"Het paard wordt teveel als commercieel object benaderd" ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1979 PAGINA 29 Door Jan Bonjer en Charles Lennartz WOUBRUGGE- De laatste jaren neemt het aantal ruiters gestadig toe en schieten de maneges als paddestoelen uit de grond. Momenteel zijn 250.000 tot 300.000 perso nen actief in de ruiter sport. In totaal telt Ne derland zo'n 250.000 paarden en pony's. De investeringen die met dit alles gemoeid zijn, lo pen in de miljarden. Paarden worden dus weer economisch interessant en vandaar dat het minis terie van landbouw en visserij steeds meer ini tiatieven ontplooit "om de paardenhouderij weer gezond te maken". Minister van der Stee heeft inmiddels besloten om de paardenhouderij als één van de landbouwsectoren te gaan beschouwen. Openlijk wordt toegege ven dat na het varken, de kip en de koe nu het paard aan de beurt is. De be roemde "succesformule" van de Nederlandse land bouw moet ook bij het paard zijn vruchten af werpen. Onderzoek, onderwijs en voorlichting zullen daar bij een belangrijke rol spelen. Om een begin te maken met een rendabele paardenhouderij wil Van der Stee een groot paar- dencentrum in een van de IJsselmeerpolders neer zetten. Al tijden loopt de minister met dat plan rond maar tot nu toe is hij op veel verzet gestuit van de Tweede Kamer en ook van fokkers- en ruiter- verenigingen, die liever de touwtjes zeifin handen houden. Inmiddels is in WOU BRUGGE een paarden- centrum opgericht met een geheel andere doel stelling. De oprichters van de stichting Paar- dencentrum "Stal Ou- dendijke" maken zich be zorgd "over het feit dat het paard gedurende de laatste jaren te commer cieel en te economisch wordt benaderd" en wil len daarvoor een tegen wicht vormen. Sim WDÖ (Rfil®Ifi)§®lfi) Ifodtf (pXSKSlük) WOUBRUGGE- "Het paard wordt als object gezien en niet als een dierlijk individu met een eigen wereld en be hoeften. Ik vind dat een vreemd idee omdat ik weet dat een paard een wezen is met allerlei in teressante eigenschap pen waarvan we eigen lijk erg weinig weten". Dit zegt de heer H. A. Drost uit Woubrugge. Hij is tegelijkertijd be heerder van het Paar- dencentrum "Stal Ou- dendijke" en bestuurs lid van de stichting die dit centrum in leven houdt. Zijn dagelijkse omgang en er varing met paarden, voortge komen uit gedragsonderzoek, geeft hem uiteraard een kriti sche kijk mee op de plannen van het ministerie van land bouw. "Dat centrum van de overheid wordt louter om fi nanciële redenen opgezet. Zo'n paardencentrum van hét ministerie zal onder andere paarden leveren voor de springsport. Een sport waar ik vraagtekens bij zet. Het is toch idioot om een dier over een verhoging van twee meter heen te sturen. Dat houdt een paard maar drie jaar vol en dan gaat het de worst in". Uniek De zorg van Drost, zijn echtge note en enkele anderen over het toenemende commerciële gebruik van het paard vorm de de aanleiding voor de op richting van een voor Neder land unieke stichting. Op 17 januari van dit jaar startte de stichting Paardencentrum "Stal Oudendijke" met het doel informatie te verzamelen en door te geven over het ge drag van het paard. "Kennis van het gedrag en de zintuigen van het paard kan voor de mens een intensiever en intiemer beleven van het paard betekenen", zo staat te lezen in de cursussenfolder van de stichting. Want met het geven van cursussen demonstraties en lezingen hoopt de stichting te voorzien in de grote vraag naar de ken nis en de informatie over het wezen van het paard, die het gevolg is van de toenemende activiteiten in de paardesport. Het echtpaar Drost loopt al ge ruime tijd rond in de paar- denwereld. Eerst reden ze zelf paard bij een manege in Lei den. "Maar op een goed mo ment zagen we niks meer in het rijden. Je was niet meer bezig met het paard. Een jaar of tien geleden zijn we toen begonnen met vrije dressuur. We waren intensief met paar den bezig en ontdekten aller lei dingen, waarvan we meer wilden weten". Nieuwsgierig De nieuwsgierigheid was dus plaatsvond op particulier ini tiatief moet in de toekomst gefinancierd worden uit een aantal fondsen, die men wil vullen met de opbrengsten van de cursussen. Van de overheid valt geen subsidie te verwachten. De onderzoek ruimte en de paarden worden beschikbaar gesteld door het echtpaar Drost. Voordat zij intensief met onder zoekingen begonnen gaven zij paardrijlessen op zelfge- fokte paarden (een kruising van Arabieren en Haflingers). "We hebben ons in die tijd enorm verbaasd over de pres tatiedrang. Het zijn niet zo zeer de kinderen als wel de ouders die daarvan de oor zaak zijn. Na een paar les sen staan ze al op de stoep om te vragen wanneer er wed strijden zijn. Als de kinderen dan niet met een oranje lint thuiskomen zijn ze niet te spreken". Spelletjes Het echtpaar Drost legde bij de lessen veel meer de nadruk op de omgang met de paarden. "Je moet de kinderen niet meteen op zo'n grote rug zet ten, maar spelletjes ontwik kelen om de kinderen lang zaam vertrouwd te maken met de paarden. Anders heb je een grote kans dat de kin deren doodsbenauwd wor den voor paarden". Volgens die opvatting is het poetsen van paarden min stens zo belangrijk als het rij den zelf. "Het is best leuk om bezig te zijn met de paarden zonder direct over een plank te springen of dat soort on zin", zegt Drost. Hij tracht zich op het moment in te schrijven voor een opleiding van de beroemde schrijfster van paardenboeken Ursula Bruns, die volgend jaar in Duitsland van start gaat. Die opleiding is gericht op men sen die op een andere meinier met paarden willen omgaan en zodoende aan kennis over het gedrag van het paard veel belang hechten. Voor paar denliefhebbers noodzakelij ke kennis die vooral via de maneges verspreid zou moe ten worden. Drost zegt het verbazingwek kend te vinden hoe weinig de mens over het paard weet "Met het paard heeft de mens toch hele rijken gesticht en verwoest. De mens is in de ge schiedenis zeer nauw ver paard-mens ontbreekt niet. Bovendien kan men in Wou brugge een grote hoeveelheid praktische paardenkennis vergaren. Niet alleen leert men hoe diverse verbanden moeten worden aangelegd, ook wordt men geïnstrueerd in het uit de sloot halen van paarden en pony's. Het meest kenmerkende van het Paardencentrum in Wou brugge is wel het onderricht in het vervoer van paarden. Naarmate de paardesport drukker wordt beoefend, neemt natuurlijk ook het transport van de dieren sterk toe. Een grote auto met daar achter een paardentrailer is zo langzamerhand een ver trouwd beeld op de Neder landse wegen. "Talloze paardenliefhebbers hebben echter geen idee hoe moeilijk het is om in zo'n trailer overeind te blijven. Men rijdt vaak veel te hard met de trailers waardoor de paarden een hekel krijgen aan het vervoer. En dat geeft weer aanleiding tot moeilijkheden bij het inladen van de paar den." Vandaar dat de cursisten van het Paardencentrum zelf in een trailer worden geladen om aan den lijve te ondervin den hoe het is om met een gro te snelheid door een bocht ge reden te worden. Op die ma nier slaagt de stichting Paar dencentrum er op zijn minst in om de cursisten op een ori ginele manier kennis van het paard bij te brengen. Belangstelling De reacties uit het vakgebied op de cursussen zijn verdeeld. Het ministerie van land bouw en visserij levert een positieve bijdrage door de le vering van een aantal instruc teurs voor de cursussen. Maar wetenschappers van de dier- geneeskundefaculteit in Utrecht tonen hoegenaamd geen belangstelling voor de gedragsonderzoeken op het Paardencentrum. "Blijkbaar is men in Utrecht meer geïnteresseerd in de economische aspecten van de veehouderij dan in het wezen van het dier". Wel belangstel ling toonde de vakgroep ethologie van de Leidse sub faculteit biologie. Men denkt aan een gezamenlijk onder zoek naar het kleuren zien van paarden. Het onderzoek dat tot voor kort t7£7(§jffDdl^Q1gl7i7 l<§röd>tR) £D(§>üt) bonden geweest met dat dier en toch weten we meer af van een stekelbaars". Vooral in de maneges open baart het gebrek aan kennis en kunde zich op een schrij nende manier. "Er komen hier mensen op de cursus die niet weten hoe ze hun paard moeten optuigen. Dat mogen ze vaak niet eens zelf doen in de maneges waar ze rijden. Het is juist veel gevaarlijker om de mensen niet te leren hoe ze met hun paard moeten omgaan. Dat geeft ongeluk ken". "Inderdaad zien we de laatste jaren het aantal ongelukken met paarden drastisch toe nemen, vooral in de recreatie sport. De mensen stellen ei sen aan de paarden die veel te ver gaan. De dieren verzetten zich dan en gaan bijvoorbeeld steigeren". Drost vertelt dat vaak ook de manegehouders en instruc teurs een zeer gebrekkige kennis van het paard hebben. Het echtpaar Drost heeft ma negehouders op bezoek ge had "die echt niets van hun paard weten". Door de cur sussen hopen ze nu ook het manegepersoneel positief te stimuleren. Pessimisme "We willen hun bijbrengen dat het paard een wezen is waar mee je rekening hebt te hou den. Die benadering slaat aan. We hebben duidelijk van mensen gehoord: dat doe ik nooit meer". Toch ziet het echtpaar Drost met gemeng de gevoelens de toekomst te gemoet. "De paardenmode grijpt om zich heen. En het gaat ten koste van het dier. Net zoals met de Duitse her ders en doggen". Dat pessimisme wordt ook in gegeven door de geringe kwaliteit van de hoeveelheid paardenboeken waarmee de markt overspoeld wordt. "In sommige boeken staan zulke merkwaardige dingen. Boe ken over het gedrag van het paard zijn vaak je reinste nep, maar ze verkopen enorm". De voorlichting via boeken biedt dus niet veel hoop en ook het onlangs ingestelde ruiterbewijs zal volgens het echtpaar Drost niet veel zo den aan de dijk zetten. "Ei genlijk zouden mensen die een paard willen kopen, daar voor een vergunning moeten aanvragen. Dan zou er veel minder dierenleed zyn". gewekt en het echtpaar Drost begon op bescheiden schaal met onderzoeken. Zo werd het weidegedrag van het paard uitvoerig bekeken. De resultaten van dat onderzoek zijn onlangs in een paarden- vakblad gepubliceerd. Ook verrichtte het echtpaar Drost als eerste een onder zoek naar het gehoor van het paard. Een onderzoek naar het geheugen van het paard ontbrak natuürlijk niet en men kwam tot de ontdekking dat een paard langzaam leert. "Het duurt een tijdje maar als een paard eenmaal weet waar de koetsier z'n borreltje drinkt, vergeet hij dat van zijn leven niet". De aanleiding voor het uitvoe ren van een bepaald onder zoek werd vaak gevormd door een toevallige samen loop van omstandigheden. Zo is Drost werkzaam in het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar hij zich onder andere bezighoudt met au- diometrie (eenvoudig gezegd de studie van het gehoor). Vandaar de interesse voor het gehoor van het paard, die nog vergroot werd toen de KLM het echtpaar Drost benaderde met een vraag over het ge- hoorvermogen van het paard. Luchtvervoer Het luchtvervoer van paarden is de laatste jaren sterk toege nomen en dat plaatst de KLM voor grote problemen. De boxen van de paarden bevin den zich vlak bij de straalmo toren waardoor de dieren erg nerveus worden. Ook het rondlopen op de platforms tussen de ronkende motoren is niet erg rustgevend. Om de nervositeit van de paarden enigzins te beperken, spuiten de luchtvaartmaatschappijen de paarden en andere dieren in met kalmerende middelen. In bepaalde gevallen kan dat nadelige gevolgen hebben voor de dieren. Zo werd de KLM geconfron teerd met een schadeclaim van een eigenaar van twee hengsten die na vervoer niet meer wilden dekken. Om fi nanciële redenen is de KLM er wel wat aan gelegen om de dieren met andere middelen rustig te houden. Kennis over het gehoor van het paard is dan een eerste vereiste. Straalmotoren leveren een geluid met een hoge frequen tie en het echtpaar Drost vond door onderzoek dat het paard voor hoge tonen juist erg ge voelig is. Een paard hoort hoge tonen tot een frequentie van 26.000 Hertz. En bovendien is het gehoor van het paard zeer ge voelig. Met het ontwikkelen van oorkappen probeert het echtpaar Drost nu een oplos sing voor de KLM te vinden. Het is namelijk niet zozeer de bedoeling van het echtpaar om de paardesport aan ban den te leggen, als wel om de mensen die met paarden om gaan juist te leren verant woord met deze dieren om te gaan. Ellende "Wanneer uit ons onderzoek blijkt dat het gehoor van een paard zeer gevoelig is, begrijp je pas dat het geschreeuw op concoursen en in maneges een ellende voor die dieren is. Als je mensen kunt interesse ren voor het wezen van hun paard, kun je dat soort ellende voorkomen. Want neem maar gerust aan dat de mensen met dure paarden vaak de vreemdste dingen doen met hun dieren". Met die uitspraak komen we te recht bij een stokpaardje van de paardendeskundige W. L. Brugsma, die geen gelegen heid voorbij laat gaan om te beweren dat niet het paard maar de mens verbeterd moet worden. Volgens de opvat tingen van Brugsma en Drost is dus het geven van cursus sen voor paardenmensen van het allergrootste belang. Op het paardencentrum zijn om die reden de eerste cursussen van start gegaan. In totaal 150 cursisten kwamen tot nu toe naar Woubrugge, om zich te bekwamen in paardenpsychologie en ge dragsleer, longeren en africh ten, gezondheidszorg, ver bandleer en hoefverzorging. Stuk voor stuk cursussen met een rijk gevarieerde inhoud. Zo komt de evolutie aan de orde en wordt men ingewijd in de sociale huidverzorging van het paard. Ook een uitvoerige behandeling van de relatie De familie Drost bij de boxen (fo to links). Bij steigeren van het paard (foto rechtsis men het vei ligst tegen de flanken tussen de vóór- en achterbenen. De prachtige paarden in de manege (foto onder).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29