Bouw eerste parkeergarage blijft onzeker Nieuwbouwplan Marnixstraat Tarieven van Stadsgehoorzaal omhoog Plaats is bepaald: voormalige Sanders-fabrieken Beijen wil inspraak burger beter regelen „Gehandicapten moeten veel te lang wachten" Renovatie 72 woningen werd te duur Hengelsport Viscollege "De Ruisvoornhield de zesde wedstrijd van het sei zoen in de Ringvaart en in d( Rijn. De vangst was zeei slecht. De uitslag: 1. J. Nieu wenburg jr. 920 gram(15 stuks), 2. ThVoskuil 860(9), 3 J. Nieuwenburg sr. 870(8), 4. W. Hageman 930(7), 5. A. de Beaufort 850(6), 6. W. Oost veen 460(7), 7. A. Laterveer 360(7), 8. Th.v. Daalen 220(5), 9. S. Dubbeldeman 220(5), 10. W. Weenink 360(2). Skateboard. Op zaterdag 15 september zal naast de ijsbaan aan de Von dellaan een nieuw skate boardcentrum officieel i den geopend. De opening is elf uur 's ochtends en er zijn een aantal demonstraties. Hooglandse Kerk In de expositiezaal van het Ge meentearchief aan de Boisot- kade 2a wordt binnenkort een najaarstentoonstelling ge houden die geheel gewijd zal zijn aan de geschiedenis van de Hooglandse Kerk. Behalve een collectie afbeeldin gen van de 17de eeuw tot he den, middeleeuwse archief stukken en gebruiksvoorwer pen voor de eredienst zal tij dens de tentoonstelling ook een diaserie te zien zijn, die een indruk geeft van de tauratiewerkzaamheden de afgelopen 25 jaar. De expositie wordt geopend op 24 september en duurt tot en met 20 oktober. De tentoon stelling is op werkdagen open van 9 tot 17 uur, op zaterda gen van 9 tot 12 uur en op donderdgavond bovendien van 1930 tot 2130 uur Macrobiotiek In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 begint vanavond een serie le zingen over macrobiotiek. De serie is bedoeld als inleiding op een daarna te houden cur sus macrobiotisch koken en wordt gegeven door Alfons Zwetsloot van het Oost-West centrum. De eerste avond zal een inlei ding worden gehouden over Ying en Yang. Aanvang 20 uur en toegangsprijs f 3.50. Z. Afrika-project Voor schrijvers, dichters en an dere belangstellenden wordt morgenavond een vergade ring gehouden ter voorberei ding van het Z. Afrika-pro ject dat in december in Leiden gehouden zal worden. De bij eenkomst begint om acht uur en wordt gehouden aan de Oude Vest 79, ingang Mira- kelsteeg. Avondlezingen In het kader van het educatieve winterprogramma van het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie aan de Hoog landse Kerkgracht 17 wordt de komende maanden een vijftal avondlezingen geor ganiseerd met als thema "De aarde en haar gesteenten" De eerste lezing wordt op 9 okto ber gehouden door mevrouw drs. E. v.d. Wilk en is getiteld "Van korrels tot steen". Ver der staan op het programma "Van natuursteen tot bouw steen", door dr. C.ES. Arps (13 november), "Bijzondere stenen, robijn en saffier" door prof. dr. P.C. Zwaan (29 ja nuari 1980), "De Etna en zijn voorouders" door prof. dr. E. den Tex (12 februari 1980) en "Meteorieten" door dr. P. van Calsteren (11 maart 19801 De lezingen worden steeds gege ven in de filmzaal van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie en beginnen om acht uur 's avonds. Gratis toe gangskaarten voor één of meer lezingen kunnen alleen schriftelijk worden aange vraagd bij de educateve dienst van Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou wenkerkkoorstraat 17 wordt morgen de vertoning van de serie Italiaanse speelfilms voortgezet met de film "Rome wil opnieuw een Cesar" van Miklós Jansco. Er zijn twee voorstellingen, de eerste be gint om 20 uur en de tweede om 22.15 uur. De toegangs prijs bedraagt f 4.50. LEIDEN - De tarieven voor het hu ren van de Stadsgehoorzaal gaan met terugwerkende kracht vanaf 1 juliomhoog. Blijkt ech ter over een half jaar dat amateur clubs zoals toneelverenigingen en zangclubs daardoor in het nauw komen, dan gaan burge meester en wethouders knutse len aan een speciale subsidie-re geling voor die clubs. Dat werd gisteravond in de Leidse gemeenteraad besloten. Onder druk van de PvdA zei het college toe dat over zes maanden beke ken wordt welke gevolgen de ta riefsverhoging heeft. De wethouders Schoute en Fase (samen voor de Stadsgehoorzaal verantwoordelijk) geloven trou wens dat het nog niet zo'n vaart loopt met de problemen die ver enigingen krijgen met de hogere huren. Mevrouw Fase: "Toen de hogere huren in de lucht hingen bleek dat nog geen negatieve ge volgen voor de zaalverhuur te hebben. Daar is ons nog niets van gebleken. Ranner (PvdA) zei gisteravond "huiverig" te zijn voor de gevol gen van de huurverhoging. Hij is bang dat er een flinke drempel vrees kan ontstaan. De gemeen teraad heeft daar volgens hem nog te weinig inzicht in. Ook voor de gemeente is het jaarlijks ge raamde tekort (ongeveer 400.000 gulden) op de Stadsgehoorzaal geen pretje. "Dat bedrag moeten wij elk jaar op tafel leggen. Ik heb daar geen moeite mee. als maar duidelijk is wat de gevolgen zijn" aldus de socialist. Ranner zei er óók voor te zijn om de jaarlijkse tekorten op de zaal he lemaal weg te werken. De hogere tarieven van de Stadsgehoorzaal zijn voorgesteld nadat de zaal on der het directeurschap van André de Jong (directeur Groenoord- hallen) terecht is gekomen. De ta rieven waren al jaren niet ver hoogd. CDA-woordvoerder Van der Waals zei dat het hele subsidie-beleid voor de sociaal-culturele sector wel eens op de helling mag. Ook hij eiste gisteravond duidelijk heid over de drempelvrees die voor bepaalde groepen kan ont staan. Die duidelijkheid werd ook geèist door Oosterman, woordvoerder van D'66: "Gezel schappen mogen niet in de knel komen", vindt hij. In de tarieven moet onderscheid worden gemaakt tussen com merciële en sociaal-culturele ac tiviteiten. Dat vinden de raadsle den van CPN en PSP. Hun sug gestie zal door het college van burgemeester en wethouders op zijn merites worden bekeken. LEIDEN - De Leidse gemeenteraad besloot gisteravond vrijwel unaniem om het terrein van de voormalige San- ders-fabrieken aan het Levendaal te reserveren voor een parkeergarage. Bij die garage kunnen eventueel nog een paar "winkels met baliefunctie" (zoals een reisbu reau of een bank), showrooms en woningen komen. Wanneer de parkeergarage er komt is nog volstrekt onduidelijk Wethouder Waal wilde gister avond op vragen van het CDA niet zeggen hoeveel haast de ge meente heeft. Dat zou de onder handelingen met de eigenaar van het Sanders-complex, het bouw en aannemingsbedrijf Bakker uit Nieuw-Vennep, volgens hem te veel bemoeilijken. Zoals gemeld eist Bakker ruime bouwmogelijkheden elders in Leiden wil hij bereid zijn om voor de gemeente een parkeergarage te bouwen. Als de twee partijen niet tot overeenstemming komen lijkt Leiden aangewezen te zijn op onteigenings-procedure's, die lang duren. Felle kritiek op een parkeergarage aan het Levendaal heeft de PSP De pacifist Van der Putten he kelde de onveilige verkeerssitua tie die op het kruispunt Leven daal/Oranjeboomstraat kan ont staan. Een parkeergarage is, vindt Van der Putten, ook in strijd met het vastgestelde "structuurplan" voor de binnen stad. Dat plan heeft het wonen aan het oostelijk deel van het Le vendaal hoog in het vaandel staan. Van der Putten: "Dan moet je natuurlijk geen verkeers-aan- trekkend gebouw neerzetten" Hij vroeg zich ook af of de belofte dat tegelijk met een parkeergara ge een evengroot aantal parkeer plaatsen in het centrum wordt opgedoekt nog wel waargemaakt wordt. En: een parkeergarage past niet in de omgeving. "Waar blijf je dan met je beschermde stadsgezicht", wilde Van der Put ten weten. Kolos Hij steunde dan ook samen met D'66 en CPN een wijzigingsvoor stel van Beijen (PPR), wat niet voorkwam dat de raad dat voor stel in overgrote meerderheid afwees. Beijen wil voorkomen dat de garage een betonnen kolos wordt, en dacht aan grotere mo gelijkheden voor woningen en winkels langs de rand van het ge vaarte. Er zouden dan hoogstens 35 auto's minder in de garage kunnen, stelde de radicaal. Maar die 35 auto's kunnen (op een garage voor 350 wagens) voor de financiële haalbaarheid erg be langrijk zijn, vindt wethouder Waal. Hij bepleitte in de raad met succes een "flexibeler" opstel ling die meer woningen aan de rand van het plan niet verplicht stelt. Beijen stelde trouwens nog dat de berekening van 350 auto's niet erg doorzichtig is. Meer gehoor vond Ranner (PvdA) met zijn pleidooi voor winkels "met baliefunctie" inplaats van enkele gewone winkels. Aan zijn amendementen voegde het CDA nog de mogelijkheid voor show rooms toe, waarna de raad ak koord ging. Zonnevylle (CDA) struikelde over de plaats voor de parkeergarage. Hij noemde als alternatieven de rand van het centrum, de Garen- markt en het Drie ,senplein. Eerherstel kerstboom verbranden LEIDEN - Willen burgemees ter en wethouders er voor zorgen, dat de kerstboom verbranding op het Schut tersveld weer in ere wordt hersteld? Dat wil het PPR- raadslid Beijen van het col lege weten. Beijen herinnert aan een artikel in deze krant, waarin stond dat het verza melen van kerstbomen door de jeugd aanleiding is ge weest voor ongecontroleer de "fikken" en onderlinge agressie. In december vorig jaar werd een jongen die per ongeluk op een kerstboom trapte die door een aantal jongens was aangesleept mishandeld. Centraal verbranden van kerstbomen op het Schut tersveld zou volgens Beijen misschien een oplossing kunnen zijn. Daarmee werd destijds gestopt nadat de po litie verordonneerde dat de kerstbomen op vrachtwa gens aangevoerd moesten worden. Wanneer B en W geen collectief verbranden voorstaan wil Beijen weten wat het college dan wil doen om de proble men rond het kerstboom- verbranden te voorkomen. Op deze hoek van Levendaal en St. Jorissteeg komt een parkeergarage De vraag is alleen LEIDEN - Het college van burge meester en wethouders zal een voorstel van het raadslid Beijen (PPR) om aan mensen die be zwaar maken tegen ontwerp-be stemmingsplannen tenminste tien dagen van te voren te berich- hun bezwaar in een vergadering behan deld wordt, overwegen. Het col lege komt er dan bij nieuwe plan nen om inspraak bij bestem mingsplannen te regelen op të rug. Wethouder Waal zag gisteravond grote problemen, toen Beijen zijn voorstel tijdens de behandeling van het ontwerp-bestemmings plan voor het Sanders-complex aangenomen wilde zien. Hij is bang dat het sturen van uitnodi gingen te omslachtig wordt. Bo vendien vreesde hij dat het ge volg van Beijen's voorstel zou zijn dat de hele procedure voor de inspraak op het Sanders-plar ook opnieuw gestart moet wor den. Een meerderheid voor Beijen s plan was in de raad gisteravond nog niet te vinden. LEIDEN - Gehandicapten die bij de gemeente aankloppen om geld voor een voorziening in hun huis zoals bijvoorbeeld een traplift moeten eerst door een 28 punten tellende procedure voordat zij weten waar ze aan toe zijn. Wethouder Verboom (Volkshuisves ting) gaf dat gisteravond in de raadsvergadering zonder meer toe. De wethouder. "Het is een regeling van het rijk, ik kan er verder ook niet zoveel aan doen" Wel wil Verboom op verzoek van PvdA-raódslid mevrouw Hes eens bekijken of de voorlichting over de lange procedure (die een jaar of langer kan duren) beter kan worden. Het rijk heeft de uitvoering van de procedure, die voluit "beschikking geldelijke steun huisvesting gehandicapten" heet, sinds vorig jaar aan de gemeenten opgedragen. Ook wil de wethouder onderzoeken of het mogelijk is om de ge handicapten zich op één punt te laten melden voor het aanvragen van subsidie. Contact met de invalidenbond over deze zaak lijkt Verboom ook "zinvol" zei hij gisteravond „Schuilkelder verlakkerij LEIDEN - Volgens het PSP- raadslid Van der Putten is het "volksverlakkerij" om eventueel een schuilkelder te bouwen on der een parkeergarage aan het Levendaal. Hij zei dat gister avond bij de behandeling van het bestemmingsplan voor het San ders-complex. Van der Putten vindt het onjuist om de bevolking voor te spiege len dat zo'n kelder ook maar eni ge bescherming zou bieden bij een atoomoorlog. Bovendien zou de kelder veel te klein zijn. "Wie mogen er straks wel in, en wie niet", aldus Van der Putten. Vol gens hem is het bouwen van schuilkelders ook een verdere stap in de atoomwapenwedloop. "Op die manier wen je de bevol king aan het idee dat een kern oorlog onafwendbaar is" CDA ontevreden over openheid LEIDEN - Het CDA-raadslid Driessen heeft het college van burgemeester en wethouders gis teravond geïnterpelleerd over het beleid dat B en W hebben ge volgd bij het maken van een ont- werp-regeling voor een centrale meldkamer (cpa) voor het am bulancevervoer in Leiden en om geving. Die regeling heeft Leiden als cen trum-gemeente ontworpen en toen naar de omliggende ge meenten gestuurd om vast te stellen. Driessen is ontevreden over de openheid die B en W daarbij hebben betracht. In een half uur durend exposé gaf wet houder Schoute aan welke moei lijkheden de stichting van een cpa al tien jaar in de weg staan. Volgens wethouder Schoute wil den B en W de ontwerp-regeling best bespreken in commissiever gaderingen, maar werd dat ge dwarsboomd door later inge diende bezwaren van de particu liere zieken vervoerders. LEIDEN - De gemeente is bezig met plannen om 72 wonin gen in de Marnixstraat en omgeving af te breken en te vervangen door nieuwbouw. Gepland is om de woningen eind van dit jaar leeg te hebben en met de sloop te begin nen. In maart 1980 zal, als alles volgens plan verloopt, met de nieuwbouw begonnen worden. LEIDEN - De Leidse raad heeft een nieuw gezicht. Gisteravond werd mevrouw J.L. Ponsen geïn stalleerd Ze heeft zitting in de raad oor de PSP en is de opvolgster van levrouw Passchier die de Leidse aad heeft verlaten. Mevrouw Pon en was al fractieassistente van de PSP. Jit een onderzoek is gebleken dat de kosten van verbeteringswerk zaamheden zo hoog zouden op lopen dat het een onhaalbare zaak is om de woningen te reno veren. In overleg met de woning bouwvereniging en met de be woners heeft het college van B en W daarom besloten om tot ver vangende nieuwbouw over te gaan. Van de 72 bewoners heb ben er 50 te kennen gegeven naai de nieuwe woningen te willen te rug keren. De bestaande bebouwing bestaat vrijwel geheel uit gestapelde wo ningen over twee bouwlagen. De woningen waar het omgaat staan aan de Marnixstraat (de num mers 11 en 11a tot en met 31 en 31a) en aan de Louise de Coling- nystraat (de nummers 1 tot en met 15 en 2 tot en met 16). Naast woningen zijn er ook twee win kels aanwezig. Na langdurige on derhandelingen met de winke liers is besloten dat beide winkels Nieuwbouw In totaal zullen 58 i gen worden gebouwd. De nieuw bouw zal bestaan uit twee-, drie- vier- en enkele zeskamerwonin gen. Het bouwplan is voorgelegd aan de bewoners die met het plan akkoord zijn gegaan zij het dat er nog wel enkele bezwaren zijn te gen het beperkte aantal drieka mer-benedenwoningen en het "overschot" aan tweekamerwo ningen. De bewoners hebben zich met moeite kunnen neerleg gen bij de voorlopige gemiddelde huur die is berekend op 500 gul den per maand. Er moet overi gens nog een akkoord worden bereikt over de aanneemsom. Hierbij geldt dat met de laagste inschrijver verder wordt onder handeld over de prijs. Het nieuwbouwplan komt van avond aan de orde in de raads commissie voor de volkshuisves ting. Dit zijn enkele van de tweeënzevei zullen vallen onder de slopershamer. Enkele zijn inmiddels door de bewoners verlaten en dichtgetimmerd Opknappen van de woningen bleek te duur te worden. ingen in Marnixstraat en directe omgeving die eind van dit jaar

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4