er is weinig kans dat de fabrieken van Chrysler zullen worden overgenomen door andere maat schappijen. Dat heeft te maken met de vestigingsplaatsen en de aard van de fabrieken en met het feit dat de auto's van Chrysler niet passen in het produktiepak- ket van buitenlandse automo bielproducenten. Als Chrysler de produktie staakt komt dat de schatkist per jaar op een verlies aan inkomsten van een half miljard dollar te staan. De VS zullen dan per jaar voor 1,5 miljard dollar meer aan auto's importeren, zo heeft het Centrum voor Transportsystemen ge raamd. ROME (GPD) - Het Italiaanse publiek is door lange erva ring gewend aan een veel slechtere bediening door de overheid dan in welk ander Europees land ook. In de komende dagen wordt het levenslang beoefende geduld nog zwaarder op de proef ge steld door een lange serie stakingen in verschillende overheidssectoren. Sinds maandagavond vertrek ken alle treinen met een uur vertraging en vanaf vanmor gen rijden ze 24 uur lang he lemaal niet meer. Morgen gaat het voltallige overheids personeel in staking, en dat betekent niet alleen dat minis teries en kantoren gesloten blijven, maar ook dat de pos terijen niet zullen functione ren en dat de ziekenhuizen die dag uitsluitend eerste hulp en spoedoperaties zullen ver richten, maar voor de rest ook helemaal niets: de zieken die ongelukkigerwijze al opge nomen zijn, krijgen niet al leen geen thermometer of on dersteek, ze krijgen zelfs niet te eten. De eilanden zijn die dag weer eens afgesloten van het vasteland. En ook wanneer de treinen weer gaan rijden, blijft het voorlopig nog een chaos, want verschillende ca tegorieën (kaartverkoop, be waakte overwegen, enz.) zul len vrijdag om de beurt drie uur staken Maandag as. blijven de stads bussen en trams in alle steden van het land 24 uur lang in de remise. En wanneer de Ita liaanse ouders de volgende dag hun kinderen na driee- neenhalve maand vakantie weer naar school brengen, moeten zij er rekening mee houden dat de eerste twee da gen de schooltijd met twee uur wordt bekort, voor intern vakbondsberaad van de leer krachten. De derde dag daar entegen blijft de school hele maal dicht, want dan is er staking. Loonschaal De reden voor al deze vak bondsactiviteiten ligt in de glijdende loonschaal,die voor het overheidspersoneel heel wat minder glad verloopt dan voor de overige arbeiders. In de Italiaanse industrie wor den de lonen om de drie maanden aangepast aan de voorthollende inflatievoor het overheidspersoneel geldt deze aanpassing maar eens in het half jaar. Natuurlijk leggen de ambtena ren daarop toe en dat willen ze nu niet langer. Ze eisen daarom niet alleen een drie maandelijkse aanpassing, maar ook een schadevergoe ding ineens voor de al geleden achterstand van 250.000 lire (omstreeks f625). Deze eisen (die al eerder werden inge willigd voor de plaatselijke ambtenaren van gemeenten, provincies en regio's) komen de staatskas te staan op vele miljoenen en gaan daarmee lijnrecht in tegen de bezuini- gingspolitiek van de rege- nng-Cossiga. die de over heidsuitgaven hoopte terug te dringen. Ook komen de vakbonden in botstng met de mening van de meest vooraanstaande eco nomen: die zijn namelijk al lang van mening dat de drie maandelijkse aanpassing van de lonen de inflatie alleen maar aanwakkert en daarom beter voor alle categorieën tot eens in de zes maanden kan worden teruggebracht. Op dat punt echter houden de vakbonden zich doof: aan eenmaal verworven rechten mag volgens hen niet worden getornd en zij dienen dan ook te worden uitgebreid tot alle categorieën die er tot nu toe nog niet van meegenieten. Kleinere bonden Hun positie wordt nog moeilij ker door de intense actiriteit van de kleine categorale bon den, die niet aangesloten zijn bij één van de drie grote vak centrales (de marxistische CGIL. de katholieke CISL en de neutrale UIL). De „auto nomen" beschuldigen de drie groten van al te grote plooi baarheid ten aanzien van de regering. Zij zelf, zo zeggen zij. komen uitsluitend op voor de belangen van de arbeiders, dat is voor loonsverho ging. Zij waren het die treinen en veerboten stillegden op het hoogtepunt van de terugkeer van de vakanties en daarmee eind augustus een enorme chaos veroorzaakten. Uit het succes van hun acties bleek dat hun aanhang gestadig is gegroeid en een gevaar gaat opleveren voor de drie grote vakcentrales. Deze konden daarom met achterblijven en hebben zich nu met kennelijke tegenzin achter de ambtena reneden gesteld. Wie er het meest van de lijden hebben, zijn (zoals dat met overheidsdiensten gaat) niet in de eerste plaats de werkge vers, d.wjz. de regering, maar de overgrote meerderheid van de burgerij. Het zal het aan zien noch van de regering, noch van de vakbonden ten goede komen. Maar dat schijnt nu wel het laatste te zijn waar men zich in Italië om bekommert. HEIN TEN KORTEN AAR AMSTERDAM (ANP) - Een kalm opererend Damrak was ook van daag een weerspiegeling van Wall Street Bij hervatting van de han del moesten nagenoeg alle hoofd fondsen enig terrein prijsgeven. Er waren twee uitzonderingen. Heineken begon 80 cent beter op 82, terwyl Van Ommeren 2,20 omhoog ging naar 210,20. Kon. Olie, die donderdag met het interimdivident komt. verloor 60 cent op 149,50 en Hoogovens 80 cent op ƒ31. Unilever moest 6 dubbeltjes prijsgeven op 129.90. Akzo was 30 cent lager op 29,60 en Philips een dubbel tje op 23,80. KLM daalde ruim een gulden op 102,20. Deli werd 1,20 goedkoper op 106. HVA, die haar verwachtin gen voor dit jaar handhaaft, was onveranderd. De staatsfondsenmarkt lag er na genoeg onveranderd by Reizigers wachten gelaten op hun vertraagde trein. Alle treinen waren gisteren vanwege vakbondsacties. Vandaag rijden er helemaal geen treinen in Italië. DEN HAAG (ANP) - Verbeterin gen aan de auto en aan de motor zouden, wanneer alle mogelijk heden worden gecombineerd, een besparing van dertig tot veertig procent op het energie- verbuik betekenen. Ir R.C. Rijkeboer, verbonden aan het instituut voor wegtransport middelen TNO ging deze moge lijkheden na en heeft ze in het tijdschrift „Project" op een rijtje gezet. Daarnaast komt hij tot de conclusie dat het gebruik van al cohol de afhankelijkheid van aardolie als belangrijkste ener giedrager zou kunnen verminde- Ir. R.C. Rijkeboer noemt in zijn ar tikel lichte auto's, zuinige auto's. De automobielindustrie probeert van dit gegeven gebruik te ma ken door het toepassen van lichte metalen en kunststoffen. De re sultaten hiervan zijn weliswaar niet meteen spectulair, maar dra gen toch bij tot een zekere mate van brandstofbesparing. Een andere factor die bepalend is voor het aandrijfvermogen, en daardoor voor het brandstofver bruik van een voertuig, is de "rolweerstand". Op dit punt is, aldus Rijkeboer, een zekere winst (tien procent) geboekt door de ontwikkeling van radiaalbanden. Bij de Technische Hogeschool in Delft denkt men nu aan smallere banden met hogere bandenspan ningen. Een andere belangrijke factor bij het brandstofverbruik is het ren dement waarmee de motor brandstof omzet in vermogen. In dit verband noemt Rijkeboer on der meer de automatische trans missie, die steeds naar de gun stigste toerentallen schakelt en een merkbare vermindering van het benzineverbruik kan geven. Uiteraard dient deze winst wel groter te zijn dan het eventueel slechtere rendement van de transmissie zelf. Op dit moment wordt veel aan- Andriessen voelt niets voor „z wart geld-plan DEN HAAG (ANP) - Minister An driessen (Financiën) is niet van plan premieleningen uit te geven, waarbij premie-obligaties tegen contante betaling gekocht kun nen worden waardoor zwart geld naar de Nederlandse schatkist vloeit. Andriessen antwoordt dit op vragen van het Tweede-Ka merlid Joekes (WD). Bij een dergelijk stelsel, dat in Zweden bestaat, geeft de staat twee tot drie maal per jaar een premie-obligatielening uit. Bij uitbetaling van deze obligaties is de ontvanger niet verplicht zich te identificeren en inlichtin gen te verstrekken, zodat de obli gaties een aantrekkelijk beleg gingsobject kunnen vormen voor zwart geld. Bij de Nederlandse belastingplich tigen mag niet de indruk worden gewekt dat de overheid belastin gontduiking of het daaruit voortvloeiende zwarte circuit aanvaardt. Een dergelijk indruk zou ondermijnend werken op de bereidheid aan de fiscale ver plichtingen te voldoen, aldus Andriessen. daCbt besteed aan de verbetering van het mechanisch rendement van motoren, dus aan de vermin dering van het eigen verliesver- mogen (hoeveelheid vermogen dat nodig is om de motor te laten draaien). Bij zorgvuldig ontwerp van bijvoorbeeld lagers en aan drijvingen, dit in samenwerking met de smeermiddelenfabrikant, kan ook hier nog enige winst worden geboekt. Rijkeboer wijst verder op de kosten van de "opwarming". Het brand stofverbruik tijdens de opwarm- fase is vaak onevenredig hoog, vooral bij lage buitentemperatu ren. VEILING LEIDEN (12/9) Andijvie 30-45, Snijbonen 215-280, Kro ten gek. 110, Chinese kool 23-26, Poste lein 51-67, Spinazie 60-92, Spruiten A 84-101, Spruiten B 93-100, Spruiten C 94, D: 49-65. Uien 41-47, Witlof 380-410, Bloemkool 1 x6 59-71Bloemkool 8 st 42. Sla zwaar 50-86, licht 26-45, Bleekselde rij 56-62, Bospeen 57-62, Peterselie 14-43, Selderie 12-29. VOETBAL - Het Engelse elftal tot 21 jaar heeft Denemarken met 1-0 verslagen. De wedstrijd telde mee voor de strijd om het Euro pese kampioenschap. VOETBAL - Wales heeft de vriend schappelijke ontmoeting tegen Ierland met 2-1 gewonnen. ROTTERDAM (ANP) - De Industriebonden FNV verwachten, dat er eind volgende week gestaakt zal worden bij Shell, als de oliemaatschappij niet bereid is voor die tijd tegemoet te komen aan de eisen van de vakbonden. De cao-onderhandelingen bij Shell werden in mei afgebro ken, omdat de Shell-directie slechts ten dele wilde tegemoet komen aan de eisen tot werktijdverkorting. Op een ledenvergadering in Rotterdam die door 219 werknemers van Shell werd bezocht, besloot gisteravond een overgrote meerderheid de Shell- directie een ultimatum te stellen. Dit ultimatum loopt op 21 september af. Er moeten de komende dagen nog drie ledenvergaderingen worden gehouden. Districtsbestuurder van de industriebonden, Piet Scheele, verwacht dat de stemming dan hetzelfde zal uitvallen. Voor de vergadering begon ontvingen de Industriebonden een brief van de Shell-directie waarin deze wiet weten bereid te zijn opnieuw te praten op basis van het laatst gedane bod. De Industriebonden blijven vast houden aan een 35-urige werkweek, invoering van een vijfploegen dienst, uitbreiding van de regeling voor vervroegd pensioen en een regeling tot verbetering van de werkomstandigheden van werknemers die met gevaarlijke stoffen omgaan. 237,00 123,00 82,00 161,50 100,50 99.6' 22,60 20,00 197,00 332,00 338,00 189,50 189.00 BELEGGINGS INSTITUTEN Al«. tondsrnb >00.00 GOUD EN ZILVER Per Goud 21390/217! 397000 3965.00 830,00 830,00 725,00 726.00 1,00b 81,00b 101.00 102.00 132,70 132.50 153.50 153.00a 683.00 665.00 133,00 133.00 83.80 69540 204,00 204,00

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23