"Olympische Spelen moeten hoogtepunt van mijn carrière worden" ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1979 EXTRA PAGINA 23 p o //vAvCQ Door Gerard van Putten en Rolph Pagano De huldigingsactiviteiten bleven beperkt tot de ontvangst van het Nederlandse dameshockeyteam op Schiphol. Een ontvangst op Soest- dijk was er voor de wereldkam pioen niet bij. Op de foto Maria Mattheussens met de wereldbeker. LEIDEN - Ergens hoog boven de Atlantische Oceaan gingen ze massaal op de vlucht voor het monotone motorgeluid van de 'Zilveren Vogel'. De verveling van de urenlange overtocht van de Canadese west kust naar Amsterdam verleidde de gouden hockey- dames tot een dagdroom, waarin de contouren van Paleis Soestdijk steeds zichtbaarder werden. Terug op Schiphol werden de 'goudzoeksters van Vancou ver' bruusk gewekt door de realiteit van alledag. De zo gewenste bekroning van de geslaagde 'goldrush', een ontvangst op Soestdijk, bleek niet meer dan een illusie. De huldigingsactiviteiten wer den voornamelijk verzorgd door het thuisfront. Door de harde kern van familieleden, clubgenoten en bondsoffi- cials. De dames van coach Huib Timmermans verwerk ten hun deceptie manmoedig en namen op de nationale luchthaven spontaan deel aan het feestje dat ter ere van hun geprolongeerde wereldtitel (tegen West Duitsland: 4-1) op touw was gezet. Hoezeer echter dat gebaar door de speelsters van het natio nale hockeyteam ook op prijs werd gesteld, de kater van het gebrek aan belangstelling van officiële zijde kon er niet vol ledig door <jvorden wegge spoeld. "De ontvangst op Schiphol was erg leuk en we hadden daarvoor al een spe ciale plaats in het vliegtuig gekregen", vertelt aanvoer ster Maria Mattheussens- Fikkers. "Maar wij ervoeren het als een achteruitstelling dat de dameshockeyploeg met goud op zak niet op Soestdijk werd ontvangen, terwijl de herenhockeyploeg vorig jaar, na hun behaalde zilveren plak op het WK in Argentinië, wél een dergelij ke huldiging ten deel viel. De 29-jarige lerares lichamelij ke vorming aan de RK-scho- lengemeenschap 'Bonaven- tura' ventileert haar onge noegen op een berustende toon, zegt dat 'haar' elftal be gin dit jaar ook niet "im Fra- ge" is geweest voor de uitver kiezing van 'Sportploeg van het Jaar'. "De voetballers die in Argenti nië tweede waren geworden gingen toen met die eer strij ken. Aangezien voetbal in de media veel meer aandacht krijgt, kon ik mij wel voor stellen dat die keuze werd gemaakt. Maar dat wij, die in Madrid voor de eerste keer goud hadden gewonnen op een WK-toernooi, niet eens werden genoemd, daar be greep ik niets van".. Onwetendheid Onwetendheid is volgens haar de oorzaak van het gebrek aan erkenning van het dames- hockey. Totale onbekendheid met de discipline. Het spreekwoord "wat de boer niet kent dat lust hij niet" is naar de opvattingen van Ma ria Mattheussens geheel van toepassing op haar tak van sport. "We zitten in een be paald hoekje", klapt zij uit de school. "En het is verdomd moeilijk daar uit te komen. Er bestaat een stukje discrimi natie ten opzichte van het dameshockey. Het wordt door velen niet voor vol aan gezien. Op het herenhockey komen veel toeschouwers af, bij ons zie je bijna niemand. Het publiek en de pers gaan ervan uit dat het dameshoc key weinig voorstelt. In die trant denken vele herenhoc keyers, een enkeling als Wou ter Leefers daargelaten, trouwens ook. Ze blijven op het standpunt staan dat het te vergelijken is met jongens A- 1 niveau. Ik realiseer me dat wij dik klop zullen krijgen als we tegen een herenteam spe len. De heren slaan nu een maal harder, lopen ook wat sneller. Maar in technisch en tactisch opzicht lopen wij be slist niet achter. Integendeel. Omdat wij het accent vooral op de techniek en tactiek leg gen is het dameshockey voor het publiek aantrekkelijker. Het gaat er bij ons ook véél minder hard aan toe. En de mensen, die bij toeval een dameswedstrijd zien, blijken dat te waarderen. Je ziet ze daarna dan ook vaak terug komen". Behalve dat die goede uitvoe ring van de techniek en tac tiek de katalysator vormt van een wat grotere publieke be langstelling, diende juist die grondige spelkennis in Van couver als basis van een tweede, succesvolle greep naar de hoofdprijs op het WK-toernooi. 'Gastvrouw' Canada was er veel aan gele gen om Nederland de voet dwars te zetten. Speciaal met het oog op dit toernooi (en de O.S.'80 in Moskou) had die ploeg zich gedurende zes maanden in een trainings kamp teruggetrokken. Dat 'verblijf in quarantaine' leid de ertoe dat de Canadese meisjes in de openingswed strijd tegen de pupillen van Huib Timmermans als losge laten honden over de piste holden. De 'jubel' over de herkregen vrijheid ontlaadde zich in een neurotisch aan doende spelaanpak, waarbij het in voetbal zo in zwang zijnde 'leg alles maar neer wat overeind staat' als een muur vast credo werd meegetorst. Slachtoffer Maria Mattheussens werd het slachtoffer van de Canadese 'opwinding'. De 62-voudige international raakte in bot sing met een speelster, "die overigens onopzettelijk mijn neus blesseerde". Hoewel de HGC-speelster weigert de beschuldigende vinger in de richting van de verantwoor delijke Canadese te priemen, geeft zij wel toe dat de 'ro buuste' speeltrant van de thuisploeg blessures in de hand werkte. "Ze liepen naar alles wat bewoog; het leek op het laatst wel een rugbywed strijd", herinnert zij zich. De aard van de blessure ("mijn neus zag er vreselijk uit") leek in eerste instantie het abrupte WK-einde voor Maria Mat theussens te impliceren. Zij riep de hulp in van een plas tisch chirurg in het plaatselijk ziekenhuis, zonder dat zij aanvankelijk enige hoop op een spoedige terugkeer bin nen de lijnen koesterde. Van singen worden na stemming genomen. Twee tegen een".. Een hoe dan ook merkwaardige constructie, als één en ander geprojecteerd wordt op de si tuatie in bijvoorbeeld het profvoetbalwereldje, waar de heren trainers zich zo graag feodaal opstellen. Het 'har moniemodel' levert volgens Maria Mattheussens echter nauwelijks conflictstof op binnen de groep. De speel sters zijn allemaal vriendin nen van elkaar, voegt zij eraan toe. Ze leggen zich er gemak kelijk bij neer als een ander de voorkeur krijgt. Afgunst is dus blijkbaar een onbekend begrip in dames- hockeyland. Waar andere sportbeoefenaarsters, denk maar aan de damesschaatsé- quipe, elkaar vaak het licht niet in de ogen gunnen, blijkt er in de dameshockeyselectie een welhaast unieke, amicale sfeer te hangen. Coach Huib Timmermans slaagt erin om geheel op de voor hem ideale verhoudingen in te spelen. Hij is, laat Maria Mattheus sens weten, er de man niet naar om zijn gelijk op te eisen. "Stel", zegt zij, "dat hij tijdens een bespreking een ander concept heeft voorgestaan dan Lisette en ik. En in de wedstrijd komt dan tot uiting dat hij gelijk had. Dan zal hij niet zeggen, zie je wel, ik heb het jullie van tevoren allemaal voorspeld". "Concurrentie" Al die zaken hebben er naar de mening van Maria Mattheus sens toe bijgedragen dat Ne derland andermaal wereld kampioen is geworden. "Maar", waarschuwt zij op voorhand, "de concurrentie slaapt niet. Amerika heeft bijvoorbeeld al onze wed strijden en trainingen op vi deo opgenomen. Ze gaan dus ons spel helemaal uitrafelen". Maria Mattheussens is zich terdege van het opdoemende gevaar bewust. Zij erkent dat er in de aanloop naar de Olympische Spelen in Mos kou naar nieuwe tactische én technische ("de stop en slag techniek is hier en daar voor verbetering vatbaar") wegen dient te worden gezocht. En dat zal moeten gebeuren in de voorbereidingsperiode, die zij dankzij de medewer king van haar man én Bona- ventura-rector Overeem ("de eerste stimuleert mij; de tweede verleent mij veel faci liteiten") in zijn geheel zal meemaken. Over een half jaar vertrekt de selectie naar Mos kou voor een eerste kennis making met de Olympische kunstgrasmat, vervolgens staan er toernooien in West Duitsland en eigen land op het programma. Anderhalve maand voor Moskou zal Huib Timmermans de oefencam pagne met een frequente se lectietraining (Maria Mat theussens: "Twee keer per week") op kunstgras beslui ten. "De Olympische Spelen moe ten het hoogtepunt van mijn carrière worden", stelt z(j zich voor. "Want na Moskou stop ik met interlandhockey. Daarom is al myn hoop geves tigd op de gouden plak. Een Olympische titel zou gewel dig zijn. Als we die kunnen pakken, krijgen we misschien wél een uitnodiging vanuit Soestdijk".. af de kant constateerde de gehavende linkshalf met ge noegen dat haar plaatsver vangster Sandra le Poole met vrucht haar honneurs in de wedstrijden tegen de Bermu da-eilanden, Ierland en Schotland waarnam. "En dat is de kracht van onze groep", weet Maria Mattheussens. "We hebben een gelijkwaar dige selectie van 15 speel sters. Dat geeft soms proble men op het emotionele vlak, want er kunnen nu eenmaal maar elf speelsters het veld in. De wisselspeelsters moeten onder dergelijke omstandig heden hoe dan ook gemoti veerd blijven. En het is vooral aan mij om daarvoor te zor gen. Ik ben hoofdzakelijk aanvoerster buiten het veld. Als ze spelen weten ze hun taak, erbuiten moet ik met Huib Timmermans de moei lijkheden opvangen. Het team als het ware bij elkaar houden. Want juist omdat we in de breedte zo sterk zijn, kunnen de tegenstandsters zich moeilijk op ons instellen. Alleen daarom al heb ik tot taak de meisjes moed in te praten op de momenten dat ze balen. Neem Sandra le Poole bijvoorbeeld. Ze moest voor mij invallen, toen ik tegen Canada die neusblessure op liep. Sandra speelde vervol gens drie wedstrijden op mijn plaats. Ik was inmiddels, wonder boven wonder, her steld en nam in de halve finale tegen Australië haar plaats weer in. Je moet als aanvoer ster zo'n meisje dan opbeu ren, haar moed inspreken. Haar voorhouden dat een goede wisselspeelster ook veel nut heeft voor een team en dat ze best wel weer eens een kans zal krijgen. Je moet soms iemand de zin van iets aanpraten. In mijn vak maak ik dat ook mee. Dan zijn er bepaalde leerlingen die een hekel aan gymnastiek heb ben, wat dan vaak voortkomt uit het feit dat ze moeite heb ben met de oefeningen. Ik ga dan met ze praten, overtuig zo'n leerling ervan dat ie de les tóch moet volgen. Dat ie daar niet onderuit kan en het daarom voor hemzelf én voor mij beter is om de gymnas tiekles met wat meer plezier te volgen. En vaak gebeurt dat na een dergelijk gesprek dan ook. Voorname rol Terug naar het hockey, waar Maria Mattheussens ook in ander opzicht een voorname rol binnen de damcsselectie speelt. Met coach Huib Tim mermans en collega-speel ster Lisette Sevens vormt zij een driemanschap, dat het tactisch concept en de op stelling bepaalt. "Toen Huib twee jaar geleden het coach- schap aanvaardde is voor dat model gekozendeelt de im- port-Leidse ("oorspronkelijk kom ik uit Bergen op Zoom") mee. "Timmermans is voor inspraak. Dat wordt door ons niet als een zwak, maar als een sterk punt van zijn coach- schap ervaren. Hij is van me ning dat Lisette en ik vol doende tactisch gerijpt zijn om medeverantwoordelijk heid te dragen. De dag voor de wedstrijd komen we bij el kaar om te beslissen over het tactisch concept; over wie er wel en niet spelen. De beslis De aanvoerster van het Nederlandse dameshockey elftal, Maria Mattheussens-Fikkers. Zij is lerares aan de Leidse RK-Scholenge- meenschap "Bonaventura"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23