"Op deze manier heeft verzamelen geen zin meer Aansluiting op Rijndijk grootste knelpunt bij bouw wijk Zonneveld Fietspad om Hazerswoude in discussie Bollenbad wil skateboard-baan Voor elfde maal zwemfestijn Nacht van Alphen GEEN PLAATS VOOR OUDHEIDKAMER HILLEGOM Kaasmarkt Bodegraven biedt veel vermaak In zwembad De Hoorn IJI.IjWJJ.II. PAGINA 21 HILLEGOM - Het bloembollenmuseum, dat een plekje zou krijgen op de zolder van het Hillegomse raadhuis, staat op de tocht. De gemeente is teruggekomen op haar toezeg ging dat de bovenste verdieping kan worden ingericht als oudheidkamer. Zij heeft de ruimte zelf nodig, zo heeft zij initiatiefnemer Jan Kijkelijkhuizen laten weten, om er een aantal ambtenaren te huisvesten. Een dikke streep door de rekening van de actieve Hillegommer. Twee jaar is hij praktisch elke dag in de weer geweest om oude spullen te verzamelen. Van kwe kers uit alle delen van de bollen streek kreeg hij wat. Nu staan die gereedschappen zo maar in een hoekje op de zolder van het ge meentehuis. Waar ze straks zul len moeten worden onderge bracht, weet ook Rijkelijkhuizen niet. Begrijpelijk is het wel dat er enige teleurstelling bij de bejaarde (65 jaar) Hillegommer is. "Ik hoef nu niet meer zonodig", laat hij we ten. "Op deze manier heeft het weinig zin om nog langer door te gaan met het verzamelen van spullen. Twee jaar zwoegen en dan gebeurt dit", zucht hij. Stoppen Rijkelijkhuizen heeft voor zichzelf min of meer al een streep gezet onder het bollenmuseum. Af en toe beantwoordt hij een telefoon tje als de één of andere kweker wat wil afstaan. Meestal houdt de Hillegommer de boot af. "Ja, wat moet ik anders?", vraagt hjj zich af. "Hoeveel keer ik wel niet word opgebeld met de vraag wanneer dat museum nu einde lijk eens van de grond komt, niet normaal. Dan moetje maar weer een smoes verzinnen om die mensen tevreden te stellen. Maar voorlopig hebben ze wel de nodi ge dingen afgestaan voor die oudheidkamer." Rijkelijkhuizen heeft een stille hoop dat iemand anders zijn ini tiatief zal overnemen. Tot nu toe zijn er geen tekenen in die rich ting. "Bij mij", benadrukt hy nog eens, "staat het echt op een laag pitje." Het verzamelen van oude dingen zit de Hillegommer in het bloed. Zijn huis aan de Weeresteinstraat staat er vol met oudheden. "De mensen zeggen wel eens dat het hier net een museum is", lacht hij. "Misschien hebben ze wel een beetje gelyk." Andere plek Rijkelijkhuizen noemt één plaats die geschikt zou zijn geweest om het bollenmseum onder te bren gen: een restaurant in het hartje van het dorp. "Maar", reageert de Hillegommer fel, "dat hebben ze gesloopt. Waarom? Ja, dat vraag ik me ook af. Dat restaurant had mooie ruimten. Eén ervan had best dienst kunnen doen als oud heidkamer." Blijven die oude spullen weggef- rommeld in een hoekje staan? Of gaan ze terug naar de gevers? "TjaRijkelijkhuizen zwijgt. Dan: "Ik weet het ook niet. Nee, er heeft nog niemand bij me aan geklopt dat hij zijn eigendommen wilde terughebben. Ik heb het al eerder gezegd: er zijn wel diverse mensen geweest die hebben ge vraagd wanneer dat museum nu eindelijk eens wordt geopend. Weet je, doordat die gereed schappen kriskras door elkaar liggen, zijn er ook al dingen kapot gegaan. Hardstikke jammer na tuurlijk. Maar dat kun je niet te gengaan als ze niet kunnen wor den uitgestald." Een teleurgestelde Rijkelijkhuizen bij de unieke verzameling, die wellicht nimmer te kijk zal warden gezet. Kostbaar Zij het kostbare spullen die zo maar voor oud vuil in een hoekje staan? "Voor de verzamelaar waren er in derdaad dingen bij die van waar de zijn. Als ik alles bij eikaart op tel, kom ik toch zeker op zeven duizend gulden." De Hillegommer laat het gemeen tehuis voor wat het is. "Ik ga er niet eens meer kijken", stelt hij. "Voor mij is het een enorme domper dat dit spul niet van de grond komt. Als je ergens met veel enthousiasme aan begint en na een paar jaar valt alles in het water, dan hoef ik niet meer. Ik heb één keer alles uitgestald. De mensen waren verbaasd over wat ik zoal had verzameld. Maar jaJe staat toch wel mooi te kijk tegenover je gevers. Die mensen worden gewoon aan een lijntje gehouden." Rijkelijkhuizen gelooft dat het mu seum nooit van de grond zal ko men. "Zeker niet de eerste jaren", reageert hij fel. "Ik denk dat niet gauw iemand erin zal stappen om de draad weer op te nemen. De ervaringen die ik heb gehad zijn niet zó fyn." BODEGRAVEN - Provinciaal bestuurder J. Noorland zal volgen de week als speciale gast de 28e editie van de Bodegraafse kaas markt meemaken. Een kaasmarkt waarin de kaas uiteraard de hoofdrol speelt, maar waarin ook plaats is voor andere activitei ten als ringsteekwedstrijden, een schoolvoetbaltoemooi, een voetbalwedstrijd tussen Rohda '76 en Feyenoord-c, een circusr voorstelling, een disco-avond en natuurlijk de kermis. Maandagavond 10 september om tien voor acht zal de Bodegraafse kaaskoningin de n^jaarsmarkt 1979 officieel openen. Dat gebeurt in het gemeentehuis, waar een kaas- en bloemenshow vanaf 20.15 tot 22.30 uur open is voor het publiek. In het gemeentehuis staan dan tal van stands. Er is onder meer een demonstratie poppen maken, het publiek kan er meeraden naar kaassoorten, terwijl er tevens een fotowedstrijd is. De kermis op de Nieuwe Markt draait die dag vanaf 18.00 uur. De kaasmarkt, waar het tenslotte allemaal om draait, wordt op dinsdag 11 september om tien voor half tien officieel geopend door de kaaskoningin. Tussen half tien en half twaalf staat er voor het gemeentehuis een originele kaasbrik opgesteld met een partij kaas, waarvan het gewicht mag worden geraden. Tussen kwart -voor 11 en half een worden zelfkazende boeren en boerinnen en kaashandelaren op het gemeentehuis ontvangen. 's Middags is er van half twee tot half vier ringsteken in versierde wagens op het parcours Vijverlaan-Oranjeplantsoen-Westein de-Burg. van Dobben de Bruynstraat. Eveneens om half twee begint op de Esto-velden een schoolvoet baltoemooi. Om drie uur begint circus Mikkenie (parkeerterrein Vrije Nesse) een middagvoorstelling. De avondvoorstelling be gint om 20.00 uur. Na de voetbalwedstrijd op het Rohda-veld tegen Feijenoord C (aanvang: 18.30 uur) kan de Bodegraafse jeugd het nodige vertier vinden in de Esto-kantine aan de Kievitsheuvel, waar tijdens een disco-avond onder meer op zullen treden Company 5 uit Woer den en de, plaatselijke popformatie Long Way Blues. HAZERSWOUDE Rijndijk - Bij de bouw van een nieuwe wijk in Hazerswoude Rijndijk (de oostelijk van Rhynen- burch te verrijzen wijk Zonneveld met ongeveer 400 wo ningen) is de aansluiting op de drukke verkeersroute langs de Oude Rijn één van de grootste knelpunten. Niet alleen bestaat de vrees dat er in Zonneveld straks een extra verkeersdrukte (sluiproutes) zal optreden, ook zal die Rijndijk in verband met de aansluiting van weer een nieuwe woonwijk moeten worden verbeterd om het hoofd te kunnen bieden aan de toenemende verkeers drukte bij de diverse kruisingen. Plaatselijke verbreding zal, als het aan de gemeente ligt, niet aan de noordelijke kant tussen weg en Rijn plaatsvinden. In het be stemmingsplan Zonneveld, (dat vrijdag door de gemeenteraad moet worden vastgesteld) is er een strook grond aan de zuidkant van de Rijndijk voor eventuele verbreding vrijhouden. Wel zal het uiteindelijke besluit daar over, zo laat het gemeentebestuur HAZERSWOUDE - De aanleg van het fietspad 'achterom' Hazers woude Dorp (over de Zuiddijk) is volgende week dinsdag onder werp van een gemeentelijke ver gadering, waarin twintig tegen standers van het pad hun zegje mogen doen. De bezwaarmakers willen de aanleg van het fietspad tegenhouden vanwege gevreesde overlast. Hun protesten gelden in officiële zin het bestemmingsplan Voorweg, dat voor de aanleg van het pad moet worden aangepast. De wij zigingsprocedure biedt de be trokken bewoners de mogelijkhe den tot inspraak via bezwaar maken. Het gaat overigens voor namelijk om bewoners van de Poelzoom. In Hazerswoude wordt vrij veel waarde gehecht aan de komst van het fietspad, zeker nu het rijk met flink wat subsidie over de brug wil komen (als binnen een jaar met de aanleg wordt gestartHet fietspad zal worden aangesloten op de tunnel onder de provinciale weg en moet het (brom-)fietsver- keer om Hazerswoude Dorp naar de Voorweg richting Boskoop) en omgekeerd gaan leiden. Naast een functie voor de schoolgaande jeugd wordt de route ook een rol voor de recreatie toegedicht. De commissie vergadering over het fietspad en de bezwaren ertegen is volgende week dinsdag om 20.00 uur. Bezoekers die iets an ders over het fietspad te zeggen hebben dan de indieners van be zwaren krijgen aan het begin van de vergadering de kans dat te doen. Vergadering over andere indeling Oosterleestraat VALKENBURG - De herindeling van de Oosterleestraat in Val kenburg is onderwerp van ge sprek in de vergadering van de commissie welzijnszaken in Val- in het gemeentehuis. Wethouder kenburg. De commissie (die bur- Schipper, die onder meer wel- gemeester en wethouders advi- zijnszaken in zijn portefeuille heeft, zit de vergadering voor. seert) komt morgenavond bijeen NOORDWIJK - Het sportfondsenbad Noord- wijk (het bollenbad) heeft de gemeente een krediet van 80.000 gulden gevraagd voor de aanleg van een skateboard-baan. Op maan dagavond 10 september komt de skateboard- baan voor het eerst ter sprake in een commis sievergadering van sport- en jeugdzaken. De voorzitter van de beheerraad van het Bol lenbad, T. Jansen (tevens wethouder), is een groot voorstander van een skateboard-baan. "Deze baan is speciaal voor de jeugd van 6 tot 12 jaar bedoeld", zegt hy. "Voor deze leef tijdscategorie wordt weinig gedaan. Boven dien wint deze sport dagelijks aan populari teit. Maar op straat is het skateboarden le vensgevaarlijk. Er zijn al ontzettend veel on gelukken mee gebeurd. Door de aanleg van een gereglementeerde baan, haal je het ge vaar van de straat. En op een speciale baan gebeuren heel weinig ongelukken." "Er zijn naar schatting ongeveer zestig actieve skateboard-beoefenaars in Noordwijk", gaat Jansen verder, "en overal waar asfalt is of waar een helling is, zijn ze bezig. Het idee van de skateboard-baan is ontstaan, toen we de mogelijkheden onderzochten om het Bol lenbad aantrekkelijk te maken. De baan komt niet op het terrein van het Bollenbad, maar er buiten naast het parkeerterrein. Op die manier is zij voor iedereen toegankelijk." Aannemingsbedrijf Visscher heeft een ont werp gemaakt. Dit bedrijf heeft een skate board-deskundige in dienst, die in de Ver enigde Staten het skateboard-gebeuren heeft onderzocht. Het ontwerpplan behelst een standaard baan van circa 400 vierkante me ter. De in het plan opgenomen elementen zijn: een vrij stijl gebied met een starthelling (voor de ongeoefende rijder), een komma en een reservoir (voor de meer ervaren rijders). "De aanleg van het skateboard-park is vrij duur", aldus Jansen. "Dat komt doordat de baan met de hand moet worden aangelegd. Er zijn teveel bochten en rondingen om het gietbeton met een machine te kunnen stor ten. Ik heb diverse skateboard-banen beke ken. Ook de baan in Rijnsburg achter de vei ling. Deze staat er sinds vier maanden en er wordt veel gebruik van gemaakt. Het zal een grote aanwinst voor de bloemen-badplaats zijn als de baan er komt. Maar vooral voor de Noordwykse jeugd". Het is ook op speciaal verzoek van deze instelling dat de gemeente in het bestemmingsplan de ver bredingsmogelijkheid heeft op genomen, ook al bestaan er nog geen concrete plannen. Bewo ners van de Rijnoever (Jaagpad) hebben zich tegen verbreding aan de noordzijde gekant. Rijksweg 11 Bij de ontsluiting van de wijk Zon neveld op de Rijndijk is de ge meente goeddeels afhankelijk van de medewerking van Rijks waterstaat. Van die voordelige positie heeft de Rijndijk-beheer der gebruik gemaakt door de medewerking toe te zeggen op voorwaarde dat in het plan Zon neveld de aanleg van een nieuwe Ryksweg 11 (waarvan de loop op dit moment nog niet bekend is) wordt opgenomen. Zodra be kend is hoe de nieuwe ryksweg door het Hazerswoudse gebied gaat lopen, zal de gemeente haar in de bestemmingsplannen op nemen. Die bereidheid heeft de gemeente overigens al in 1978 uitgesproken in het bestemmingsplan Buiten gebied, dat momenteel ook in de maak is. Dat Rijkswaterstaat nu opnieuw met een officieel be zwaarschrift de medewerking aan de gemeentelijke plannen af hankelijk stelt van de opneming van Rijksweg 11 (terwijl de ge meente de noodzakelijke infor matie daarvoor nog moet krij gen), is dan ook verkeerd geval len. Burgemeester J. ten Heuvelhof heeft deze wijze van voorwaar den stellen "bijna onzedelijk" genoemd. Ook officieel (bij de beantwoording van het bezwaar schrift) spreekt het gemeentebe stuur zijn teleurstelling over de als "nogal bot" ervaren handel wijze van Rijkswaterstaat uit. NS-station T. Jansen: ."Bollenbad aantrekkelijker meenteraad wordt vastgesteld, nog geenszins een uitgewerkt plan. Dat uitwerken zal, met de nodige inspraak omkleed, in een later stadium gebeuren. De benodigde gegevens zijn nog niet allemaal binnen. Dat geldt niet alleen met betrekking tot de mogelijke verbreding van de Rijndijk, de aansluiting van "Zonneveld" daarop en de nieu we Rykswegaanleg, maar ook bijvoorbeeld met betrekking tot de spoorlijn, die de nieuwbouw wijk aan de zuidzijde zal begren- Bij de NS leven plannen om die spoorlijn in de toekomst te ver dubbelen. terwijl er bovendien - zy het uiterst vage - ideeén be staan over een station in Hazers woude. Met de komst van dat sta tion zou een belangrijke wens van de Hazerswoudse gemeente raad worden vervuld, maar het lijkt er niet op dat het plan spoe dig wordt uitgevoerd. Uit gesprekken met de NS is het de gemeente gebleken dat er geen kans op dat station is, (in combi natie met de aanleg van Zonne veld. De gemeente heeft dan ook geen trek om toch tegemoet te komen aan de wens om met het oog op dat station (mocht het er toch komen) de wyk Zonneveld zo in te richten, dat er zoveel mo gelijk mensen in de nabijheid er van zullen komen te wonen. De NS maakten die wens kenbaar door bezwaar te maken tegen de plaats van de sportvelden naby het spoor in het plan Zonneveld. Liever zien de NS die sportvel den ergens anders aangelegd, zo dat op de door de gemeente ge dachte plek huizen kunnen wor den gebouwd. Maar het gemeen tebestuur wil daar niet aan. "In het licht van de onzekerheid over de vraag of Hazerswoude wel in aanmerking komt voor een NS-staion, wordt het uiterst voorbarig geacht dergelijke fun damentele bestemmingsplanwij- zigingen ten uitvoer te brengen", aldus burgemeester en wethou ders, die de gemeenteraad voor stellen het NSibezwaar onge grond te verklaren. ALPHEN AAN DEN RIJN - Rond de 1300 deelnemers gaan vrijdag avond en zaterdag te water om één van de slechtste seizoenen van zwembad De Hoorn op "waardige" wijze af te sluiten. Het is voor de elfde keer in suc cessie dat het openluchtbad zyn "nacht van Alphen" beleeft. Vrijdagavond om 19.30 gaat de "nacht" van start met de tien keer vijftig meter estafette voor lagere scholen. Elke school mag deel nemen met één leerling per klas, een onderwijzer en een onderwij zeres en een vader en moeder, waardoor het totaal aantal deel nemers per school op tien komt. De scholen die op dit onderdeel de strijd met elkaar aanbinden zijn de Oranje Nassauschool, Willem de Zwygerschool, John F. Kennedyschool (vorig jaar win naar) de Hehconschool, de Timo- theusschool en de Thorbecke- school. Vervolgens binden Nederlandse zwemverenigingen de strijd met elkaar aan in de ploegenestafette (100 x 100 meter). Deelnemers zijn: AZC, het Amersfoortse AZ PC, (drie jaar achtereen win naar), Zwemlust/den Hommel (Utrecht), de Amsterdamse ver eniging DJK en ZWV uit Zoe- termeer. Het Haagse Zicin/Vites se heeft (tot teleurstelling van de organisatoren) afgeschreven. Kanaal De 42 deelnemers aan de prestatie tocht over 5 kilometer en de 16 liefhebbers voor de 10 kilometer zijn afkomstig uit heel Neder land. Beide afstanden zijn overi gens volgeboekt Om drie uur 's nachts gaat de tien kilometer schoolslag voor dames en heren van start. Bij de dames komen in het (zeer sterke) veld AZC-zwemster Paula Koeleman, één van de kanshebsters voor de eindoverwinning, en Njord '59- zwemster Ria Willemsen (Haar lem). Bij de tien kilometer schoolslag voor heren ontbreekt ook dit jaar Rob Kamping uit Zoetermeer niet De WVC-zwemmer is voor de elfde keer van de partij in de nacht van Alphen. Grote kanshebber voor de over winning op de tien kilometer vrije slag is de Utrechtse zwem mer Gerard Smit, nu de winnaar van vorig jaar, Fred Eefling, we gens verblijf in het buitenland verstek moet laten gaat. Smit, die bij Zwemlust/Den Hommel zwemt heeft trouwens twee maal eerder de beker in de wacht ge sleept. Bij de dames komen onder meer Irene van der Laan (VCZ-Vlaar- dingen), die enkele weken gele den in een nieuwe Nederlandse recordtijd het Kanaal overstak en Njord-zwemster Monique Wild schut aan de start Jeugd 's Morgens om half zeven worden de prijzen uitgereikt aan de win naars van de vrijdagavond en -nacht verzwommen onderdelen. Daarna is het, vanaf ongeveer ne gen uur 's morgens, de beurt aan de jeugd. Nu al hebben zich on geveer duizend deelnemers ge meld voor de prestatietochten over 300, 500, 1000, 1500, 2000, 3000 en 4000 meter. Sluitstuk van de jeugdprestatietocht wordt de 1000 meter, die rond half vyf wordt afgewerkt. In totaal zijn er voor de deelnemen de ploegen en verenigingen 26 bekers beschikbaar, waaronder de ongeveer een meter hoge be ker voor de school met procentu eel de meeste deelnemers, een heel bijzondere plaats inneemt Ongeveer honderd medewerkers zijn vrijdagnacht en zaterdag overdag in de weer om de organi satie op rolletjes te doen verlo pen. De organisatie van het zwemevenement is in handen van de zwem- en poloclub AZC en de Alphense sportstichting. Paula Koeleman

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21