Minister: stadsvernieuwing meer zaak gemeenten BUITENOM Rechtbank stelt Sluis in ongelijk Airbus: geen wijziging in indeling van de cockpit Profielschets past wel bij mij Ik ben diep teleurgesteld BINNENDOOR Grotere vrijheid bij beslissingen Fusie in makelaars - wereld ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse gemeenten krijgen een grote vrijheid om zelf beslissingen te nemen over stadsvernieuwingsprojecten. Dat staat in het gewijzig de ontwerp van wet op de stadsvernieuwing. De minis terraad is gistermiddag met de tekst van dit ontwerp akkoord gegaan. Voordat de Tweede Kamer kan gaan praten over de wet, moet het voorstel eerst nog naar verschil lende adviesinstanties. De dis cussie in de Kamer zal waar schijnlijk pas in de loop van vol gend jaar gaan plaats vinden. Voordat het voorstel echt wet is, zal het naar de schatting van mi nister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening) wel 1982 zijn. LEIDEN - Frisia makelaarsgroep en Makelaardij Vanderlinden zijn fusiebesprekingen begonnen. De bedoeling is tot een combinatie te komen, die een leidinggevende positie kan innemen op de onroe rend goedmarkt. De Frisia groep heeft kantoren in Den Haag, Delft en Leiden. Bij dit bedrijf zijn in totaal twintig mensen werkzaam. Bij Vanderlinden, dat kantoren heeft in Den Haag, Zeist en En schede, werken negen mensen. Beide bedrijven verwachten dat de fusie een gunstige invloed op de werkgelegenheid bij de beide bedrijven zal hebben. Agent mogelijk betrokken bij zwendelaffaire GRONINGEN (GPD) - Een poli tieman in Veendam is mogelijk betrokken bij de Oostgroninger zwendelaffaire. Het Veendam- mer korps is een intern onder zoek begonnen in verband met de mogelijke relatie van een van zijn agenten met hoofdverdachte P. M. uit Veendam. Volgens hoofd inspecteur J. Rutgers heeft de be treffende agent ontkend iets met de zaak te maken te hebben. Hij heeft wel toegegeven M. te ken nen, maar zou vier jaar geleden de contacten met hem hebben ver broken. Burgemeester R. G. Boekhoven van Veendam wil op korte termijn een gesprek met de hoofdinspecteur en de agent. Uit het onderzoek van de Stadska- naalse politie en het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk is gebleken dat met een taxatierap port van makelaar J. S. uit Mus- selkanaal is geknoeid. Deze schatte twee jaar geleden een huis aan de Middenweg in Mun tendam op 62.000 gulden. Verval sing van het taxatierapport le verde een hypotheek van twee miljoen gulden op. Volgens hoofdinspecteur J. Peetsma heeft de makelaar niets met de zaak te maken. „Zijn naam is door anderen misbruikt", zegt hij. Het wetsontwerp op de stadsver nieuwing heeft een lange voorge schiedenis. Het kabinet-Den Uyl is er al aan bezig geweest. In mei 197676 werd er een voorstel bij de Tweede Kamer ingediend. Hier op kwam echter een stortvloed aan kritiek. Zo zou het ontwerp teveel macht bij de rijks- en pro vinciale overheden leggen en te weinig bij de gemeenten. Daarop kwam er een grondige verande ring van het voorstel. Naast het accent op de verant woordelijkheid van de gemeen ten - de belangrijkste gemeenten met veel op te knappen oude wo ningen krijgen jaarlijks een be drag dat ze aan renovatie kunnen besteden - biedt het gewijzigde ontwerp ook veel simpeler pro cedures. Bovendien wordt de stadsvernieuwing nu in het totale ruimtelijke beleid ingepast. De belangrijkste wijziging in het nieuwe voorstel is volgens minis ter Beelaerts van Blokland de grote vrijheid voor de gemeen ten. Momenteel bemoeit de rijks overheid zich nogal ingrijpend met de stadsvernieuwing „Dat levert vaak de nodige irritaties op en leidt tot vertraging en teleur stelling". Daarnaast kunnen de procedures door deze decentralisatie ver sneld worden. Ook hoeven ze in de nieuwe situatie niet meer per project bij het rijk om geld aan te kloppen. Op het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening wordt nog gewerkt aan concrete normen voor het vast stellen van de speciale op stads vernieuwing gerichte uitkering. Hierbij wordt onder meer ge dacht aan de omvang van het aan tal oude woningen en bedrij- Steden die aan deze normen niet voldoen, kunnen ook wel geld krijgen voor stadsvernieuwing, maar de uitkering vindt dan plaats via de provincie. Op die manier wordt volgens de minis ter versnippering van stadsver- nieuwingsgeld voorkomen. MIDDELBURG (ANP) - De gemeente Sluis in Zeeuws- Vlaanderen is gisteren enkele duizenden guldens armer geworden. De gemeente heeft namelijk beide korte gedin gen verloren die zy vorige week had aangespannen te gen het gemeenteraardshd Paul Metz eigenaar van onder meer 5 sexwinkels in Sluis en het provinciaal dagblad de Provinciaal Zeeuwsche Cou rant. Tussen de gemeente en met name de burgemeester van Sluis, mr. H. P. van de Beid en Metz bestaan al ja renlang problemen. Deze zijn in het verleden dikwijls ont aard in publicaties waarin het raadslid zich niet zo vleiend uitliet over de Sluise burger vader en zijn gemeente. De op 14 juli verstuurde brief aan de raad door de fractie van DWS, de partij van Metz, was de druppel die de emmer deed overlopen volgens de gemeente. Daarin werd de burgemeester onder meer be schuldigd van vriendjespoli tiek. Dat nu juist deze be schuldiging door Sluis wordt aangegrepen voor een kort geding bleek voor de Middel burgse rechtbank-president toch wel een onbegrijpelijke zaak, zo blijkt uit het vonnis. Mr. G. R. And ré Laporte meende dat Metz zich in het verleden al zo dikwijls op weinig subtiele wijze over het gemeentebestuur heeft uit gelaten zonder dat men rech telijke stappen heeft geno- Dat deze brief van 4 juli j.l. met het woord vriendjespolitiek erin zelfs helemaal niet voor rechtelijke stappen in aan merking komt. Eerdere uitla tingen van Metz om de bur gemeester te vergelijken met Idi Amin zijn zelfs zo absurd, dat zoiets alleen hem kan tref fen die dit soort woorden be zigt, aldus de rechtbank-pre sident, die de inhoud van de brief niet onrechtmatig vond jegens de gemeente. Met deze uitspraak wordt ook de krant die brief heeft gepubliceerd vrijgesproken, want met publicatie van deze niet on rechtmatige brief is niets on rechtmatigs gebeurd, aldus de Middelburgse rechtbank president, die de eisen van de gemeente en de burgemees ter daarom afwees en de ge meente veroordeelde tot be taling van de kosten van bei de korte gedingen. Afvalhout voor energie LOOSDRECHT (GPD) - Minis ter Ginjaar ziet wat in het plan van de Loosdrechter C. F. Kennis om afvalhout voor taan te gebruiken voor het opwekken van energie. Vol gens de Loosdrechter gaat er zo veel hout verloren dat dit jaarlijks neerkomt op ten minste twee miljard liter olie. Als zijn plan wordt uitge voerd betekent dit een ener giebesparing van 20 pro cent. Volgens de minister komt bij het slopen en renoveren van woningen alleen al zo'n zes miljoen ton afval vrij. „In het kader van de Afvalstoffenwet moet aan het herverbruik van deze afvalstoffen prioriteit worden gegeven", aldus de minister. DEN HAAG- Prinses Beatrix heeft gistermorgen in Madu.rod.am de expositie "Kind van de rekening geopend. Op de foto bekijkt ze met i typische oud-Hollandse straatspelletjes. enkele kinderen voorwerpen i Combinatie Stadhuis en muziektheater blijkt mogelijk AMSTERDAM (ANP) - De combi- natie van een stadhuis en mu ziektheater op het Waterlooplein in Amsterdam is een haalbare kaart gebleken. De combinatie zal een volwaardig stadhuis en muziektheater opleveren, dat zowel stedebouwkundig als uit een oogpunt van gebruik als be stuurscentrum en als opera- en balletgebouw aan de eisen vol doet. Dit heeft burgemeester Polak van Amsterdam gisteren meegedeeld naar aanleiding van het rapport dat de architecten en begeleidingscommissie aan B. en W. hebben uitgebracht. De bouw van een complex zal, al dus dit rapport, een besparing opleveren van zeker 80 miljoen gulden in vergelijking met de oorspronkelijke plannen van twee aparte gebouwen. Ook zal er een aanzienlijke energiebespa ring kunnen worden bereikt vol gens het rapport. Het wachten is nu op een uitnodi ging van de minister aan B. en W. van Amsterdam om het plan na der te komen toelichten. "Wan neer het rijk voldoende mede werking geeft en de gemeente raad met de plannen instemt, zullen stadhuis en muziektheater in 1985 in gebruik genomen kun nen worden," aldus burgemees ter Polak. Volgens Polak kan de "regering dit huidige plan alleen maar mee vallen". Óp de vraag wat het ge bouw, zoals het er nu in voorlopi ge vorm op papier ligt, gaat kos ten kon hij geen antwoord geven. "De regering wilde eerste weten of die combinatie wel dan niet mogelijk is en dat antwoord heb ben we gegeven," aldus Polak. DEN HAAG-' TOULOUSE (GPD) - Airbus In dustrie is niet van plan de om streden indeling van de Airbus- A310-cockpit zodanig te verande ren dat het, ook door de KLM be stelde, vliegtuig alleen door drie man - twee vliegers plus een boordwerktuigkundige - kan worden gevlogen. Dit heeft de woordvoerster van Airbus Indus trie desgevraagd meegedeeld. Zoals bericht, is over deze zaak een zo hoog oplopend conflict ontstaan tussen de vliegers en de directie van de KLM, dat afzon derlijke vliegers tot een staking bereid zijn. Tijdens het symposium over de menselijke factor in de burger luchtvaart, dat deze week in Den Haag is gehouden bij gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV), heeft Airbus Industrie's chef-invlieger, Günzel, een zodanige toelichting op de Airbus-cockpitconceptie gegeven, dat de weerstand bij de vliegers alleen maar groter is ge worden. Blijkbaar verrast door deze reac ties, heeft Guenzel, aldus vrij- 99 99 Problemen rond benoeming burgemeester in Schiedam WINSCHOTEN (ANP) - "De proefielschets van de Schiedamse gemeenteraad is zeker ook op mij van toepassing", zo meent de nieuwe burgemeester van Schiedam, mr. G.J. te Loo, nu nog burgemeester vna Winschoten. De Groninger wethouder J. Wal lage vindt van bij de burgemeestersbenoeming in Schiedam geen rekening is gehouden met de profielschets van de raad en met de wensen van de linkse meerderheid. De heer Te Loo noemt het "afschuwelijk" voor de heer Wallage dat hij niet benoemd is, "vooral omdat Wallage in de pers werd" ge doodverfd als de nieuwe burgemeester van Schiedam". Zowel Te Loo als Wallage zijn lid van de PvdA. Te Loo vindt zich niet te pud voor de post in Schiedam. Er was volgens hem in Schiedam gevraagd om. een burgemeester die tenminste twee ambtsperioden van zes jaar kan aanblijven, en met zijn 50 jaar voldoet hij ruimschoots aan die voorwaarde. De heer Te Loo verklaarde uit Schiedam al vele positieve reacties gekregen te hebben, ook van PvdA-zijde. GRONINGEN (ANP) - "Ik ben diep teleurgesteld", zei de Gronin ger PvdA-wethouder J. Wallage (32) gisteren op een speciale persconferentie over het feit dat hij geen burgemeester van Schiedam wordt. De heer Wallage vond dat er bij de benoemingsprocedure "erg makkelijk met mensen is omgesprongen", aangezien hij donder dag van een verslaggever van Het Vrije Volk moest horen dat hij niet benoemd was. De wethouder had ook bezwaren tegen de procedure, omdat een gemeenteraad volgens hem "in wezen niks te zeggen heeft in de benoeming van een burgemeester. Met de profielschets van de raad is geen rekening gehouden. De heer Wallage vond dat een gemeenteraad wel serieuze invloed moet kunnen uitoefenen bij de benoeming van een burgemees ter. "Maar minister Wiegel heeft blijkbaar de voorkeur gegeven aan zijn vastgestelde voornemen om burgemeesters van kleine gemeenten naar boven te halen". De wethouder verklaarde overigens "geen aanleiding te hebben om te denken aan manipulaties bij de benoemingsprocedure, maar dat doet aan mijn teleurstelling niks af'. dagmiddag het bestuur van de VNV, meegedeeld dat Airbus be reid is zijn opvattingen ten aan zien van de cockpitindeling te herzien. Woordvoerster Barbara Kracht van Airbus heeft krachtig ontkend dat Airbus' opvattingen zouden zijn gewijzigd. „Wij leveren de A310 met een zodanige cockpit indeling dat het vliegtuig zowel door twee, als door drie man kan worden gevlogen, zodat elk lid van de cockpit-bemanning een optimaal aandeel kan hebben in de bediening van het vliegtuig. Het is echter niet aan ons, maar aan de luchtvaartmaatschappij om te beslissen of het vliegtuig met drie of met twee man gevlo gen zal worden". Zij ontkende niet hiermee een op vatting te huldigen die ogen schijnlijk tussen die van de koper en de gebruiker in staat, maar in werkelijkheid tegen die van de koper aanleunt. „Natuurlijk, want de koper betaalt ons. Maar de vliegers moeten wel bedenken dat de cockpit-indeling met zijn modernere techniek, zoals Air bus nu heeft ontworpen, ook al is hij nog niet in de werkelijkheid beproefd, de taak van de vliegers juist verlicht". „Alle knopen door gehakt"" DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft overeenstemming bereikt over de miljoenennota. De be windslieden zijn nog niet geheel klaar met de plannen voor vol gend jaar, want begin volgende week moeten er nog twee tot drie begrotingshoofdstukken defini tief worden vastgesteld. Vice-premier Wiegel zei na afloop van de wekelijkse ministerraad daarbij geen problemen meer te verwachten, "want alle knopen zijn doorgehakt". Pakken (1) Het uniform is schutkleur en imponerend verenpak tege lijk. Men gaat onder in de gro te groep. Het legergnjs legt anoni miteit op aan de mensen die het dragen Op hetzelfde ogenblik geeft niets zo'n mo gelijkheid, zich te onder scheiden als juist datzelfde uniform. In een oorlog loopt zelfs de ge neraal soms in het gemeen zaam khaki of stugge leger- grijs. Ontroerend zo lijkt het wel. Rangen en standen ver vagen bij dat ene grote doel, het vernietigen van de ge meenschappelijke vijand. Maar men kan zich vergissen. De balken en de sterren zijn stevig verankerd op de kraag of op de schouderpartij. Het helpt de vijand een handje; men pikt de krijgsman eruit, op wiens eremetaal de zonne stralen het meest reflecteren. De gelijkheid voor God, ko ningin of vaderland is een fic tie die in stand wordt gehou den voor het doel dat niet al tijd per definitie een goed doel behoeft te zijn. Intussen is het niet altijd oorlog. In de jaren waarin ons enig respijt wordt vergund, viert het krijgshaftige pretpak het allermeeste hoogtij. De we tenschap die zich met de be studering van het diergedrag bezighoudt, de etologie, heeft ons de laatste decennia veel inzicht verschaft in het ge drag van het meest bloeddor stige dier, de homo erectus die in zijn spaarzame ogenblikken van grote hel derheid soms tot homo sa piens wordt. Merkwaardig is dat de imponeerhouding die bij diverse vogelsoorten het balsen inleidt, het geslachte lijk in de weer zijn dus, veel overeenkomst vertoont met hetgeen militairement tot het opkrikken van het moreel wordt gerekend. Hooguit kan men zeggen dat bij de mens allerlei symboliek een rol speelt, maar daar is hij, nog maals, dan ook in zijn beste momenten homo sapiens Het zwaard dat de heren in de flank plegen mee te voeren wordt aldus tot een direct fallussymbool gerekend. De tressen die huzaren op hun buitenmodel jasjes plegen te naaien dienen dan om de borstpartij een imposanter aanzien te geven, hetgeen - naar verluidt - de bezitter er van in erotisch opzicht een groter marktwaarde ver schaft. Dat zal ook wel, want niet voor niets is de tres ook op de betere pyama een ge waardeerde galanterie. Pakken (2) Ik kom tot deze bespiegelingen naar aanleiding van het jong ste optreden van prins Bern- hard dat tot de nodige politie ke onrust heeft geleid. Ik verwijs voor verdere details graag naar de nieuwskolom men en het commentaar eni ge dagen geleden in deze krant. Het uniform heeft een bijna magische kracht. Waar schijnlijk omdat het die sym boliek vertegenwoordigt, waar ik het in het voorgaande stukje over had. Er zijn natuurlijk vele unifor men. Militairen hebben niet het alleen-vertoningsrecht, ofschoon juist in die kringen de barokke outfit met toeters en bellen, strikken en sterren uitbundiger schijnt te wor den, naarmate de leeftijd van de veldheer meer gevorderd is. Dat viel in Londen weer op; het is dus vreemd gesteld met die erotiek. Apenklieren is weer een ander verhaal. In de kleurenbijlage van Vrij Nederland van vorige week werd uitgebreid aandacht be steed aan het consumptiege drag van de Nederlandse jon geren. Het aardige was dat het nog eens onderstreepte, hoe dat gedrag dienstbaar werd gemaakt aan de vervolma king van het in die kringen begeerde uniform. Dat mag hedentendage met "disco" omschreven worden, maar dat is een tikje verwarrend. Veel belangrijker is dat men zich volstrekt aan het voorge schreven uniform heeft te houden. Dat is geen geringe opgave, want het uniform moet ongeveer eens in de twee maanden grondig wor den bijgesteld. Zo is het volstrekt belachelijk om nu nog in de disco-situa tie met een bandplooibroek of -rok te lopen. Óok mag be kend worden verondersteld dat men met zijn haardracht al snel reddeloos achterloopt. "Lang" kan natuurlijk al he lemaal niet meer, maar in kort bestaan ook genoeg variaties die van de drager of draagster een hopeloze outcast maken. BBC Het is bekend dat Thatcher een groot mes op haar schrijftafel in Downing Street heeft liggen, waarmee ze vele overheidsuitgaven gaarne te lijf gaat. Een van de rampzalige ideeen die zü die naangaande koestert, is het drastisch besnoeien op de voor het buitenland bestem de radio-uitzendingen van de BBC. De nood moet in Groot- Brittannië langzamerhand wel hoog gestegen zijn. Nu de Royal Navy het al geruime tijd ten oosten van Suez voor gezien houdt, was de BBC in zijn "world service" een van de schaarse activiteiten die het gehavende prestige van het trotse Albion nog enigs zins overeind hielden. Maar veel erger is het voor al die landen in de Tweede en Der de Wereld die via de BBC de informatie kregen die hun door de machtshebbers ter plaatse onthouden werden. Natuurlijk kwamen en ko men de radiogolven uit meer richtingen dan alleen maar vanuit Londen. Radio-Mos kou maakt de meeste uitzen dingen voor het buitenland; men hoeft slechts één keer naar het geneuzel te luisteren om te begrijpen dat het daar meer te doen is om missione ring op basis van de marxisti sche catechismus dan om de vrije stroom van informatie. Ook de uitzendingen van de Voice of America hebben in het algemeen meer van een gesproken zendingsbnef met alle waarden van die Great Society, die grote samenle ving, op een njfie dan om een stuk onbevangen nieuw- so verdracht. De BBC daarentegen verte genwoordigt draadloos de aloude traditie van de Engel se journalistiek: intelligent, snel, objectief en zo nog een aantal kwalificaties meer. Indirect ontleent Groot-Brit- tannie aan die uitgewogen BBC-uitzendingen een stuk politiek en zeit's moreel gezag. Dat moet toch elke regering, van welke politieke kleur dan ook, heel veel waard zijn. Hoe vreemd is het dan te ervaren dat bij alle moed en doortas tendheid die Thatcher op menig terrein vertoont er op eens een verbijsterende, kort zichtige gruttersmentaliteit op een belangrijk deelgebied tussenbeide kan komen. Als stoorzender. Service Maar een andere "world wide service" dient zich aan. In de keurige International Herald Tribune van 3 september lees ik bij de kleine advertenties "Scheiding in 24 uur". Dat kan dan tegen lage kosten en of beide partijen het gezam enlijk willen of niet, gebeuren in Haiti of de Dominicaanse Republiek. En dat allemaal via de bemiddeling van ene dr. Gonzales, die je er in een boekje alles over vertelt, als je eerst een kleine vier dollar opstuurt. Ik ga hier geen adressen ver schaffen, want de gezinsver dunning gaat al hard genoeg en de doordauwers komen met de nu geboden informa tie wel verder. Iets boven de advertentie meldde de IHT in zijn "Men sen-rubriek dat Luci Nu gent, de dochter van de vroe gere Amerikaanse president l.yndo n B.Johnson was ge scheiden, maar dat daarente gen Debby Boone, dochter van zanger Pat Boone was ge trouwd met de zoon van Ro semary Clooney en dat deze bij de gelegenheid de song "I'll never say goodbye" had ten beste gegeven. Zo botsen alle varianten van menselijk gedrag of de aan zetten daartoe op zegge één pagina van de International Herald Tribune Men moet tegenwoordig stevig in de schoenen staan om de krant te kunnen lezen. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7