'Wantoestand op campings moet worden aange ZUID-HOLLAND MINDER ARM VVD: geen lantasting leekrente Man vermoordt in depressieve bui heel gezin Milieuorganisaties hekelen regering aftrek hypot] Sectie wijst Dit: vrouw is geworgd Konsumenten Kontakt: CHINEES BEZOEK •A 'f Uw Kunstgebit Weinig bezwaren tegen OS voor gehandicapten DINSDAG 11 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De WD-frac- tie in de Tweede Kamer is niet bereid mee te werken aan een voorstel tot vermindering van de belastingaftrek van de hypo theekrente. De woordvoerder op het gebied van volkshuisvesting, Pol de Beer, eiste gisteravond duidelijkheid op dit punt van de kant van de regering. Zonodig wil de WD met een motie het kabi net by de komende begrotings behandeling dwingen aan haar eisen tegemoet te komen. Tijdens een spreekbeurt in het Gelderse Kerkdriel zei De Beer dat afschaffing van de renteaf trek nog steeds als een Zwaard van Damocles boven de hoofden van de eigen-huizenbezitters hangt. Volgens de liberaal is er door kabinet en parlement nog geen duidelijk standpunt over de zogenaamde Hofstra-voorstellen ingenomen. Daarom wil de WD in ieder geval dat eigenaar-bewo ners, „die zich toch al vaak veel moeten ontzeggen om hun huis te kunnen betalen" weten waar zij aan toe zyn. De Beer riep ook D'66 en het CDA op zich eindelijk duidelijk over deze zaken uit te spreken. Zoals bekend liet vice-premier Wiegel aan het begin van de zomer nog weten dat huiseigenaren zich volgens hem geen zorgen be hoefden te maken. Intussen heeft het kabinet echter de beraadsla gingen over het hele pakket van Hofstra-voorstellen geopend. Deze plannen hebben betrekking op de invoering van een systeem van inflatie-neutrale belasting heffing. De Beer wees erop dat door de stij gende rente een eigen huis steeds minder haalbaar wordt voor de middengroepen. Daarnaast „worden belangstellenden afge schrikt door allerlei boete- en ket- tingbedingen, die gemeenten en provincies opleggen". Geheel ten onrechte worden deze volgens De Beer „anti-speculatiebedin- gen" genoemd. Intussen verklaarde vice-premier Wiegel in Venlo dat het kabinet door de recente olieprijsstijgin gen werd gedwongen eind augus tus de begrotingsbesprekingen volledig te heropenen. Dit moest gebeuren omdat door de uitwer king van de prijsstijgingen alle eerder (eind juli) ingevulde cij fers achterhaald waren. „Het ka binet was geen knip voor de neus waard geweest, als wy niet beslo ten hadden tot volledige herope ning van de begrotingsbespre kingen", aldus Wiegel. Eind augustus bleek dat de voor spelde gunstige ontwikkelingen als gevolg van de olieprijsstijging op de tocht waren komen te staan. Als antwoord hierop be sloot het kabinet tot een „samen hangend geheel van maatrege len", aldus Wiegel "Verder om buigingen, verschuivingen in de belastingsfeer en lastenverzwa ringen, zijn de antwoorden op de plotseling verergerde situatie" HARDENBERG (GPD) - Vijf entwintig leden van het Overijsselse rechercheteam zijn gistermiddag vanuit Hardenberg begonnen met het opsporen van de dader van de moord op de 30-jarige mevrouw Hennij Reints, die sinds donderdagavond als vermist bij de gemeentepoli tie van Hardenberg te boek stond. De recherche van Har denberg had donderdagnacht al een routineonderzoek uit gevoerd, wat ook vrijdag en zaterdag voortduurde en waarbij een speurhond werd ingezet Dat leidde echter tot niets, tot zondagmiddag een Amster dammer met zijn familie kof fie dronk op de; Driehoeks- weg in het natuurgebied rond Bruinehaar, gemeente Vrie- zenveen, en het stoffelijk overschot vond van een half ontklede vrouw nabij een mestvaalt. Het stoffelijk over schot, waarop dr. J. Zelden- rust sectie verrichtte, ver toonde sporen van wurging. Dr. Zeldenrust heeft dit in zijn rapport bevestigd. De leiding van net opsporings team is er echter nog niet van overtuigd of het misdrijf zich heeft voltrokken op de plaats waar het stoffelijk overschot is gevonden. Er is ook nog niet vastgesteld of er sprake is van een seksueel misdrijf, hoewel er wel aanwijzingen zijn die daarop wijzen. Het re chercheteam, dat wordt ge coördineerd door hoofdin specteur R. W. van Soest uit Deventer en waaraan ook is verbonden het hoofd van de justitiële dienst van de rijks politie in Overijssel, majoor B. W. Schokking, heeft nog geen antwoord kunnen geven op de vraag waar de vrouw tussen donderdagavond en zondagmiddag is ge weest. Het sectierapport van dr. Zel denrust zegt dat de vrouw vermoedelijk in de nacht van donderdag op vrijdag reeds is vermoord met enige speel ruimte tot de vrijdagavond. Het huwelijk van de vrouw was enige tijd geleden op de klippen gelopen. Een week geleden is dat officieel ont bonden. Zij had geen kinde ren. Zij heeft donderdag avond in overspannen toe stand het huis van haar ou ders te Brugterveld verlaten. Diezelfde avond om half twaalf verzocht de politie haar opsporing. DEN HAAG (GPD) - De overheid moet een veel sterkere greep krijgen op de tarieven van campings. Ook moet ze zorgen dat de kampeerder zo snel mogelijk volledige huurbescherming krijgt. Gebeurt dat niet, dat houdt de overheid de huidige sociale wantoestanden op cam pings bewust in stand. Dit zegt het Konsumenten Kon takt in zijn nieuw verschenen brochure Zwartboek Campings. Vijf jongens opgepakt na verkrachting LEEUWARDEN (ANP) - De politie in Leeuwarden heeft in de afge lopen dagen vijf jongens aange houden, die worden verdacht van het verkrachten van een 20-jarige studente uit die stad. Onder de verdachten bevinden zich drie broers, de 22-jarige H.J., de 21-ja- rige R.J. en de 17-jarige I.J. de beide andere verdachten zijn de 20-jarige M. J. en de 18-jarige P.C Van deze vijf jongens, die allen in Leeuwarden wonen, hebben en kelen een volledige en de overi gen een gedeeltelijke betekenis afgelegd. Uit het onderzoek van de politie is gebleken dat de jongens onder invloed van sterke drank ver keerden toen zij in de nacht van donderdag op vrijdag in de Leeuwarder binnenstad een stu dente klemreden, haar dwongen plaats te nemen in hun auto en haar later in het recreatiegebied „de Groene Ster" bij Leeuwarden misbruikten. Man (33) bekent aanranding en beroving bejaarde vrouw RENKUM (ANP) - Een 33-jarige man uit Eindhoven heeft tegen over de politie in Renkum be kend zaterdagavond op een bos pad een 69-jarige vrouw te heb ben mishandeld, aangerand en beroofd van 85 gulden. De vrouw werd van haar fiets gerukt en is later met diverse bloeduitstor tingen en een gebroken arm op genomen in het Pieter Pauw zie kenhuis in Wageningen. De man kon worden gegrepen, omdat de bejaarde vrouw een zeer goed signalement van hem opgaf. Op basis van ruim 3UU schrittelyKe klachten concludeert Konsu menten Kontakt dat veel kam peerders door hun campinghou ders op extra kosten worden ge jaagd. Verschijnselen als koppel verkoop, extra kosten voor aan leg elektriciteit en extra verho ging van staangeld zijn aan de or de van de dag. Kampeerders zijn gedwongen deze praktijken te aanvaarden omdat ze geen huur bescherming hebben, aldus de brochure. Als kampeerders kla gen, dreigen ze acuut van de camping te worden gezet Volgens het Konsumenten Kon takt worden veel problemen ver oorzaakt door het tekort aan ver- blijfsrecreatiegrond De vraag naar staanplaatsen op campings is veel groter dan het aanbod Hierdoor heeft de campingsex ploitant een sterke machtspositie gekregen. Volgens het Konsu menten Kontakt kan die positie worden doorbroken door een belangrijke uitbreiding van de kampeermogelykheden. Mo menteel heeft 1 op de 17 gezinnen een vaste staanplaats op de cam ping. Door de schaarste aan verblijfsre- creatiegrond zijn campings de laatste jaren aantrekkelijker ge worden voor beleggers en spe culanten. De overheid kan hier een eind aan maken door niet langer toe te staan dat het staan geld op campings verhoogd wordt nadat de camping een nieuwe eigenaar-belegger heeft gekregen. Volgens het Konsumenten Kon takt moet het ministerie van Economische Zaken een sterkere greep krijgen op de tariefvor ming op de campings. Veel cam pingeigenaren lappen de prijsbe- schikking voor recreatiebedrij- ven aan hun laars. De controle op de naleving van prijsmaatregelen moet worden uitgebreid, en vooral dienen de overtreders harder te worden bestraft, zo meent Konsumenten Kon takt. Volgens Konsumenten Kontakt voeren de officieren van justitie een zeer laks beleid waar het de vervolging van wetsovertreders in de kampeersector betreft. RIDDERKERK (GPD) - In een depressieve bui heeft een 45-jarige inwoner van het Zuidhollandse Ridderkerk, de constructeur-te kenaar J. V., zijn vrouw en twee kinderen in de nacht van zondag op maandag op beestachtige wyze vermoord. Vervolgens sloeg hy de hand aan zichzelf. De constructeur-tekenaar verkeerde reeds geruime tyd in ernstige psychische problemen. Deze vloeiden voort uit rugklachten, die hem al een klein jaar in de Ziektewet hielden. De pijn bleef ook na een rugoperatie die hy enige tyd geleden moest ondergaan. Zondagavond belde V. aan bij zijn buurman, de onderwijzer J. Kroeze. Hij vertelde de onderwijzer, die net op het punt stond naar bed te gaan, hoezeer hij was aangegrepen door een tv-pro- gramma dat hy zojuist had gezien. Het ging om het programma „Dying" van de VPRO, een documen taire waarin drie mensen met ongeneeslijke ziekten vertellen over hun aanstaande dood. Ook de dood van deze mensen zelf werd in beeld gebracht Kroeze: „Hij belde bij me aan omdat hy nog licht zag branden, zei hij. Binnen hebben we anderhalf uur gepraat. Hy zei dat hij geen fut meer had om verder te leven, en dat door zijn rug zitten, opstaan, alles hem pijn deed" Om een uur in de nacht nam V. afscheid van zijn buurman. Kroeze: „Hij zei nog, dat het gesprek hem erg had opgekikkerd. Hij be dankte me voor het gesprek en ging naar huis". De constructeur tekenaar moet vervolgens nog vier uur in zijn eigen huis hebben nagedacht Rond vijf uur moet V. zijn afschuwelijke besluit hebben genomen. Met een mes en een hamer in zijn handen ging hij naar boven, naar de slaapkamers. Op zeer brute wijze bracht hij daar zyn vrouw Ada, zijn dochter Inge Maaike (11) en zijn zoontje Pieter Johan (5) om het leven. Ridderkerkse politiemensen die gisteren de zaak onderzochten, zeiden nog nooit zo'n bloedbad in een huis te hebben aangetroffen Na zijn daad ging V. weer naar beneden, zo heeft de politie gerecon strueerd. Hy hing een papiertje aan de deur waarop stond ge schreven: „Bel politie. Gas" Daarna pleegde hy vermoedelijk zelfmoord; niet met behulp van gas, maar waarschijnlijk door het inslikken van grote hoeveelheden pillen. Een buuijongetje ontdekte het drama gistermiddag toen hy zou lunchen bij de V.'s. Hij trof het papiertje aan de deur aan. Een ylings gewaarschuwde buurvrouw vond de vier lijken. V. werd gekleed aangetroffen in de keuken, zyn vrouw en kinderen in hun nachtkledij in bed De constructeur-tekenaar stond in de buurt bekend als een uiterst rustige man. Hy en zyn gezin brachten altijd veel vrije tijd door met sporten: hockey, paardrijden en tennis. Voor V. zelf kwam daar een eind aan toen hy problemen met zijn rug kreeg. Nog geruime tyd na die eerste klachten was V. erg actief in het wijkwerk. Het was opgevallen dat hy zich daar de laatste weken steeds meer van terugtrok. Onderwijzer Kroeze: „Je kon het aan hem zien: hij verloor steeds meer zijn interesse in het gebeuren om hem heen" SCHIPHOL - Een Chinese defen sie-delegatie is gisteren op Schip hol gearriveerd. De delegatie brengt een driedaags bezoek aan Nederland. De Chenezen willen zich oriënteren op het gebied vaii scheeps- en vliegtuigbouw. Op de foto wordt de leider van de Chinese delega tie, Wang Shangrong (midden), ondersteunt op de roltrap op Schiphol. ADVERTENTIE zit de gehele dag stevig op zijn plaats! Thans is het niet meer nodig, dat Uw kunstgebit bij het spreken, eten. lachen of niezen losschiet of verschuift. Een weinig Dentofix-poeder op de gebits plaat, en deze ongemakken bestaan voor U niet meer: Dentofix geeft U een ongekend gevoel van zekerheid en wel behagen. Aangenaam en hygiënisch in het gebruik. Bi) apotheken en drogiste rijen. DEN HAAG (GPD) - Honderddui- zend arbeidsplaatsen kunnen be houden blijven, als de landbouw in milieuvriendelijke zin wordt omgebogen, vinden de gezamen lijke milieubeschermers. Ook de totale economie moet op andere leest worden geschoeid: produk- tiegroei moet plaats maken voor milieuactiviteiten. Herstel, be houd en beheer van het stedelijk en landelijk milieu biedt een overvloed aan werkgelegen heid. ZEIST - Een verrassend groot aantal Nederlanders in van mening dat de volgend jaar in Arnhem te houden Olympische Spelen voor gehandicap te sportlieden doorgang jnoeten vinden. Deze zogenaamde Stokes Man- deville Games zijn door de aanmelding van een Zuidafrikaanse ploeg in politiek vaarwater beland. Van de door de Nederlandse Stichting voor de Statistiek ondervraagde landgenoten bleek 89 procent geen bezwaar te hebben tegen deelne ming van een Zuidafrikaans team, mits daar kleurlingen in worden opgenomen. Zes procent van de ondervraagden was tegen, 5% had geen mening. Ook bij stemmers op progressieve partijen bleek het percentage hoog: 81% vóér, 14% tegen. Deze cijfers werden gistermiddag tijdens een bijeenkomst in Zeist bekend gemaakt door de heer Alfred van Emden, voorzitter van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten en oud-directeur-generaal van het Neder landse Roode Kruis. Dat is, in het kort gezegd, de inhoud van een nota die de stichting Na tuur en Milieu aan het parlement heeft aangeboden. De nota is on dertekend door alle organisaties die deelnemen in het landelijk milieuoverleg. Alle onder dit etiket vallende orga nisaties zijn uiterst teleurgesteld over het regeringsbeleid op dit punt gedurende de laatste tien jaar. Beloften, al vele jaren gele den gedaan, zijn nooit waar ge maakt en worden omschreven als „Haagse bluf' Aangeboden mi lieunota's werden niet geëffec tueerd en een recent rapport van de milieubeschermingsraad geeft zeer duidelijk aan dat de kwaliteit van natuur en land schap, waarop inbreuken ons welzijn bedreigen, slechts on aanvaardbare bezuinigingspos ten blijken te zijn. Het landbouwbeleid is toe aan her oriëntering; als het beleid niet drastisch wordt omgebogen, komen er tot het jaar 2000 hon derdduizend arbeidsplaatsen op de tocht te staan, aldus de nota van Natuur en Milieu. Ondanks een duidelijk energiete kort is een van de doelstellingen van ons nationaal beleid nog al tijd groei. Een van de oplossin gen, naast besparingen op diver se terreinen, zou kunnen zijn: een verhuispremie voc de afstand tussen Ken met meer dan 50 procent be perken en een progressief tarief by oplopend energieverbruik in huishoudens. Ontwikkeling van zonnetechnolo- gie, mits goed ondersteund door de overheid, zou een speerpunt- activiteit kunnen zijn in het stre ven naar een verbeterde econo mische structuur. Alleen al bij het isoleren van woningen zou in de komende vijftien jaar 50.000 maryaren aan directe werkgele genheid kunnen worden gevon den. De organisaties achten het onver dedigbaar, uit economische en financiële overwegingen te be zuinigen op noodzakelijke mi lieumaatregelen. omdat dit ten koste gaat van de volksgezond heid en het leefmilieu. Tot slot wordt nog gepleit voor een goede ecologische begeleiding van ontwikkelingsprojecten in de Derde Wereld en wordt ge waarschuwd tegen een verdere onttrekking van gronden aan de teelt van voedselgewassen. Een nieuw gevaar hierbij, aldus de no ta, vormt het grootschalig ge bruik van alcohol uit suikerriet als brandstof voor auto's. De pro- duktie van voedsel wordt op deze manier opgeofferd aan de pro- duktie van een luxe artikel voor de bovenlaag. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De financiële positie van de provincie Zuid-Holland is verbeterd. Dit blijkt uit de ontwerp-begroting voor 1980 die Gedeputeerde Staten vandaag hebben uitgebracht. Het provinciaal bestuur verwacht dat het één miljoen gulden tekort zal komen om alle voorgenomen uitgaverf te kunnen betalen. Dit „gat" bedroeg op de begro ting voor 1979 3,65 miljoen gulden. De provincie verwacht volgend jaar ruim 298 miljoen te besteden. Dat de financiële situatie er voor Zuid- Holland dit maal wat minder somber uitziet dan de laatste jaren gebruikelijk was, is vooral te danken aan het feit dat het Rijk het provinciefonds tegenwoor dig anders verdeelt. De wijziging in de verdeelsleutel (waarbij o.m. in grotere mate het accent is gelegd op het inwo nertal) werkt in 1980 voor het eerst vol ledig door. Verder blijkt de financiële ruimte voor de ze provincie volgend jaar nog iets groter te zijn dan Gedeputeerde Staten bij het maken van de ontwerp-begroting had den gedacht. Staatssecretaris Koning heeft het provinciebestuur - vooruitlo pend op Prinsjesdag - laten weten dat Zuid-Holland volgend jaar 123,27 mil joen gulden uit het provinciefonds krijgt. Dat is meer dan waarop Gedepu teerde Staten hadden gerekend. De meevaller komt neer op een bedrag van 1.335.000 gulden dat zal worden besteed aan o.m. personeelsuitbreidingen. Dat het gat op de begroting voor volgend jaar één miljoen gulden bedraagt, is geen toeval. Staatssecretaris Koning (bin nenlandse zaken) heeft de begroting over 1979 pas na lang onderhandelen met Gedeputeerde Staten goedgekeurd, o.m. onder de voorwaarde dat het tekort voor 1980 niet meer dan één miljoen zou bedragen. Het provinciaal bestuur ver wacht dat de begroting voor 1980 sneller in orde zal worden bevonden. Dat is van belang, omdat zonder goedkeuring door het Rijk de provincie formeel geen cent mag uitgeven. Rooskleurig is de financiële positie van Zuid-Holland dus niet. Het provinciaal bestuur constateert in een vandaag ver schenen beleidsnota dat „een belangrijk aantal wensen onvervuld moet bly ven" Er is op de bestaande uitgaven fors be zuinigd: een bedrag van 2.7 miljoen Mede daardoor is er ook ruimte gevonden voor nieuwe uitgaven. Zo wordt er het komend jaar 300.000 gulden uitgetrok ken voor een onderzoek naar andere mogelijkheden van waterwinning dan door infiltratie van de duinen. Dit laatste wordt steeds meer omstreden wegens de schade die de duinen daarbij oplopen. Ook het Ryk betaalt mee aan dit onder zoek. waarvoor overigens een beroep zal worden gedaan op het Waterloopkundig Laboratorium en het Centrum voor Mi lieukunde in Leiden. Eveneens wordt drie ton uitgetrokken voor het „beschermen" van waterwin gebieden. Het streven is erop gericht om ondergrondse olietanks te verwyderen; eigenaren hebben dan recht op schade vergoeding. Verder wordt er meer geld besteed aan o.m de zorg voor lichame lijk of zintuiglyk gehandicapten, har- monien en fanfares, het onderhoud van wegen, de vorming van de jeugd in sportorganisaties, restauraties van mo numenten. het onderhoud van land- schappelyke beplantingen, recreatie- projecten, muziekscholen, bejaarden- bonden en theatervoorstellingen. Om activiteiten op het gebied van energie besparing te kunnen subsidiëren, heeft het provinciaal bestuur 50.000 gulden uitgetrokken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7