Bedrijf bezorgt Narmstraat last Plan Pais stap terug voor democratie g,en Gevaarlijk kruispunt duizend handtekeningen Boekhandel De Kier ook! ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1979 LEIDEN LEIDEN - Bewoners van de Narm straat hebben bij de Leidse ge meenteraad geprotesteerd tegen de overlast die zij zeggen te on dervinden van wat zij noemen de "autospuiterij-plaatwerkerij" aan de Narmstraat 8. Het bedrijf levert grote overlast voor de om geving op, zegt een viertal bewo- ners in brieven aan de raad. De bewoners vinden dat door de te kleine bedrijfsruimte vaak auto's in de Narmstraat geparkeerd staan, waardoor het onmogelijk wordt om zelfs maar met een fiets het huis te verlaten. Verder zou de afvoerbuis van de spuiterij aan een muur van het pand Narm straat 10 bevestigd zijn. Soms blijven afgevoerde gassen en verflucht in de tuin van deze wo ning hangen. Dat levert volgens de bewoner zoveel overlast op, dat hij soms gedwongen wordt om zijn huis te verlaten. In het bedrijf wordt vaak ook 's avonds en in het weekeinde zeer laat gewerkt. De bewoners stel len dat dat ernstige geluidsover last geeft. Zij klagen over langdu rige en luid geschreeuwde aan wijzingen en brullende motoren. Verder staan vaak trekkers en au to's midden in de Narmstraat, wat weer "agressief getoeter" van andere automobilisten tot gevolg heeft. Enige tijd geleden is door de eige naar van het pand Narmstraat 8, de heer Van Werkhoven, een hin derwetvergunning aangevraagd. De bewoners vragen de gemeen teraad om die vergunning niet te verlenen, omdat het bedrijf vol gens hen niet in een dichtbevolk te buurt past. Volgens een woordvoerder van de afdeling Hinderwet van de ge meente Leiden, de heer Troost, is die vergunning trouwens hele maal niet voor een spuiterij aan gevraagd, maar alleen voor auto- herstelbedrijf met een plaatwer kerij. In de praktijk komt het er op neer, dat de gemeente de werkzaamheden waarvoor een vergunning is aangevraagd, toe laat zolang er nog geen beslissing over de hinderwetvergunning is genomen. In dit geval zouden spuitwerk- zaamheden dus illegaal zijn. Vol gens Troost is er wel i den dat er in het pand Narmstraat 8 gespoten wordt, maar hebben ambtenaren van de afdeling nog nooit iemand op heterdaad kun nen betrappen. Bij het verlenen van een hinderwetvergunning wordt nog een (bindende) uit spraak van de arbeidsinspectie en een (niet-bindend) advies van het ministerie van volksgezond heid afgewacht. Bovendien komt er nog een hoorzitting waar be woners van de Narmstraat hun bezwaren kunnen toelichting, al dus de heer Troost. Volgens de heer Van Werkhoven heeft hij het spuiten van auto's nadrukkelijk aan de huidige huurder van zijn pand verboden. Hij zegt al talrijke verbeteringen aan Narmstraat 8 op advies van de arbeidsinspectie te hebben aangebracht. Overigens was het een tijdje geleden nog de directie van de bioscopen Lido en Studio, die in brieven aan de raad waar schuwde voor het gevaar dat verfdampen uit het pand Narm straat 8 zouden opleveren. De huidige gebruiker van het pand was overigens niet taar bereikbaar. Op de foto links het gewraakte pand Narmstraat 8 waarin het bedrijf Rechts pand Nieuwe voorzitter universiteitsraad drs. F. van der Meer LEIDEN - "Het is duidelijk dat wij ons tegen de plannen van minis ter Pais zullen uitspreken om de universiteitsraad minder be voegdheden te geven." Deze woorden zijn van drs. F. van der Meer. Dinsdagavond werd hij als opvolger van dr. Van Esch be noemd tot voorzitter van de uni versiteitsraad van de Leidse uni versiteit. Een paar dagen na zijn benoeming lekte onder meer via het Leidse universiteitsblad "Mare" een geheim wetsontwerp uit van minister Pais van onder wijs. In dat wetsontwerp wil de bewindsman onder andere dat na 1 september 1982, als de huidige wet op de universitaire bestuurs- hervorming (WUB) is afgelopen, dat de universiteitsraad niet lan ger het "hoogste orgaan" binnen een universitaire gemeenschap zal zijn. "Het zon een reële stap terug bete kenen op het gebied van de de- orgaan en de macht wordt ver legd naar een college dat voor drie vijfde deel is benoemd. Een ander punt is", zegt de kersverse voorzitter, "dat de WUB als de mocratische bestuursvorm uit stekend functioneert. Het heeft al een jaar of tien bevredigend ge werkt. Er is wel commentaar op geleverd van mensen van buiten de universiteit, maar met name aan een universiteit moet het zo genaamde leereffect als criterium voor de raad gelden". Een van die "buitenstaanders" is de Polak. Volgens de Polak schieten de universiteiten in hun bestuurs kracht te kort. De commissie ad viseert de minister dat de door studenten en personeel gekozen universiteitsraad zich zou moe- mocratie binnen de universitei ten", zegt drs. Van der Meer. "Het houdt een beperking van de be voegdheden in van een gekozen ten beperken tot een adviserende en controlerende taak. Niet alleen de voorzitter van de universiteitsraad ziet niets in de verschuiving van de bevoegdhe den. Ook het college van bestuur van de Leidse universiteit is van mening dat zoals de WUB mo menteel in Leiden functioneert het uitstekend gaat. Namens het college van bestuur zei voorzitter mr. K. J. Cath nog geen standpunt te kunnen innemen over de in trekking van de WUB. "Ik ken de nieuwe voorstellen van minister Pais nog niet", aldus mr. Cath, "maar zoals de WUB hier func tioneert zien we geen reden tot verandering. Het loopt hier in Leiden prima". Minister Pais van onderwijs is in de afgelopen week twee maal in bot sing gekomen met de universitai re wereld, het ging hierbij om za ken die de toekomst van de uni versiteiten in grote mate zullen bepalen. Buiten het uitlekken van de plannen om de WUB in te trekken, kwam deze week het twee-fasenplan van de minister aan de orde. Het twee-fasenplan houdt in dat minister Pais voor alle studie richtingen, met uitzondering van medicijnen, wil dat er binnen vier jaar een afgeronde wetenschap pelijke opleiding wordt verzorgd. In de tweede fase mag dan veertig procent van de doctorandussen doorstuderen voor onder andere leraar, onderzoeker, etc.De Aca demische Raad heeft eerder deze week laten weten het plan van de Universiteitsraad voorzitter drs. Van der Meen "De universiteiten zitten in een klemsituatie. Ze moeten zich over een concreet wetsontwerp uitspreken. Er moet volgens ons eerst overleg over het wetsontwerp plaatsvin den. Dat is er niet geweest, dus willen wij nog geen standpunt innemen. Omdat echter voor 10 september een standpunt moest worden ingenomen, heeft Leiden zich aangesloten bij de meerder heid: met de huidige vorm van het wetsontwerp niet akkoord gaan. Dat betekent niet dat elke vorm van een twee-fasenstruc- tuur in principe onaanvaardbaar is, maar er moet wel overleg zijn tussen de minister en de universi teiten". Woonwagens In Leiden werd deze week weer eens de aandacht gevestigd op het probleem van de woonwa genstandplaatsen. Het was al weer enige tijd stil geweest en bijna gingen we al geloven dat het allemaal in kannen en kruiken was. Maar de bezet ting van de wethouderska mer, de blokkade van de Bree- straat en de protesttocht naar minister Gardeniers heeft ons opnieuw met de neus op de fei ten gedrukt. Waar het om gaat is het volgen de: het regionale woonwa genkamp in Leiden is vol. Meer dan vol. Want een aan tal noodstandplaatsendat eigenlijk vrij zou moeten blij ven voor doortrekkende woonwagens, is door vaste standplaatshouders bezet. Rijk en provincie streven er al enkele jaren naar om tot een spreiding van de woonwa gens te komen. Zo bestaat er een provinciaal plandat vrijwel elke gemeen te in de Leidse regio verplicht om een kampje in te richten. Al naar gelang de grootte van zo'n gemeente is het aantal standplaatsen van die kampjes bepaald. Het probleem is nu dat het over grote deel van de gemeenten niet erg veel haast maakt met het aanleggen van die kampjes. Ondanks de druk die er van provinciale kant is. En is een enkele gemeenten een maal zover dat men - meestal in een uithoek - een plekje ge vonden heeft, dan zijn er wel wat omwonenden, die via al- lerhanden protesten duidelijk maken dat men de woonwa genbewoners liever ziet gaan dan komen. Gevolg is dat er in de Leidse regio een flink te kort aan standplaatsen be staat. Dat leidt er toe dat woonwagens op allerlei plekken worden neergezet, waar dat niet is toegestaan. In Leiden hebben dat soort situaties gehad rond molen De Valk, op het Schut tersveld, langs de Vrouwen- weg, terwijl onlangs weer een aantal woonwagens neer streek op het Parkeerterrein van zwembad De Vliet. Via allerlei procedures, die meestal veel tijd en minstens zoveel mankracht vergen wordt een woonwagen dan buiten de gemeentegrens ge zet. In Voorschoten gebeurde dat onlangs met de familie Van der Werf. Maar oplossen doe je het vraagstuk daarmee natuurlijk niet. Je deponeert de zaak alleen voor de deur van je buurman (lees: buur gemeente). Ik keer even terug naar de situa tie op het Leidse kamp: op de noodplaatsen staan al enkele jaren woonwagens met een vaste standplaats. Ze ontbe ren vanaf het begin die voor zieningen, die in het Neder land van vandaag tot de pri maire levensbehoeften gere kend mogen worden. Bijvoor beeld de mogelijkheid om wanneer je dat wilt een dou che te te in de loop der jaren ook de enige gebleven die er in ge slaagd is de veemarkt een week van het jaar van zijn vaste plaatsje te verdrijven. Oude rechten noemen ze dat. Waar de grote aantrekkings kracht van de Leidato in schuilt is me nooit duidelijk geworden. Want erg veel ver anderd is er de afgelopen ja ren niet. Ik vermoed dat het iets te maken heeft met het 3- oktober-effect dat zo kenmer kend is voor Leiden. Ook daarvan vertoont het pro gramma nauwelijks enige vernieuwing. Maar toch ko men de oud-Leidenaars van heinde en verre toegestroomd om het ontzet te vieren. Zo ben je ook geen echte Leie naar wanneer je niet een uur tje over de Leidato hebt ge wandeld. Wie wel aangepast zijn aan de tijd dat zijn de artiesten. De Eddie Christia n's, de Maria Zamora's, de Olga Lowina's van toen de Champagne's, de LUV's en de Catapults van nu. Wat ook verdwenen is zijn de twee voorstellingen op één avond die er waren in het Stadsgehoorzaal-tijdperk. Een stampvolle zaal die rond een uur of negen naar buiten gewerkt moest worden om de rij wachtende mensen, die zich tot Peek en Cloppenburg uitstrekte toegang te ver schaffen tot de koopstalletjes. Leidato, het is en blijft een merkwaardig fenomeen. Lichtfabrieken Het stond deze week zo simpel- tjes: vijftien miljoen winst voor het streekenergiebedrijf Rijnland. U en ik als trouwe afnemers van gas en elektrici teit hebben dat vorig jaar toch maar bij elkaar gebracht. Vijftien miljoen. Dat is geen kattepis. En dat noemen ze dan met een mooi woord openbare nutsbedrijven. Maar op zo'n manier heeft het meer weg van een nutsspaar- bank. In diverse telefoontjes van Rijnland-klanten vroeg men zich deze week af waar om de tarieven zo hoog moeten zijn als er zulke forse winsten uit de bus komen. Ik heb daarover mijn licht eens opgestoken bij Hans van Dam, voorzitter van het colle ge van beheer van Rijnland. Duidelijk is dat er een verschil gemaakt moet worden tussen gas- en elektriciteitstarieven. De inkoopprijs van het gas wordt door het rijk vastge steld. En bij de vaststelling van de verkoopprijs houdt het ministerie van economische zaken nadrukkelijk een oogje in het zeil. De vraag is volgens Van Dam dan ook of het mi nisterie een eventuele verla ging zou accepteren. Zeker nu het streven van het rijk erop gericht is enige uniformiteit te brengen in de tarieven van de energie. Overigens is de winst op het aardgas niet bijzonder hoog en verdween het meren deel weer in het bedrijf om te worden geïnvesteerd, of je vuile kleren BV de elekUicitextligt dat wasmachine of -automaat. Die in feite noodzakelijke din gen zijn tot dusver achterwe ge gebleven, mede om de an dere gemeentebesturen toch een beetje peper in hun ach terwerk te strooien bij het ma ken van plannen voor kleine kampjes. Daarom is het wonderlijke van de protesten van afgelopen week dat ze zich uitgerekend richtten tegen die gemeenten, die zich de afgelopen jaren meer dan welke andere in de Leidse regio het lot van de woonwagenbewoners aan trok. Woede tegen een wet houder, die juist achter de ei sen van de woonwagenbewo ners staat. Maar niet tegemoet kan komen aan al hun wensen omdat hij daarmee de andere gemeenten alleen maar zou inspireren tot het volharden in die lakse houding. De bereidheid om toch naar mo gelijkheden te zoeken dat de "overbezetters" van het kamp redelijke voorzieningen, moet dan ook eerder gezien worden als het uitsteken van de hel pende hand om een brok on rechtvaardigheid op te heffen dan een verantwoord stuk be stuursbeleid. Maar misschien dat de woonwagenbewoners nu samen met Leiden en de provincie nog meer druk uit oefenen op die gemeenten die erg traag zijn bij het maken van plannen. Dat het ook daadwerkelijk ge beuren zal, daarvan ben ik niet helemaal zeker. Want het i publiek geheim.dat ve- Overigens, zo ders. De tarieven worden vastgesteld aan de hand van de te verwachten omzet. Mede met het oog op de pogingen om het energieverbruik in te dammen hield Rijnland vorig jaar rekening met een zeer matige stijging. Achteraf is de stijging toch groter gebleken - circa twee procent - zodat de inkomsten ook hoger waren dan aanvankelijk was ge raamd. Uiteindelijk kwam men uit op 113 miljoen. Van dat bedrag verdwijnt ruim zes miljoen in de verschillende reservepotjes van Rijnland. Het wordt achter de hand ge houden om straks een aantal kostbare investeringen te kunnen bekostigen. Voordeel van die reserveringen is vol gens Van Dam dat de tarieven niet van het ene jaar op het andere grote verschillen ver tonen. Pieken worden af gevlakt. Blijft over de bijna vijf miljoen, die de deelnemende gemeen ten dit jaar in hun kassen zien vloeien. Volgens Hans van Dam moet het gezien worden als een vergoeding voor het ri sico dat de aangesloten ge meenten dragen. Bij de opzet van het streekbedrijf ia des tijds vastgelegd dat de uitke ring maximaal vijf procent van de omzet minus de brand stofkosten bedraagt. Dat kan eruit komen, zoals in 1978. doordat de omzet sneller steeg dan was geraamd. Maar het kan ook veel minder zijn als de omzet lager uitvalt dan werd verondersteld. t Van Dam, de len die hele spreiding hele maal niet zo erg zien zitten. Er blijft een grote voorkeur be staan voor grotere kampen. Leidato Sinds gisteravond draait in de Groenoordhallen weer het Leidatocircus. Voor de elfde maal in de hal, die eens met deze typische Sleutelstad manifestatie officieus werd geopend. Want de Leidato was de eerste huurder. Het is tarieven zijn de laatste jaren niet verhoogd en de winst is dalende. Maar als simpele consument blijf ik toch rede neren dat die vijf miljoen een verkapte gemeentelijke belas ting is die via de gas- en licht- rekemng u>ordt opgelegd. Mogen we alleen maa r hopen dat de gemeenten een zini*olle besteding weten voor dit dou ceurtje. Misschien kan er eens gedacht worden aan een woonwagenkampje hier of daar- L GLIBBER Vanaf 12 september Winkler Prins Encyclopedieën Expositie Nieuwe Rijn 45 Leiden Tel. 071 - 120885-143370. LEIDEN - Omwonenden van het kruispunt Willem de Zwijgerlaan - Sumatrastraat hebben wethou der Waal gisteren zo'n 1000 hand tekeningen aangeboden. Daar mee vestigden ze de aandacht op de volgens hun levensgevaarlijke verkeerssituatie op en langs de Willem de Zwijgerlaan, met name voor voetgangers en fietsers die willen oversteken. Daarbij komt volgens de bewoners dat de stop lichten bij het kruispunt het va ker niet1 dan wel doen. De omwonenden pleiten voor een ongelijkvloerse oversteekplasats (tunnel) voor voetgangers en fiet sers. Ook vinden ze de aanleg van stoplichten en een oversteek plaats bij de kruising Kooilaan gewenst. De omwonenden 'zijn tot actie overgegaan omdat er vlakbij het gewraakte kruispunt een groot aantal scholen staat. Bovendien maken veel bewoners van de Kooi en Noord gebruik van het winkelcentrum in de Merenwijk. "De Willem de Zwijgerlaan wordt dan een gevaarlijke barrière" al dus de omwonenden in een brief aan de gemeentelijke verkeers- Als argument voor de aanleg van een tunnel voeren ze ook de on overzichtelijke situatie bij de kruising Kooilaan aan. De weg maakt daar een flauwe bocht, hetgeen het uitzicht belemmert, terwijl de kruising ook het ver keer van de ventweg moet ver werken. "De Willem de Zwijgerlaan nodigt automobilisten uit de weg te ge bruiken als racebaan. De vijftig kilometer-limiet is daar een la chertje", aldus een citaat uit de brief. Wethouder Waal liet tijdens de overhandiging van de handteke ningen weten de aanleg van een tunnel ook de beste oplossing te vinden voor het drukke kruis punt. Hij was echter bang dat het rijk daarvoor geen geld beschik baar wil stellen. Ook voerde hij aan dat destijds bij de plannen voor de aanleg van een tunnel bij de Marnixstraat juist de omwo nenden bezwaar daartegen had den aangetekend. De actie van de bewoners noemde bij een "bij drage voor de uitwerking van het verkeerscirculatieplan", dat eventueel bijgesteld zou kunnen worden. De actievoerders hebben de wet houder gevraagd voor het einde van de maand op hun voorstel te reageren. Omwonenden van het kruispunt Willem de Zwijgerlaan - Sumatrastraat in gesprek met wethouder Waal (links op de foto). Horeca(2) Goed zeg, wat Jan Doove over de horeca geschreven heeft. Zijn constateringen komen opmerke lijk in overeenstemming met wat de politie-chef uit Dordrecht ge zegd heeft: "De Dordtse politie man vindt, dat ook de horeca ex ploitanten zich eens zouden moe ten bezinnen waar ze mee bezig zijn". <Als ze hun verantwoorde lijkheid beter zouden beseffen, zouden ze het niet zover laten komen. Het kan toch ook wel ge zellig zijn met wat minder alco hol" vraagt hij zich af. Dat is uiteraard ook zo. Wat minder bier betekent ook veel minder sporen van cafébezoek in de hele stad. Je kunt het aan de planten bakken bij het Stadhuis zien: ze krijgen regelmatig water, dat niet uit de kraan komt en ze krijgen kunstmest uit een overvolle maag in plaats vanuit een pak of zak. Dat wordt bij verlenging van openingstijden alleen nog maar erger in plaats van minder. Citaat uit de opmerkingen van de Dordtse politie-chef: "Vraag je herrieschoppers, de meesten va riëren in leeftijd van pakweg vijf tien tot ongeveer dertig jaar, naar het aantal genuttigde pilsjes, dat luidt steevast het antwoord: "Mi nimaal vijftien a twintig". Nou wat wil je dan? Die lieden stappen in auto's alsof het niks is, maken brokken en wie mag de schade betalen? De gemeen schap. In dezelfde krant lees ik, dat het al coholgebruik onder Haagse kin deren tussen de 12 en 18 jaar vijf tien procent hoger ligt dan het landelijke gemiddelde. Gaan we daar in Leiden óók naar toe? Wat zeg ik? Gaan we er naar toe? We zitten er al overheen. Moeten de café's dan nóg langer open? Hans Damen, Lindestraat 8, Leiden Nieuw boek van Maarten t Hart LEIDEN - Maandag zal in Amster dam het nieuwe boek van de Leidse schrijver Maarten 't Hart, "De Aansprekers", uitkomen bij de Arbeiderspers. Tevens zal dan het honderdduizendste exem plaar van de roman1 "Een vlucht regenwulpen" van 't Hart, waar van de eerste druk in september vorig jaar verscheen, gepresen teerd worden. Het is nu de 21ste De verkoop van zoveel exemplaren van een boek in zo korte tijd is in de boekenwereld een bijzondere gebeurtenis, waaraan dan ook maandag in hotel Krasnapolsky in Amsterdam extra aandacht zal worden besteed. Ook van het nieuwe boek van Maarten 't Hart, waarin de vader-zoon-relatie centraal staat, wordt weer veel verwacht. De schrijver zal volgende week een aantal boekhandels in het land bezoeken om zijn werk, waaron der het nieuwe boek, te signeren. Volgende week donderdagavond komt hij van zeven tot negen uur in Leiden bij boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3