Verliezen vakbonden greep op werknemers? ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1979 EXTRA PAGINA 19 Door Reinier v.d. Loo UTRECHT - „Weet u wat mij op het ogenblik veel meer bezighoudt dan de vraag of ik door die actie in de havens straks in de winter een loongolf over me heen krijg? De vraag hoe de Nederlandse vakbewe ging, hoe wij eigenlijk met ons allen kunnen voor komen dat de mensen gaan omslaan en in een ex tremisme gaan vluchten. Die stakers in Rotterdam weten niet eens meer achter welke politieke groep ze moeten aanlopen omdat CPN, KEN en andere ultralinkse clubs alleen maar om een paar centen extra roepen en intussen elkaar het leiderschap bij de acties betwisten. Die stakers zouden het kabinet kapot kunnen staken. Maar als u nu vraagt: vakbe weging, hier heb je nu je kans om die regering been tje te lichten, waarom roep je dan nog steeds: ho, ho, geen looneisen!, dan zeg ik: de hele parlementaire democratie opzij schuiven door met stakingen rege ring en volksvertegenwoordiging naar huis te stu ren, is een levensgevaarlijk middel, erger dan de kwaal. Dat is niet wat Kok met sociale oorlog be doelt. Met stakingen om de regering weg te krijgen, hoe belabberd die regering ook is, beweeg je je op veel te glad ijs". Arie Groenevelts ogen schieten vuur. Colbertje uit en zó in het harnas. De opperbevelhebber van 300.000 man uit de Indus triebond gaat frontaal ten aanval tegen kabinet, Kamer en stakingsleiders. Met het doeltreffendste wapen waar over deze doorgewinterde routinier beschikt zijn mes scherpe tong, geslepen door een gave formuleringskunst én een diep ingekankerde af keer van een overheid die, in zijn eigen woorden, hard meewerkt aan de vervuiling van de hele politiek. „Verloedering", noemt collega Schelling het, de hemds mouwen opgestroopt, „de mensen zijn het beu dat ze aan de ene kant steeds te horen krijgen dat ze op de nullijn moeten gaan zitten, maar er aan de andere kant niets voor terugkrijgen - geen behoud of vergroting van werkgelegen heid, geen betere arbeids voorwaarden, geen echte me dezeggenschap. Niks. We hebben een overheid nodig die dient, die helpt en geen mensen als een Albeda die vaak niet eens weet waar-ie het over heeft. Een koffer vol rooie kaarten, dat kan dit ka binet krijgen!" Langs verschillende wegen opmarcheren, maar samen toeslaan - dat zei lang geleden een Duits generaal ook aL Groenevelt en Schelling, zij hebben hun verschillende opvattingen over werktijd verkorting, over nog heel wat meer sociale aspecten van on ze samenleving, maar in hun oordeel over het kabinet-Van Agt èn ons huidige parlement zijn het de innigste part- Vervuiling Groenevelt stoot door, recht naar het hart „De vervuiling van de politiek ja. Dit kabinet bedoezelt, maakt er een potje van. Zo erg dat we ons in de vakbeweging al afvragen wat de waarde van deze vorm van parlementaire democratie nog is. De mensen hebben geen vertrouwen meer in de politici, die je naaien waar je bijstaat. Waarom zou ik Van Agt vertrouwen die meer be lang stelt in een wielerkoers dan in het lot van mensen die met een klein loontje onder slechte arbeidsomstandig heden staan te buffelen. Of een Andriessen en een Albe- da die gladde en wollige praatjes staan te verkopen en die voordat ze minister wer den, precies wisten wat er moest gebeuren maar nu ze het zijn niet meer weten wat voor beleid ze moeten voeren en de mensen in de kou laten staan. Of een Van Aardenne die met een hautain gebaar werkgelegenheidsvraagstuk ken van mensen met z'n voeten vertrapt en doodeen voudig zegt kost geld, geld hebben we niet, wegwezen met die hap". „Trouwens ook het vorige ka binet pompte geld in het be drijfsleven zonder d'r iets voor terug te eisen. Geen stukkie zeggenschap bij voorbeeld. We hebben als vakbeweging niet alleen te maken met moeilijke werk gevers - daar zijn we aan ge wend en daar zijn we in ge traind - nee, we hebben nu te maken met een overheid die je laat barsten in een periode van economische moeilijk heden, met een regering die de mensen die nog een-werk- stekkie hebben de ww in transporteert en zich dan ook nog eens gaat bezighouden met de vraag of die stakkers niet te veel uitkering krij gen". Dilemma De aanval is niet meer te stui ten. De afmaker is op komst „Wat heb ik aan een parle ment waar sommige mensen zich drukker zitten te maken om een commissariaat of een directeurspost bij een bank instelling als ze straks nog eens uit de politiek verdwij nen - en denk erom, dat geld óók voor links - dan om hun dienende functie, hun echte werk in het parlement. Daar zitten ze oeverloos te ouwe hoeren over Aantjes. Terwijl het toch vaststaat dat-ie fout was, proberen ze nog om 'm schoon te praten. Kijk, zó ge loven de mensen niet meer in het parlement. Daar zit die vervuiling". „En dan sta je voor het di lemma: door stakingen het parlement naar huis sturen en de regering wegwerken of je bij de situatie neerleggen. Welnu, ik heb al gezegd dat die manier de weg effent voor extremisme. En dat levert ri sico's op - zeker ook voor die mensen die zich bij deze par lementaire democratie niet zo happy voelen. Dat dilemma hebben we nog niet opgelost met de kreet „weg met de democratie". Dat middel is inderdaad erger dan de kwaal". Centen - Terug naar de haven. Daar lij ken de mensen weinig te ge ven om uw gecoördineerde arbeidsvoorwaardenbeleid. Ze willen centen. Ze gelovpn niet meer in matigen zonder iets terug te krijgen. Zelfs vakbondslieden in de haven laten de FNV in de steek als die niet dooronderhandelt met de havenbaronnen over de datum van ingang van het jongste akkoord. Schelling: „Natuurlijk, geld is tastbaarder dan aow-bepalin- gen. Maar ze spelen de werk gevers in de kaart. Die probe ren de problemen altijd af te kopen met centen. Liever dan met betere arbeidsvoorwaar den op lange termijn". - Maar jullie trappen daar dan wel in? Schelling: „Met genoegen. Je zou gek zijn als je dat niet deed. Als je extra geld wilt ruilen voor immateriële za ken dan weigeren ze toch. Nou, dan pak je dat geld toch. De werkgevers zeggen niet „Hier kies maar (zoals on langs in de vleeswarenindus- trie), 20 gulden bij je loon en 500 piek ineens óf betere ar beidsvoorwaarden zoals kor ter werken en meer zeggen schap", nee, ze zeggen „hier heb je 20 plus 500 of helemaal niks". Nou dan zegt mijn ge zonde verstand - en ik weet wel dat sommige mensen be twijfelen of ik dat heb - pak ken!". Geldbuidel Groenevelt valt hem bij: „In fe bruari legden wij een heel pakket op tafel. Eisen voor arbeidsspreiding, werktijd- verkorti ng, maatregelen voor het creèren van arbeidsplaat sen. Maar de ondernemers, neem nou Hoogovens, die rammelden onmiddellijk met de geldbuidel, hoewel ze dat woedend ontkenden. Toen hebben we die heren gezegd dat ze met die geldbuidel de vakbeweging niet van de kaart vegen en dat ze, als ze kennelijk geld over hadden, ze d'r op konden rekenen dat we met nieuwe eisen zouden komen zodat het ze groen en geel voor de ogen zou worden. Kijk eens, wij zitten met een jaarlijks verlies van 30- a 35.000 arbeidsplaatsen in de industrie. Dan moet je niet over geld lullen. Dan heb je een overheid nodig die je helpt bij een beleid dat op be houd van arbeidsplaatsen is gericht". Groenevelt slingert zijn toorni ge bliksems vervolgens op de acties in de havens: „Ik vraag me af of de positie van mijn vakbondscollega's daar wel ondermijnd is. Je moetje niet blindstaren op jongens die zeggen dat ze namens het hele havenvolk praten en veelvul dig publiciteit versieren. Als wij zeggen dat de Vervoers- bonden namens 7000 man spreken dan brullen ze waar je de gore moed vandaan haalt. Hoe weet ik of er meer dan enkele tientallen mensen achter hen aanlopen? Nee, dit incident is niet het einde van de vakbeweging". Nu in de Nederlandse havens de boot aan is omdat wilde stakingen zowel de bezuini gingsplannen van de regering als het ar beidsvoorwaardenbe leid van de Nederland se vakbeweging drei gen te ondermijnen, rijst de vraag: verliest die vakvereniging zijn greep op werkend Ne derland? En vooral, waar loopt deze sta king ten slotte op uit: op een paar centen er bij, dus een tijdelijk succesje voor de actie voerders, of op een complete heroriënte ring van het beleid van werknemers- en werk geversorganisaties? Twee kopmannen uit de Nederlandse vakbe weging, Arie Groene velt en Kees Schelling, voorzitter van respec tievelijk de Industrie bond en de Voedings bond FNV, hadden over de hele gespannen situatie van dit ogenblik een langdurig onderhoud met de re dacteuren Bote de Boer Lzn., Jos Goos, Bas Hoppel en Reinier van de Loo, die het ge sprek in dit artikel sa menvat. „Wilde stakingen leiden nooit tot een drastische verbetering van de werkomstandigheden, 't Gaat haast altijd om de cen ten. Spektakel genoeg, maar hun succes is schijn. Wat ze daar nu denken binnen te halen geven ze straks weer uit aan prijzen die de pan uitvlie gen door gestegen loonkos ten. Dan is het vestzak-broek- zak". „Je moet er mee leren leven dat sommige werkers plotseling achter een paar politieke groeperingen gaan aanlopen in een andere richting dan jij. Anders ga je spoken jagen. Voor velen die nu achter die CPN-knapen aanhollen komt straks de frustratie, die had den heel andere bedoelingen. Die willen zich helemaal niet in politieke wespennesten steken waar de Socialistische Partij, de KEN of de CPN in troebel water zitten te vissen om politieke munt te slaan uit de verlangens van arbeiders om hun positie te verbeteren. Ik ben maar een profeet die brood eet, maar ik denk wel dat over een dag of veertien de kater bij die mensen enorm is. Die staking gaat over door het gekijf onder mekaar. Dan gaan de 400 man van Smit en een paar duizend andere havenarbeiders die nu aan 1,2 miljoen leden van de FNV de wet willen voor schrijven, zeggen dat die hele staking ze verder gestolen kan worden. En wat hebben ze dan? Waarschijnlijk toch een collectieve arbeidsover eenkomst en die kater. En wie mag die kater dan wegwer ken? De vakbeweging, juist ja". Rechter - Zolang de rechter hier door gaans bepaalt welke staking gerechtvaardigd is en welke niet, zolang er geen wettelijk stakingsrecht is geregeld, loop je de kans dat dit soort wilde Arie Groenevelt: 'De mensen hebben geen vertrouwen meer in politici, die je naaien waar je bijstaat Kees Schelling: "Laat toch vooral niemand, die nu nog een fijne baan heeft, denken dat-ie die morgen gegarandeerd nog heeft". stakingen toeneemt en de on georganiseerde machtiger wordt dan de georganiseer de. Schelling: „In zo'n stakingswet staat toch nooit iets waarmee wij uit de voeten kunnen. Rechters houden geen fluit rekening met wat we tegen woordig zo mooi het sociaal- psychologische proces in de werknemerswereld noemen. Ik bedoel dit het betekent nogal wat voor een vent die jaren zonder moeilijkheden ergens lekker heeft gewerkt en dan ineens moet gaan zeg gen: „Dag baas, ik schei d'r mee uit, ik ga staken". Dat doe je maar niet zo even. Daar houdt geen rechter rekening mee. Die heeft z'n wet, z'n re gelingen, z'n jurisprudentie en misschien heeft ie z'n von nis al onder z'n kussen liggen als ie de volgende dag uit spraak moet doen". „En och, die macht van de niet- georganiseerden, daar loopt het zo'n vaart niet mee. We hebben sedert de oorlog al wel vaker dit soort acties meegemaakt. Maar de positie van de Vervoersbond is er nooit door aangestast. En kijk nu weer eens naar burge meester Van der Louw: die zegt toch ook dat-ie maar met twee partners te maken heeft, de ondernemers en de bon den. Ik twijfel er geen mo ment aan dat de positie van de bond ook in de haven na, okay, misschien een dag of veertien, haar positie terug- heeft". Differentiatie -Goed, die staking loopt ooit af Wat dan? Stapt de vakbewe ging straks af van haar ge coördineerde arbeidsvoor waardenbeleid en begeeft ze zich op het terrein van de dif ferentiatie per bedrijfstak? Met a ndere woorden ,gaje per bedrijfstak onderhandelen, ga je bij de sterken meer pro beren te halen dan bij de zwakken. Zelfs de overheid geeft u nu groen licht. Jullie mogen nu, maar je wilt niet. Vrije loonpolitiek. Kan dat hier niet? Schelling gelooft dat de teleur stelling van de mensen over het uitblijven van arbeids plaatsen-garanties in ruil voor hun bereidheid om in loonei sen te matigen, inderdaad wel gedachten oproept in de rich ting van een vrije loonpoli tiek. „Maar daar kun je alleen over praten als je er bijvoor beeld ook een vermo- gensaanwasdeling bij in brengt. Zelfs als de FNV zou gaan kiezen voor gedifferen tieerd overleg, dan nog moet ze dat blijven richten op het bereiken van het uiteindelij ke doel en dat blijft de verbe tering van de werkgelegen heid. Als je nu bij sterke be drijven extra looneisen gaat stellen zet je de zwakke be drijven en de mensen die daar nog werken in de kou. En als het de sterkeren te gortig wordt sluiten ze de boel en. verplaatsen ze hun bedrijf naar Marokko waar de arbeid bijna niks kost". Bos in „En als de politici nu roepen dat zo'n gedifferentieerd overleg mogelijk is dan lopen ze je al wéér voor de voeten. Ze pra ten steeds op het verkeerde moment en als ze eens wordt gevraagd iets te zeggen hou den ze hun mond. Neem die staking nou. De enige politi cus die d'r wat over heeft ge zegd is Jaap van der Doef. Al die anderen suggereren nu met hun hinderlijke kreten dat er in de bedrijven meer mogelijk is dan het lijkt, maar als het gedifferentieerd loon- beleid straks uit de klauw loopt schieten ze allemaal het bos in en gaan ze van achter een boompje staan roepen dat er een loonmaatregel moet komen". Scholing Groenevelt: „Als er al winst over is moeten de bedrijven dat eens gaan steken in de herscholing of bijscholing van werklozen. Dat er zoveel vacatures zijn is maar de helft van de waarheid. Natuurlijk zijn er vacatures in Rotter dam en de Rijnmond. Waar om? Omdat de overheid al ja ren bezig is Rotterdam als zuigpomp te laten fungeren. Het hele Noorden is leegge zogen, terwijl er bij Delfzijl bijvoorbeeld prachtige indus trieterreinen onbenut liggen en de werkloosheid daar enorm is. En wat gebeurt er in Rotterdam? Daar heeft ie mand ineens 300 man nodig. Onvervulbare vacatures roe pen ze dan. Ja, nodig voor twee jaar, dan dondert het bedrijf plotseling in elkaar. Dat zijn geen echte arbeids plaatsen voor langere termijn. En werkgeversvoorzitter Van Veen kan wel roepen dat er 98.000 vacatures bestaan, maar de ondernemers die om mensen zitten te springen kunnen je niet gebruiken omdat je de verkeerde oplei ding hebt gehad of te oud bent". Banenbeurs „Een voorbeeld: we hebben hier in Utrecht en in Haarlem een banenbeurs gehad. Prachtig, roepen de werkge vers, wat een succes. De KLM kreeg zomaar 1600 man die wilden solliciteren. Weet je wat ermee gebeurde? Na de eerste selectie bleven er 120 over en daarvan werden er tenslotte 50 aangesteld. Maar d'r werden er wel 1550 weer het bos ingestuurd. Zo heeft die ondernemer het wel lek ker voor het uitzoeken op die banenmarkt. Maar evengoed vertelt-ie de volgende middag in de Rotary dat het op die banenmarkt zo'n kloteboel is omdat-ie er bijna geen ge schikte arbeidskrachten kan vinden. Ze nemen echter niet de moeite d'r nog eens 100 bij te nemen om ze op te leiden. Bij DAF ging het idem dito. Van de 3000 aanmeldingen hielden ze er 60 over na een proeftijd. Ik heb een vriend die bij Werkspoor werkte. Z'n leven lang geploeterd. Dan gaat de gieterij dicht. Man op straat. Solliciteerde zich te pletter, maar kreeg drie jaar lang alleen maar te horen: bo ven de 50, wat wilt u, voor u liever een ander". CPN „Niets wordt er gedaan aan ge richte scholing. Wat er nu ge beurt is dat er tientallen, hon derden jongens en meisjes worden opgeleid om werk loos te worden. De vakbewe ging ontbreken nu eenmaal de geldmiddelen om daar zelf wat aan te doen. Wat we wel willen is loonmatiging om geld vrij te maken voor de fi nanciering van gerichte op leiding voor het creëren van arbeidsplaatsen. En als die jongens in de haven nu alleen maar om centen lopen te schreeuwen, dan spelen ze de ondernemers grandioos in de kaart. Ik zou bijna zeggen, dat de werkgevers er eigenlijk het best mee af waren als ze alleen met de CPN gingen onder handelen". Beiden vinden dat de overheid een volstrekt gebrek aan be langstelling demonstreert in deze problematiek. De werk gevers ook, want die becon curreren mekaar kapot op de arbeidsmarkt en als er dan een bedrijf aan onderdoor gaat laat de overheid het cre peren. Met als gevolg: betalen van werkloosheidsuitkerin gen en frustraties bij de ont vangers. Schelling: „En uw indruk is overdreven dat wij als vakbonden te weinig aan die gefrustreerde niet-actie- ven doen, dat we ons alleen maar bekommeren om de ac tieven, want dat zfjn leden en die wil je houden. Zo is het niet. De FNV maakt zich zo druk om arbeidsplaatsen voor de niet-actieven, en dat zijn er langzamerhand zo'n 700.000 in ons land, dat de ac tieven zich gaan afvragen of zij niet veronachtzaamd wor den". Bedrog „Het hemd is nader dan de rok. Maar laat vooral toch nie mand, die nu nog een fijne baan heeft, denken dat-ie die morgen gegarandeerd nóg heeft. Zo iemand vergist zich. Zo iemand bedriegt zich zelf. En Groenevelt tenslotte: „Op ditzelfde moment zijn we met 16 bedrijven bezig waar 5700 arbeidsplaatsen op de tocht staan. Dat is de realiteit Daar moeten die stakers eens over piekeren".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19