T entoonsteDing van vondsten in Pieterskerk Champagne-LUY ook op Leidato Rijn en Schiekade eist paaltjes Meer zicht op de Leidse bevolking in zeventiende en achtiende eeuw LEIDEN - Er wordt hard gewerkt om de resultaten van de opgravingen in de Pieterskerk voor het publiek ten toon te stellen. Het is de bedoeling dat dit zal gebeuren bin nen de muren van het gemeente-archief aan de Boisot- kade. Dit werd bekend gemaakt tijdens een microsym posium, getiteld "Graven in de Pieterskerk". Het doel van het microsymposium was om degenen die nauw bij de restau ratiewerkzaamheden van de Pieterskerk betrokken zijn, met elkaar in contact te brengen. Tijdens het symposium werd een tussentijds verslag uitgebracht van hetgeen bij opgravingen tot nu toe in de kerk boven de grond is gekomen. Dit betreft zowel de bouwgeschiedenis van de kerk als archeologisch en antropologisch materiaal. DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 Het interieur van de Pieterskerk. De vloeren zijn opengebroken op zoek naar interessante vondsten. Over de vondsten waren de des kundigen het over het algemeen met elkaar eens: uniek. "Elk graf dat wij openen levert weer nieu we verrassingen op". Onder de houten kerkbanken zijn nog veel ongeschonden grafzerken te voorschijn gekomen. Het meren deel van de zerken in de kerk was tijdens de Franse revolutie be schadigd, omdat de mensen het in die tijd vertandiger vonden om familiewapens en dergelijke te verwijderen. Met beitels en al lerlei ander materiaal werd toen een groot aantal zerken te lijf ge gaan. Aan de hand van begraafboeken, die in het gemeente-archief wor den bewaard, was het mogelijk om nauwkeurig vast te stellen wie in welke grafkelder ligt be graven. Toch kwam men een keer voor een verrassing te staan toen bleek dat een graf van een dub bele bodem was voorzien en dat er onder het eerste graf nog een tweede tevoorschijn kwam, maar ook de overblijfselen die men daar in aantrof heeft men kunnen thuisbrengen. Ook heeft men bij voorbeeld de grafkelder van de familie Boerhaave kunnen locali- seren. De schedel van de be roemde medicus heeft men niet meer kunnen terugvinden. Over die schedel is in de vorige eeuw nog een uitgebreide ver handeling geschreven. Een ge leerde zou er mee in zijn hand hebben gestaan en er de nodige gewichtige dingen bij hebben gedacht. Het was in een tijd dat men nog aan de hand van metin gen van een schedel iemands ka rakter dacht te kunnen bepalen. Het skeletmateriaal, of overblijf selen daarvan, dat in de kelders werd aangetroffen, geeft de an tropologische onderzoekers de mogelijkheid meer te weten te komen van de Leidse bevolking in de zeventiende en achttiende Volgens dr. G.J.R. Maat, die be trokken is bij het delven en de datering van het skeletmateriaal, is al vast te stellen dat de Leide- naar vroeger kleiner was. 'We kunnen wel stellen dat er tijdens de industriële revolutie dramati sche veranderingen in de lengte van de gemiddelde Leidenaren is opgetreden. De veranderingen tijdens de overgang van de acht tiende naar de negentiende eeuw waren niet zo spectaculair als die van de negentiende naar de twin tigste eeuw" De overblijfselen zijn op het ogenblik opgeslagen in het ana tomisch laboratorium van het Academisch Ziekenhuis aan de Wassenaarseweg. Nadat de ske letten zijn onderzocht zal worden bekeken hoe de stoffelijke resten op een passende manier hun laat ste rustplaats kunnen krijgen. In de grafkelders werden verder allerhande voorwerpen aange troffen, onder andere knopen, kammen, waaiers en munten. Van deze voorwerpen is een klei ne expositie ingericht, toegelicht met een aantal foto's, die betrek king hebben op het antropolo gisch onderzoek. Deze expositie hoopt men in de toekomst voor het publiek toegankelijk te ma ken. Met het houden van het microsym posium hoopt men de samen werking tussen de verschillende instanties, die bij de werkzaam heden zijn betrokken, te bevor deren. Het onderzoek in de kerk begon in de eerste helft van februari. Het was bij de eerste de beste plank die werd losgetrokken al direct goed raak. Een bouwvakker wrikte de plank, vlak bij de preekstoel los en kreeg de schrik van zijn leven: Hij keek regel recht in de oogkassen van een goed geconserveerd lichaam 'Wij zijn nog niet achter de iden titeit van het overschot, maar het lichaam is in elk geval voor 1827 begraven, want toen werd het in Nederland verboden mensen in een kerk te begraven. Hoe het komt dat het lichaam zo goed is gebleven is waarschijnlijk een samenloop van omstandigheden geweest. Normaal leent de grond zich hier in de buurt niet zo goed voor het conserveren van licha men", zegt dr. Maat Uit de opgravingen is verder geble ken dat de grafelijke kapel die er voor de huidige kerk moet heb ben gestaan, een andere vorm had dan men voorheen aannam. Ook heeft men de fundamenten van de toren bloot gelegd. Deze toren is in de vijftiende eeuw met donderend geraas in elkaar ge zakt. Men heeft deze nooit meer opgebouwd. Tijdens de restauratie van de Hooglandse kerk stuitte men bij graafwerkzaamheden op ivoren spateltjes. Tot voor kort was het een raadsel waar deze zogenaam- *de spateltjes voor dienden Vondsten in de Pieterskerk heb ben dit "raadsel" opgelost: het bleken delen van waaiers te zijn. Deze waaiers werden bij-sommi ge stoffelijke resten van vrouwen gevonden. Ook ontdekte men dat een groot aantal doden muntjes in de handen had. Men is er nog niet achter waarom dat werd ge daan, maar bij één op de drie overblijfselen is er een muntje gevonden. Aan de hand van de datering op de munten en met materiaal waar van zijn gemaakt kan men opma ken dat de Gouden Eeuw inder daad een gouden periode was, want de gevonden munten uit die tijd zijn bijna allemaal van zilver. De geldstukjes uit vroegere of la tere jaren zijn bijna allen van ko per. Het oudste muntje is een zo genaamd oordje van het Cathari- na Gasthuis uit 1573. Van het gasthuis is bekend dat daar arme onderdak vonden. F - 'i 2 1 n'- Toen een van de planken werd losgetrokken keek men recht in de oogkassen van een van de skeletten die onder de vloer van dé Pieters kerk begraven waren. Bij de opgravingen zijn talloze inte ressante gebruiksvoorwerpen gevonden die een beeld geven van hoe de Leidse bevolking in vroeger eeuwen moet hebben geleefd. Ook zijn er beenderen gevonden die erop wijzen dat het met de geneeskunst nog niet zo best was gesteld. Zo zijn er scheenbenen te zien die na een breuk scheef aan elkaar zijn ge groeid. Ook een bekkenbreuk gaf vroeger enorm veel problemen Te zien zijn overblijfselen waar van het rechter bovenbeen is ver groeid met het bekken. Ook moet er een paar honderd jaar geleden iemand door de Leidse stegen hebben 'gelopen met een giganti sche kromme rug. Daarvan ge tuigt nog een stuk ruggewervel. In vroeger eeuwen kon men soms gemeen last hebben van lies breuken. Resten van breukban den getuigen daar nog van. In een van de graven is een breukband teruggevonden die was ontwor pen door Petrus Camper (1722-1789). Deze breukband was bekend in de medische wereld, maar men had er nog nooit een gezien. Ook is bekend dat een dergelijke kwaal vaak in dezelfde families voorkomt. Deze theorie werd bij verdere opgravingen bevestigd toen men nog een breukband vond. Deze bleek het eigendom te zijn geweest van een familielid van de andere breuk banddrager. Hoewel een en ander niet gering is, moet het meest spectaculaire van de opgravingen volgens de on derzoekers nog komen als over ruim een jaar de monumentale stenen die in het koor liggen worden weggehaald. "Die stenen zijn zo zwaar, dat die er sinds het moment dat ze daar zijn aange bracht niet meer zijn wegge weest. Onder die stenen worden onder meer geacht te liggen, de resten van Marnix van St. Alde: gonde. Deze Zuidnederlandse diplomaat en letterkundige werd in 1598 in de Pietertskerk ter aar de besteld. Aan hem wordt even eens het auteurschap van het Wilhelus toegschreven, hoewel de geleerden het daar nog niet helemaal over eens zijn. Verder moeten daar ook nog de resten liggen van de Leidse schilder Jan Steen. Al sinds mensenheugenis worden er verhalen in de stad verteld als zou er vanuit de Pieterskerk een onderaardse gang naar het Aca demiegebouw aan het Rapen burg lopen. Van deze gangen zouden geestelijken gebruik hebben gemaakt om van de kerk naar het klooster aan het Rapen burg (op de plaats van het Aca demiegebouw) te gaan. De on derzoekers hebben nog geen spoor van onderaardse gangen kunnen ontdekken. "Misschien dat we iets onder het koor vinden, maar erg waarschijnlijk lijkt het ons niet. Ook tijdens de restaura tie van de Hooglandse kerk heeft men nooit iets in die richting kunnen ontdekken. We hebben meters diep gezocht", aldus de wetenschappers. Het is de laatste keer dat weten schapsmensen de bodem in de Pieterskerk kunnen onderzoe ken. "Het is de bedoeling dat er een vijftig centimeter dikke be- tonlaag in de kerk wordt aange bracht. Die laag strekt zich uit over een oppervlakte van ruim twee hectaren. Dat wordt er nooit meer uitgehaald", aldus dr. Maat. Volgens de mensen die betrokken zijn bij het onderzoek in de Pie terskerk kan men spreken van een unieke situatie. Aan de hand van de ervaringen die tijdens de opgravingen worden gedaan kunnen modellen worden ge maakt voor andere kerken en aan de hand van die resultaten zal worden gekeken hoe de kerk zal worden gerestaureerd. LEIDEN - In tegenstelling tot eer dere plannen zal de Leidato- huishoudshow die van 7 tot en met 16 september in de Leidse Groenoordhallen wordt gehou den ook op de zaterdagavonden geopend zijn. Volgens de heer J van Zijp, bestuurslid van het or ganisatiecomité is daartoe beslo ten op aandrang van de stand houders. Tevens is voor de zaterdagavonden een extra artiestenprogramma ingelast. Zaterdagavond 8 sep tember bijvoorbeeld zal de groep Champagne optreden op de Lei dato en een week later is dat de populaire groep LUV. Wel blijft de Leidato op de zondagavonden gesloten. De openingstijden van de huis- houdshow zijn op werkdagen van 13 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur. Op zaterdag en zondag is de beurs toegankelijk van 11 tot 17 uur en zaterdag bovendien van 19 tot 22.30 uur. Gisteren werd in de Groenoord hallen met man en macht ge werkt aan de opbouw van de stands. Zo was men bezig met het opzetten van de ouderwetse Bel gische feestzaal, waar de komen de dagen de artiesten zullen op treden en waar dagelijks tijdens de openingsuren een totaalpro gramma zal worden gepresen teerd door Hans Versnel. De hoop van het Leidatocomité dat dit jaar voor het eerst van de nieuwe lokettenrij van de Groenoordhallen gebruik ge maakt zou kunnen worden is niet in vervulling gegaan. Nu zal nog een jaar van de oude loketten ge bruik worden gemaakt. Het or ganisatiecomité verwacht op de tien dagen dat de huishoudbeurs geopend is ongeveer 60.000 be zoekers. Dat aantal stemt onge veer overeen met het totaal dat vorig jaar werd bereikt. De prognoses zijn aan de voorzich tige kant gehouden omdat de er varingen met beurzen elders in het land leren dat er dit jaar wat minder publiek komt dan in voorgaande jaren. Kassenaar weg als decaan LEIDEN - Professor dr. A.A.H. Kassenaar heeft gistermiddag na tien jaar afscheid genomen als decaan van de medische faculteit van de Leidse universiteit. Hij wordt opgevolgd door professor dr. G.J. Tammeling. Professor Kassenaar, die hoogleraar is in de pathologische scheikunde, is op die datum benoemd tot rector magnificus van de Leidse univer siteit. Professor Tammeling is hoogleraar in de fysiologie. Ter gelegenheid van dit afscheid en het afscheid van drs. J.B.M. Ver- hey, algemeen directeur van het Academisch Ziekenhuis Leiden, hield de medische faculteit en het ziekenhuis een symposium over de medische faculteit en acade misch ziekenhuis. "Een paar apart" Na het symposium droeg professor Kassenaar het decanaat van de medische faculteit over aan pro fessor Tammeling. THIJS JANSEN LEIDEN - Bewoners van de Rijn en Schiekade en omgeving hebben gistermiddag tijdens de vergade ring van de gemeentelijke ver- keerscommissie op niet mis te ver stane wijze hun wensen kenbaar gemaakt met betrekking tot het verkeersveilig maken van hun woonstraat De bewoners, groot in aantal en uitgerust met enkele spandoeken namen gistermiddag plaats in de raadzaal van het stadhuis en mengden zich, gevraagd en onge vraagd, herhaaldelijk in de dis cussie. Deze discussie handelde over het zogenaamd autoluw maken van de Rijn en Schiekade. Enkele ja ren terug is er al een maatregel in deze richting genomen. Ter hoog te van de Telderskade zijn toen paaltjes op het wegdek geplaatst die evenwel herhaaldelijk wer den verwijderd. Geen succes der halve. PPR-raadslid Beijen bepleitte nieuwe en betere maatregelen omdat is gebleken dat de Rijn- en Schiekade herhaaldelijk heeft te kampen met sluipverkeer en bouwverkeer van het bouwter rein dat tussen de Rijn en Schie kade en de Witte Singel ligt. Beijen pleitte voor een hernieuwde afsluit ing en, zodra de financiën dat toelaten, aanleg van ver keersdrempels. Met behulp van spandoeken met het opschrift: "Drempels Rijn en Schiekade" gaven de bewoners duidelijk blijk achter dit voorstel te staan. "Maar", aldus de bewoners, "geen afsluiting aan de kant van de Telderskade maar aan de kant van de Witte Singel terhoogte van het Leidsch Dagblad. "Want", zo luidde het argument, "deze uil gang is vrijwel altijd afgesloten met geparkeerde auto's zodat we bij een afsluiting van de Telders kade nagenoeg geïsoleerd raken Toen het er even op leek dat commis sie-voorzitter Waal tevens wet houder Ruimtelijke Ordeningde discussie hierover tot een later tijdstip wilde uitstellen kwamen de bewoners massaal in protest. "We liggen al jaren in de clinch met de gemeente .Telkens loopt het overleg vast. Laat dat nu niet weer gebeuren", zo werd er ge zegd. Waarop een tweede be woonster verontwaardigd uit riep: "Dat noemen ze inspraak, je wordt hier gewoon voor paal ge zet". Uiteindelijk kregen de bewoners van Waal de toezegging dat de doorgang naar de Witte Singel op korte termijn met behulp van paaltjes zal worden afgesloten en dat het college van B en W zal worden geadviseerd om de moge lijkheden te onderzoeken lot her aanleggen van een aantal ver keersdrempels. Beestenspul '79 op zaterdag 29 en zondag 30 september houdt de stichting Mens en Dier voor de vierde achtereenvolgende maal de dierenshow "Beestenspul '79" in de Groenoordhallen. Er worden daar ruim zesdui zend dieren verwacht. On derdeel van het dierenfestijn vormen de eerste nationale kampioenschappen honden- trimmen. De veertig beste hondentrim mers en -trimsters uit het ge hele land zullen strijden om de hoogste eer en de "gouden schaar". Op zaterdag 29 sep tember worden de poedels ge knipt en zondag 30 september zijn de bouviers, terriers enz. aan de beurt. Rozenexcursie De Leidse volksuniversiteit K& O organiseert op maandag 10 september een excursie naar het bekende Westbroekpark in Den HaagDaar bloeit in deze tijd van het jaar een grote verscheidenheid aan rozen. Het ligt in de bedoeling om 's morgens om 9 uur uit Leiden te vertrekken met een speciale bus. Om 12.45 uur zijn de deelnemers weer terug. Zij die aan de excursie willen deelnemen moeten zich voor morgenmiddag aanmelden bij K&O, Oude Vest 45, Lei den, tel. 071-141141. Klaverjassen De buurtvereniging Maredorp organiseert .morgen een kla verjas- en sjoelavond in het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk. Aanvang 8 uur Racing Cars In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt morgenavond de Engelse groep Racing Cars op. De groep werd in 1976 in één klap beroemd dankzij de hit "They shoot horses don't they". On langs verscheen hun derde el pee getiteld "Bring on the night" De groep die sinds de oprichting in 1975 niet van samenstelling is veranderd bestaat uit Mor- ty (zang en akoestische gi taar), David Land (zang en basgitaar), Ray Ennis (zang en elektrische gitaar) en Ro bert James Wilding (drums). Racing Cars brengt afwisse lend sfeervolle ballads en snelle rockers. De zaal van het LVC is vanaf 9 uur 's avonds geópend en de toegangsprijs bedraagt f5.50. Kindermiddagen Het rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie aan de Hoog landse Kerkgracht 17 organi seert de komende maanden een aantal middagen voor kinderen van 8 tot 13 jaar. De middagen beginnen om half drie en duren ongeveer twee uur. Het programma ziet er als volgt uit: 19 en 26 septem ber "Onze aarde met zijn vul kanen", 10, 31 oktober en 14 november "Gesteenten op on ze aarde", 28 november, 9 en 23 januari "Planten van vroeger" en 6 en 20 februari en 5 maart "Dieren die niet meer voorkomen" Het programma bestaat uit een inleiding met dia's of een filmvertoning waarna de kinderen met geologisch ma teriaal gaan werken. Gratis toegangskaarten voor deze middagen kunnen alleen schriftelijk worden aange vraagd bij de educatieve dienst van het museum. Bejaardensoos De bejaardensoos Zuid-West begint volgende week weer met de activiteiten voor het nieuwe seizoen. Op 10 en 12 september worden er soos- middagen gehouden. Dat ge beurt vanaf half drie 's mid dags. Verder staan er de ko mende maanden een flink aantal excursies op het pro gramma. Begin volgend jaar viert de be jaardensoos het tienjarig be staan met een grote feestdag op 28 januari. Nieuwe leden kunnen nog tot 1 oktober worden ingeschreven. Voor nadere inlichtingen kunt u tel.071 -311915 bellen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4