„Klok" staat dit jaar centraal in 3 oktoberoptocht 'Met nog meer alcohol' Kantonrechter Werkloosheid is weer toegenomen Vrijspraak door 'n klein foutje Programma 3 oktober nu gratis in de bus Nieuw: wedstrijd achter derny's Trouwen in Leiden is door parkeerprobleem beslist geen pretje LEIDEN - Iedere Leiden krijgt deze week de feestwijzer voor de komende viering van Leidens ontzet in de bus. Voorzitter drs. J.H.C. Laman deelde gistermiddag tijdens de presentatie van het pro gramma mee, dat de 3 Octo ber Vereeniging daartoe be sloten heeft om iedere Lei- denaar in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de feestelijkheden en de ach tergronden. Tot dusver moest het pro grammaboekje steeds wor den gekocht en kregen alleen de leden van de vereniging het gratis. Nieuw is ook dat dit jaar een tekenwedstrijd wordt ge houden voor de Leidse jeugd. In het boekje zit een teke ning, die eruit kan worden gehaald en voor 10 oktober moet worden opgestuurd. -~"|A U W. Traditioneel punt in de viering: openstelling van de Lakenhal om het hutspotje te kunnen bezichtigen LEIDEN - "Met de klok mee...". Dat is het motto van de grote optocht die ook dit jaar weer het centrale punt vormt in de viering van Leidens ontzet op 3 oktober. "In alle onderdelen staat de klok centraal", aldus de heer J.W. Janssen, voorzitter van de optochtcommissie, "en we hopen dat het ditmaal zal klinken als een klok". Voor die klanken zal onder meer een groot aantal muziekgezel schappen zorg dragen, terwijl voor de eerste maal ook een aan tal majorettengroepen in de stoet zal meelopen. ADVERTENTIE waardevol woonadvies. - anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn Verder zijn er diverse praalwagens die onder meer gewijd zijn aan de zonnewijzer, de zandlopers, de koekoeksklok, de Big Ben, de klokken van Arnemuiden, het klokje van gehoorzaamheid en niet te vergeten vadertje tijd. Route De route van de optocht is ten op zichte van voorgaande jaren nog- al gewijzigd. Zo zal de kilometers lange stoet niet meer over de Steenstraat, Stationsweg, Mors singel, en Morsstraat komen. De lengte van de stoet is zo groot dat de vrees bestond dat de staart van de optocht de "kop" de doorgang zou blokkeren ter hoogte van de Blauwpoortsbrug. Om het duizendkoppige publiek toch de gelegenheid te geven om de optocht te zien is aan het begin van de route een uitbreiding ge geven. Ging de stoet in andere ja ren van de Hogewoerd direct naar de Breestraat dit jaar wordt een omweg gemaakt via St. Joris- steeg, Oranjeboomstraat, Jan van Houtkade, Doezastraat, Raam- steeg en Korevaarstraat. De 3 oktober-optocht zal dit jaar worden geopend door het elite korps van vendelzwaaiers "Don Bosco" uit Brussel. Als figuran ten voor de diverse onderdelen hebben zich inmiddels zo'n hon derd Leidenaren aangemeld. Voor het berijden van de paarden komen 80 ruiters en amazones uit de regio en bovendien komen nog eens enkele honderden figu ranten uit België. Voorschriften Traditiegetrouw beginnen de festi viteiten ook dit jaar weer met een feest voor de geestelijk gehandi capte jeugd. Dat wordt op zater dag 29 september in de Stadsge hoorzaal gehouden met mede werking van de Leidse carna valsvereniging "De Hutspotten" en de groep "The Familee" Voor de Taptoe, die zoals gebrui kelijk op 2 oktober 's avonds om half acht start vanaf de Kaas- Alle verenigingen die kunnen deelnemen zijn de afgelopen we ken door de 3 October Vereeni ging benaderd met het verzoek om in de stoet geen voertuigen, handwagens, gymnastiektoe- stellen, schepen en tenten mee te dragen in verband met het gevaar dat zoiets voor het publiek kan opleveren. Ook de organisatie op de Kaas markt zal dit jaar in wat strakkere banen worden geleid, om te voorkomen dat er gaten vallen in de stoet. De organisatoren ver wachten dit jaar weer een deel name van 6000 tot 8000 personen. De route van de taptoe is dit jaar niet gewijzigd. De vorig jaar geïn troduceerde taptoe op het Stad huisplein na afloop van de tocht door de stad zal worden herhaald. De taptoe zal worden gespeeld door het drum-, pijper- en trom petterkorps K en G. Lunapark LEIDEN - In de afgelopen maand nam de werkloosheid in Leiden en de omringende plaatsen toe. Bij de mannen met 73 en bij de vrouwen met 72. Het totaal aantal werkloze mannen kwam hierdoor op 2069 en bij de vrouwen op 1009. De grootste toeneming bij de mannen had plaats in de bouw (41 meer) en bij het onderwijs (28 meer). Bij de vrouwen waren het de sectoren handel (15 meer), kantoor (20 meer) en onderwijs 37 meer), die verantwoordelijk waren voor de belangrijkste stijging. In tegenstelling tot de stijging bij de mannen wordt de toene ming bij de vrouwen voor een groot deel veroorzaakt door de jeugd. Eind augustus vorig jaar lag de werkloosheid onder niveau dan nu. Er waren toen 2306 werklozen. Bij de ongeveer gelijk namelijk 1013. De vraag naar arbeidskrachten daalde in augustus bij de mannen met 406 en bij de vrouwen met 60 en is nu respectievelijk 872 en 211. Aan de daling van de vraag bij de mannen nam de jeugd met 172 deel en bij de vrouwen was dat met 33. De daling van de vraag naar mannen speelde zich voornamelijk af in de bouw (een achteruitgang van 98) en in de metaalsector (een daling van 229). Onderstaan volgt een overzicht van de werkloosheidssituatie in de tien gemeenten die ressorteren onfer het gewestelijk arbeidsbureau Leiden. juli'79 aug.'79 juli'79 aug.'T^ Alkemade 35 39 29 36 Katwijk 207 210 80 94 Leiden 1397 1461 622 645 Leiderdorp 111 109 60 69 Oegstgeest 76 83 36 46 Rijnsburg 38 35 13 17 Valkenburg 6 2 6 7 Voorschoten 75 84 51 52 Warmond 21 19 12 17 Zoeterwoude 20 15 21 21 Overigen 10 12 7 5 1996 2069 937 1009 Het lunapark rondom molen De Valk en op het Schuttersveld telt in totaal 120 attracties. Daarbij is een flink aantal nieuwe, zoals de Astroliner, de Raket naar de maan (audio-visuele presentatie), de Piraat (een reuze-schommel voor 40 personen). Het reuzenrad, dat naar Leiden komt is nog gro ter dan in andere jaren en bereikt een hoogte van ld tot 18 meter Verder zijn er nog de Drakenwip, Ciname 180 (driedimensionale filmvertoning) en een groter aan tal "draaidingen" voor de kinde ren. Voor de Leidse kermis had den zich dit jaar rond 300 kermis exploitanten aangemeld. Nieuw onderdeel van het 3 okto- ber-programma is een wieler wedstrijd achter derny's die 's ochtends vanaf 8.45 wordt ver reden op het parcours: Witte Singel-Zoeterwoudse Singel- Jan van Houtkade-Boisotkade. Aan de start van dit bijzondere gebeuren zullen verschijnen René Pijnen, Martin Feniks, Gerben Karstens en mogelijk Joop Zoetemelk. Touwtrekken Aansluitend daarop worden op de Doezastraat weer touwtrekwed strijden georganiseerd. Ditmaal gaat het om het kampioenschap van Leiden en is er als speciale attractie het optreden van de "sterkste man ter wereld" de Belg John Massis Zoals elk jaar vermeldt het pro gramma weer een groot aantal traditionele punten. Dat zijn on der meer de reveille op het Stad huisplein, de koraalmuziek in het Van der Werfpark, de openstel ling van het museum De Laken hal en de herdenkingsdienst die ditmaal in de Hooglandse Kerk wordt gehouden. Een van de meest traditionele pun ten: de uitdeling van haring en wittebrood, is ondanks het vangstverbod in de Noordzee ge handhaafd. Iedereen die in schrijft krijgt twee haringen en een half brood. In het Waagge bouw worden dit jaar meer dan 15.000 personen verwacht. De in schrijving is ditmaal op zaterdag 22 september in de Stadsgehoor zaal van 11 tot 15 uur. "Keurmeester" H. Meijer vertelde gistermiddag dat de 3 October Vereeniging beslag heeft weten te leggen op een partij voortref felijke haring. Evenementen In de ochtenduren is er behalve de Val van ruim drie meter LEIDEN - Een 24-jarige timmer man uit Doetinchem is gister middag bij een bedrijfsongeval nabij de Hooglandsekerk in Lei den gewond geraakt. De man viel door onoplettendheid van een bouwsteiger. Het slachtoffer maakte een val van drie en een halve meter en moest met ver wondingen aan hoofd en schou der worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Deelneming aan de taptoe is dit jaar aan strengere regels gebonden. Zo mogen er bijvoorbeeld geen trampolines meer in de stoet meegedragen worden. i drietal evene- Zo worden in de Breestraat rings teekwedstrijden géhouden, wordt voor de Marekerk (en niet voor de Hartebrugkerk zoals in andere jaren) een poppenkast voorstelling gegeven en is op het Stadhuisplein een muzikale show met medewerking van on der andere de groep "Harmony" Robert Paul en Silver Eagle Ex press Bij radarcontrole 42 overtredingen LEIDEN - Bij radarcontrole op de Voorschoterweg in Leiden, gis termiddag tussen twee en vier uur, zijn in totaal 753 auto's ge controleerd. Daarvan bleken er 42 in overtreding te zijn door har der te rijden dan de toegestane maximum snelheid van 70 km per uur. De hoogst gemeten snel heid bedroeg maar liefst 120 km per uur LEIDEN - De Projektgroep Alcohol- en Druggebruik heeft de gemeente laten weten geen heil te zien in verruiming van de sluitingstijden van Leidse horecabedrijven. De Projektgroep, waarin o.a. zijn vertegen woordigd GG en GD, politie, plaatselijke Huisartsen Vereniging en het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, is tegen uitbreiding van de bestaande mogelijkheden van alcoholconsumptie. Ze vindt dat de daar nu al uit voortvloeiende problemen - verkeersongevallen, agressiviteit en verslaving - niet verder moeten toenemen. Ook heeft de Projektgroep geen vertrouwen in de geschetste voordelen als betere spreiding van de verkeersoverlast De houder van een café in de Vrouwensteeg, al vaker in contact geweest met politie en gemeente, stond gisteren voor de kantonrechter omdat hij in het café muziek had gedraaid zonder aan de voorwaarden te voldoen waaronder hij daarvoor vergunning heeft Dat houdt ondermeer in dat alle deuren en ramen van het bedrijf gesloten moeten zijn. En dat waren ze niet op 28 april '78, want de deur stond open omdat een klant die had vergeten dicht te doen toen hij per taxi werd af gevoerd, en er was een raampje kapot en dus ook niet gesloten. Dat erkende de caféhouder al lemaal zondermeer. "Maar", zei hij: "dit is een overtreding van vorig jaar en die is na tuurlijk allang voldaan. Maar daarna heb ik er nog vier of vijf gekregen. Ik ben de enige kastelein in Leiden die zoveel bekeuringen krijgt. De gemeente wil toch een leef baar Leiden maken? Nou, een café is ook een beetje ontspan ning. Als ik dan een café zon der muziek moet, dan kan ik net zo goed een café zonder bier beginnen" Goed,zo ging dat nog even door Ondertussen probeerde de verdachte mijnheer de rechter er steeds op attent te maken dat het hier om een bekeuring ging van 28 april vorig jaar die al was betaald. En ja hoor, ineens ziet de rechter het ook. Op de tenlastelegging staat 1978, maar op het proces-ver baal staat 28 april 1979. Een foutje. "Dat had u ook al ge zien zeker?", aldus rechter Oomen tegen de kastelein. "Ja, ik houd altijd wat achter de hand", antwoordde die olijk, zich omdraaiend naar de zaal die daarop in daverend ge lach uitbarst. De rechter ver oorloofde het zich zelf ook even mee te lachen, maar riep de zaal daarop weer tot de orde met de woorden: "Ik vind het prima als het niet al te somber is op deze zittingen, maar het is niet helemaal theater. Dus als u een beetje rustig kunt blijven..." Maar de rechter kon er niet on deruit de kastelein vrij te spreken. "We zijn hier niet al te flauw"zei hij. Waarop de caféhouder vrolijk de deur uitstapte met de woorden: "Ik dank u van ganser harte" Een bruidspaar dat de (eigen)wagen tracht neer te zetten in de Koornbrugsteeg. Beide kanten van de straat zijn echter al bezet. De gebeurtenis op zichzelf is al een spannende aangelegen heid. Maar om in een stad als Leiden in de echt te worden verbonden, dat is beslist geen pretje. Ook bij iets dat "de mooiste dag in je leven" moet zijn speelt het nijpende par keerprobleem van Leiden voor spelbreker Want nu het verkeer in twee richtingen door de Breestraat (waar het stadhuis zich dus bevindt) raast, is het haast onmogelijk geworden de fors uit de kluiten gewassen trouwauto's een parkeer- plaatsje te bieden. En dat terwijl een al wat oudere B en W-beslissing bepaald dat de bruidsparen het stadhuis aan de voorkant moeten betreden om er na de huwelijksvoltrek king aan de achterkant weer te worden uitgeloodst De problemen die bij het trou wen in Leiden om de hoek ko men kijken zijn dus legio. Al lereerst komen er heel wat buspassagiers onvrijwillig in een bruidsstoet terecht, juist omdat de bushalte aan de Breestraat maar al te vaak als parkeerplaats wordt ge bruikt. De politie laat de stal ling van trouwauto's op dat begeerde plekje oogluikend toe. Bruidsparen die hun ei gen auto prefereren worden gediscrimineerd, want hun vehikel moet maar ergens an ders worden gestald. Vandaar de verhalen die in Leiden de ronde doen over ge tuigen en andere bruilofts gasten die bijna na de vol trekking van het huwelijk haastig het stadhuis komen inrennen. Omdat ze zo lang hebben moeten zoeken naar een parkeerplaats je. Iemand die dat vorige week nog aan den lijve ondervond is Leidenaar Van Ingen Sche- nau. Blijkens zijn relaas was de ambtenaar van de burger lijke stand al lang en breed begonnen toen één van de ge tuigen nog op de plechtigheid ontbrak. Pas bij het voorlezen van de namen van de getui gen kwam dat aan het licht De zitting moest toen even worden opgeschort totdat de bewuste getuige kwam bin nen hollen: uiteindelijk had hij dan toch nog een plaatsje voor zijn wagen gevonden. Hij had zijn auto op de Koorn brugsteeg mogen parkerende politie laat dat oogluikend toe. maar ook daar was geen plekje te vinden geweest. Tweede probleem vormen de af- voerputjes op het bordes aan de achterzijde van het stad huis. Na een regenachtige pe riode plegen die putjes over te lopen. Lof voor het bruids paar dat dan met droge voe ten de receptiezaal weet te be reiken Beroemd, of liever: berucht, was ook de oplossing die de ge meente begin dit jaar be dacht. Omdat de reconstruc tie van de Breestraat toen vol op aan de gang was week men uit naar de kapelzaal van volksuniversiteit K en O. Ook over die oplossing doen de wildste verhalen (bruids sluiers besmeurd met honde nuitwerpselen), een over fiet sen struikelde bruidsstoet) de ronde. Enige ambtenaren van de burgerlijke stand weiger den zelfs om in de (via de smalle Hazewindsteeg be reikbare) zaal te trouwen. Argumenten: ze vonden het dien konden de trouwauto's ook bij K en O niet voor de deur komen Het zou een eenvoudige doch doeltreffende oplossing zijn om de trouwauto's op het in middels autovrij gemaakte Stadhuisplein te stallen. Een dergelijke voorstel is al enkele malen aan de orde gekomen, maar is telkens afgewezen. Morgen echter gaan alle amb tenaren der burgerlijke stand opnieuw rond de tafel zitten om erover te praten. Ze vin den de huidige situatie net paniekvoetbal. Overigens lijkt het probleem zich vanzelf op te lossenLoopt een op de vier huwelijken tn Nederland uit op een schei ding, in Leiden was dat per centage vorig jaar al ruim één op drie (227 echtscheidingen tegen 593 huwelijken). Nog even en het stadhuis wordt alleen nog maar door ambte naren gebruikt. Bij de volgende zaak lag het publiek alweer haast dubbel van de lach. Maar rechter noch officier van justitie za gen hier het leuke van in. Het betrof een 21-jarige studente die zonder licht had gefietst en tegenover de politie-agent die haar bekeurde een valse naam had opgegeven. Ze leg de uit hoe dat gekomen was. Zij en haar vriend fietsten allebei zonder licht en raak ten aan de praat over wat ze zouden doen als er politie aan kwam. De vriend besloot ge woon te zullen betalen. "Maar ik had al zo vaak ge hoord dat mensen goed weg kwamen met een valse naam, dat wou ik ook eens proberen. En dat zei ik tegen die vriend", aldus de studente. Toen ze de politie direct daar op inderdaad tegenkwamen vond ze dat ze het toen niet kon maken om gewoon te be talen omdat ze dan een flater zou slaan tegenover die vriend. 'U studeert, u bent 21 jaar, en dan hebt u nog behoefte aan dat soort prestigedingen?" vroeg rechter Oomen haast meewarig. "Dit is te flauw om over te praten. Dat soort din gen verwacht je van minder jarigen die voor het eerst worden bekeurd". De officier kreeg dan ook meteen het woorden eiste voor het fietsen zonder licht 25 gulden en voor het opgeien van een valse naam 100 gulden boete. 'Ik schrik ervanzoveelDe poli tie zei tets van zestig gulden. En alleen voor dat licht al 25 gulden, ik dacht dat dat twin tig gulden was", reageerde ze inderdaad geschrokken. "Dat is als u meteen had betaald en geen valse naam had opgege ven. Niets is zonder conse- het leven me- quentu dat 7 MARGA WUIS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3