Iers bloed stroomt wel eens al te snel Harmsen: een godfather zonder kraak of smaak VRIJ-UIT MENNEA PAKT RECORD 200 M. McEnroe lijkt soms op Nastase DINSDAG 11 SEPTEMBER 1979 Die Brom is dan toch gesneuveld bij Ajax. Het doodvonnis was hem min of meer al een half jaar geleden aangezegd toen voorzitter Harmsen in een be rucht tv-interviewmet ik meen Kees Jansma, al te ken nen gaf dat er het een en ander aan zijn kwaliteiten schortte, kortom, dat het met Brom niet snor zat. Anders gezegd: het lijk stond al geruime tijd in de gangkast, het wachten was alleen op het opentrekken van de deur dan zou het vanzelf naar buiten donderen. Het duurde even, want onder Brom haalde Ajax zowel landstitel als beker binnen Nou hoort u mij niet zeggen dat Brom "dus" een uitste kende trainer was, oh nee, maar je kunt er in elk geval niet mee aantonen dat hij in het gilde der erkende prutsers thuishoorde. Dus Harmsen liet de gangkast mooi dicht. Als je nou als voorzitter van Ajax toch, ondanks alle suc cessen, van Brom af wil, wat doe je dan? Heel eenvoudigJe wacht tot hartje zomer, tot ie dereen in dit land op zijn rug ligt aan de Costa del Sol, ver volgens regel je de zaken met Brom en klaar is Kees. Tegen de tijd dat iedereen terug is Jackie Stewart bezwijkt niet voor miljoenen LONDEN (Reuter) - Jackie Ste wart, de drievoudige wereld kampioen, zal niet terugkeren als coureur in Grand Prix-races voor formule 1-wagens. Hij heeft gis teren een aanbod van zo'n 5 mil joen gulden om voor het Brab- ham-team van Bernie Ecclestone te gaan rijden afgewezen. Zes jaar geleden nam Stewart af scheid van de wedstrijdsport. Hij zou het ten opzichte van zijn ge zin "unfair" vinden nu op deze beslissing terug te komen ADVERTENTIE van vakantie en de hersens weer operationeel heeft, zijn we weer volop aan het nieuwe seizoen bezig. Maar nee, Harmsen liet de zaak op zijn beloop tot het seizoen weer was begonnen en greep tóen in. De logica daarvan ontgaat me. Als ik P/Lei den- manager Frans van Egmond was, zou ik nu hebben geroe pen: hier zakt me de broek bij af. Maar dat ben ik, godlof, niet. Ik kijk er eigenlijk niet eens zo erg van op. In de loop der ja ren heb ik zoveel gave stommi teiten in de voetballerij mee gemaakt dat deze er nog best bij kan, ja een ereplaats in de collectie krijgt. Wat me alleen ergert is dat ik ondanks alle gezever en geleuter nou nog altijd niet precies weet wat er aan Brom niet deugde Tekort aan overwicht, orde en discipline wordt er gefluis terd. Het is nogal wat. Maar hoe is dat te rijmen met de in het communique genoemde "volledige erkenning van Broms kwaliteiten als oefen- meester'"> Dat gaat mij het petje totaal te boven. Heggemussen zijn in hun con versatie duidelijker Gênant Werkelijk met gene in het lijf heb ik zaterdagavond gekeken en geluisterd hoe Harmsen in TROS-Aktua enig commen taar bij het ontslag van Brom leverde. Daar stond een man met een héél slecht geweten zo'n beetje somber voor zich uit te mompelen. De intervie wer keek hij slechts zelden in de ogen - en daa r zou ik in zijn plaats ook niet het hart toe hebben gehad. Harmsen als geflipte godfather in een kneusje van een spaghetti- western. Voorzitters van clubs als Ajax moeten mannen van de we reld zijn, mensen met een ver haal; op sommige momenten ook aanvaardbare acteurs Van Praag kon het af en toe weer te goed). Maar Harmsen? Een paar jaar terug hadden de Amerikanen voor zo'n onhandige derde rangsfigurant een heel mooie uitdrukking: "Hij kan nog niet eens een speer vasthou den in Ben Hur" Beleefd Jaar in jaar uit gingen de za terdagclubs uit dit rayon (en Ajax-voorzitter Harmsen ook daarbuitenmet onrustig kloppend hart naar Werken dam voor de uitwedstrijd te gen Kozakken Boys. Want het wilde in het dorp aan de Mer- wede nog wel eens vreemd spoken. Opgejut door de lo kale supportersscharedie zich nogal eens van rotjes be diende, gooiden de Kozakken niet zelden de beuk er in Zr is in deze kolommen en ook elders op de sportpagina's menigmaal in geuren en kleu ren over verteld. Zo mooi zelfs dat ik vorig seizoen een keer de Kozakker bestuurskamer ben uitgezet. Maar de mensen in Werkendam tonen dit seizoen het goede na te streven. Zaterdag was ik er bij Kozakken Boys - Noord- wijk getuige van. Via de nieuwe luidspreker-installa tie werden de Noordwijkers recht hartelijk welkom gehe ten en de toeschouwers werd gevraagd "ook de gasten met applaus te begroeten". En waratje, daar werd gehoor aan gegeven. Ja, er was ook wat gefluit, maar oude ge woonten roei je niet van de ene dag op de andere uit. Na afloop werd Noordwijk een prettige thuisreis toegewenst Nou moe. Je zult het zien: over een paar jaar zetelt aan de Merwede vast de beleefdste club van Nederland. Ik denk niet dat ik er dan nog over de vloer kom Want wat zou ik er met mijn kwaadaardige karakter nog te zoeken hebben? Huis Waar ik vreselijk benieuwd naar ben, is hoe het afloopt met de kwestie-Van Leeuwen. U weet wel, de oud-admini strateur van de Afdeling Lei den van de KNVB. die nog al tijd de bovenste etage be woont van het voormalig bondsbureau aan de Rijns- burgerweg. Van Leeuwen (67) zou wel be reid zijn daar uit te gaan, maar dan moet de Afdeling hem een redelijke en betaal bare woning er voor terug ge ven. Het pand zou vervolgens door het afdelingsbestuur.dat inmiddels een nieuw bonds bureau heeft laten bouwen, verkocht kunnen worden. Het gevalletje loopt al een tijdje en er is nog geen oplossing voor gevonden. Sterker nog: de sfeer lijkt grondig bedor ven, getuige Van Leeuwens opmerking dat de duivel hem er nog niet uit krijgt. Het is een zwaar probleem Want wat is redelijk en onre delijk in deze situatie? Van Leeuwen heeft de Afdeling 31 jaar gediendgeen kleinig heid. Zijn honorering zal, ze ker in de beginjaren, niet vet zijn geweest. Daartegenover stond dat hij aan de Rijns- burgerweg een lage huur ge noot. Men kan hem. nu hij is gepensioneerdniet elders met een hoge huur opzadelen. De Afdeling zal met een hoge sub sidie over de brug moeten ko men - van blijvende aard. Van Leeuwen zal wat zijn eisen betreft ook redelijk dienen te zijn. Als je steeds op een etage hebt gewoond, kun je bijv. geen woning met voor- en achtertuin vragen. Lijkt mij. Aangezien Van Leeuwen en het afdelingsbestuur gezamenlijk vermoedelijk geen stap verder zullen komen, zou de installe ring van een commissie van goede diensten een nuttige daad zijn. Als beide partijen daarmee akkoord gaan ten minste. Wie zouden daar in moeten zit ten? Als ik een suggestie mag doen: Joop v.d. Reyden (oud voorzitter Sportstichting), Piet Kruit (UVS) en Henk Ui terdijk (Roodenburg). Prakti sche mensen die de humani teit zeker scherp in het oog zouden houden. McEnroe, de eigenzinnige advocatenzoon, komt regelmatig in het nieuws na onenigheid met scheidsrechters FLUSHING MEADOW (AFP) - De Amerikaan John McEnroe heeft dan eindelijk één van de toernooien van het groot slem op zijn naam gebracht. Nadat hij twee jaar geleden op Wimbledon iedereen versteld deed staan door, na eerst kwalificatiewedstrijden te hebben moeten spe len, de halve finales te bereiken stootte hij tijdens het toernooi om de open Amerikaanse kampioenschappen door tot de absolute wereldtop. De twintigjarige Newyor- ker sleepte zowel de titel in het herenenkelspel als in het herendubbelspel binnen. Na deze overwinningen heeft hij recht op de titel "de beste Ameri kaanse tennisser". Een titel die aan het begin van Flushing Mea dow nog steeds hoorde bij Jimmy Connors. "Om de beste speler ter wereld te worden", verklaarde McEnroe aan het begin van dit seizoen, "moet ik Borg in Parijs verslaan en Connors in Flushing Mea dow". Hij kon die woorden voor de helft waarmaken. In Flushing Meadow versloeg hij Connors in de halve finales. Hij stond de titelverdediger zelfs geen set toe. Maar John McEnroe, de eigenzinnige advocatenzoon uit New York, is nog steeds van mening dat de Zweed Björn Borg superieur aan hem is. "Om je superioriteit te tonen moet je de belangrijkste toernooien winnen. Borg heeft Parys en Wimbledon vier keer gewonnen. Daarmee heeft hij aangetoond op zowel gravel als gras de beste speler te zijn" In de onderlinge confrontatie heb ben beiden drie overwinningen op hun naam staan. Het verschil tussen beide grootmachten is het temperament. De ijzige Scandi- navièr lykt meer controle over zijn zenuwen te hebben dan MqEnroe, wiens Ierse bloed in de confrontatie met lijn- en scheids rechters wel eens al te snel gaat stromen. In dat opzicht lijkt de 1.78 meter lange en 70 kilogram wegende Amerikaan op de Roemeen Ilie Nastase, die berucht is om zijn grillige gedrag op de baan. Daar staat tegenover dat McEnroe pas twintig jaar is en alle mogelijkhe den in zich heeft om de meest complete speler te worden. McEnroe, die bij het publiek niet als een van de populairste spelers bekend staat, heeft zeker de Amerikaanse toeschouwers tij dens Flushing Meadow op zijn hand gekregen. Vooral de over winningen op Connors en Geru- laitis (in de finale 7-6, 6-2 en 6-3) werkten in zijn voordeel. De vraag is nu wie van de twee. Borg of McEnroe, het eerst het groot slem (Australië. Frankrijk, Engeland en de Verenigde Sta ten) zalkunnen verwezenlij ken MEXICO STAD (ANP) - De Ita liaanse atleet Pietro Mennea heeft bij de Universiade te Mexi co Stad een tweede Europees re cord verbeterd. Nadat hij zes da gen geleden de 100 meter in 10,01 had afgelegd, voltooide de Ita liaan gisteren de 200 meter in 19,96 seconden en bleef daarmee vier-honderdste van een seconde onder het record van Valeri Bort- sov (Sow) dat sinds 4 september 1972 (München) op 20.00 stond. Hugo Pont heeft tijdens de Univer siade een belangrijke stap gezet op weg naar de Olympische li miet voor de 400 meter horden. Pont werd winnaar van de eerste serie in 50,60 seconden en bleef daarmee ruim een seconde boven '5 die het NOC stelde voor r Moskou. Harrie Schulting werd, volgens verwachting, ook winnaar van zijn serie, de tweede. Schulting voltooide de afstand in 49,78 se conden. Sylvia Barlag won de zilveren me daille op de vijfkamp in Mexico Stad. Winnares werd Jekaterina Smirnova uit de Sowjet-Unie Het brons was voor de Oostduitse Ina Losch. Koen Gijsbers plaatste zich voor de finale op de 400 meter. Hij ein digde als vierde in de tweede hal ve finale. De eerste twee van de drie halve finales kwamen in de eindstrijd plus de twee beste tij den. De 46.19 van Gijsbers hoor de daarbij. Marcel Klarenbeek, vijfde in de eerste halve finale in 46.68 werd uitgeschakeld. Deze tijd bete kende wel een nieuw Nederlands jeugdrecord, dat al in zijn bezit Bij het hoogspringen dames werd wereldrecordhoudster Sara Si- meoni uit Italië verslagen door de Hongaarse Andrea Matay, die 1.94 meter haalde, Matay kwam niet hoger dan 1.92 meter. Els Vader plaatste zich voor de hal ve finales van de 200 meter. In de derde serie eindigde zij achter de Amerikaanse Valerie Brisco als tweede in 24,18 seconden. Brisco liet de chronometer op 23,47 stil staan. Alle drie in deze serie meelopende atletes plaatsten zich trouwens voor de halve eindstrijden. De laatste dag van de zwemwed strijden heeft Nederland nog twee zilveren medailles opgele verd. Op de 800 meter vrye slag eindigde Annelies Maas als tweede achter de Amerikaanse Margaret Brooksbank. De Ver enigde Staten pakten ook de gouden medaille op de 4x 100 me ter vrije slag. Nederland werd met Hendrike Winia, Anja Ra- dersma. Berber Kamstra en An nelies Maas tweede in 3.59.16. DE BEFAAMDE NATTE SPONS EROVER'^ MAAR MAAK \fJOOfZT. DEZE SCHEIDS RECHTER HEEFT WAARSCHJN L'JK NOó NOOIT OEHOoRD e>Le SSORETJD &'JFREKK£N

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13