,Matigingsbeleid spreekt leden bonden niet aan Hogere inflatie niet te wijten aan duurdere olie 4000+2000m Eerste cao in chemie afgesloten Bedrijven verboden te praten met stakers keukens, badkamers, zitkomfort onder één dak Nederland laatste op inflatie - ranglijst Markt berichten MASSA-ONTSLAG BRUSSEL (ANP) - Nederland slaat een goed figuur bij het in bedwang houden van de prijsstijgingen. Dit blijkt uit een overzicht dat de Europe se Commissie gisteren in Brussel verstrekt heeft. Over een periode van twaalf maanden, aldus de cijfers van het 'dagelijks bestuur' van de EG zijn in ons land de prijzen met 4,2 procent ge stegen. Dat is het laagste cij fer van alle negen EG-lan- den. De prijzen zijn van juni op juli van dit jaar in de Europese Gemeenschap sterk geste gen, namelijk met 1,7 pro cent gemiddeld. In het Ver enigd Koninkrijk stegen de prijzen zelfs met 4,3 procent in één maand tijd, een stij ging die niet eerder is voor gekomen. Ook de stijging van de prijzen in Denemarken lag hoog, namelijk op 2,3 procent in één maand tijd. In Frankrijk, Italië en België stegen de prijzen in genoemde maand met respectievelijk 1,3 pro cent, 0,9 procent en 0,8 pro cent. In West-Duitsland be droeg het percentage van de stijging 0,6, in Luxemburg 0,5 terwijl er in Nederland nauwelijks iets veranderde. Gerekend over twaalf maan den was de stijging het sterkst in het Verenigd Ko ninkrijk, namelijk 15,6 pro cent. Dan volgt Italië met 13,8 procent, België met 4,8 procent, West-Duitsland met 4,6 procent, Luxemburg met 4,5 procent en Nederland met 4,2 procent. GENÈVE (Reuter) - De verhoging van de prijs van ruwe olie door de organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) in ju ni is er niet de oorzaak van dat de inflatie in de industrielanden op het ogenblik toeneemt. Dit is één van de conclusies van een rapport van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT) over de we reldhandel in de afgelopen achttien maanden. Bij de GATT zijn bijna honderd landen aangesloten die samen ongeveer tachtig procent van de wereldhandel voor hun rekening nemen. Volgens het rapport is het bij het voeren van een goede economische politiek mogelijk, een toeneming van de inflatie en van de werkloosheid als gevolg van de olieprijs stijging te voorkomen. Er zullen slechts dan gevolgen voor de inflatie optreden wanneer de monetaire politiek (het sturen van de geldhoeveelheid) niet aan de stij ging van de olieprijzen wordt aangepast. Bij een juiste beleidsombuiging zal het ef fect op het prijsniveau en op de economi sche groei betrekkelijk klein en tijdelijk zijn. Op middellange en lange termijn zal de invloed van de olieprijsstijging op de economische groei hoofdzakelijk bestaan uit een vergroting van de kapitaalbehoef te. Meer werk Voor de meeste alternatieve energiebron nen is meer kapitaal benodigd dan voor de olieproduktie, en de meeste vormen van energiebesparing zullen de kapitaalbe hoefte voor de produktie doen toenemen. Eenvoudig gezegd komt dit erop neer dat energiebesparing meer werk oplevert, zo meent de GATT. Het rapport noemt het oplaaien van de infla tie in de industrielanden de meest opval lende economische ontwikkeling in de beschouwde periode. In de Verenigde Staten kwam dit niet onverwacht, maar het toenemen in de landen met een sterke valuta, waar het inflatieprobleem gedu rende het grootste deel van 1978 leek op gelost, is een slecht teken. Deze ontwik keling maakt het noodzakelijk ernstig re kening te houden met de mogelijkheid dat het stagneren van de groei van de wereld economie nog enige tijd zal voortduren Wereldhandel Wat betreft de wereldhandel zegt het GATT- rapport dat deze in 1978 sneller is gegroeid dan in 1977 en dat de groei de toeneming van de werledproduktie heeft overtroffen. De waarde van de wereldhandel was met ongeveer 1300 miljard dollar zestien pro cent groter dan in 1977. In 1977 bedroeg de toeneming veertien procent. Gemeten aan de omvang groeide de wereldhandel met zes procent tegen 4,5 procent in 1977 Het verschil tussen de groei van de waarde en die van de omvang van de handel is te wijten aan een stijging van de waarde van de eenheid produkt, uitgedrukt in dollars, met tien procent. Deze stijging werd ver oorzaakt door de inflatie van binnenland se prijzen van produkten die in de we reldhandel werden opgenomen en door de waardevermindering van de dollar. De produktie van ruwe olie in de OPEC- landen nam in 1978 met zes procent af. Deze afneming werd gedeeltelijk opge vangen door een groei van de olieproduk tie in andere ontwikkelingslanden met twaalf procent, waardoor de produktie van alle ontwikkelingslanden samen met vier procent afnam. De groei van de landbouwproduktie van de ontwikkellingslanden was met 2,5 pro cent betrekkelijk gering. De produktie per hoofd van de bevolking lag in deze landen op hetzelfde niveau als aan het be gin van de jaren zeventig. De industriële produktie van de ontwikke lingslanden nam met zes procent toe. Ook in 1977 bedroeg de groei omstreeks zes procent In de communistische landen in Oost-Europa en Azië nam de groei van de industriële produktie af tot vier procent, het laagste niveau sinds de Tweede We reldoorlog. DEN HAAG (GPD) - Het havenconflict werpt volgens FNV-voorzitter Wim Kok zijn schaduwen al vooruit. Volgens hem zijn er binnen de bij de FNV aangesloten bonden al grote groepen leden die het matigingsbeleid, zoals dat de laatste jaren door de vakbeweging is ge voerd, niet meer zien zitten. Dat komt volgens Kok omdat het effect van de loonmatiging niet duidelijk is vertaald in werkgele genheid. Hij wijt de steeds grote re weerstand niet alleen aan de situatie in de havens, maar ook Veemarkt Leiden, 11/9 - Totale week- coer 6082, vandaag 4251 dieren. Ge specificeerd als volgt slachtrunderen I 1330; gebruiksvee 392; graskalveren 35; nuchtere kalveren 1315; pony's 50; var kens 772; biggen 104; schapen/lamme ren 1191; bokken/geiten 192. Prijsnote ringen slachtvee, slachtrunderen als maandag. Nuchtere slachtkalveren 1,25-2,00 per kg levend gewicht. Slacht- zeugen 2,60-2,70 per kg levend gewicht. Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien 1650-2650; varekoeien 1300-2200; pinken 1250-1500; graskalveren 550-1050; nuch tere kalveren rood 450-625; zwart 340-500; biggen 105-110; schapen 150-200; lammeren 160-210; pony's 250-700; geiten 20-100, alles per stuk. Toelichtingen: slachtrunderen aanvoer redelijk, handel kalm, prijzen als maan dag. Kalf- en melkkoeien redelijk, rustig, stabiel. Varekoeien redelijk, rustig, iets lager. Vaarzen/pinken redelijk, rustig, iets hoger. Graskalveren matig, rustig, stabiel. Nuchtere kalveren redelijk, vlot, hoger. Pony's redelijk, rustig, stabiel. Varkens ruim, goed, hoger. Biggen ma tig, goed, hoger. Schapen/lammeren re delijk, rustig, stabiel. Geiten ruim, goed, stabiel. aan het falende werkgelegen heidsbeleid van de regering en aan de weigering van de werkge vers om over de werkgelegen- heidsverlangens van de vakbon den te praten. De federatieraad van de FNV (waarin alle aangesloten bonden zijn vertegenwoordigd) heeft gis teren de situatie in de havens be sproken en kwam eenstemmig tot de slotsom dat het beleid dat de Vervoersbonden daar hebben gevoerd en nog voeren, juist is. „Daarbij moet wel worden op- gqmerkt, dat het onderhande lingsresultaat dat de bonden met de havenwerkgevers bereikt hebben, beslist niet spoort met het gecoördineerde arbeids voorwaardenbeleid van de FNV", aldus Wim Kok. Doch ge geven de situatie waarin de Ver voersbonden door de wilde sta kingen waren gebracht, kon de federatieraad begrip opbrengen voor wat werd bereikt. Kok ontkende met klem de geruch ten als zou hij samen met Jan Schröer de voorzitter van de Ver voersbonden FNV en burge meester Van der Louw het afge lopen weekeinde een bemidde lingspoging hebben onderno men. „Dat is allemaal pure onzin. Ook is het onzin te beweren dat de top van de FNV en de top van het VNO - de overkoepelende in dustriële werkgeversorganisatie - al enkele malen beraad met el kaar zouden hebben gehad. Kok benadrukte dat de FNV niet van plan is de discussies, die ge pland zijn voor het arbeidsvoor waardenbeleid en die moeten uitmonden in een op een congres op 3 oktober vast te stellen dis cussienota, door de gebeurtenis sen in de haven opzij te laten zet ten. Ook zei hij nog helemaal niets te kunnen zeggen op de vraag of er al tekenen zijn dat de FNV het gecoördineerde ar beidsvoorwaardenbeleid zou gaan verlaten. Kok meent dat, als de FNV het werkgelegenheids beleid zoals dat is gevoerd los zal laten, de ellende de komende ja ren niet te overzien zal zijn. „Mensen, werkzaam in bedrijven waar het nog goed gaat en waar geen personeel te krijgen is, vra- gen zich af of het herverdelings- beleid dat wordt gevoerd, wel ge noeg vruchten afwerpt. Zij zien de winsten alleen maar verdwij nen in de zakken van de werkge vers, of zien dat die werkgevers in het buitenland hun kapitaal in vesteren", aldus Kok. „De men sen zijn het zat om over de prijs van hun arbeid door de bonden te laten onderhandelen, als men niet weet wat er met de winsten gaat gebeuren", aldus Kok. Kok meent dat de kracht van de ge zamenlijkheid van de vakbewe ging kan worden aangetast, als groepsbelangen binnen de vak beweging zullen worden gesteld boven de algemene belangen van de werknemers. Hij meent dat dan de vakbeweging ook de be langen van de niet-actieven uit het oog verliest. De FNV-voorzitter had geen com mentaar op het weglopen van een aantal kaderleden in de havens van de Vervoersbonden FNV omdat zü het niet eens waren met het bereikte cao-akkoord. „Dat zijn nu eenmaal zaken die bij het leven horen", zo zei hij. FNV-voorzitter Wim Kok tijdens de gisteravond gehouden persconferentie naar aanleiding van de die middag gehouden vergadering van de federatieraad. Links van hem FNV vice-voorzilter Wim Spit Rechts van hem de loondeskundige van de vakcentrale Frans Drabbe. ROTTERDAM (GPD) - De werk geversvereniging in de Rotter damse haven, de Scheepvaart Vereniging Zuid (SVZ), heeft haar leden verboden zelf met de stakers te onderhandelen. Deze leden mogen niet ingaan op de eis van de stakers, al per 1 januari de overeengekomen loonsverho ging van 28,50 gulden te betalen. Evenmin mogen zij praten over doorbetaling van niet-gewerkte dagen. „Leden die zich hier niet aan hou den, kunnen naar het oordeel van het algemeen bestuur voor roye ment in aanmerking worden ge bracht", aldus een brief van de SVZ aan haar leden, die is onder tekend door voorzitter mr. L. J Pieters. Met de dreiging van royement neemt de werkgevers vereniging de leden in een stevi ge greep: wie geen lid is van de SVZ, heeft in de Rotterdamse haven geen bestaansmogelijk heid als werkgever. Tijdens de al traditioneel geworden dagelijkse bijeenkomst op het Afrikaanderplein in Rotterdam- Zuid zei actieleider Flip Schults gisterochtend dat vier werkge vers bereid zouden zijn de met de bonden overeengekomen loons verhoging per 1 januari in plaats van per 1 juli te betalen. „Ze wil len het, maar ze mogen het niet" aldus Schults. De betrokken werkgevers hebben allen ontkend dat zij met terug werkende kracht vanaf 1 januari willen betalen. Bij de vier werk gevers waar het om gaat, werken in totaal ongeveer 200 mensen. In havenkringen bestaat de indruk dat het afgelopen is met de sta king als de werkgevers bereid zouden zijn de 28,50 gulden per 1 januari te betalen. De SVZ vindt echter, met het akkoord met de bonden al tot het uiterste te zijn zamerhand nijpend te worden. Dat is één van de redenen waar om 25 stakers zijn overgegaan tot een bezetting van het gebouw van de Vervoersbonden FNV aan de Rotterdamse Westzeedijk. Zij willen met die bezetting bereiken dat de Vervoersbonden de sta kingskassen openen. Voor het gebouw werd bezet, pro beerden de stakers in een emo tioneel gesprek de aanwezige be stuurders ervan te overtuigen dat zij de kassen moesten openen. De vakbondsmensen lieten echter weten dat hiervan geen sprake zou kunnen zijn, omdat de bon den de staking niet hebben uitge roepen. Daarop zetten de stakers de vak bondsvertegenwoordigers uit het kantoor en trokken er zelf in. Ac tieleiders Flip Schults over deze bezetting: „Ja, het zat er dik in dat wij een daad tegen de bonden moesten stellen. Onze mensen hebben jarenlang iedere maand trouw hun centjes naar de bond gebracht. Nu willen ze eindelijk wel eens poen zien voor een ge rechtvaardigde actie, en dan gaat de kas niet open. Nee, dat gaat natuurlijk niet, vooral omdat een groot deel van de vakbondsmen sen achter ons staat. Dat blijkt wel als je hoort dat zelfs negen mensen van het Centrale Bedrijfs Groepsbestuur aftreden, omdat zij het met de huidige gang van zaken niet eens zijn" aldus Schults. Het bestuur van de Vervoersbon den FNV heeft besloten niet aan burgemeester Van der Louw te vragen de politie in te zetten om een einde te maken aan de bezet ting. „Het zijn uiteindelijk onze eigen leden die de bezetting uit voeren, en het is eigenlijk hun ei gen kantoor", aldus een woord voerder van deze bonden. Volgens de Vervoersbonden FNV is maandagochtend bij twee be drijven in het Rotterdamse ha vengebied. Multi Terminals Unit Centre en Multi Stores, het werk hervat. Dat gebeurde na een door de ondernemingsraden voorge schreven stemming onder de in totaal 500 werknemers bij de bei de bedrijven. Ook werd er weer gewerkt bij het containerbedrijf ECT en de graanelevatormaat schappij GEM. De financiële positie in vele sta kersgezinnen begint nu zo lang- LONDEN (Reuter) - British Leyland (BL) gaat in de komende twee jaar het aantal arbeidsplaatsen bij dertien van haar fabrieken met 25.000 verminderen. Bij dertig andere vestigingen van het Britse automobielconcern zal een diepgaand bedrijfsonderzoek wor den ingesteld. Topman Michael Edwardes heeft vakbondsfunc tionarissen meegedeeld dat deze voornemens deel uitmaken van een plan om BL in de komende vijf jaar te stroomlijnen. Eerder dit jaar schafte BL al 18.000 arbeidsplaatsen af. Naast het verminderen van het personeel wil BL de ontwikkeling van nieuwe modellen versnellen. Het automobielconcern heeft daar om meer geld nodig dan aanvankelijk werd geraamd. Dat ligt ook aan de koersstijging van het pond sterling terwijl voor het stroomlijnen van de produktie extra geld op tafel moet komen. Om aan dat geld te komen denkt BL behalve aan de uitgifte van aandelen ook aan het verkopen van bezittingen en belangen. Fabrieken' die zo slecht draaien dat modernisering niet ge rechtvaardigd is zullen moeten sluiten. De vernieuwing zal ge concentreerd worden in bepaalde fabrieken. ROTTERDAM (GPD) - De In dustriebonden hebben gis teravond de eerste cao in petrochemische industrie kunnen afsluiten. Het gaat om het bedrijf Vondelingen- plaat. dat een eindweegs te gemoet is gekomen aan de ei sen van bonden. Met de af sluiting van deze cao is een breuk gekomen in het tot dusver gesloten front i werkgevers in deze indus trie. De werkgevers in de petroche mische industrie stelden tot dusver, tegenover de vak- bondseis van een vijfploe gendienst. twee vrije dagen en een dag extra voor hen die in de volcontinuedienst werkzaam zijn. Op het stuk van vervroegd pensioen wil den de werkgevers alleen meewerken als de werkne mers zelf een deel van de kos ten zouden dragen. De bon den weigerden dat. Met Vondelingenplaat is nu ee cao afgesloten die voorziet i twee vrije dagen voor ieder een erbij. De mannen in de 3- ploegendienst krijgen nog eens drie dagen extra, en de genen die volcontinuedienst doen zelfs vijf dagen. Met betrekking tot de regeling voor vervroegd pensioen overeengekomen dat 63- e 64-jarige werknemers zullen kunnen vertrekken met be houd van 85 procent van hun inkomen. De kosten die dat met zich meebrengt, zullen worden opgebracht door het bedrijf. De Industriebonden FNV CNV toonden zich gister avond uitermate tevreden over dit resultaat. „Het bete kent een doorbraak, een scheuring in het werkgevers- front", aldus een woordvoer der van de Industriebond CNV. Dezelfde woordvoerder maakte melding van succesvolle on derhandelingen met ICI. ..Ik mag nog niet zeggen wat daar uit is gekomen, maar het gaat om een goed resultaat. De onderhandelingen over ca o's in de petrochemische in dustrie lopen al sinds februa ri. De nieuwe loonvoorstellen hadden per 1 april moeten in gaan. Gezien het stroeve ver loop van di- gesprekken had de vakbeweging al laten doorschemeren dat acties niet ondenkbaar zouden zijn als de werkgevers niet over de brug zouden willen komen. Een bedrijf als Shell heeft en kele maanden geleden zich op het harde standpunt gesteld, niet verder te willen pra ten. DINSDAG 11 SEPTEMBER 1979 336,00 336,50 J 25 76^50 75,00 102.00 103.60 bw 1060.00e 3900,00 3970 00 820.00 830.00 725,00 725.00 5,00c 188,00e 129.00 128.5< 207,00 204,00 GOUD EN ZILVER Per k Goud: 21320'21720 Zilver 77i AMSTERDAM (ANP) - De interna tionals hebben vandaag op het Damrak evenals bij Wall Street was gebeurd, bij hervatting van de handel overwegend hogere koersen te zien gegeven. Akzo was de enige die niet mee deed: dit fonds begon een dub beltje lager op 29.70. De groot ste stijging was weggelegd voor Hoogovens en Koninklijke Olie, die beide 1,20 duurder werden op 32 resp. 149.80. Unilever ging zeventig cent om hoog naar 130,10 en Philips twintig cent naar ƒ23.90. KLM voegde zestig cent aan de koers toe op 103.60. Heineken noteer- <i<-f 80,60, wat rekening h< widend met het interim-dividend, een wmsfje van een dubbeltje bete- kndfl Dok de financiële sector hield zich vry redelijk. Nationale Neder landen werd hier een halve gul den duurder op 114,70. De staatsfondsen waren onveran derd tot iets lager.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21