Vracht van 200.000 kilo gips tegen stank OUDSHOORNSE KERK RUIM JAAR DICHT Arbeidsbureau boekt succes metzoeklijst Hotel moet dicht na weigering tot uitbreiding "Kattepis"-lucht in Alphen aangepakt Jack Jersey in plaats van de Rainbowtrain .x" DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 17 ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de Alphense vuilnisbelt (langs de weg van de nieuwbouwwijk Ridderveld naar Ter Aar) is gisteren zo'n 150.000 tot 200.000 kilo gips gestort. Dit speciaal uit het buitenland aangevoerde spul moet de doordringende kattepis-Iucht bestrijden, die nu al geruime tijd van de vuilstortplaats afkomt. Al naar gelang de wind staat, ondervinden de bewoners van Ter Aar of van de wijk Ridderveld flinke last van die stank. Overigens is nog steeds niet duide lijk waardoor nu precies die pe netrante geur wordt veroorzaakt. Een eerste onderzoek, uitgevoerd door het hoogheemraadschap Rijnland, heeft wel uitgewezen dat de lucht komt van zogenaam de boterzure derivaten (van bo- terzuur afgeleide stoffen). Zoals wij gisteren meldden, is in Al phen na deze constatering een maatregel getroffen jegens de firma's Heineken, Unilever en de Nederlandse Aardolie Maat schappij. Deze drie bedrijven hadden speciale toestemming (ook van de provincie) om orga nisch afval te storten op de Al phense vuilnisbelt. Die toe stemming is thans tijdelijk inge trokken. Aldus wethouder D. van Leeuwen tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de commissie openbare werken over de stin kende Alphense vuilnisbelt. Vol gens de wethouder zijn deskun digen van het hoogheemraad schap Rijnland er nog niet uit wat er precies aan de hand is. Alleen ervaringen elders van ambtelijke deskundigen van de provinciale waterstaat, zijn ter harte geno men, zodat nu gips (150 tot 200 ton en niet 90, zoals eerder ge noemd) ter afdekking "van wat de mogelijke oorzaak zou kunnen zijn" wordt aangewend. Of men er ooit achter komt wat zich op de Alphense vuilnisbelt af speelde is overigens twijfelach ting. Wethouder Van Leeuwen herinnerde aan een stankpiekja ren geleden in Aarlanderveen, waarvan noch TNO, noch Rijn land de oorzaak hebben weten te achterhalen. Water Van Leeuwen sprak gisteravond ook met klem tegen dat het water van de Aar of de Kromme Aar zouden zijn vervuild. "Dat is door Rijnland niet geconstateerd", al dus de wethouder, die overigens met name kritiek van L. van Baaien (Progressieve Combina tie Alphen) over zich heen kreeg. Deze vond: "Dit soort zaken mo gen zich niet voordoen. Je weet van tevoren watje laat storten, je kunt van te voren bekijken hoe die stoffen reageren als ze met el kaar in contact komen. En dan mag er gewoon niets gebeuren, anders mag er niet gestort wor den. Dat is beleid" Van Leeuwen in antwoord daarop: "We vragen bij elke aanvraag t De stank-bestrijdingsploeg in actie op de Alphense vuilnisbelt. Gisteren begon men met het spuiten van tonnen n tonnen gips voor storting die ons bereikt aan de provincie om een garantie dat er geen calamiteiten kunnen op treden. Die verantwoordelijk heid ligt dus bij de provincie" Noordwijkse eigenaar: ■k Het gipspoeder tegen de vuilnisbelt-stank tanks uit Duitsland aangevoerd. Jack Jersey .trekpleister op Alphense jaar markt ALPHEN AAN DEN RIJN - Niet de groep Rainbowtrain (van Anita Meijer en Hans Vermeulen) wordt de grote trekpleister tijdens de Alphense jaarmarkt op woens dag 19 septembermaar zanger Jack Jersey. Rainbowtrain is door de organisatie in Alphen af gezegd, omdat niet gegarandeerd kon worden, dat de groep in z'n geheel naar Alphen zou komen Men wilde niet het risico lopen, dat op het podium een uitgedun de Rainbowtrain (normaal een vijftien-mans-formatie) zou ko men te staan. Ter vervanging is nu Jack Jersey geconstateerd. Deze zanger komt met de Jay Jays en zijn begelei ders, zodat in totaal een groep van dertien mensen het podium zal bevolken. Jack Jersey zal-tij dens het avondfeest van de jaar markt twee optredens voor zijn rekening nemen. Behalve deze artiest zullen ook Sas- kia en Serge en Robert Paul op treden. evenals de Alphense car navalsvereniging de Cascarvie- ten. Hans van Wilgenburg, radio- en tv-omroeper van de KRO zal het avondprogramma, dat om half acht begint, aan elkaar pra- t ten. 99 ALPHEN AAN DEN RIJN - Een groot aantal bedrijven in Alphen en de dorpen rondom hebben van het ge westelijk arbeidsbu reau in Alphen een lijst gekregen met gegevens van 160 werkzoeken den. Bedrijven die in dit (anonieme) aanbod een geschikte kandidaat voor een vacature me nen te ontdekken, kun nen contact zoeken met het arbeidsbureau. Volgens de directeur van het Alphense arbeidsbureau A. A. J. Bakker heeft die lijst een tweeledige uitwerking. "Enerzijds zijn er bedrijven die reageren en die we verder kunnen helpen. Anderzijds zijn er werkzoekenden, die zichzelf op de lijst herkennen en misschien, gestimuleerd omdat ze zien dat wij wat voor hen proberen te doen, zelf weer wat actiever worden. De vorige keer hebben we al thans mensen die toch al een tijdje bij ons ingeschreven stonden van de lijsten zien verdwijnen nadat de lijst was rondgestuurd, zonder dat wij hadden bemiddeld" Een vorige lijst werd in Alphen een succes. Het aantal werk lozen op de lijst kon met twin tig procent worden vermin derd. Vrij frequent brengt het ge westelijk arbeidsbureau lij sten uit met informatie onder werkzoekenden. De lijst die dezer dagen is verzonden is erg algemeen. Maar ook meer gerichte staten werden de voorbije periode verzonden of gaan nog de deur bij het arbeidsbureau uit. Enige tijd geleden kregen onderwijsin stellingen in de Alphense re gio een lijst met werkloze on derwijzers en onderwijzeres sen onder de neus geschoven. Dinsdag ging een lijst uit met personeel in de groep "aca demisch gevormd en hoger leiding gevend" Woensdag morgen konden al de eerste reacties worden genoteerd. Thans staat een lijst met werkzoekenden in de ge zondheidszorg op stapel. Volgens Bakker is ook de on derwij slijst goed aangesla gen. "Op die lijst hebben we 85 mensen gebracht. We kre gen er 71 reacties op. Inmid dels zijn zo'n twintig onder wijsgevenden, voor het me rendeel vrouwen, aan het werk. De meesten in een tij delijke baan, dat wel, maar toch ook enkelen met een vas te aanstelling. Bovendien lo pen er nog zo'n 25 sollicita ties" Successen als met de onderwijslijst hebben het ar beidsbureau de overtuiging gegeven, dat het een goede zaak is om van tijd tot tijd uit te komen met een lijst met daarin een selectie van het als werkzoekend ingeschreven personeel. Hoofddorpse na aanrijding overleden HOOFDDORP - De 16-jarige Geer- truida van Heese uit Hoofddorp is gisteravond ten gevolge van een ernstig verkeersongeval overleden. Het ongeval vond plaats op de Hoofdweg-oostzij de in Hoofddorp. Twee meisjes, rijdend op een defec te bromfiets, en een motorrijder werden van achteren aangereden door een personenauto, bestuurd door een 33-jarige inwoonster van Nieuw-Vennep. Deze had volgens de politie alcohol ge dronken. De beide meisjes en de motorrijder liepen zware ver wondingen op. De personenauto kwam gekanteld terecht op het wegdek. Een sur veillancewagen van de gemeen tepolitie van Haarlemmermeer kwam zeer kort na het ongeval in botsing met deze gekantelde au to. Hierbij deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Eén van de meisjes, Geertruida van Heese, overleed een uur later aan de gevolgen van de opgelopen verwondingen. Het andere meisje, een 15-jarige inwoonster uit Hoofddorp en haar 19-jarige broer (de motorrijder), werden met ernstige verwondingen op genomen in het Elisabeth Gast huis in Haarlem. De bestuurster van de auto, die het ongeluk ver oorzaakte, is inmiddels aange houden en ingesloten. NOORDWIJK - Hotel Zin- ger aan de Zeereep In Noord wijk gaat definitief dicht. Op 1 oktober verla ten de laatste gasten het hotel. Directeur-eigenaar C. de Zinger heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Lisse een ontslag aanvraag ingediend voor 12 personeelsleden die in vaste dienst bij Zinger zijn. Het arbeidsbureau heeft de ont slagaanvraag inmiddels goedge keurd. Ook komt een aantal sei zoen-medewerkers die op con tract werken op straat te staan. De reden voor de sluiting van het hotel is dat eigenaar De Zinger geen toestemming heeft gekre gen om het hotel uit te breiden. Tot twee maal toe werden zijn plannen om het hotel met twintig kamers uit te breiden en de ac commodatie te moderniseren door de gemeente Noord wijk af gewezen. Conferenties De Zinger wilde het hotel uitbrei den met vijftien tot twintig ka mers. Dat was nodig om de ex ploitatie van het hotel rendabel te ^Miljoenen vergende restauratie begint op 22 september ALPHEN AAN DEN RIJN - Eind deze maand zal het bouwbedrijf van de gebroeders Den Hoed uit Bergambacht aanvangen met de restauratie van de Oudshoorn- sekerk. Gisteravond is het be sluit gevallen om dit miljoenen- karwei te gunnen aan de laagste inschrijver, het bouw- en aan nemingsbedrijf van de gebroe ders Den Hoed. Op 22 september zal er voor het laatste "gekerkt" worden in het driehonderd jaar oude kerkge bouw. Direct daarna denkt het bouwbedrijf in de kerk aan de slag te gaan. De restauratie werkzaamheden zullen onge veer vijftien maanden in beslag nemen. Het kerkbestuur hoopt echter, het dan in zijn oude glo rie herstelde kerkgebouw, al met Kerstmis 1980 in gebruik te kunnen nemen. Tijdens de res tauratie zullen de kerkgangers uitwijken naar gebouw Onder weg aan de Lijsterlaan. De Oudshoornsekerk, eén phens zeer weinige ten, is zeer dringend aan herstel toe. De afgelopen vier jaar is het gebouw in sneltreinvaart in verval geraakt. De oorzaak: het krimpen van de koppen van de houten funderingspalen door het zakken van het grondwater. Met als gevolg dat de vloeren verzakten en de muren enorme scheuren gingen vertonen. Ver der is het pleisterwerk op vele plaatsen van de muren gevallen of aangevreten. Tijdens de restauratie zal de kerk, tot aan de vloeren toe, ontruimd worden. Het driehonderd jaar oude gebouw zal van een hele nieuwe betonnen fundering worden voorzien met daarover heen een nieuwe betonnen vloer. Daar bovenop komen dan weer de oorspronkelijke tegels. De restauratie wordt verder aan gegrepen om de kerk van een meer eigentijdse verwarmings installatie te voorzien. Die is vooral van belang voor het be houd van plafond en orgel. Het orgel is pas enkele jaren geleden ingrijpend gerestaureerd. De hele operatie (inclusief het op knappen van de kosterswoning en de herbouw van het zaaltje achter de kerk) gaat bijna 2 miljoen vergen. De helft van de subsidiabele kosten (de aanleg van verwarming, het opknap pen van de kosterswoning en de afbraak en wederopbouw van het zaaltje vallen daar bijvoor beeld niet onder) wordt betaald door het ministerie van CRM (Monumentenzorg). Van de ge meente Alphen valt een bijdrage van 10% te verwachten en de provincie Zuid-Holland neemt 30% van de kosten voor haar re kening. Dc kerk zelf moet de res terende 10% op tafel leggen. Inclusief de extra kosten voor verwarming etc. komt dat neer op een bedrag van rond de vie renhalve ton. Tal van acties hebben intussen al bijna de helft van het benodigde bedrag opge leverd. Een heel belangrijk financieel probleem is intussen opgelost. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het bedrag dat het ministe rie van CRM aan de restauratie zou meebetalen voorgeschoten moest worden. Het geld zou pas in 1982 daadwerkelijk worden uitbetaald. In de vakantie is er echter bij het kerkbestuur een brief binnengekomen met dc mededeling dat nu toch gepro beerd zal worden de bijdrage ge lijk op met de bouw uit te beta len. s ook het pleisterwerk aange- maken. Hotel Zinger was voor zijn inkomsten niet alleen afhan kelijk van het toerisme. Er wer den in het hotel regelmatig confe renties gehouden. Vooral om de deelnemers daaraan de gelegen heid te bieden de nacht in het ho tel door te brengen, was er be hoefte aan meer kamers. Protesten Zinger wilde het hotel uitbreiden in de richting van de vuurtoren. Voor de uitbreidingsplannen diende de hoteldirecteur een aanvraag voor een bouwvergun ning in bij het Noordwijkse ge meentebestuur. De gemeente was in principe be reid om het voor dat gebied be staande bestemmingsplan dat een dergelijk uitbreiding niet toe stond "open te breken". Maar toen tegen de bouwplannen be den, met name van bewoners van de Bosflat, wilde de gemeente geen medewerking meer verle- De bewoners van de flat hadden volgens de heer Boering van de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente, met hun pro testen volkomen gelijk. "In deze omstandigheden kon de gemeen te niets anders doen. dan het met de protesten van de bewoners van de Bosflat honoreren", aldus de heer Boering. Appartementen Eigenaar De Zinger kon gen nog geen mededelingen doen over de plannen die hij met het hotel heeft. Eerder dit jaar over woog hij om op de plaats van het hotel tien tot vijftien apparte menten neer te zetten. Zeker is dat er opnieuw een hotel in Noordwijk verdwijnt. Expositie in Hillegom HILLEGOM - De culturele raad van Hillegom organiseert het komende weekeinde een exposi tie van de bekende schilder-te kenaar Pieter Mussert. De ten toonstelling wordt gehouden in de vier zalen van het Mossenest in Hillegom. Pieter Mussert is vooral bekend geworden door zgn landschap pen. De organisatoren hebben gekozen voor deze landschapte keningen en -schilderijen, aan gevuld met enige stadsgezichten. De ier klaslokalen van het Mos senest zullen elk een eigen sfeer van de diverse periodes van de Hillegomse schilder tonen. e expositie wordt gehouden op 7, 8 en 9 september en is dagelijks te bezichtigen van 10 00 tot 17 00

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17