LEIDSCH DAGBLAD Stakingsacties in Rotterdam blijven L x 1 1 V**A doorg aan Verkeerschaos bij Amersfoort de laan uit Nut van grammatica niet aangetoond sim ffifflf Ajax stuurt vandaag grom Geert troepen op Reageerbuisbaby één jaar IJ 1- J Overval in Rijnsburg McEnroe wint in Flushing Meadow Vlees mevrouWj u weet wel van wie. 1098 348 4,98 öss MAANDAG 10 SEPTEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35957 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Rapport van Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs 95 DEN HAAG (GPD) - Hoewel veel leerkrachten zweren bij gramma tica-onderwijs, is het belang daarvan nog nergens aange toond. Het is zeer de vraag of ont leden leidt tot grotere beheer sing van de moedertaal. Ook het nut van grammatica voor het on derwijs in vreemde talen moet eerst nog maar eens worden on derzocht. Dat is de harde kern uit het rapport „Het grammatica-onderwijs in Nederland' van de Stichting voor Onderzoek van het Onder wijs (SVO), dat vandaag in Den Haag is gepresenteerd. „Het grammatica-onderwijs in Ne derland" wil een bijdrage zijn in de discussie die de laatste jaren binnen het onderwijs over het nut van grammatica wordt ge houden. Dit interim-rapport moet een vervolg krijgen in een hoofdrapport rond de vraag: „Is grammatica-onderwijs nut tig." Het tussenrapport is gebaseerd op antwoorden van leerkrachten van ruim 1200 scholen van het Basisonderwijs, het Huishoud en Nijverheidsonderwijs, Tech nisch Onderwijs, Middelbaar en Algemeen Voortgezet Onderwijs en het Voorbereidende Weten schappelijk Onderwijs. Uit die enquête blijkt dat er op de scholen behoorlijk veel aandacht aan het grammatica-onderwijs wordt geschonken. Het rap port: „Men kan niet stellen dat het grammatica-onderwijs op zijn re tour is. Integendeel: in belangrij ke schooltypen wordt betrekke lijk veel tijd aan het grammatica onderwijs besteed." En zo blijkt dat de leerlingen in de hoogste klassen van het basison derwijs gemiddeld een klein uur per week aan het ontleden wor den gezet, en dat op de MAVO, de HAVO en het VWO gemiddeld een lesuur per week „grammati ca" op het lesrooster staat. In landen als de Verenigde Staten, Engeland en Nieuw-Zeeland is wél onderzocht of beheersing van de grammatica ook leidt tot gro tere beheersing van de eigen taal. De resultaten van deze onder zoeken zijn weinig bemoedigend voor hen die zweren bij ontle den. Het rapport: "Integendeel: het lijkt erop dat „directe methoden", die geen gebruik maken van gram maticale benaderingen, evenveel of meer succes hebben als men zich ten doel stelt bijvoorbeeld de schriftelijke taalvaardigheid te verhogen". De onderzoekers te kenen daarbij aan dat men niet de buitenlandse onder zoeksresultaten van toepassing kan laten zijn op de situatie in ons land. Dat alleen al is reden om eens na te gaan, of de bevindingen in de drie Angelsaksische landen ook voor ons gelden. Het hoofdonderzoek naar het nut van grammatica zou zich bovendien moeten buigen over de vraag of grammatica-on derwijs leidt tot beter spreken en schrijven van vreemde talen. Dat wordt weliswaar door het onder wijs aangenomen, maar is nog nooit onderzocht, aldus het SVO- rapport. f J? j|k\ ROTTERDAM (ANP/GPD) - De staking in de Rotterdam se haven wordt doorgezet. Dat is vanmorgen besloten door de stakers op de dagelijkse vergadering op het Afrikaanderplein. Bij de havengiganten ECT en de graanelevatormaat schappij GEM, de zogenaamde machinale bedrijven, werd vanmorgen wel weer gewerkt. CHICAGO - De één jaar oude Louise Brown, de eerste reageerbuisbaby t/zr wereld die vorig jaar werd geboren, heeft erg veel plezier als zij door haar vader wordt opgetild in een televisie-studio in het Ameri kaanse Chicago. Louise behoorde met haar ouders tot de gasten van de bekende tv-show van Phil Donahue. De moeder van Louise (links) vertelde dat ze graag nog een reageerbuisbaby zou willen hebben UTRECHT (GPD) - Een botsing tussen twee vrachtwagens, waardoor de provinciale weg Amers- foort-Doorn geheel geblokkeerd raakte, heeft vanochtend een bijna on ontwarbare verkeers- knoop opgeleverd. De dorpen Maarn, Maarsber- gen, Driebergen en Wou denberg zaten drie uur na dat de aanrijding was ge beurd nog steeds pot dicht. De rijkspolitie vroeg assistentie aan uit de wijde omgeving om de zaak te klaren. Het grote probleem was dat één van de betrokken vrachtwagens was gekanteld en dat de inhoud, een grote hoeveel heid meel, op de weg lag. De an dere vrachtwagen was met be- tonpalen geladen. „En dat blaas je ook niet zo één twee, drie van de weg", aldus een politiewoord voerder vanmorgen. Om tien voor zes vanochtend reden de beide vrachtwagens door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak op elkaar. De chauffeur van een van de wagens, J. Pelt uit het Brabantse Fijnaart, moest zwaar gewond naar het ziekenhuis de Lichtenberg in Amersfoort wor den overgebracht. Het ongeval gebeurde tussen Maarn en het knooppunt Quatre Bras. Uiteindelijk besloot de po litie de weg Amersfoort-Doorn geheel voor het verkeer af te slui ten en alle verkeer via Utrecht te dirigeren Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Zonnige perioden Droog weer met zonnige perioden maar later op de dag in de noordelijke pro vincies meer bewolking. Minimum temperaturen ongeveer 12 graden, middagtemperaturen van 18 graden aan zee tot circa 22 graden in Brabant en Limburg. Matige, in het Waddenge bied later vrij krachtige zuidwesten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 11 september Zon op: 7.06 uur; onder: 20.07 uur. Maan op: 23.01 uur; onder: 13.16 uur Hoogwater te Katwijk om 7.26 en 19.48 uur, laagwater om 3.26 en 15.39 uur. STAND 285/286/287 in de bijhal de nieuwste modellen ORGELS I waarvan maar liefst 8! modellen voor het eerst in Nederland presentatie o.a. met gast- organisten zoals Tony Pegier: bij M.S.L. tel 071-133445* MUZIEK sERunns LEIDEN r mensen, die écht beter willen! Buit f 15.000 (Van c r verslaggevers) RIJNSBURG - Drie gemasker de mannen hebben zaterdag op klaarlichte dag een ge wapende overval gepleegd in Rijnsburg. Twee werk nemers van het winkelbe drijf Hoogvliet, gevestigd aan de Oegstgeesterweg, werden terwijl zij geldcas- settes naar een tegenover het bedrijf gelegen bank brach ten, gedwongen op straat te gaan liggen. De met automa tische pistolen bewapende overvallers grepen de geld- cassettes,, waarin zich een bedrag van ongeveer 15.000 gulden bevond. De beide overvallers ont vluchtten daarna met een groene Alfa Romeo. Deze ge stolen wagen werd even la ter teruggevonden in Oegst- geest. Van de twee mannen ontbreekt elk spoor. De overval vond plaats om on geveer vijf uur, op een mo ment dat juist een défilé van muziekkorpsen door Rijns burg trok. Aangenomen wordt dat de overvallers met opzet dat tijdstip hebben ge kozen, zodat weinig getuige zouden zijn overval. Ongeveer 25 stakers hebben rond het middaguur het kantoor van de Vervoersbonden FNV aan de Westzeedijk bezet. Voordat de stakers tot de bezetting overgin gen poogden zij in een verhit ge sprek de bestuurders over te ha len de stakingskassen te openen. Toen de vakbondsvertegen woordigers dit weigerden gingen de actievoerders tot bezetting van het kantoor over. Engeland Tijdens de vergadering op het Afri kaanderplein werden de duizen den stakers - de opkomst was veel groter dan de laatste dagen van vorige week - door de actie leiders opgeroepen de stakingen onverminderd voort te zetten en de stakingsposten bij de bedrij ven te versterken. Volgens het actiecomité zijn vier kleinere Rotterdamse havenbe drijven bereid om de 28,50 gulden per week extra al met terugwer kende kracht tot 1 januari uit te betalen. In het jongste akkoord tussen de Vervoersbonden en de Havenwerkgevers wordt gespro ken over een loonstijging van 28,50 gulden per week met in gang van 1 juli. In havenkringen bestaat nog steeds de indruk dat aan de stakingen een einde zal kunnen komen als de werkgevers bereid zijn die 28,50 gulden per 1 januari uit te betalen. Contacten Volgens de woordvoerder van de Vervoersbonden FNV is er het afgelopen weekeinde wel her haaldelijk telefonisch contact geweest tussen de vakbondsver tegenwoordigers en het actieco mité van de stakende stadssleep- diensten. Hij spreekt van infor matieve contacten, waarin wel is gesproken over de cao 1980 In de contacten met het actiecomité van de stadsslepers hebben de bonden erop gewezen dat het bij cao-onderhandelingen voor de sleepdiensten niet ongebruike lijk is rekening ie houden met wat hetgeen in de havens is be reikt. 26 PAGINA'S NEW YORK (ANP) - De 20-jari- ge Amerikaan John McEnroe heeft vandaag op de banen van Flushing Meadow het open Amerikaans tennis kampioenschap gewonnen (Flushing Meadow is na Wimbledon het belangrijkste toernooi ter wereld). M de finale versloeg McEnroe met groot overwicht zijn landgenoot Vitas Gerulaitis in drie sets: 7-5, 6-3, 6-3 Ruim 18.000 toeschouwers, een record, woonde de eindstrijd bij tussen de beide Newyor- kers, die in de miljoenenstad nog geen vijf minuten van el kaar wonen. Enkele uren eerder had de 16- jarige Tracey Austin een eind gemaakt aan de heerschappij van Chris Lloyd-Evert bij de dames. Ze werd tevens de jongste winnares van de open Amerikaanse titel. In 1951 was Maureen Connolly een paar maanden ouder. Tracey Austin won de op matig peil staande finale met 6-4. 6-3 De kogel is bij Ajax dan toch door de kerk. Maandenlang hing het in de lucht, zaterdag is het zover gekomen: trainer Cor Brom is met een "gouden handdruk" ontslagen. "Hij kon de spelers niet motive ren en hen bovendien geen discipline bijbrengen", zo luidde de aanklacht. Na een drie uur durende ver gadering tussen Brom en het bestuur werd het nieuws we reldkundig gemaakt. Daar mee kwam een einde aan een uiterst merkwaardige pe riode van bevestigen, ont kennen, verdacht maken en zwijgen. Dat laatste doet Brom overigens nog steeds. Voorzitter Harmsen niet. Die legt in Vrij Spel haarfijn uit dat Brom er niets van snap te. Maar Brom kwam finan cieel "tevreden" weg. Gevoetbald werd er ondanks dit gekrakeel ook nog. Ex celsior werd op eigen veld met beide benen op de grond gezet door AZ. De Alkmaarse ploeg maakte een abrupt einde aan de opvallende op mars van de debutant. Met een 5-1 nederlaag werd de equipe van trainer Libregts op zijn plaats gewezen. Ajax verslikte zich in Haar lem. Na een uiterst povere partij bleek Ajax een punt kwijt te zijn geraakt aan de degradatiekandidaat. Feyenoord en Den Haag maak ten reclame voor het voet bal. In het Zuiderpark werd in een boeiende partij tot een 2-2 deling besloten. PSV haalde fors uit. Twente werd het slachtofTer: 7-1. Op regionaal niveau verraste UVS met een 1-3 zege bij Xerxes. Noordwijk en RCL wonnen ook, evenals debu tant Rijnsburgse Boys. Al leen Quick Boys raakte een punt kwijt. P/Leiden beleefde een goede ouverture van het basket balseizoen. Amstelveen, dat zich danig had versterkt, werd met 89-71 aan de kant gezet PAGINA'S 13-21 Koot Eén op vijf automobilisten in overtreding PAGINA - Eis VS aan Sowjet Unie Geruchten In de haven gingen vanmorgen ge ruchten dat de Vervoersbonden FNV en met name voorzitter Jan Schroër zich sterk zouden heb ben gemaakt voor een loonstij ging van f 28,50 per week voor de werknemers van de stadssleep- diensten. De staking in de haven begon 19 dagen geleden bij de slepers, voor wie al een cao was afgesloten. De loonsverbetering voor de slepers zou moeten in gaan op 1 januari 1979 en niet zo als overeengekomen in het jong ste akkoord voor de haven, op 1 juli van dit jaar. Een woordvoerder van de Ver voersbonden FNV ontkende vanmorgen met nadruk dat de Vervoersbonden zich gaan men gen in het conflict tussen de stadsslepers en de directie van Smit Internationale. Hij herhaal de dat er sprake is van een afge sloten cao voor het Smit-perso neel en dat de bonden niet van r 1 kilo fijne riblappcn 1 kilo schoiidercarbonadcn LEIDEN. Rhijnegoimnen>t ZOE i ERWOUD" WASHINGTON (Reuter) - De Rus sische ambassadeur Anatoli Do- brinin ontmoet vandaag de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, ter bespreking van de aanwezigheid van Russische gevechtstroepen op Cuba. Deze kwestie brengt de goedkeuring van Salt 2 (beteuge ling van de strategische bewape ning) door de senaat in gevaar. Dobrinin, die gisteren naar Was hington terugkeerde na de begra fenis van zijn vader in de Sowjet- Unie te hebben bijgewoond Steunfraude in Enschede: miljoenenzaak ENSCHEDE (ANP) - In Enschede zijn vijf koppelbazen aangehou den die ervan worden verdacht sinds 1974 voor ongeveer een half miljoen gulden ten onrechte aan sociale uitkeringen te hebben geïnd. Ongeveer honderd En- schedeërs, die bij het vijftal wer ken, hebben zich volgens de En- schedese politie eveneens schul dig gemaakt aan steunfraude Het totale bedrag, dat hiermee gemoeid is, zou na een voorzich tige schatting van de politie, tus sen de één a twee miljoen gulden liggen. De koppelbazen en hun personee. waren actief in Duitsland, terwijl ze in Nederland stonden inge schreven als werklozen en ar beidsongeschikten. De politie is al enkele maanden met het onderzoek in deze steunfrau- dezaak bezig. Ze verwacht dat de afwikkeling ervan nog zeker an derhalve maand in beslag neemt, vooral omdat nog een kleine honderd verdachten moeten worden gehoord. jfïtmoet Vance nadat deze en ^IA-leider Stansfield Turner de •ommissie van de strijdkrachten van de Senaat op de besloten noorzitting hebben ingelicht over de stand van zaken. De Verenigde Staten verzochten om de spoedige terugkeer van de Russische ambassadeur vanwe ge het rumoer dat in het Congres mtstond nadat de aanwezigheid van Russische gevechtstroepen yp Cuba vorige week werd ont- daag dat Vance naar verwachting zal vragen om terugtrekking van deze troepen, een eis die hij en president Carter tot dusver in hun openbare verklaringen heb ben vermeden. De vooraanstaande senator Frank Church, die het eerst in het open baar onthulde dat de aanwezig heid van 2.000 a 3.000 man Russi sche gevechtstroepen op Cuba door middel van luchtverken- ningen was ontdekt, drong er gis teren nog op aan dat deze troepen worden teruggetrokken

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1