"Wat is HRQ speelt die club ook rugby?" Vroegof laat wil fe't naadje van de kous weten. Grote Winlder Prins 80 hand nodig. Henny Koemans lijdt verlies Leids DIOK vreest niemand meer Dodelijk ongeval in racerij mogelijk voor de rechter Taiwan in geweer tegen het IOC Grote Winkler Prins 80 'n Uitkomst voor wie hogerop wil ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1979 LEIDEN - Terwijl vice-voorzitter Teun de Reede tenminste nog enige terughoudendheid be tracht, is er voor wedstrijdsecre taris Henk Goddijn nu al geen twijfel meer mogelijk. "DIOK wordt dit seizoen kam pioen", bast hij door het gesprek heen en hij zal direct wel even haarfijn uitleggen waarop hij die voorspelling baseert. "Op het beste rugbymateriaal van Ne derland en op de sfeer die weer terug is", stelt hij simpel vast. "Het kan niet misgaan. Met zulk materiaal en met zo'n sfeer moe ten we die titel gewoon pakken". Nu zijn zulke kreten al vaker gelan ceerd bij de Leidse burger-rug byclub, want in de acht jaar dat de vereniging alweer bestaat, heeft het DIOK nooit ontbroken aan zelfverzekerdheid. Voor elk nieuw seizoen was één van de le den wel bereid te orakalen over de betere prestaties die het stan daardteam zou gaan leveren. En, het moet gezegd, die voorspellin gen werden altijd waargemaakt óók. Nog niet één keer stokte de Leidse lijn van de progressie in rugbyland, waarin DIOK zo sprookjesachtig snel oprukte naar de top. Klas na klas werd "genomen" na de oprichting in 1971 en eenmaal geariveerd in de ereklasse klom DIOK stapje voor stapje. Vergeleken met de eerste lange opmars misschien wat langzaam, maar wél heel erg ze ker. Tweede stonden de Leidenaars bij het afbreken van de vorige com petitie (stilgelegd vanwege de al te barre winter) - een eerste plaats is nu het enige doel in de wed strijdenreeks die morgen van start gaat met het thuisduel tegen Hilversum. "En het zit erin", roept ook Teun de Reede wat theatraal", want het vuur slaat weer over. De sfeer is optimaal sinds er twee maanden geleden een rigoreuze bestuurswisseling heeft plaatsgevonden, waarbij vier van de zes man zijn opge stapt. Ze zijn opgevolg door jon gens die de club hebben opge richt, door knapen dus die hart hebben voor de zaak. Dat laatste, in de koele betekenis van het woord, werd DIOK teveel, maar nu is er ook gezelligheid. Van daaruit moeten de prestaties als vanzelf komen". Hoewel, als vanzelf.... Eén van de eerste besluiten van het nieuwe bestuur, waarin alleen De Reede en Goddijn zijn blijven zitten, was het uitvaardigen van een paar strakke regels. Wie niet traint zal niet spelen, zo lieten de heren het spelersbestand weten, om alle misverstanden uit voor gaande jaren weg te nemen. "Want we moeten natuurlijk wel weten waar ze aan toe zijn", lich ten De Reede en Goddijn toe. "Ook de grote talenten, die ei genlijk best met wat minder oe feningen toe zouden komen. We willen de boel niet laten verzie ken, want voorop staat dat we een gezonde vereniging willen. Met goede prestaties, maar ook met een goede sfeer. Het zou moeilijk zijn, maar als tegen ons gezegd zou worden: wat wil je, een kam pioenschap van Nederland of een goede club, dan zouden we toch voor dat laatste kiezen." Nu die keus niet hoeft te worden gemaakt, eenvoudig omdat het ■m hi i r de landstitel. Bob Delprado bewijst het tussen twee n alternatief niet in het geding is ("We zijn de weg naar een gezon de vereniging al ingeslagen want ieder team heeft nu een begelei der en er is eindelijk ook een jeugdbestuur"), lijkt zeer duide lijk wat DIOK wil. Een landstitel. De doorbraak van het geroutineerde standaard team, met een tros internationals die mogelijk gaan samenspelen met een in Lisse woonachtige Schot, wordt nu al verwacht. "Want dat zou een heel aardig af scheidscadeau zijn voor trainer Mellet, die zijn derde en laatste i bij ons afwerkt, en het i keurig vallen in verband met ons tienjarig bestaan. Dus moet het eigenlijk maar gebeuren. De stemming is er ook naar, alle vrees is verdwenen. Twee jaar geleden hadden we voor een sei zoen nog angst voor Den Haag. Nu wordt er gezegd: wie zijn dat? Rugbyen die ook?". PAUL DE TOMBE "Jeugd nodig om rugby door te laten groeien" LEIDEN - Niet alleen op senio ren-niveau, maar ook bij de jeugd is DIOK zeer succesvol. Als één van de weinige rug byclubs in Nederland kent de Leidse vereniging een aparte, florerende afdeling voor rug- byertjes vanaf 9 jaar. De be langstelling daarvoor was al tijd zeer goed, de resultaten waren navenant. De DIOK- jeugd immers won in het verleden aardig wat toernooi en en de verwachting is dat een aantal jeugdspelers in de komende seizoenen gaat doorbreken. Vanwege de doorstroming is het jeugdbe- stand nu echter wat minder geworden, mede omdat de toeloop wat geringer is. "En we hebben die jeugd toch hard nodig om rugby door te laten groeien", aldus De Ree de. "Zeker als we als club straks nog mee willen blijven doen". Tegen die achtergrond hoopt DIOK ook vurig dat de stu denten-stadgenoot LSRG snel terugkeert op het oude niveau. "Omdat Leiden ge baat is bij zoveel mogelijk hoogspelende clubs", aldus De Reede. "We moeten pro beren rugbystad nummer één te blijven en dat kan, want ik zie LSRG wel terugkomen. Zeker nu Peter de Bruin daar terug is als trainer. En als je het peil van LSRG nu al ver gelijkt met die van ploegen als Thor, dan is het belache lijk dat ze in de promotieklas spelen". MIDDELBURG (GPD) - Een on geluk in een motorrace, dat vori ge week zondag het leven kostte aan een vrouw die stond te kij ken, krijgt mogelijk een vervolg voor de rechtbank. De officier van justitie in Middelburg, mr. Besier, heeft opdracht gegeven voor een uitgebreid onderzoek naar de toedracht. Aan de hand daarvan zal hij beslissen of er een strafvervolging komt tegen de coureur door wiens motor de vrouw gedood werd, of tegen de organisatoren. Het ongeval gebeurde tijdens races in Borssele. Bij de wedstrijd in de 350 cc-klasse was het wegdek door een regenbui spiegelglad geworden. Er waren al meer ren ners onderuit gegaan toen de jonge coureur Vn de B. uit Oss in een slip raakte. Hij bracht in een paniekreactie zijn armen om hoog, aldus het later opgemaakte proces-verbaal, sprong van de motor en belandde ongedeerd in de berm. De motor reed met een vaart van 140 kilometer recht door en ramde een vanghek waar toeschouwers achter stonden. Een van hen, de 23-jarige Johan na Meulmeester uit Vlissingen, werd gedood, een ander werd gewond. Uit het door de rijkspolitie inge stelde onderzoek kon mr. Besier nog niet voldoende opmaken of de motorcoureur in staat van be schuldiging zou moeten worden gesteld. „Hij wordt in het proces verbaal als verdachte aange merkt, maar waar nu precies de verantwoordelijkheid voor dit ernstige ongeval ligt, is niet dui delijk. Misschien zijn het de or ganisatoren, of misschien zijn het de mensen die beslissen dat een jonge coureur aan dit soort wed strijden mag deelnemen, zonder kennelijk voldoende in staat te zijn ongelukken te voorkomen. Dat ligt heel moeilijk en vandaar dat ik een diepgaand onderzoek heb gevraagd aan de i ïjkspulitie voor ik besluit of ik tot strafver volging zal overgaan", aldus de officier van justitie in Middel burg. In dat onderzoek wordt de mening gevraagd van motordeskundi gen, die kunnen beoordelen in hoeverre het terecht was dat de race ondanks de regen doorging en of de coureur, zoals mr. Besier het noemt, „strafwaardige schuld te verwijten is". Dat de justitie er zoveel werk van maakt, komt op de eerste plaats door de ernst van het ongeval en het belang van de nabestaanden, maar daarnaast ook door de kwestie van d<- algemene veilig heid bg dit soort races. „Er staat bij het toegangshek nu eenmaal niet dat je op eigen risico naar de wedstijd gaat kijken", aldus mr. Besier. ..Vandaar dat ik vind dat deskundigen en eventueel de rechter zich maar over deze zaak moeten uitspreken". Arnoux snel in training - Na Zeltweg en Zand voort heeft de Fransman Rene Arnoux (Renault Turbo) zich op het circuit van Monza opnieuw de snelste ge toond bij de eerste training. Hij leg de het 5.8 km lange parkoers, waar op morgen de 50ste Grote Prijs van Italië wordt gereden, af in 1 minuut 34.704 sec., hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 220.476 km per uur. De volgorde was verder 3. Alan Jones (Aus) Williams 1.34.982, 3 Gilles Villeneuve (Can) Ferrari 1.34.989, 4 Clay Ragazzoni (Zwi) Williams 1.35.339, 5. Jody Scheck- tOr (Zaf) Ferrari 1.35 001, 5. Jean Pierre Jabouille (Fra) Renault 1.35.665. 7. Niki Lauda (Oos) Brab ham 1.36.219.8 Nelson Piquet (Bra) Brabham 1.36.389, 25. Jan Lam- mers (Ned) Shadow 1 41 183. Bij een gemeenschappelijke pers conferentie maakten formule 1 baas Bernie Ecclestone en de pre sident van de internationale auto mobielclub Jean Marie Balestre bekend, dat de maanden durende koude oorlog tussen de construc teurs (FOCA) en de FISA is bijge legd. In de toekomst zullen beide organisaties een lijn trekken. Hoe het formule één reglement van 1982 er komt uit te zien, wordt vastge steld in een vergadering van func tionarissen en teams op 20 oktober a.s. in Parys. LEIDEN - Op tennispark Unicum wordt dit weekeinde op het scherpst van de snede gestreden door de hoogst geklasseerde spelers uit het Match Tennis Cir cuit. De opzet van het Circuit heeft aan de verwachtingen vol daan, want de professionele at mosfeer van het gebeuren weet de spelers zeer te motiveren. Wellicht speelt ook het prijzen geld, dat varieert van 400 gulden voor de winnaar tot vijftig voor de nuhimers vijf tot en met acht, hierbij een rol. Zowel bij de dames als bij de heren waren er meteen al grote verras singen. Door het poulesysteem vielen er nog geen definitieve be slissingen, maar moeilijk gaat het voor de favorieten wel worden. Zo werd Henny Koemans met maar liefst 6-2, 6-3 door Herman van de Capellen van het gravel gestuurd. Een moeilijk te verte ren nederlaag voor Koemans, want dit is voor hem het toernooi bij uitstek om te bewijzen, dat hij de beste speler van het district is. Op de eindranglijst van het Cir cuit eindigde hij immers slechts als vierde doordat hij regelmatig sterkere toernooien in Den Haag uitzocht. Tegen Van de Capellen was hij van meet af aan niet in vorm. Hij sta pelde fout op fout en ging zich daardoor steeds meer opwinden. Van de Capellen putte daarente gen moed uit de goede start. Vooral zijn dropshots en back hands langs de lijn brachten de handen van het publiek op el kaar. Toen de eerste set op het vierde setpoint binnen was, kon er gezien Koemans' mentale toe stand nog maar weinig fout gaan. Marinus Brooshooft rekende op vallend gemakkelijk af met de 48- jarige Ronald Blommendaal, die dankzij zijn successen in de dub belspelen in het afgelopen sei zoen net bij de eerste acht eindig de. Steunend op zijn sterke servi ce bleef Brooshooft met 6-3, 6-1 ver op zijn opponent voor. Bij de dames wordt in één poule om de eindzege gestreden. Span nend belooft het te worden, want Maureen Meyer en Ineke Kallen berg, die in het Match Circuit sa men bovenaan eindigden, wer den beiden met een nederlaag geconfronteerd. Maureen ging, ondanks gedeeltelijk herstel in de tweede set ten onder tegen Henny Fehling (0-6,6-7) en Ineke moest in de derde set duidelijk Petra Wessels voor laten gaan (5-7, 6-4, 1-6). TAIPEI (ANP) - Het Olympische Comité van Formosa (Taiwan) heeft gisteren bekend gemaakt geen gevolg te zullen geven aan het verzoek van het Internatio naal Olypisch Comité de naam, de vlag en het volkslied te wijzi gen. Het IOC had om een derge lijke wijziging verzocht teneinde het opnemen van beide China's in de Olypische beweging te ver gemakkelijken. Taiwan had aanvankelijk het voor stel, dat gedaan werd tijdens de vergadering van IOC in Montevi deo, aanvaard. Peking weigerde omdat het IOC geen gevolg gaf aan zijn eis Taiwan uit het IOC te stoten. Gisteren echter stelde het Olym pisch Comité van Taiwan niet tot naamswijziging te zullen over gaan en de verandering van de naam van .Olympisch Comité van de republiek van China' niet te zullen wijzigen in "Olympisch Comité van Taipei China". In een officiële verklaring zei het IOC van Taiwan: "Als lid van het IOC heeft dit comité comité zelf de recht als alle andere leden zijn naam, volkslied en vlag te ge bruiken". Er werd aan toege voegd dat deze stellingname beïnvloed werd door het feit dat het Olympische Comité van Pe king zich als de enige vertegen woordiger van China be schouwd. "Een dergelijk standpunt is strijdig met de resolutie die in Montevi deo is aanvaard, daar immers werd vastgesteld dat China in de toekomst zou zijn vertegenwoor digd door twee gescheiden comi tés. Nu één van de twee zich niet houdt aan wat is vastgelegd in Montevideo in april, zal de hele affaire opnieuw moeten worden behandeld tijdens de volgende algemene vergadering van het IOC", verklaarde het comité van Taiwan. Eerder deze week had de.voorzitter van de Internationale Voetbal Federatie (FIFA), Joao Havelan- ge, gezegd dat de voetbalbond van Taiwan zijn naam diende te wijzigen in "Voetbalbond van China Taiwan" om lid van de FI FA te kunnen blijven. In dezelfde poule behaalde ook Ar nold van de Capellen de zege. Aanvankelijk dreigde hij ten on der te gaan tegen de agressief spelende Bub van de Zee, maar de laatste kon het hoge tempo niet lang genoeg volhouden (6-3, 3-6, 4-6). In poule twee liet Jon Visbeen zien, dat hij baat bij het grote aantal toernooien van dit seizoen heeft gehad. Voor Made ra zat er tegen Visbeen in deze vorm gewoon niet meer in dan een 6-4, 6-4 nederlaag. Een aantal van de finalisten voor het Match Circuit bijeen. V.l.n.r Herman van de Capellen, Bram Madera, Hennie Koemans, Petra Wessels, Arnold van de Capellen, Ineke KallenbergMaureen Meyer en Bub van der Zee. Lachen ging met moeite.. Steeds meer mensen willen hogerop komen door aanvullend onderwijs, vak opleidingen of cursussen. Dat is geen ge ringe taak, want de snel toenemende hoe véél heid kennis op ieder gebied maakt het steeds moeilijker diepgaande kennis en inzicht te verwerven. Juist daarom is de verschijning van volstrekt nieuw soort en cyclopedie,de Grote Winkler Prins 80, een ingrijpende gebeurtenis. Voor het eerst wordt een encydo- pedie gepresen teerd die de voor delen van een alfa betische en een sys tematische aanpak combineert Maar die bovenal via een ver nuftig stelsel van hulp middelen,zoals lees-en weg wijzers, verwijstableaus, sleutels, stads-en streek- tableaus.'n historioscoop, enz., gebruiksmogelijkhe den heeft geschapen voor iedereen die zich in welk onderwerp dan ook wil verdiepen. Wie de samenhang der dingen wil ontdekken en wil beschikken over een ongekende schat aan informatie, vindt in deGrote Winkler Prins 80 een hulpmiddel dat weerga niet heeft. Ükunt nu nog intekenen opdezemag- tiifieke nieuwe uitgave. Voor een abonne ment op de Grote Winkler Prins 80 betaalt u nog geen zes tientjes per maand of f 139.- per deel. Waag uw boekhandelaar er het fijne van. Of gebruik de bon voor meer informatie. Ik wil meer weten! i Ikwil gratis en vri|blijvendnaderemformatieover 25-delige Grote Winkler Prins 80. I In open envelop zonder postzeqel zenden a I Elsevier. Antwoordnummer 1248, 1000SN Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13