Zwartkruis en Krol zetten Oranje in op goede spoor rust Van Hanegem: Utrecht keus van m n hart Brom eist maatregelen tegen Piet Schrijvers Linfield betaalt hoge prijs "Eén helft bang voor uitschakeling" DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 LEERBROEK UTRECHT (GPD) - ,fC Utrecht is voor Truusen mij de keus van ons hart. Vooral m'n vrouw heeft erop aangedrongen om niet te ver van ons huis in Leerbroek te gaan spelen. Er moet nog wel een gesprek komen met Han Berger, want ik begrijp best dat hij als trainer in eerste in stantie niet zo gelukkig was met mijn eventuele komst. Mocht dat gesprek goed uitpakken, dan meld ik me vanmiddag al op de training van Utrecht en speel ik zaterdag mee tegen Sparta. Defi nitief is de zaak pas rond als ik met Berger gepraat heb". Dat zegt Wim van Hanegem (35) na een dag vol telefoneren en reizen. Eerst reisde hij naar België voor een gesprek met Berchem Sport, daarna was hij telefonisch met FC Utrecht, Manchester City, Sunderland en de Oostenrijkse club Velden in de slag. Wim van Hanegem verwacht dat hij op het aantrekkelijke aanbod van FC Utrecht zal ingaan. ,J3ij mij ligt de zaak fifty-fifty Maar Truus heeft ook een stem in het kapittel. Zij heeft als mijn zaak- waarneemster gefungeerd en wie onze relatie een beetje kent, weet dat ik de stem van m'n vrouw zwaar laat wegen.Ach.misschien is dat reizen ook wel genoeg ge weest. Voorlopig althans. Ik heb in Chicago goed geld verdiend. Die club wil me begin april weer graag terugzien. Wanneer ik be sluit om weer naar Amerika te gaan, wordt het zeker Chicago Stings. Dat heb ik die mensen be loofd, ze hebben nog twee jaar een optie op me. Maar het is ook mo gelijk dat ik me voorgoed in Ne derland vestig. Ik wacht maar af' Wim heeft er geen moeite mee dat hij zich in Utrecht zal moeten aanpassen aan de speelwijze die Han Berger - een stuk jonger dan Van Hanegem - hem zal opleggen ,JDaarom heb ik ook om dat ge sprek gevraagd, ik heb alle begrip voor zijn bezwaren. Vergeet niet dat hij een lekker jong ploegje heeft opgebouwd waarin hij een bepaalde tactische visie heeft neergelegd. Maar ik hoop hem duidelijk te maken dat ik motiva tie genoeg heb om me nog eens te manifesteren. En dan die af stand, bij wijze van spreke ga ik af en toe van Leerbroek naar Galgenwaard lopen. Onder Wiel Coerver heb ik vroeger trouwens ook al een paar keer de afstand tussen Hendrik-Ido-Ambacht en de Kuip lopend afgelegd. Dus je weet maar nooit". FC Utrecht heeft via bestuurslid Arno van de Heuvel, die eerder al aan de onderhandelingstafel zat met Frank Kramer, een zeer ac ceptabel bod uitgebracht. ,X>e komst van Wim van Hanegem is ons wel iets waard", zegt hij. „Ondanks tal van activiteiten rondom de thuiswedstrijden is er geen stijging van de toeschouwer stotalen. Wij moesten het dus gaan zoeken in het publiek trek ken en we hopen nu maar dat Wim vandaag toehaptHet ziet er goed uit nu we zowel als met Truus als met hemzelf op de juiste golflengte zitten. Maar Willem is de laatste dagen overstelpt met aanbiedingen. Uit geheel Europa hebben ze bij hem aan de telefoon gehangen. Ik begrijp dat hij in de nadagen van zijn loopbaan toch nog de meest profijtelijke aan bieding wil kiezen. Maar we ho pen dat hij de stem van z'n hart zal volaen en voor ons kiest" Ton van der Linden, belast met technische zaken in het FC-be- stuur, is dezelfde mening toege daan. ,Jk weet uit mijn eigen loopbaan hoe belangrijk het is om mensen binnen een elftal te heb ben die iets uitstralen naar het publiek. In Utrecht is de Kromme zo'n figuur en wat er speltech- nisch van terecht komt, dat zien we wel. Met al die jonge kerels rond hem heen,die het vuile werk kunnen opknappen ben ik daar niet zo bang voor", aldus oud-tn- ternational (24 maalVan der Linden. Tenslotte de visie van Han Ber ger, de trainer: „Wanneer Van Hanegem vandaag op de trai ning verschijnt, krijgt hij mijn loyale medewerking. Je kunt er met om heen dat Willem een klas sespeler is. Ook nu nog. En ik ben eerlijk genoeg om toe te geven dat zijn komst met zo erg in mijn visie op ons elftal past. Anderzijds moet ik toegeven dat ons team toch teveel spelers mist die een grote uitstraling naar het publiek hebben, hetgeen uit de recettes blijkt. Ik hoop van harte dat Van Hanegem bij ons een waardige afsluiting van zijn voetballoop baan in Nederland krijgt. Dat verdient niemand meer dan hij". ■k Dick Nanninga in actie. De Rode-reus scoorde tweemaal Stand groep 4 Nederland 6 5 0 1 10 16-3 Polen 4 3 0 1 6 7-2 Oost-Duitsl. 4 3 0 1 6 7-5 Zwitserland 6 2 0 4 4 5-11 IJsland 6 0 0 6 0 2-16 HAARLEM - Linfield en Dundalk, allebei in een recent Europees verleden kansloze tegenstander van PSV, hebben gisteren in Haarlem gestreden om een plaats in het echte Europese toernooi van de landskampioenen. Dun dalk won voor zo'n duizend toe schouwers, onder wie een paar handjesvol Ieren, Linfields thuiswedstrijd met 2-0 (1-0) en mag na het gelijke spel uit Dun dalk (1-1) in de eerste ronde aan treden tegen een andere Europe se dreumes: Hibernians van Mal ta. In Dundalk, op slechts tachtig ki lometer van Belfast, ontstonden vorige week rellen door suppor ters van Linfield, de bezoeker Aangezien de UEFA geen bood schap heeft aan de politieke si tuatie in Ierland werd Linfield gestraft met een verbod van twee thuiswedstrijden in het Engelse taalgebied. De club uit Belfast week uit naar Haarlem en betaal de een hoge prijs voor het wan gedrag van zijn supporters. "In Belfast zouden voor deze Ierse derby vermoedelijk tienduizend toeschouwers zijn gekomen", stelde een bestuurslid van de club. "Nu zijn het er duizend en bovendien moeten wij voor de kosten opdraaien, ook voor die van Dundalk, dat anders een uur tje in de bus had moeten zitten om bij ons te komen en nu van Dublin naar Amsterdam moest vliegen. Alles bij elkaaï kost dit Europacuptoernooi ons onge veer zeventigduizend gulden, terwijl wij er gewoonlijk een klein beetje mee verdienen". Linfield miste de kans om het ver lies goed te maken door ijverig en enthousiast, maar voornamelijk uitermate onbekwaam te voet ballen. Dundalk trouwens deed er braaf aan mee. De ploeg uit de Ierse Vrijstaat profiteerde echter van zwakheden in Linfields ver dediging via Muckian, die twee maal scoorde. Glasgow Rangers plaatste zich voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor bekerwinnaars. De Schot ten wonnen de uitwedstrijd in de voorronden in Oslo tegen Lilles- tröm met 2-0. Bij de rust was de stand 1-0 door een doelpunt van Alex McDonald. Derek Johnsto ne zorgde een minuut voor tijd voor de tweede Schotse treffer. Er waren ruim 6000 toeschou- Frankrijk klopt Zweden in REYKJAVIK - Met vereende krachten hebben bondscoach Jan Zwartkruis en aanvoerder Ruud Krol het Nederlands elftal in het EK-kwalificatieduel met IJsland juist op tijd op het goede spoor weten te zetten. Nadat Oranje in de eerste helft met meer geluk dan wijsheid aan een dreigend debacle was ontsnapt - een 3-1-achterstand bij rust zou gezien het spelbeeld geenzins in strijd met de verhoudingen zijn geweest - werd het met zorgen tegemoet geziene karwei na de hervatting op een imponerende wijze naar een succesvol einde geleid. De 0-4-zege is ook naar internationale maatstaven een aansprekende pres tatie. Ter illustratie: Polen, Oranje's gevaarlijkste concurrent in groep 4 van het Europese kwalificatietoernooi, kwam vorig jaar in het Laugardalvollur-stadion van Reykjavik niet verder dan 0-2. Er moeten heel wat harde woorden zijn gevallen tijdens de rust. Krol had daarvoor in het veld al ge probeerd zijn collega's tot meer activiteiten te dwingen. Zijn aanwijzingen bleven echter zon der het gewenste resultaat. In de rust kreeg hij steun van Zwart kruis. „Ik heb ze geshockeerd; ze onbarmhartig met de neus op de feiten gedrukt" „Nee, het was niet watje noemt een donderspeech van Zwartkruis Maar er is natuurlijk wel erg veel gepraat. Daar was dan ook alle aanleiding toe", vertelde Krol, die overigens ondanks de zonder meer bedroevende verrichtingen van de Nederlanders in het eerste bedrijf geen moment bang is ge weest voor een afgang. Laag eigen huis: 3-1 STOCKHOLM (ANP) - Het Franse voetbalelftal heeft gisteren in Stockholm met 3-1 gewonnen van Zweden. Het betrof een wed strijd in de voorronden van het toernooi om het Europese kam pioenschap (groep 5). De Franse doelpunten kwamen op naam van Lacombe, Platini en Battis- ton. Voor Zweden scoorde Backe tegen. Door dit resultaat behield Frank rijk een kleine kans om van de poule te worden. Stand in groep vijf: Frankrijk Tsj. Slowakije Zweden Luxemburg 5 3 117 11-6 AMSTERDAM (GPD) - Cor Brom, de omstreden trai ner van landskampioen Ajax, eist van het bestuur dat disciplinaire maatre gelen tegen doelman Piet Schrijvers worden getrof fen. Gebeurt dat niet, dan zal Schrijvers niet worden opgesteld in de wedstrijd tegen Haarlem die voor het komend weekeinde op het programma staat. In een radio-interview heeft Piet Schrijvers ernstige kritiek geuit op Cor Brom, die in de ogen van de Ajacied niet capabel is de landskampioen te trainen. Voor zitter Ton Harmsen van Ajax is in ieder geval van plan Schrijvers op het matje te roepen, als deze vandaag met het Nederlands elf tal terugkeert uit IJsland. Harm sen: „Dergelijke uitlatingen kunnen we niet toestaan. We hebben zondag afgesproken, dat Schrijvers niets meer zou publi ceren. We zullen dus met hem gaan praten Ook zal het bestuur van Ajax gaan praten met Cor Brom over de be schuldigingen, die tegen de trai ner zijn geuit. Zo zou Brom van een amateurclub 5000 gulden hebben ontvangen, een bedrag dat voor de spelers was bestemd. Ook zou hij een rijpaard en een half geslacht varken hebben ge kregen. Voorzitter Ton Harmsen: „Waar Brom van beschuldigd wordt, zullen we nooit gebruiken om hem te ontslaan". Uit de woorden van Harmsen mag worden opgemaakt, dat een eventueel ontslag van Brom al leen op zuiver technische gron den zal plaatsvinden. Harmsen: „Voor de eerste wedstrijd om de Europa-Cup moet orde op zaken zijn gesteld". Dat de train, i mi slagen gaat worden, wordt door Harmsen niet met klem ontkend: „Het zou kunnen" Niets, maar dan ook werkelijk niets deugde er aan het spel van Oranje in de eerste helft. Het tempo lag verschrikkelijk laag: er werd to taal niet bewogen; de passes wa ren zeer slordig; de organisatie liet alles te wensen over, kortom Oranje faalde op alle fronten. Het pleit niet voor de wel vechtende IJslanders dat zij hun opponen ten toen niet de passende afstraf fing konden bezorgen, al gebiedt de eerlijkheid daarbij aan te te kenen, dat de ploeg van de Russi sche coach Iljetsev geen greintje geluk had bij zijn offensieve ac ties. Al in de eerste minuut lever de IJslands eerste hoekschop een goede kans op, maar de kopstoot van Atli Edvaldsson kon nog net door de attente Schrijvers on schadelijk worden gemaakt. De ze duidelijke waarschuwing werd door Krol en de zijnen niet serieus genomen. „Onbewust toch weer een kwestie van onderschatting", meende Zwartkruis. „Er was totaal geen speldiscipline en als we zo waren doorgegaan, zouden we onge twijfeld voor de eindstrijd van het Europees kampioenschap zijn uitgeschakeld. Ik ben daar echt bang voor geweest" Eén opleving Nederland kende slechts één ople ving in die miserabele periode. In de tiende minuut trok Tahamata, die met Stevens en in iets minde re mate Krol - ondanks een te rugval in de slotfase - ook al in de eerste helft een voldoende wist te scoren, op avontuur. Na een knappe één-twee-combinatie met Nanninga manoeuvreerde de populaire Ajacied zich in kans rijke positie, maar een inzet ket ste af op de paal. De daarop vol gende poging van Willy van de Kerkhof werd in de levende IJs landse muur gesmoord. De gastheren kwamen daarna nog twee keer heel dicht bij een doel punt. In de zevende minuut trok Brandts in het strafschopgebied onnodig aan de noodrem Scheidsrechter Clive Thomas (Wales), die drie jaar geleden in Zagreb tijdens de EK-finalewed- strijd tussen Oranje en Tsjecho- slowakije de Nederlanders tegen zich in het harnas joeg door Van Hanegem en Neeskens uit het veld te sturen en Cruijff een gele kaart voor te houden, was nu erg coulant. Hij zag slechts een geval van obstructie in Brandts' over treding en gaf daarom een indi recte vrije trap. Op aangeven van Edvansson knalde aanvoerder Johannes Edvalsson net Tien minuten voor rust kroop Ne derland opnieuw door het oog van de naald. Balverlies van de falende Ling stelde Sveinsson in staat Thobjornsson de diepte in te sturen. Tussen twee Oranje- verdedigers in slaagden de IJs landers er nog in doelman Schrij vers onder vuur te nemen. De bal ging maar net voorlangs paard aan beweging, de ruimte schiep voor oogstrelende combi- U in de vierde minuut kon de eer ste vrucht worden geplukt. Uit een haarzuivere dieptepass van Krol („Ik kon nu meer initiatie ven ontplooien omdat er wél ga ten op het middenveld werden getrokken") belandde de bal bij Metgod, die niet onfortuinlijk langs laatste man Gudmundsson wist te glippen en vervolgens doelman Bjarnason kansloos liet De moegestreden IJslanders kwamen deze klap niet meer te boven. Door massaal te gaan ver dedigen - alleen Feyenoorder Pe- tursson waagde zich nog eer een offensief uitstapje, ma kreeg geen enkele kans mee voorstopper Brandts, die overi gens net als twee weken geleden een gele kaart overhield aan zijn bewakingsdienst tegenover Pe- tursson - wisten zij nog ruim twintig minuten overeind te blij- hij Uit boekje Hoogstaand Iet was de laatste aanvallende ac tie van betekenis van de thuis ploeg. Na rust liet Zwartkruis' keurkorps, met Metgod als in valler vuur Ling, de ruim 10.000 toeschouwers eindelijk zien tot welk hoogstaand voetbal de tweevoudige vice-wereldkam- pioen in staat is. Het was uiter aard niet alleen het gevolg van de vervanging van Ling, die tot con sequentie had dat René van de Kerkhof als rechter- en Tahamata als linkerspits gingen opereren, dat Nederland nu wel aan de ver plichtingen van zijn stand wist te voldoen. De basis van het succes werd vooral gevormd door de ouderwetse agressiviteit, die, ge- Cen combinatie-uit-het-boekje vormde de inleiding van Oranje s tweede treffer. Krol fungeerde weer als startpunt en via Hoven- kamp werd Willy van de Kerkhof belast met de afronding. Dit suc ces smaakte naar meer. In de 28e minuut zette Willy van de Kerk hof de ongrijpbare Tahamata weer eens aan het werk. Twee IJslanders werden knap om de tuin geleid, waarna Nanninga eenvoudig nummer drie kon la ten aantekenen. [\vee minuten voor tijd kreeg de zege nog meer inhoud. Uit een voorzet van Metgod kopte Nan ninga de laatste treffer fraai in. waarmee de Roda-reus voor de zoveelste keer bewees een zeer gevaarlijke spits te zijn, die nau welijks meer uit Oranje valt weg te denken. Dat geldt uiteraard niet voor Ling, die zich in het Ne derlands elftal nog nooit echt heeft kunnen waarmaken. Hij gaf ook toe zijn laatste kans te heb ben verprutst, al hoopt hu zich nog eens te kunnen terugvech- KORFBAL - De hoofdklasse korf balwedstrijd Fortuna-PKC, die oorspronkelijk op zondag 9 sep tember op het programma stond, is gisteravond reeds gespeeld. De ontmoeting eindigde gelijk: 13-13. VOLLEYBAL - Het Nederlands volleybalt< am het ft msteravond m Montfoorl ook de Laatste ont moeting tegen Tsjechoslowakije kansloos verloren. De setstanden waren: 7-15, 7-15,9-15. NACUT£L'JKë \OüRTRAZ£MDÊ LUISTERVRIENDEN SNOEPIÊ VERTELDE MU Net', T-JDtENS CAT £R \KXJU 'T lU^KZlTTERS- SAANTJE C-i'J DBTAA IE TJOERS <=>EZOuHT OAAT UlORpSsJ NAAR iemand VAN Buiten D£CLU0.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21