„Ontslag Brom beste oplossing AZ zet Excelsior beide benen op de grond Besluit stond al eerder vast Scorebord „Wat Ajax liet zien was waardeloos, wat Haarlem deed was een schande" Spelersgroep is doodziek MAANDAG 10 SEPTEMBER 1 SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM - Met reuzekracht blies AZ'67 het sprookje van 'Assepoester' Excelsior uit. Tegen het decor van 10.000 op sensatie beluste toeschouwers werden de Wou- desteiners, die na vier speeldagen zo brutaal de kopposi tie van de eredivisie in bezit hadden genomen, door de Alkmaarders als topper gewogen en vervolgens te licht Handtekening bevonden. op", kritiseerde Excelsior-trai ner Thijs Libregts naderhand. "Je zag mijn spelers op zo'n mo ment denken 'gut, is die kerel mijn man?' De uiteindelijke cijfers 1-5 drukten in feite alles uit. De tijdelijk in hoger sferen geraakte Kralingers werden gistermiddag systema tisch door AZ'67 sufgetikt en daarna meedogenloos terugver wezen naar de bedelstaf. "We staan nu weer met beide benen op de grond", verwoordde Excel- sior-voorstopper Cees v.d. Mun- nik later de Rotterdamse decep tie, die de per winstpunt groeien de baldadigheid definitief op de vlucht joeg. Waar de bewoners van de amateuristische Woude- stein-accommodatie vorige week nog luidkeels verkondigden dat ze in de eerste ronde van het vol gende Europa Cup-toernooi het liefst Real Madrid als tegenstan der wilden ontmoeten, koos Cees v.d. Munnik na de 1-5 tegen AZ voor een realistischer Excelsior- opstelling. "We moeten nu maar weer gewoon doen; proberen ons in de eredivisie te handhaven" Excelsior zal afgaande op de con frontatie met AZ'67 nog moeite genoeg hebben om de pas ver overde plaats in de eredivisie te bestendigen. De Maasstedelin gen legden in de als topduel aan gekondigde ontmoeting een on volwassenheid aan de dag, die ze ook in botsingen met minder be gaafde tegenstanders dan AZ le lijk zal kunnen opbreken. Elk gewonnen persoonlijk duel im pliceerde gisteren voor AZ een vrije doorgang van minstens 20 meter. Keer op keer mocht het goedspelende Alkmaarse mid denrif Arntz-Metgod-Nygaard (later vervangen door Jan Peters) na balverovering ongehinderd opstomen in de richting van Ex- celsior-goalie René Vermunt "Als iemand bij ons op het mid denveld werd uitgespeeld, lever de dat AZ prompt meters ruimte Die allerminst professionele spcl- benadering nekte Excelsior met name in het tweede bedrijf. Hoe wel Thijs Libregts zijn spelers tijdens de onderbreking nog had geadviseerd "de AZ-spelers niet langer om handtekeningen te vragen, maar gewoon te gaan voetballen" trok het tempo-arme Excelsior in die fase de voor rust ingezette neerdalende lijn hard nekkig door. Nadat Roger Schouwenaar in de 33ste minuut, na een pass van Hovenkamp, de 0-1 had laten afroepen "knapte er bij ons iets", analyseerde Thijs Libregts later. De aanvankelijk geëtaleerde strijdvaardige in stelling werd na de 0-1 van Schouwenaar ingewisseld voor een merkwaardige berusting in het onvermijdelijke. Weg waren de door opportunisme ge schraagde aanvalsacties, die de ploeg (Hans Kraay noopte Trey- tel tot een fraaie redding) dichtbij de openingstreffer hadden ge bracht, verdwenen was ook de waakzaamheid. Daar waar Kris ten Nygaard en Hugo Hoven- kamp in het begin Koos Waslan- der en Ton Pattinama veelvuldig op hun weg ontmoetten, moch ten die voetballers, nadat het Ex- celsior-verzet eenmaal gebroken was, hun frontlijn in alle rust tot aanvallende daden aansporen. De coördinatie was na rust bij de Rotterdammers volledig zoek, wat de aftocht van de 'oude kran tenclub' bespoedigde. Achter eenvolgens mochten Pier Tol (Pattinama zette zijn sliding te laat in na een voorzet van Met god) en andermaal Schouwenaar (Ouwehand en Van der Munnik verzuimden in te grijpen na een pass van Van Rijnsoever) dank baar profiteren van de kinderlij ke Rotterdamse defensiefouten "Ik had op een snel openings doelpunt gehoopt", bekende AZ- coach Georg Kessler later, "maar dat we zo snel op 0-3 zouden ko men, had ik tevoren niet ingecal culeerd" Gemakzucht Het gebrek aan tegenstand werkte binnen de AZ-gelederen gemak zucht in de hand. De concentratie verslapte merkbaar. De adem pauze die de Alkmaarders tot woede van Kessler ("zoiets kan je tegenstander alleen maar inspi reren") voor zichzelf hadden in gelast, hielp Excelsior even op de been. Zeker nadat Rini Piasmans (na een foutieve interceptie van Van Dongen) de 1-3 had ontdekt. De werking van die mentale in jectie bleek echter spoedig uit gewerkt. Want nadat Koos Was- lander het houtwerk had getrof fen en de zwakke pauze-invaller Karei Bouwens (gekomen voor Ridderhof) vanuit kansrijke posi tie de staantribune als doelwit had gekozen, legde Excelsior het moede hoofd definitief in de schoot. Roger Schouwenaar ("Ik vecht voor mijn plaats, voor de rest zie ik wel") kon zodoende onbelemmerd 1-4 scoren én al idden, gebuktdwingt Eddy dus zijn zelfvertrouwen verder oppoetsen, terwijl Jan Peters zijn rentree mocht vieren met de vijf de AZ-treffer, die Excelsior defi nitief terugbracht in de realiteit bracht. Jan Peters: "Die goal was eigenlijk niet mijn verdienste. Die jongens waren immers volle dig stukgespeeld. Daardoor kon ik zo doorlopen. Maar omdat ik door die kuitblessure zo'n tijd uit de circulatie ben geweest, was dat doelpunt voor mij wel een op steker". GERARD VAN PUTTEN AMSTERDAM (GPD) - In maart dit jaar merkte voorzitter Ton Harmsen van Ajax in een inter view op dat hi j „dolgelukkig zou zijn met een situatie als bij PSV en FC Twente" en dat hij ver langend uitkeek naar rust in het voetbalbedrijf, waarover hij ruim een half jaar tevoren als opvolger van Jaap van Praag de leiding had gekregen. „Kijk", zo merkte hij toen op, „ik heb nog ergens een bedrijfje met 40 man personeel. Daarvan lopen er 27 al meer dan 12,5 jaar bij me en twee zelfs al langer dan 25 jaar. Ik houd van rust in een bedrijf, maar wanneer daarvoor af en toe eens gehakt moet worden, dan moetje daar de lef ook voor heb ben en niet terugdeinzen. Ik heb ook kerels op staande voet moe ten ontslaan. Die hebben dan wel zakgeld meegekregen voor een maand of zes tot een jaar". Wat Harmsen met die opmerkingen precies bedoelde, heeft hij in middels bij Ajax overduidelijk la ten blijken. Eerst werd fysiothe- EREDIVISIE Excelsior-AZ'67 1-5, Ajax-Haarlem 1-1, Go Ahead Eagles-Willem II3-0, NAC- Vitesse 2-2, Sparta-Utrecht 1-1, Den Haag-Feyenoord 2-2, MVV-Roda JC 4-1, PSV-FC Twente 7-1, NEC-Pec Zwolle 4-1. AZ'67 (4) 5 4 0 1 8 11^ Ajax (2) 5 3 2 0 8 9-5 Excelsior (1) 5 3 1 1 7 11-8 G A Eagles (9) 5 3 0 2 6 10-1 Den Haag (6) 5 2 2 1 6 5^1 Vitesse (7) 5 2 2 1 6 6-6 MVV (12) 5 13 15 8-6 Utrecht (10) 5 1 3 1 5 4-5 Twente (8) 5 2 1 2 5 4-11 NEC (15) 5 2 0 3 4 8-8 Willem II (11) 5 1 2 2 4 3-7 Sparta (14) 5 1 1 3 3 5-6 Roda JC (13) 5 1 1 3 3 5-9 NAC (17) 5 0 2 3 2 4-10 PEC Zwolle (16 5 0 2 3 2 2-8 Haarlem (18) 5 0 2 3 2 5-13 EERSTE DIVISIE FC Vlaardingen-FC Den Bosch 0-0, FC Groningen-Veendam 0-0, Heeren veen-De Graafschap 0-0, Volendam- SW 4-2, Telstar-Amersfoort 2-2, Wa- geningen-Amsterdam 0-3, FC VW- Helmond Sport 3-1, Heracles-Eind hoven 0-1, DS'79-Cambuur 2-0. Den Bosch (1) 5 3 2 0 8 6-1 Volendam (5) 5 3 1 17 13-7 Eindhoven (7) 5 3 1 1 7 6-3 Groningen (3) 5 2 3 0 7 4-1 Wageningen (2) 5 3 0 2 6 10-6 Graafschap (8) 5 2 2 1 6 5-3 Telstar (9) 5 2 2 1 6 8-8 Fortuna SC (4) 4 2 1 1 5 8-3 Amsterdam (12) 4 2 1 1 5 9-5 VW (13) 4 2 1 1 5 7-4 Cambuur (6) 5 2 1 2 5 8-7 DS'79 (14) 5 1 3 1 5 7-6 Heracles (10) 4 2 0 2 SW (11) 5 12 2 Vl'dingen (15) 5 12 2 De topscorerslijst: 1. Petursson (Feyenoord) 7. 2. Jensen (Ajax) en Lubse (PSV) 5,4. Bleyenberg (Vitesse), Schouwenaar (AZ) en Koster (PSV) 4, 7. Van der Kuylen (PSV), Was- lander (Excelsior), Van Kooten (Go Ahead Eagles), Janssen (NEC) en Nan- ninga (Roda JC) 3. rapeut Wolf de laan uitgestuurd, en afgelopen zaterdag was het de beurt aan trainer Cor Brom om zijn koffers te pakken. Zater dagmiddag werd drieëneenhalf uur vergaderd door een kwartet Ajax-bestuurders onder leiding van Harmsen, Brom en de voor zitter van de Vereniging van Oe- fenmeesters, Frans de Bruyn. Na afloop werd een communiqué verstrekt, waarin vermeld stond dat „alle partijen tot volledige overeenstemming waren geko men omtrent de verbreking van het dienstverband van Brom, met volledige erkenning van Broms kwaliteiten als oefenmees- ter". Op die manier werd op een vrien delijke manier duidelijk gemaakt dat Brom er in de ogen van de Ajax-bestuurders niets van kan Of, zoals Harmsen gistermiddag na afloop van het duel Ajax- Haarlem opmerkte: „Brom is een schat van een man, maar over trainen bij Ajax moet hij zijn mond houden. We hadden liever aan het eind van het vorig seizoen met hem gebroken, maar dat hebben we niet gedaan omdat wij hem toch nog een kans wilden geven. We hadden gehoopt dat hij zelf was opgestapt, dan had hij de glorie meegenomen en had hij ons voor schut gezet" Brom, die vorig jaar een overeen komst voor drie jaar met Ajax sloot, voelde er echter niets voor om zelf het initiatief te nemen. In dat geval zou hij namelijk de „af koopsom" van Ajax (Harmsen: „Wij hebben niet de volledige twee jaar die hem nog resteerden, uitbetaald") hebben misgelopen. De 47-jarige oefenmeester was derhalve wel verplicht om de be ker met gal tot de laatste druppel te ledigen, wilde hij niet met lege handen komen te staan. Die beker werd hem trouwens al snel aangereikt. Enkele maanden na zijn entree liet het bestuur van Ajax al doorschemeren dat het hem liever kwijt dan rijk was. Vooral Harmsen heeft zich nooit gelukkig gevoeld met Brom, die onderdeel uitmaakte van de erfe nis die de voorzitter van zijn voorganger Van Praag had over genomen. Brom werd steeds verweten dat hij geen leiding kon geven en dat spelers over hem heenliepen. Eerst deed Meutste- ge dat en vorige week volgde Schrijvers, die ondermeer op merkte dat hij er nog maar weinig heil in zag „om verder te gaan met deze man". In eerste instantie kon Brom zich nog staande hou den via het veroveren van het landskampioenschap en de KNVB-beker. Toen hij in het huidige seizoen echter ander maal werd bedolven onder een stroom van kritiek, was het met hem gedaan. Harmsen: „Als een vedette kan zeggen dat hij niet kan worden gemotiveerd, dan zit een trainer al fout. Brom had Schrijvers de deur moeten wijzen. Omdat hij dat niet heeft gedaan, en omdat hij ook allerlei andere dingen heeft getolereerd, is hij voor Ajax niet geschikt. Ik vind daarom ook dat we een heel normale, zakelij ke beslissing hebben genomen door de samenwerking met hem te beëindigen. Brom, die vorig jaar met veel enthousiasme werd binnengehaald, werd dan ook De Ajax-goal in wording. De niet zichtbare Henning Jensen heeft v en Keith Masefiel (midden) kunnen het doelpunt niet voorkomen itgehaaldHaarlem-doelman Rob Boersma met hetzelfde enthousiasme weer buiten gezet. Ontslagen door ie mand die zelf pas vorig jaar debu teerde in het voetbalbedrijf en daarin niet heeft kunnen verhin deren dat Ajax veranderde in een chaos. Zo liet Ajax in de transfer periode het oog vallen op twee buitenlanders die helemaal niet mochten worden geïmporteerd En wat Brom betreft, die moest dit seizoen werken met spelers materiaal dat hij zelf niet had uit gekozen. Clarke, zijn grote favo riet, werd van de hand gedaan zonder dat er een geschikte op volger voorhanden was. Tenein de raad werd Jensen binnenge haald, die van huis uit helemaal geen spitsspeler is. Vorige week zondag nog werd tijdens het toernooi van Real Madrid op uit drukkelijk verzoek van het be stuur een jeugdspeler van 18 jaar, Ton Blanker, ingezet in het eerste elftal. Ondanks alle betutteling en kritiek dacht Brom niettemin zijn tijd bij Ajax uit te dienen. Zover is het echter niet gekomen. In de kri tiek van Schrijvers en de berich ten als zou Brom voor de compe titie geld en goederen hebben bedongen van tegenstanders in het noorden van het land voor het spelen van oefenduels, heeft Ajax de stok gevonden om Brom te slaan. Harmsen zelf ontkent dat echten „Twee weken geleden stond al vast dat Brom zou verdwijnen" In het communiqué werd overi gens vermeld dat „aan het besluit om de overeenkomst te verbre ken niet ten grondslag ligt de vol gens beide partijen ten onrechte in de publiciteit gebrachte be richten in de afgelopen we ken". Frans de Bruyn, voorzitter van de WON, daarover „Die berichten over kwalijke praktijken van Brom zijn uit de lucht gegrepen. Cor Brom heeft voor de competi tie in het Noorden een paard ge kocht, een veulentje van ander- halfjaar. Maar dat heeft niets te maken met voetbal. Al die ver dachtmakingen slaan dus ner gens op" Dat Brom en Ajax uit elkaar zijn gegaan, vindt de voorzitter van de trainersvakbond alleen maar juist; „Ik vind het een verstandig besluit. Als je een potje gaat lij men, loop je toch weer het risico dat het breekt" De leiding bij Ajax werd zaterdag overgenomen door jeugdtrainer Leo Beenhakker, in samenwer king met Bobby Haarms. Een koerswijziging die aanvoerder Ruud Krol zonder meer aan spreekt „Dat is de beste oplos sing. Wat Ajax nodig heeft, is een trainer a la Michels, Happel of Ivic". Brom, die bij zijn komst bij Ajax opmerkte een chef en collega te gelijk te zijn, maar die in de prak tijk alleen een collega bleek, was het afgelopen weekeinde niet voor commentaar bereik baar. AMSTERDAM - In een niet afla tende woordenstroom, die ge paard ging met de nodige krachttermen, veegde Barry Hughes alle kritiek aan zijn adres geuit, van tafel. Natuur lijk kon hij er niet helemaal on deruit, dat zijn ploeg voorname lijk achteruit had gevoetbald en de aanvallende acties tot een minimum had beperkt. „Maar", zo verweerde de Haarlem-coach zich, „wat moet ik dan? Gaan aanvallen en bij de rust tegen een achterstand van 4-0 aankij ken? Dat is dan voor het publiek wel leuk, maar ik schiet er niets mee op. Als er wordt gesteld dat er vanmiddag niets te zien is geweest, dan moet je niet bij mij, maar bij Ajax zijn. Wat Ajax heeft laten zien was waardeloos. Met zoveel klasse moet je een ploegje als Haarlem toch ge woon oprollen?" Voor het verweer van Barry Hug hes kon alleen maar begrip wor den opgebracht. Haarlem kwam naar Amsterdam om een punt te verdienen. Een punt dat het hard nodig had, want uit de eerste vier competitiewedstrijden was slechts één schamel puntje be haald. Vooral de afstraffing op ei gen veld door Excelsior (1-5) had de ploeg veel pijn gedaan. „Er is de afgelopen weken bij ons niet meer gelachen. Nu zijn de jon gens weer blij. Ze putten moed uit dit gelijke spel", aldus Hug hes. Machteloos Gezien het beeld van de wedstrijd verdiende Haarlem zeker een punt en Ajax niet meer. De Am sterdammers keken vaak mach teloos hoe de tegenstander de bal met erg veel gemak rondspeelde en vervolgens terug legde op doelman Boersma. Ajax' nieuwe technische leider Leo Beenhak ker was helemaal niet te spreken over de aanpak van Haarlem. „Hughes heeft natuurlijk wel ge lijk als hij stelt dat Ajax zo'n ploeg gewoon had moeten op rollen. Maar wat Haarlem liet zien, was gewoon een schan de". Helemaal ongelijk had Beenhakker niet. De 9000 toeschouwers in De Meer werden gistermiddag de grote verliezers. Vooral de eerste helft was vaak afgrijselijk. Haar lem voetbalde achteruit en toon de nauwelijks interesse voor de Ajax-helft, wa^r het met name voor Piet Schrijvers verveling troef was. Het enige wapenfeit in de buurt van de Ajax-goalie wa ren de gele kaart die Joop Bock- lingen Eef Melgers. Arbiter Peter Gans was toch vrij scheutig met kaarten, want kort na de rust toverde hij ook Soren Lerby en Chris Verkaik een kaart voor de ogen. Paniek Haarlem kwam de eerste 45 minu ten zonder schade door. Maar de vraag was hoelang de ploeg dat kon volhouden. Niet zo erg lang, want het tweede deel van de wed strijd was nog maar drie minuten oud, toen Ajax eindelijk op 1-0 kwam. Bij Haarlem was er wat paniek ontstaan na een knal van Ton Blanker op de paal en de daarop volgende corner van Ta- hamata werd door Ling doorge- kopt en door Henning Jensen beheerst ingetikt. Ton Blanker, het door het bestuur naar voren geschoven talent, kwam zondag overigens helemaal niet uit de verf. Net zomin als een Tscheu la Ling, die door Eef Melgers volle dig uit de wedstrijd werd ge speeld. Pas toen de Ajax-jacht op 2-0 wat was afgezwakt, durfde Haarlem enigszins dé ego-stelling te verla ten. Hughes zette twee verse krachten in. Kramer (beter dan in de voorgaande duels) en Hen driks werden naar de kant ge haald; Balm en Kleton kwamen Het kersverse duo maakte zich op slag onsterfelijk, door èèn mi nuut na binnenkomst samen voor de gelijkmaker te zorgen Een hoekschop van Gerrie Kle ton werd door de Ajax-defensie niet goed verwerkt en Wim Balm knalde hard raak. Haarlem had zijn doel bereikt, me de omdat Ajax niet in staat bleek het laffe spel van de Hughes- equipe af te straffen. De lands kampioen zal vaker worden ge confronteerd met een speelwijze zoals die van Haarlem. Hughes ten slotte: „Zolang er angst is, zal het wel zo blijven. Als Haarlem degradeert, is er niemand die medelijden met my heeft. Ze kunnen een standbeeld voor me oprichten, maar ik speel volgend seizoen wel voor 200 toeschou wers in de eerste divisie..,". ADVERTENTIE TER INTRODUCTIE uit de oranje succes serie Ajax-duo Leo Beenhakker (links)/Bobby Haarms AMSTERDAM (GPD) - Leo Been hakker die pas zaterdagmiddag te horen kreeg dat hij het werk van de ontslagen trainer Cor Brom bij Ajax moest overnemen, noemt zichzelf een fervent tegen stander van alle vormen van in spraak: „Je zou me gerust een au toritaire coach kunnen noemen. Voor mij hoeft een spelersraad niet. Allemaal onzin. Ik discus sieer niet". Door dat standpunt in te nemen is Beenhakker de tegenpool van Brom. De 37-jarige Beenhakker wordt door Ajax dan ook als de „ideale" man gezien tijdens de in terim-periode. Voor hem zelf betekent de leiding over het eerste elftal van Ajax een promotie, na bij Go Ahead één jaar te hebben gewerkt onder Fadrhonc, vervolgens hoofdtrai ner te zijn geweest bij Veendam (vier jaar), Cambuur (drie jaar) en Go Ahead Eagles (een jaar) en twee jaar bij Feijenoord als hulp trainer te hebben fungeerd. Vorig jaar stapte Beenhakker over naar Ajax dat hem voor drie jaar aan zich verbond en hem de functie van hoofd jeugdopleidingen aanbood. In die rol heeft de Pa- pendrechter zich zodanig in de kijker gespeeld dat hij de afgelo pen week zwaar genoeg werd be vonden om Brom te vervangen. Te meer ook omdat hij als enige van de hulptrainers bij Aajx in het bezit is van het A-diploma. Omdat hij nog geen vierentwintig uur voor de wedstrijd tegen Haarlem werd ingelicht over zijn „bevordering" was Beenhakker gedwongen te improviseren. Van een gedegen voorbereiding was totaal geen sprake. Beenhakker „In zo'n kort tijdsbestek kan je niet veel meer doen. Zeker niet in dit geval. De problemen bij Ajax zijn namelijk ongelooflijk groot. De spelersgroep is niet ziek, maar doodziek".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13