LEIDSCH DAGBLAD Conflict Andriessen- Pais weer bijgelegd I spp; Brand in voormalig hotel in Hillegom „Nu geen industrie-eiland in Noordzee „Kampioen in onderbetaling" Zoals het jurkje bij Waals past, past het nergens een BUSH B1BW vandaag Toch koop centrum in Leiden „Eén op 8 tieners gehoor-gestoord CUBA \ln Valkenburg 1035ste paardenmarkt woensdag 12 september 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35959 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van r verslaggevers) DEN HAAG - Een industrie-eiland op de Noordzee lijkt op dit mo ment niet waarschijnlijk en niet gewenst. Dat zei oud-minister president Biesheuvel vanmiddag bij presentatie van een rapport, dat het resultaat is van een jaren lange studie naar de wenselijk heid en de mogelijkheid van een industrie-eiland op de Noordzee. Het rapport werd vanmiddag aangeboden aan minister Tuijn- man (verkeer en waterstaat). Biesheuvel is voorzitter van de in 1975 ingestelde Stunet, de Stuur groep Studie Noordzee-eilanden en Terminal. Deze stuurgroep wijst op dit moment een indus trie-eiland van de hand, o.a. om dat het economisch niet haalbaar lijkt, terwijl er bovendien nog in dustrieterreinen braak lig gen. Dat wil niet zeggen dat een kunst matig eiland op de Noordzee nu van de baan is. In een eerste reac tie op het rapport zei minister Tuijnman vanmiddag, dat de bouw van een eiland - zoals blijkt uit de studie - voordelen kan op leveren op het gebied van risico beperking van bepaalde activitei ten. Een industrie-eiland op zee heeft, aldus de minister, tot voor deel dat van stank- en lawaai overlast voor de omwonende be volking geen of vrijwel geen sprake is. Ook wees Tuijnman op de aandrang van verschillende zijden om een eiland voor de aan voer van gevaarlijke stoffen te bouwen. „Er zullen nog zeker na dere studies moeten worden uit gevoerd", aldus de minister. De Werkgroep Noordzee, een mi lieu-organisatie, vindt dat een in dustrie-eiland er nooit mag ko men, omdat dat „een enorme be dreiging zal vormen voor het rela tief nog weinig vervuilde Noord- zee-milieu", aldus de werkgroep in een reactie op het Stunet-rap- port. LEIDEN/DEN HAAG - De be weging van werkende jonge ren KWJ heeft gisteren het loodgietersbedrijf Verkuylen BV in Leiden uitgeroepen tot kampioen onderbetaling van Nederland. Verkuylen is vol gens de KWJ niet de grootste, maar wel de meest grove on derbetaler. Het bedrijf be taalde een werknemer 4600 gulden onder het minimum loon en ontsloeg hem vorige week donderdag toen hij om uitbetaling van het hem ont houden loon vroeg, aldus de KWJ. De jongen is-deze week weer in dienst genomen nadat een door de KWJ in de arm geno men advocaat Verkuylen er op heeft gewezen dat dit geen grond is voor ontslag. Het is de enige klacht die tot nu toe over Verkuylen is binnenge komen bij de KWJ. De heer Verkuylen noemt het een "droeve toestand dat een dergelijke beschuldiging wordt gelanceerd zonder kennis van de achtergrondsi tuatie". Volgens Verkuyler. heeft hij de jongen in '78 op verzoek van diens schoolde caan aangenomen omdat die niet wist wat hij met de jon gen aan moest. Er is toen af gesproken, aldus Verkuylen, dat hij als stagiair bij het be drijf zou komen en niet naar zijn leeftijd (20) zou worden betaald omdat Verkuylen an ders moeilijkheden zou krij gen met jongere werknemers met meer ervaring. Verkuylen: "Het gaat helemaal niet met die jongen, maar ik heb hem uit sociaal oogpunt gehouden. Maar ik heb wel een aanvraag bij het GAB ge daan, want dit is geen ver standhouding". VurehonUn mafuynstèllinlen en accessoires (Van één onzer verslaggevers) HILLEGOM - Een felle uitslaande brand heeft vannacht de boven verdieping van het voormalige hotel-restaurant "Het Wapen van Friesland" in de Hoofd straat in Hillegom volledig verwoest. Hoe de brand precies is ontstaan is niet bekend. Uit een onderzoek van de rijkspolitie is gebleken dat de brand onmogelijk op een an dere wijze kan zijn veroorzaakt dan door menselijk optreden. Gas en elektriciteit waren in het hotel - dat op de monumenten lijst staat - niet meer aanwezig. De brand ontstond omstreeks half twee. De brandweerkorpsen uit Haarlem, Haarlemmermeer, Heemstede en Hillegom hebben deelgenomen aan de blussings- werkzaamheden. De bewoners van een naast het hotel gelegen woning moesten in een hotel in Nieuw-Vennep worden onder gebracht. De woning, die overi gens binnenkort wordt afgebro ken, kon worden behouden. De Mogelijk regen Veel bewolking met morgen overdag wat regen, maar later ook weer opkla ringen. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden. Middagtemperatu- ren ongeveer 19 graden. Eerst weinig wind, morgen matige tot krachtige zuidwestenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 7.10 Maan op: Hoogwater lur; onder: 20.02 u uur; onder: 15.24 i Katwijk om 9.06 en 21.33 Laagwater om 4.54 en 17.08 i schade aan het hotel i lijk, maar een juiste raming is moeilijk te geven, omdat het pand er de laatste jaren steeds armoediger is gaan uitzien. Sinds de sluiting van het hotel-res taurant is het pand dichtgetim merd om te voorkomen dat het tot speelhol van de jeugd zou worden gemaakt. De inboedel is enkele jaren geleden geveild. In de loop van de tijd is "Het Wapen van Friesland" zowel aan de bin nenkant als aan de buitenkant flink verpauperd. Het pand is doorTeekens b.v. gekocht met de bedoeling het te slopen en ter plekke winkels te bouwen. Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk houdt die plannen echter op. In juni van dit jaar besloot het mi nisterie een beslissing over de sloop voorlopig uit te stellen. Een Weer kaping van vliegtuig BONN (DPA) - Tussen Frankfurt en Keulen is vanmorgen een vliegtuig van de Westduitse luchtvaartmaatschappij "Lut- thansa" gekaapt. Het toestel staat nu op het vliegveld van Keulen. Meteen na het bekend worden van het bericht is de crisisstaf van de Westduitse Bondsrepubliek in het ministerie bijeenkomen. De Lufthansk in Keulen maakte be kend dat de dader met Bonds kanselier Helmut Schmidt wil spreken. actiegroep van Hillegommers heeft zich de afgelopen twee jaar ingespannen om het pand als monument te behouden. Monu mentenzorg zal deze week pools hoogte gaan nemen in het gro tendeels uitgebrande pand. Zij moet bepalen of restauratie nog zin heeft. Zoniet, dan gaan de res ten tegen de vlakte en is de weg vrij voor de bouw van nieuwe winkels. Wij van Waals passen nu ook de spreekwoorden aan O •O- wuuIn mode leiden-middelburg 25 JAAR IN NEDERLAND UTRECHT Kunstijsbaan 13 t/m 18 nov. ROTTERDAM SportpaleisAhoy'20 t/m 25 AMSTERDAM Edenhal 24 nov. t/m 9 dec. DEN HAAG De Uithof 11 t/m 18 dec. DEN HAAG (GPD) - Het conflict tussen de minis ters Andriessen en Pais over de begroting van on derwijs is bijgelegd. Pais heeft van Andriessen de toezegging gekregen dat hij zijn integratieplan voor het basis- en voortgezet onderwijs ook in 1981 mag uitvoeren. Het benodigde geld hiervoor zal in de meerjarenraming worden opgenomen. Vanavond moet het kabinet het compromis tussen beide be windslieden nog goedkeuren. Ook de begroting van milieuhy giëne zal dan nog moeten worden vastgesteld. Minister Ginjaar (milieuzaken) heeft moeilijkhe den met Andriessen over zijn be groting. Ginjaar wil van zijn col lega van firtancièn de toezegging dat hij meer milieuheffingen mag invoeren. Op het departement van onderwijs toonde men zich vanmorgen te vreden over het compromis tus sen Pais en Andriessen. Hoeveel geld Pais extra heeft gekregen voor zijn experimenten in het voortgezet onderwijs is nog niet precies te becijferen. Men wijst erop dat Pais niet om meer geld op zijn begroting vroeg, maar de toezegging wilde dat in de meer jarenraming voor na 1980 ruimte wordt geschapen om de experi menten te betalen. Afgesproken is dat Pais de komende maanden zijn plannen concreet gaat in vullen. Hans Jacobs alsnog weg HILVERSUM (GPD) - Hans Ja cobs wordt ontheven van zijn functie als eindredacteur van de VARA-televisierubriek Haag- sche Kringen. Het dagelijks be stuur van de omroep zegt in de arbitrage-uitspraak die vanoch tend aan de betrokkene is mee gedeeld het behoud van de ru briek het zwaarst te laten wegen. De beslissing betekent dat de „oude" HK-ploeg van Van Tijn, Postema, Van Wijnen en Suur- hoff (regie) door zal gaan. De projectgroep moet nu in overleg met de Haagsche Kringen-redac tie een nieuwe eindredacteur zoeken. voor feestelijk V ^fjUBHEUMft dagje f tournee* uit &J"S:80£< A 28 PAGINA'S Staatssecretaris Hazekamp van economische zaken vindt de huurbescherming van kampeerders een zaak van de gemeenten. De be windsman wil de camping houders desnoods wel enkele beperkingen opleggen maar die maatregelen stellen vol gens Konsumenten Kontakt weinig voor. Volgens KK hebben de houders van kam peerterreinen een nauwe lijks gecontroleerde machtspositie waarvan zij dikwijls misbruik maken PAGINA 7 IKON-plannen voor de ko mende winter: vertrouwde keuze PAGINA 5 Robert Strauss wil vaart achter besprekingen over het Midden-Oosten PAGINA 9 Sportverenigingen in ge vaar door ingreep fiscus PAGINA 13 PvdA en D'66 wijzen acties in haven af PAGINA 25 (Van e r verslaggevers) LEIDEN - Na lang touwtrekken is de kogel door de kerk: aan de Langegracht in Leiden komt een koopcentrum van Mijnders Meubelen en Digros. Zeer tegen de zin van de gemeente Leiden, die de bouw van het koopcen trum stillegde omdat bij de aan vraag van een bouwvergunning alleen zou zijn gesproken over een uitbreiding van de meubel toonzalen van Mijnders. Nadat de gemeentelijke commissie voor de beroepsschriften de bouwvergunning tóch goed keurde, werd dit besluit door het college van burgemeester en wethouderster vernietiging voor gedragen bij de Kroon. Binnen kort valt de afwijzing van dat ver zoek te verwachten. (Zie ook pagina Leiden) Onderzoek in Leiden: (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Eén op de acht tieners in de leeftijd van omstreeks 17 jaar heeft een blijvende gehoorstoornis. Bij de meesten van hen valt de schade nogal mee. Het is heel goed mogelijk dat deze stoornissen voornamelijk door popmuziek is veroorzaakt, maar in Nederland ontbreken be trouwbare gegevens over de gehoorscherpte van teenagers in het verleden. Zodat vergelijken niet mogelijk is. Dat is de conclusie van een onderzoek door het Nederlands Instituut voor Praeven- tieve Gezondheidszorg TNO aan de Wassenaarseweg in Leiden. Het onderzoek, dat werd uitgevoerd door de audioloog H. E. Lin deman en de kinderarts dr. G. A. de Jonge, betreft de gehoor scherpte en geluidbelasting bij 201 manlijke adolescenten (jon geren in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar). Het onderzoek werd gehouden onder leerlingen van de Louise de Coligny Scholengemeenschap en van de Middelbare Technische School MSG in Leiden. Het onderzoek naar de onderliggende oorzaken van de gehoor stoornis bij de jongeren levert in sommige gevallen wel aankno pingspunten, maar slechts zelden een overtuigende aanwijzing op. Slechts in één geval werd de oorzaak van het gehoorverlies bevredigend bekend, namelijk het klappen van een fietsband dichtbij het linkeroor, waarna in dat oor "suizen en fluiten" werd aangegeven. De rel in de Verenigde Staten om de Russische troepen op Cuba is wel heel vervelend samengevallen met de conferentie van niet-gebonden landen in Havana. De geloofwaar digheid van het niet-gebonden zijn van het omstreden eiland is daar door nog eens extra teniet gedaan. Niet dat president Castro nu zoveel moeite heeft gedaan om zijn liefde voor Moskou onder stoelen of ban ken te steken. Hij kwam er tijdens die vermoeiende week openlijk voor uit dat de verhouding tussen beide landen heel wat meer betekent dan enkel een platonische. Daarmee daagde hij openlijk de ongebonde- ne van het eerste uur, president Tito van Joegoslavië, uit tot een vurig pleidooi voor behoud van zelfstan digheid. Men kan zich afvragen of een en ander toevallig nèt op dat tijdstip in de openbaarheid is gekomen. Nog afgezien van het feit dat senator Frank Church de alarmklok heeft geluid, uitgerekend nu het Congres zich buigt over het al dan niet goed keuren van SALT 2. Een kwestie die zowel voor de Ver enigde Staten als voor de Sowjet- Unie van het grootste belang is. Maar waarover het Congres al bij voorbaat zo zijn bedenkingen heeft. Het speelt de Amerikaanse volks vertegenwoordiging natuurlijk mooi in de kaart dat die gevechtstroepen op Cuba zijn gesignaleerd. Immers met des te meer reden kan men nu van de Sowjet-Unie extra waarbor gen eisen. Hiervan uitgaande is het dus heel aannemelijk dat de senator op deze manier tracht Washington wakker te schudden. Maar hoe moet men dan het feit ver klaren dat president Carter publie kelijk heeft medegedeeld dat die Russische soldaten zich al lang op het eiland bevonden? Terwijl hij nu pas, na al die tijd, zijn minister Van ce inzet om de Russische ambas sadeur op het matje te roepen? Met andere woorden: waarom moet hij als verontschuldiging tegenover Church nu ineens stappen onder nemen tegen een situatie die hij ja renlang - oogluikend - heeft toege staan? Het maakt de positie van Carter er zeker niet geloofwaardiger op. Uit zijn overspannen reactie kan men veeleer afleiden dat ook de presi dent door zijn alerte senator is "verrast". En dat het stopzetten en kele jaren geleden van de verken ningsvluchten boven Cuba een op zijn minst voorbarige stap is ge weest. Carter zal moeten toegeven dat de arm van Moskou verder reikt dan hij had vermoed. Ondanks het gepraat over ontspanning en ondanks het bereiken van een tweede SALT- akkoord. De VS moeten met Cuba leren le ven. Met alle mogelijke gevaren die daaraan zijn verbonden. Wanneer men die onderkent kan pas een vreedzaam naast elkaar bestaan worden verwezenlijkt. In Havana was kameraad Tito er nog. die de scherpe kantjes van Castro's betoog kon afslijpen. Maar in 1982, wanneer de niet-gebonde- nen in Irak bijeenkomen, zou zelfs deze krasse partizaan er wel eens niet bij kunnen zijn. De kaarten zou den dan veel openlijker op tafel ko men te liggen. Het is voor de VS, maar ook voor het machtsevenwicht in de wereld, van belang dat er tegen die tijd in Was hington een president zetelt die ste vig in zijn schoenen staat Ltr jonge HENKES 11,25 Ltr jonge BOK MA 11,95 11,95 12,95 Ltr BACARDI 15,95 Scotch whisky 3ALLANTI NE S 13.95 jlLBEY'S dry gin 10,95 Wijn van de maand: VILLA TERCI0NA 1975 l CHIANTI CLASSIC0 0.0.C. per fles 7.45 Bij 12 fl 6.95 J KENNEDYLAAN 7 BEVRIJDINGSPLEIN KOPERMOLEN '7 1 LEIN 19/1 36 J Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. VALKENBURG - Handjeklapeen stevige handdruk en de koop is gesloten Het paard heeft een nieuwe eigenaar. Een beeld dat vanmorgen om de haverklap voorkwam op de Valkenburgse paardenmarkt. De 1035-ste al weer. Toch ook wel bezorgde gezichten in het dorp aan de Oude Rijn. De aanvoer van paarden was niet zo groot: ruim zestig. Vorig jaar waren het er nog altijd boven de honderd. Waar dit aan ligt kon ook de markt meester Bol niet vertellen. "Maar het gaat mij om de handel. We hoeven hier geen honderden paarden te hebben die er alleen maar voor de show staan."

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1