Znidamerikaanse muziek maken voor goed doel Waarom een extra olietank onder kiel van motorjacht? llMIOil HiddoRombout (11) n jaar naar banjoland voor Frambozenvla halve liter tijdelijk Vanavond tv-debuut Leidse folkloregroep Hamvraag voor rijkspolitie te water: Unieke vondst bij graafwerkzaamheden in de Pieterskerk WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1979 PAGINA 17 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. 'Conjunto Yaravi' is de naam van een Leidse vijf mansformatie, die louter voor de lol Zuidameri- kaanse muziek speelt en vanavond haar televisie debuut zal maken in een NOS-programma dat de toepasselijke titel 'Muziek voor ons plezier' draagt. De leden van 'Conjunto Yaravi' zijn het ook, die een deel van het geld, dat zij met hun geregelde optredens verdienen, schenken aan een goed doel: het van de grond doen krijgen van een landbouwproject in Peru. Of zoals zij het zelf verwoorden: „Vijf muzikanten die niet alleen muzikale interesse hebben maar ook sociale belangstelling." 'Conjunto Yaravi' is evenwel nog méér. Het zijn vijf muzikanten die van spaarcenten enkele keren op „studiereis" zijn geweest naar Bolivia en Peru en daar veel roem hebben vergaard, dankzij een serie optredens, waaronder enkele voor de televisie aldaar. Vandaag hebben de Leidse fotograaf Frans Rom- bout en zijn gezin de sleutelstad voorlopig voor een jaar vaarwel gezegd. Vanmiddag zijn ze in het vliegtuig naar DallasITexas gestapt om geduren de twaalf maanden per kampeerbus door de Ver enigde Staten te trekken. Vooral zoon Hiddo, voor zijn elf jaren een zeer ver dienstelijk tokkelaar op de banjo, ziet het jaartje in de States helemaal zitten. Amerika geldt im mers als een eldorado voor banjobespelers; de country- en westernmuziek is daar, al ettelijke jaren trouwens, ongekend populair. Net iets voor Hiddo dus, die trip naar de 'grote over kant'. Hij, die deze zomer van de lagere school is gekomen, is dan ook vast van plan deel te nemen aan de enkele van de kleine country- en western- festivals die overal in de VS met de regelmaat van de klok worden gehouden. Zijn lessen bij banjobespeler Jerry Gout aan de Leidse Kapelstraat heeft hij noodgedwongen moe ten staken.Aangezien we van de ene plaats naar de andere zullen trekken, zal ik in Amerika geen lessen kunnen nemen", zegt Hiddo. Jk kan echter voorlopig vooruit. M n leraar heeft enkele lessen op de band gezet en die draai ik daar af." Tenslotte Frans Rombout (34) gevraagd naar het waarom van deze onderneming.Je moet het als een lange vakantie zien. We hebben de laatste ja ren erg hard gewerkt en nu kan zoiets nog. We hopen met het opgespaarde geld het een jaar te kunnen uitzingen. Maar ach, we zien wel." rw Wegwijs maken 'Conjunto Yaravi' kan tenslotte ook prat gaan op enkele optredens voor de Nederlandse radio, een langspeelplaat (met veel eigen composities) en een tweede elpee in aantocht. De Leidse muziek groep, speelt van oorsprong Indiaanse volks- en dansmuziek uit het Andesgebied. Muziek waarvan de geschiedenis duizenden jaren teruggaat. „De mensen in die rijke muziek wegwijs proberen te maken, staat dan ook bij ons voorop", zegt Peter Banning (23), woordvoerder van 'Conjunto Yaravi', in zijn woning aan de Merenwijkse Iepen rode. Volgens hem proberen zij in alles deze muziek zo authen tiek mogelijk over te brengen. Siku Daarbij maken ze gebruik van de originele instrumenten zoals de kena (een fluit zonder mondstuk), de siku (een panfluit), de tarka (een vierkante, versierde houten fluit met een zeer hees. haast mSÈÊÊSHR Yaravi':."niet alleen muzikale interesse, maar ook sociale vals geluid), de charango (een tiensnarig gitaartje), de bombo (een grote trom, gevormd uit een uitgeholde boomstam) en de harp zonder pedalen. Authentieke muziekinstrumenten dus, die in Nederland niet ver krijgbaar zijn. Vandaar dat de leden van de groep bijna alle flui ten alsmede enkele ritme-instrumenten zelf hebben vervaar digd. Geraakt Vanwaar die belangstelling voor dit genre muziek? Peter Bannings antwoord is kort maar krachtig: „Op een gegeven moment word je geraakt door iets. En dan blijf je daar mee bezig. Overigens is 'Conjunto Yaravi' volgende week zondag wederom voor de televisie te aanschouwen. Voor degenen die willen weten wat die naam wil zeggen. 'Conjunto' betekent 'groep'. En 'yaravi' is het Inca-woord voor 'treurmelodietje opgedragen aan een overleden geliefde'. Aan het woord 'yaravi' zit overigens een aardige legende vast. Bij de Inca's is het, bij vroegtijdig overlijden van de aanstaande bruid, een gewoonte dat de bruidegom haar scheenbeen afhakt en daar van een fluit maakt. De rest van haar lichaam moet hij verbran den en de as in een urn doen. Wil hij dat haar ziel naar het hiernamaals gaat, dan moet hij de fluit met de onderkant in haar as dopen en daarop een 'yaravi' spelen. plan in Amerika deel te n i paar kleine country-and ADVERTENTIE (Van één onzer verslaggevers) SASSENHEIM - Dé grote vraag waarvoor de rijkspolitie te water in Amsterdam zich ziet geplaatst is: waarom heeft Simon Groonheim uit Sassenheim onder de kiel van het jacht 'Beauty' een extra tank voor dieselolie laten monteren. Het schip, dat zónder deze voorziening een snelheid van rond veertig kilometer per uur kan halen, moet mét deze tank minimaal de helft aan vaar- kracht inboeten. Hoewel het onderzoek naar de hasj-vangst (tweeduizend kilo met een waarde van ongeveer vijf miljoen gulden) van vorige week nog niet is afgesloten, zijn de gearresteerde verdachten, de 42- jarige charterreisorganisator C.G. uit Lisse en de 43-jarige jachtenverkoper G.J. uit Noord- wijk, vandaag aan de officier van justitie in Den Haag voorgeleid De volgende fase voor de rijks politie te water is erachter zien te komen waarom die extra brand stoftank. sprekje van nauwelijks twee mi nuten beëindigd. Er ging wél eei eindeloze speurtocht van eei hele werkdag aan vooraf voor d< heer Groonheim in zijn bedrijf ii Sassenheim aanspreekbaar was Register Frappant Frappant in de hele zaak is dat de rijkspolitie beweert dat het vijf tien meter lange jacht eigendom is van de bv Simon Groonheim. Groonheim, directeur van de werf aan de Industriekade in Sas senheim, ontkent dit hardnekkig. Maar hij wil ook niet bekend ma ken wie enkele maanden geleden dan wel opdracht heeft gegeven voor de bouw van het schip, dat minstens een half miljoen gulden heeft gekost. Sterker nog: Groonheim stelt he lemaal niets van de hasj-smokkel af te weten. Groonheim: "Ach, het is allemaal erg vervelend. Maar ik praat er liever niet over. Bovendien, ik weet er te weinig van. Ik ben vorige week donder dag en vrijdag op reis geweest. Toen ik terug kwam hoorde ik er iets over. Er wordt zoveel gepraat hè? Eigenlijk stoor ik me daar niet zo aan. Ik heb het veel te druk met m'n bedrijf. Dus over die af faire weet ik helemaal niets", en aldus werd het telefonische ge Bij het Scheepsregister in Rotter dam kent men de jachtbouwer niet. De meeste schepen staan hier geregistreerd. Ook de naam van het jacht 'Beauty' of 'Ceba 2 Lisse' klinkt in de Maasstad on bekend in de oren. Zeewaardige jachten hoeft men hier niet per sé te laten inschrijven. Maar het ge beurt toch wel vaak. Een reden om het niét te doen, is er niet. Het levert geen enkel nadeel op. Voordeel van inschrijving is dat men een hypotheek op een duur jacht kan krijgen. "Het is best mogelijk dat een schip onder bui tenlandse vlag vaart", laat een woordvoerder van het Scheeps register weten. "Dat doet men om de belasting te ontduiken. Iets dat erg veel voorkomt."Simon Groonheim heeft in Friesland een tweede bedrijfje: jachtwerf Tjeukemeer in Lemmer. Hier werd het hasj-jacht in de loop van dit jaar, eind april, te water gela ten. Een publicatie over de extra tank onder de kiel, maakte de rijkspolitie te water argwanend. Het vaartuig werd vanaf z(jn eer ste tocht in de gaten gehouden. Toen het begin vorige week van uit Zuid-Spanje richting Neder land voer en de bemannning op de Middellandse Zee de naam 'Beauty' veranderde in 'Ceba 2 Lisse', ging het sein op rood bij de V Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produklen j politie. In de haven 'vergat' de kapitein, de Noordwijker, zich bovendien te melden bij de douane. Niet meer dan een for maliteit, aldus de rijkspolitie. Pakpapier Het jacht werd uiteindelijk in Warmond, na de nodige voorbe reidingen, gelicht. Daar ook kwam de keurig in pakpapier verpakte hasj uit de extra tank onder het schip tevoorschijn. De Noord wij ker werd d irect gearres teerd, de inwoner van Lisse werd op vrye voeten gesteld. Tegen de man waren te weinig bewijzen om hem in te sluiten. Enkele da gen later meldde hij zich vrijwil lig bij de politie. Simon Groonheims bedrijf aan de Sassenheimse Industriekade be staat al wat jaartjes. In 1962 werd de jachtwerf gesticht. Groon heim is de enige directeur. Dit jaar stootte hij de afdeling meta len af. Voor minstens vier men sen is er bij het Gewestelijk Ar- Sponsor In het jachtbouwwereldje gaat het de laatste tijd bergafwaarts. Na de vette jaren komen nu de mage re. Toch heeft Groonheim kans gezien een miljoen gulden uit te trekken om de zeezeiler Dirk Nauta uit Sneek te sponsoren. Op één van Groonheims werven zal een zeezeiljacht worden ge bouwd met een lengte van ruim zeventien meter. LEIDEN - Bij graafwerkzaamheden in de Pieterskerk is onder de koor banken nog een groot aantal ongeschonden grafzerken tevoorschijn gekomen. Dit is vrij uniek, omdat tijdens de Franse tijd in Nederlind veel grafzerken zijn beschadigd. Aan de hand van begraafboeken, die in het gemeente-archief worden bewaard, was het mogelijk om nauwkeu rig vast te stellen wie in welke grafkelders ligt begraven. Dit bleek gistermiddag tijdens een microsymposium getiteld "Graven in De Pieterskerk". Het doel van het symposium was om mensen die nauw bij de restauratie van de kerk betrokken zijn, met elkaar in contact te brengen. Tijdens de middag werd een tussentijds verslag uitgebracht van hetgeen tot nu toe in de kerk is gevonden Zo is onder andere de grafkelder van de familie Boerhaave gelokaliseerd. Het skeletmateriaal, of de overblijfselen daarvan, dat in de kelders werd aangetroffen, geeft de anthropologische onderzoekers de mogelijkheid meer te weten te komen van de Leidse bevolking in de zeventiende en achttiende eeuw. In de grafkelders werden allerhande voorwerpen aangetroffen, onder an dere knopen, kammen, waaiers en munten. Van deze voorwerpen is een kleine expositie ingericht, toegelicht met een aantal foto's, die betrek king hebben op het anthroplogisch onderzoek. Door dit gistermiddag gehouden symposium hoopt men de samenwer king tussen de verschillende instanties, die bij de werkzaamheden be trokken zyn, te bevorderen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17