mr- am De vrouwen achter de havenstaking VV-dtlft Brandstichting in café: vijf gewonden Leiden reageert wat lauw op operettes TIEN MAANDEN GEEIST VOOR INBRAKEN Sr Frits Thors (70) stopt Extra: Anders eten. LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1979 VARIA PAGINA 17 ROTTERDAM (GPD) - In de havens werken vooral mannen; een havensta king is dan ook een man- nenstaking. Toch doen er ook vrouwen mee aan ac ties en lopen er vrouwen mee in demonstraties. En als je het actiecomité Rotterdamse Havensta kers opbelt, is de kans groot dat een vrouw de te lefoon opneemt. Hoe soli dair zijn de echtgenotes met „hun jongens" in de havens en op de sleepbo ten? In buurthuis Sarto aan het Rotter damse Afrikaanderplein, het ze nuwcentrum van het actiecomi té, is een aantal vrouwen druk doende met telefoneren, met ad ministratie en distributie van lunchpakketten en koffie naar de postende stakers in de havens. Een van de vrouwen toont zich heftig teleurgesteld over de inzet van haar seksegenoten. „Deze staking is harde noodzaak", zegt ze, „maar waar blijven de vrou wen? De meesten zien we hier niet". Suze Verweijmeren, echtgenote van een havenwerker, toont zich meer tevreden. Zelf zit ze van 's morgens half acht tot 's avonds laat aan de telefoon in Sarto, en gaat ze er alleen 's avonds een an derhalf uur tussenuit, omdat ze dan haar kantoortje even moet schoonmaken: haar baan gaat gewoon door. Evenals Alie van der Zanden (de vrouw van Cor van der Zanden, voorman bij een sleepbootbedrijf) is ze één en al strijdlust, en betrokkenheid. Al in november 1978 namen Suze en Alie het initiatief tot de oprich ting. van het comité „Vrouwen solidair met havenarbeiders". „Het betekent veel steun voor de mannen, als de vrouwen achter hen gaan staan", aldus Suze Ver weijmeren Iedere vrouw heeft een portemonnee, en dus weet zij het beste wat erin en wat er weer uit gaat. Als je met de vrouwen van havenwerkers praat, zeker van gezinnen met kleine kinde ren, dan blijkt dat ze allemaal een grote schuld hebben. Ze zeggen wel „we nebben het rijk", maar dat is niet zo. Dat is de buiten kant". Betonlossersgezin Ze neemt als voorbeeld een beton lossersgezin met vier kinderen; die man verdient een dagdienst loon (dus zonder onregelmatig heidstoeslagen) van 341 gulden schoon in de week. „Een heel ge woon loon in de havens", volgens Suze. „Maar dan moet je niet denken datje het breed hebt. Die vrouw had uitgerekend dat, als alle vaste lasten aan huur, gas en licht, kleding, studiegeld, enzo voort eraf waren, ze nog 75 gul den per week overhield om met zijn zessen van te eten". De vrouwen zijn ervan overtuigd dat hun staking gerechtvaardigd is. „De jongens hier in de havens verdienen niet veel", zeggen ze. „Het is niet voor niks dat er veel naar de bouw uitwijken". Beiden hebben ze niets dan lof over de solidariteit die ze dagelijks er varen. Er wordt volop geld ge stort, en voor het buurthuis han gen grote lijsten met namen van organisaties die zich achter de staking stellen. Ergens staat zelfs: „Medewerkers FNV". Als ik vraag: welke medewerkers, moet ik dat van de actievoerders maar eens aan Wim Kok gaan vragen. Volgens Suze en Alie zijn ook de vrouwen hard voor de staking in de weer; ze helpen met het rond brengen van brood en koffie aan stakers die posten aan de poorten van de bedrijven om werkwilli gen op andere gedachten te bren gen, ze vangen telefoontjes op en innen de giften; bovendien gaan ze deuren langs om geld op te halen. Mopperen Niettemin telt de ledenlijst van het Als het moet, gaan de vrouwen van de stakers ook de straat op. Zoals vorige week toen ze aan kop van een demonstratieve optocht liepen. vrouwencomité niet meer dan dertig namen. Volgens Suze Verweijmeren lijkt dat minder dan het is, omdat ook nog veel andere vrouwen af en toe mee werken. „Natuurlijk zijn er wel vrouwen die beginnen te moppe ren", zegt Suze, „maar dan zeg gen we tegen de jongens: breng d'r eens mee naar het buurthuis. En als ze dan zien wat we hier doen, en er eens een praatje over maken, dan raken ze wel weer gemotiveerd. Je ziet de vrouwen door het hele actiegebeuren trouwens meer politiek bewust worden". Volgens Suze en Alie blijven vrou wen vooral weg doordat ze kleine kinderen hebben. Een verklaring die niet erg overtuigend klinkt, aangezien er in het buurthuis een crèche beschikbaar is. Om te on derstrepen dat de strijdbaarheid van de vrouwen niet onderdoet voor die van de mannen, wijst Suze nog op de bezetting die het vrouwencomité dit voorjaar (vlak voor Pasen) in het SHV-gebouw organiseerde. „De huidige ha venstaking is geen wilde sta king". besluit ze, „maar een ge wilde staking". Geen geld Wat niet wegneemt dat de stakers naar hun geld kunnen fluiten: geen stakingskas van de bond, geen loon van de baas. Op dit moment wordt dat nog niet ge voeld; de haven werkgevers be talen pas achteraf, zodat deze week het loon over twee weken terug binnenkwam. De stakingen zijn nu dus nog niet in de huis houdportemonnee voelbaar. Niettemin verklaren winkeliers in de wijk dat de mensen nu al HILVERSUM (ANP) - Frits Thors, die binnenkort 70 jaar wordt, gaat definitief de omroep verlaten. Per 1 oktober zal zijn stem, die ruim vijftig jaar inde omroep te horen is geweest, uit de ether verdwijnen. Thors kwam in 1928 als omroeper en hulpje bij de radioboderedac- tie in dienst van de AVRO, waar hy tot medio 1941 bleef. Daarna werkte hij vele jaren bij de We reldomroep en het NOS-journaal. In 1972 tenslotte kwam Thors, die inmiddels door zijn spierwitte kuif nationale bekendheid had verworven, terug bij de AVRO- radio. minder geld aan luxe besteden: kennelijk wordt er gespaard voor „magere weken". Suze Verweij meren meent dat de meeste men sen de staking al zo lang hebben zien aankomen, dat ze er finan cieel rekening mee hebben ge houden. Andere vrouwen van havenwer kers klinken minder zeker van hun - financiële - zaak: „Als de staking doorgaat, zal ik wel moe ten zorgen dat ik een baantje heb, want anders liggen we wel gauw aan de geeuwhonger", zegt een stuwersvrouw. „Natuurlijk staan wy achter de eisen van de jon gens; de havens lopen niet voor niks leeg naar de bouw en de we genbouw, er wordt nou eenmaal steeds slechter betaald. Ook een vervroegde pensionering is geen overbodige luxe - als je ziet hoe havenwerkers van zestig erbij lo pen... Maar wat doe je als je geld- op is? Ik zal mijn man niet vragen te gaan werken voor de acties beëindigd worden - ik ben er niet zo zeker van dat hij dan niet in elkaar geslagen wordt. Maar ik hoop wel dat het werk weer gauw hervat wordt, en volgens mij ho pen de meesten dat, zeker men sen met gezinnen. De spanning neemt toe; de één na de ander hoor je over buikpijn en maagklachten". Anders, beter, gezonder eten. Waarom zoüden we eigenlijk? Hoe vertel ik 't aan man en kinderen? Alles over prijsverschillen en smaakverschil. Plus: recepten en andere suggesties. In Lïbelle van deze week. Overal te koop. f 1,65 In Stadsgehoorzaal Verhitte gemoederen in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Onbekenden hebben maandag- advertentie nacht met Molotov-cocktails brand gesticht in een café A O(z/A voor heroineverslaafden aan de Amsterdamse Lijn- Mfr/r baansgracht. Daarbij werden vijf bezoekers gewond, f\ J f /p' van wie er drie met brandwonden nog in het ziekenhuis liggen. Haagse bluf op Binnenhof DEN HAAG - Op het Haagse Binnenhof werd gistermiddag de r tatie "Milieubeleid Haagse Bluf" gehouden. De stichting Natuur en Milieu hekelde op die wijze het milieubeleid van de Nederlandse regeringen de laatste tien jaar. Op het Binnenhof werd daartoe een alternatieve Ridderzaal geplaatst waaruit "Haagse bluf naar buiten stroomde. LEIDEN - Met inachtneming van alle grijpbare mogelijk heden in de publiciteitsregie zijn twee operettes van de Ned. Opera-Studio, in sa menwerking met het Ge westelijk Orkest naar de Stadsgehoorzaal gehaald. Leiden heeft daar wat lauw op gereageerd door de Stadszaal gisteren halfleeg te laten. Nu mag men operettes naar de Schouwburg verwijzen, maar daar wordt de muziek stief kind. Hier gaat het om ont- spanningsmusiceren van een uitnemend dienstbaar orkest, dat op zoveel begeleidingen van oratoria enz. is aangewe zen. Hier nu is het toneel als begeleiding bedoeld (in aller beste verstandhouding) en zo hoort het ook. De muziek is hier koning, het toneel erbij meest fraaiigheid en nonsens. Deze uitvoering van Bernsteins Trouble in Tahiti (gezongen in het Engels) en van Die schone Galathee door Franz von Suppé (in het Duits), met middelgroot symfonisch-or- kest had in de Schouwburg geen behuizing kunnen vin den. Ik juich deze ontspan- ningsvorm volledig toe, wil zeggen accent op het symfo nische, en samen daarnaast kameropera of - operette met kleinschalig toneelmateriaal. Wat nodig is voor nieuw optre den op gezette tijden zou het beredderen ziin van een nau- Morgen Weekmarkt Leiderdorp van 10.00 tot 14.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur tijdens Braderie Leiderdorp 1200 jaar Plaats van handeling: Hoofdstraat 'n aktieve krant! In de bewuste nacht werden zes Molotov-cocktails naar binnen gegooid. De brandweer, die het vuur met drie stralen bestreed, kon niet verhinderen, dat het café geheel uitbrandde, terwijl de bo venliggende verdiepingen en een pand ernaast schade opliepen. Afgelopen weekeinde werd bij het café een man met een mes in de zij gestoken. Volgens de politie weigert de buurt elke medewer king aan het onderzoek. B en W van Amsterdam hebben gister middag hun afschuw uitgespro ken over de brandstichting. In een verklaring, die met instem ming van de fractievoorzitters in de gemeenteraad is uitgegeven, noemen zij de brandstichting een „niet te tolereren daad". De verhouding tussen de Surina- mers en Nederlanders in Am sterdam hebben door de brand stichting in het opvangcentrum voor heroineverslaafden een dieptepunt bereikt. Deze daad getuigt van een racistisch optre den ten opzichte van de Suri naamse verslaafden. Dit is de reactie van de stichting voor beheer en exploitatie van de Amsterdamse opvangprojecten voor Surinaamse verslaafden. In een verklaring zegt de stichting sinds de opening van het cen- V erzetspensioenen DEN HAAG - De minimum grondslag voor de berekening van verzetspensioenen wordt niet verhoogd. De Tweede Kamer verwierp gisteren een voorstel van de PvdA'er Voogd om die grondslag te verhogen van 2000 naar 3000 gulden. CDA. VVD, D'66, SGP en GPV stemden te gen het voorstel. trum op 3 juli een beleid te heb ben gevoerd om een goede relatie met de buurt op te bouwen. „Praktisch dag en nacht zijn we bezig geweest de directe omge ving zo min mogelijk overlast te bezorgen". De klacht dat er te veel mensen het dagcentrum be zochten wordt van de hand gewe zen. Het beleid was gericht op toelating van maximaal 45 be zoekers, aldus de beheersstich ting. Zij zegt ook dat er bij de stichting, noch bij de politie klachten zijn binnengekomen over zakkenrollerij, bedreiging of beroving. De stichting constateert, dat de Su-( rinaamse verslaafden zich thans' bedreigd voelen en de gemoede ren door deze daad praktisch het kookpunt hebben bereikt. „Hoewel wij deze gevoelens de len zullen we alles in het werk stellen om een dreigende uitbar sting te voorkomen. We doen daarbij een beroep op de Am sterdamse bevolking om in een gemeenschappelijk optreden stappen te ondernemen om der gelijke misdadige handelingen te voorkomen", aldus de beheers stichting. LEIDEN/DEN HAAG - Tegen de negentienjarige timmerman C.W. uit Leiden is door de officier van justitie in Den Haag, mr. Den Os, tien maanden hechtenis geëist, waarvan vier maanden voor waardelijk. C.W. heeft twee keer ingebroken bij Automaterialen Ton Rijsbergen aan de Gabriël Metzustraat. De tweede keer. in de nacht van 20 op 21 juni, werd hij daarbij door de politie betrapt. Een week eerder pleegde hij de eer ste inbraak, waarbij hij achthon derd gulden en een groot aantal goederen buit maakte. Volgens de opgave van de eigenaar voor een waarde van ongeveer 26000* gulden, volgens C.W, voor nog geen 5000 gulden. Hij verkocht de goederen zelf voor ongeveer vijf honderd gulden. Toen hij bij de tweede inbraak werd betrapt had hij voor ruim 7000 gulden aan spullen klaargezet om mee te W., die nog in de proeftijd zat van een veroordeling in 1978 door de kinderrechter (ook wegens dief stal), pleegde de inbraken omdat hij geld nodig had om schulden af te lossen. Schulden die voort kwamen uit zijn liefhebberij om met auto's om te gaan; de politie nam hem telkens oude auto's af zodat hij weer nieuwe oude 'moest' kopen en hij kreeg be keuringen voor rijden zonder rij bewijs 'Hij is een echte automaniak", zei zijn advocaat mr. Spijker. "Maar dat heeft vooral met zijn leeftijd te maken, denk ik. Over een paar jaar zal dat wel weer afgelopen zijn". De advocaat pleitte voor onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt, die nu twaalf we ken is gedetineerd in het huis van bewaring in Haarlem. 'Het strafrecht heeft zijn werk zeer snel gedaan. Inbreken, door de politie worden opgewacht en meteen naar het huis van bewa ring worden gebracht om daar were band van dit orkest met de stad en haar omgeving. Dit orkest heeft met hart en ziel de partituren gespeeld, geleid door de nieuwe zeer bekwa me dirigent David Porcelijn, allang in de progressieve sec tor een erkende figuur. Aan zo'n gegeven als in Tahiti (acht scènes), - schijn en wer kelijkheid in het dagelijks le ven van een normaal United States echtpaar -, zal hier geen publiek behoefte hebben, de mooie muziek (het aller mooist bij "de psychiater") redde het. "De beeldschone Galathee" is een zo verleide lijk beeld, dat Pygmalion, de beeldhouwer zelf. er uitzinnig verliefd op werd. Aphrodite (Venus) stemde er in toe, dat het beeld mens werd. In de Griekse mythe trouwen de twee en worden pa en ma. Suppé heeft de versie gevolgd van de tekstschrijvers van de Parijse componist Massé. Thans blijkt dat vlees gewor den beeld een onzeker bezit voor de man, behept met plu riforme liefde, pronkzucht en ijdelheid. Op verzoek van Pygmalion wordt Galathee weer een stenen beeld. De vijf vocalisten bewaarden een goed evenwicht, vrij van doorgezaagde overdrijvin gen. Zij zongen de rollen heel redelijk goed en soms be wonderenswaardig. KEES VERHOEF twaalf weken later voor het eerst weer uit te komen. Dat alles heeft zeker indruk op hem gemaakt", aldus mr. Spijker. De raadsman achtte een lange vrijheidsstraf daarom nu niet meer zo nuttig en vond het van meer belang om te zorgen voor een goede opvang, woonruimte en werk als W. vrij komt De rechtbank honoreerde het ver zoek tot onmiddellijke invrij heidstelling niet, maar zal over veertien dagen uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17