Dinsdag: Dames Dag bij Home Centre Weer vrouw vermoord aangetroffen Home Centre twee Tnrkse families ontaardt in dodelijke steekpartij Inpoldering Markerwaard veel protesten lokt uit Eén op de vijf automobilisten in overtreding TEHUIS EINDHOVEN ENKELE UREN BEZET Europa Meubel Ijl Tweede prijs Coby Dijk MAANDAG 10 SEPTEMBER 1979 HAARLEM (ANP) - De 22-jarige Ihsan Ozkan uit Haarlem is za terdag tijdens een massale vechtpartij door messteken om het leven gebracht. In verband hiermee heeft de Haarlemse poli tie dertig verdachten aangehou den, die worden verhoord over hun aandeel in de massale vecht partij in het centrum van Haar lem. Dit heeft een politiewoord voerder meegedeeld. Tijdens de vechtpartij zijn ook drie mensen gewond geraakt. Na be handeling in het ziekenhuis zijn ze door de politie aangehouden Volgens de politie moet de aan leiding tot de vechtpartij worden gezocht in een langslepende ruzie tussen twee Turkse families, die de afgelopen weken voortdurend gepaard ging met vechtpartijen en steekpartijtjes. Aanleiding van de moeilijkheden tussen de beide families is vol gens de poltiie een bruiloft in Turkije enkele maanden terug van de familie K. waar leden van de familie Ozkan moeilijkheden zouden hebben veroorzaakt. De daaruit voortvloeiende ruzie leidde in Nederland tot vecht- en steekpartijtjes. Zaterdag kwam het op de Boter markt in het centrum van Haar lem tot een steekpartij waarbij de 18-jarige A.K. door de familie O te pakken werd genomen. Toen A.K. na afloop van de vechtpartij bloedend thuiskwam, trok zijn familie ten strijde. Bij de daarop volgende vechtpartij op de hoek Kruisweg/Korte Herenstraat werd de 22-jarige Ishan Ozkan dodelijk getroffen door messte ken in de hartsteek. GRAF VAN BARENTSZ. GEVONDEN MOSKOU (DPA, Reuter, ANP) - Een Sowjetrussische weten schappelijke expeditie gelooft het graf te hebben gevonden van de Nederlandse zeevaarder en ontdekkingsreiziger Willem Ba- rentsz. Het persbureau Tass meldt dat de onderzoekers op het eiland Nova Zembla een grafheuveltje heb ben ontdekt waarop een paal was geplaatst. Op deze paal staan de letters 'bar', hetgeen hun reden geeft te veronderstellen dat dit het graf van Barentsz is. Willem Barentsz werd omstreeks 1550 op Terschelling geboren. Hij hield zich vooral bezig met de zeevaart en de cartografie. Op een eerste reis om een route via het noorden van Europa naar Indië en Azië te vinden ontdekte Ba rentsz Nova Zembla. Zijn derde reis werd hem noodlot tig. Het schip van de expeditie raakte in het ijs bekneld en men moest op Nova Zembla overwin teren. Toen de winter van 1596-1597 voorbij was probeer den Barentsz en zijn metgezellen met kleine boten de bewoonde wereld te bereiken. Barentsz overleed echter en hij werd mo gelijk op Nova Zembla begraven. VOLENDAM - Eén van de programmaonderdelen tijdens de manifestatie tegen inpoldering van de Marker waard, zaterdag in Volendam, was de verkiezing van de Palingkoningin. Zij sprak de samengestroomde menigte bij de haven toe om nogmaals de argumenten tegen inpoldering uiteen te zetten EDAM-VOLENDAM (GPD) - De manifestatie, zaterdag in Volen dam, tegen een eventuele inpol dering van de Markerwaard is een groot succes geworden. Tienduizenden belangstellenden waren naar de Volendamse ha ven gekomen om blijk te geven van hun verontrusting over in polderingsplannen. Bij de de monstratie waren o.m. aanwezig leden van de Organisatie van Rand- en IJsselmeervissers, van de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer, van de Vereniging Botterbehoud, de kamerleden Keja (WD) en Van Rossum (SGP) en de heer Roeien (PvdA), voorzitter van de vaste Tvtfeede- Kamercommissie voor de visse rij. Roeien verving minister Bee- laerts van Blokland, die in op dracht van het kabinet zijn eerde re belofte om de Volendamse vlootschouw af te nemen, moest laten varen. De heer Roeien kon namens de vas te Tweede-Kamercommissie voor de visserij geen toezeggin gen doen, maar verzocht de vis sers flink door te blijven dram men in hun streven naar een open Markerwaard, om er zo zeker van te zijn gehoor te vinden in het parlement. Belangrijkste spreker was de heer C. H. van der Linden, voorzitter van de Organisatie van Rand- en IJsselmeervissers, die de mani festatie tegen de inpoldering had georganiseerd. Hij zei o.m.: „In poldering van de Markerwaard zal niet alleen een verlies van cir ca 25 procent van ons viswaterar senaal te zien geven, maar ook een meer dan evenredig verlies aan vangsten. Ik acht het niet uit gesloten. dat inpoldering een te rugslag in aanvoer zal geven van 40 procent. Daardoor zal het on mogelijk worden het huidige aantal visserijbedrijven te hand haven. Inpoldering betekent zo goed als zeker het gedwongen af vloeien van veel IJsselmeer-vis serijbedrijven. Dé werkgelegen heid van 450 vissers en van 1800 werknemers in bij onze sector belang hebbende bedrijven, komt dan in gevaar". De manifestatie in Volendam werd besloten met een grote vloot schouw, waaraan bijna 1500 schepen deelnamen. Hiervan wa ren 80 vissersschepen (stalen kot ters), tientallen botters, tjalken, aken en andere zeilende vaartui gen uit lang vervlogen tijden. De rest van de vloot werd gevormd door vele honderden pleziervaar tuigen. VRIEZENVEEN (GPD) - Ter zijde van een zandweg bij de Driehoeksweg in Bruinehaar (gem. Vriezenveen) is gis teren kort na het middaguur het deels ontklede lichaam van een nog onbekende vermoorde blonde vrouw van ongeveer dertig jaar gevonden. Volgens de rijkspolitie van Vrie- zenveen is er van een zedendelict sprake. De vrouw is zeer waar schijnlijk gewurgd. Patholoog anatoom dr. Jan Zeldenrust heeft het stoffelijk overschot gister avond ter plaatse onderzocht. Over de identiteit van de vrouw kon de rijkspolitie nog geen in formaties verschaffen. Er zijn wel sterke vermoedens. Een Amsterdamse automobilist die met zijn schoonmoeder een reis maakte ontdekte het lijk om streeks half één. Hij was het on verharde zijweggetje van de Driehoeksweg ingereden en had ter plaatse met zijn schoonmoe der koffie gezet en gedronken. De man liep op een gegeven moment iets verder de zandweg op en zag toen nabij een mesthoop in het struikgewas het ontzielde li chaam liggen. De kledingstuk ken en klompschoenen lagen er bij. Bij een landbouwer op enkele tientallen meters afstand werd de rijkspolitie gealarmeerd. De kruising van de zandweg en de bijna langs de Duitse grens lo pende Driehoeksweg is een veel Dodelijke botsing EIBERGEN (ANP) - De 34-jarige J.A. Gompert uit Wierden is za terdagmiddag in Eibergen ge raakt door een radiografisch be stuurd vliegtuigje en daarbij op Het ongeluk gebeurde op het ter rein van de plaatselijke club van radiografisch bestuurde vlieg tuigen toen het toestel van één van de leden tijdens de vlucht onbestuurbaar raakte. ADVERTENTIE Een waardevolle verrassings-cheque, koffie met gebak, een 'drankje' voor thuis en een map boordevol woonideeën. Dit is de gezellige omlijsting van een oriëntatie over het aparte wonen van nu en morgen. Speciaal en alleen voor de vrouw georganiseerd op dinsdag. Noteer dus: Dinsdag, Dames Dag bij Home Centre Home Centre brengt u op 'n idee. VOQQcholmwg 45-47 Valkenburg, ZK(bijLeidcn),tet:071-7b9325BiUJ Radio Scheveningen 75 jaar Verkeerscontrole gebruikte tijdelijke standplaats voor trekkende woonwagenbe woners en caravanbezitters. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben er ook wagens gestaan De nummers van deze auto's zijn bij de rijkspolitie bekend. Het onderzoek van dr. Zeldenrust zal o.a. moeten uitwijzen of de vrouw ter plaatse is gewurgd dan wel el ders en wanneer het delict ver moedelijk is gepleegd. Lt. De Bruin over 2 weken naar huis LEIDEN - De uit Leiden afkomsti ge luitenant Aat de Bruin, die en kele weken geleden ernstig ge wond raakte in Libanon tijdens een schietpartij tussen Neder landse VN-militairen en Palestij- nen, mag over veertien dagen te rug naar Nederland. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de 29-jarige beroeps-militair, die zich drie jaar geleden na zijn hu welijk in het Brabantse Zundert vestigde, nog geruime tijd in een ziekenhuis in Tel Aviv zou moe ten verblijven. De in Leiden wonende mevrouw De Bruin, moeder van de gewon de militair, vertelde vanmorgen dat haar zoon al over twee weken naar huis mag. Van het aanbod van deze krant, om haar gewonde zoon in Libanon te gaan opzoe ken, hoeft zij dan ook geen ge bruik meer te maken. Die reis was namelijk over ongeveer twee weken gepland. IJMUIDEN (ANP) - Prinses Margriet hijst de vlag van Radio Schevenin gen als onderdeel van de viering van het 75-jarig bestaan dat zaterdag in IJmuiden plaatsvond De'pnnses woonde met haar echtgenoot, Pieter van Vollenhoven, ook een maritieme manifestatie bij. Daarbij werd een explosie aan boord gesi muleerd waarbij veel mensen gewond zouden zijn Tijdens de demonstratie werd duidelijk gemaakt op welke wijze Radio Scheveningen haar communicatierol vervult bij calamiteiten. ROERMOND (ANP) - Eén op de vijf automobilisten in Nederland is in overtreding of de auto heeft een mankement. Dat is gebleken bij een grootscheepse verkeers controle op alle noord-zuid ver bindingen in Nederlands en Bel gisch Limburg in de nacht van vrijdag op zaterdag. Aan bijna 600 van de ongeveer 3050 aangehou den automobilisten werd een be keuring uitgedeeld. De politie is van plan, mogelijk in samenwerking met de collega's DEN BOSCH (ANP) - Het interna tionaal vocalistenconcours dat zaterdag in de schouwburg Casi no in Den Bosch is afgesloten heeft slechts matige resultaten opgeleverd. De Grote Prijs van de Stad Den Bosch voor de beste deelnemer is niet uitgereikt. Al leen in de afdeling sopranen was er een eerste prijs, voor Nelly Mi- ricioiu uit Roemenië, in alle an dere klassen moesten de kandi daten met een tweede prijs ge noegen nemen. De tweede prijs bij de sopranen was voor de Nederlandse Coby Dijk uit Den Haag. De aanmoedi gingsprijs in de toonkunstvoca- listengroep was voor de Neder landse Judith Mok uit Delft. in Belgiè en Duitsland, periodiek dergelijk grote controles te gaan uitvoeren. Aan de hele actie hebben 270 man meegewerkt van onder meer de rijkspolitie, de Belgische rijks wacht, de douanerecherche en de rijksverkeersinspectie. De overtredingen varieerden van allerlei mankementen aan de au to of motor (ongeveer 130), be stuurders die geen rij- of kente kenbewijs bij zich hadden (85), of te diep in het glaasje hadden ge keken (11), tot 25 automobilisten die te lang achter het stuur had den gezeten en enkelen die de opiumwet hadden overtreden. Verder werden ongeveer 225 mensen bekeurd wegens het niet betalen van de motorrijtuigen belasting en 10 omdat ze in het opsporingsregister stonden ver meld. Klachten over misstanden EINDHOVEN (GPD) - Het ,Jiita Huis", een tehuis voor dakloze vrouwen en kinderen in Eindho ven, is gisteren bezet geweest door een werkgroep onder leiding van het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Eindhoven. Volgens het JAC zijn door de leiding en het personeel van het Rita Huis vrouwen en kinderen mishandeld en van elkaar gescheiden. De bezetting werd door de werk groep na zes uur opgeheven, na dat door de Eindhovense wet houder Van den Baar was be loofd dat hij vandaag zou begin nen met besprekingen tussen het bestuur van de stichting die het Rita Huis beheert, en de werk groep. Volgens JAC-woord voer der Rein Borgwat heeft de groep het huis verlaten nadat de garan tie was verkregen dat geen repre saillemaatregelen tegen de be woonsters zullen worden geno men. Tot het opheffen van de be zetting gistermiddag om ze: was volgens Borgwat ook beslo ten omdat door de politie met ontruiming werd gedreigd en men chaotische toestanden wilde voorkomen. Volgens de JAC-woordvoerder be staat de werkgroep (20 mensen) voor twee derde uit mensen van buiten het Rita Huis en voor een derde uit bewoonsters. De bezet ters en bezetsters van buiten wa ren welzijnswerkers van het JAC en ex-bewoonsters van het Rita Huis, waar op dit moment onge veer 50 vrouwen verblijven. De voorzitter van de Eindhovense stichting Thomas van Villanova, die het Rita Huis beheert, de heer W. van Elk, zei verrast te zijn door deze bezetting. Er heeft naar de mening van de heer Van Elk al langere tijd iets gebroeid, maar hij achtte het hoogst onbegrijpe lijk dat over misstanden in het tehuis nooit contact is opgeno men met het stichtingsbestuur. Hij oordeelde het dan nok perti nent onjuist dat zonder overleg naar het middel van de bezetting werd gegrepen. Het stichtingsbestuur, dat gister middag een zwartboek van de be zetters heeft ontvangen, heeft de bezetters beloofd alle klachten, die volgens Van Elk betrekking hebben op het verleden, te zullen onderzoeken. Aan die belofte verbond het bestuur de eis dat de bezetters het tehuis zouden verla ten en dat, zo dit niet zou gebeu ren, de politie de bezetters zou verwijderen. De toestand was, volgens Van Elk, inmiddels al zo ernstig geworden dat enkele van de bewoonsters in een psychotische toestand ver keerden. Naar de mening van de voorzitter wordt de bevolking van het Rita Huis gedeeltelijk ge vormd door geestelijk labiele mensen. Overigens is er naar de mening van Van Elk geen sprake van dat vrouwen en kinderen ook maar één moment tegen hun wil in het huis zouden worden vast gehouden. Mej. A. van Deursen, directrice van het Rita Huis in Eindhoven, be schouwde de bezetting als een onmenselijke behandeling van de in het huis verblijvende vrou wen, die door de bezetters wer den gedwongen zich uit te spre ken. Het gevolg van de bezetting is, aldus de directrice gister avond, dat de rust in het huis is verdwenen en dat de vrouwen zich hebben verdeeld in twee kampen. Zelf moest ze gister avond al optreden tegen een vrouw die een medebewoonster, die de kant van de bezetters had gekozen, met een stok het huis uit wilde ranselen. „Ik vind het gebeurde bijzonder be treurenswaardig", aldus mej. Van Deursen, „maar ik wil wel weerwoord kunnen geven op de beschuldigingen die zijn geuit. Ik kan die gemakkelijk weerleg gen". Ze wees daarbij op de te genstrijdige verklaringen in het zogenaamde zwartboek, waarin op de ene pagina door een vrouw wordt geklaagd dat ze 24 uur per dag aanwezig moet zijn om voor haar kinderen te zorgen, terwijl ze op de volgend pagina klaagt dat ze haar kinderen te weinig ziet. Ook een beschuldiging dat kinderen dagenlang stenen zou den moeten sjouwen, is volgens haar volkomen uit de lucht ge grepen. Wellicht loslopende panter in Zeeland KAMPENLAND (GPD) - De rijkspolitie, leden van de ja gersvereniging Noord-Beve land en enkele vrijwilligers zijn dit weekeinde op zoek geweest naar een „panter" in het recreatiegebied Schots- man-Ruiterplaat nabij Kam- penland. De heer W. Wattel uit Wissenkerke had het dier gesignaleerd. Hij meende een katachtig roofdier te hebben gezien met een lengte van één meter en een hoogte van on geveer tachtig centimeter. Toen het dier de heer Wattel in het oog kreeg vluchtte het de bossen in. Sinds dat mo ment is er niets meer van de „panter" gezien. Wel kwamen er gisteren bij de rijkspolitie in Middelburg enkele mel dingen binnen van toeristen die meenden sporen van een panter te hebben gezien. De gehele zondag is er in het recreatiegebied gezocht, 's Avonds na zes uur is de Schotsman-Ruiterplaat voor het publiek afgezet. Rond die tijd zijn ook verschillende rui terpaden glad gemaakt. Dat gebeurde met behulp van een tractor met daarachter een ketting. Vandaag zal de poli tie in alle vroegte kijken op de paden of er verse sporen van de „panter" zichtbaar zijn. Gisteravond werden ook de mensen die op een omliggen de camping en in recreatie- huisjes verbleven gewaar schuwd voor de mogelijkheid dat het dier zich kon verto nen. Daarbij werd ondermeer gebruik gemaakt van een ge luidswagen. Een woordvoerder van de rijkspolitie op Noord-Beve land maakte duidelijk dat het zeker nog niet duidelijk is dat het beest inderdaad een pan ter is. „Het gebeurt weieens dat mensen een dergelijk huisdier hebben, maar dat is een zeldzaamheid. Het is na tuurlijk mogelijk dat het dier niet langer gewenst was en dat men het in het bosachtige gebied heeft achtergelaten. Dat is natuurlijk altijd moge lijk. Ik geloof ook niet dat er de laatste tijd een circus in de buurt is geweest waar het beest van afkomstig kan zijn", aldus de pohtiezegs-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7