Vakman schap voorop bij het Nederlands Dans Theater ksneel, cabaret., ballek en dpera in seisden 7£-'«i> DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 PAGINA 33 AMSTERDAM (GPD) - Het meest in het oog lo pende dansnieuws voor het volgende seizoen is de huldiging van Alexandra Radius en Han Ebbelaar omdat ze 20 jaar op het toneel staan. Die huldiging vindt plaats op 13 sep tember in de Stads schouwburg van Am sterdam en de daaraan verbonden galavoor stelling zal, hoe gek dat ook klinkt, „worden herhaald" op 12 sep tember. Dit is uiteraard geen herhaling, maar meer een openbare ge nerale repetitie, die overigens wel gebruikt wordt als uitwijkmoge lijkheid voor de over stelpende belangstel ling die er voor deze gala bestaat. Onze Nederlandse balletgroe pen zijn niet royaal met dit soort gala's. Het Nationale Ballet heeft er ooit drie gege ven bij het afscheid van dan sers of directrice (Sonia Gas- kell). Het Nederlands Dans Theater gaf een gala bij het af scheid van Marian Sarstaedt en het Scapino Ballet bij het afscheid van Mary Siegel. Verder zijn alle grotere en kleinere dansers steeds in stilte verdwenen, dus deze gala voor Han en Lex is iets heel bijzonders. Voor deze gala maakt Rudi van Dantzig een nieuwe pas de deux voor de jubilarissen en Nils Christe een trio voor drie dansers van het Nederlands Dans Theater, Arlette van Boven, Gerard Lemaitre en Nils Christe zelf, dit omdat Han en Lex een belangrijk deel van hun carrière bij het Nederlands Dans Theater hebben doorgebracht. Verder staan op het program ma: Serenade van Balanchi- ne, Vier Letzte Lieder van Rudi van Dantzig en Adagio Hammerklavier van Hans van Manen, terwijl dit al lange programma nog wordt uitge breid met vier duetten van gastdansers uit het buiten land: Merle Park en Wayne Eaglin uit Londen; Karin Kain en Frank Augustyn uit Toronto; ElisabettaTerrabust en Peter Schaufuss uit Lon den en Kopenhagen; Wilfride Piolet en Jean Guizerix uit Parijs. De laatste vier hebben nog nooit in Nederland opge treden. Schone slaapster De dansers van het Nationale Ballet zullen in het komende seizoen erg veel tijd nodig hebben voor de voorberei ding van de avondvullende Jiri Kylian, de artistiek leider van het Nederlands Danstheater, voor wie 'vakmanschap voorop staat - r~ r Alexandra Radius en Han Ebbelaar, de jubilerende het Nationale Ballet. produktie van De Schone Slaapster op muziek van Pe ter Tsjaikowski; die door Pe ter Wright voor de groep zal worden gemaakt. Peter Wright is de directeur van de tweede groep van het Engelse Royal Ballet, de groep die het oude Sadler's Wells Theater in Londen als basis heeft. De ze voorstelling zal tijdens het volgende Holland Festival in première gaan. De produktie van het vorige Holland Festival, Live-Life in Carré zal in het komende sei zoen niet worden herhaald maar komt vermoedelijk wel terug tijdens de Kunst-10- Daagse in september 1980. Verdere plannen van het Natio nale Ballet voor het komende seizoen zijn nog uiterst vaag. Rudi van Dantzig, Toer van Schayk en Hans van Manen zullen in elk geval nieuwe balletten gaan maken, terwijl Hans van Manen ook de cho reografie zal doen van het ballet in de Fledermaus. Oudere werken die op het re pertoire blijven zijn (alfabe tisch): Adagio Hammerkla vier, Grand Trio, Jeux, Pe- troesjka, Pyrrhische dansen II, Serenade, Le Spectre de la Rose, Les Sylphides, 5 Tan go's, Twilight, De Verloren Zoon en Vier Letzte Lieder, terwijl Agon van George Ba- lanchine en Igor Strawinski opnieuw ingestudeerd zal worden. Danstheater teel en avant-gardistisch te zijn. Deze periode is nu voor bij. Sinds Jiri Kylian er de scepter zwaait worden ballet ten niet meer gekozen op hun experimentele waarde maar alleen op hun vakmanschap. Het gevolg is, dat veel werken niet een knisperende vitali teit, vooral uit Amerikaanse hoek, inmiddels zijn verdwe nen en vervangen door wer ken van Kylian. Bij de jongste grote tournee van het Neder lands Dans Theater naar New York stonden er negen wer ken op het programma, acht van Kylian en één (Lieder Ohne Worte) van Hans van Manen. In een interview met Barton Wimble (Daily News, 8 juli 1979) noemde Jiri Kylian Imaginary Film van Glen Tetley: "Onmogelijk", Arena van Tetley: „Niet goed ge noeg", Huescape van Louis Falco: „Al te veel gedanst" en werk van Cliff Keuter „Geen succes". Toch zal Glen Tetley (als enige van al die Amerika nen) in het nieuwe seizoen een nieuw werk bij het Ne derlands Dans Theater ko men maken. Ook Hans van Manen staat aangekondigd. In september brengt hij een ballet uit op het pianoconcert van Igor Strawinski. En ook Nils Christe maakt een nieuw ballet. In december komt Jiri Kylian met Folksongs van Luciano Berio en voor het volgende Holland Festival zal hij (na Smfonietta en Glagoli- tische mis, beiden op muziek van Leos Janacek) weer een ander facet van zijn vaderland Tsjechoslowakije aangrijpen en wel de schrijver Franz Kafka, waarover hij een grote produktie wil maken. Scapino Het Scapino Ballet kondigt voor oktober aan: Peter en de Wolf van de Fransman Robert Thomas op muziek van Serge Prokofiev. Vliegers van de Engelsman David Morse op het fluitconcert van Jacques Ibert en Een Duet van Ar mando Navarro op muziek van Robert Schumann (ge maakt voor het Helsinki Fes tival, waar de groep vijf voor stellingen zal geven). In november volgt dan Giovan ni's Speelgoedwinkel (La Boutique Fantasque) van Ni kolas Beriosoff en Giacomo Rossini-Ottorino Respighi met decors van Wim Bijmoer. In december brengt het Sca pino Ballet weer een herha ling van De Notenkraker. Van de balletten die jonge dan sers van de groep voor de Workshop aan het eind van het vorige seizoen mochten maken, zullen enkele duetten in open voorstellingen wor den vertoond om te zien hoe het publiek er op reageert, waarna besloten zal worden of ze op het repertoire kunnen blijven. Welke duetten dat zijn is nog niet aangekon digd. CONRAD v. d. WEETERING AMSTERDAM (GPD) - „De aanschaf van een kaartje is geen alibi om passief naar een voorstelling te kij ken. We willen in Mickery een opwindende sfeer, er zal bij onze voorstellingen stevig nagedacht moeten worden. Onze programmering wordt dit seizoen nog verder gecomprimeerd. Leuke avonden? Recht op ontspanning? Lege ontspanning is er al genoeg en ik vind het beledigend voor het publiek om met zinloos vermaak aan te komen. Ontspanning kan op andere manieren dan vrijblijvende leukdoenerij. Als wij samen een ernstig gesprek voeren over thea ter, dan ontspant mij dat. Daarom willen we in Mic kery nu eenmaal een flinke stap verder gaan dan een eenzijdige interpretatie van amusement toe staat". Ritsaert ten Cate over Mickery, dat voor het komend seizoen twintig produkties belooft van theatergroepen die meestal uit het buitenland zal komen. Mickery is deze week al uit de vakantieslaap ge wekt door Lazarus, een voor stelling door Ping Chong and Fiji Company die is geïnspi reerd op de bijbelse opwek king uit de dood. Ping Chong noemt zichzelf een beeldend kunstenaar die het theater als medium gebruikt. Met deze en volgende produk ties naar Amsterdam te halen gaat Mickery voort op de weg die vorig seizoen zo aanwijs baar werd ingeslagen: per formance-kunst waarbij to neel- en beeldende kunst vormen onlosmakelijk zijn verbonden. Het is een keuze van repertoire waarbij het publiek het niet altijd ge makkelijk heeft. Veelal niet tevoren geijkte produkties van meer visueel dan verbaal theater, die het publiek acti veren tot nadenken. Ten Cate: „Mickery moet een gewoonte worden. Maar als daaronder een blindelings volgen wordt verstaan dan is gewoonte het verkeerde woord. Publiek moet gemoti veerd en actief bezig zijn met theater wat het hersenwerk betreft: we hebben zo gecom- (Door Ko van Leeuwen) primeerd mogelijk gepro grammeerd met daarbij een aantal toegevoegde waarde- programma's. De selectie was vorig seizoen subjectiever dan ooit en daar zijn we nu mee doorgegaan". De ongeveer dertig toegevoeg de activiteiten van Mickery houden een intensivering in van de voorstellingsbegelei ding. Een doortastende ver- Ritsaert ten Cate: 'We willen een opwindende sfeer bouwing van de foyerruimte heeft een klein zaaltje opgele verd dat is voorzien van alles wat maar met projectietech nieken heeft te maken. Daar kunnen presentaties komen als commentaar op gespeelde voorstellingen, maar ook ver toningen of hervertoningen van andere films of televisie programma's. In principe zijn deze presentaties gratis toe gankelijk. Het nieuwe seizoen geeft Mic kery twee voorstellingen te gelijk op de dinsdag, donder dag en zaterdag. De ene be gint om 20.30 uur, de andere een half uur later. Op vrijdag en zaterdag is een van die produkties zelfs tweemaal te zien: om 19.30 uur en om 20.00 uur. Op zondag en maandag zullen geen voorstellingen zijn. Mickery tracht op een maxi male wijze tegemoet te ko men aan de nieuwsgierigheid van gretig theaterpubliek. Mensen die graag iets naders willen weten over een be paalde voorstelling - en dat is bij heel wat produkties zeker niet ondenkbaar - zijn (ook alweer gratis) welkom op een voorstellingsgesprek, dat op iedere eerste donderdag na een première plaatsheeft in het theater. Er zal dan worden gepraat aan de hand van drie uitgangspunten: waarom dé ze voorstelling door deze groep; waarom op deze ma- Ook de workshops van Mickery krijgen weer hun eigen plaats. Voor degenen die intensiever met de werkmethoden en ideeèn van een groep willen kennismaken komen er weer workshops van telkens zes bijeenkomsten die f 75 kosten en waarvoor slechts tien deelnemers worden toegela ten. De workshops zijn ge pland vanaf de tweede week dat een voorstelling in Micke ry is, op de dinsdag-, woens dag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Passepartout Nieuw in Mickery, waar de toe gangsprijs voorlopig nog tien gulden blijft (CJP'ers, stu denten, vakgenoten betalen half geld), is het passepartout. Dat betekent een heel jaar lang toegang tot alle Mickery- voorstellingen en andere ac tiviteiten voor honderd gul den. Een gezinslid - mag ook vriend of vriendin zijn (Mic kery handelt soepeler dan de Spoorwegen bij hun kor tingskaarten) - betaalt voor een passepartout slechts de. helft. Ritsaert ten Cate: „Kom je veel in Mickery, dan is dat natuur lijk erg voordelig. We willen het publiek het maximale rendement van een bezoek aan ons theater bieden. De opdracht van Mickery is de dingen voor een bepaald publiek bereikbaar maken. Ik ben ook helemaal niet tegen het woord elitair. Kunst mag best elitair zijn, Mickery mag best elitair zijn. Als dat maar niet betekent hol of inhouds loos, want bij de programme ring die wij voeren is het te gendeel alleen maar De theatergroepen die in Mic kery komen optreden trek ken ook vanuit de hoofdstad de provincie in. In het zoge noemde Mickery-Circui*. gaat een aantal produkties op tournee door het land. Afge leid van beleidsveranderin gen die Mickery ten aanzien van het circuit voorstaat, wordt dit seizoen een begin gemaakt van twee-avond-bc- spelingen. Dat wil zeggen dat de betreffende groepen twee avonden achtereen in zo'n theater optreden. Die twee avonden zijn voor een deel mogelijk geworden, doordat de omvang van de circuit-tournee is verkleind en dat heeft weer te maken met theateraccommodaties en andere zaken die de pre sentatie van een voorstelling beïnvloeden. Wat de eerste Mickery-voor- stellingen betreft: buiten de al genoemde Lazarus ziet het seizoen-begin eruit om nieuwsgierig naar te zijn. Belshazzar's Feast is een pro duktie van Mei Andringa, een goede oude bekende van Mickery, en zijn groep The Drawing Legion. Andringa maakt daarin een onvoltooid schilderij af van de 19e eeuw- se Amerikaanse kUDStMIMf Washinton Allston. William Ward (vroeger by Ca mera Obscura) komt met een speciale produktie over de 15e eeuwse rover-moorde naar en dichter Francois Vil lon De talloze balladen van Villon hebben als thema de y delheid van het menselyk bestaan. Verder komt Pip Simmons met een programma over leven en dood, laat Mabou Mines we ten iets over Dood in Venetië te gaan doen, komt Theodora Skipitares met Venus Cafe en Skipitares en George Coates presenteert Duykers the First.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 33