Zeeuws Meisje Margarine Nu ook in'nKuip Algeproefc Druk uit Kamer op staatssecretaris Onmin over u\ Itlevering Italiaanse hoo gleraar SCHMIDT IN HONGARIJE ^s&ssssmcis/f, magazijnbedienden heftruck-chauffeurs 0 >s,? J. T&N VERKIEZINGEN LEDEN RIJNLANDS ALGEMEEN BESTUUR Register van stemgerechtigden Hoogheemraadschap van Rijnland S Gemeente Zoeterwoude STOFFEERDER en HULPSTOFFEERDER W. J. ZIRKZEE WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1979 VARIA PAGINA 19 (Van c correspondent) ROME - De Italiaanse justitie is er steeds meer van overtuigd de sleutel van de affaire-Aldo Moro in handen te hebben. Aldo Moro, voorzitter van de christen-demo cratische partij, werd op 16 maart van het vorig jaar in Rome ont voerd door de extreem-linkse ter roristen van de „Rode Brigades". Na een lange gevangenschap in een „volkskerker", waar hij werd onderworpen aan een „proleta risch proces", werd hij op 9 mei vermoord. Op 7 april van dit jaar arresteerde de politie een aantal linkse ex tremisten, onder wie een hoogle raar in de politieke wetenschap pen aan de universiteit van Pa dua, Toni Negri. Zij werden ervan verdacht, de zogenaamde „stra tegische leiding" van de Rode Brigades te vormen, en als zoda nig verantwoordelijk te zijn voor de ontvoering van en de moord op Aldo Moro. Onder de verdachten tegen wie op 7 april een arrestatiebevel werd uitgevaardigd, bevond zich ook Franco Piperno, fysicus aan de universiteit van Cosenza en leider van „Arbeiders- autonomie". Hij bleef voortvluchtig tot 18 augustus, toen hij op verzoek van Interpol door de Franse politie in Parijs werd gearresteerd. Vanuit Italië werd ogenblikkelijk om uitleve ring gevraagd. De beschuldigingen luidden: „lid maatschap van gewapende ben den" en „samenzwering tegen de staat". Nu bestaat er tussen Italië en Frankrijk een uitleverings verdrag, dat dateert van een eeuw geleden en waarin uitdrukkelijk een uitzondering wordt gemaakt voor „politieke misdrijven". De beschuldigingen tegen Pipemo leken hieronder te vallen, maar nog voordat de Parijse „Chambre d'Accusation" een beslissing had genomen (die inderdaad negatief uitviel), kwam de Italiaanse justi tie met een nieuwe lijst van be schuldigingen, waaronder na drukkelijk medeplichtigheid aan de moord op Aldo Moro. Zowel in Italië als in Frankrijk stak een storm van verontwaardiging op tegen deze „typisch Italiaanse poppekasterij" (een uitspraak van een van Piperno's verdedi gers, die ook door het Franse dagblad Le Monde werd geci teerd). Maar in Rome verklaarde de onderzoeksrechter Gallucci, die zich met de zaak-Moro bezig houdt, dat de aanvulling noodza kelijk was, omdat Piperno in Ita lië uitsluitend terecht kon staan voor de misdrijven waarvoor hij door de Franse rechter zou wor den uitgewezen. De voornaamste bewijzen voor Pi perno's medeplichtigheid zijn: de aantoonbare verbinding met twee terroristen, Valerio Morucci en Adriana Farranda, die in het bezit waren gevonden van de Skorpion-mitrailleur waarmee Moro werd vermoord, en zijn bemiddeling - tijdens de laatste weken van Moro's gevangen schap - tussen de Rode Brigades en de socialistische partij, die te gen alle andere partijen in voor stander was van onderhandelin gen. Bij die gelegenheid drong hij aan op een openlijke verklaring van de christen-democraten. De zelfde raad werd gelijktijdig aan mevrouw Moro gegeven door de Rode Brigades (volgens de politie vermoedelijk door Toni Ne gri). s er in Italië sprake van onder drukking van alles wat uiterst links is? Dat is in elk geval de mening van een Frans comité onder leiding van de filosoof- psychiater Felix Guattari, dat zich inzet voor de verdediging van Piperno en tegen zijn uitwij zing door de Franse justitie. Ook in Italië worden er nogal wat be denkingen geuit tegen de jongste ondernemingen van de onder zoeksrechters. Maar voor de Franse rechters zal er weinig an ders opzitten dan Piperno uit te wijzen: zij hebben niet de taak een uitspraak te doen over de deugdelijkheid van het geleverde bewijsmateriaal. Persoonskaarten. In het radio magazine "na vijven en zessen" spreekt de voorzitter van het Humanistisch Verbond, Rob Tielman, zich uit tegen de ver melding van de kerkelijke ge zindte op persoonskaarten. Het Verbond, aldus Tielman, vindt die aanduiding in strijd met de bescherming van de persoonlijke levenssfeer en met het beginsel van de scheiding van kerk en staat. De vraag van de vermelding van kerkelijke gezindte is actueel geworden naar aanleiding van de kwestie "niet-jood-verklarin- gen". Veel Arabische landen ei sen zo'n verklaring, wil men als Nederlander een visum krijgen. "In feite is deze niet-jood-verkla- ring een christen-verklaring", al- Wijzig standpunt over Indisch verzet Vermiste man aangetroffen ALPHEN AAN DEN RIJN - Bas van Heyningen, de 45-jarige be woner van Hooge Burch in Zwammerdam, die deze inrich ting voor zwakzinnigen zondag middag in overspannen toestand verliet is terecht. Gisteren aan het eind van de middag werd de man slapend aangetroffen in een voetgangerstunnetje nabij het station van Goes. Voorbijgangers waarschuwden de politie. Van Heyningen was van plan nog verder te reizen en had daarom alvast een fiets gepakt. Met het telefoontje vanuit Goes kwam een einde aan een uitgebreide zoekactie van 70 medewerkers van Hooge Burch, die onder meer tips natrokken naar aanleiding van krantenpublikaties over de vermissing van de man. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris mevrouw Kraaijeveld-Wouters (CRM) is bereid haar standpunt over^het Indische verzet opnieuw in overweging te nemen. Ruim een maand geleden liet zij weten dat de verzetsmensen uit het voormalig Nederlands Indië niet in aanmerking konden komen voor een bijzonder pensioen. Die zienswijze werd toen door de ministerraad overgenomen. belangstelling voor Indië. De jongere generatie is geneigd alles Tijdens een debat dinsdag in de Tweede Kamer over de wetge ving voor oorlogsgetroffenen zei de bewindsvrouwe dat zij zich, als de Kamer een debat over de Indische verzetsstrijders zou wensen, „graag zou laten over tuigen" van een ander standpunt. „Ik zou met dat standpunt dan nog een keer naar de minister raad kunnen gaan", voegde ze hieraan toe. Aan deze standpuntswijziging was druk van vrijwel alle fracties in de Kamer vooraf gegaan. Vooral het WD-kamerlid mevrouw Kap- peyne van de Copello stond uit voerig stil bij het leed dat vele slachtoffers van de oorlog in In dië nog dagelijks ondervin den. „In ons land was altijd al weinig dat uit Indië afkomstig is, als e zwarte vlek in de geschiedenis te beschouwen. Daarmee krijgen die mensen uit Indië alleen nog maar een trap na. De teleurstel ling en de frustraties wakkeren bij hen aan naarmate ze ouder worden", aldus dit kamerlid. Mevrouw Kappeyne van de Co pello drong er bij de staatssecre taris op aan haar toezegging van vorig jaar gestand te doen en een uitvoerige studie over het Indi sche verzet aan de Kamer te doen toekomen. De bewindsvrouwe kon niet meegaan met de over grote meerderheid van de Kamer, waar die een verhoging van de minimumgrondslag van de ver- zetspensioenen van 2700 tot 3000 gulden wenste. BOEDAPEST - Bondskanselier Helmut Schmidt Schmidt brengt een bezoek aan Hongarije. met de Hongaarse partijsecretaris Janos Kadar. dus Tielman. "Dat heeft er al toe geleid dat iemand op grond van zijn humanistische levensover tuiging geen visum voor Saoedi- Arabië kon krijgen". Hogeschool. De Evangelische Hogeschool in Amersfoort begint binnenkort met nieuwbouw. Zij wil dat financieren uit particulie re acties binnen reformatorische groeperingen in ons land. De school wordt namelijk niet ge subsidieerd. De directeur, drs. J.A. van Delden, deelde een en ander mee bij de opening van het derde academi sche jaar. Er zijn nu 80 studenten. Het nieuwe gebouw zal enkele miljoenen gaan kosten. Over bouwgrond is met de gemeente Amersfoort al overeenstemming bereikt. De penningmeester van de hoge school, de heer F.J. Kerkhof, zag het in een toespraak als Gods lei ding dat men in een tijd van "hui veringwekkend verval en van verlating van schriftuurlijke we gen" weer mag oproepen tot te rugkeer naar Gods Woord. Het wijsgerige heidendom aan de universiteiten en hogescholen doet, aldus Kerkhof, jonge men sen bij tienduizenden ten offer vallen omdat ze geen verweer hebben tegen de wetenschappe lijke uitgangspunten. "De Evan gelische Hogeschool heeft daar om een taak in deze strijd der geesten". Hervormde Kerk: Beroepen te Aarlanderveen (part-time) me vrouw H. Westera-Franke (kan didaat) Leiden, te Windeshem T. Lekkerkerker Ede, te Vriezeveen R. Kieskamp Leerdam, te Wie- ringermeer J.H. van Hunnik Ber- gentheim, te Elburg J.E.W. Ni- colai Zevenhoven, te Hilversum J. Ruitenberg Vianen, te Voorst (Geld.) A.G. van der Linden Kou dekerk aan den Rijn, te Zuidland D.W. Koelman Temeuzen; aan genomen het beroep tot vloot- predikant kandidaat C. Spaans Utrecht bedankt voor Oudewa- ter A.W. van der Plas Rijssen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Apeldoorn A.W. Drechsler Haarlem-Noord; twee tal te Leiden: R. van de Kamp Leeuwarden en H. van der Schaaf Dordrecht. Synode. De bijzondere synode van de paus en de Nederlandse bisschoppen begint volgend jaar januari. Op 10 oktober moeten de bisschoppen hun adviezen en opmerkingen naar Rome hebben gestuurd. Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland maken bekend dat voor ieder der districten in het Zuidhollandse gedeelte van Rijnland, ten behoeve van de verkiezingen van de hoofd ingelanden en hoofdingelanden - plaatsvervanger voor het ongebouwd en gebouwd eigendom op 7 november 1979, het register van stemgerechtigden in ontwerp is vastgesteld op basis van de kadastrale gegevens op 1 januari 1979 en, voor zover bekend, de mutaties welke daarna hebben plaats gevonden, een en ander zoals bepaald in artikel 56 van het reglement voor het hoogheemraadschap. Het ontwerp - register ligt vanaf 5 september 1979 van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur ter inzage op de secretarie van het hoogheemraadschap. Breestraat 59. Leiden. Aan een ieder worden op verzoek inlichtingen uit het register verstrekt Tot uiterlijk 10 oktober 1979 kan door iedere belanghebbende onder overlegging van de nodige bewijsstukken schriftelijk aan dijkgraaf en hoogheemraden verbetering van het register worden gevraag op grond dat hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. Leiden, 5 september 1979 J. Van Knobelsdorff, dijkgraaf B. Plomp, secretaris - rentmeester OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Zoeter- woude maken hierbij bekend, dat op donderdag 6 september a.s., om 19.30 uur in het gemeentehuis, een extra raadsvergadering zal worden gehouden. Genoemde raadsvergadering zal geheel in het teken staan van de door gedepu teerde staten van Zuid-Holland ter kennis gebrachte herindelingsontwikkelingen, zoals die zich mogelijk zullen voordoen in het gebied, waarvan Zoeterwoude deel uitmaakt. Een ieder, die - als inwoner - is betrokken bij de Zoeterwoudse samenleving wordt aangeraden deze hoogst belangrijke raads- bijeenkomst vanaf de publieke tribune te volgen. U dient met uw belangstelling de Zoeterwoudse zaak! Zoeterwoude, 31 augustus 1979. Burgemeester en wethouders voornoemd, de loco-secretaris, de burgemeester, J.W. Kliffen. Detmers. Bij Digros in Lisse is in het grote Distributiecentrum volop werk voor en Leeftijd v a. 18 jaar prima verdiensten 5-daagse werkweek zaterdag vrij werken in klein teamverband Maak een afspraak met de heer Warmerdam, 02521-19003 voor meer inlichtingen. leidse volksuniversiteit vraagt voor spoedige indiensttreding een JONGE MEDEWERK(ST)ER voor diverse werkzaamheden op het bureau van K&O. Het kunnen werken in teamverband is noodzakelijk. De voorkeur gaat uit naar iemand van ca. 18 tot 21 jaar met een MAVO-diploma en type-ervaring. Indien U belangstelling heeft, nodigen wij U uit Uw schriftelijke sollicitatie te richten aan de dlrektle van K&O, Postbus 2321, 2301 CH Leiden. Voor spoedige Indiensttreding gevraagd: Eventuele reiskosten worden vergoed. Interieurverzorging Zeemanlaan 22 Lelden. Telefoon 071-142627.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19