Aarzelend begin top Londen Geen gevechts- troepen op Cuba NAAST HET NIEUWS Arrestatie Grapo-leden in Spanje Internationale actie van vakbeweging tegen Chili Opvolger voor Taleghani Kwestie Zimbabwe- Rhodesië Vuurgevecht op Spaanse luchthaven BUITENLAND MADRID (DPA) - De Spaanse politie heeft 13 leden van de antifascistische verzets groep 1 oktober (Grapo) gearresteerd in Madrid en Barcelona. Dit heeft het ministerie van binnenlandse zaken bekend gemaakt. Het gaat om zeven mannen en zes vrouwen, die volgens het ministerie de helft vormen van de politie ke commissie van Grapo. Zeven hunner maken deel uit van het twaalf leden tel lende comité van de organi satie, die verantwoordelijk wordt geacht voor 28 van de 105 politieke moorden in Spanje tot dusverre alleen in dit jaar al. WASHINGTON - Terwijl mevrouw Carter niet zo vrolijk toekijkt, trekt de Amerikaanse president zijn schoenen uit tij dens een uitvoering van gospel songs op het terrein van hel Wit te Huis. De Carters nodigden voor deze uitvoering 1000 gas- BRUSSEL (Reuter) - In vier we relddelen voert de vakbeweging deze week protestacties tegen het rechtse militaire bewind in Chili- Dit heeft het internationale ver bond van vrije vakverenigingen (IVW) gisteren in Brussel mee gedeeld. Volgens een verklaring van de grootste organisatie van niet- communistische vakverenigin gen zullen arbeiders in de meeste Europese landen weigeren sche pen en vliegtuigen, bestemd voor of afkomstig uit Chili, te laden, te lossen en te repareren. Telefoon gesprekken, telegrammen en post zullen worden geboycot Bankpersoneel zal transacties met Chili niet behandelen. In Canada, Columbia en Mexic.. zullen I VVV-leden uit solidariteit met arbeiders in Venezuela geen Chileense schepen behandelen In Israël, Griekenland, Singapo re, Bangladesj, Nieuw-Zeeland en Australië doen arbeiders het zelfde. In Italië kondigde de door communisten geleide vakcen trale aan ook de boycot te zullen steunen. In Nederland riep de grootste vak centrale, de FNV, haar leden op geen Chileens fruit te kopen. Me vrouw Hortensia-Allende, de we duwe van de vroegere Chileense president Salvador Allende. woonde vandaag in Amsterdam een door het Nederlandse Chili- comité georganiseerde bijeen komst ter nagedachtenis van haar vermoorde man bij. De algemeen secretaris van het IVW, Otto Kersten, zei dat deze protestweek een waarschuwing is aan alle dictatoriale regimes van Zuid-Amerika dat zij de mensenrechten en vakbonds rechten moeten eerbiedigen. Als de acties geen positieve reacties oproepen bij de Chileense autori teiten, zal het IVW zich op zijn congres dat van 19 tot en met 23 november in Madrid wordt ge houden, beraden over verdere stappen In de Zweedse hoofdstad Stock holm, waar 12 Chilenen voor het parlementsgebouw een honger staking zijn begonnen om zo in lichtingen over hun vermiste fa milieleden af te dwingen, zei de minister van buitenlandse zaken, Hans Blix, dat de militaire junta van Chili het symbool is van de onderdrukking van de zwakken en de armen. Verder verklaarde hij ter gelegen heid van de zesde verjaardag van de militaire staatsgreep tegen de linkse president Allende dat "de gebeurtenissen in Chili in onze gedachten gegrifd zijn omdat zij zo hartverscheurend wreed wa ren en omdat zij zich voltrokken in een land met een democrati sche traditie" In de Deense hoofdstad Kopenha gen zei de minister voor vluchte lingenzaken, Lise Oestergaard, dat Groot-Brittannië en Frank rijk er bij de Chileense regering op aangedrongen hebben geen actie te ondernemen tegen 13 jongemensen die in de Deense ambassade in Santiago een hon gerstaking houden. Volgens de Deense minister zal de Europese Gemeenschap zich spoedig hierbij aansluiten. Ook de regeringen van Zweden, Noorwegen en IJsland hebben in dit geval steun toegezegd aan Denemarken. Dit land heeft ge weigerd de jongeren uit de am bassade te verwijderen en eist van Chili dat het informatie ver schaft over 15 van hun familiele den, die in 1973 door de politie zouden zijn gedood Chili heeft bij de Deense regering geprotesteerd omdat dit land de actie in de ambassade toelaat. De Chileense regering noemt dit "inmenging in binnenlandse aangelegenheden" (Van onze correspondent) LONDEN - De Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington heeft gisteren bij de opening van de Zimbabwe-Rhodesiëconferentie voortdurend gehamerd op het internationale belang van de gesprekken in het Londense Lancaster House. Hij zei dat hij geen illusies had over de omvang van de taak van de conferentie, maar vermeed met opzet te spreken van een „laatste kans" Waar het om ging, zei Carrington, was in de eerste plaats overeenstemming te bereiken over een nieuwe grond wet. Pas wanneer de partijen het daar over eens waren, konden andere belangrijke vraagstukken aan de orde komen, zoals het houden van nieuwe verkiezingen, de keuze van een eerste-minister, een beslissing over de begelei ding van de strijdkrachten, de positie van de blanken, enz. Lord Carrington zei dat de Britse rege ring voor dat stadium al voor stellen in petto had. De opening van de conferentie ver liep niet zonder schermutselin gen binnens- en buitenskamers. Een verzoek van het Patriottisch Front (Zanu en Zapu) van Robert Mugabe en Joshua Nkomo om de opstelling van de zetels rond de praattafel te veranderen, werd door het ministerie van buiten landse zaken diplomatiek gewei gerd. De guerrillaleiders wensten tegenover de Britse delegatie te zitten omdat, aldus een van hun zegslieden, zij alleen naar Lon den waren gekomen om met de Britse regering te praten en niet met „de moordenaars uit de ma rionettenregering van Muzore- De delegatie van tiet Patriottisch Front zit nu, zoals ook oorspron kelijk de bedoeling was, ter lin kerzijde van de Britten, de dele gatie uit Salisbury ter rechterzij de en tegenover Carrington en zijn mannen zitten de stenogra fen. Een tweede verzoek van het Patriottisch Front werd wèl in gewilligd, namelijk om hun dele gatie in de conferentiezaal met twee man te vermeerderen tot achttien. Een zelfde verzoek van de ploeg onderhandelaars uit Sa lisbury werd ook toegestaan. Kort nadat de conferentie om vier uur begon, verklaarden twee woordvoerders van het Front dat hun delegaties de gebruikelijke openingsreceptie in de avond niet zouden bijwonen. Zij hadden Staat van beleg op de nnen verlengd MANILLA (AFP/UPI) - President Marcos van de Filippijnen heeft de sinds zeven jaar bestaande staat van beleg met nog eens vier jaar verlengd. In een door radio en televisie uitge zonden rede zei Marcos dat zijn plan, de noodtoestand na dit jaar af te schaffen, "dwaas" was ge worden, gezien de politieke situa tie in het land. Met deze toe spraak reageerde de Filippijnse leider, die vandaag 62 wordt, kennelijk op de oproep van kar dinaal Jaime L. Sin, aartsbis schop van Manilla, dat hij zo langzamerhand dient te vertrek ken als president. „Ik verleng het mandaat van de na tionale vergadering tot 1984. In dat jaar zullen er verkiezingen worden gehouden", aldus Mar- Op het tijdstip dat de receptie werd gehouden, had het Patriottisch Front blijkbaar als tegen-receptie een bijeenkomst georganiseerd in Central Hall, een grote zaal niet ver van het Britse parlement Aangenomen moet worden dat de regering daarvoor zijn mede werking heeft verleend.' De conferentie wordt gehouden in het historische en van binnen honingkleurige Lancaster Hou se, niet ver van Buckingham Pa lace. Het was in dit paleisachtige gebouw waar vele van de confe renties plaatsvonden die tot de onafhankelijkheid leidden van voormalige Britse koloniën. Een Britse journalist noemde Lancas ter House dan ook „het cremato rium van het Britse impe- Buiten het zwaar bewaakte gebouw stonden gisteren twee groepen demonstranten op tegenover el kaar liggende straathoeken. Eén pro-Muzorewa (Salisbury), de ander tegen. Onder de laatste groep bevond zich ook de zoon van de zwarte leider Sithole, die zich, toen zijn partij grote verlie zen leed in de Rhodesische ver kiezingen, terugtrok en de ver kiezingen een „fraude" noemde. Hij weigerde zitting in de rege ring te nemen. Neutraal De Britse regering heeft inmiddels alles in het werk gesteld om de conferentie zo neutraal mogelijk te houden. Zo werden op de lijst van afgevaardigden de delegaties niet met de namen van hun par tijen aangeduid, maar met die van hun leiders. Zapu. en Zanu komen er niet op voor, alleen „de delegatie van de heren Nkomo en Mugabe". Lord Carrington herinnerde er in zijn openingstoespraak ook aan dat de bijeenkomst plaatvond met de instemming en zelfs onder de aandrang van de overige Ge- menebestlanden en van hen vooral de voormalige Britse ko loniën in Afrika. Met ander woorden: de delegaties dienden zich te realiseren dat zij niet door Londen op de vingers worden gekeken, maar eveneens door hun zwarte buurlanden. En dat een officieel onafhankelijk en di plomatiek erkend Zimbabwe al leen tot stand kan komen wan neer alle partijen samenwer ken. Vandaag zullen de afgevaardigden in een morgen- en een middagzit ting beginnen met de discussies over de richtlijnen die Londen heeft opgesteld voor de nieuwe grondwet van Rhodesië. Het zal een langdurig debat worden. Naar verluidt heeft Lord Carring ton twee weken uitgetrokken voor deze conferentie en is hij be reid door te gaan wanneer voor uitgang geboekt wordt. Gokgra- ge journalisten, waarvan er bijna zevenhonderd zijn geaccredi teerd, hebben al een gemeen schappelijke pot opgezet op de vraag hoe lang de conferentie zal duren: weken of maanden. STORENDE KATTEN Een dozijn speelse katten heeft gisteren besprekingen in het Israë lische Herzlia over autonomié voor Palestijnen op de westelijke Jordaan-oever en in Gaza opgehouden. Functionarissen uit Israël, Egypte en de VS verlieten haastig de conferentiezaal in het hotel toen zij vreemde geluiden hoorden. Veiligheidsmensen ontdekten al snel dat speelse katten op het golfijzeren dak van het hotel het geluid veroorzaakten. MEVROUW WERELD De Spaanse mevrouw Vivian Pablada de Lozana is gisteren in de Italiaanse badplaats Bordighera uitgeroepen tot "Lady Universe 1979" De 1.78 meter lange, blonde moeder van een tweejarig dochtertje, won van mevrouw Schotland, Mora Calder. die tweede werd. en mevrouw Eritrea, Milly Weldeab, die als derde eindigde. ZWEMMEND ZWIJN Een wild zwijn heeft zich in de Finse Golf ontpopt als een mara thonzwemmer. Het wijfjesdier is dezer dagen aangetroffen op een kaal rotseiland ver uit de Zuidfinse stad Porvoo. Volgens deskundigen moet het dier uit de bossen van Estland zijn geko men en vijfentwintig kilometer zwemmend in de Oostzee hebben afgelegd. Het laat niemand op het eilandje toe SNELLE SLAK Te Murillo del R'o, in de Spaanse provincie Logrono, hebben het afgelopen weekeinde een Spaanse en een Portugese slak over winningen behaald. In een strijd waaraan ongeveer 200 "sprinters" uit West-Duitsland. Engeland, Portugal, Frankrijk, België. Zweden. Zwitserland, Argentinië, Chili en het gastland Spanje deelnamen, bleek een stevige slak uit Murillo del Rio zelfde sterkste door in de regle mentair vastgestelde tijd van zes minuten 148 cm af te leggen. In het bergklassement werd de beste prestatie geleverd door een deelnemer uit Portugal die in vgf minuten 70 cm klom Ruim 3.000 toeschouwers zagen dat gebeuren. MADRID (UPI) - Op de Spaanse luchthaven Barajas bij Madrid heeft een schotenwisseling plaatsgevonden tussen de politie en een jongeman, die ervandoor ging nadat een metaaldetector bij het doorlichten van diens koffer een alarmsein had gegeven. Bij het vuurgevecht verloor een toe vallig passerende Spaanse reizig ster het leven. De 18-jarige jongeman had een pi stool getrokken toen leden van de Guardia Civil hem na het alarm sein gelastten zijn koffer open te doen. Volgens de autoriteiten verdween de man in een door hem gekaapte taxi in de richting van Madrid. Zes weken geleden werden bij een aanslag door de Baskische af- scheidinsgsbeweging ETA op Barajas en twee spoorwegsta tions in Madrid zeven mensen gedood. Moskou ontkent bedreiging voor VS: 9? MOSKOU (Reuter/DPA) - De Sowjet-Unie heeft gis teravond verklaard, dat zij geen gevechtstroepen naar Cuba heeft gezonden en dat zijn militairen op het eiland geen bedreiging vormen voor de Verenigde Staten. Volgens radio Moskou schrijft het Sow- jet-partijblad Prawda van vandaag, dat "er geen en kele reden is voor de nieuwe rel over Cuba in de VS" Het hoofdartikel in het blad ver scheen vrijwel onmiddellijk na- TEHERAN (AFP) - Ajatollah Ali Montazeri, voorzitter van de commissie die het voorontwerp van de Iraanse grondwet bestu deert, volgt ajatollah Taleghani op als hoofd van de sji'ietische geestelijkheid in Teheran, zo heeft ajatollah Chomeini gisteren bepaald. Chomeini prees de gistermorgen overleden Taleghani als een man met een „onbuigzaam karakter" Taleghani was het radicaalste lid van de heersende sji'ieten en de gene die het meest werd ver trouwd door de godsdienstige massa, de verwesterste mid denklasse en de linksen. Deze drie krachten werkten samen bii het afzetten van de sjah, maar na de revolutie van februari viel dit bondgenootschap snel uiteen. Taleghani was ervan overtuigd dat dit tot een tegen-coup zou leiden en hij deed alles om de drie samen te houden. Hij zou een van de eerste leden van de revolutionaire raad geweest zijn maar besloot blijkbaar diens vergaderingen te boycotten. Hij ontleende zijn macht liever aan zijn populariteit onder arbeiders en studenten. Verrassend was dat de revolutio naire raad na zijn dood verklaar de dat Taleghani het hoofd van deze raad was. Zijn boycot van de vergaderingen was het eerste te ken van een scheuring tussen hem en de rest van Irans geeste lijke hiërarchie, die door de „cri sis van de ajatollah" in april aan het licht kwam. Twee van zijn links georiënteerde zonen waren gearresteerd en geslagen en Ta leghani verliet Teheran uit pro test tegen „het vertrappen van de rechten van het Iraanse volk" Dat was een openlijke uitdaging van de macht van de revolutio naire comité's die uit naam van ajatollah Chomeini regeerden. Enkele dagen later, na een gesprek met Chomeini, zwoer hij on voorwaardelijke trouw aan dit onofficiële staatshoofd, waarmee hij vele van zijn radicale aanhan gers teleurstelde. dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance en Sowjet-ambassadeurDobrinin in Washington gesproken hadden over de aanwezigheid van Russi sche troepen op Cuba, een zaak waarover men zich in de VS nogal druk maakt. Volgens de Prawda is er al jaren Russisch militair personeel op het eiland om Cu banen op te leiden voor het ge bruik van Russisch militair mate rieel en is er in al die jaren geen wijziging gekomen in de nume rieke sterkte of de functie van dit Sowjet-personeel. "Alle berich ten waarin het wordt voorgesteld alsof geregelde Sowjetgevecht- seenheden op Cuba worden aan gevoerd missen elke grond", al dus de Prawda. Nog geheel los van het feit, dat "niemand kan tornen aan het recht" van de Sowjet-Unie en Cuba om zich bezig te houden met de defensie van het eiland, "moet wel absoluut duidelijk zijn, dat het Russische militaire personeel op Cuba noch qua sterkte noch qua taak een bedrei ging voor de Verenigde Staten of enig ander land kan vormen" Over het onderhoud van Vance met Dobrinin, dat twee uur duurde, werd na afloop niets meegedeeld. Naar een woordvoerder van het ministerie voor het begin van het gesprek had verklaard, zou Van ce aandringen op de noodzaak van wijziging in de situatie, maar de woordvoerder zei niet dat de Verenigde Staten terugtrekking zou eisen van de 2.000 a 3000 man Sowjet-troepen, die zich op Cuba zouden bevinden. Vance had eerder dc defensiecommissie van de Amerikaanse Senaat ingelicht over de beschikbare informatie over de aanwezigheid van zo een 2000 a 3000 Sowjet-soldaten op Cuba en tevens over de oorzaak van het feit, dat de Amerikaanse inlichtingendienst het troepen contingent niet eerder had be merkt. President Carter had in de afgelopen weken publieklgk verklaard, dat de Russische sol daten al jaren op het eiland wa ren. De invloedrijke Democrati sche senator Frank Church had eerder de regering Carter geadvi seerd op terugtrekking van de wat hij noemde Russische briga de aan te dringen. Anders zou het SALT-verdrag met de Sowjet- Unie ter afremming van de stra tegische bewapening wel eens niet de vereiste tweederde-meer heid in de Senaat kunnen krijgen. De Prawda wijst in het commen taar op Amerikaanse politici die stellen dat Russische terugtrek king uit Cuba een voorwaarde moet zijn voor ratificatie van dit verdrag. "De hele rel moet krin gen in de VS dienen, die ratifica tie willen voorkomen", aldus het blad. "De Amerikaanse media komen met allerlei soorten 'de tails', die zij zelf hebben verzon nen" en "dc Amerikaanse rege ring schijnt in plaats van deze campagne te smoren door het ge ven van de noodzakelijke verkla ringen het vuur alleen maar aan te wakkeren". Volgens de Praw da heeft de Sowjet-Unie .li 17 jaar militair opleidingspersoneel op een centrum op Cuba. De Verenigde Staten reageerden op de Sowjet-ontkenning in de Prawda met de woorden: "Dit draagt niet veel bij tot de oplos sing van dit probleem".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9