Weinig enthousiasme over cao voor de havens Post duurder, telefoneren goedkoper Order bussen naar buitenland Geen overeenstemming over beperking van olieverbruik Werkgevers: verkrachting van werkgelegenheid Britse vakbond: harde opstelling tegen regering- Thatcher Markt berichten WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1979 DEN HAAG (ANP) - Het ver zenden van brieven, brief kaarten en drukwerken wordt duurder. Telefoneren wordt goedkoper. Voor een brief gaat het tarief van 55 naar 60 cent, voor drukwer ken van 45 naar 50 cent en voor briefkaarten van 40 naar 45 cent. Het tarief voor een postblad blijft gehand haafd op 50 cent. De tarieven voor partijenpost gaan ge middeld met 12 procent om hoog. Bij de telefoon gaat de prijs voor een tijdeenheid (een tik) omlaag van 16 naar 14 cent. Ook de intercontinentale ta rieven en het verhuistarief worden verlaagd. Akkoord De ministerraad gegaan met eei fend voorstel v£ secretaris van is akkoord i desbetref- n de staats- verkeer en Het ligt in de bedoeling om te gelijk met de tariefverlaging bij de telefoon over te gaan tot invoering van tijdtelling voor interlokale gesprekken in basistariefgebieden. Tot dusver kon men niet alleen binnen de eigen woonplaats, maar ook in het gebied daar om heen, het zogenaamde basisgebied onbeperkt bel len voor de prijs van één tijdseenheid. Dit wordt nu beperkt tot het lokale ge bied. In het gebied daaromheen, waarvoor tot dusver ook het basistarief gold, wordt een tijdlimiet van vijf minuten per eenheid ingevoerd. Voor elke vijf minuten bellen be taalt men dan 14 cent. Beperking Deze beperking geldt niet voor de uren, waarop het vrije tijdstarief (door de week na zessen en in de weekeinden) van toepassing is. Dit is vooral gedaan met het oog op de veelal 's avonds en 's nachts plaatsvindende op roepen van telefonische hulpdiensten, aldus het mi nisterie. UTRECHT (ANP) - Gebrek aan produktiepersoneel is de belangrijkste oorzaak dat de Nederlandse carosseriebouwers Den Oudsten in Woer den en Hainje in Heerenveen noodgedwongen een miljoenenorder voor 176 streekbussen aan hun neus voorbij moeten laten gaan. De order, waarmee een bedrag van in totaal ongeveer 40 miljoen gulden is gemoeid gaat naar de buitenlandse concurrenten Mercedes, Volvo en de Belgische bussenbouwers Jonckheere en Van Hooi. Alleen Daf, die voor 76 bussen het chassis (onderstel) levert pikt als enige Nederlandse fa briek nog een graantje van de order mee. ESO, samenwerkingsorgaan van de streekvervoerbedrijven in ons land, heeft de order aan het buitenland gegund in overleg met het ministerie van verkeer en waterstaat. Een woordvoerder van ESO zei dat het gaat om een noodmaatregel om een acuut dreigend tekort aan bussen op te vangen. Hainje en Den Oudsten, min of meer vast "hofleveranciers" van het openbaar vervoer, konden niet op zo korte termijn leveren. "Toen waren we wel gedwongen bij wijze van uitzondering met het buitenland zaken te doen", aldus de ESO-woordvoerder. Het streekvervoer zit op korte termijn te springen om bussen omdat er bij de komende winterdienstregeling (die rond september ingaat) een capa citeitsuitbreiding van 3 procent voor de deur staat. Dat betekent op een Vanwege gebrek aan personeel totaal wagenpark van 4.200 streekbussen dat er op korte termijn rond honderd nieuwe bussen nodig zijn om die capaciteitsuitbreiding op te kunnen vangen. Enkele streekvervoerbedrijven zitten zelfs zo krap in het materieel dat ze noodgedwongen de winterdienstregeling een paar maanden hebben moeten uitstellen. Een ander probleem is dat er de laatste paar jaar een achterstand is opge lopen in het vervangingsprogramma, ondermeer door gebrek aan geld. Gemiddeld gaat een streekbus 12,5 jaar mee, maar een aantal bussen is met een leeftijd van 15,16 jaar al verover dat gemiddelde heen. Dat hoog bejaarde materiaal loopt echt op zijn laatste benen en moet snel met pensioen. Een derde factor die tot het plaatsen van de "noodorder" heeft bijgedragen is de vrij verrassende groei van het aantal passagiers. Net als de Spoor wegen registreren ook de streekvervoerders dit jaar tot nu toe vijf pro cent meer klandizie dan vorig jaar. Woordvoerders van Hainje en Den Oudsten zeiden dat men al moeite heeft de huidige'produktie op peil te houden, zo nijpend is het personeelste kort. Jaarlijks leveren beide bedrijven bij elkaar ongeveer 360 stan daardbussen af aan het streekvervoer. Het is onmogelijk op stel en sprong daar bovenop nog eens 176 stuks van de band te laten lopen. "Als er voldoende personeel was zou de produktie nog wel wat kunnen worden opgevoerd. We adverteren ons suf maar je krijgt geen kip. Dat is de hele ellende", verzuchtte de woordvoerder van Den Oudsten. Met kunst en vliegwerk kunnen de carrosseriebouwers de huidige hoe veelheid werk nog net aan. "Maar van vandaag op morgen kunnen we nog vijftig man extra gebruiken en dat is veel op een personeelsbestand van 260", zo zegt men bij Den Oudsten. ROTTERDAM-UTRECHT (GPD) - Het actie comité van stakende Rotterdamse havenar beiders heeft gisteravond het onderhande lingsresultaat dat bonden en werkgevers eer der die dag hadden bereikt, verworpen en „naar de prullenbak" verwezen. Ook het Cen traal bedrijfsgroepbestuur havens van de FNV heeft het resultaat niet goedgekeurd Het principe-akkoord dat bereikt is, ziet er als volgt uit: een extra toeslag van bruto 28,50 per week voor alle categorieën met ingang van 2 juli; vervroegde vrijwillige uittreding op 62-jaruige leeftijd; en een extra vakantiedag. Voor werkgeverswoordvoerder Schoufour waren dit „zeer ver gaande tegemoetkomingen. Maar de stakers oordeelden anders. Stakingsleider Stavinga: „Er is totaal geen principe-akkoord. We kunnen dit net zo goed direct in de prullenbak gooien. Op een vraag of dit inhield of de staking zou worden voortgezet, ant woordde stakingsleider Schults: „Natuurlijk. Dit is een lachertje. Dit zogenaamde akkoord komt nog niet voor de helft tegemoet aan onze gerechtvaardigde eisen. Deze staking gaat in elk geval door. We kunnen niet meer terug. De bonden helpen ons niet en we hebben nu WEERRAPPORTEN 5 'an hedenmorgen 7 uur SS .Sïl Cr. c t -2" Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg mist 19 onbewolkt 18 onbewolkt 18 zwaar bew. 22 licht bew. onbewolkt 25 half bew. 18 mist 25 onbewolkt 20 onbewolkt 20 licht bew. 21 regenbui 16 zwaar bew. 19 zwaar bew. 23 licht bew. 20 onbewolkt 31 licht bew. 26 mist 22 onbewolkt 19 licht bew. 33 Mallorca München Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis bew onbewolkt 29 mist 17 half bew. 24 regen 19 onbewolkt 21 licht bew. 28 regen 26 zwaar bew. 18 zwaar bew. 21 onbewolkt 19 zwaar bew. 27 onbewolkt 30 licht bew. 29 licht bew. onbewolkt 30 CNV: betere controle op bedrijfssteun DEN HAAG (GPD) - Het CNV wil een betere controle op de miljoe nen die de overheid verstrekt ter ondersteuning van in moeilijk heden verkerende bedrijven. Dit zei CNV-voorzitter Harm van der Meulen in Roermond. Hij wil ook een betere controle op de loon subsidieregelingen, investe ringspremies, enz. „Steunsubsi- die en premies kunnen terecht worden gegeven, maar dat maakt openbare controle nog niet over bodig", zo zei hij. Limburg kreeg tussen 1966 en 1975 anderhalf miljard gulden aan steun. „Op zich een goede zaak, maar toch rijst bij mij een bange vraag als ik de resultaten zie van deze geldstroom", aldus Van der Meulen. „Worden door deze sub sidies geen slechte rekenmees ters aangetrokken", zo vroeg hij zich af. Van der Meulen concludeerde dat overheidsgeld, dat in welke vorm dan ook naar ondernemingen vloeit, onder volledig toezicht van de ondernemingsraad moet komen. Ook moet volgens hem de provincie mogelijkheden krij gen om via de democratisch ge kozen organen toezicht uit te oe fenen op de gelden die ter be schikking komen. willen 500 gulden ineens krijgen. Het is nu buigen of barsten". Volgens de werkgevers betekent het bereikte een loonkostenstij ging van 13 procent op jaarbasis. Deze resultaten konden niet reeds enkele maanden geleden, toen de onderhandelingen gin gen stagneren, worden bereikt, omdat de werkgevers toen von den dat zij tot het uiterste waren gegaan. Zij geven nu echter toe dat zij helemaal tegemoet geku- men zijn aan de verlangens van de bonden om te bereiken dat de staking zal worden opgeheven. Zij wilden zo dicht bij de wensen van de vakbeweging komen dat ook de vakbeweging zelf daarin zou kunnen geloven en aan zijn leden zou kunnen verkopen. Het Centraal bedrijfsgroepbestuur havens van de FNV heeft het on derhandelingsresultaat afge keurd omdat het hen niet ver ge noeg gaat. De werknemers keu ren de bruto-loonsverhoging met f28,50 goed, maar willen als in gangsdatum 1 januari 1979 in plaats van het bereikte 2 juli. Met andere hoofdelementen zijn de Vervoersbonden het eens. De Vervoersbond CNV is daaren tegen van oordeel dat het bereik te akkoord volledig botst met het gecoördineerde arbeidsvoor waardenbeleid van de vakcen trales. De Vervoersbond CNV, aldus voorzitter Groenendijk, hoopt dat door het resultaat de rust in de haven terugkeert, maar hij heeft grote zorg over de effec ten van het akkoord op de werk gelegenheid. Voorzitter Schroër van de Ver voersbonden FNV erkende dat het met de werkgevers bereikte onderhandelings resultaat „niet compleet past" in het arbeids voorwaardenbeleid van de FNV, dat in het belang van de werkge legenheid op een nullijn is ge richt. Wel is rekening gehouden met enkele uitgangspunten van dat beleid, zoals eerder pensioen en uitbreiding van het verlof. „Ik hoop niet dat we over enige tijd aan tafel moeten gaan zitten om over afvloeiing van werknemers te praten, in plaats van uitbrei ding van werkgelegenheid", al dus werkgeverswoordvoerder Schoufour. „Elke gulden die wij meer geven is een verkrachting van de werkgelegenheid", meen de Schoufour. „Voor elke cent die we toegeven krijgen we de re kening gepresenteerd. Niet di rect, maar toch wel op langere termijn. Het is voor ons onmoge lijk om nog dit jaar de tarieven te verhogen om de hogere loonkos ten te compenseren". ?.Op borden maakten Winst voor kotter- visserij DEN HAAG (ANP) - De kleine zeevisserij (kottervisserij) heeft in 1978 voor het eerst sinds vijf jaar weer zonder verlies gevaren. Met de winst kon slechts een deel van de verliezen over de afgelopen vier jaar worden goedge maakt Voor de grote zeevis serij (de treilers) gold eind 1978 een klein tekort. De op brengsten van de garnalen visserij bleven achter bg die van 1977. Dit blijkt uit gegevens van het Landbouw-Economisch In stituut (LEIDe vloot voor de kleine zeevisserij, even groot als in 1977, bracht vijftien procent meer vangst aan wal en de totale opbrengst steeg met zestien procent tot 353 miljoen gulden. De winsten waren per schip over de gehele linie beter dan in 1977. Ook werd in bijna alle groepen van schepen winst gemaakt. Het is echter de vraag, aldus het LEI, of deze resultaten voor de kottervis serij, gezien de huidige problemen rond de olievoor ziening. gehandhaafd kunnen blijven. LONDEN (DPA) - Op het honder delfde jaarlijkse congres van het Britse vakverbond TUC in de Noordengelse stad Blackpool winnen de voorstanders van een scherpe confrontatiepolitiek te gen de conservatieve regering •steeds meer aan invloed. Tegen de duidelijke wil in van de leiding van het vakverbond heb ben zich twee van de grootste vakbonden in het land, die van de metaalarbeiders en van de werk nemers bij openbare diensten, opgesteld achter het voorstel van de kleine als tamelijk links be kende bond van meubelmakers massabetogingen door het hele land te houden tegen de loon- en prijspolitiek van de regering- Thatcher. Maandag, op de openingsdag van het congres, hadden de ongeveer twaalfhonderd afgevaardigden al eenstemmig de aangekondigde vakbondshervormingen afgewe zen. Het congres besloot een 'compromisloze' strijd aan te binden tegen het plan van de re gering niet meer toe te staan dat stakers posten bij bedrijven die niet direct bij een arbeidsconflict betrokken zijn. Voorts wil de regering ook een eind maken aan de gewoonte in veel sectoren van handel en industrie dat elke werknemer verplicht is lid te zijn van een vakbond. De bond van metaalbewerkers, met 1,4 miljoen leden de op één na grootste vakorganisatie in Enge land, stond gisteren in het cen trum van de gebeurtenissen op het congres. De voorzitter van deze bond, Terry Duffy, zei wit van woede, dat zijn delegatie door communisten werd be heerst. Duffy had de afgevaar digden bezworen niet in te gaan op de oproep tot massale demon straties. Hij zei dat daar uitslui tend politieke motieven achter zaten. Het mocht echter niet ba ten, zijn mensen verklaarden zich voor dergelijke demonstraties. Ook gisteren lagen de meeste me taalbedrijven m het land stil als gevolg van de staking van twee dagen door de metaalarbeiders. De werkgevers hebben aange kondigd het wapen van uitslui tingen te zullen gaan hanteren als er meer van dergelijke acties ko- De bond wil met een serie van één- en tweedaagse stakingen berei ken dat haar eis voor verhoging van het minimumloon vón zestig naar tachtig pond per week wordt verwezenlijkt. De werkgevers hebben zeventig pond aangebo den. BRUSSEL (REUTER) - Deskundigen uit de Euro pese Gemeenschap zijn het niet eens kunnen wor den over de wijze waarop het olieverbruik in de ne gen landen drastisch kan worden beperkt. De mi nisters moeten het maar uitzoeken, zo lieten ze gis teravond na hun vruchte loze beraad in Brussel we ten. De deskundigen waren bgeenge- komen om de toezeggingen die in juli in de economische topconfe rentie van zeven Westerse indus trielanden in Tokio namens de EG waren gedaan concrete vor men te geven. Ds regeringslei ders van West-Duitsland, Frank rijk. Engeland en Italië beloofden de Verenigde Staten, Canada en Japan het olieverbruik van de gemeenschap dit jaar tot een half miljoen ton te zullen beperken. Dezer dagen heeft de Europese Commissie (het dagelijks EG be stuur) echter laten weten dat het verbruik in de eerste helft van dit jaar in vergelijking met die pe riode van 1978 met 7,1 procent is toegenomen en dat het jaarver bruik als dat zo doorgaat op 515 a 525 miljoen ton zal uitkomen. De commissie vindt dan ook dat de maatregelen ter beperking van het verbruik krachtiger moeten worden. De deskundigen die gisteren in Brussel hebben vergaderd beslo ten hun regeringen voor te stellen nog deze maand een bijeenkomst van de ministers van energie te houden. Daarin moeten plannen worden gemaakt die kunnen worden besproken in de bijeen komst van de ministers van ener gie uit de zeven industrielanden die 26 september in Parijs wordt gehouden. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling dinsdag 4 september Andijvie I per kg 0,51, Pronkbonen per kg 1,50; Gele kool per kg 0,18-0,23, Spitskool per kg 0,31-0,32, Bospeen II bos 0,83-1,07; Waspeen AI kist 3,50-5,40, All 3,20-5,30 BI 5,50-8,-, Bil 4.-. Cl 4.-, CII 2,-; Breek- peen BI kist 0,90-2,-; Postelein CII kg 0,70-1,20, Selderij per bos 0,24; Sla na tuur I st 0.48-0,51, II 0,33-0,38, Spinazie natuur I kg 0,37-0,43; Peterselie bos 0,31; ring 6 p. bak 10,83-0,95,6II 0,39-0,44,81 0,70-0,77, 8 II 0,48-0,54 Aanvoer 13.072 WIELRENNEN - De Belg Gerie Verlinden heeft gisteravond de Acht van Braasschaat gewonnen. Bert Oosterbosch werd tweede op 25 seconden. WIELRENNEN - Mare de Meyer heeft gisteren een contract gete kend bij de ploeg van Daniel Willems. Didi Thurau zal ver moedelijk nu wel uitwijken naar Italië. VOETBAL - Argentinië en Sowjet- Unie hebben zich geplaatst voor de finale van het wereldkam pioenschap voor junioren. De ti telstrijd wordt in Japan ver speeld. WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1979 54.00 102.50 105.20 150,00 128,80 128,70 169.50 166.00e 138,00 137.00 2482.00 2480.01 3.00 385.00 334.00 334.00 173,00 174.00 1370,00 1360.00 194.50 193.00 16.30 16.20 257,00 250.00a 51,50 627.00 95.00 330.00 100.00 73.80 13.00 36,50 115,50 86.00 160.00 23',80 98.70 20.80 293.00 83.50 51.30 33.50 627.00 332,00 168.80 168.80 180,50 180.50 650.00 655.00 GOUD EN ZILVER 38.25 41.25 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs was vandaag over het algemeen wat lager gestemd. Het grote nieuws van de samenwerking-bespre- kingen tussen Hagemeyer en Van Ommeren resulteerde in een ad- vieskoers voor Hagemeyer van f 60. tegen een slotkoers van f55,90 gisteren. Van Ommeren, op winst draaiend, moest achter uit op f218 in een zeer dunne markt. Wall Street sloot lager. Voor de in ternationals was er ook in Am sterdam verlies over de hele linie. KLM. /akte f 1.10 op f 104.40. Kon. Olie liet bijna f 1 vallen op f 149,10, weer bg een geringe om zet. Heineken was f 1,10 in reactie op f80,60. De financiële sector deed ook wei nig. Nat. Nederlanden opende in eerste instantie optimistisch op f 118,20. maar noteerde rond het middaguur f 117,90, een win t van tachtig cent bij een goede omzet

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23