Wijken willen opheffing van 'beroepingsblokkade' KERKDIENSTEN Beleidsrapport hervormd Leiden gaf schokeffect Geest of benzine mm LEIDEN - Scherpe kritiek hebben de kerkeraden van de Leidse hervormde wijkgemeenten Boshuizerwijk (Zuid-West) en Morskwartier geuit op het inventarisa tierapport van de centrale beleidscommissie, dat alle wijkkerkeraden vóór de vakantie werd toegezonden. In dit rapport, gemaakt door een groep mensen uit de cen trale kerkeraad, de kerkvoogdij en de diakonie, worden onder meer een vermindering van het aantal wijkpre- dikantsplaatsen, sluiting van de Bethlehemkerk (Drift- straat) en een beperkt gebruik van de Hooglandse kerk aanbevolen om uit de financiële moeilijkheden te ko men. De onrust die het stuk in de wijken veroorzaakte deed enkele kerkeraden zelfs besluiten in de vakantieperiode gewoon door te verg aderen, om zich tijdig een duidelijke mening over de visie van de beleidscommissie te kunnen vormen. Het rapport, waarover deze maand in de centrale ker keraad de discussie begint, heeft inmiddels ook de aandacht gekregen van kerkelijke instanties buiten Leiden. Zij willen de hervormde ge meente ten minste met raad bijstaan in het vinden van verantwoorde oplossingen. Hoewel de beleidsnota officieel nog steeds als "vertrouwelijk" wordt beschouwd - bestemd dus voor de engere kring van de ambts dragers laten sommige wijk- schrijvers in het laatste nummer van het maandblad "Hervormd Leiden" hun reacties daarop de vrije loop, daartoe wellicht ge drongen door de "ontijdige" per- spublikaties over het rapport. Uit wat zij schrijven valt direct op te maken dat velen grote moeite hebben met bepaalde aanbeve lingen van de commissie. Zij zien in het stuk vooralsnog alleen maar een aanzet tot een breed en diepgaand beraad over wat her vormd Leiden in de gegeven om standigheden te doen staat. Verdrietig Vooral de na de aanbieding van het rapport afgekondigde opschor ting van het beroepingswerk heeft met name de betrokken wijkkerkeraden met zorg ver vuld. In de Boshuizerwijk moet een op volger komen voor ds. Boogert, die naar Apeldoorn is vertrok ken, en in de Mors, waar her vormden en gereformeerden al enige tijd op basis van een ak koord officieel samenwerken, gaat ds. Van Achterberg binnen kort met pensioen. Ook de Ver eniging van Vrijzinnige Her vormden Leiden - Oegstgeest heeft haar pogingen om voor ds. Wagenvoorde (met pensioen) een opvolger te vinden, op aandrang van de centrale kerkeraad, moe ten onderbreken. In een com mentaar daarop gaf het bestuur blijk van diepe teleurstelling. De hervormde gemeente neemt een deel van de kosten van deze pre dikantsplaats voor haar reke ning. Nog net vóór hij naar Apeldoorn ging kon ds. Boogert in "Her vormd Leiden" het volgende schrijven: "Iedereen is het er zonder meer over eens dat er in deze grote wijk (Zuid-West) een eigen predikant moet komen. Het zou een heel verdrietige zaak zijn als de Boshuizerwijk door een onnodig lange vacaturetijd zou verslappen". Ds. Boogert zag hierin overigens wel een uitda ging voor de wijkkerkeraad en de wijkbewoners "om niet te versa gen, maar eensgezind verder te gaan". De predikant, die zondag zijn in trede in Apeldoorn doet, sugge reert in zijn laatste wijkbericht een tekort aan bezonnenheid bij de beleidscommissie, als hij schrijft dat de Boshuizerwijk in samenwerking met het Mors- LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, av., 11.45 oec. studen- tendienst; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Ouwendijk Alphen-Oudshoorn; Mara- nathakerk L. Morsweg 10 ds. Koolstra; Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. v. Leeuwen, 1115 ds. v. Leeuwen en pastor v. Well; Bethlehemkerk, Drifstr., 10 hr. Christ, opendeurdienst; Bevrijdings kerk 10.30 ds. Eekhof; Vredeskerk 10 ds. Hemmes; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Z. 10.15 ds. E.A. Visser; Diac. huis 10.30 hs. Van 't Hof; jeugdkapel Vredes kerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30 hr. Karstens. Geref. Kerk: Zuider- kerk 10 ds. Sijtsma; Petrakerk 10 prof v.d. Berg; Oude Vest 10 ds. Sweepe Scheveningen 7 ds. Koolstra; Marana- thakerk 10 ds. Koolstra; Bevrijdings kerk 9 ds. Hofman; Regenboog zie herv. Endegeest 9.30; Petrakerk (Noord) 10.30 hr. Storm, dienst voor doven. Geref. Kerk (dolerend), Lokhorstkerk, P. kerkstr. 1: 8.30 dr. Zeegers, 5 hr. v. Dru- nen. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 9 ds. Kok Capelle aan de IJssel, 3 ds. v.d. Boogert 's Gravendeel. Geref. Gem. (N.Rijn): 10 en 4.30. Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Drifstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerk- gracht): 10.15 ds. Happee. Re- monstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerk- straat 1): 10 dr. Meijering. Baptistenge meente (O.Rijn 3): bevestiging en intre de ds. G. Bosveld. Evang. Christenge meenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernach- troep (Zoeterw. Singel 21): 5 nam. hr. De Leeuw. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: Zond. 10, ma. 8, di. 8 en wo. 8 rev. Green uit Ver. St. Pinkstergemeente (O.Rijn 3): 10 voorm. evang. v.d. Worm. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw- ApostKerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steenschuur6): 10.30 Zevendedagadventisten (Lok horstkerk): elke zat. 9.45 bijbelstudie, 11.15 prediking. Kerk van J.Ch. v.d. Hei ligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Oud. Kath. Kerk (Zoeterw. singel): 10 h. mis. Rooms-Kath. kerken: Haag- weg zat 7, zond. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zond. 8.30 en 11; Rijndijk zat. 7. zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7. zond. 8.30,10.11.30.6 en 7; Boshui kwartier een "heel wat bezonne- ner" nota aan de centrale kerke raad en de andere wijkkerkera den heeft voorgelegd. Die zal de centrale kerkeraad straks in zijn besprekingen moeten betrekken. De Boshuizerwijk hoopt dat deze andere visie aanleiding zal zijn om de "beroepingsblokkade" op te heffen. Inmiddels heeft deze wijkkerke raad, ondanks het uitstel in het beroepingswerk, niet stil geze ten. "Op allerlei wijze wordt ge poogd het beroepingswerk te kunnen beginnen", schreef ds. Boogert nog. De "hoorcommis- sie" - die aan de hand van een kandidatenlijstje moet proberen elders in het land een geschikt predikant voor een beroep naar dit stadsdeel te interesseren - is al gevormd. De kerkeraad heeft de commissie, ter informatie van de kandidaten, een uitvoerig "pro fiel" van de wijkgemeente ver strekt. Slechte start Ds. Pannekoek, predikant van de Kooi (Bethlehemkerk) en de Pniëlwijk (Hooglandse kerk), onthoudt zich in zijn wijkbericht van commentaar, maar in zijn ru briek "Kerk in het kort" spreekt hij van een "slechte start": al dat rumoer rond het rapport. "Wat heeft alleen al het daarin ver melde advies tot sluiting van de Bethlehemkerk niet teweegge bracht. Enerzijds verontwaardi ging, teleurstelling, verdriet. An derzijds leedvermaak en koren op de anti-kerkelijke molen. En dat terwijl in het najaar nog zo veel andere, niet minder belang rijke zaken aan de orde zullen komen". Ds. Van Achterberg deelt in zijn Mors-bericht mee, dat vertegen woordigers van de wijkkerkera den in Zuid-West en de Mors met elkaar over de ontstane situatie hebben gesproken. Dat gebeurde in aanwezigheid van het bestuur van de classicale vergadering - een classis is het verband van een aantal plaatselijke gemeenten in een bepaald gebied - en van de kerkvisitator ds. Den Tonkelaar uit Warmond. (De kerkvisitator gaat door persoonlijk bezoek na of een plaatselijke gemeente goed functioneert, en geeft zo nodig adviezen). Daarvóór was er al een gesprek geweest tussen het classisbestuur en de kerkvisita tor ener- en het moderamen (be stuur) van de centrale kerkeraad anderzijds. Een en ander heeft geresulteerd in een gemeenschappelijk com mentaar van de twee wijkkerke- BOOGERT .tekort aan bezonnenheid raden op het beleidsrapport. Dat commentaar is toegezonden aan alle wijkkerkeraden, de centrale kerkeraad, de colleges van kerk voogden en van diakenen en de classicale vergadering. Ook de provinciale kerkvergade ring van Zuid-Holland is in de zaak gemengd. Afgevaardigden van de twee wijkkerkeraden hebben een onderhoud gehad met ds. Hoogendijk uit Alphen aan den Rijn, secretaris van de provinciale kerkvergadering, waarbij ook leden van het classi cale bestuur, van de provinciale kerkvoogdijcommissie en van de Generale Financiële Raad van de Hervormde Kerk aanwezig wa- "De toekomstige ontwikkelingen binnen de hervormde gemeente van Leiden zijn", aldus ds. Van Achterberg, "van groot belang, zowel voor deze gemeente zelf als voor de kerk in haar geheel". "De twee wijkgemeenten mogen geen dag langer dan strikt noodzake lijk is zonder predikant blijven. Het zou niet goed zijn, deze wijk gemeenten in hun ontwikkeling te belemmeren". Dat die ontwikkeling positief is, kan de Mors-predikant al met een paar financiële cijfers aanto nen. De hervormden in deze wijk hebben voor hun kerk dit jaar f. 101.000 aan vrijwillige bijdragen toegezegd. Daarvan is in het eer ste halfjaar al f. 83.000 betaald. Met nog eens f. 8.000 aan losse giften is de tussenstand nu op f. 91.000 gekomen. Het ziet er, aldus ds. Van Achterberg, naar uit, dat deze wijkgemeente een forse ex tra bijdrage in de centrale kerk voogd ij pot zal doen om het tekort over dit jaar weg te werken. "Dat is dé manier om predikantsplaat sen in stand te houden". Dr. Meijers In de Boshuizerwijk, waar ds. Boogert een meelevende en ac tieve gemeente heeft achtergela ten, gaat dr. Meijers, predikant van de Koningswijk (Noord), als consulent (pastorale hulp) voor lopig hand- en spandiensten verlenen. In zijn eigen wijkbe richt spreekt hij de hoop uit dat de vacature niet langer zal duren dan werkelijk noodzakelijk is en dat hij mag meewerken aan zijn eigen toekomstige overbodig heid. Op zondag 16 september zal dr. Meijers in de Bevrijdingskerk al in twee gemeenschappelijke "startdiensten" (hervormd en ge reformeerd) voorgaan. Enkele koren werken aan deze diensten Vanuit Bennebroek, waar hij sinds zijn pensionering woont, blijft ds. Wagenvoorde nog twee dagen per week in enkele delen van MEIJERS .hand- en spandiensten Zuid-West werken. Voor wie een beroep op hem wil doen wordt in het kerkblad zijn telefoonnum mer in Bennebroek vermeld. Opdracht Als de beleidscommissie over één ding tevreden mag zijn, dan is het wel over de aandacht die haar werkstuk in brede kringen heeft getrokken. Men heeft het over een „schokeffect". De rode cij fers, voor ingewijden allang geen verrassing meer, en de daarop gebaseerde conclusies zijn hard aangekomen. Vooral toen het "geheime" rapport, tegen de be doeling van de commissie en de kerkeraden in, ook nog breeduit in deze krant kwam. Er is ook heftig op de conclusies van de beleidscommissie gerea geerd. Voor een zuivere beoorde ling moet men echter wel beden ken dat de samenstellers in hun rapport geen besluiten formule ren maar slechts aanbevelingen doen. Hun opdracht was, zich een algemeen oordeel te vormen op grond van feitelijke en te ver- "Wordt de Lutherse Kerk niet meer voortgedreven door de Geest, maar door benzine?" Van het verzoek van de lutherse synodale commissie aan pre mier Van Agt om bij een even tuele autoloze dag (energiebe sparing) niet steeds de zondag te kiezen, teneinde verspreid wo nende leden van kleine kerken niet te duperen, is de redacteur J. C. Vink van het lutherse blad "ELK" "spuugbenauwd" ge worden. Vink is predikant ge weest in Leeuwarden-Harlin- gen en is nu bij de NCRV in dienst. De suggestie op zich vindt hij nog wel nuttig, maar over de onderliggende reden PANNEKOEK .verdriet en leedvermaak wachten ontwikkelingen. Aan die beleidsvoorbereidende ver antwoordelijkheid hebben zij zich gehouden. Zij bieden hun aanbevelingen ter discussie aan en zullen moeten open staan voor andere, mogelijk betere oplos singen. Maar dat er ingrepen no dig zijn, zal langzamerhand nie mand meer willen betwisten. De centrale kerkeraad heeft alleen tot tijdelijke opschorting van het beroepingswerk besloten om eerst voldoende inzicht te krijgen in de beperkte mogelijkheden voor de toekomst. Een gunstig effect van het rapport is in elk geval dat de problemen van hervormd Leiden nu ook op niet-plaatselijke niveaus punt van overleg zijn geworden. De structuur van de kerk brengt mee dat elke gemeente zelfstandig haar eigen boontjes moet zien te doppen. De vraag is wel tot welke prijs aan dit beginsel moet wor den vastgehouden. Dat klemt met name in de grote-stadsge- meente. S. J. DE GROOT kan hij zich opwinden. 'Waarom moeten kerkgangers energie verspillen om hun ge scheidenheid te vieren? Hoeveel kans op een werkelijke ontmoe ting met andere kerken zou zo'n autoloze zondag niet kunnen ge ven! Kennelijk hebben ook de kleine kerken nog voldoende geld om halfbezette gebouwen met dure energie te verwarmen. In plaats van nieuwe evangeli sche energie voor de oecumene te ontwikkelen. Kun je gemeen- Steun aan anderen, het komt voor - men mag hopen ter na volging dat kerkelijke ge meenten regelmatig een be drag op hun begroting zetten om minder bemiddelde zus- tergemeenten financieel een steuntje in de rug te geven. Dat doet bijvoorbeeld de "Samen-op-weg-gemeente" van hervormden en gerefor meerden in het Brabantse Nuenen. Die trekt elk jaar f. 10.000 voor anderen uit. Een paar keer is dat gegaan naar de kleine hervormde gemeente in Oudenbosch, maar toen deze vorig jaar het geld niet nodig had, werd f. 5.000 ge schonken voor een jeugd werker onder Surinamers in Rotterdam en de andere helft voor e^n maatschappelijk werker binnen het jong-vol- wassenenpastoraat in Eind hoven. Dit jaar krijgt het Rotterdamse project nog eens f. 5.000, terwijl de rest een studieprogramma van "Samen op weg" ten goede komt. "Samen op weg" is de kerkelijke instantie die de samenwerking hervormd- gereformeerd landelijk bege leidt. In deze samenwerking treden hier en daar belemme ringen op. Men wil nu onder zoeken waar die hun oorzaak vinden. Een van de punten daarbij is het verschil in ge drag tussen hervormden en gereformeerden. Een ander voorbeeld van "hulp aan elkaar" komt uit Utrecht. Daar neemt de se cretaris van de hervormde provinciale kerkvergade ring, dr. H. Bartels, deze maand afscheid wegens pen sioen. Hij wil geen persoon lijke attenties, maar wel graag een gift voor de door hem begonnen actie "Sticht helpt stad". De bedoeling teleden nog wel verplichten om hele einden te rijden voor min stens veertig cent per kilometer, terwijl bij ieder om de hoek het Woord even krom gesneden wordt als elders? Best verras send om eens bij de buren te kerken; het meeste dat we van hen wetén is toch maar van ho ren-zeggen". Vink vraagt zich af of iemand wel wat heeft geleerd van de crisis in 1973. "Waar zijn de plannen om bij een eventuele volgende auto- se; Gem.centrum 10.30 ds. Van Oosten, Cothen, 7 ds. Brokerhof, av.; Van Wyc- kerslooth 4.30 ds. Vegter. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter, 7 zie herv. R.K. kerk: Will, kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bon.ka- pel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evange- liegerp. (gem.centr.): 4 hr. v.d. Brugge. OUD ADE - R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 hr. Schoenmaker. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. Re- monstr. Gemeente: 7.15 ds. v. Goudoe- ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: M.Pres. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11; P. Banden zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 kand. Hamoen, 7 ds. De. Kruijf. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 ds. Van Niel, 5 ds. Quak, Vianen; Bethelkerk 9.30 ds. Bouman Heerde, 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeveren; Imm.kerk 9 en 10.30 dr. v. Oeveren, 4.30 ds. Baayen, 7 ds. Braam, Vlaardingen, start jeugd werk; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 br. v.d. Brink. R.K. ge meenschap (aula tuinb. school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7. zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM-Herv. Gem.: 10 en 6.30 ds. v.d. Meer, av. Geref. Kerk: 9.30 ds. Baas, 5 ds. v. Santen, av. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 kand. Velema. Ned. Prot. Bond: 10.30 mevr. ds. Siccama, Jul.laan 17. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 ds. Nicolai, 6.30 ds. Bronsgeest. Geref. Kerk: 9.30 ds. Los, 6.30 ds. Bezemer. R.K. kerk: Aar- dam 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG-Herv. Gem.: 10ds.De Vos, Katwijk, 6.30 ds. Van Teijlingen, Sprang-Capelle. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. De Raadt, ha. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro daarvan is dat hervormde gemeenten in de provincie de grote stadsgemeente Utrecht financieel tegemoetkomen. "Een urgente zaak", zo oor deelt de provinciale kerk vergadering, "die de hele provincie raakt". Beroepingswerk. Her vormde Kerk: beroepen te Moerkapelle A. van Brum- melen Huizen, te Waarden burg-Neerijnen J. E. W. Ni colai Zevenhoven, te Meer kerk J. Kooien IJsselstein; aangenomen de benoeming tot pastor van het psychia trisch ziekenhuis Bloemen- daal te Den Haag-Loosduinen J. Visbeek (adviseur diako- nale zaken in Zuid-Holland) te Delft; bedankt voor Veenen- daal (deelgemeente) G. S. Al ma Soest, voor Barendrecht (buitengewone wijkgemeen te) en voor Kinderdijk H. Vis ser Nieuwe Tonge. Gereformeerde Kerken: aan gekomen naar Oostermeer (Fr.) kandidaat H. K. Wolters Kampen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Drach ten H. Ophoff Bedum, te Hoogkerk K. van Dijk Zwijn- drecht; bedankt voor Lopper- sum, Brunssum en Voorburg A. de Snoo Mussel. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Katwijk D. Slagboom Baren drecht. In een open-deurdienst in de Bethlehemkerk aan de Driftstraat te Leiden preekt de heer A. Christ morgen (10 uur) over "Het uur der beslissing". De "Noordzeezangers" uit Katwijk zingen. In de Dorps kerk te Leiderdorp wordt morgen om 3 uur de eerste dienst na de vakantie met geestelijk gehandicapten ge houden. Ds. R. Steenstra uit Wassenaar gaat daarin voor. loze zondag de gemeente met fantasie naar alternatieven te laten zoeken? Zijn er geen zéven dagen in de week? Kun je alleen op zondag eredienst houden? En is een eredienst het enige dat geldt?" De synodale brief is voor Vink een bewijs van angst en gebrek aan fantasie. "Ligt de identiteit van de lutheraan in zijn auto?" Maar er is geen reden tot paniek. De regering heeft al laten weten dat bij een autoloze zondag kerkgaand Nederland op vol doende ontheffing kan rekenen. Vink ten slotte: "Ook de autoloze zondag zal de kerk wel niet ver anderen". kerhof. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Van der Schoot, familie- dienst, opening winterwerk, medewer king van combo koor en trompetter, 7 ds. v.d. Schoot; Huip en Heil 10 ds. Ver- heule; aula Noord-Hofland 9.30 ds. v. Veen, Wassenaar. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Zeeuw, gezinszondag. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 ds. Brandes. R.K. kerken: Laur.kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula NH 11; M. Godskerk zat 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Be thelkerk 10.30 en 6.30 ds. Verwelius, 9 en 5 ds. Verboom; Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds. Roetman; Imm.kerk 9.30 ds. Hulst, 7 ds. Flink. Geref. Kerk: Kr.kerk 9.30 ds. Slump, Leusden, 5 ds. v.d. Berg; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Slump. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30. Remonstr. Gem.: 10 ds. Laforet, A.dam. R.K. kerk: Viktorkerk 10; Ontmoetings- kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Snij ders, Nijkerk. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Tukker; Kie- vietkerk 10 mevr. Hüdig, R.dam; Mes- siaskerk 10 ds. Van Zanten; 7 oecumeni sche dienst; Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v.d. Meulen, avondmaal; Zuid 10 ds. Van de Kamp. Ned. Prot. Bond: 10.30 dr. Bar- nouw. Den Haag. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 ds. v.d. Velden, Doorn, 6.30 hr. Christ, Lei den. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Noote- boom, Nieuwkoop. R.K. kerk zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. v. Harten, Ermelo. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. 't Hart, Bodegraven, av. R.K. kerk zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus. R.K. kerken: Janskerk zond. 10.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 9.15. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 ds. Geertsema, H.woude, 6.30 ds. Haakman, jeugddienst in geref. kerk. Geref. Kerk 10 hr. Schreuder, Oudewater, 6.30 ds. Haakman, jeugddienst. 12; Haarlemmerstraat zat. 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. v. Malssen te L. dorp, gezinsdienst, 7 ds. v.d. Heiden. Geref. Kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Vree. Chr. Kerk 9.30 en 5 ds. De Vries te Heerde. av. R.K. Kerk zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Adv. kerk 9.30 ds. Kooien IJsselstein, 5 ds. Bogers (met geestel. gehandicapten); Kruiskerk 9.30 ds. Hoogendijk; Opst. kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bogers; Nabij 9.30 ds. Bogers, gezinsdienst; G.H. kerk 9 ds. v. Santen, av., 6.30 ds. Mulder, av.; De Bron 10.30 ds. v. Santen, av., 6.30 ds. v. Santen, av.; Ashram 9.30 ds. Mulder, av., Oudshoornse kerk 10 ds. Vree, 6.30, ds. Fernhout; Salv. kerk 9.30 ds. v.d. Werff, 6.30 ds. Stolk; G.H. kerk 10.30 ds. Ver heul, 6.30 ds. Mulder, av.; De Bron 9 ds. Verheul av., 10 ds. v.d. Ree, av., 6.30 ds. V. Santen, av.; zie verder herv. gem.. Ge ref. Kerk Vrijg. Buiten V.. 10.30 en 4.30 ds. Doorenbos IJsselmuiden (chr. nijv.school Willemstr.). Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Ge ref. Gemeente: 9.30 en 4, vrijd. 14 sept. 7.15 ds. Van Voorthuizen. Baptistenge meente: Noord (Sportlaan) 10 hr. v.d. Vlugt. Volle Evang. Gem. (school Prelu- deweg): 10 hr Jackson. Pinkergem. Be thel (R.-Kruisgebouw): 6 nam. Pinker gem. Alphen (R.-Kruisgebouw): 10. Le ger des Heils: 10 en 6.30 uur, Corn, de Vlamingstr. R.K. Kerken: Bon. kerk zat. 7, zond. 9.45 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond 9. 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard, dond. 7.30 ds. Van Haa- BODEGRAVEN - Herv. Gem.. Dorps kerk 9.30 ds. Droogers, 6.30 ds. De Vreugd; Salv. kerk 9.30 ds. Richer, 6.30 ds. Droogers; Bethl. kerk 9.30 ds. De Vreugd. 6.30 ds. De Rooij Zoelen. Geref. Kerk 9.30 en 5. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Heijmans, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Omta. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v. Langevelde. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Con cordia) 9.30. Verg. v. Gelovigen (Nieuw- straat): 9.30 en 5. R.K. Kerken: zat. 5.30 en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. Haakman, 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Santen Sassenheim, 5 hr. Buitenhuis, Utrecht, jeugddienst. R.K. Kerk dorp zat 7, zond, 8 10; Rijn dijk 10; Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Roth- fusz, 7 ds. v.d. Wal. Geref. Kerk 10 ds. Fernhout te Alphen, 7 zie herv. Chr. Ge ref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma. R.K. kerk Mart. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet. R.K. kerk zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 10 ds. Kolk man. R.K. kerk zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 hr. Bakker, 6 ds. Hanemaayer te Alphen; Ontm. kerk 10 ds. Broekema te Leiden, 6.30 ds. Ge braad. Geref. Kerk: 9.30 kand. Pater, 5 ds. v.d. Werff. R.K. kerk zat. 7. zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N. Kerk 10 ds. Boer, 6 ds. Arkeraats; O. Kerk 10 ds. Arkeraats, 6 ds. De Vos; Ich- thuskerk 10 ds. Vroegindewey, 5 ds. Teygeler Scheveningen, Pniëlkerk 9.30 ds. Van Roon, 6 ds. De Jong; Gr. v. Pr. school 10 ds. De Jong; Overduin 2 ds. Baas. Geref. kerk Vr. kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 5 kand. Pater; Tnumfatorkerk 9.30 dr. Bakker O. geest, 5 ds. Van der Horst. Geref. Kerk Vrijgemaakt 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Zomer. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V: 8.30 en 7 ds. Roukema. Chr. Geref. Kerk 10 en 5. Geref. Gem.: 10 en 5. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 9.45 zang, 10 ds. v.d. Linden, 7 ds. Emous Den Haag. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Vrolijk, Katwijk. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Knorth, 3 dienst met geestel. gehandicapten, ds. Steen stra, Wassenaar, 6.30 ds. Geursen; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppings- kerk 9 en 10.30 ds. Van Loenen; Ley- thenrode 10 ds. Lutmers. Baptistenge meente: 10 br. Lourens, av. R.K. kerk zat. 7, zond. 9. 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijf, 5 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Bezemer, 5 ds. Los, gemeensch. ope ning winterwerk. R.K. kerk zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Grote Kerk 10 ds. De Wit, opening jeugdwerk, 7 ds. 't Hooft, jeugddienst; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 mevr. ds. v. Vliet, zie ook herv. gemeente, 7 zie herv. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 4.30. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9 ds. Brink, 7 ds. Moggré (in Salvatori). Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. Kerken: Agathakerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Boer, Katwijk. Ge ref. Kerk 9.30 dr. Vlijm, Leiden, 6.30 ds. Doesburg, L.dorp. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. R.K. kerk zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Molenaar, 6.30 ds. Kattenberg. Geref. Kerk 9.30 ds. Verdoorn, 7 ds. v.d. Hei den. R.K. kerk zat 7, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP-Herv. Gem.: 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Den Harder. Geref. Kerk 8.30, 10.30 en 6.30 ds. Rang, av. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser. R.K. kerk: zat. 7, zonds 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 9.30 hr. Goedhart, 7 ds. Bijle- veld. Woerden. R.K. kerk zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstraat 10 kand. Bakker, 7 dr. Jansen, zang- dienst; Sole Mio 9 dr. Jansen; Hoofdstr. 10 ds. Franken, Zeist; Geref. kerk üoufusu. i ds. bigeisina, Dcivuuk 10 us. Koudstaal, Bolnes, av., 3.30 hr. Visser, Goüda. Geref. Kerk: Buurtkerk Hoofd str. 10en7ds. Elgersma; Vinkenlaan9.30 ds. Bosman. 7 ds. Damsma, Rijnsburg; Sfkerk 11 ds. Bosman; Sole Mio 9 dr. Jansen. R.K. Kerken: Binnen zat. 7, zond. 8,10 en 11.30; Zee zat. 7. zond. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.. 10 ds. Kalkman. R.K. kerk: Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10; Viktorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groene Kerk lOmej. Irik; Pauluskerk 10 ds. Sas- Autoloze zondag (1973)

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4