Leiden beslist 'sterrenslag' in z'n voordeel LMHC haalt fors uit in eerste duel ZUIDERKWARTIER KAN HET NOG VER BRENGEN AZC/Alphen geeft visitekaartje af MAANDAG 10 SEPTEMBER 1979 PAGINA 19 SPORT SPORT SPORT LEIDEN - Haal een vroegere vedette (Owen Wells) terug uit Ialië, pluk een talentvolle Antilliaan (Randy Wiel) weg bij een Amerikaanse universiteit, laat een ex-international (Ruud Harrewijn) opdraven uit Frankrijk en troggel daarnaast nog een handvol topspe- lers (Moore, Fopma, Ombre) af van andere clubs. Ziehier het recept van Theo Kinsbergen die daarmee zijn geesteskind BV Amstelveen aan de beterende hand wil brengen om zodoende de glorietijden van weleer (Kinzo) te laten herleven Direct in kwartfinale LEIDEN - P/Leiden is direct ge plaatst voor de kwartfinale van het basketbaltoemooi om de Eu ropa Cup II. Bij de loting, die za terdag in Miinchen werd gehou den, werd de nummer twee van Nederland vrijgesteld van het spelen van voorronden. Dit op grond van de resultaten van vo rig jaar in de Europa Cup I en doormet feit dat de Nederlandse deelnemer in het toernooi van de bekerwinnaars, EBBC, door-, drong tot de finale. Pas in decem ber komt Leiden in actie Landskampioen EBBC Den Bosch lootte gelukkig. De Nederlandse vertegenwoordiger in de Europa Cup I heeft als tegenstanders Royal Brussel, Le Mans en UBSC Wenen. De ploeg van Ton Boot moet in staat worden geacht de finalepoule te bereiken. Den Bosch start de wedstrijdenreeks op 18 oktober thuis tegen Brussel Een formatie met bijna uitsluitend sterren die als opdracht heeft meegekregen zo snel mogelijk een plaats aan de top van het Neder landse basketbalwereldje te claimen. De kuur zal, met die na men en dat geld, zijn beoogde uitwerking niet missen, dat is ze ker. Al moesten er zaterdag in eerste instantie flink wat pijn stillers aan te pas komen, want Amstelveen staat, na de eerste competitiewedstrijd, voorlopig met nul punten onderaan Het briefje vermeldde een onthutsen de 89-71 nederlaag Wonderdokter Kinsbergen trof het dan ook niet, dat hij uitgerekend in de eerste de beste wedstrijd stuitte op Parker Leiden, de nummer twee van het vorig sei zoen. Geen tijd om eerst even diep adem te halen, maar meteen de beuk erin. Al heeft zoiets na tuurlijk voordelen ook, want je weet als topploeg in spé wel di rect hoe het er voor staat. Met je- zelt en met ae concurrentie. En omgekeerd ging dat ook op voor Leiden, zeker gezien de aderla ting die de ploeg moest onder gaan toen men besloot showman Arthur Collins te laten blijven waar hij was en in plaats van hem twee meer teamgerichte spelers (Kruidhof en Giddings) te con tracteren. Al met al kwam de openingwedstrijd in een interes sant licht te staan, iets dat het publiek had begrepen, want er was zo'n tweeduizend man. He laas kreeg men slechts voor een deel waar voor z'n geld Maar er werd veel duidelijk. Het moet maar aan nervositeit en onwennigheid worden toege schreven dat de eerste helft van dit met zo veel spanning tege moet geziene treffen ontaardde in een bar slechte vertoning, anders is het nauwelijks te verklaren hoe een dergelijk aantal getalenteer de spelers in staat is tot een der mate slap gehannesHet regende persoonlijke fouten (na negen minuten had Washington er al vier), het schotpercentage was belabberd en er werd enorm veel balverlies geleden. Niets aan derhalve en met de alleszeggende stand 38-38 konden de teams in de kleedkamer tot bezinning komen. Dit was allemaal nog zeer onduidelijk. Tempo De tweede rondgang zette dan we. veelbelovend in met dunks van Wells en Giddings (die z'n draai nog niet heeft gevonden, maar vooral vanwege zijn rebound kracht en overzicht erg nuttig kan zijn), maar dreigde alras weer te verzanden in fysiek hard bas ketbal onder de borden. Totdat opeens twee spelers beseften dat het zo niet langer kon. dat dit vechten en springen bij de torens Leiden helemaal niet lag, dat er eindelijk eens echt gebald diende te worden. Bruinsma, blijkbaar geprikkeld omdat Blom hem zo lang op de bank hield, en Plaat, die een medestander vond, brachten toen licht in de duister nis door simpelweg het tempo op te schroeven. En als het snel gaat speelt Leiden op z'n best, hetgeen ook nu weer bleek. Met het tempo liepen niveau en score evenredig op en van 52-50 was het plotsklaps 65-52. In een tijdsbe stek van twee minuten was Am stelveen kansloos gemaakt. Heel kwetsbaar dus, deze 'line-up van vedetten die Kinsbergen her en der oppikte. Knappe acties af en toe van Moore en Wells, veel kracht door Fopma en Pluim, maar zeker geen eenheid en he lemaal niet opgewassen tegen een Leiden van na de pauze. Na dat Bruinsma de zaak had opge broken en Plaat de wedstrijd op weergaloos knappe wijze naar zich toetrok bleef er geen spaan der heel van Amstelveen. Terwijl LEIDEN-LMHC, terug van het uit stapje naar de hockeyhoofdklas- se, opende gisterenmiddag met een forse 6-2 overwinning op eer- steklasse-debutant Apeldoorn. Met dezelfde cijfers versloeg Fo- rescate het uit Alblasserdam af komstige Souburg, terwijl Roomburg tegen Hudito geen poot aan de grond kreeg: 0-5. Bij de dames was er verlies voor Lei den (0-1 tegen Rotterdam), winst voor Roomburg (3-2 tegen Car touche) en een puntendeling tus sen Forescate en Amsterdam: 2-2. LMHC-Apeldoorn; 6-2 Zonder hun mental Coach Harm Zwie- ringa, die zich wegens tijdgebrek heeft teruggetrokken, blijken de hockeyers van LMHC er ook te komen. Ernstiger lijkt dan ook het verlies van Henk van Veen, Ernst van den Berg en Nick Tie- ma, Plaat, Kruidhof en Washing ton als vanouds vrolijk langs de tegenstander heen en passant scorend uit alle standen. Kins bergen fronste de wenkbrauwen en gaf zich over. Moore mocht er uit waarop Blom Mitchell Plaat voor applausvervanging terug riep. Leijsner mocht de ploeg naar 89-71 leiden. Dat was dus wél duidelijk. Voor Kinsbergen en voor Blom. Laatstgenoemde behoeft alleen nog wat ruwe kantjes te polijsten, maar weet zich met Giddings en Kruidhof op de goede weg. Voor Kinsbergen ligt de zaak niet zo eenvoudig. Het zaakje tot een eenheid smeden ja. Gemakkelij ker gezegd dan gedaan. Is daar ook een receptje voor AD VAN KAAM Leiden- De start in de promotieklasse van het KNKV is voor Zuiderkwartier en Fides Pacta gunstig verlopen. Debu tant Zuiderkwartier won de moeilijke uitwedstrijd tegen Soesterkwartier op een manier die doet vermoeden dat de ploeg van Ko de Haas het nog ver zal brengen. Ook Fides behaalde een riante overwinning, en wel op het zeer zwakke Sportlust Pemix en de Danaïden moesten in de promotieklasse hun meerdere erkennen in respectievelijk HKC en PSV De derby De Algemene versus Crescendo werd een nipte overwinning voor De Algemene (3-2), waarbij moet worden opgemerkt dat beide teams erg slor dig omsprongen met hun kansen Door een overwinning op Giants behaalde Amstel Tij gers gisteren de nationale honkbaltitel. Coach Harvey Shapiro was het middelpunt van de feestvreugde. Soesterkwartier-Zuider- kwartier; 6-8 Zuiderkwartier speelde bij Soesterkwartier zeker riiet onder de meest ideale om standigheden. Door het op het laatste moment moeten vervan gen van de zieke Rens Henze voor Ruud van der Mark moest de op stelling, waarmee in alle oefen wedstrijden was gespeeld, danig worden omgegooid. In de begin fase van de wedstrijd viel dit dui delijk te merken. Soesterkwar tier beantwoordde de openings treffer van Dirk Jan de Kreek met drie doelpunten op een rij (1-3) De aangeslagen Leidse ploeg had daar niet direkt het juiste ant woord op, maar nadat Toos van Dam en Janet Maris de geelblauwnen weer naast Soes terkwartier hadden geschoten, bleek de ploeg van Ko de Haas zich bijzonder snel te hebben aangepast aan het promotieklas se-spel. Na de rust, die met 3-4 was ingegaan, kwam Soester kwartier nog op 4-4. maar Joep van Dam, Ruud van der Mark en Erik van Lunteren drukten de suprematie van de Sleutelstad- bewoners in nog eens drie doel punten uit; 4-7. Bij 5-7 werd het nog even gevaarlijk, maar Dirk AMERSFOORT - AZC/Alphen heeft voor de tweede maal in suc cessie de sportfondsen KNZB beker gewonnen. Met name gis teren speelde de Alphense forma tie erg overtuigend en bleef ook nu weer ongeslagen. De Leidse vertegenwoordiger De Zijl/LGB won in de halve finale verrassend van HZC/De Robben maar moest in de finale poule driemaal een nederlaag slikken. Het voor de vijfde maal georgani seerde Sportfondsen tournooi kan men als een goede graadme ter voor de aanstaande competi tie (van start op 13 oktober) be schouwen. AZC/Alphen heeft in Amersfoort zijn visitekaartje al weer afgegeven. De Alphenaren bleken totaal geen last te hebben van de perikelen rond het Ne derlands zevental en ook het ver trek van Wim Keman blijkt geen verstrekkende gevolgen te heb ben. De finalepoule werd bereikt door een eenvoudige zege op het Zaandijkse Nereus (10-4). Zian/ Vitesse zou het volgende slacht offer moeten worden. De Hagenaars hebben het als enige van de vier finalisten AZC lastig kunnen maken. Zij namen in de eerste twee perioden zelfs een verrassende 3-1 voorsprong. De ze was vooral te danken aan het felle aanvalsspel van de Hage naars en het tamme spel van de Alphenaren die het initiatief vol ledig aan Zian/Vitesse overlieten. George Geurtsen liet zijn spelers overduidelijk merken dat er nu toch wel iets ondernomen moest worden. Ruud de Hey scoorde 3-2 waarop de, in deze wedstrijd ma tig spelende Frank van de Akker de gelijkmaker op het scorebord bracht. Jan Evert Veer hielp Zian/Vitesse weer aan een voor sprong maar alweer Ruud de Hey zorgde voor de gelijkmaker (4-4). Vlak voor tijd scoorde Ed van Es de winnende treffer na eerst te gen de doelman te hebben opge schoten. Gisteren verliep het allemaal een stuk gemakkelijker voor de Al phenaren. De Zijl/LGB kon tegen AZC tot 6-5 bijblijven maar moest definitief afhaken toen de Al phense machine volledig op toe ren raakte. Uitslag: 12-7 in het voordeel van AZC. De laatste wedstrijd tegen het Veenendaal- se VZC zou de beslissing moeten brengen. Er bestond na afloop echter geen enkele twijfel wie er het sterkste was in dit gezel schap. De Alphenaren waren ook in dit duel heer en meester. Met name Ton Buunk trok al de regis ters weer eens open en was voor de achterwaartsen van VZC niet af te stoppen. De eerste periode werd afgesloten met een 3-1 voorsprong vooral door toedoen van de goed op dreef zijnde Ed van Es. Van Es en Noordergraaf waren trouwens de twee youngsters van de Alphena ren die zich nadrukkelijk mani festeerden op dit tournooi. Voor al op de momenten dat Ton Buunk goed werd uitgeschakeld (bijv. tegen De Zijl/LGB) namen zij de taak van hun topscorer over en zodoende was de Alphense doelpunten produktie niet af te remmen. In het duel tegen VZC was de gehele ploeg trouwens goed op dreef. Scores van Ton Buunk (3), Ed van Es (3), EriK Noordergraaf (2), Ron de Vogel, Ruud de Hey en Arco Verboom bezorgden AZC een 12-6 over winning en voor de tweede keer in successie de KNZB beker. De Zijl/LGB legde beslag op een vierde plaats. In de halve finale versloegen de Leidenaars verras send HZC/De Robben met 5-4. De Zijl/LGB, versterkt met Hans Korevaar (overgekomen van Horgen uit Zwitserland), ver scheen zeer gemotiveerd aan de start. De Leidenaars hadden dan ook een groot deel van de wed strijd het beste van het spel. Vooral de slotfase waarin nog drie doelpunten vielen was bij zonder spannend. De laatste, de winnende treffer voor de Zijl LGB, gescoord door Martin Vreeburg slechts 4 seconden voor tijd. Tegen de volgende te genstander VZC was er echter om onbegrijpelijke reden weinig meer over van het goede Leidse spel. De Zijl/LGB verloor dan ook met 6-5 van de Veenendaalse formatie. De wedstrijd tegen Zian/Vitesse zou voor de enige puntenwinst in de finalepoule moeten zorgen nadat ook van AZC verloren was. Een 3-0 voor sprong in de eerste periode wees in de goede richting, maar later bleek Zian/Vitesse over meer conditie te beschikken wat door Jan Evert Veer en de zijnen goed werd uitgebuit (einduitslag 4-8). Einduitslag: 1 AZC, 2 Zian/Vites se, 3 VZC. 4 Zijl/LGB. WIM SIERA Jan de Kreek maakte aan alle on zekerheid een einde door 5-8 aan te tekenen. De eindstand werd in de laatste minuut door Soester kwartier op 6-8 bepaald. HKC-Pernix; 7-6 De eerste helft gaf uitstekend spel te zien en Pernix toonde zich zelfs iets ster ker. Maar toen HKC de 2-4 ach terstand in een 5-4 voorsprong omboog, kwamen voor Pernix de moeilijkheden. Tot de rust bleef Pernix de betere ploeg, maar in de tweede helft kwamen de Lei denaars duidelijk conditie tekort Via 9-6 moest worden toegestaan dat HKC de voorsprong tot 11-6 i'itbouwde. Pernix kwam nog wel terug tot 11-8, maar bij 12-8 brak het Leidse moreel. Doel punten kwamen van Janko Breedveld, Dènice Smits, Kees van der Kraan (2 x), Daan Vree- Ken, Kees Brokaar, Kees Horten- sius, Alice Timmermans en Jet Boter. Fides Pacta-Sportlust; 15-1 Met vier nieuwe gezichten in de ba sisopstelling voerde Fides Pacta duidelijk een gedurfde beslissing door. De vier nieuwen kwamen echter allen tot scoren, waarmee de ploeg van Hans van Zonne veld, die vorig jaar de degradatie nog maar net wist te ontlopen, de verjongingskuur dus met succes heeft aangegaan. Robin Somme- ling, Ronald van der Velde, Jac queline Veldhuizen en Janneke Verlind zijn die nieuwkomers, die het Leidse Fides Pacta nieuw leven hebben ingeblazen. En thousiast en zonder ophouden vochten zij voor elke centimeter en namen zij door hun instelling de oudere kern mee op sleep touw. Dick Onderwater (5x), Daan Carrée (3x) en Yvonne Neu teboom waren de 'oudjes' die tot scoren kwamen. Het zeer zwakke Sportlust werd een gewillig slachtoffer van de ijver van de Fi des- ploeg. PSV-De Danaïden; 11-7 Ondanks de nederlaag waarvoor trainer/ coach Gerard Bos de hand in ei gen boezem steekt, kon toch nog een lichtpuntje worden gevon den, en wel in het optreden van de nog zeer jonge Leon Brou wers. De wijze waarop Brouwers de gelijkmaker (6-6) scoorde was van bijzondere klasse. Tot diep in de tweede helft wees nog niets erop dat De Danaidnen hun eer ste optreden in de promotieklas se met een nederlaag zouden beëindigen. Bij 6-6 kwam de wedstrijd echter op een breek punt; PSV nam een voorsprong die niet meer in gevaar was te brengen. Via 10-6 kwam de eind stand op 11-7. Bij de Danaïden scoorden Hans van der Leek <2x), Yvonne Kamerlingh, Kees Chris- tiaanse (3x) en Leon Brouwers. Ons Eiland-Kinderdijk; 9^1 De lange voorbereiding die de ploeg van Piet Weerheim heeft door gemaakt, blijkt niet voor niets te zijn gèweest. De al snel opgelo pen achterstand (0-1) werd door Patrick Verra. Rob Hasselbach en Jan van Klakeren omgezet in een verdiende 3-1 voorsprong. Nochtans slaagde de Leidenaars er niet in om Kinderdijk in die eerste helft op voldoende achter stand te zetten. De 3-2 voor sprong werd in de laatste minuut voor rust nog wel vergroot tot 4-2 (Piet Beekman). In de tweede helft was het snel bekeken. Doordat Wim Nijenhuis en Barry van Duin Ons Eiland op 6-2 brachten was de wedstrijd min of meer al beslist. Rob Hasselbach, Huub Hasselbach en nogmaals Barry van Duin bepaalden de eindstand op 9-4. De Algemene-Cre^endo; 3-2 Zo wel De Algemene als Crescendo bleken in dit eerste treffen de opening van de korf maar moei lijk te kunnen vinden en speel den zo beiden hun 'wedstrijd van de gemiste kansen'. Crescendo miste in het eerste kwartier zeker drie opgelegde mogelijkheden om de leiding te nemen. Het was de Algemene die toen maar de voorsprong nam. Ans Lambooy en Sanny Roesman zorgden voor 2-0. Crescendo bleef de blauw- witten goed volgen. Ria Baak verkleinde de achterstand die, als er wat zorgvuldiger met de kan sen was omgesprongen, zelfs ge heel had kunnen worden wegge werkt. In de laatste minuut voor rust scoorde Wim van Vliet 3-1. De tweede helft bood eeitselfde spelbeeld, met De Algemene op haar beurt als de ploeg die de meeste scoringskansen ver waarloosde. In de 55ste minuut zette Louis Kok de eindstand op het scorebord; 3-2. DES-Fiks; 10-7 Na twee minuten keek Fiks al tegen een 2-0 achter stand aan, die zelfs naar 3-0 zou oplopen alvorens Agda en Ron Nonhebei daar iets aan zouden doen (3-2). Na de rust, die met 5-3 was ingegaan, wist Fiks nog maals dichtbij DES te komen (5-4), maar een tussensprint van de Delftenaren zorgde voor de uiteindelijke overwinning; 10-7. Hou Stand-KNS; 4—5 Een verdien de, en overigens ook zeer waar devolle overwinning voor KNS. Een bedenkelijke achterstand van 4-2 kon worden weggewerkt en zelfs in een 5-4 voorsprong, en dus in winst worden omgezet. Eens te meer een knappe presta tie omdat KNS niet over een ver vanger voor Rene Kooien kon be schikken en zodoende de wed strijd met 11 man moest uitspelen toen Kooien met een enkelbles sure het veld moest verlaten. ry, die dit jaar niet meer voor Lei- dens eerste team zullen uitko men. Tegen Apeldoorn stond de thuisclub reeds na acht minuten met 0-1 achter, maar niet voor lang. In een razend tempo scoor den achtereenvolgens Hendrik Qurijns en Wout van den Berg (beiden tweemaal) en de ploeg bevond zich bij rust in een nog comfortabeler positie: 4-1. Door een Apeldoornse tegentreffer vlak na de hervatting (4-1leek de spanning nog even op te laaien, totdat van Beek (5-2) en Van Marwijk Kooij (6-2) aan elke illu sie definitief een einde maakten. Hudito-Roomburg; 5-0 Roomburg zag zich geplaatst tegenover een technische ovdfmacht, waarte gen niets in te brengen viel. On danks veelvuldig proberen bleef voor de Leidenaars de nul hard nekkig op het scorebord, terwijl opponent Hudito vrij eenvoudig doelpunten vergaarde. Vier maal bij een strafcorner en eenmaal bij een veldsituatie, was Hudito zijn tegenstander te slim af; 5-0. Souburg-Forescate; 2-6 De tactiek van gelegenheidscoach Cornelis- se om afwachtend te beginnen resulteerde al na enkele minuten in een 0-1 achterstand voor Fo rescate. Maar toen durfde de ploeg te komen en konden Hans Strader, Frank Brouwer en Jel- mer Siersema (strafbal) tot sco ren komen.(l-3). De doelpunten na rust kwamen op naam van Swanenburg (4-1) en Siersema (5-1 en 6-l).Korte voor het eind signaal vlamde Souburg nog éénmaal op; 6-2. Dames Rotterdam-LMHC; 1-0 Al in de tweede minuut werden de Leidse dames met een Rotterdamse tref fer overvallen. De behendigheid van de thuisploeg op het eigen kunstgras, en de ongeoefendheid van de Leidse hockeysters op een dergelijke mat. maakten dat LMHC niet in zijn eigen spel kon komen en niets meer aan die, overigens geflatteerde 1-0 kon den vertimmeren. Roomburg-Cartouche; 3-1 Joke van der Drift opende rond de 15de minuut de score (1-0) maar kort daarop werd Roomburg het genoegen van de voorsprong al weer ontnomen; 1-1. In een ge- lijkopgaande strijd brachten de Leidsen het mede dankzij een treffer van Marleen van Schaik tot 2-2. Een tweede treffer van Van Schaik forceerde uiteinde lijk de beslissing. Amsterdam-Forescate; 2-2 Na een eerste helft waarin Forescate met de rug tegen de muur speelde, was dankzij aardig wat geluk de schade tot een 1-0 achterstand beperkt gebleven. Na de hervat ting kwamen de Voorschotense dames beduidend beter uit de verf en bleek de inmiddels ont stane 2-0 achterstand geen on overkomelijk probleem. Evelyn Kimman scoorde beide Foresca te goals. Jeugdzwemmers van LZ '86 eindi gen op laatste plaats BREDA - De jeugdzwemploeg van LZ'86 heeft gistermiddag het eer ste programma in de jeugd- zwemcompetitie afgewerkt. De ontmoeting in Breda toonde aan dat de Leidse debutant in de tweede divisie grote moeite zal hebben om zich in deze afdeling te handhaven. LZ'86 eindigde als vierde en laatste achter Poseidon 56 (Ridderkerk), Zian/Vitesse (Den Haag) en ZPC Breda. De enige Leidse overwin ning kwam op naam van Wilco v.d. Zeeuw, die de 200 meter vrije slag jongens 1965 won in 2 15.9 Verder behaalde Marianne Knot nog een verdienstelijke tweede plaats op de 100 meter vlinder slag meisjes 1967. Haar tijd was 1 19 4 Overige uitslagen: 200 meter wis selslag meisjes onder 14 jaar 1 Jolanda de Jong Zian/Vitesse 2.42.1, 6 Marianne Knot LZ'86 2.50.8 100 meter schoolslag jon gens 70/71: 1. Robertino Meyer Poseidon '56 1.42.9. 3. Marco Mulder LZ'86 1.50.5 100 meter vrije slag meisjes 1969: 1. Angeli- que Kreukniet Poseidon '56 1 16.1. 3 Yvonne de Kier LZ'86 1.21.1 100 meter vlinderslag n u ii s 1967 l&rian t Ge- merden Poseidon '56 1.19.1, 2. Marianne Knot LZ'86 i 19.4 800 meter schoolslag jongens 1966: 1. Ronald Banhard Poseidon '56 2 58 0. 3. Jeroen Regtop LZ 86 3 18 2 200 meter vryeslag jongens 1965: 1. Wilco v.d. Zeeuw LZ 86 2.15.9. 3. Wim van Mil LZ'86 2.25.7. Einduitslag: 1. Poseidon '56 202 pnt., 2. Zian/Vitesse 181 pnt 3. ZPC Breda 134 pnt, 4 LZ'86 122 pnt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19