Maar toch ben ik blij dat ik weer paarden zie ALPHEN: IN 5 JAAR 3300 HUIZEN ERBIJ Kampeerprijs stuk omhoog Noordwijkse winkels aan boulevard spoedig klaar Aanvoer op 1035ste paardenmarkt in Valkenburg laat te wensen over 5>5> WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1979 VALKENBURG - De paardenhandel leeft op de tweede woensdag van september in Valkenburg. Er is echter één probleem: de aanvoer laat wat te wensen over. Dit jaar, welgeteld de 1035-ste paardenmarkt, waren er zeker dertig paarden minder dan in 1978. Toen waren er honderd, nu nog niet eens zeventig. "Maar toch ben ik blij dat ik weer paarden zie", zei burgemeester Van 't V/out, die de markt van morgen om tien uur opende, '"t Is jammer dat er zoveel minder paarden naar Valkenburg zijn gebracht om te verhandelen. We. hoeven daarover echt niet veront rust te zijn. In de loop van de paardenmarkt-geschiedenis heeft de aanvoer altijd een stij gende en dalende lijn te zien ge geven." Van 't Wout had in de geschiede nisboeken de oorsprong van de paardenmarkt in ons land opge- Vooral ook voor kinderen is de paardenmarkt een grote trekpleister. zocht. "Die is in Valkenburg ont staan", wist hij te vertellen. De burgervader wekte de aanwezige paai denhandelaren op om hun collega's aan te sporen volgend jaar weer eens naar het dorp aan de Oude Rijn te komen. "Als dat gebeurt, staat het hier volgend jaar overvol." Handel Over de handel die vandaag is ge dreven, had men zeker geen kla gen. Marktmeester Bol vertelde dat de eerste dieren, die vanmor gen omstreeks zes uur werden aangevoerd, niet eens konden worden vastgezet. De eigenaar was ze tijdens 'het loopje' al kwijt. "Ach", zegt Bol, "voor mij hoeven er heus geen honderden paarden naar Valkenburg te komen. Met vijftig dieren ben ik eigenlijk al tevreden. Als ze maar worden verhandeld. Want daar komen de mensen voor. Ik moet hier geen paarden hebben die er louter en alleen maar voor de show worden neergezet." Bol kon geen verklaring voor geven De Valkenburgse paardenmarktdit jaar voor de 1035ste keer: weinig aanvoer r iu zoveel minder die ren dan er vorig jaar zijn aange voerd. "Met vroeger is het na tuurlijk wel een groot verschil. Toen stond het paard centraal in de economie. Nu worden ze prak tisch alleen maar gebruikt om te berijden. Het is een luxe gewor den." Uitnodigen De handelaar die naar de Valken burgse markt komt krijgt voor elk aangevoerd dier drie rijks daalders. Het comité dat de paar denmarkt elk jaar organiseert denkt er voorlopig nog niet aan om grote handelaren uit te nodi gen om naar het dorp te komen. Over het waarom hiervan zegt marktmeester Bol: "Dan ma noeuvreer je je in een positie waar je nooit meer uitkomt. Je kunt die grote handelaren vragen, maar dan zul je wel met de buidel moe ten rammelen. Je zult bijvoor beeld voor de vervoerskosten moeten opdraaien. En die zijn bepaald niet misselijk", aldus Bol. Daarom is het voor het marktcomi- té elk jaar opnieuw weer een ver rassing hoeveel dieien er zullen worden aangevoerd en welke handelaren er naar het dorp ko men. Vaak zijn het oude beken den, af en toe is er een nieuw ge zicht bij. "Voor ons is het ook een gok. We kunnen alleen maar afwachten", beweert de marktmeester. Reclame maken voor de paar denmarkt wordt slechts mond jesmaat gedaan. Op de veemarkt bijvoorbeeld en via de plaatselij ke kranten. "Zelf heb ik zo'n vier weken met een groot aanplak biljet op m'n auto gereden. Dan zie .je de mensen die je passeren wel eens kijken. Of het wat helpt, ik weet het niet. Ik weet wel dat we deze eeuwenoude traditie zullen moeten blyven voortzet ten." NOORDWIJK - De eerste bedrijfspanden in het blok 'Adelaert' van het boulevard plan 'de Heemborgh' in Noordwijk wor den spoedig opgeleverd. In totaal zal er 2,5 duizend vierkante meter bedrijfs ruimte, verdeeld over 33 eenheden, in het nieuwe complex aan de Koningin Wilhelminaboulevard komen. In overleg met het gemeentebestuur van Noordwijk is er garantie gegeven, dat 600 vierkant meter hiervan voor winkeltjes is bestemd. In het ove rige gedeelte komen uitsluitend horeca-zaken. In eerste instantie zijn deze panden aangeboden aan de Noordwijkse middenstand. "Tot nu toe is slechts 35% van de bedrijfspanden ver kocht", vertelt de heer Smitsloo, directeur van de firma Mens bedrijfsmakelaardij BV die bemiddelt bij de verkoop van deze bedrijfspanden. "Maar we zijn ervan overtuigd dat voor de paasdagen alle een heden zijn verkocht. We begonnen met de verkoop rond Pinksteren. Toen hadden de meeste onderne mers wegens het seizoen weinig tijd.Maar nu het sei zoen voorbij is, hebben de middenstand en de horeca wel tijd om over een eventuele uitbreiding of ver nieuwing te gaan nadenken. Vooral de horeca-ex- ploitanten kijken eerst de kat uit de boom. Ze willen weten wie de buurman wordt en ze willen eerst be kijken hoe het er allemaal uit komt te zien." Legende "De Heemborgh" is verdeeld in vijf onderling ver schillende blokken, die in hoogte variëren. Elk blok heeft een aparte naam. Deze namen zijn afgeleid van de legende 'De vier Heemskinderen'. De blokken heten: Adelaert, Ritsaert, Writsaert en Beijaert. De bedrijfsruimte van het blok Adelaert wordt het eerst in gebruik genomen. Adelaert is het meest linkse blok vanaf de boulevard gezien. De schuttingen zijn inmiddels weggehaald. In Adelaert komen onder meer: een bistro, boetiek, vishandel, Indisch restau rant, ijssalon en een koffieshop. 'Ongeveer 85 tot 90 procent van alle bedrijfspanden ligt aan de boulevardkant", gaat Smitsloo verder. "En ik weet zeker dat als alles klaar is Noordwijk er een stuk beter en gezonder zal uitzien, ondanks alle oppositie die er in het verleden tegen dit plan is gere zen. Want als straks Hotel De Zeeleeuw en het Zinger Hotel zijn verdwenen is er helemaal geen terras meer aan de boulevard. Nu komt er een terras van onge veer 200 meter". Geen concurrentie Het volgende blok dat zal worden opgeleverd, is Beij aert. Dit gaat in november gebeuren. Hierna volgt blok Writsaert. "De winkeltjes in de Heemborgh zullen geen concurrentie worden voor de Noord wijkse middenstand", zegt Smitsloo. "Deze zaken zijn bestemd voor de bewoners van de appartemen ten erboven. Zo komt er onder meereen supermarkt. Het hele plan is gebaseerd op het seizoen en het toerisme. Daarom is de horeca de hoofdzaak". Er is geen officiële opening van de Heemborgh. Noordwijkse Boulevard worden spoedig Katwijkse campings: ALPHEN AAN DEN RIJN - Tussen 1980 en 1985 zullen in de jongste Alphense nieuwbouwwijk Ridderveld II een 3300 huizen moeten worden gebouwd. Jaarlijks zal de gemeente grond verkopen voor gemiddeld 670 woningen. In de praktijk zullen er per jaar zo'n 450 gereedkomen, verwacht wethouder J. W. Haanstra van ruimtelijke orde ning en stadsontwikkeling. Juist in dit westelijk deel van Ridderveld II tussen Vaarsloot en Heimanswetering, ongeveer even groot als het al bebouwde deel van Ridderveld II (Paddes- toelenbuurt en kastelen- en burchtenwijk) zal het het cen trum van de wijk worden. Een centrum dat tevens het "hart" moet worden voor het al be staande Ridderveld west (Stro- menwijk en omgeving Eisen- howerlaan). Er komen dus win kels, maar ook ruimte voor een bibliotheek, voor sociaal-cultu reel werk en sport. Er wordt daarnaast rekening gehouden met de komst van een hotel-res taurant, zalen, ambachtelijke bedrijfjes en detailhandels. Wethouder Haanstra denkt daarbij niet, zoals in de wijk Ridderveld I is gebeurd, aan één gebouw waarin alles plaats vindt "Maar je moet het wel totaal aanpakken. Een centrumfunctie moet niet ophouden als de winkels dicht gaan. Er moet iets zijn waar de burger heel gemakkelijk naar toe gaat. Je kunt zo'n centrum maar één keer maken en dan moet je het goed doen". Er wordt in dit nieuwbouw-gebied tevens rekening gehouden met de mogelijke komst van een der de Alphens verzorgingstehuis voor bejaarden. De plannen om zo'n derde bejaardentehuis te realiseren in samenhang met zie kenhuis Rijnoord en het ver pleeghuis Oudshoorn zijn nu namelijk definitief van de baan. De Joodse begraafplaats aan de Rijnstraat in Katwijk: binnenkort voor 454.000 gulden gerestaureerd. Opknapbeurt voor Joodse begraafplaats KATWIJK - De Joodse begraaf plaats van "de Nederlandse Is raëlitische Gemeente Leiden" aan de Rijnstraat in Katwijk wordt binnenkort gerestau reerd. Het kerkhof staat op de lijst van beschermde monumen ten. De restauratie wordt voor 454.000 gulden uitgevoerd door de firma Holleman uit Santpoort. De op rijlaan, het reinigingshuis en de aula, die in verval zijn worden opgeknapt evenals de stenen op de graven. Ook worden de mu ren om het kerkhof onderhan den genomen. Het kerkhof da teert uit 1723. De Joodse gemeenschap Leiden, die 100 zielen telt, moet zelf ruim 45 mille aan de restauratie beta len. KATWIJK - De kam peertarieven gaan in Katwijk het vol gend jaar aanzienlijk omhoog. Voor de camping Zuid wordt gedacht aan een verhoging van ongeveer tien pro cent, voor de camping Noord staat zelfs een tariefsverho ging van 35 procent op stapel. Met de nieuwe prijzen ging de raadscommissie voor Cultuur en Recreatie gistermiddag akkoord, hoewel zij zich realiseerde dat de veranderde tarieven niet gering zyn. Katwijk staat met zijn toe komstige huurprijzen landelijk aan de top. Op de camping Noord zijn 475 plaatsen bezet. Nochtans wordt in het eerste jaar dat deze cam ping meer staanplaatsen heeft al op een tekort van 75.000 gulden gerekend. Tripodia In het plan om nieuwe stoelen aan te kopen voor theater Tripo dia is een wijziging gekomen. Een Katwijkse firma levert de 200 stoelen met leuning. Tevens worden door haar 50 stoelen gra tis aangeboden. Aanvankelgk had de commissie geadviseerd stoelen zonder leuning aan te i htfii n De raadsleden in de commissie voor cultuur en recreatie vinden dat verenigingen en andere orga nisaties hun financiële plannen vaak te laat inleveren. In principe moeten die begrotingen voor het volgend jaar voor 1 juni bij de gemeente binnen zijn. Het niet tijdig inleveren kan wel eens tot gevolg hebben dat er geen subsi die kan worden verleend. De bedrijfspanden in Adelaert langs in gebruik genomen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21