Ton Janson springt het verst met de polsstok Plan Pais afgewezen ijlMI ACTIEF VOOR KINDEREN IN DE DERDE WERELD Lezers schrijven PAGINA 16 VARIA DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Vanavond huldebetoon aan Noordwijkse jeugdkampioen Wat Noordwijker Ton Janson zich afgelopen zaterdag met een sprong van 16.98 meter in het Friese Bui tenpost allemaal niet op de hals heeft gehaald. Ten eerste: het Nederlands junioren-kampioenschap polsstokverspringen. In de tweede plaats: het hier af- gedrukte vraaggesprek. En ten derde: een door de Noordwijkerhoutse pols- stokverspringvereniging Leeuwenhorst in allerijl op Ton Janson tracht de polsstok te grijpen: begint te glijden, nou dan ben je al verkocht .Wanneer je in de stok zit e touw gezette receptie (van avond van zeven tot acht uur in 'De Kuip' aan de Noord wijkse Zeestraat), waarin de 19-jarige HTS-student op grootse wijze hulde zal wor den gebracht. Dat hij met dit alles overladen zou worden, had Ton Janson zaterdag niet kunnen bevroe den. Uiterst geconcentreerd nam hij in het Friese polder land zijn aanloop, klom in de elf meter lange, loodrecht staande stok en sprong met al zijn krachten af. Een prestatie die nog geen twee minuten in beslag nam. „Al die weken had ik er naar toe geleefd. Drie keer per week getraind. Mijn klimtechniek bijgespijkerd en getracht mijn zwakke punt, de af sprong, wat op te vijzelen. Je ziet, het heeft z'n vruchten af geworpen." Ton Janson, sinds enkele we ken deel uitmakend van de SJC-gelëderen, had, om en kelblessures te voorkomen, zijn debuut op het Noord wijkse voetbalveld maar uit gesteld tot na de verspring- kampioenschappen. En zie daar 16.98 meter. Weliswaar een respectabele sprong naar zijn zeggen, maar toch niks vergeleken bij de 18.37 meter, die Nederlands kampioen Aart de With uit Benschop ooit sprong. Een record! Ton Janson, doordat hij op blo te voeten springt een buiten beentje in het polsstokver- springwereldje, is vier gele den tot het Leeuwenhorst- korps toegetreden vanwege de „zo gezellige sfeer die door de 15 springende leden werd geschept. Je springt altijd voor massa's publiek en bo vendien kom je nog 'ns er gens." Volkomen vreemd was de pols stok hem trouwens niet. In zijn jonge jaren mocht Ton al graag de polderwegen krui sen om slootje te springen. Wist dus al enige tijd wat het betekende om nat te gaan. „Dat nat gaan is iets wat de mensen afschrikt deze sport te beoefenen. Ik moet ook toegeven: nat gaan is niet leuk." Volgens hem zie je alle moeite die je je met de voor bereiding van zo'n sprong ge troost hebt, plotsklaps in het water vallen. „Wanneer je in de stok zit en je begint te glijden, nou dan ben je al verkocht. Ga je onher roepelijk nat. En dan mag je je de kramp hebben geklom men maar dan blijkt dat toch mooi voor niks." Wat volgens de Noordwijkse kampioen ook erg teleurstel lend is, is dat men vaak zo ge concentreerd op de stok af stevent, dat men niet op tijd springt en van de schans af loopt. „Dan maak je een lelij ke smak." Afgelopen zaterdag bleef Ton echter voor deze euvels ge spaard („Het gebeurt wel va ker dat ik na tien of twintig sprongen nog droog ben"). Hij zette gewoon zijn stok stevig en verticaal in de bag ger, nam een vliegensvlugge aanloop, klom rap en behoed zaam naar boven en nam bij het overhellen van de lange lat een kordate afsprong. Volgens die methode ging Ton Janson zaterdag te werk. Een formule die hij vanavond op de receptie in 'De Kuip' wel licht tot vervelends toe in geuren en kleuren zal moeten navertellen. i SOS Kinderdor- Leidenaar heeft stand op Leidato Zolang de Leidato duurt, zolang zal Leidenaar J Brakhoven, contactpersoon in deze contreien van de stichting SOS Kinderdorpen, op deze huis houdbeurs te vinden zijn. Op de Leidato staat Brakhoven een kraam ter be schikking om het doel van SOS Kinderdorpen, een stichting waarvoor hij dag en nacht bereid is op de barricade te staan, uit te dragen. Dat doel is kortweg mensen op te trommelen die kinderen uit de Derde Wereld schriftelijk willen adopteren Het is Brakhoven er alles aan gelegen zoveel moge lijk zielen voor SOS Kinderdorpen te winnen. Aangezien hij zich op deze Leidse beurs van een groot publiek verzekerd weet, zal hij geen minuut onbenut laten voor zijn 'parochie' te preken. Dat men dus voor een tientje per week een kind in de Derde Wereld reeds voor een belangrijk deel uit de brand kan helpen. Brakhoven: „Voor veel mensen is een tientje per week te veel. In veel gevallen kan Bruin dat niet trekken. Daarom zijn ook donateurs meer dan welkom. Mensen die bijvoorbeeld dolgraag mee willen werken, maar slechts twee kwartjes per week kunnen missen. Graag, zeg ik dan. Onze leus op de Leidato is dan ook: 'Is twee kwartjes te veel voor een ouderloos kind in de Derde Wereld?" „Deze donateurs zijn zo belangrijk omdat de bijko mende kosten van medicijnen, schoolkosten en dergelijke in onze 140 dorpen uit de hand dreigen te lopen. De inflatie in de Derde Wereld speelt daarbij een enorme rol Het comité Leiden en omstreken mikt met name op medische zorg in de kinderdorpen. Door jaarlijks een kleine 25.000 gulden bijeen te brengen, hoopt het een zekere duit in het zakje daarvan te doen. Brakhoven: „Het dient een uiterst goed doel en ik geloof ook wel dat de mensen dat beseffen. Door regelmatig met die kinderen te corresponderen, kan er een zeer hechte band ontstaan en ik onder vind dat als erg fijn. Ook al zit je op een afstand, het doetje enorm goed wanneer je zo'n brief krijgt waarin dat kind schrijft weer enige stappen voor uit te hebben gedaan." Twee-fasenstructuur EINDHOVEN (ANP) - De Acade mische Raad heeft gisteren het plan van minister Pais van on derwijs en wetenschappen voor een twee-fasenstructuur voor het wetenschappelijk onderwijs af gewezen. De Academische Raad, het over legorgaan van de universiteiten en hogescholen en adviesorgaan van de minister, heeft hiertoe be sloten in zijn voltallige vergade ring die gisteren op de Techni sche Hogeschool Eindhoven is gehouden. Het besluit werd met meerderheid van stemmen (10-3) genomen. De vier aanwezige Kroonleden die geen stemrecht hebben waren tegen afwyzing. Zij konden zich niet verenigen met het standpunt van de meerder heid. Ze hadden wel gevoeld voor een "neen, tenzij er nog veel ver andert" maar wilden niet zo radi caal zijn. Overigens zal de AR mi nister Pais aanbevelen het de universiteiten en hogescholen mogelijk te maken voor studie richtingen programma's te ma ken, die wat inhoud, niveau of structuur betreft afwyken van de gangbare. Met het voorontwerp van wet voor de twee-fasenstructuur wil mi nister Pais dat voor alle studie richtingen, uitgezonderd medi cijnen, binnen vier jaar een afge ronde wetenschappelijke oplei ding wordt verzorgd. In de twee de fase mag dan veertig procent van de doctorandussen doorstu deren voor onder andere leraar onderzoeker etc.. Na vier jaar zouden de afgestudeerden uit de eerste fase inzetbaar moeten zijn in de samenleving. Het vooront werp werd in mei gepubliceerd. Minister Pais liet zijn voorontwerp van wet vooraf gaan door de nota hoger onderwijs voor velen. Daarin kwam ook het uitgangs punt van de vieijarige doctoraal opleiding voor. De Tweede Ka mer voorzag moeilijkheden en besloot tot een motie. Daarin werd vastgelegd dat de be windsman over de principiële zaken overleg moest plegen met de universiteiten en hogescholen die op hun beurt ook hebben aangeboden samen dè zaak ver der uit te werken. In vele toonaarden uitten de dele gaties van universiteiten en ho gescholen gisteren hun ongenoe gen en boosheid over het uitble ven van overleg. De bewindsman is zelfs niet met nadere argumen ten gekomen voor zjjn plannen voor verkorting van de studie duur en invoering van de twee- fasenstructuur. AMSTERDAM - De bijna 1100 opticiens in Nederland die deel uitmaken van het Voorlichtingscentrum Oog en Bril verwachten volgend jaar een groeiende belangstelling voor sportieve brillen. Niet al te grote monturen, gemaakt van lichtgewicht materiaal in pastel en sprankelende kleuren. Voor mannen komen er nu ook monturen in vlindervorm op de markt, voor dit al eerder mode. Andere functie voor Kielman SCHIPHOL (ANP) - Het hoofd van de KLM-vestiging in de Verenig de Staten, de heer Frits O. Kiel man, zal per 1 november aan staande worden benoemd tot di recteur van de Golden Tulip De velopment Company. Dit heeft de KLM gisteren bekendge maakt. De Golden Tulip Deve lopment Company is een nog op te richten dochteronderneming van Golden Tulip Worldwide Ho tels, waarvan de KLM vijftig pro cent van de aandelen bezit. De heer Kielman wordt opgevolgd door het huidige hoofd van de KLM-vestiging in de Filippijnen, de heer Jacobus J. Dekker. Kielman is vanaf 1962 werkzaam geweest als hoofd vestiging KLM in de Verenigde Staten, na de KLM-vestiging in Nederland de belangrijkste vestiging in de maatschappij. Kielman kwam in opspraak toen de voormalige KLM-accountant Jos de Wit in 1977 de KLM en met name Kiel man beschuldigde van onzuivere praktijken en overtredingen van de Amerikaanse wetgeving. Vleesloos Eens in de zoveel tijd steekt een diop ingewortelde fout de kop op, namelijk de stelling dat strenge vegetariërs een tekort zouden krijgen aan vitamine B-12. Vit. B-12 oftewel APF zit, zoals reeds in 1956 is aangetoond, in plantaardige produkten. Ook is het te vinden in produkten waar fermentering of gistingsproces sen een rol hebben gespeeld zoals het sojaprodukt tahoe. Ongeveer twee jaar geleden is dit nog eens aangetoond door de NIVO, een zusterorganisatie van het voor lichtingsbureau voor de voeding. Een vegetarische voeding hoeft dus in het geheel niet gelijk te staan aan een voeding met een tekort aan vit. B-12. Ik som uit mijn hoofd een aantal produkten op waarvan al jaren bekend is dat ze vit. B-12 bevatten: tomaten, tar we, tempeh. Gaarne zou ik van de redactie of van het voorlichtings bureau voor de voeding verne men in welk onderzoek aftake lingsprocessen bij strenge vege tariërs zijn waargenomen. Zo'n waarneming is nooit gedaan. Het spijt me zeer te moeten constate ren dat het onlangs in deze krant geplaatste artikel actualiteit mist en dientengevolge paniek kan doen ontstaan bij mensen die om ethische, economische of ge zondheidsredenen het vlees laten staan. Vleesloos is beter maar dat zal het voorlichtingsbureau voor de voeding nooit zeggen aangezien dit bureau zeer nauw gelieerd is aan het ministerie van landbouw. Vandaar dat bijvoorbeeld de al veel te dikke schoolkinderen een bijdrage moeten leveren in de consumptie van onze melkplas en Lardinois ongestraft reclame campagnes heeft kunnen voeren voor een grotere vleesconsump tie. Maar waar het hier om gaat is dat vitamine B-12 ook in plantaardi ge produkten zit en de door U ge geven informatie foutief en mis leidend moet worden genoemd. Walter Schrader Cartesiuslaan 12 Oegstgeest Chaos bij Zijlpoort Dezer dagen was ik getuige van een grote chaos bij de Zijlpoort. Het betreft het lossen bij Fontein, het was een grote troep. Is het niet mogelijk dit bedrijf te verplaat sen, en van de opslagplaats naast de poort een mooie groenstrook te maken? De poort zou dan in zijn volle glorie staan te pronken, mooi aansluitend bij de in aanleg zijnde stadswal. Wat zou Leiden dan mooi worden! W. Noppe Maasstraat 37 Leiden. Kpi mmm WfPft rTi rriïMüilnïnr1 Ff111i ijjlUlai Hifi lALÜ DEN HAAG - Het lijkt wel of de Rotterdamse havensta kers en de havenwerkne mers in Amsterdam alle waarschuwingen van leiders van de vakbeweging in de lucht slaan. Uit hun uitlatin gen is duidelijk geworden, dat zij niet alleen staken te gen de in hun ogen halsstar rige werkgevers, maar ook tegen hun vakbonden. Zowel vakbonden als werkgevers in de havens hebben met de nu gesloten overeenkomst hun nek zeer ver uitgesto ken. De bonden hebben dat tegen hun zin gedaan om de stakers tegemoet te komen en de werkgevers hebben dat gedaan om het inmiddels opgetreden miljoenenver- lies nog niet verder te laten oplopen. Zowel bonden als werkgevers weten dat zij met de overeenkomst tussen de beide onderhandelingsde legaties de werkgelegenheid ernstig op het spel hebben gezet. Op de avond van het sluiten van de overeenkomst heb ben de Rotterdamse haven stakers de overeenkomst al naar de prullebak verwezen. Het werkgelegenheidsar gument, vooral voor de Am sterdamse haven, deed hen niets. Dat hadden volgens hen de bonden maar moeten opknappen. De werkgevers vroegen zich ook af of zij binnen afzienbare tijd door de overeenkomst weer niet met de bonden om de tafel zouden zitten om over af vloeiingsregelingen te pra ten. Ook dit deed de stakers niets, want volgens hen schepten de werkgevers het geld zomaar van de straat. De positie van de Vervoers- bonden FNV is in de haven niet te benijden. Het blijkt steeds weer opnieuw, dat zij hun positie zien opgeblazen door extreem linkse actie groeperingen. Een niet-sta- kende havenarbeider zei: „Als een vertegenwoordiger van zo'n groep in de haven „staken!" roept, ligt de zaak al plat". Een bondsbestuur- der: „De stakers beseffen niet, dat zij met hun actie be reiken dat over enkele jaren de Amsterdamse haven al leen nog maar als jachtha ven kan fungeren". Ook Arie Groenevelt, de voor zitter van de Industriebond FNV, die nogal eens voor rumoer wil zorgen, was nu zelf met grote zorg vervuld. Met kracht heeft hij verde digd, dat meer loon alleen maar de werkloosheid ver hoogt. De in de haven tussen bonden en werkgevers gesloten overeenkomst betekent een loonsomstijging van maar liefst 13 procent op jaarba sis. Dit betekent, dat de Ver- voersbonden FNV een moei lijke dobber zullen hebben in de federatieraad van de FNV, waar al drie jaren is gekozen voor een zgn. nullijn terwille van de werkgelegenheid. De FNV zelf zegt terecht, dat hier een specifieke verant woordelijkheid voor de bon den ligt, waar de FNV niet in wil treden. Maar wel wordt duidelijk, dat het totale be leidspakket van de FNV door de calamiteiten in de Rot terdamse haven op losse schroeven is gezet en dat de federatieraad alles op alles zal moeten zetten om het uit gestippelde beleid te conti- Het CNV - en dan met name de Vervoersbond CNV - heeft opgewonden gezegd, dat het bereikte principe-akkoord volledig botst met het ge coördineerde arbeidsvoor waardenbeleid van de vak centrales, dat op democrati sche wijze tot stand is geko men. Deze bond heeft grote zorg over de werkgelegen- heidseffecte n van het ak koord. „Dit overleg heeft aangetoond, dat de cao-partners nauwe lijks in staat zijn om over vooraf vastgestelde uit gangspunten te kunnen on derhandelen", aldus de Ver voersbond CNV, daarmee doelend op het feit dat de ha venarbeiders een eerder be reikt akkoord hadden afge wezen. Het CNV meent, dat de f28,50 per week een finan ciële vooruitgang is op korte termijn, maar dat dat de po sitie van de werknemers in de haven op de langere ter mijn beslist niet zal verbete ren. De Vervoersbond CNV meent aanwijzingen te hebben, dat de werkgevers zullen probe ren om via versnelde me chanisering en automatise ring de loonkosten zoveel mogelijk te drukken, dat wil zeggen dat daarmee ar beidsplaatsen verloren zul len gaan. Maar ook komen zaken als medezeggenschap ernstig in het gedrang. Juist door de wilde acties in de haven zullen de werkgevers wel dubbel en dwars uitkij ken om de stakers enige vorm van medezeggenschap te geven, omdat zij kennelijk toch aleen maar uit zijn op meer geld. Dit maakt het functioneren van die werk nemers die verantwoorde lijkheid dragen om overleg te plegen met de werkgevers, praktisch onmogelijk. Het gebeurde in de havens legt een grote verantwoordelijk heid op de schouders van werkgevers en vakbonden in die bedrijven en bedrijfs takken waar voor dit jaar nog geen cao's zijn afgeslo ten, zoals in de chemie. Er hoeft maar iets te gebeuren om de vlam te doen over slaan. De vakbeweging zal zich diepgaand moeten gaan bezinnen op de vraag, hoe het te voeren beleid over te brengen aan de leden. Want ook het cao-beleid in de ha ven is door de bondsleden goedgekeurd, maar toen de uitkering op tafel kwam, gooiden diezelfde werkne mers de zaak op de schroot hoop. Daarmee hebben ze wel een bijzonder grote ver antwoordelijkheid op zich geladen voor wat betreft de werkgelegenheid van hen zelf en van anderen. We zul len ze nog wel horen, als de eerste klappen, bijvoorbeeld in de haven van Amsterdam, vallen. CEES KEIZER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 16