Fel verzet Zoeterwoude tegen herindelingsplan W oningnood Voorschoten schrikbarend CDA-fractie wil interpellatie over meldkamer i eidse agendaI BELANGRIJKE BUFFERFUNCTIE IN GROENE HART Onvrede over werk commissie Fietspad naar Duijvenvoorde Cultuur in knel door verhoging van tarieven Stadsgehoorzaal? Aanhouding PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude zal zich fel verzetten tegen een eventuele aansluiting bij Leiden. Die mogelijkheid bestaat als de plannen van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland tot gemeentelijke herindeling van het gebied rondom Alphen aan den Rijn en de regio van Gouda en Zoetermeer doorgang vinden. de manier waarop de "Commis sie Huisvesting Migranten" haar werk doet. Volgens het raadslid houdt de commissie zich veel te veel bezig met het beheer van de gemeentelijke pensions De Beu kenschans (Leiderdorp) en Hooi gracht (Leiden). "Volgens mij heeft de commissie ook genoeg taken op het gebied van bijvoorbeeld voorlichting aan buitenlanders die na gezins hereniging van plan zijn om in Leiden een huis te kopen", aldus mevrouw Kessen. "Nu heeft de commissie een veel te afwach tende houding". Met een discussie dat een tijd gele- den in de commissie (die B en W kan adviseren over huisvesting van migranten en bovendien de gemeentelijke pensions beheert) circuleerde is volgens mevrouw Kessen weinig gedaan. In dat discussiestuk wordt al gewag gemaakt van een flinke uitbrei ding van de taken die de commis sie heeft, aldus het socialistische raadslid. In centrum weer zakkenrollers LEIDEN - Wederom hebben zak kenrollers gisteren hun slag kun nen slaan in de Leidse binnen stad. Op de markt werd een tas (inhoud: 200 gulden plus wat gi ro-betaalkaarten) gestolen. Bo vendien werd een portemonnee met twintig gulden en een aantal betaalkaarten op de Aalmarkt ontvreemd. Hoewel er nog geen vastomlijnde plannen over de herindeling zijn, acht de raad van Zoeterwoude het verstandig de zaken nu alvast op een rijtje te zetten. In de raadsvergadering van vanavond zal het onderwerp aan de orde komen. Overigens moeten voordat met de herindeling kan worden begon nen, eerst de gebieden afgeba kend zijn. Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude wijzen er op dat in 1966 reeds een gedeelte van dit dorp bij Leiden werd gevoegd. Hierbij verloor Zoeterwoude 1000 inwoners, terwijl het gebied sedertdien "stiefmoederlijk" is bedeeld. De gemeente vind dat als gevolg van die recente herin deling, nu vrijstelling van verder herindeling mag worden ver wacht. Verder merken B en W op dat het provinciaal bestuur van Zuid- Holland de actie tot herindeling zeil in gang heett gezet. De afzon derlijke gemeentes hebben op geen enkele wijze hieraan mee gewerkt. Ook vindt de gemeente Zoeterwoude het merkwaardig dat een gemeente van minder 10.000 inwoners geacht wordt zichzelf niet goed te kunnen be sturen. Zij wijst erop dat er in Zoeterwoude, al telt deze ge meente slechts 7.500 inwoners, als gevolg van tal van industriële vestigingen méér omgaat dan in menige agrarische gemeente van meer dan 10.000 inwoners. In verband met de belangrijke re creatieve voorzieningen, de scholenbouw en woningbouw, meent Zoeterwoude te mogen constateren dat zij bestuurs- krachtig genoeg is. Daarnaast is er het gegeven, dat Zoeterwoude in het "Groene Hart" een belang rijke plaats inneemt als buffer tussen twee steden. De schijnba re agrarische funtie die Zoeter woude daarbij vervult, vormt het kenmerk van een zelfstandige plattelandsgemeente. Al met al wil Zoeterwoude tot het uiterste vechten voor zelfstan digheid en streeft daarbij naar het meest haalbare. Het belangrijk ste is voor de gemeente om de provincie te doen inzien dat een gemeenschap als Zoeterwoude alle gezonde kenmerken in zich draagt, die een zelfstandig voort bestaan rechtvaardigen. VOORSCHOTEN - Op de foto het toeristisch fietspad dat van de begraafplaats Rosenburg langs de spoorbaan naar Duiyvenvoorde leidt. Naast het fietspad is ook een nieuw wandelpad aangelegd. De nieuwe paden kwamen enkele maanden geleden klaar. De gemeente Voorschoten kwam al jaren geleden met het plan om een toeristisch fietspad aan te leggen. Zij was aanvankelijk ook van plan het zelf te bekostigen. Later bleek het fietspad echter opgenomen te kunnen worden in het provinciale fietspadenplan, zodat de kosten - 430.000 gulden - geheel voor de rekening van de provincie kwamen. Die kosten omvatten zowel de aanleg van het pad als de aankoop van de grond er voor. Het gebied waarover beide paden lopen, behoorde namelijk niet aan de gemeente Voorschoten maar aan de koningin. Het gevolg daarvan was, dat alleen het terrein langs de spoorbaan in aanmerking kwam voor de aanleg van de paden. LEIDEN - De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad zal Burge meester en Wethouders inter pelleren over de problemen rond de centrale meldkamer voor am bulances voor de Leidse regio. Volgens het CDA-raadslid mr H.E.A. Driessen heeft het college nagelaten de gemeenteraad op de hoogte te stellen van de acties die vanuit de gemeente Leiden zijn ondernomen om een gemeen schappelijke regeling voor de meldkamer te ontwerpen. Hij vraagt het college, waarom een ontwerp-gemeenschappelijke regeling al door het college van Leiden aan omringende gemeen ten is toegestuurd, zonder dat de verschillende raadscommissies daar van op de hoogte zijn ge bracht. Ook wil Driessen weten of het college aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft verzocht om een gemeenschap pelijke regeling bindend op te leggen. CD A-gedeputeerde Brink zei daar over dinsdagavond op een hoor zitting in de Stadsgehoorzaal dat Gedeputeerde Staten de regeling inderdaad bindend zullen opleg gen, wanneer de gemeenten niet tot overeenstemming komen. De "fatale datum" zou daarvoor 1 november zijn. Driessen vraagt ook aan het college of zij het verzuimde overleg met raad en raadscommissies alsnog wil plegen. LEIDEN - PvdA-raadslid me vrouw Hes toonde zich gister avond tijdens het fractieberaad van haar partij bezorgd over de mogelijke gevolgen van nieuwe tariefvoorstellen voor de huur van de Stadsgehoorzaal. Zoals bekend is de beheer van de Stadsgehoorzaal sinds kort over gegaan in handen van Groenoordhal-directeur De Jong. Die liet weten de enorme verliezen waarmee de zaal in de afgelopen jaren heeft gedraaid niet verder te willen laten oplo pen. Om dit te bereiken heeft hij een verhoging van de huur voor gesteld en het opheffen van on derscheid tussen commerciële en culturele activiteiten. Raadslid Hes vreest dat deze maat regel wel eens drempelverho- LEIDEN - De politie heeft gister avond een 20-jarige Leidenaar aangehouden op verdenking van aanranding. De man zwierf rond bij de Broekwcg, waar hy een achtjarig meisje had lastig ge vallen. De moeder van het meisje waarschuwde de politie. De man wordt voorlopig vastgehouden vanwege de reeks klachten over aanrandingen die de laatste tijd bij de politie is binnengekomen. gend zou kunnen werken voor culturele groepen die van de Stadsgehoorzaal gebruik willen maken. Mocht dit in de toekomst inderdaad het geval blijken te zijn dat wil zij het college van B en W verzoeken om aanvullende maatregelen te nemen zoals een subsidieverhoging voor culturele groeperingen. Mevrouw Hes' pleitte voor een motie in die rich ting en weet zich daarin gesteund door het merendeel van haar frac tiegenoten. P aardensportweek Door het hele land zal in de week van 9 tot en met 15 september een Nationale Paardensportweék gehouden worden. Ter gelegen heid daarvan zal in manege "De Poelruiters" te Oegstgeest op zon dag 9 september een open dag ge houden worden. Er worden zowel door de junior- als door de seniorleden demonstra ties gegeven. Ook worden er wed strijden georganiseerd. Er zullen een informatiestand en enkele marktkraapjes aanwezig zijn. De dag begint om 10.00 uur en ein digt om 17.00 uur met het défilé Verkoopexpositie De gehele maand september wordt er in "Oude Prenten" aan de Mo lenlaan te Voorschoten een ver koopexpositie gehouden van ze ventiende- en achttiende eeuwse grafiek. De expositie is geopend op vrijdagen en zaterdagen van 11.00 tot 17.00 uur John Bate Choir Ook dit jaar zal, in verband met de herdenking van de Slag om Arn hem het bekende Londense koor onder leiding van John Bate een weekeinde in Warmond verblij ven. Op zaterdagavond 15 sep tember geeft het koor een concert in de Hervormde Kerk van War mond. Het volledig programma, met de tekst der liederen, is verkrijgbaar aan de beide pastorieën in War mond. Zondagmorgen 16 september hopen de leden van het John Bate Choir als gasten de dienst in de Her vormde Kerk mee te maken, al waar dan de start van het Win terwerk feestelijk wordt gevierd met medewerking van het Her vormd Kerkkoor en de Brass Band van Warmond Brass-hancL In verband met het 1200-jarig be staan van de gemeente Leider dorp zal de in Engeland zeer be kende brass-band uit Oxford op zondagmiddag 23 september een concert geven in het park De Houtkamp. Dit optreden vindt plaats met medewerking van "Volksuniversiteit K&O Leider dorp Modeshow Ook dit jaar wordt er door de leid sters van de Stichting Welzijn Ouderen weer een Regina mode show georganiseerd in het dienst verlening scentrum te Oegstgeest De show vindt morgen plaats om 10.00 uur onder leiding van de heer van der Meer "Liethorp" Onder het motto "Te Paardvindt in de periode van 9 tot 15 septem ber de nationale paardesport- week plaats. In het kader van de VOORSCHOTEN - Het nieuwe volksdansseizoen is weer begonnen. Gis teravond gebeurde dat bij de dansgroep Gerakine die oefent in het ijs baangebouwtje op de hoek van de prof. Boerhaaveweg en de Antonie van LeeuwenhoekkadeDe groep bestaat zes jaar en staat onder leiding van Ingrid Elsenaarstudente aan de Rotterdamse dansacademie. Het opmer kelijke van de groep is dat er vertegenwoordigers uit alle leeftijdsklassen aan meedoen LEIDEN - Een delegatie van de Leidse bond van speeltuinver enigingen, onder aanvoering van voorzitter Wilstra, was gister avond te gast op de fractieverga dering van de PvdA. De bond kwam zijn bange vermoe dens uitspreken over de mogelij ke gevolgen van het op handen zijnde samengaan van de Leidse Jeugd Actie en de Welzijnsraad. De bond vreest dat dit samengaan niet meer dan een gedwongen huwelijk is en dat onder meer de Leidse speeltuinen daar wel eens de dupe van kunnen worden. Eén van de bestuursleden zei de stel lige verwachting te hebben dat de Leidse Jeugd Actie een onderge schoven kind van de Welzijns raad wordt. "De LJA heeft altijd een uitstekende hulpverlening geboden en dat zou met dit nieu we ondersteuningsinstituut wel Speeltuinen bang voor beperking van inspraak eens anders Kunnen worden zo merkte hij op. Voorzitter Wilstra sprak de vrees uit dat de inspraak van de ver schillende speeltuinverenigin gen zou worden geminimali seerd. Hij baseerde dit vermoe den op de voorlopige statuten die onlangs voor het nieuwe instituut zijn opgesteld. PvdA wethouder Tesselaar, onder wiens portefeuille onder meer het speeltuinbeleid valt, noemde de vrees van de speeltuinbe stuurders ongegrond. "U ver wacht dat de service die u als klant van de LJA gewend bent te krijgen in de toekomst zal ver minderen. Deze verwachting wordt door mij niet gedeeld. Zo zal de inspraak beslist niet ver dwijnen. We weten op dit mo ment alleen nog niet in welke vorm die gegoten zal worden", aldus Tesselaar Raadslid mevrouw Van Dongen deelde de mening van de wet houder en merkte nog op dat wanneer het nieuwe instituut van de grond is gekomen de speel tuinbestuurders met dezelfde personen te maken krijgen als nu bij de LJA het geval is. voorschoten - De woningnood in Voorschoten neemt schrikbarend toe. Er zijn weinig lichtpuntjes die een oplossing van dit probleem mogelijk ma ken. Tijdens de commissie voor welzijn liet de voorzitter van de Woningadvies commissie duidelijk blijken dat het geduld van de woningzoekenden op raakt. Er zijn wachttijden van twee tot driejaar voordat een woning toege wezen kan worden aan mensen op de urgentielijst. Dat leidt zelfs tot agressie bij de cliënten tijdens de zitting van de woningadviescommissie. Het grote knelpunt is de huisvesting voor de zogenaamde "starters" en de 'een-persoonshuishoudens". Die eenpersoonshuishoudens bestaan voornamelijk uit jongeren en echtparen die door scheiding uit elkaar zijn geraakt. Er zijn weken in Voorschoten dat er slechts één ondertrouw is, maar wel vijf uitspraken van echtscheidingen. De commissie voor welzijn hield zich langdurig met de vraag bezig, hoe de woningnood het meest practisch aangepakt kan worden. De VVD ziet een oplossing in de bouw van zogenaamde "Van Dam-eenheden", terwijl PvdA en D 66 goede hoop hebben dat bij de de bouw van woningen in Bijdorp uiteindelijk flats vrijgemaakt worden, waardoor de beginnende gezinnen geholpen kunnen worden aan een passende woning. Het afgelopen jaar is het aantal urgente ingeschreven woningzoekenden gestegen met 173, waardoor er thans 636 kandidaatzoekenden zijn. Het CDA meent dat meer gelet moet worden op de maximum uit te geven huurprijs, en niet op de door de kandidaat gewenste huurprijs. Het jaar verslag van de woningadviescommissie zal zwaar wegen bij de bespreking van de huisvestingsnota volgende week dinsdag. De woningbouwverenigingen krijgen een beperkte vorm van inspraak bij de toewijzing van woningen. Die inspraak mag uitsluitend adviserend zijn in het belang van het woonmilieu. Met uitzondering van het CDA hadden alle partijen moeite met deze adviserende taak van de woningbouwver enigingen, maar tenslotte ging de commissie akkoord nadat de Woning adviescommissie de mededeling gedaan had dat deze beperkte vorm van inspraak reeds een jaar als proef verleend was met positief resultaat. Geen enkele kandidaat is afgewezen door de woningbouwverenigingen. ze paardesportweek houdt rui- tervereniging "Liethorp" over morgen open huis in haar manege in sportpark De Bloemerd te Lei derdorp. 's Middags vanaf 14.00 uur worden er diverse demonstraties gegeven door volwassenen en kinderen Toegang is gratis "Kasteel Duinrell" In het recreatiepark Duinrell ih Wassenaar wordt van 15 tot 30 september een expositie gehouden van 16 kunstenaars. Expositie "Kasteel Duinrell" is iedere dag van 13.00 tot 16.00 uur geopend Cs Maandags gesloten CD A-V rouwenberaad Het bestuur van het CDA-Vrou- wenberaad Wassenaar heeft voor de komende maanden een pro gramma opgesteld. De eerste ac tiviteit is het gezamenlijk bijwo nen van de gemeenteraadsver gadering van volgende week maandagavond te 19.30 uur in het raadhuis "De Paauw In de maand oktober wordt begon nen met de politieke gespreks- avonden.Op maandag 22 oktober treedt prof. Dr. PJi. Kooymans op als inleider over het onder werp "politieke stromingen"Op maandag 19 november Drs. W.KJ4. Schmelzer over het on derwerp "democratie" Deze gespreksavonden worden ge houden ten huize van de voorzit ster van het vrouwenberaadme vrouw MA. Barge van der Putt Aquariumliefhebbers Het nieuwe seizoen bij de Wasse- naarse vereniging van aqua riumliefhebbers "Het Zeepaard je" begint morgen met een con tactavond te 20.00 uur in de zaal achter de Zijllaankerk. De heer J Vlasblom zal een inleiding hou den over "Planten en planten- groeperingen" en daarbij dia's vertonen. Raad voor Jeugd In het raadhuis "De Paauw" te Wassenaar wordt volgende week woensdag om 20.00 uur een ple naire vergadering gehouden van de stichting Wassenaarse Raad voor Jeugd en Jongeren. Op de agenda staan onder meer een ver slag van de contacten met de ge meente. de stand van zaken met betrekking tot de subsidieveror dening, de ervaringen van de Van Woesikgroep met de huisves tingsproblematiek en de vraag oj de WRJJ zich zal gaan bezighou den met het voorontwerp-be stemmingsplan "Hofcamp" en met de door de gemeente aange kondigde bouwnota. Weerzien Indonesië Voor de afdeling Wassenaar van de Koninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde zullen maandagavond 24 september om 20.00 uur in het Jeroenhuis de heer en mevrouw Krijthe een ge sprek houden en dia's vertonen onder de titel "Weerzien met In donesië. Plantenruilbeurs In de kwekerij van de de gemeente Wassenaar naast Raadhuis "De Paauw" staat voor zaterdag morgen 6 oktober een najaars ruilbeurs van planten op het pro gramma. Er zal niet alleen ge ruild kunnen worden maar ook advies over de verzorging van planten gegeven worden door een deskundige Pottenbakken Onder leiding van Ben Hosman gaan er eind september weer pot tenbakkers-cursussen van start in kasteel Duinrell. In deze lessen wordt aandacht besteed aan draaien, boetseren, glazuren en bakken. Donderdag Leids Vrije tijdscentrum - Breestraat 66 film: De Rode Psalm. 21 uur. Gesprekscentrum - Cassanovafilm, 20 Gebouw Rehoboth - Rapenburg 10 Postzegelbeurs, 19.30-22 uur. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep Homofilie open café avond, 21 uur. Architektenwinkel, Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19 vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen adviescentrum, vr. van 14-16 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73b, open sociëteit. 19-21 uur. Voorschoten 20 uur Commissievergade ring. Oegstgeest - Raadsvergadering 20 uur Gemeentehuis. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt aangenomen van 31 augustus tot 7 sep tember door Apotheek "Tot Hulp der Menschheid", Rosmolen 13, 121060 en door apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheekje komen, kan men uitslui tend voor spoedgevallen van een taxi tel. 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn 134604 ten zui den van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkerkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma/do van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat 43 Noordwijkerhout, tel. 02523-3398. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2