CRM BETAALT NIET DANSSCHOOL WIEUNGA BESTAAT ZESTIG JAAR Ministerie weigert voorzieningen "overbezetters van woonwagenkamp Morgen opening van speelgoedwinkel in Haarlemmerstraat DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 LEIDEN LEIDEN/DEN HAAG HAAG -„Leiden heeft zich steeds van zijn goede kant laten zien, maar de ge meenten in de regio heb ben het er lelijk bij laten liggen". Deze constate ring werd gisteren ge daan door minister Gar deniers van CRM. Zij doelde daarmee op het ontbreken van stand plaatsen voor woonwa gens in de gemeenten rond Leiden. De minister stond een twintigtal woonwagenbewoners te woord, die gisteren naar het ministerie in Rijswijk waren getrokken om kracht bij te zetten aan hun eis dat de 25 zg. overbezetters van het re gionale kamp aan de Haarlemmer trekvaart in Leiden ieder een schuurtje, een douche, warm water en gas krijgen. Minister Gardeniers duidde met haar woorden de kern van het probleem aan (een tekort aan standplaatsen) maar kon de woon wagenbewoners en de ook aanwe zige wethouder Tesselaar (in diens functie als voorzitter van Regionale Woonwagencentra rayon Leiden) anderzijds niet geven waar ze voor kwamen: de belofte dat het minis terie van CRM de kosten van de noodvoorzieningen het bovenge noemde schuurtje met sanitair) voor zijn rekening zal „Truc" met plannen zijn gekomen, maar dat in zulke gevallen de plaats van het toekomstige kampje door CRM werd afgekeurd. Dat is o.a. gebeurd in Lisse, over welke plek geruime tijd al overleg gaande was, maar die uiteindelijk op een veto van CRM stuitte. Het ministerie stelt zich op het standpunt dat de kampjes niet te geïsoleerd moeten liggen. Heftig Minister Gardeniers (r) juist een spreiding van standplaat sen over de regio voorstaat. „Maar", zei hij tegen de woonwagenbewo ners, „ik begrijp dat U zegt nu moet er eindelijk iets gebeuren. woonwagenbewoners uit Leiden Maar wij kunnen niet tegen een Waarmee het antwoord op de gemeente zeggen: morgen leg je schuldvraag andermaal bij de ge- daar en daar een standplaats aan. meenten in de omgeving van Lei- Gemeenten zijn nu eenmaal vrij den werd gelegd. Overigens staat heilig" ook vast dat enkele gemeenten wel Het was een heftig gesprek dat de woonwagenbewoners, Tesselaar en Mentzij met de CRM-ambtenaren voerden. De stemming onder de woonwagenbewoners was al ge prikkeld doordat een andere amb tenaar van het ministerie, die ano niem wenste te blijven, op een der pamfletten die ze hadden meege bracht enkele provocerende op merkingen schreef. Tot ongenoe gen, zo bleek later, van minister Gardeniers. Alvorens het ministerie van CRM aan te doen, hadden de woonwa genbewoners een bezoek aan het provinciehuis gebracht, waar aan gedeputeerde Gunther een pamflet („wij hebben recht op mensenrech ten") werd overhandigd. Tijdens hun tocht door Den Haag en Rijs wijk werden de woonwagenbewo ners steeds vergezeld door een woonwagen met een spandoek: „Wij willen een schuur en een dou che" Emotievol Dat laatste was al eerder duidelijk geworden uit een emotievol ge sprek dat de woonwagenbewoners, wethouder Tesselaar en de coordi nator van het regionale woonwa gencentrum, Mentzij met CRM- ambtenaar De Boer en twee van diens collega's vóór het bezoek aan de minister hadden gevoerd. De Boer, hoofd afdeling woonwagen zaken en in dit verband dus een belangrijk adviseur van de minis ter, gaf het Leidse gezelschap in fei te deze mededeling mee: CRM be taalt de noodvoorzieningen niet. Als de gemeenten die in het regio naal lichaam zitten het willen be talen, dan is dat goed. Maar dan moeten er wel spijkerharde garan ties op tafel komen dat in de omlig gende gemeenten nu op korte ter mijn kampjes van de grond komen. Zo niet dan trekt CRM zijn finan ciële bijdrage aan het regionale centrum in Leiden in. Met dit standpunt nam De Boer in feite gas terug, want een andere CRM-ambtenaar. Tetteroo, had eerder gezegd dat de bijdrage van CRM aan het regionale centrum wel eens kon vervallen als Leiden zelf tot het aanbrengen van de noodvoorzieningen zou over- Woede Niettemin leidde de woorden De Boer tot woede bij de1 genbewoners en tot irritatie bij wethouder Tesselaar. De woonwa genbewoners, die al sinds 1976 op kampjes in de regio wachten („ter wijl we niet wegwillen, want we voelen ons Leidenaars") gaven De Boer een week de tijd om tot een ander besluit te komen, anders komen er acties, die wel eens har der zouden kunnen zijn dan het af zetten van de Breestraat (zoals maandag is gebeurd). Tesselaar liet blijken er geen gat meer in te zien. „Er wordt al jaren gepraat over kampjes in de regio. Maar in wezen komt er geen barst van te recht". Tesselaar verweet het ministerie een „truc" uit te halen, door de kos ten van de noodvoorzieningen door de regio te laten betalen. „Want als ik straks bij die andere gemeenten kom, dan weet ik wel wat ze zullen zeggen: Leiden, zoek het zelf maar uit". Als voorzitter van het dage lijks bestuur van Regionale Woon wagencentra zal Tesselaar aan het algemeen bestuur (waarin alle deelnemende gemeenten zijn ver tegenwoordigd) wel het voorstel doen om - als CRM niet betaalt - de noodvoorzieningen (kosten ge raamd op 800.000 gulden) dan zelf maar aan te brengen en te betalen. Elke gemeente zou dan een bijdra ge moeten leveren. Dit blijkt uit een brief die het dagelijks bestuur gis teren aan het ministerie deed toe komen. Liever nog ziet dat dage lijks bestuur tijdelijke voorzienin gen in de regio tot stand komen. Er zijn mogelijkheden in Katwijk (14), Lisse (8) en Voorschoten (5). k Een balavond melen met de kleding" "Het is een heerlijk beroep" Zover was het schilderij gistermiddag gevorderd. Het Onafhankelijk Toneel uit Rotterdam maakt op dit mo ment een tournee door Ne derland met hun theaterpro- duktie "Salon des Indepen- dants" en is dinsdagavond in Leiden neergestrekenDe tent waarin de voorstelling plaats heeft staat op de Haarlem merstraat, tegenover de speelgoedzaak van Van Brus sel. Wie daar vandaag of gis teren zijn of haar voetstappen verloor zal nu misschien de wenkbrauwen fronsen, want een theaterproduktie was waarschijnlijk het laatste waaraan hij of zij dacht bij het zien van de tent en bij wat drie leden van het Onafhan kelijk Toneel daarin uit spookten. Maar toch. Jan Klatter, één van de drie, legt uit wat het allemaal te beduiden heeft en hoe ze er zo toe zijn gekomen. Hijzelf speelde voorheen bij het to neelgezelschap, maar ver dient nu zijn brood als schil der in Amsterdam. Gerrit Timmers werkt nu bij het On afhankelijk Toneel, en Dirk Kuiper komt van het Amster dams Electrisch Circus, waarmee de toneelgroep drie jaar geleden enkele tournees maakte. Samen maakten ze in twee da gen tijd een schilderij op iets meer dan ware grootte van de etalage van de speelgoed zaak. Daarna, morgen en za terdag. zullen ze hun winkel openen, dat wil zeggen, ze verkopen kleine schilderijtjes van hetzelfde speelgoed dat in de echte etalage ligt. Ze heb ben ditzelfde al in twaalf an dere plaatsen in ons land ge daan en gaan hierna nog naar één plaats: Utrecht. De etalages waren steeds anders, van een kledingzaak, een snoepwinkel, een sigaren winkel. een krantenkiosk maar de voorstelling dezelfde. "De belangstelling voor beel dende kunst was bij het Onaf- LEIDEN - "In mijn tijd moest je als kind van veer tien, vijftien jaar naar dansles, dat hoorde bij je opvoeding", vertelt me vrouw Maas-Wielinga. Maar zelf assisteerde ze op dertienjarige leeftijd haar vader al, die in 1919 een dansschool in Leiden had gesticht. "Ik kon op hoge hakken lopen en dan leek het heel wat. Maar ik moest wel om elf uur in mijn bed liggen, en mijn huiswerk af hebben". Dit jaar is het zestig jaar geleden dat S.P. Wielinga aan de Nieuwe Rijn 28 zijn dansschool begon. Het was in een ambtswoning, waarin burgemeester Was nog heeft ge woond. Wat nu de grote danszaal is was toen tuin. In die woning leerden vele keurig in het pak ge stoken jongens en meisjes in die tijd de oude dansen. Weense wals, polka, one-step, enz. In de gang stonden grote kasten met vele paren verplichte dans schoentjes, lak met strikjes. CRM-ambtenaar De Boer verweet op zijn beurt de Leidse regio een „truc" uit te halen: door eerst niet te zorgen voor kampjes in de regio zijn noodvoorzieningen op het gro te regionale centrum in Lelden noodzakelijk, die CRM dan maar moet betalen. Hij maakte nog eens duidelijk dat vergroting van het centrum in Leiden indruist tegen het beleid van het ministerie, dat jongens in dezelfde dansgroep kwamen. Allemaal dingen die nu allang niet meer denkbaar zijn. Al is het echtpaar Maas, dat vlak na de tweede wereldoorlog in de zaak stapte, nog wel gesteld op nette kleding en goede manieren. "De leerlingen worden nu vrij gelaten in de kleding, dat wil zeggen: het moet wel correct zijn. Zo correct mogelijk, zeggen wij altijd", legt de heer Maas uit. Vier broekenbenen Geen tennisschoenen dus. en bij voorkeur geen broek bij een meisje. "Ik vind het afschuwelijk als je vier broeken benen ziet dan sen. Het is niet elegant, het hele idee van 'een meisje' is weg", zegt mevrouw Maas. Haar echtgenoot valt haar bij: "En daar komt bij dat ze er dan Roots onder gaan dragen. Daar kun je niet goed mee dansen. Je moet een gladde schoen hebben, want het is niet alleen een pasje, het is ook rijzen en dalen. Het is meermalen ge beurt met slippers dat het meisje verder danste en de schoen bleef staan. En bovendien, je hebt toch voor elke sport een bepaalde kle ding? Waarom dan voor dansen niet?" Er werd streng geselecteerd, er wa ren speciale klassen voor ly- ceumleerlingen. gymnasiasten De heer Maas bekijkt de foto van balavond in de Stadsgehoor- i mulo-klantjes. En de ouders hadden daarbij een grote vinger in de pap. Mevrouw Maas diept uit haar herinnering een geval op van ouders van een tweeling waarvan de één op het gymna sium zat en de ander op de lts, die beslist niet wilden hebben dat de zaal in 1953 en merkt op dat het haar van de jongens tegenwoor dig tenminste weer bijna net zo kort is als toen. De bals, die vroe ger vaste prik waren, tweemaal per jaar, worden niet meer ge houden. "Toen ze zo begonnen te rommelen met de kleding zijn we ermee gestopt. Omdat je het toch niet zo kan houden als het was, dan moetje alles gaan toestaan" Behalve de kleding zijn ook de dan sen veranderd. Op het program ma staan naast de ballroomdan- sen (Engelse wals, quickstep, tango, enz.) nu ook altijd Latin American-dansen als rumba, samba en jive. "En dan heb je de laatste jaren natuurlijk altijd dis co, maar dat zijn dikwijls een- dagsvlinders. Ze leven, maar niet lang", aldus de heer Maas Engeland Het echtpaar Maas laat met een groepje collega's altijd één keer per maand een aantal Engelsen (toonaangevend in de dans we reld) overkomen om de nieuwste variaties en trends door te ne men. En na afloop van het dans- seizoen gaan ze zelf een dag of tien naar Engeland. Maar zijn weer blij als het nieuwe danssei- zoen begint. "Het is een heerlijk beroep, want je stuurt je leerlin gen dansend de deur uit", zegt mevrouw Maas. Zij was de enige in aanmerking komende telg uit het gezin Wie linga om de dansschool voort te zetten. "En ik wilde ook in aan merking komen. Als ik een man had getroffen die niet van dansen hield, had ik het toch ook gedaan En ik blijf het doen tot ik er bij neerval", zegt ze. "Welke sport kun je nu samen blij ven doen, ook als je vijftig of zes tig bent?", vraagt de heer Maas. Het antwoord hoeft niemand r Het echtpaar Maas-Wielinga: "Welke sport kun je oen, ook als je vijftig of zestig bent?" hem te geven. Dansen! "We krij gen steeds meer oudere leerlin gen. En die hebben er zeker zo veel plezier in als de jongeren. Het is een goeie beweging, je blijft soepel, de mensen voelen zich gezellig op dansles en ze kunnen meedoen, hoeven ten minste niet meer aan de kant te zitten als er een feestje is". Iedereen kan het leren, zegt me vrouw Maas. Zelfs heeft ze vele gehandicapten les gegeven. "Misschien éen op de duizend of tweeduizend die het niet leert. Alleen als ze motorisch zijn ge stoord. dan lukt het niet. Je moet het zo zien: de één kan na een sei zoen een beetje meedoen en vindt dat net genoeg, en de ander wil door v-f heb je i Viering hankelijk Toneel altijd al groot", vertelt Jan Klatter. "We liepen al lang rond met het idee om een programma te maken dat niet echt toneel is. Toen zag Gerrit, ik ken hem van de Academie, eens een heel interessante etalage in Rotterdam en hij wilde er een schilderij van maken. Nu is het normaal zo dat je dan eerst een foto neemt van zo'n etalage en aan de hand daar van, van een dia,je schilderij maakt. Maar wij vinden het leuker om te werken naar de werkelijkheid, naar de na tuur. Want een foto maakt al een keus, hij maakt de werke lijkheid plat en kleiner" Toen Gerrit Timmers bovendien in Venetie een schilder op een enorm doek in de openlucht aan het werk zag. die oner belangstelling van het publiek niet te klagen had. stonden vorm en inhoud van het programma vast. Dirk Kuiper timmerde een tent in elkaar, en met allerlei cultu rele organisaties in het hele land werd contact opgeno men. Jan Klatter: "We hebben gezegd: we hebben een pro gramma, dat kost 1500 gulden en daarvoor staan we bijna een week op één plaats. We hadden er drie maanden voor uitgetrokken, binnen tien da gen zaten we vol. In Leiden is ons programma door het LAK aangekocht" "Het is interessant om te zien hoe zo'n schilderij tot stand komt", v>ervolgt Jan Klatter. "Je moet kiezen voor de vorm geving. We laten dan ook ex pres dingen weg of voegen dingen toe. En de reacties van het publiek zijn erg leuk. Men sen die eerst met verbijstering staan te kijken, zich absoluut niet je Behalve een sport betekent het dansen voor het echtpaar Maas een goede broodwinning. Het is een goed renderend vak, en dat was het zestig jaar geleden ook al voor vader Wielinga. Het jubi leum wordt aanstaande maandag gevierd met een receptie voor alk- leerlingen en oud-leerlingen, van drie tnt VijI uur en van half .1' lit tot tien uur in de dansschool. Aan het eind van dit jaar bovendien nog eens met een groot bal in de Stadgehoorzaal. bezig bent. Tot ze op de ge dachte komen dat je iets aan het naschilderen bent en zich omdraaien, gaan vergelijken en je van alle kanten aanwij zingen krijgt van: "Hee, je bent dat vergeten Ze zten de dingen eens heel anders dan ze geioend zijn ze te zien". Waarom juist de etalage van speelgoedzaak'' "Ik vi speelgoed altijd erg aantri kelijk, heel gedifferentieerd van vorm en kleur", zegt Jan Klatter "En deze etalage prachtig, zo'n bizarre sa mei stelling, die kun je nooit in atelier realiseren" Na deze tournee heeft de groep nog een plan,al is het nog erg onzeker of dat ka n worden ge realiseerd Ze willen de veer tien schilderijen tentoonstel- Jen in verschillende musea en daar tegelijkertijd hun pro gramma nog eens opvoeren. Schilderijtjes maken dus van de schilderijen die in de mu sea hangen 'Zodat je einde lijk eens met een Mondriaan of een Picasso voor vijf gulden onder je arm een museum uit kunt stappen", zegt Jan Klat ter met een brede grijns

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3