„De sfeer in Alphen was altijd plezierig" „Je schrikt je wel NIEUWE BURGEMEESTER VAN ALPHEN: LEIDEN/REGIO ALPHEN AAN DEN RIJN - "Een tijdje terug waren we in Alphen en toen dachten we, "laten we toch eens in Rid- derveld II gaan kijken. Dat kennen we eigenlijk niet" Wel, we reden erheen met de auto, ik stap op zeker mo ment uit, komt er een kennis op me af. "Of kom je hier soms terug als burgemeester", wilde die kennis weten. Nou ik wist niet hoe snel ik de auto weer in moest komen, laat staan hoe ik moest kijken." Martinus Paats (44) kan er vrijdag middag om vijf uur met plezier aan terugdenken. Vier uur eerder had hij het bevrijdende telefoon tje gehad. De koninklijke hand tekening waarmee zijn benoe ming tot burgemeester van Al phen aan den Ryn per 16 oktober een feit werd, was eindelijk gezet. Iedereen mag het weten en het lijkt ook of iedereen het enkele uren na de benoeming al weet. Voortdurend rinkelt de telefoon voortdurend moet hij danken voor nieuwe felicitaties. Prachti ge bloemstukken worden de een na de ander binnen gedragen. Mevrouw Paats ondergaat het allemaal blij berustend. "We worden nu een poosje geleefd," weet ze. Fijne tijd Zes jaar eerder werd in Alphen aan den Rijn afscheid genomen van Paats. Een wethouder (onder wijs, sociale zaken en culturele zaken) werd uitgewuifd. Met eni ge spijt, Alphen oordeelde goed over Paats daden als wethouder Met plezier ook, want Paats werd burgemeester in De Lier. En men gunde Paats die promotie. Wie kon toen bevroeden, dat hij in dat Westlandse dorp van negendui zend zielen een termijn van zes jaar als burgemeester zou volma ken en dan zou afreizen naar Al phen aan den Rijn? Paats zal zelf een van de laatsten zijn. Alphen was ook voor hem en zijn gezin een herinnering aan goede en fij ne tijd. Het balletje ging aan het rollen, omdat formaliteiten rond de her benoeming voor een tweede pe riode van zes jaar gingen spelen "Men vroeg mij of ik niet eens be gon te denken aan weggaan, aan solliciteren," aldus Paats. Recht streeks voor Alphen werd hij niet gevraagd. "Toen die vacature kwam, Gallas in Delft burge meester werd, ben ik toch wel gaan denken. De sfeer in Alphen hebben we altijd erg plezierig ge vonden. En helemaal kansloos achtte ik me ook niet, dan sollici teer je trouwens niet. Eerlijk heidshalve moet ik er wel bijzeg gen, dat ik mezelf niet een al te grote kans gaf." Hetgeen getuigt van realisme. Een provinciaal woordvoerder die de benoeming tegenover ons meld de zei ervan: "Het is toch wel bij zonder. Niet alleen omdat Paats wethouder is geweest in Alphen, maar vooral omdat hij gaat van een kleine gemeente naar een gemeente met meer dan vijftig duizend inwoners. Dat is toch wel vrij uitzonderlijk, zo vaak komt dat niet voor." In politiek Den Haag waar toch wel werd gegist ALPHEN AAN DEN RIJN - Martinus Paats, die met ingang van 16 oktober burgemeester van Alphen aan den Rijn wordt, werd op 12 juni 1935 geboren in Leiden. In die stad groeide hij ook op, doorliep hij de middelbare school en volgde hij een spoedcur sus onderwijzer. Zijn loopbaan in het onderwijs begon hij bij een lagere school in Rijnsburg, die hij na anderhalf jaar ver ruilde voor de Leidse Hout ULO in Leiden. In 1960 werd hij leraar Nederlands (MO-akten A en B) aan het christelijk ly ceum in Alphen aan den Rijn. Op die school gaf hij ook nog twee jaar maatschappijleer. In 1966 kwam Paats in de Alphense gemeenteraad om twee jaar later A.J. Dekker als wethouder op te volgen. Zo goed als hij tussentijds als wethouder kwam, zo stapte hij ook tussentijds op. In 1974 volgde namelijk zijn be noeming als burgemeester van De Lier. Behalve burgemeester is Paats ook vice-voorzitter van de Westlandraad, een samen werkingsorgaan van de zeven Westlandse gemeenten. Paats is penningmeester van de Anti Revolutionaire Partij en voorzit ter van de landelijke oudervereniging Philadelphia, waarvoor hij overigens nog door de Alphense afdeling kandidaat werd gesteld. Paats is lidmaat van de gereformeerde kerk. rechts dochter Alexandra, mevr Blijheid naar de "nieuwe" voor Alphei viel dikwijls te beluisteren, dat het een zware kabinetsbeslissing was. Omdat Paats misschien niet als eerste op de voordracht stond, öf toch omdat men zat aan te kij ken tegen de overgang? Oaats daarna gevraagd: "Ik heb er wè- iets van gehoord, maar het zijn allemaal geruchten, dus daar ver tel ik liever niets over Profiel Voorzichtig formulerend, maar vriendelijk gaat Paats in op een vraag over de profielschets. "Je moet ervan uit gaan, dat het nooit zal kunnen worden als door de raad is aangegeven in de profiel schets. Maar als ik het profiel 'ns naga voor zover het niet gaat over karaktertrekken dan zijn er toch wel wat dingen, waar ik zo met "ja" op kan antwoorden. Ik heb belangstelling voor welzijns werk, en als je m'n Alphense wethoudersjaren meetelt ook be stuurlijke ervaring, om even wat te noemen. Verder ben ik van plan om het profiel nog eens heel goed door te nemen, omdat ik wil proberen er zo goed mogelijk aan te voldoen." Paats komt als burgemeester terug in een gemeentebestuur waar hij toch nog vrij kort geleden wet houder was. Zelf ziet hij dat niet als een bijzonder nadeel of een moeilijkheid. "Je bent samen be stuurders," meent hij. Van het college maakte hij alleen J. J Goedhart mee als wethouder. De andere collegeleden zijn hem echter niet onbekend. Paats- "Van Leeuwen zat uiteraard in de fractie. Haanstra zat nog niet in de gemeenteraad, maar was wel actief in de politiek. Ik kende hem erg goed, want hij was mijn buurman. Mevrouw Donker zat in de gemeenteraad, maar ook in de onderwijscommissie en in de En als die naam valt noemt Paats een instelling, waar hij toevallig nog eens aan terugdacht een aan tal weken geleden. "We waren toen hier aan het praten met mensen van het ministerie over een bepaalde kwestie. Ik herin nerde me, dat ik met dezelfde mensen indertijd sprak over de grote recreatiezaal van Driehoor ne." Met dat bejaardencentrum was Paats altijd erg blij. "Maar" zo zegt hij er nu van, "zo zou je het toch nooit meer doen. Achteraf zeg je, dit is te groot." Toch is de blijheid in het terugdenken het grootst. "We hadden een enorme behoefte in Alphen en we wilden lage huurprijzen, vandaar die grootschaligheid," aldus Paats. Paats is actief in de politiek, vind die activiteit (hij is penningmees ter van de Anti Revolutionaire Partij) ook niet strijdig met zijn burgemeesters-functie, die toch een beetje is van "boven de par tijen" "Je probeert ook als bur gemeester te werken vanuit een bepaalde overtuiging, die kun je trouwens ook niet over boord zet ten. Maar vanzelfsprekend moet je je in je functie van burgemees ter zo objectief mogelijk opstel len. Ook proberen de kleinere Karakter Een uitgesproken mening over zijn functie kan Paats zo een, twee drie niet geven. "Die positie hangt voor een deel af van het college waarin je terecht komt. In een plaats als De Lier moetje als burgemeester alles doen, dat wordt ook van je verwacht en het is ook begrijpelijk met part-time wethouders. In Alphen zal dat anders zijn. daar zal ik naar mijn mening veel meer coödinerend bezig zijn." Al te uitvoerig wil Paats uiteindelijk niet ingaan op hoe hij denkt in Alphen te zullen gaan functioneren. "Je ontmoet een situatie en daar reageer je op met je karakter. Dat is niet te vangen in termen, dat zal zich vanzelf wel wijzen." Paats gaat duidelijk met plezier te rug naar Alphen aan den Rijn. Ook zijn echtgenote heeft geen moeite met de terugkeer, hetzelf de geldt voor de twee kinderen. Frank (13) zegt wat onverschillig, verlegen onder de belangstelling, dat hem zoveel niet uitmaakt Dochter Alexandra (10) reageert met een beslist "Ik vind het hardstikke fijn. Ik had al veel eerder weer naar Alphen terug gewild." Scholier uit Oegstgeest één van twee overvallenen bij geldroof in Rijnsburg 5>5> RIJNSBURG - Maar één gedachte speelde er door de hoof den van de jongens toen ze voorover in het portaal van de bank lagen: als die kerel de trekker van dat pistool maar niet overhaalt. De gemaskerde overvaller stond er zo raar mee te zwaaien, dat de ze het ergste vreesden. De grootste schrik zijn Henk van Woudenberg uit Oegstgeest, ma vo-scholier in Leiden en Andy Roodberger uit Rijnsburg, leer ling van de technische school in Katwijk, al weer te boven. Beiden zijn die bewuste avond zelfs op stap geweest en maandag ge woon naar school gegaan. Hoe wel, Andy hield het 's middags voor gezien. Hij voelde zich niet zo lekker. Even na sluitingstijd, zaterdag avond, zouden zij de zeven settes, met daarin de dagop brengst (de politie zegt ongevee vijftienduizend gulden, de win keieigenaar beweert ruim zes duizend gulden) van het winkel bedrijf Hoogvliet aan de Oegst geesterweg in Rijnsburg, in de nachtkluis van de bank laten glijden. Een karweitje van slechts enkele minuten: de straat over steken, kluis openmaken en het geld wegstoppen. Nauwelijks vijfentwintig meter lopen. Geintje Henk van Woudenberg wilde net de sleutel omdraaien toen iemand hen toe snauwde dat ze allebei plat op de grond moesten gaan liggen. "Ik dacht", zegt Henk, "dat het een geintje was. De men sen maken wel eens meer een opmerking als we die cassettes wegbrengen." Toen ze zich ech ter omdraaiden wisten ze wel be ter. Hier was bepaald geen sprake van een grap. Twee mannen met bivakmutsen over hun hoofden, van wie er één een pistool op hen richtte. Ze bedachten zich dan ook geen ogenblik en lieten zich als een haas voorover vallen. Henk had de sleutel van de kluis nog in zijn hand.... De hele actie duurde misschien twee minuten. De jongens, die alleen maar vrijdag en zaterdag bij het winkelbedrijf werken om een zakcentje te verdienen, kre gen wel de schrik van hun leven toen de man met het pistool na de roof weer in hun richting kwam lopen. Het was hem echter niet om Henk en Andy te doen. Hij had één van de cassettes laten vallen en kwam die nog even op halen. Ondanks de waarschu wing dat ze moesten blijven lig gen tot de wagen was weggere den, ging Henk er vandoor toen de motor net was gestart. Verbluft "Je schrikt je wel rot hoor", vertelt Andy, die, zo op het eerste ge zicht, meer is geschrokken dan Henk. "Ik was helemaal verbluft en wist beslist niet wat ik moest doen. Ach, eigenlijk krijg je daar voor ook geen kans. Het duurde allemaal zo kort. Nee, aan verzet hebben we helemaal niet ge dacht. Daar waren we té erg voor geschrokken. De benen nemen? Dat komt helemaal niet in je op De twee scholieren, Andy Roodberger uit Rijnsburg (links) en Henk van Woudenburg uit Oegstgeest, overzien nog eens het kippeëindje dat zij moesten overbruggen van winkel naar bankkluis. Op dit stukje werden zij zaterdagavond beroofd van zeven geldcassettes. Trouwens, je staat in een klein portiek. Je kunt geen geen kant heen. Dan begin je niet veel, hè?" De groene auto, waarmee de drie overvallers later vluchtten, stond, zo herinneren beide part timers zich, vlak voor de ingang van de bank geparkeerd. Ze we ten niet of de drie mannen daar lang hebben gestaan. Het eerste wat Henk deed toen hij was gevlucht, was naar een agent lopen die een paar honderd meter het verkeer aan het regelen was. Twaalfhonderd muzikanten die een concours in het bloemendorp hielden, gaven de plaatselijke politie handenvol werk. Die waarschuwing was overbodig, want de agent had zelf al in de gaten dat er iets niet in de haak De politie heeft de overvallers lang kunnen achtervolgen. Toch za gen zij kans om in Oegstgeest van auto te verwisselen. Een wagen, zo bleek later, die drie maanden eerder ergens in Limburg was ge stolen. In de buurt van Leiden raakte de politie het spoor echter bijster. En tot nu toe is er geen enkel lichtpuntje. Het laatste klusje dat Henk en An dy na sluitingstijd vaak op knapten, was het geld naar de kluis brengen. Is het hun nooit opgevallen dat ze werden gade geslagen? Ach", reageert Henk, "het is hier op zaterdag zo verschrikkelijk druk. Daar let je niet op. Nee, ik heb nooit gedacht wat staan die mensen naar me te staren als we naar de bank liepen. Ik denk wel dat het is gebeurd. Want anders kun je toch nooit weten dat om even na zessen het geld wordt weggebracht." Open en bloot Geheimzinnig met de cassettes vol geld wordt er in elk geval niet ge daan. Er komt geen tas aan te pas waarin ze worden opgeborgen. "We dragen die dingen gewoon in onze handen", aldus Andy. "Als je met een boodschappentas naar een bank loopt, dan val je hele maal op." Zeker is dat het winkelbedrijf een andere taktiek zal gaan toepassen met het wegbrengen van het geld. 'Het geldtransport wordt al tot een minimum beperkt", zegt di recteur Hoogvliet. "Na dit voor val zullen we nu weer op een an dere manier moeten gaan wer ken. Hoe, dat zullen we met de veiligheidsdienst bespreken." Volgens de eigenaar van de winke/ heeft iedereen die geld van het bedrijf naar een bank brengt de opdracht dat als zij worden over vallen geen verzet te plegen. "Nou", zeggen Andy en Henk in koor, "daar hebben we nog nooit iets over gehoord. Maar we heb ben er wel eens een lolletje over gemaakt. Pas nog. Maar je staat er niet bij stil dat dit jou zou over komen", zegt Henk. Henk. "Mijn ouders waren niet thuis. Die zaten bij m'n oma. Maar m'n moeder was al lang blij dat mij niets was overkomen." Andy's vader maakte er eerst een grap over. Later zei hij nooit te hebben geweten dat zijn zoon wel eens geld naar de bank moest brengen. "Hn zou het nooit heb ben goedgekeurd als 'ie hiervan op de hoogte was geweest" ver telt Andy Nooit meer Als ze over een paar weken weer de opdracht krijgen 'even' geld naar de bank aan de overkant te brengen. Zullen ze dat dan doen? zeg. Henk is wat laconieker. "Ik maak me daar niet zo druk over. Wan neer ze volgende week aan me zouden vragen die cassettes weg te brengen, dan ga ik gewoon. Na tuurlijk zul je met de gedachten de straat oversteken aan wat je al eens eerder is overkomen. Daar moet je maar niet al te lang bij stilstaan." Andy heeft er geen slapeloze nach ten aan overgehouden. Maar toen hij gisteren in de klas zat moest hij onwillekeurig aan de overval denken. "Ik zag ineens dat ge zicht van die gemaskerde kerel weer voor me Alphen haalt Paats met gejubel in ALPHEN AAN DEN RUN - "Een hele aardige man"...."een zeer kundig be stuurder""een uitstekende keus". Het zijn de opmerkelij ke positieve herinneringen en reacties die de benoeming van (nu nogDe Liers burgemees ter M. Paats hebben losge maakt. Natuurlijk, politieke teleurstelling in het progres sieve kamp over een CDA-be- j noeming. Ook bij PvcLA-frac- tieleider Joop van der Vlies, maar in zijn eerste reactie laat hij zich niettemin ont glippen "dat Alphen met deze benoeming tevreden mag zijn" Een hartelijker welkom bij zijn terugkeer op het "oude nest" - in 1974 verliet de nieuw be noemde burgemeester de ge meente Alphendie hij tot zijn benoeming in De Lier diende als wethouder en als leraar bij het Christelijk Lyceum - kan Paats zich nauwelijks wen sen. Velen onder de huidige Alphense politici kennen hem nog persoonlijk uit zijn vroe gere Alphense jaren. Zoals bijvoorbeeld loco-burgemees ter JJ. Goedhart, die over een maand zijn taak als voorzit ter van de gemeenteraad aan zijn vroegere collega mag overdragen. Goedhart: "Ja, ik zal er nog een maandje tegenaan moeten. Maar ik ben allang blij dat de benoeming er is voordat de begrotingsdebatten van start gaan" En over die benoe ming: "Uitstekend, ik ben er zeer blij mee en ook alle afde lingschefs die hem nog kennen zijn er zeer positief over. Ik ben ervan overtuigd dat Paats zeer nauw past in de profielschets van de raad. Als bestuurder is hij een man die zijn weetje weet, om het maar eens populair te zeggen. Ook ken ik hem als een zeer aima bel mens, die zich naar buiten toe opgeruimd presenteert" WD-wethouder Haanstra, die Paats zegt te kennen als vriend, mens en wethouder, laat zich ook in alle toonaar den lovend over de keuze. "Onze allereerste ens teas dat er een uitstekend burgemees ter zou komen. Ik ben er van overtuigd dat Paats wat dat betreft de juiste man is. Het is mij bekend dat hij en ik wel verschillende inzichten heb ben op politiek gebied. De be noeming van een CDA-bur- gemeester acht ik echter vol komen terecht." Ook partij genoot Vis vindt, met Haan stra, de keus van een CD.A- man niet bezwaarlijk. "We stonden als VVD niet een be paalde partij voor. Volgens ons moet een burgemeester boven de partijen staan," licht hij toe. Wel blij met de figuur Paats, maar niet met de keuze van een CDA-burgemeester is PvdA-fractieleider Joop van der Vlies. "Ik betreur dat het een CDA-er is geworden, ter wijl er juist alle aanleiding was om iemand uit de pro gressieve hoek te benoemenAl moet ik zeggen dat we het nog niet slechtt getroffen hebben. Hij is iemand uit de progres sieve hoek van het CDA, voor zover je over het CDA en pro gressief kan spreken. Hij heeft zich destijds als wethouder ondermeer ingezet voor de komst van een openbare scholengemeenschap in Al phen". Een puur politieke reactie op de benoeming tenslotte, is af komstig van Adriaan van Geest, fractievoorzitter oan de Progressieve Combinatie Alphen PCA). Hij kent Paats totaal niet en spreekt onom wonden zijn "diep" teleur stelling er over uit dat er een CDA-man is benoemd. "Een droevige zaak dat er toch weer een CDA-burgemeester is benoemd als je bedenkt.dat het CDA al 70 procent van de burgemeesters heeft, terwijl maar 30 procent van de kie zers het CDA steunt".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19