Ziekenfonds wil niet meebetalen aan alarmkamer "Rijnland9 winst van 15 miljoen KRAKERS MOETEN PAND TEEKENSUTT Spelendagaanzet tot samenwerking Leidse speeltuinen Elke maand gasrekening 979 WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1979 LEIDEN Kosten 70 gulden per jaar per verzekerde LEIDEN - Het ziekenfonds voor Leiden en omstreken (ZLO) weigert om de kosten van een centrale meldkamer voor ziekenvervoer voor Leiden en omgeving te betalen. Er dreigen nu moeilijkheden in het ziekenvervoer omdat gedeputeerde staten van Zuid-Holland (het dagelijks be stuur van de provincie) waarschijnlijk op 1 november het instellen van een meldkamer eenvoudigweg aan Leiden en de gemeenten in de omgeving gaan opleggen. Voorzitter Wilstra van de Leidse Bond van Speeltuin verenigingen bij het spelma teriaal van de NUSO. De heer J.C.H. Kool, vertegen woordiger van ZLO, zei gisteren na afloop yan een hoorzitting van gedeputeerde staten in de Leidse Stadsgehoorzaal dat het instellen van een meldkamer per verze kerde van ZLO per jaar 70 gulden gaat kosten. Hij vindt het zinloos dat in Leiden en Alphen aparte meldkamers worden ingericht. Ook dat maakt de hele onderne ming extra kostbaar, vreest hij. Behalve ZLO zijn ook het Centraal Ziekenfonds Haarlemmermeer en het Ziekenfonds voor Alphen en Omstreken niet van plan om voor een meldkamer in de beurs te tasten, zei Kool gisteren. Deze weigering kan betekenen dat de meldkamer moet gaan draaien zonder de medewerking van de particuliere ziekenvervoerders, die in de Leidse regio 80 procent van het ambulancevervoer voor hun rekening nemen. Meldka mers voor ambulancevervoer moeten in de regio's Alphen en Leiden worden ingesteld op grond van de Wet Ambulance vervoer. Geen staking De impasse die nu ontstaan is zal voorlopig niet tot een staking van ambulancevervoerders leiden, zegt de heer KooL ZLO blijft vol gens hem in elk geval "in het be lang van de verzekerden" de be staande afspraken met de ver voerders nakomen. Overigens zou de staatssecretaris van volksgezondheid de zieken fondsen via het Ziekenfondsen- besluit kunnen verplichten om de kosten van een meldkamer (die tenslotte op grond van een wet wordt ingevoerd) ook te ver goeden. Op dit moment is zo'n verplichting nog helemaal niet opgenomen in de regelingen. De ziekenfondsen zijn nog vrij om de adviezen van het COZ (Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven) over het ziekenvervoer al dan niet naast zich neer te leggen. Advocaat mr. Teekens jr. (optre dend voor de vervoerders) is bang dat met het invoeren van de nieuwe regelingen en het indelen van Zuid-Holland in ambulan- ce-"regio's" sommige particulie re ambulancevervoerders moe ten verdwijnen of het aantal am bulances moeten inkrimpen. Ge deputeerde mr. N.W.A. Brink zei dat voor zulke gevolgen voorlo pig niet hoeft te worden ge vreesd. Er zal wél een schadever goedingsregeling worden ont worpen voor mogelijke gevolgen in de toekomst, zei hij. de plank mis". De gedeputeerde vindt dat het instellen van meld kamers niet meer mag worden uitgesteld: "Hoe meer uitstel, hoe meer we blijven bekvechten". Wethouder L.L. Marcelis van Voor schoten kreeg van de gedepu teerde de toezegging dat alsnog bekeken zal worden of Voorscho ten in het provinciale "sprei dingsplan" een eigen ambulan cestandplaats kan krijgen. Daar voor is door bewoners van Voor schoten een aantal jaar geleden nog actie gevoerd. Raadscom m iss ie: Voorkeur voor openbare aanbesteding LEIDEN - Openbare aanbestedin gen, voorzien van zoveel moge lijk voorwaarden, verdienen de voorkeur bij het gemeentelijke bouwbeleid. Dat is de mening van de meerderheid van de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden die gister avond over dit vraagstuk discus sieerde. Het standpunt van de commissie komt er op neer dat alle aanne mingsbedrijven een kans moeten krijgen, tenminste wanneer zij aan bepaalde eisen voldoen, een prijsopgaven te maken voor een bouwproject van de gemeente. Degene die met het laagste be drag uit de bus komt, krijgt de opdracht. Uit een oogpunt van werkgelegen heidsbeleid zou de gemeente ook alleen aannemers uit de Leidse regio kunnen uitnodigen een prijsopgave te maken. Dit heet onderhandse aanbesteding. Een van de nadelen van dit systeem is, dat dit kan leiden tot pnisopdrij- ving omdat een groot deel van de concurrentie wegvalt. Dit is dan de prijs voor het scheppen (of be houden) van werkgelegenheid voor bouwvakkers uit de regio. De meeste raadsleden voelden hier weinig voor. Het WD-raadslid Van Duyn: "Dat zou inhouden dat wij als lokale overheid het oplossen van de structurele werkloosheid zouden financie ren. Ik ben daar falikant tegen". Op vrijdagmiddag 28 septem ber zal de eerste paal geslagen worden voor het nieuwe kantoor van het streekenergiebedrijf "Rijnland" aan de Langegracht. De symbolische handeling zal worden verricht door Rijnland directeur ir. Brooshooft. Inmid dels is de Amsterdamse Aanne- mings Maatschappij al enkele weken bezig met voorbereidende werkzaamheden In oktober van het vorig jaar be sloot de algemene raad van het streekenergiebedrijf voor de bouw een bedrag van f 16.750.000 - beschikbaar te stel len. Al eerder was een bedrag van een miljoen uitgetrokken voor voorbereidingswerkzaamheden Na het gereedkomen van een de finitief ontwerp voor het admini stratiegebouw is een nieuwe kos tenraming gemaakt en die kwam hoger uit. Daarom zal in de eerst volgende vergadering -op 12 sep tember - een voorstel aan de orde komen om het krediet te verhogen met nog eens f 640.000.-. Het nieuwe gebouwencomplex wordt in twee fasen tot stand ge bracht. De eerste moet oktober 1980 gereed zijn en de tweede sep tember 1981. Het gebouw zal on derdak kunnen bieden aan 240 Brink: "Wij willen de vervoerders beslist niet de das omdoen. Als Teekens dat zegt slaat hij volledig De CDA-er Bleijie zei wel bereid te zijn een hoger bedrag uit de Leid se gemeentepot te betalen voor de werkgelegenheid als hij er maar zeker van zou zij: dat het ook werkelijk zin heeft. Ervarin gen uit het verleden hebben ge- -w-x T-i i "i* t leerd dat dit niet zo is, stelde Drs. r. van der JVLeer Bleijie. Hij doelde hiermee op moties waarin gevraagd werd zo veel mogelijk Leidse werkne mers in te schakelen bij Leidse bouwwerken. In veel gevallen bleken er echter geen Leidse bouwvakkers te krijgen. Bij een openbare aanbesteding kan de gemeente wel een paar eisen stellen. Bijvoorbeeld dat een aannemer bij de uitvoering van een project zoveel mogelijk ge bruik maakt van bouwvakkers uit de regio en ook bij het ar beidsbureau de vacatures meldt die hij heeft. Het eerste gedeelte van de nieuw bouw komt te staan naast het be staande kantoorcomplex van "Rijnland"Zodra dit gedeelte klaar is zal het oude gebouw wor den afgebrokenDan wordt direct aan de tweede fase begonnen waarin onder meer vergader ruimten en toonzalen zijn onder gebracht. De architectuur van beide panden is verschillend. Dat is gedaan om een niet al te eento- nie gevelpartij te krijgen. Het kantoorgedeelte krijgt sterke ge ledingen met halverwege open balkons. Het vergader- en toon zaalcomplex krijgt een open pa lerijpartij. LEIDEN - Volgens voorlopige be cijferingen heeft het streeke nergiebedrijf Rijnland het afge lopen jaar een winst geboekt van bijna vijftien miljoen gul den. Het gasbedrijf sloot 1978 met een voordelig saldo van ruim 3.3 miljoen en het elektri citeitsbedrijf kwam vorig jaar uit op een winst van ruim 11.3 miljoen gulden. De gasopbrengst van het streekbe- drijf bedroeg inclusief de doorbe rekende milieuheffing meer dan 105 miljoen gulden. Van de winst van 3.3 miljoen zal ruim een der de gedeelte worden uitgekeerd aan de deelnemende gemeenten namelijk ongeveer 1.2 miljoen. Bovendien zal een bedrag van bijna 7 ton worden gereserveerd voor een betere huisvesting in de toe komst. De gebouwen en terrei nen die in gebruik zijn bij het energiebedrijf voldoen niet meer aan de eisen van de tijd volgens Rijnland. Van de winst die behaald werd bij de levering van elektriciteit wordt een bedrag van 2.8 miljoen gulden in een reservepot gestopt om de financiële positie van het bedrijf te versterken. Verder zal een bedrag van circa 4.8 miljoen worden uitgekeerd aan de ge meenten die onderdeel uitmaken van het streekbedrijf. Zo ontvangt de gemeente Leiden een bedrag van rond 2 miljoen gulden en krijgt Leiderdorp ruim 3 ton. Alkemade krijgt bijna een kwart miljoen en Noordwijker- hout en Oegstgeest krijgen be dragen in dezelfde orde van grootte. Het kleinste bedrag uit de winstpot ontvangt de gemeen te Rijnsaterwoude: 22.000 gul den. Van de winst zal ook nog een be drag van 2 miljoen gulden wor den gestopt in de pot voor de nieuwbouw van het kantoor aan de Langegracht in Leiden. Zoals bekend werd het energiebedrijf Rijnland enkele jaren geleden gevormd door een ombouw van de Stedelijke Licht Fabrieken van Leiden tot een streekbedrijf. Op 475 plaatsen in 220 ver schillende gemeenten in ons land wordt aanstaande za terdag de door de NUSO (lan delijke organisatie voor speel tuinwerk en jeugdrecreatie) georganiseerde nationale spelendag gehouden. "Moeten wij als NUSO naast alles wat er al wordt gedaan in het jaar van het kind daar nu ook nog speciaal iets aan gaan doen?", vroeg men zich op het hoofdkantoor in Amsterdam vorig jaar al af. In januari van dit jaar werd in principe besloten van nietmaar al snel daarna kwamen van allerlei plaatselijke speeltuin- en an dere verenigingen vragen binnen: "Doen jullie nog iets, moet er landelijk niet iets ge beuren?" Daarop werd besloten toch maar iets te> organiseren. Voorzitter Hanekamp van de NUSO: "We merkten dat er vooral erg veel aandacht wordt besteed dit jaar aan het kind in de derde wereld en we vonden dat 'we eigenlijk voor alle kinderen in Nederland ook iets moesten doen. We heb ben toen een spelenmap ge maakt met twintig spelen, zo als minigolf en hockey, en de materialen erbij gekocht. En subsidie gekregen van de na tionale commissie voor het in ternationaal jaar van het kind". De bedoeling van de map en de bijbehorende materialen was dat ze gratis zouden worden verstrekt aan plaatselijke verenigingen die daarom vroegen. Niet alleen de 750 verenigingen die bij de NUSO zijn aangesloten kwamen daarvoor in aanmerking maar ook allerlei andere, zo als buurt- en wijkverenigin- gen en scholen bijvoorbeeld. Zoveel mogelijk plaatselijke or ganisaties zouden dan op acht september, aanstaande zaterdag, met de spelenmap aan de slag moetm gaan. "Zodat alle kinderen op deze dag in hun jaar samen kun nen spelenaldus de NUSO. In 220 gemeenten gaat dat dus inderdaad gebeuren. In de Leidse regio ondermeer in Katwijk, Voorhout, Lisse, Sassenheim, Alphen aan den Rijn en in Leiden zelf. In Leiden wordt de dag georga niseerd door de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen. Alle dertien verenigingen doen mee. Voorzitter Wilstra van de Bond vertelt: "We wil len proberen het contact tus sen de Leidse speeltuinver enigingen te verstevigen, want ze werken de laatste ja ren erg gescheiden. En we dachten: laten we deze dag nu eens gaan gebruiken om daar mee te beginnen. In het hele jeugd- en buurtwerk zou een beetje meer actie moeten ko men, we kunnen veel meer dingen doen: samen inkopen, samen dingen organiseren en van elkaar leren". Behalve het contact tussen de besturen verstevigen is de op zet van de dag in Leiden ook dat de kinderen gezellig kun nen spelen. Via de Leidse Jeugd Actie heeft de Bond daarvoor de beschikking ge kregen over "Jeugddorp" in Zuid-West. Een stuk of zes speeltuinverenigingen heb ben bij de NUSO de spelen map en de materialen aange vraagd, zodat in groepen kan worden gespeeld kan worden. Alle kinderen van vier tot en met dertien jaar kunnen mee doen, ook als ze geen lid zijn van een speeltuinvereniging maar moeten dan wel f 1J50 betalen). Het programma bevat meer dan alleen de NUSO-spelen. Zo wordt er gevoetbald, is er poppenkast voor de kleinsten, een broodmaaltijd (brood zelf meenemen, voor drinken wordt gezorgd), treden er ma jorettes op en zijn er kraampjes waar hapjes en drankjes kunnen worden ge kocht. Om half elf 's ochtends, en dat is wél weer door de NUSO geregeld, worden overal waar de spelendag wordt gehouden door alle deelnemende kinderen bal lonnen opgelaten. Via de ra dio zal daar waarschijnlijk ook aandacht aan worden be steed De dag begint in Leiden om half tien, dan verzamelen de kin deren zich op het Vijf Meiplein om in optocht.onder muzikale leiding, naar "Jeugddorp" te lopen. De organisatie ver wacht minstens zeshonderd kinderen. "Het hangt na tuurlijk wel helemaal van het weer af', zegt voorzitter Wil stra. "Als dat niet meewerkt wordt het afgelast, want we hebben geen alternatief' STRAAT AFGEZET VOOR SLUIRVERKEER voorzitter van universiteitsraad LEIDEN - Drs. F. van der Meer is gisteravond gekozen tot voorzit ter van de universiteitsraad van de Leidse universiteit. Drs. Van der Meer, die wetenschappelijk hoofmedewerker is in de vak groep sociale psychologie en or ganisatiepsychologie, volgt hiermee dr. J.C.P.A. van Esch op. De verkiezing ging tussen de direc teur van het Gorlaeus Laborato rium dr. S.J. Roorda en drs. Van der Meer. Uiteindelijk kreeg drs. Van der Meer 20 van de uitge brachte stemmen en dr. Roorda 9. De meeste raadsleden vonden het stellen van dit soort voorwaarden bij een openbare aanbesteding voldoende om op te komen voor de werkgelegenheid van de bouwvakkers uit deze regio. LEIDEN - Per 1 november stapt het energiebedrijf Rijnland over op een nieuw afrekensysteem voor de kleinverbruikers. Voor taan zal elke maand - met uitzondering van juli - een vast voorschot in rekening worden gebracht aan de afnemer van gas en elektriciteit. De afrekening van het werkelijke verbruik vindt éénmaal per jaar plaats nadat de meterstand is opgeno- Tot dusver kregen de klanten van Rijnland elke twee maanden een afrekening. De ene keer was dat een schatting, de andere keer konden de afnemers via een kaart zelf de stand van de meters melden aan het streekbedrijf. Door de invoering van de nieuwe afrekeningsmethode past Rijn land zich aan aan de vrijwel algemeen geldende landelijke situatie. De bedoeling is dat die afnemers die Rijnland machti gen om de gas- en lichtrekening automatisch af te schrijven van bank- of girorekening een korting krijgen van f 0,50 per nota. Over het nieuwe systeem zal de algemene raad van Rijnland in de vergadering van 12 september een definitieve beslissing DEN HAAG-LEIDEN - De vier krakers, die sinds maart van dit jaar het pand Vrouwensteeg 5 in Leiden bewonen, moeten dit huis binnen twee dagen verlaten. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. Lycklama, giste ren bevolen. De rechter is dus ingegaan op de eis van de eigena resse van het pand in de Vrou wensteeg, Teekens Slagerijen BV. Het bedrijf zou het pand no dig hebben om een der werkne mers (tevens broer van een direc teur) en diens gezin aan huisves ting te kunnen helpen. De kra kers betwijfelen of dat het ware motief van Teekens is om het pand leeg te willen hebben. Hun raadsman beweerde een week geleden in de rechtszitting dat het slagersconcern speculatie plannen zou hebben met het pand. Volgens mr. Lycklama is het vol doende aannemelijk dat Teekens er belang bij heeft om op korte termijn te kunnen beschikken over het pand in de Vrouwen- steeg. Het belang van de krakers weegt daar, aldus de president van de rechtbank, niet tegen op. Hij wijst er in zijn vonnis op dat ook de gemeente Leiden het kennelijk niet nodig heeft geacht om het pand op te eisen en het te benutten voor huisvesting van een woningzoekende, hoewel de woning (boven een vroegere winkel) enige tijd heeft leeg ge staan. LEIDEN - Bewoners van de Javastraat hebben gistermiddag met een spontane actie de straat tussen Siebold- straat en Lombokstraat enige tijd afgesloten met hekken en hopen stenen. en herindeling van de straat. Door het ontbreken van een De bewoners deden dit uitonvrede met het resultaat i stoep vrezen zij namelijk gevaar voor hun kinderev Bovendien maakt op het ogenblik veel sluipverkeer gebruik v is afgesloten. de Javastraat omdat onder meer de Lage Rijndijk

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3