Castro boekt aan slot top alsnog twee successen Éiyv Duizenden Cambodjanen vluchten naar Thailand NAAST HET NIEUWS Haddad heeft radiozender Kloof tussen Noord en Zuid moet dicht Liberalisering in Tunesië Ian Smith in Londen MAANDAG 10 SEPTEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 (Van c correspondent) HAVANA - De zesde topconferen tie van niet-gebonden landen is geëindigd zoals de eerste achttien jaar geleden begonnen is: met een veroordeling van de geld ver slindende bewapeningswedloop tussen Oost en West, en met een oproep 'tot het dichten van de kloof tussen Noord en Zuid. Men beklaagde zich over de geringe hulp, de verslechterende han- delsvoorwaarden, de steeds zwaardere schuldenlast, en het opnieuw mislukken van de con ferentie over handel en ontwik keling van de Verenigde Naties. Men eiste een groter toezicht op het gedrag van de transnationale ondernemingen, ook op dat van de internationale persbureaus en massamedia die men een eenzij dige berichtgeving verwijt. Naast het economisch gedeelte omvat de slotverklaring van bijna tweehonderd pagina's ook een politiek gedeelte, waarin op nieuw solidariteit werd betuigd met een groot aantal onafhanke lijkheids- en solidariteitsbewe gingen in de derde wereld. De verklaring zegt dat de afzonder lijke vrede van Egypte met Israël dat laatste land heeft aangemoe digd tot de vestiging van nieuwe joodse nederzettingen op de westelijke Jordaan-oever, tot het vasthouden aan de bezetting van Arabisch? gebieden, en tot nog heviger acties tegen Palestijnse kampen in Zuid-Libanon. Men erkent de PLO als enige wer kelijke vertegenwoordiger van het Palestijnse volk, en onder schrijft hun recht op een eigen onafhankelijke staat. Het voort duren van de huidige toestand zal onvermijdelijk leiden tot het spoedige uitbreken van een nieuwe oorlog in het Midden- Oosten, zo zegt men. Men roept de Veiligheidsraad daarom op snel nieuwe initiatieven te ne men, en gaf te verstaan dat men anders een speciale bijeenkomst van de algemene vergadering van de Verenigde Naties zal vragen (waarin de Verenigde Staten en andere grote mogendheden im mers geen veto hebben). Verder verwelkomt men de toetre ding van Perzië en Pakistan tot de niet-gebonden landen, die ge paard is gegaan met definitief uiteenvallen van het pro-wester se militaire pact van de centrale verdragsorganisatie Cento in de ze regip. Ook roept men opnieuw op tot de de-militarisering van de Indische Oceaan, en met name tot de terugtreding van de Ame rikaanse troepen van het eiland Diego Garcia en de Franse van het eiland Mayotte. De verklaring zegt dat de dekoloni satie van de Portugese gebieden in Afrika sinds enkele jaren be slissend heeft bijgedragen tot een versterking van de positie van de zwarte Afrikaanse landen. Maar ook tot een verheviging van po gingen van de blanke minder heidsregimes in Zuidelijk Afrika om hun voorrechten te behou den, met bedekte steun van de Verenigde Staten en de grote EG- landen. Men spreekt daarentegen zijn waardering uit voor de hulp van de Scandinavische en socia listische landen aan Botswana, Tanzania en Zambia, Angola en Mozambique, en roept op tot een verdere uitbreiding van zowel de civiele als ook militaire steun aan deze vgf frontlijnstaten Wat betreft Rhodesië herinnert men opnieuw aan de 'eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring' door Smith van Groot-Brittannië, de 'vervalste verkiezingsuitsla gen' van het afgelopen voorjaar, en de 'onwettigheid' van de rege- ring-Muzorewa. Men noemt daarentegen Mugabe, Nkomo en hun Patriottisch Front de enige werkelijke vertegenwoordigers van het volk van ditzelfde Zim babwe, en juicht hun intensive ring van de gewapende strijd toe Tegelijk hoopt men echter dat na de recente bijeenkomst van het Gemenebest in Lusaka een poli tieke oplossing kan worden be reikt. Wat betreft Zuidwest-Afrika ver oordeelt men de weigering van Zuid-Afrika om zich terug te trekken uit dit VN-gebied, de po gingen om de Walvis Baai ervan los te maken, en de 'schijnverkie- zingen' van eind vorig jaar voor een 'schijn-onafhankelijkheid' Men noemt de bevrijdingsbewe ging Swapo de enige werkelijke vertegenwoordiger van het volk van ditzelfde Namibië, en juicht ook hier de intensivering van de gewapende strijd toe. Tegelijk spreekt men echter steun uit voor de politieke oplossingen zoals die zijn voorgesteld door de Organi satie van Afrikaanse Eenheid. Wat betreft Zuid-Afrika zelf trekt men uiteraard opnieuw fel van leer tegen de apartheid, en de verbanning van de zwarte bevol king naar de zogenaamde thuis landen of Bantoestans. In het al gemeen wordt opgeroepen tot een versterking van de olie-boy cot teeen deze regimes De verklaring eist verder dat de de kolonisatie met name in het Ca- ralbisch gebied spoedig wordt voltooid, en dat de buitenlandse militaire eenheden van daar wor den teruggetrokken. Men onder steunt bijvoorbeeld de eis tot te ruggave van de marinebasis Guantanamo, die de Verenigde Staten op grond van een oud ver drag nog steeds op Cuba bezet houden, en spreekt zich ook uit tegen het voortduren van het handelsembargo tegen dat land Dan roept men de Verenigde Sta ten opnieuw op tot spoedige en volledige teruggave van het Pa nama-kanaal, en anderen tot het mede-garanderen van de neutra liteit daarvan. In Zuid-Amenka stemt men in met de integratie plannen van de Andes-landen, steunt de eis van het nieuwe lid Bolivia voor een vrije toegang tot de Stille Oceaan door de noord punt van Chili, en spreekt zijn solidariteit uit met de oppositie tegen het generaalsbewind daar. Tenslotte wil men dat Engeland de Falkland Eilanden of Malvinas teruggeeft aan Argentinië. Wat betreft Azië juicht men nog maals het uiteenvallen van het pro-westerse militaire pact van de Zuidoostaziatische Verdrags Organisatie Zoavo toe. Verder veroordeelt de verklaring de In donesische inlijving van de vroe gere Portugese kolonie Oost-Ti- mor. Men uit zijn zorg over de oplopende spanningen in Indo china. En tenslotte roept mert op tot terugtrekking van alle Ameri kaanse troepen uit Zuid-Korea, en tot een vreedzame hereniging met het Noorden - dat hier als enige van de beide landsdelen was toegelaten. In het algemeen heeft men zich niet alleen uitgesproken tegen racis me, kolonialisme en imperialis me, maar ook tegen alle andere vormen van buitenlandse bezet ting, overheersing en hegemonie In het algemeen wordt de toe voeging van deze nieuwe formule gezien als een toespeling op de ambities van de Sowjet-Unie in deze en andere regio's, die in ze kere zin aansluit bij de Chinese stellingen daarover. Voor het overige is de invloed van de pro- Russische landen in de beweging echter opnieuw gegroeid, alsme de het terreinverlies van de volksrepubliek: zo niet in Azie dan toch in elk geval in het Mid den-Oosten, Afrika en Latijns- Amerika. De volgende topconfe rentie van niet-gebonden landen zal vermoedelijk in 1982 worden gehouden in Irak (Van onze speciale verslaggever) HAVANA - Kort voor de afsluiting van de conferentie van niet-gebonden landen in Havana heeft de Cubaanse lei der Castro vrij onverwacht toch twee politieke succes sen kunnen boeken. Na een marathonzitting van 24 uur volgde een veroordeling van de Egyptische vredespoli tiek in het Midden-Oosten. LONDEN (AFP)r-lan Smith, i'oormalig premier i>an Rhodesië, is gisteren in Londen aangekomen. Hij zal daar de vandaag beginnende grond wetgevende conferentie over Zimbabwe-Rhodesië bijwonen. Het was voor het eerst dat Smith voet op Britse bodem zette sinds Rhodesië in november 1965 zich onder zijn leiding onafhankelijk van Groot-Brit tannië verklaarde. De zetel van Kampuchea (Cam bodja) in de beweging blijft voorlopig onbezet; de door een Vietnamees invasieleger verdre ven regering-Pol Pot werd door het pro-Sowjetkamp uit de con ferentiezaal geweerd en slaagde er ondanks steun van westers- georiënteerde derde-wereldlan den niet in politieke terreinwinst te boeken. Beide beslissingen werden door gedrukt terwijl veel vertegen woordigers al hadden moeten af reizen en anderen door slaap overmand in de zaal het einde van deze grootste topconferentie in de wereldgeschiedenis afwacht ten. De 55 staatshoofden en rege ringsleiders, 40 ministeriële ver tegenwoordigers van niet-ge bonden landen en nog eens ruim 40 als waarnemers uitgenodigde landen en internationale organi saties overschreden het geplande slot van de conferentie met ruim 36 uur Offensief Een groot aandeel in deze vertra ging leverden de Arabische lan den. Zij openden een slotoffen- sief tegen Egypte nadat de daar- BANGKOK (AFP) - Een nieuwe stroom van tienduizenden Cam bodjaanse vluchtelingen is op weg naar Thailand. Dit gebeurt op een tijdstip dat de botsingen tussen Rode Khmers en Vietna mese troepen in het westen van Cambodja sterk in aantal toene men. Volgens maarschalk Sithi Saweta- sila, secretaris-generaal van de nationale veiligheidsraad van Thailand, ontvluchten ca. 60.000 Cambodjanen, onder wie veel vrouwen en kinderen, de mees ten hongerig en in slechte ge zondheid, de Westcambodjaanse provincie Pailin in de richting van Thailand. Hij gaf te kennen dat maatregelen worden bestudeerd om een mas sale komst van Cambodjanen naar Thailand te voorkomen. Zo zou de grens op bepaalde punten kunnen worden opengesteld om de Cambodjanen in staat te stel len levensmiddelen en medica menten bij Thailandse dorpelin gen te verkrijgen. Voorts zou aan internationale organisaties toe stemming kunnen worden ver leend de nieuwe Cambodjaanse vluchtelingen hulp te verlenen door tussenkomst van de rege ring in Bangkok. "De stem van democratisch Cam bodja" (Rode Khmer) heeft giste ren in een in Bangkok opgevan gen uitzending nieuwe botsingen in 14 dorpen in West-Cambodja sedert begin september bekend gemaakt. In de stad Pailin en twee naburige dorpen hebben Rode Khmers 11 Vietnamese soldaten gedood. Bij Sisophon, een belangrijke plaats niet ver van de grens met Thailand, op de weg van Phnom Penh naar Bangkok, hebben zich eveneens botsingen voorgedaan. De Rode Khmers maakten ook de vernietiging van Vietnamese tanks in Pialin en de "bevrijding" van verscheidene dorpen eind augustus in dat gebied bekend. In Peking is gisteren vernomen dat prins Norodom Sihanoek offi cieel het voorstel van de Rode Khmer heeft afgewezen voorzit ter te worden van zijn nieuwe na tionale Eenheidsfront. In een telegram vanuit de Noord- koreaanse hoofdstad Pjongjang, waar hij woont, aan Khieu Sam pan, ex-staatshoofd van Cam bodja, zegt Sihanoek dat hij, de grote eer die gij mij aandoet', niet kan accepteren. Sihanoek, die al op zijn laatste be zoek aan Peking, een Chinees voorstel had afgewezen samen te gaan met Pol Pot en zijn guerrilla tegen Vietnam, zal in oktober in Brussel een eigen .nationaal front van eenheid' van de Rode Khmervluchtelingen in de we reld oprichten. voor verantwoordelijke politieke commissie het niet eens kon worden over een veroordeling van de Camp-Davidakkoorden Vooral de Afrikaanse staten la gen dwars, omdat zij stelden dat de akkoorden een zaak waren van de ondertekenaars ervan en niet van de beweging van niet-gebon den landen. Het voorstel om Egypte uit deze beweging te sto ten haalde het derhalve evenmin, want de oppositie betoogde met succes dat een dergelijke maat regel alleen kon worden geno men na een unanieme belis- sing. Door uitdunning van de rangen en vermindering van de aandacht kwam de veroordeling er toch door: Egypte krijgt tot de minis tersconferentie van volgend jaar de gelegenheid op zijn vredes- schreden terug te komen, anders zullen alsnog maatregelen wor den genomen. De Egyptische minister van buitenlandse zaken Boutros Ghali zorgde voor een tragikomisch incident, toen hij wakker schrok tijdens het debat en zich haastig aansloot bij ap plaus. Pas nadat een assistent hem aanstootte drong het tot hem door dat hij klapte voor een felle aanval op president Sadat... Hoewel ook het huidige Kampu- cheaanse regime van Heng Sam- rin niet tot de conferentie werd toegelaten, betekende het uit blijven van definitieve erkenning voor de vertegenwoordigers van Pol Pot een kleine overwinning voor het pro-Vietnamese regime Samrin was als eregast van Cas tro op Cuba aanwezig, maar een definitieve beslissing over de Kampucheaanse vertegenwoor diging wordt pas in 1981 geno- Eenheid Castro zei aan aan het einde van de marathonzitting geen lange slot toespraak te willen houden om dat hij er door oververmoeidheid niet zeker van was niets ver keerds te zullen zeggen. Hij be loofde wel geen misbruik te zul len maken van het voorzitter schap van de beweging, dat de komende drie jaar in Cubaanse handen is. Daarna liep hij de zaal in en omhelsde de enige nog le vende oprichter van de bewe ging, de Joegoslavische presi dent Tito. Het was aan de uitzon derlijk gematigde opstelling van de 87-jarige Tito in zijn verzet te gen de Cubaanse stelling dat de Sowjet-Unie de „natuurlijke bondgenoot" van de niet-gebon den is, te danken dat de eenheid de beweging vooralsnog bleef President Castro toch nog succes.. Moordaanslagen San Salvador SAN SALVADOR (UPI) - Een groep mannen heeft zaterdag drie politieagenten die een wegver sperring bemanden, doodge schoten. De wegversperring was opgeworpen als onderdeel van de zoekacties naar de moordenaars van de broer van president Carlos Humberto Romero van El Salva dor. Naar een politiewoordvoerder meedeelde had de aanslag plaats aan de buitenkant van San Sal vador. De vermoorde agenten, die tot de nationale politie be hoorden moesten auto's contro leren in het kader van de zoekac ties naar de moordenaars van de 56-jarige Jose Javier Romero, die donderdagavond werd doodge schoten. President Romero zei tegen jour nalisten: „Ik beschouw de moord op mijn broer Jose als een per soonlijke provocatie" VERSCHRIKKELIJKE VOETSTAP Igor Boertsev, een lid van een Russische expeditie in de Pamir- bergen, toont hier een gipsafdruk van een voetstap die vermoe delijk de "Verschikkelijke sneeuwman" toebehoort. De afdruk heeft een lengte van 34 cm en een breedte van ruim 16 cm. Volgens Boertsev gaat het om een echte voetafdruk die lijkt op soortgelijke afdrukken die in het noordwesten van de Verenigde Staten gevonden zijn. De Russische expeditie heeft plaatselijke bewoners ondervraagd die een behaard, mensachtig wezen hebben gesignaleerd. Een zeker Gafar Dzjabirov. een 60-jarige dorpeling, riep bij het zien van een foto van een harig beest "Ik heb er zo een gezien en zelfs op geschoten.". Dzjabirov was aan het rietsnijden gegaan, voelde op zeker ogenblik een blik op zich gevestigd en zag vijftien meter van hem vandaan, gezeten op een rotsblok, „een harige man bijna zwart van kleur die mij aanstaarde". Dzjabirov werd bang. nam zijn karabijn op. sloot zgn ogen en vuurde. Toen hij vijf minuten later zijn ogen opendeed, was er niemand meer. De Sowjet-academie van wetenschappen heeft in 1958 een com missie gevormd om berichten over een "afschuwelijke sneeuw man" in de bergen v^p Pamir te bestuderen, maar een expeditie keerde toen met lege handen naar huis terug. RECORD De Brit Bob Anthony hoopt dat hg een niet te kloppen record non-stop-zingen heeft gevestigd met 153 uur croonen achtereen Het was 18 uur langer dan de man die nu in het recordboek van Guinness staat, ook een Brit. De 41-jarige Anthony schat dat hg 2.800 liedjes en songs heeft gezongen. "Nu wil ik alleen nog maar een stevig maal en urenlang slapenzei hij. Hij had het wereldrecord al twee keer eerder: in 1969 zong hij gedurende 24 en in 1973 gedurende 50 uur achtereen. (Van c correspondent) BEIROET - Afgelopen weekeinde is in Libanon een nieuw radiosta tion in de lucht gekomen dat luis tert naar de naam „De stem van de hoop". De zender staat in het uiterste zuiden van het land, in z.g. „Vrij Libanon", het 10 bij 100 km grote grensgebied dat ex majoor Saad Haddad op 18 april j.l. uitriep als „onafhankelijke staat". De „Stem van de hoop" is dan ook in de eerste plaats de stem van Haddad. Het radiostation opende zijn uit zendingen zaterdag 8 september met een toespraak van de door Israël gesteunde militie-leider, waarin Haddad de Amerikaanse kerkelijke organisaties die zijn zender hadden gefinancierd, be dankte voor hun hulp. De 500.000 dollar die zijn station heeft gekost heeft, zijn onder meer afkomstig van dé z.g. Church of High Ad- venture (Californië), wiens za- kendirecteur George Otis voort durend in „Vrij Libanon" wordt gesignaleerd, en van niemand minder dan Pat Boone, de popu laire liedjeszanger uit de jaren '50. In politieke kringen in Beiroet staat men zeer kritisch tegenover Amerikaanse donaties voor een radiozender welke duidelijk voor de propagandadoeleinden wordt gebruikt, dooreen man die hoog verraad heeft gepleegd tegen zijn eigen land: Haddad weigert zich voor een krijgsraad te verant woorden voor zijn „collaboratie" met Israël, hg is bg presidentieel decreet uit het Libanese leger ge zet (en is dus letterlijk „ex-ma joor"), en heetl zgn eigen „vrg- staat" uitgeroepen, die overigens door geen land ter wereld, zelfs niet door Israel, volkenrechtelgk wordt erkend. Haddad is dus een internationale paria. In Beiroet neemt men aan dat de genen die in Amerika geld gaven „ten behoeve van de verdrukte christenen m Libanon" - want onder die noemer vond de inza meling voor Haddad's zender plaats - misleid werden door christen-rechtse libanese en Zio nistische pressiegroepen in de Verenigde Staten. Israels belang bij Haddad s radio zender is evident Haddad is Is rael's zetbaas in Zuid-Lit anon, door wie Jeruzalem de Palestg- nen en de Syriers onder druk kun zetten. Haddad's radio is be stemd het nogal lage moreel in zgn eigen „territorium" op te vij zelen. Wat de 60 procent Moslim- Sjiitische onderdanen van Had dad met voor de zender voor te dragen bijbelteksten moet doen. begrgpt niemand. Haddad's „Stem van de hoop" kun dorpen en steden buiten „Vrij Libanon" bereiken, en daar gaat het na tuurlijk om: anti Syi ta he, anti- Palestijnse, en niet te vergeten anti-regeringspropagunda. Dit alles is een Israëlisch belang. Het is met verwondei tfyk dat de i mengstudio's van Haddad's zen der op Israëlisch territorium staan. De technici die de zender hebben gebouwd en nu zullen bedienen, ki i|e< n ,i i:n.grlijke faciliteiten van Israël. De „Stem van de hoop" is een Israëlische politieke diepte-investering. bewaard. TUNIS (DPA) - Na de zware bin nenlandse onlusten in Tunesië, waarbij vorig jaar naar schatting 150 mensen het leven verloren, wil de republiek onder Habib Bourguiba nu een liberalisering aanbrengen in de binnenlandse structuur. Op het tiende partijcongres van de "democratische Destour-partij", dat zaterdag eindigde, bleek dat de leiding een opening nastreeft naar niet-gebonden politieke krachten - vooral onder de intel lectuelen en de jongeren. Eerste minister Hedi Nouira ver klaarde dat Tunesie geen opposi tiepartijen zal krggen. "Hoe meer partgen we zouden hebben, des te zwakker zou de staat worden" Bepaald werd dat bg de parle mentsverkiezingen in november voor het eerst meer kandidaten naar ëen zetel in het parlement kunnen dingen, naar het schgnt ook personen die geen lid zgn van de Destour-partg Op het gebied van de buitenlandse politiek blgft Tunesie het meest op Europa geonenteerde Arabi sche land. Op het congres werd het al jaren bestaande en tot tra ditie geworden beleid onder schreven scharnier tus-en de Arabische wereld en Europa, binnen de Arabische wereld "eerlgk makelaar". Onlangs kreeg deze midden-positie van Tunesie erkenning uit pro test tegen de Egyptische verzoe ningspolitiek met Israel ver plaatste de Arabische Liga haar secretariaat van Cairo naar Tunis

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9