De betekenis van een vier- stromenland "Geweldloze actie is een levenswijze, beslist geen techniekje' Hans Feddema promoveerde op proef schrift over apartheid MAANDAG 10 SEPTEMBER 1979 PAGINA 11 De keuze van de Adviesraad van D'66 voor een zelfstandi ge opstelling in het politieke krachtenveld in Nederland is van meer dan voorbijgaande betekenis. De afwijzing van een regelmatig gezamenlijk overleg met de socialistische stroming, vertolkt door PvdA, PPR en PSP, is niet in gegeven door overwegingen van tactiek. Het is te simpel dit af te doen als uiting van vrees voor het „bijwagen-ef fect" van de PvdA of als een uiting van „verrechtsing" Politieke etiketten worden door zowel vriend als vijand graag opgeplakt. Zo gaf Van der Doef, vice-voorzitter van de PvdA, blijk van een slecht geheugen toen hij uitgere kend D'66 verweet bevreesd te zijn voor identiteitsver lies. Van der Doef zal zich toch nog wel herinneren, dat juist D'66 in het verleden bereid was haar eigen identiteit en in breng op het spel te zetten terwille van de totstandko ming van een progressieve volkspartij. De PvdA echter wilde de zuiverheid van het socialisme in eigen kring handhaven en verwierp het opgaan in een progressieve volkspartij. Het verwijt van verrechtsing is helemaal ridicuul. Daarvoor behoeft men slechts de poli tieke lijn die D'66 in de Twee de Kamer volgt, te bezien. De wens om te komen tot maat schappelijke hervormingen is het wezenskenmerk van D'66 Het is echter niet zo, dat het socialisme het monopolie van progressiviteit mag of zou kunnen claimen. De zelfstandige opstelling is ook bedreigend voor de WD Haar ledental is in het verle den sterk gegroeid door een polarisatie met de PvdA. Het ook in deze kring veelal nog heersende zwart-witbeeld van de Nederlandse politiek wordt door een zelfstandige opstelling van D'66 aangetast Hoe kan het zijn, dat er een partij in Nederland is die de PvdA niet ziet als „het rode gevaar", maar oog heeft voor de wezenlijke maatschappe lijke hervormingen die ook deze partij tot stand wil bren gen. Over de inhoud van deze maatschappijhervormingen mag verschil van mening be staan, over de wenselijkheid van structurele hervormin gen is tussen D'66 en de PvdA geen verschil aanwezig. Daarom betekent de uit spraak van de D'66-advies- raad ook geen isolement. Democraten '66 kiest uitdruk kelijk niet voor een ivoren to ren, maar zoekt een dialoog over wezenlijke uitgangspun ten van inhoudelijk beleid, zoals vrede en veiligheid, economische orde, emanci patie of democratisering. De ze dialoog moet gevoerd wor den met de PvdA, maar ook met anderen. De meest wezenlijke betekenis van deze D'66-lijn is echter gelegen in de mogelijkheid van een doorbraak in de vast geroeste partijpolitieke ver houdingen in dit land. In het huidige drie-stromenland zijn alleen twee regeringscombi naties mogelijk die zelfstan dig een meerderheid kunnen vormen: PvdA-CDA of CDA- VVD. In beide combinaties vervult het CDA een sleutel rol. Het is buitengewoon on gewenst indien één politieke stroming, al dan niet verdeeld in 'bloedgroepen', nu reeds zestig jaar permanent rege ringsverantwoordelijkheid draagt. Confessionele partij en zijn daarmee geworden tot het centrum van de macht en worden daarmee ook bloot gesteld aan de verleidingen van die macht. Allerhande maatschappelijke vraagstukken waarvoor een politieke meerderheid in de Tweede Kamer bestaat, zijn daardoor nog steeds niet tot een oplossing gekomen: men denke aan de zedelijkheids wetgeving (abortus, euthana sie en dergelijke), maar ook aan de democratisering van het welzijnswerk (de „vijfde" macht) waarover thans volop de discussie woedt en die CDA en WD verdeeld houdt. Een vier-stromenland kan een fundamentele wijziging aan brengen. Daarmee worden plotseling andere coalities en parlementaire meerderheden mogelijk. Naast PvdA-CDA- D'06 bestaat in de toekomst de mogelijkheid een coalitie PvdA-WD-D'66 te onder zoeken en D'66 kan daarin een essentiele hefboomftinc- tie vervullen. Uiteraard zullen dogmatici ter linker- en rech terzijde in de PvdA en WrD hier moeilijkheden mee heb ben, ja dit als pure ketterij verwerpen. Een interne dia loog in deze twee partijen leidt wellicht tot een politieke herverkaveling in de toe komst. Het is te vroeg daarover te spe culeren. Niettemin kan D'66 opnieuw een proces op gang brengen dat kan inspireren tot partijpolitieke vernieu wingen. Voorwaarde daar voor is een zelfstandige en ex centrische positie. Mocht dit proces op wat langere termijn succes hebben, dan zou het vier-stromenland wellicht voor het CDA de grootste be dreiging vormen. Daarin ligt de werkelijke betekenis van de aanwezigheid van een krachtig D'66 in een nieuw vier-stromenland. En daar door zou de vernieuwing in de Nederlandse politiek werke lijk gestalte kunnen krij gen! Door Pieter van de Vliet boeren... Dan hadden de VS het communisme bestre den". Feddema: „Europa staat voor de keus. Wordt het een vre- desfactor, zonder Strauss en kernwapens. Of wordt het een fasciserende factor met bei de". Leger - Nederland heeft een leger. Feddema: „Kapitalisme en communisme. Angst en wan trouwen. Dat houdt het leger op de been. Het volk moet in de gaten krijgen dat het leger een blok aan het been is. Een alternatief voor het leger is ac tieve geweldloosheid Een geweldloze levensstijl. Een geweldloze defensie, metho des dus om democratische structuren en processen te verdedigen. Vredesondcr- wijs. Sociale dienstplicht. Training in decentralisatie, kleinschaligheid. Geweld loosheid als methode om conflicten - die er altijd zullen zijn - op te lossen. Een volk dat zo bewust en weerbaar is staat sterk. Een bezetter zal zich wel honderd maal be denken voordat het zo'n weerbaar land bezet" ,Een weerbaar volk zet ook vraagtekens bij wetten. Om dat de mens er niet voor de wet is maar omgekeerd. Zoals ook de techniek er voor de mens is en niet omge keerd". - De groep plaatsvervanging gegijzelden op basis van ge weldloosheid vond dat een vrije aftocht voor de kapers van de trein bij De Punt overwogen had moeten wor den ook al was dat formeel in strijd met de rechtsorde. Spiraal Feddema: „Voor het terug draaien van de spiraal van geweld is een eerste gebaar vereist. Het gewelddadig beëindigen van de gijzelingen bergt een nog ernstiger on dergraving van de rechtsorde in zich, een blokkade op weg naar de verzoening tussen Nederlanders en Zuidmo- lukkers. Want die verzoening, daar gaat het toch in wezen om. Dat wg ons als plaatsver vangers aanboden was om ruimte te scheppen voor dat uiteindelijke doel. Tgd scheppen voor de regering een gebaar te maken naar de Molukkers, de polarisatie te gengaan. Niet toevallige treinpassagiers zouden bo vendien niet langer de dupe zijn. De kapers zouden niet gevangen blijven in hun eigen gewelddadige rol omdat ze in plaats van weerloze, passieve, angstige mensen, gemoti veerde mensen tegenover zich zouden krijgen. We had den de ggzeling daarmee ook ontkend Wat mevrouw Schilthuis, de commissaris van de koninging in Drenthe, heeft gedaan bij de bezetting van het Provinciehuis, name lijk het hazepad kiezen, is het slechtste dat je kunt doen. Dan erken je de ggzeling. Er kenning voor het ge weld". De groep bestaat nog steeds. Eens in de drie maanden ko men de mensen voor trainin gen in geweldloosheid bgeen in een klooster. De groep is actief geweest in de kerk De Duif in Amsterdam, waar Ma rokkanen, die uitgewezen dreigden te worcSn, hun toevlucht hadden ge zocht. Feddema: „Als mevrouw Haars besloten had hen terug te stu ren hadden wij ons met ket tingen aan hen gebonden. Eerder is dat gebeurd in de Verenigde Staten. Geestelg- ken bonden zich vast aan sol daten die niet naar de oorlog in Vietnam terug wilden. Ka- noers beletten massaal het uitvaren van oorlogsschepen De Amerikanen bewezen weerbaar te zgn". UTRECHT - Een nieuwe Zuidafrikaanse apart- heidswet bepaalde dat Indiërs niet meer in Trans vaal en Oranje Vrijstraat mochten komen. Toen dis cussie over de onredelijkheid van dergelijke dis criminerende wetten niet hielp stuurde Ghandi een telegram aan generaal Smuts waarin hij meedeelde die wet te zullen overtreden. „We komen er aan", telegrafeerde hij aan de generaal. Een zestigtal In diërs, natuurlijk ongewapend, wandelde in alle openheid het verboden gebied binnen. De onthut ste politiemensen schoten niet. Een legertje journa listen uit de hele wereld schreef over die succesvolle geweldloze actie Dr. Hans Feddema, docent in de niet-westerse sociologie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam, promoveerde op een proefschrift over apartheid. Deze bewonderaar van de In diase geweldloze vrijheids strijder Ghandi is ook bekend van de groep plaatsvervan ging gegijzelden op basis van geweldloosheid. Dat was een groep mensen die tijdens de treinkaping door Zuidmo- lukkers bij De Punt aanbood de plaats van de gegijzelde passagiers in te nemen. Feddema: „Actieve geweld loosheid is een levenswijze, geen techniekje. Het gaat uit van de eerbied voor mensen, dieren, planten. Van daaruit nee durven zeggen, onge hoorzaam durven zijn. De macht van de onderdrukker aantasten en toch de eerbied voor zijn persoon behou den". Ghandi zei: „Je moet de onder drukking haten, niet de on derdrukker". Met geweldloze actie wilde Ghandi het wel zijn van allen bereiken. Met actie die uitgaat van liefde, niet van haat. Feddema: „Het is niet gemak kelijk. Het lukt alleen als je alle geweldschepen achter je hebt verbrand. Niet met de olijftak in je hand en de hand granaat in je achterzak. Als je het geweld nog in je achter hoofd hebt...". Bevrijdend geweld bestaat niet. Rechtvaardige oorlogen evenmin. Feddema is daar heilig van overtuigd. Ook ge weld, dat voor een rechtvaar dige Zaak wordt aangewend, houdt de kiem van nieuw ge weld in zich. Discussie Hij haalt een discussie aan tus sen Jean Goss, secretaris van de IFOR (internationale broederschap voor verzoe ning), en de priester Camillo Torres. Deze priester uit Bo gota geloofde dat alleen ge weld zijn volk nog zou kun nen bevrijden van uitbuiting en onrecht. Torres: „Wij gaan de schuldigen doden. De regering, de poli tie, het systeem, het le ger" Goss: „De rijken, het systeem en de regering heb ik nog nooit gezien toen ik aan het doden was. U zult de kleine soldaat doden, die op u af wordt gezonden omdat hij niet in staat was militaire dienst te weigeren of te wei nig bekend was met deze mo gelijkheid. U gaat de kleine politieman doden uit de zo genaamde achterbuurt. De kleine politieman die einde lijk een baan en een vast sala ris kon vinden om zo zijn ge zin te kunnen voeden, een eenvoudige woning te be trekken en zich te kleden. Het zijn de kleine mensen die u gaat doden, juist diegenen die u zegt te willen verdedi gen". Feddema: „Torres had een per soonlijkheid van hetzelfde kaliber als Luther King. Had hij slechts het evangelie van de actieve geweldloosheid gekend dan had hij de Ghandi van Zuid-Amerika kunnen worden". „Het gebruik van geweld roept altijd reactionaire krachten op. Het ten onrechte, gero mantiseerde Che Guevara- model werkt fasciserend, fas- cisme-bevorderend. De re volutie, de machtswisseling. Maar wat dan? Daar bekom mert niemand zich om. Ik voorspel in Nicaragua een nog erger bewind dan dat van Somoza. Op z'n gunstigt komt er een Cuba-bewind. Die re volutie daar zal in reactionai re zin een uitstraling op hee. Zuid-Amerika hebben" Teleurstelling Hij wijst op Cambodja, Viet nam. De teleurstelling voor links. „De boeddhisten wor den onderdrukt. Zelfs de Vietcong wordt onderdrukt In het zuiden is een Noord- vietnamese dictatuur" .,Na elke gewelddadige revolu tie is er een machtsstrijd on der de revolutionaire leiders Trotzky en Stalin bijvoor beeld. Centralisatie van de macht en-of bureaucratie zal alle ontwikkelingen van on derop om zeep brengen. Na de Russische revolutie wer den de coöperaties, de vak verenigingen kapot gemaakt Elke gewelddadige revolutie betekent een enorme schade aan de economie. De buur landen ervaren de revolutie als zeer bedreigend. Na een dergelijke uitbarsting van geweld is democratisering uitgesloten" ..Wat is bevrijding? Dat Zuid- Afrika van een blanke in een zwarte dictatuur verandert? Bevrijding betekent je inzet ten voor ieders vrijheid. De vrijheid om te leven zonder honger, oorlog en epide- miëen. De vrijheid om te le ven zonder economische, so ciale, raciale en culturele uit buiting. Het mensen mogelijk maken in een gemeenschap van broederschap en gerech tigheid te leven en boven egoisme uit te stijgen. Werke lijk democratisch leven". ,In een samenleving waar de spreiding van macht, kennis en inkomen in hoge mate is doorgevoerd zal de ene groep de andere minder gemakke lijk manipuleren omdat angst minder een rol speelt. Ook het begrip veiligheid zal een an dere inhoud hebben. Zo'n samenleving zal zich bewus ter zijn van de gevaren die aan het gebruik van geweld kle ven. Defensie, verdediging, zal een nieuwe inhoud krij gen. Niet de verdediging van bevoorrechte (materiële) po Dr Hans Feddema: "Wat is bevrijding? Dat Zuid-Afrika van een blanke in een zwarte dictatuur verandert?" sities, maar die van democra tische processen en structu- Religie Feddema is ondanks het CDA nog steeds (verontrust) lid van de AR. Maar hij is vooral ook lid van de Evangelische Progressieve Volkspartij. „De religie kan een grote rol spelen om de mensen een nieuw gevoel van veiligheid en een nieuw idee van verde diging te geven. Om de diepe re oorzaken van bewapening en bewapeningswedloop, namelijk angst en wantrou wen, weg te nemen, kan de religie bij uitstek van beteke nis zijn. Zich kwetsbaar dur ven opstellen door eenzijdige stappen van ontwapening te doen en zo een proces van de- escalatie (ontspanning) op gang te brengen vraagt een stukje zelfoverwinning, een nieuwe wijze van den ken". Geweldloze actie is de beste wijze van verdedigen, vindt Feddema. „Als Christus al leen maar de hongerigen had gevoed, de zieken had gene zen en de doden levend ge maakt was hij nooit gekrui sigd. Hij sprak echter de waarheid, stelde het onrecht aan de kaak. Op zulk een overtuigende, ondiplomatie ke en geweldloos-agressieve wijze dat de elite slechts de keus had het onrecht te beeindigen of hem te doden. Het laatste gebeurde, maar zijn stem klinkt nog steeds na al die eeuwen. Daardoor zul len er altijd mensen zijn die de moed hebben te spreken. Met hun waarheid zullen ze het onrecht aantasten. Want de kracht van de dictatuur is juist onze passiviteit, ons stil zwijgen, onze angst en laf heid". - De Tsjechen hebben zich (vrijwel) geweldloos verde digd tegen de binnenrukken de Russen. Discussies met tankbemanningen. Verwar ring stichten ook door naam bordjes te verwijderen, rich tingwijzers anders te zetten. Via illegale radio- en televi siezenders ook de Russen duidelijk maken wat er wer kelijk aan de hand was. Maar vrij zgn de Tsjechen nog steeds niet. Spontaan Feddema: „Het gebeurde spon taan bij de Tsjechen, die in te genstelling tot de Russen een democratische traditie heb ben. Het zou aanzienlijk ef fectiever zgn geweest als het onderdeel van een geweld loos defensieplan was ge weest. Maar desondanks had het nog veel effect. De Russen zgn er erg van geschrokken. Ze werden geconfronteerd met de waarheid. De winst zou wel eens kunnen zijn dat het de Russen heeft weer houden andere Warschau- pactlanden binnen te vallen. En wat heett ii<- actie an de Tsjechen in Rusland zelf op gang gebracht?" - En geweldloze acties in Zuid- Afrika? Feddema: „De revolucion non violenta (geweldloze revolu tie) is een groeiende bewe ging met groeiend succes Neem de Indiaanse boeren in Ecuador. Grootgrondbezit ters hadden hen hun land af genomen. De boeren pakten eikaars handen beet en be zworen elkaar tegen onrecht te strijden maar daarbij nooit geweld te gebruiken, hoe bruut het geweld van de on derdrukkers ook zou zijn. Hand in hand hebben ze hun land weer in bezit geno- .Geweldloosheid werkt. Als je er maar in gelooft. Als je maar een voortdurende geest kracht kunt opbrengen. Dat betekent nee zeggen als je nee bedoelt. Tegen je baas. Maar ook tegen de voorzitter van je vereniging. Tegen het AR-be- stuur bijvoorbeeld. De waar heid van weinigen zal tellen en de onwaarheid van miljoe nen zal verdwgnen als kaf onder het koren. De waarheid wint, werkt aansteke- lgk". „De waarheid durven zeggen tegen mensen die in de ban van materie en status zgn. Die er daarom grote legers op na uillen houden. Hot commu nisme is de straf op de zonde van het kapitalisme. Com- munitme kon je niet bestre den met wapens. Wel door ge rechtigheid tot stand te bren gen. Als met al het geld voor de oorlog in Vietnam het grootgrondbezit was opge kocht en vervolgens was ver deeld onder de Vietnamese

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11