Volk van Ethiopië wacht op de echte vrijheid iÊtè# EISEVIERS DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 DEN HAAG - Vijf jaar geleden telde de wereld nog drie heuse keizers. Hirohito van Japan, een consti tutioneel vorst, die in de praktijk van de regering van zijn land weinig heeft in te brengen; Moham med Reza Pahlevi Khan, van Iran, een absoluut heerser; en Haile Selassie van Ethiopië. De „Leeuw van Juda", zoals Haile Selassie zich graag liet noe men, was in februari 1974 zijn klauwen al kwijtge raakt. Die Februari-revolutie vooral veroorzaakt door ontevre denheid als gevolg van de to tale onverschilligheid van de keizer en zijn regering tegen over de hongersnood in grote delen van het land, leek te gaan leiden tot een min of meer gematigd militair be wind, met Haile Selassie als machteloos, maar niettemin aanwezig keizer. Maar de militairen die eerst, in februari, de keizerlijke rege ring, onder leiding van Akli- lou Habte Wolde, hadden verjaagd, gebruikten hun tijd goed. Binnen een half jaar slaagden Aman Michael An- dom en zijn medestanders erin het Ethiopische volk (de Ethiopische volkeren, zou men moeten zeggen) te her opvoeden van een blinde ver ering van de oude keizer tot een houding die uiteenliep van onverschilligheid tot minachting of zelfs haat. Zozeer was het volk ervan over tuigd geraakt dat de keizer, met zijn volslagen gebrek aan interesse voor economie, so ciale zaken, landbouw en dat soort trivialiteiten, de grote schuldige was aan de hon gersnood, die vele tiendui zenden Ethiopiers het leven kostte, dat de definitieve af zetting van Haile Selassie, op 12 september 1974 nauwelijks meer opzien baarde. Bijna een jaar later overleed hij, al vrijwel vergeten. Dictatuur Ethiopië is sinds die twaalfde september 1974 een re publiek, een militaire dicta tuur. De sjah van Iran heeft het veld geruimd voor een fa natieke Sjiietenleider, de aja- tollah Chomeini. wiens naam een soort handelsmerk is ge worden voor religieus gemo tiveerde willekeur en politie ke razernij. Van de drie is nu nog maar één keizer over: Hi rohito van Japan. En er is een keizer bijgekomen: Bokassa de Eerste, van het Centraal Afrikaans Keizerrijk. Zelf be noemd, maar zo zijn, als je maar ver genoeg teruggaat in de historie, alle keizerlijke dynastieën begonnen. Net als in Iran is de revolutie in Ethiopië een lange kater ge worden. In plaats van beter is de bevolking, met name in de steden, er slechter aan toe dan vroeger. De marxistische af scheidingsbewegingen, vooral die in Eritrea, die de val van Haile Selassie met vreugde begroetten en meen den dat het „linkse" bewind in Addis Abbeba begrip zou hebben voor nationale aspira ties, kwamen van een koude kermis thuis Wanhoop Ook in andere delen van Ethio pië zijn afscheidingsbewe gingen met de moed der wan hoop bezig te trachten zich los te scheuren van het Amha- renbewind in Addis Abbeba De bekendste zijn het WSLF het West-Somalisch Bevrij- dings Front, dat met hulp (sommigen zeggen: in op dracht) van Somalië in 1977 en 1978 de Ogaden-provincie bijna kon losscheuren van Ethiopië, het TPLF, dat is het bevrijdingsfront voor Tigre, de provincie ten Westen van Eritrea, en het OPLF, het Oromo bevrijdingsfront meer in het zuiden. Met hulp van Russen, Cubanen, Oostduitsers en andere Oost europeanen is het militaire bewind in Addis Abbeba, de „Derg" onder luitenant-kolo nel Menghistoe, erin geslaagd de troepen van de Eritrese bevrijdingsbewegingen te verjagen uit het grootste deel van hun land, dat ze begin 1978 nog vast in handen leken te hebben. De centralistische, meedogenloze revolutie van Menghistoe is, dankzij de steun van de „natuurlijke bondgenoot" in Moskou, voorlopig sterker dan de idealistische, nationalistische revolutionairen in Eritrea, die hun revolutie vanaf de basis wilden opbouwen. Maar de felste strijd voert de Derg, de revolutionaire raad Haile Selassie in Addis Abbeba, tegen een andere groepering die vijfjaar geleden ook meende dat haar dag eindelijk gekomen was De Ethiopische Revolutio naire Volks Partij, naar de Engelse afkorting meestal genoemd EPRP. Nog in 1976 speculeerde men in Addis Abbeba, dat de, toen nog als pro-Moskou bekend staande, EPRP in het revolutionaire Ethiopië de overhand zou krijgen. Bloedig Dat ging anders. Begin 977 greep Menghistoe Haile Ma- riam in een bloedige staats greep binnen de Derg de macht in Ethiopië, en een waar schrikbewind begon. Tegen de EPRP en haar - al dan niet vermeende - aan hangers keerde zich allereerst de Rode Terreur van Meng- Zonder medelijden werden vele duizenden revolutionairen vermoord door commando's van de door de Derg ingestel de wijk- en dorpsraden, de Kebele, die politie, rechterlij ke macht en executiepeloton tegelijk waren. Begin 1978 kon men overal op de straat hoeken in Addis Abbeba de lijken zien liggen van man nen, vrouwen en kinderen die, op welke manier dan ook, de aandacht hadden getrok ken van Menghistoe's „revo lutionairen" Terreur een half miljoen vermoord. Een paar duizend van hen waren onze mensen, aanhangers van de EPRP. Die periode van de z.g. Rode Ter reur is nu voorbij. Het lijkt rustig in het land. Maar sinds enkele maanden is er weer een nieuwe terreur aan de gang, gericht tegen de poli tieke vijanden van Menghis toe. Ook onze troepen zijn nog steeds operationeel. In de provincie Gondar (ten zuid westen van Eritrea, red.) heb ben wij grotendeels de macht in handen. Het volk is bewa pend; ondanks hun Migs en hun Katjoesja-raketten zijn de troepen van Menghistoe er niet in geslaagd ons te ver pletteren". Hij noemt zich Dilu - ongetwij feld een schuilnaam. We zit ten tegenover elkaar in een café in Amsterdam. Dilu is een „ambassadeur" van de EPRP. In opdracht van het centraal comité heeft hy - il legaal uiteraard - Ethiopië verlaten, via de Soedanese grens, en nu reist hij door West-Europa en Noord-Ame- nka, om begrip, sympathie en steun te zoeken voor de strijd tegen, wat hij noemt, de mili tair-burgerlijk, bureaucrati sche dictatuur van Menghis toe en zijn Derg, de militaire raad die het land heet te be sturen. „Wij willen de mensen laten weten dat ons land met geweld wordt geregeerd door de Derg. in opdracht van de Sowjet-Unie". Hoe Dilu aan papieren komt, paspoort, visa en dergelijke, voor zo een reis, vermeldt de historie niet. Geld evenwel heeft de EPRP voldoende, zo verzekert hij. „We hebben in 1976 en 1977 banken beroofd, dat heeft zeker 3 miljoen Amerikaanse dollars opgele verd." De EPRP is, de naam zegt het al, links-revolutionair. „Wij zijn echte marxisten," zegt Dilu. „Wij gaan ervan uit dat onze revolutionaire strijd nog wel 20 tot 25 jaar kan duren. Maar onze overwinning is onaf wendbaar". Bourgeoisie In „deze fase van de revolutie" zoals dat in het jargon heet, wil de EPRP best samenwer ken met kapitalisten, de libe rale bourgeoisie. „Wij geloven dat de waarheid aan onze kant staat. Wij willen de politieke strijd best aangaan met debat en discussie. Niet door de li berale bourgeoisie die in Ethopië zelf zo dicht gezaaid is. maar men heeft Dilu naar het Westen gestuurd, omdat daar nu eenmaal een vrije pers is. en actiegroepen, die wellicht iets zien in steun aan de strijd tegen de onderdruk king." Ook in de volgende fase, wan neer de Derg zal zijn verjaagd, zullen, zo verzekert Dilu, de kapitalisten heus niet over de kling worden gejaagd. „De revolutie is in eerste instantie burgerlijk-nationalistisch. Onze vijanden zijn de monar chisten en de bureaucraten van de Derg. Wanneer wij aan de macht zijn zal er wel dege lijk plaats zijn voor een bur gerlijk kapitalisme en voor een vrije pers. Pas later zal de revolutie socialistisch zijn". Wat dergelijke redeneringen aangaat lijkt de EPRP nauw verwant met de ideologische wirwar van de Eritrese be vrijdingsbewegingen, die in hun dialectiek ook vaak de theorie voorrang geven boven de praktijk. Zoals Dilu het uitdrukt: „Voor ons, marxis ten, is dictatuur geen tegen stelling van democratie. Wij streven naar de dictatuur van het volk - dat is voor ons de mocratie". Vijf jaar na de militaire staats greep, die werd gerechtvaar digd door de passiviteit van het keizerlijke bewind tegen over de hongersnood, heerst er in grote delen van Ethiopië nog steeds honger. In de pro vincie Wollo, in het centrum van het land. waar in 1973 en 1974 duizenden doden vielen, sterven de mensen nog steeds van de honger. „Als er in Wollo niet op grote schaal ir- rigatiewerken worden uitge voerd, zal de hongersnood daar blijven voortduren" zegt Dilu. Bij die al bestaande voedselte korten heeft zich, na de revo lutie van 1974, een sterke eco nomische achteruitgang ge voegd, plus een hevige infla tie. Die hebben gemaakt dat de gewone man in de steden niet meer in staat is voedsel te kopen voor zijn gezin. Ge volg: een trek naar het plat teland, dat echter ook niet in Wapens Daarom schijnt Menghistoe nu weer heel voorzichtig toena dering te zoeken tot het Wes ten. Van de Sowjet-Unie krijgt hy wel wapens, in ruil voor faciliteiten voor de Sowjet-vloot in de Eritrese Rode-Zeehavens, maar geen economische hulp. Integen deel. volgens de EPRP laten de Russen hun wapens beta len met koffie, die ze van de Ethiopiërs kopen voor een prijs die ligt op 85 procent van de wereldmarktpijs. Deze toenadering tot het Wes ten i de V* waarlangs de EPRP hoopt Menghistoe en zyn Derg nog eens te zien verdwijnen. Dilu: „Menghistoe wil wel steun van de Russen, maar hij wil niet door hen worden gedic teerd. Bovendien is hy niet, zoals sommige andere leden van de Derg, in Oost-Europa opgeleid. Wy sluiten niet uit dat, met steun van de Sowjet- Unie, Menghistoe binnenkort opzy wordt gezet door een voor Moskou betrouwbaar der lid van de Derg. zoals Le- gesse Asfau". ,Aan de andere kant heerst er bij de bureaucratie grote angst en haat voor de Russen, die zich overal mee bemoeien, alles willen controleren. Wanneer dat nog verder gaat, zou er best eens een opstand kunnen komen". Een ander niveau waarop Menghistoe en zyn Derg in de problemen kunnen raken, is volgens de EPRP de eigen politieke partijvorming. Me de op aandrang van de Sow jet-Unie, die immers haar steun aan de Derg een kleur tje van „internationale prole tarische solidariteit" wilde geven, heeft Menghistoe in 1975 getracht een soort poli tieke eenheidspartij op te richten. Dilu: „Menghistoe wilde zijn eigen partij, de Seded (dat be tekent: prairiebrand), samen voegen met enkele andere re formistische groepen, in een „breed front". Maar in de zo mer van 1977 splitste een van die groepen, de Meisone, zich af, waarna Menghistoe een groot aantal leiders van die partij liet ombrengen. Een jaar geleden werden de beide andere partijen ook verwij derd uit het „breed front", zo dat nu alleen nog de Seded over is. Dat is de party van de rechtse bureaucraten en mili tairen. Door de macht van Menghistoe lijkt het nu rustig in de partij, maar als hij ver dwijnt, of wordt vermoord, dan kan er van alles gebeu- De derde ontwikkeling waar de EPRP haar hoop op heeft ge vestigd - en haar tactiek op richt - is de groeiende onvre de onder het volk, de haat te gen de Derg. die ondanks de mooie beloften, ondanks de socialistische leuzen, nog mets anders heeft gebracht dan een armoede en ellende die volgens sommigen erger zyn dan onder Haile Selas- Stijgende pryzen, steeds meer aanhang voor de afschei dingsbewegingen. onvrede alom. De EPRP, en vele ande ren, staan, vijf jaar na de re volutie die het gevfeesde be wind van de autocratische keizer ten val bracht, klaar voor de revolutie die nu dan echt de bevrijding zal moeten brengen. Met de stakingen in de Rotterdam se en Amsterdamse havens is de vroegere fractieleider van het CDA, Aantjes het meest geliefde onderwerp van de opiniebladen deze week. Vrij Nederland laat hem als enige aan het woord. Hij zegt af te zien van verdere pogin gen naar volledig eerherstel. "Waar ik naar zoek is een zinvolle besteding van de rest van mijn tijd vanuit dezelfde idealen als van waaruit ik de politiek bedre ven heb". Wel moet Aantjes zijn teleurstelling over het Kamerdebat nog even kwijt "Het was erger dan in no vember. Toen was men in de Tweede Kamer loyaal met het honoreren van de twijfels die er na het RIOD-rapport waren overgebleven", maar nu de voor naamste beschuldigingen van het Rijksinstituut volgens Aan tjes zijn ontzenuwd, wordt daar (weer volgens Aantjes) praktisch aan voorbij gegaan. "Tussen neus en lippen was er wel sprake van enig eerherstel. Men vond dat voor mij wel een aardige bijkom stigheid". Verder in VN een interview van Bi- beb met schrijver Maarten 'tHart, bekend van zijn gigantische pro- duktie. Maar dat wordt nu wel licht minder, want "Ik heb in de vakantie gemerkt dat ik geeste lijk vermoeid was. M n brein werkte niet meer zo goed. Hoe kom ik er ooit weer af, dacht ik. Nou, gewoon stoppen". 't Hart praat ook erg openhartig over zijn houding ten opzichte van travestie. "Ik zou dolgraag vrouwenkleren dragen, maar juist omdat ik zo graag wil doe ik het niet". Piet Piryns schrijft in de VN-bijlage over revolutionair Ho Chi Minh, volgens Edgar Snow "de George Washington van de linkerzijde" voor de Amerikaanse i "een rijstkakker". Haagse Post verbaast zich over het zwijgen van de Tweede Kamer over de havenstakingen. Een rondvraag onder de fractieleiders levert nogal formele antwoorden op, zoals Rietkerk: "Het parle ment houdt ten opzichte van deze zaken altijd enige afstand". Den Uyl had contact met Wim Kok en zegt: "De vakbeweging zit nu niet te springen om grote woorden uit de politiek". Eens in de zoveel weken doet HP flink aan literatuur en dat is ook dit keer het geval. De Franse schrijver Albert Camus siert de omslag. Jan Brokken portretteert hem en refereert onder meer aan het conflict tussen Camus en Sar tre over de kampen in Rusland, die door Camus fel werden gehe keld. Sartre: "Uw moraal is eerst veranderd in moralisme, vandaag is zij niet meer dan literatuur en morgen is zij misschien immora liteit". Brokken vraag zich nu - zevenentwintig jaar later - af of Camus geen gelijk had. Maar Camus "formuleerde zijn aanval op het marxisme zo gebrekkig dat het zijn tegenstanders geen moeite kostte er een paar gewel dige gaten in te schieten". Bert Jansen maakt zich boos over de nieuwste elpee van zijn oude idool Bob Dylan waarop de reli gie de kop opsteekt. Janssen is "godverdomde kwaad. Simonis en Gijsen krijgen een sterke troef in handen gespeeld. Zouden de kerken onder aanvoering van Dylan toch weer volstromen". Rob Vermaas zegt in De Tijd het onjuist te vinden als Aantjes zijn rentree in de Nederlandse poli tiek maakt. Hij mag dan mis schien enigszins gerehabiliteerd zijn, maar "misstappen en ver zwijgen van die misstappen bly- ven". En dat verhindert volgens hem een terugkeren in de poli tiek. Ton Crijnen ging voor De Tijd kij ken hoezeer de havenstakingen door de communisten is opgezet. Na ternauwernood harde klap pen te hebben ontlopen, hoort hy van OVB-er Van der Graaf, "na tuurlijk broeide er lang iets, maar om die onrust te kanaliseren heb je leiders nodig". KEN-bestuurder Buys meent ech ter dat "bonden en werkgevers proberen hun bankroet te maske- Wat luchtiger is het relaas van Piet Bakker over zijn ervaringen by een James Last-concert in Zwol le. "Elk nummer wordt begeleid door handgeklap. Elke kwink slag van James wordt gehono reerd met vriendelijk gelach en elke solo op het verkeerde mo ment door applaus onderbro ken". barende verhaal. In opdracht van het weekblad deed het NIPO een enquête over onze houding t.o.v de PLO. En wat blijkt? 91 procent van de Nederlanders vindt dat de Palestijnen recht hebben op een eigen staat. Twee jaar geleden was dat nog maar 43 procent. Aan de andere kant meent 55 procent van de ondervraagden dat Ne derland geen betrekkingen met de PLO moet aanknopen, terwijl 38 procent daar wel voor voelt Tenslotte ziet 43 procent de PLO als terreurorganisatie en slechts 18 procent als bevrijdingsorgani satie. Een vroegere topman van de IRA, Peter McMullen, vertelt in Else vier over de nieuwe tactiek van het verboden Ierse Republikein se Leger. De IRA is omgesmeed in kleinere cellen, zegt hij. Verder was de moord op de Britse am bassadeur in ons land. Sykes een gecombineerde IRA-PLO actie. Tenslotte in EM aandacht voor Han Ebbelaar en Alexander Radius, die hun 20-jang balletjubileum vieren. Choreograaf en artistiek leider van het Nationaal Ballet, Rudi van Dantzig: "Han en Lex zijn de steunpilaren waarop onze groep steunt. Heel Europa kan wat dat betreft jaloers op ons zyn". hervormd nederiand Behalve Bob Dylan heeft ook Zuidmolukker Etty Aponno het Licht gezien. Gelukkig kan hy zyn oude idealen ook nog in dit nieuwe kader plaatsen, want "Wy Zuid-Molukkers behoren met de Joden tot het uitverkoren volk", zegt hij in Hervormd Nederland. Een dame in Schevenings gewaad blikt ons van de voorpagina van HN toe. Het verhaal gaat over de boosheid van de Scheveningers op het Haags gemeentebestuur én projectontwikkelaar Bredero. De residentie zou zich met huid en haar aan Bredero hebben ver kocht. PPR-raadslid Verduyn Lunel zegt "Als ik op het stad huis kom. hoor ik ambtenaren zeggen; wij doen dit en wij doen dat. terwijl /e het eigenlyk over Bredero hebben". Cabaretier Frits Lambrechts praat in HN voor de zoveelste keer over zyn CPN-lidmaatschap. "Dat ik kunstenaar ben en communist kun je niet van elkaar scheiden. Het publiek is heel gevoelig op dit punt. Een artiest kan geen tweeslachtige houding aanne men". Waarvan akte. BART JUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11