agenda. 'Paardesport is er voor iedereen" Grondwerkzaamheden in "Elisabeth-hof tLetóe" Nieuwbouw voor Buitenzorg Gemeentebelastingen stijgen met 32A procent Jacques van Oortmessen maakt positieve indruk Nationaal festijn moet duidelijk maken: GRATIS KOETSJE RIJDEN STAD EN RAND WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1979 WC 99 LEIDERDORP - In het gebied dat wordt begrensd door het Elisabeth Ziekenhuis, Persant Snoepweg, Alberts Corner en de Rijksweg 4 worden op het ogenblik voorbereidin gen getroffen voor het bouwrijp maken. In het gebied, dat tot dusver uitsluitend bestond uit weilanden worden nu sloten gegraven en wordt een weg aangelegd, die het ge bied straks via de Simon Smitweg zal ontsluiten. Woensdag Stadhuis - Verkeerscommissie 15.30 uur. Gesprekcentrum - Vrouwenkerkchoor- steeg 17, film; Salome, 20-22.15 uur. Leiderdorp - Leiderdorp verhuist ge meentehuis. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 20 uur. Donderdag Op dit ogenblik is het tehuis aan de Hoge Rijndijk gevestigd. In juli is er al een definitief schetsplan voorde nieuwbouw ingediend bij het ministerie. Nadat er advies is ingewonnen bij het college voor ziekenhuisvoorzieningen in Utrecht en bij de inspectie voor Het uitgestrekte terrein bij de Albert's Corner dat momenteel bouwrijp wordt gemaakt. Invaliden krijgen de beschikking over aangepast vervoer WASSENAAR - Zoals al enige tijd geleden is aangekondigd, komt er in Wassenaar voor minder va liden een mogelijkheid om ge bruik te maken van aangepaste vervoersmogelijkheden tegen een zeer redelijke prijs. Het is nu zo ver, dat de bus, waarin dit ver voer gaat plaats vinden, kan gaan rijden. De bus zal elke donderdag van 10.00 uur 's morgens tot 16.00 uur 's middags in Wassenaar be schikbaar zijn voor ritten zowel binnen de gemeente als naar de omliggende plaatsen zoals Den Haag, Katwijk, Leiden en Voor schoten. Van het vervoer kan iedereen ge bruik maken, die niet zelfstandig met een bus of taxi mee kan, bij voorbeeld omdat hij of zij in een rolstoel rijdt. Men mag een bege leider.meenemen. Heeft men die niet, dan kan daarvoor gezorgd worden door de stichting WA- MIVA (stichting Belangenbehar tiging Minder Validen), die het initiatief genomen heeft tot de de nieuwe vervoersmogelijkheid voor gehandicapten. Zoals be kend heeft de gemeente subsidie verleend voor een proefperiode van een half jaar. Wie van de bus gebruik wil maken kan zich in verbinding met me vrouw N.M. de Boer (tel. 14878). Het uitgestrekte terrein - door de gemeente getooid met de wijk- naam "Elisabethhof' - zullen in de toekomst diverse bouwactivi teiten worden ontplooid. Zo is te verwachten dat hier een aantal instellingen in de medische en verzorgende sfeer zal neerstrij ken. Zo is het waarschijnlijk dat het Philadelphia-tehuis Buiten zorg hier een nieuw gebouw zal neerzetten. de geestelijke volksgezondheid, is er binnenkort een definitief plan te verwachten. Een andere gegadigde voor een plaats in dit gebied is de rijkspoli tie, die er een nieuw regionaal kantoor wil bouwen. Zij hebben inmiddels een optie op een ter rein. Zoals bekend verhuisde de rijkspolitie onlangs naar Leider dorp, waar men als tijdelijke huisvesting een kantoorpand van Noorlander aan de Van der Valk Bouwmanweg betrok. In de gemeentelijke commissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken komt de toe komstige bestemming van het gebied volgende week maandag ter sprake. Inmiddels zijn de randvoorwaarden al vastgelegd in een ontwerp dat is gemaakt door het stedebouwkundig bu reau en wethouder A.H. Meer burg. VOORSCHOTEN - Ook dit jaar worden in Voorschoten de tarie ven voor gemeentelijke belastin gen en retributies weer verhoogd worden. Voor de verhoging van de tarieven heeft de regering voor 1979 al een norm van 3lh procent vastgesteld. Deze norm zal ook voor het jaar 1980 weer gehan teerd worden. Alleen voor de weekmarktgelden zijn vrij sterk afwijkende percen tages gebruikt. Dit, om te komen tot de invoering van jaartarieven voor vaste standplaatsen, die ten opzichte van de kwartaaltarieven een aantrekkelijke reductie in houden. De huidige tarieven van de reini gingsrechten worden verhoogd van 10,35 naar 10,75. Voor bejaar den-étagewoningen zal voortaan het tarief van 6,40 gelden en voor overige bejaardenwoningen en flatwoningen een tarief van 10,70. De gemeente kan door deze ver hogingen een meeropbrengst van 27.800 gulden verwachten. Het bedrag dat een gebruiker of bewoner van een gebouwd ei gendom of een gedeelte daarvan moet betalen aan rioolrechten, LEIDERDORP - De verhuizing van het Leiderdorpse gemeentehuis is vanochtend vroeg om half acht zal 2,50 worden, begonnen. Verhuiswagens reden af en aan teneinde de gehele inventaris van het oude gebouw aan de Het overheidstarievenbeleid is niet Hoofdstraat naar het nieuwe gemeentehuis in de Winkelhof over te brengen. van toepassing op de algemene belastingen zoals de belastingen op onroerend goed en de hon denbelasting. De tarieven van de hondenbelasting zullen echter wel stijgen. Iedereen die één hond bezit, zal 46 gulden belas ting per jaar moeten betalen. Voor de tweede hond van dezelf de houder wordt 69 gulden geind, voor een derde 92 gulden. Wanneer de Voorschotense raad met de nieuwe tarieven akkoord gaat, kan volgend jaar in totaal een extra opbrengst van 45.800 gulden verwacht worden. Dit be drag omvat dan de meeropbreng sten van leges en secretarie, weekmarktgelden, begrafenis- rechten, reinigingsrechten, riool rechten, precariorechten en hon denbelasting. Radarcontrole LEIDEN - Bij radarcontrole op de Lammenschansweg zijn gisteren dertig snelheidsovertredingen geconstateerd. De hoogst geme ten snelheid was 82 kilometer per uur. In totaal werden 573 auto's gecontroleerd. Noordeinde 2a - Nederlandse vereniging van huisvrouwen, 9.45 uur, Instuifmor- gen. Leids Vrije tijdscentrum - Breestraat 66, film; De Rode Psalm, 21 uur. Gesprekscentrum - Cassanovafilm, 20 Gebouw Rehoboth - Rapenburg 10, Postzegelbeurs, 19.30-22 uur. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep Homofilie, open café avond, 21 uur. Architektenwinkel, Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19,i vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen adviescentrum, vr. van 14-16 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73b, open sociëteit. 19-21 uur. Voorschoten 20 uur Commissievergade ring. Oegstgeest - Raadsvergadering 20 uur Gemeentehuis. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt aangenomen van 31 augustus tot 7 sep tember door: Apotheek "Tot Hulp der Menschheid", Rosmolen 13, 121060 en door apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedgevallen van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604 ten zui den van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkerkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma/do van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond-Zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwykerhout, tel. 02523-3398. LEIDERDORP - Er komt een wat Ti/p i bescheidener plan voor het kan- lVilIlCl0r IïïclSS3.3.1 torencomplex dat De Vleesch- i i meesters BV in Leiderdoq> wil ülHIl I110UWDO11W bouwen. Bij de presentatie van het oorspronkelijke plan - be- V l00SGhlT100St0rS doeld voor het braakliggende terrein op de hoek van Persant de massaliteit van het bouw- Snoepweg en Simon Smitweg - werk. kwam er nogal wat kritiek van Eind augustus is over dit punt de Leiderdorpse raadsleden op overleg geweest van het bureau gemeentewerken met de direc tie en de architect van het vlees concern. De bedoeling is, dat er in de komende vergadering van de gemeentelijke commissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken een nieuwe maquette en tekeningen worden getoond. Die vergadering wordt volgende week maandag gehou den. OEGSTGEEST - Jacques van Oortmessen speelde als tweede in het rijteje van drie orgelcon certen in de Groene Kerk. Wat mij betreft heeft hij veel positieve indrukken nagelaten. Met het in bouwen van Röhm (Pr. en Fuga C) in zijn programma, Kerll (Can- zona d) en vooral Pachelbel, be wees hij een neus te hebben voor neusjes van de zalm. Met de Hexachord Fantasia van Swee- linck als intrada (nergens ooit te LEIDEN - Nederland telt, meer dan driehonderd duizend amazones en rui ters. En een onderzoek heeft uitgewezen dat het ponyrijden een van de meest beoefende jeugd- sporten in ons land is. Toch is de ruitersport nooit van dat elitaire etiket kunnen afkomen. Nog steeds wordt de hippische vreugde door velen gezien als een plezier dat slechts voor weinigen is weggelegd. In de zoveelste poging om dat hardnekkige misverstand uit de weg te ruimen en voor eens en voor altijd duidelijk te maken dat de paardesport door iedereen kan worden beoefend organiseert de Nederlandsche Hippische Sportbond onder het veelzeg gende motto "Te paard" een na tionale paardesportweek. Die begint zondag met een grootse manifestatie in het Hippisch Cen trum in Deurne en eindigt vol gende week zaterdag met een "hippische happening" in het centrum van de Federatie van Landelijke Rijverenigingen in Uddel. "Gratis koets-rijden in de grote steden". Het is een van de punten uit het programma van de Nationale Paardesportweek die zondag in Deurne (NB) begint en de daarop volgende zaterdag in Uddel eindigt. Er zijn slechts negen steden voor dit programma-onderdeel uitgekozen. Daartoe behoort Leiden. Op woensdagavond 12 september kan men tussen half zeven en half negen op het Stadhuisplein terecht. Daar zullen drie landauers staan, waarin men gratis een ritje van ongeveer een kwartier kan maken. Diegenen die willen meerijden dienen zich te verzamelen op de trap van het stadhuis. Van de koetsier kan men de bro chure "Te paard" krijgen, waarin men allerlei informa tie over de paardesport vindt. Want demonstratie en infor matie gaan in deze week hand in hand... horen) bezorgde Oortmessen een uitnemende...lectuur aan voor de ingewijde musicologisch ge schoolde. Eerlijk gezegd leek die fantasie te lang, hoewel knap ge maakt en opvallend devoot. Die Aria Sebaldina van Pachelbel met acht luchtig gehouden varia ties is ook op een Hexachord ge sponnen (een reeks van zés to nen), was dat een toetreffend toe val of een zinnig gewilde opzet? Middenin was er tweemaal een ere plaats voor Bach. Eerst koraal bewerking 'Allein Gott in der Höh'. Nog eens die werking van lengte en dat moet de luisteraar bespaard worden. Vervolgens Pr. en Fuga in h. Daar kwam vol doende tempo de luisteraar te gemoet. De dominant-or gelklank is in de Groene Kerk vrij scherp en dat juist als er veel glans wordt verlangd. Mogelijk maakt dat niets uit als de hele kerk bezet is. Ondertussen mijn compliment aan de organist, onder meer voor zijn pedaaltechniek bij Bach. Hij ein digde met een heel aantrekkelij ke Improvisatie, waarin al het verborgen moois in het orgel naar buiten trad. KEES VERHOEF De amazones en ruiters die buitenritten maken hebben hun verlanglijstje opgesteld: "Vooral vrij en veilig En daar tussendoor worden op la ger niveau door maneges en de vele honderden ruiterverenigin- gen die ons land rijk is plaatselij ke demonstraties en open dagen op touw gezet die alle hetzelfde doel hebben: zoveel mogelijke mensen te laten kennismaken met het plezier dat de paarde sport zowel passief als actief te bieden heeft. "Demonstratie en informatie gaan daarbij hand in hand", zei NHS- Want het is nog steeds een doom in directeur Jac. van Leeuwen gis- het oog van de hippische mensen termiddag in de Leiderdorpse manege Liethorp, die als een van de weinige maneges in Neder land welke met grote steun van de gemeente van de grond is kunnen komen, speciaal was uit gezocht om daar de pers te kun nen voorlichten over de komende activiteiten. dat in nagenoeg alle gemeenten veldsporters, tennissers, zwem mers en tegenwoordig ook veel binnensporten aan accommoda tie worden geholpen, terwijl de maneges waarin zij hün sport willen beoefenen het geheel van particulier initiatief moeten heb ben. "Leiderdorp is wat dat be treft een lichtpunt in Nederland", vond Jac. van Leeuwen. Maar het is niet alleen in de binnen- en buitenbakken van maneges dat de paardesport wordt bedre ven. Een zeer groot deel van de actieve amazones en ruiters vindt groot genoegen in het maken van buitenritten. Zij maken hun rit ten door open velden, bossen, heide, langs de stranden en door de duinen. Maar het ligt voor de hand dat zij hun hobby niet grenzeloos kun nen beoefenen. De hun ter be schikking staande terreinen zijn beperkt. Om tot verruiming van de mogelijkheden te komen wordt door de paardesportmen- sen vaak aangeklopt bij de desbe treffende instanties, vaak over heidsinstellingen die de mogelij ke terreinen beheren. Bij die instellingen bestaat soms wel begrip voor het argument dat het groeiende leger van amazo nes en ruiters wat meer ruimte nodig heeft. "Maar als je bij ie mand pleit voor voorzieningen dan moetje toch wel kunnen aan tonen dat die nodig zijn en moet je kunnen laten weten wat pre cies gewenst is", zei dr .A.P.C.Kerstens, voorzitter van de Stuurgroep Onderzoek Rui tersport gistermiddag in Leider dorp, waar tevens het rapport werd aangeboden dat in opdracht van die stuurgroep is gemaakt uit een enquete die men onder de re creatieve ruiters heeft laten hou den. De conclusies zijn op zichzelf niet opzienbarend. De mensen die buitenritten maken geven de voorkeur aan brede, veilige on verharde wegen door afwisse lend terrein, waarin ze weinig last hebben van het overige verkeer. Ze willen graag schuilgelegen- heden voor als het weer plotse ling omslaat. En ze zijn het liefste vrij om hun eigen weg te kiezen. Met mogelijkheden voor een cross of galop en doorwaadbare plaatsen waar water de route kruist. Dat zijn slechts enkele conclusies die uit het lijvige boekwerk zijn te halen. Maar in die stuurgroep zijn drie ministeries en het Staats bosbeheer vertegenwoordigd. En zij willen de door het rapport ver kregen kennis graag uitdragen naar de lagere overheden, vooral de gemeenten die met deze mate rie te maken hebben. Juist op deze autoriteiten is het hippisch offensief gericht, ook in de Paardesportweek die zondag begint. Want voor de studiedag die dinsdag in de Rotterdamse Manege wordt gehouden zijn vele gemeentelijke figuren uitgeno digd. Om ook op dat niveau beter begrip te kweken voor de noden van de snel groeiende paarde sport. KOOS POST LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave; Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1,2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel.: 071-144941 toestel 219. Privé: Dink Binnendijk, K. Galgewa ter 2, 2312 BR Leiden, tel. 071-146618. Charles Lennartz, Maredijk 33a, 2316 VS Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-133202. Oegstgeest Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peters 071-769935. Warmond: Ronald Stevens, 071-890847. Wassenaar Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Janssen, 01715-1021. Kwartaalabonnement Kwartaalabonnement per post Jaarabonnement Jaarabonnement per post Losse nummers f43,05 60,90 f 160,70 1 232,10 f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2